Veiligheidsraad neemt Amerikaanse resolutie aan De Labourpartij verloor 643 zetels Weerbericht De toekomst van Duitsland Maandag 3 Nov, 47 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7632 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederland niet als aanvaller gebrandmerkt Wederom geroofd diamant terug Voortzetting proces tegen Maniu Aardbeving in Peru eist 41 doden Felle strijd in China Nieuwe bonnen voor fietsbanden Appelsap goedkoper Engelse Gemeenteraadsverkiezingen Even grote winst voor de Conservatieven Cholera in Egypte breidt zich uit Walcheren's bevrijding herdacht Koningin der dieren op Schiphol Britse kerk te Madrid vernield Een dode,achtgewonden De Ned.-lndonenische besprekingen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgiro 434000 (t.n.v. N.V. Ver. Noord. Dagbl. i.o., Alkmaar). Bank: Hoornse Crediet- en Effectenbank, Alkmaar. Dir.: J. Bijlsma HELDËRSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent pei millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord- meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Aandrang op overleg tussen beide partijen FLUSHING MEADOWS. Za terdag is aan de Veiligheidsraad een resolutie voorgelegd, welke de Nederlandse en Republikeinse- strijdkrachten aanbeveelt direct of door bemiddeling van de commis sie van goede diensten in overleg te treden teneinde onmiddellijk uit voering te geven aan het bevel „staakt het vuren", van 1 Augustus. Deze resolutie is gebaseerd op een door de V.S. ingediende resolutie, waar op Australië, China en België amende menten hebben ingediend. Deze amen dementen zijn door de subcommissie samengevat in de volgende formule ring: „De Veiligheidsraad geeft beide par tijen te kennen, dat de resolutie „staakt het vuren" zo moet worden uitgelegd, dat het gebruik van de gewapende macht van een der beide partijen tot uitbreiding van controle door middel van vijandelijke actie over gebied, dat op 4 Augustus nog niet bezet was, niet te verenigen is met de resolutie van 1 Augustus". In de resolutie wordt aan beide par tijen voorts verzocht zich te onthouden van acties of aanzetten tot acties, wel ke in strijd zijn met het bestandsbevel. Mocht blijken, dat enige terugtrek kende bewegingen van de strijdkrach ten noodzakelijk zijn, dan moeten beide partijen volgens de resolutie zo spoedig mogelijk een overeenkomst sluiten, zo als bedoeld in de resolutie van 25 Au gustus, welke het bevel „staakt het vuren" herhaalt. In Nederlandse kringen is men te vreden over de uiteindelijke tekst der resolutie, daar Nederland hierin niet als aanvaller gebrandmerkt wordt. Bo vendien wordt geen eenzijdige terug trekking der troepen geëist, doch wordt hieromtrent overeenstemming van bei de partijen verlangd. Ook is men te vreden over het voorbehouden inzake van het competentievraagstuk van de Veiligheidsraad. Het wordt echter dui delijk geacht, dat de algehele oplos sing van het Indonesische probleem nog ver af is en dat er nog meer moeilijk heden kunnen rijzen. De republikeinse vertegenwoordigers verklaarden, dat zij hogere verwachtingen van de beslissin gen van de Veiligheidsraad gekoesterd hadden. Men verwacht dan ook, dat zij de beschermers der republiek zullen verzoeken de republikeinse zaak bij de eerste gelegenheid weer voor te bren gen. De Chinese afgevaardigde Tsjiang verklaarde, dat hij, ofschoon naar zijn mening de Veiligheidsraad in deze aan gelegenheid competentie bezat, er kende dat zij, die deze mening niet deelden, daarvoor goede grond hadden. Daarom trachten wij, aldus Tsjiang ons te onthouden van scherpe acties. Wij hebben de weg van gematigdheid en verzoening gekozen. Voor zover de Vei ligheidsraad weet, is de overeenkomst van Linggadjati nog bindend voor bei de partijen. Hij was er van overtuigd, dat de onderhavige resolutie het logisch resultaat van deze verschillende fac toren was en de zaak van de vrede en van de Indonesische onafhankelijkheid zou dienen. De Indiër Pillai toonde izch ingeno men met de voorgelegde resolutie. Voorts zeide hij, dat de Nederlanders tot de erkenning zouden komen, dat hun welvaart niet gebaseerd mocht zijn op de rug van een koloniaal volk, dat thans tegen hen rebelleerde. GROMYKO Gromyko verzette zich tegen de com promis-resolutie op verschillende gron den. Zij bevatte een verbetering op de originele Amerikaanse resolutie, welke verbood „het gebruik van de gewapen de macht van een van beide partijen om de omvang van het op 4 Augustus bezette gebied ingrijpend te wijzigen", hetgeen als een sein was voor de Ne derlanders om gebied binnen te ruk- WISSELEND BEWOLKT Matige, langs d,e kust kracntige Z.W. wind. Wisselende bewol king met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enkele regenbuien. Vrij zacht. Vrijdag werd uit de Amerikaanse be zettingszone van Duitsland voor onge veer 6000 karaats aan diamant ter waar de van ongeveer 2 millioen gulden naar Nederland teruggebracht. Hiermede is vrijwel alle, destijds uit Arnhem ge roofde diamant, teruggekeerd. ken, dat op 4 Augustus niet onder hun controle stond. Anderzijds zou de voor laatste paragraaf de indruk kunnen vestigen, dat het gebruik van de ge wapende macht in gebied, dat vóór 4 Augustus bezet was, wel verenigbaar zou zijn met de resolutie van 1 Augus tus. De laatste paragraaf was niets anders dan een welluidende phrase, zonder dat deze de verplichting inhield om de troepen terug te trekken. Gromyko kon de resolutie niet steunen, doch zou zijn stem geven aan de Poolse resolutie. Hoewel de Australische afgevaardig de Hodgson teleurgesteld was, dat de Sovjet en Australische voorstellen niet waren aanvaard, verklaarde hij zijn steun te geven aan de nieuwe resolutie, welke het resultaat van een verzoe nend compromis was. De nieuwe reso lutie bevatte wel niet alle eisen van de Australische delegatie doch „een half brood is beter dan geen". DE STEMMING De Veiligheidsraad heeft de gecom bineerde resolutie met zeven stemmen tegen één aangenomen. Er waren drie onthoudingen. Polen stemde tegen de resolutie, de Sovjet-Unie, Colombia en Syrië onthiel den zich. De Poolse resolutie werd verworpen met vier stemmen tegen twee met vijf onthoudingen. Na de stemming werd de zitting verdaagd. Dr. Julius Maniu, voormalig leider van de Roemeense Nationale Boeren partij, heeft bij de hervatting van het tegen hem gevoerde proces de recht bank gevraagd, hem opnieuw op grond van zijn verdediging punt voor punt te ondervragen. Hem werd geantwoord, dat de rechtbank hem reeds meer dan 60 vragen gesteld heeft, die alle punten van beschuldiging bestreken. Getuige generaal Grigori Stoica, voor malig legerofficier, legde met de hand op een Crucifix de eed af, dat de Boe renpartij ten doel had de regering om ver te werpen. Als leiders van de com missie, die dit plan moest uitwerken, werden Mihalache, voormalig vice-voor zitter van de Boerenpartij, kolonel Ste- fan Stica, leider van de militaire afde ling der partij en een zekere generaal Negrei genoemd. De leider der oppositionele vleugel der Roemeense sociaal-democratische partij, Petrescu, heeft voor het Hof verklaard, dat er geen twijfel bestond aan de vaderlandsliefde van Maniu. Hij ontkende, dat hij met Maniu betrokken zcu zijn geweest in revolutionnaire po gingen. Maniu, zo zei hij, had dergelijke po gingen niet ondernomen en had alleen met hem, Petrescu, geconspireerd tegen Antonescu. Petrescu is een der elf getuige a dé charge, die tot dusver zijn verschenen. Er zijn er 75 gedagvaard. Beklaagde Lazar deelde mee, dat 18 van zijn getuigen gedetineerd zijn. Hij voegde er aan toe, dat de aansprake lijkheid voor hun niet-verschijnen bij de- regering berust. Kussen in het openbaar verboden Hongkong. - De Chinese regering heeft maatregelen tegen de on zedelijkheid genomen. Het aan tal „intieme recepties" zal worden beperkt, pvenals de omvang van zekere geïllustreerde tijdschriften. Bovendien zal het dansen in nachtgelegenheden en het kussen in het openbaar verboden worden. Volgens te New York ontvangen radioberichten heeft zich Zaterdag in Peru een ernstige aardbeving voorgedaan, waarbij tot dusver ten minste 41 personen om het leven zijn gekomen, terwijl 100 werden gewond. Velen, die onder neerstor tend puin werden bedolven, zijn vermist. Bij de stad Satipo, waar de aard beving het hevigst was, veroor zaakte zij een aardverschuiving, die de loop van de rivier Satipo verstoorde. In de daardoor ontstane vloedgolf zijn vele personen ver dronken. Naar verluidt, nadert een sterke le germacht der Centrale Chinese rege ring, aangevoerd door eenheden van het nieuwe eerste leger, dat door de Amerikanen voor de campagne in Burma was opgeleid en uitgerust, de Mandsjoerijse hoofdstad Tsjang-sjoon. De colonne zou zich 60 km ten Zui'en van Tsjangtsjoen bevinden en zi.:h spoedig verenigen met de troepen, die zuidwaarts van die stad opereren. Nabij de ravitailleringsbasis Kirin duren de hevige gevechten voort. De regering gebruikt een groot aantal bommenwer pers en jagers om te trachten de com munistische artillerie tot zwijgen te brengen. In Sjantoeng voeren de com munisten guerilla. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat tot en met 31 De cember a.s. op de bonnen C 32 en C 33 van de inschrijvingsbewijzen voor vervanging van fietsbanden B.I. 612 resp. B.I. 701 een toerbui- tenband verkrijgbaar is. De bon D 43 en D 44 van de inschrijvings bewijzen voor fietsbanden B.I. 610 resp. B.I. 611 zijn t.m. genoemde da tum geldig voor een binnenband. Verder is eveneens tot gepoemde datum op bon A 08 van het in- schrjjvingsbewijs voor eerste mon tage een buitenband en op bon B08 van dit inschrijvingsbewijs een bin nenband verkrijgbaar. Met ingang van 2 November 1947 mag appelsap (appelmost) tegen ten hoogste de volgende prijzen aan consumenten worden verkocht: per fles van 1000 cc: f 0.96, per fles van 750 cc: f 0.75, per fles van 700 cc: f 0.71, per fles van 375 cc: f 0.40, per fles van 330 cc: f 0.36, per fles van 300 cc: f 0.33, per fles van 280 cc: f 0.31, per fles van 250 cc: f 0.30, per fles van 230 cc: f 0.27, per fles van 190 cc: f 0.25 en per fles van 170 cc: f 0.23. Deze prijzen liggen 9 a 2 cent per fles, al naar gelang der inhoudsmaat, lager dan de tot nu toe geldende. Proces tegen V-vrouw Zaterdag stond voor het Bijzonder Gerechtshof terecht de 27-jarige Joodse vrouw Betje Tuerlings-Wery, eertijds een V-vrouw van het Duitse „Devisen- schutzcommando". Zij wist mede dank zij een gemengd huwelijk aan depor tatie te ontkomen. Zij speelde een verraderlijke rol ten opzichte van Gerrit v. d. Veen's per- soonsbewijzencentrale te Amsterdam, waardoor meerdere illegale werkers 't leven verloren. Riphagen de S.D.K.-chef is ontsnapt en voortvluchtig. Op 6 December wordt het proces voortgezet. Het Braziliaanse Marine-opleidingsschip „Almirante Saldanha" brengt op het ogenblik een bezoek aan Amsterdam. Het schip wordt in de Amster damse haven begroet door H.M. Maurits. De gemeenteraadsverkiezingen voor bijna 400 dorpen en steden van Engeland en Wales hebben Zaterdag plaats gehad. Er waren 15 millioen stemgerechtigden. Het aantal zetels, dat door het jaarlijkse aftreden van een derde van het aantal gemeenteraadsleden vrij kwam, was 3266. Er waren 6478 candidaten. De Labourpartjj (regeringspartij) heeft een grote nederlaag geleden ten koste van de oppositie. Zij zag 643 zetels verloren gaan, terwijl de Conservatieven een winst van 617 zetels boekten. De Onafhankelijken (sympathieserend met de Con servatieven) wonnen 35 zetels. De Communisten verloren 9 zetels. De Liberalen handhaafden zich. De Britse Conservatieve partij heeft een beroep gedaan op de Labourrege- ring om af te treden en accoord te gaan met het houden van nieuwe verkiezin gen voor het parlement, na de uitsla gen van de gemeenteraadsverkiezingen. De conservatieven en onafhankelijke rechtse candidaten hebben 650 zetels van de Labourpartij en Communisten gewonnen. Lord Woolton, voormalig minister van voedselvoorziening en thans voor zitter van de Conservatieve partij, ver klaarde: „Ik geloof, dat de regering moet inzien, dat het Lagerhuis niet meer de politieke overtuigingen der democratische meerderheid vertegen woordigt en een ander mandaat moet zoeken". „Ik geloof, dat de voornaam ste reden voor deze verschuiving deze is, dat het volk van dit land het ver trouwen heeft verloren in het vermo gen der regering, niet alleen om haar gekozen, na te komen, maar ook om 't land door de stormachtige wateren, waarin wij thans te vechten hebben, te leiden." Hij keerde zich voornamelijk tegen de beperkingen. Lord Woolton voegde er aan toe, dat de verkiezingen bewezen hebben, dat de kiezers geen vertrouwen meer in de regering zouden hebben, de conser vatieve partij is in het gehele land her leefd en heeft zijn kracht bewezen. In een aantal grote steden zijn de meer derheden ongewijzigdx gebleven: Liver- pool is conservatief, Newcastle on Tyne labour, Huddersfield liberaal, Leeds labour. Labour heeft ook in de industriële gebieden een aantal verliezen gele den. In meer dan twintig gemeenten, waar labour de meerderheid had, heeft zij deze verloren. Hiertoe behoren o.m. Birmingham en Manchester. De ver kiezingspropaganda was scherper dan beloften, op grond waarvan zü werd gedurende vele jaren en er werd ook meer gestemd dan bij vele voorgaande gemeenteraadsverkiezingen. DE MENING VAN LABOUR Morgan Philips, de secretaris van de Britse Labourpartij heeft verklaard, dat de uitslagen van de gemeenteraadsver kiezingen teleurstellend zijn voor de Labourpartij, doch geen politieke ver schuiving betekenen. Hij noemde de veronderstelling fantastisch, dat 'n om zwaai van 5 pet der gemeenteraads zetels in Engeland en Wales een af wenden op grote schaal van de Labour partij zou betekenen. In November 1945 won de Labour partij niet minder dan 1359 zetels en sinds de algemene verkiezingen heeft zij ruim 2000 gemeenteraadszetels ge wonnen, aldus Morgan Philips. De Britse conservatieve leider, Win- ston Churchill juichte het succes van zijn partij toe als „een schitterende overwinning over de verkeerdgerichte krachten, die het land reeds ver op de weg naar de vernietiging hebben ge leid." De cholera-epidemie in Egypte breidt zich nog steeds uit. Het Egyptische ministerie van ge zondheid maakt bekend, dat in de voorafgaande 24 uur 374 personen aan cholera zijn gestorven en dat 739 nieuwe gevallen zijn gerapporteerd. In de haven van Den Helder is de Franse onderzeebootjager W 123 „Spahi" met motorpech binnengelopen. De „Spahi" is een van de Internationale Politievaartuigen welke toezicht houden op de vissersvloot. Zaterdagmorgen is op de Nieuwe Zeedijk te West-Kapelle op korte en eenvoudige maar zeer indrukwekken de wijze de lading van de 4e comman- der brigade op 1 November 1944 her dacht. Een aantal officieren en man schappen van de „Royal Navy" en de „Royal Marines" was hiertoe uit Hamburg overgekomen, terwijl de herdenking tevens werd bijgewoond door Commander C. Gwinner D.S.O., D.S.C., R.N., als vertegenwoordiger van het commando der Britse zee strijdkrachten in Duitsland, kapitein luitenant G. N. H. Baron van Til, chef staf, namens de inspecteur-ge neraal van land- en zeemacht Z.K.H. Prins Bernhard, kapitein ter zee J. Callenfels, als vertegenwoordiger van de commandant zeemacht, Mr. J. M. Pilaar, namens het provinciaal be stuur van Zeeland, de Britse marine attaché in 's-Gravenhage, de vlootpre- dikant Rev. J. Armstrong O.B.E.. R.N., de de leiding te West-Kapelle meemaakte, commander D. W. Child R.N.V.R., die een belangrijk rol in de Nederlandse ondergrondse beweging heeft gespeeld, maj. C. Woolley, be nevens de burgemeesters van West- Kapelle en Domburg. Rev. Armstrong ging voor in een korte herdenkingsdienst, waarin dank aan God werd gebracht voor de be vrijding van Walcheren en gebeden werd voor de zielerust van de vele officieren en manschappen, die bij de landing omkwamen. Nadat de „Last Post" en de Reveille waren geblazen, werden namens de Britse marine en het gemeentebestuur van West-Ka pelle kransen aan de voet van het landingsmonument gelegd, 's Middags vond in de cantine van het wederop- bouwkamp een gezamenlijke maaltijd plaats, waarin commander Gwinner en de burgemeester van West-Kapelle, een kort woord spraken. De expeditie-loods van de K.L.M. op Schiphol doet de laatste tijd veel denken aan een dierenasyl. De ene keer is het een varken of een lama, die voor een dag of voor een paar uurtjes logies reserveert. De andere maal is het een doosje met hagedis sen, dat zorgvuldig verzorgd moet worden. In de nacht van Vrijdag op Zater dag arriveerden per K.L.M. een grote leeuwin en drie welpen. De dieren zijn bestemd voor een dierentuin in Brussel. Het Amerikaanse voorstel inzake Palestina Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat Engeland het Ameri- ka.anse voorstel om de Britse troepen in Palestina alleen verantwoordelijk te laten voor de handhaving van orde en rust tot Juli a.s. zal verwerpen. Een woordvoerder van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken weigerde te antwoorden op de vraag, of een der gelijke beslissing van Engeland reeds aan de Ver. Staten is meegedeeld. Ongeveer honderd jongelieden, die naar men gelooft behoren tot de tradi tionalistische (uiterst rechts katholie ke) organisatie, zijn Vrijdag te Madrid een Britse protestantse kapel, die twee weken geleden geopend is. binnenge drongen en hebben het gehele interieur vernield en alle ruiten ingeslagen. Op de muur schreven zij met rode verf: „Lang leve de heilige maagd". In ach tergelaten pamfletten werd een herder lijk schrijven van kardinaal Pedro Se- curas aangehaald, waarin deze het re giem van Franco aanvalt, omdat het de opening van protestantse kerken toe staat. De pamfletten eisen het verbod van alle protestantse kerken en propa ganda. Sir Brian Robertson, die Vrijdag Sir Sholto Douglas is opgevolgd als Brits opperbevelhebber en militair gouverneur in Duitsland, heeft in een in het Duits voor Duitsland gehouden radiotoespraak er de nadruk op ge legd, dat het jongste besluit om fa brieken, die voor de oorlogsindustrie werkten, in de Britse en Amerikaanse zóne van Duitsland te ontmantelen, definitief is en dat men zich in de Britse zóne niet alleen aan de opbouw kan wijden. De opbouw van Engeland in Duitsland definieerde Robertson als volgt: herstel van de democratische levenswijze in Dutsland en hulp aan Duitsland, opdat het zijn plaats als zichzelf achtend lid van de gemeen schap van vredelievende volken her overt. Robertson kondigde °an, dat Enge land de gewone voedselrantsoenen in Duitsland tot 1800 calorieën per dag wil verhogen. „Zodra het noodzake lijke voedsel beschikbaar gesteld kan v/orden", de kolenproductie in de Britse zóne onmiddellijk tot 300.000 ton per dag en zo spoedig mogelijk tot het vooroorlogse peil wil verho gen, het vervoer wil verbeteren en de export wil doen toenemen. Tenslotte legde Robertson de na druk op de wens van Engeland, dat de vier grote mogendheden het eens worden over de kwestie Duitsland. j )':j sl'jg ng uUvosr agrarische producten In de eerste acht maanden van dit jaar zijn land- en tuinbouwproducten uitgevoerd tot een totale waarde van 282.301.000' gld., blijkens cijfers van het C.B.S. In hetzelfde tijdvak van 1946 bedroeg deze uitvoer slechts 110.534.000 gld. naar waarde beoor deeld is de uitvoer van dit jaar 126 procent van voor de oorlog (op basis 193739 is 100), doch naar hoeveel heid 27 proc. Vorig jaar waren deze percentages resp. slechts 49 en 13. Volgens de uitkomsten der inventari satie van land- en tuinbouw 1947 be sloegen de warmoezerijgewassen uien en vroege aardappelen in de volle grond per Mei j.1. een oppervlakte van 47.685 H.A. tegen 47.233 in Mei 1946 en 38.071 in Mei 1939. Voor warmoe zerijgewassen en fruit onder glas wa ren deze cjjfers als volgt: Mei j.1. 2.674 HA, Mei 1946 2.636 en Mei 1939 2.973 H.A. Het totaal klein fruit be sloeg een oppervlakte van 4.004 H.A., tegen 4.083 en 4.453 H.A. Het Nederlandse militaire commu niqué van Zaterdag meldt, dat vol gens tot dusver ontvangen berichten ae verliezen aan Nederlandse zijde op 31 October één gesneuvelde en acht gewonden bedragen. In de gebieden ten Zuiden van Garoet en Tjiamis zijn 593 Chinezen, die door rondzwervende rampokbenden bedreigd werden, m veiligheid gebracht. In de grensgebie den op Java en Noord-Sumatra moest tegen benden worden opgetreden. Van welingelichte zijde wordt ver nomen, dat de Nederlands-Indonesi sche besprekingen in tegenwoordig heid van de Commissie van Goede Diensten zeer waarschijnlijk zullen gehouden worden aan boord van een schip, dat voor anker zal liggen bij de „duizend eilanden" ten Noorden van Batavia. Waarschijnlijk betreft het hier een commando-schip, dat door er iddeling van de Verenigde Natie ter beschikking zal worden gesteld.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1