Kinderen der gehele wereld vragen om liefde Dalton gaf inlichtingen aan de pers Weerbericht Vrijdag 14 Nov. 1947 70e Jaargang no. 7661 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Mackenzie King voor de Siaien-Generaal: Nederland herdenkt Canada's zonen Koningin Wilhelmina een der grootste vrouwen aller tijden Holl. Mij voor Landbouw 100 jaar Nobelprijswinnaars Engels minister afgetreden Varken legde een ei Minister Schagen van Leeuwen Schulte Boeyen winnen Brusselse Zesdaagse Je geld of je leven! Noodzakelijke verjonging BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per trom. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Een straffe Hollandse wind woei door de haren van de grijze Canadese pre mier, toen deze gistermiddag op het Binnenhof een ere-detachement van de wachtcompagnie van het detache ment van het ministerie van Oorlog inspecteerde. Klokke vier arriveerde William Mackenzie King bij de Ridderzaal. Toen hij uit zijn wagen stapte luis terde hij eerst blootshoofds naar het Canadese volkslied, dat door de Ko ninklijke Militaire Kapel werd ge speeld. In de Ridderzaal heeft de plech tige ontvangst van de Canadese minister-president Mackenzie King door ons parlement plaats gehad. Toen de heer Mackenzie King de zaal betrad, werd hij met applaus be groet. WIJ GEDENKEN. De voorzitter der Verenigde Verga dering hield daarop een rede in de Engelse taal, waarin hij o.m. zeide: Uw land heeft een speciale plaats in de harten van onze landgenoten veroverd. Voor ons, Nederlanders, zijn de Canadezen onuitwisbaar verbonden met het uur van onze bevrijding. In onze oren klinkt nog het gejuich, waarmee ons volk de onversaagde Canadese jongens begroette, toen zij in hun jeeps onze steden en dorpen binnenreden, een levende getuigenis, dat wij eindelijk van het onverdraag lijke juk van onze onderdrukkers wa ren bevrijd. Met ingehouden adem hadden wij de heroïsche strijd vaö uw dappere landgenoten langs de spoordijk van Zuid-Beveland, op Walcheren, ja in zo vele delen van ons land, gevolgd. Met diepe bewogenheid gedenken wij de grote offers, welke die heroïsche strijd uw land heeft gekost, de vele dappere mannen, wier bloed op Nederlandse bodem is gevloeid. Wij zullen hen al tijd met diepe eerbied gedenken. Er was dit jaar een ogenblik, dat ik nooit zal vergeten. Wij stonden op de begraafplaats van Groesbeek bij de graven van uw gevallen landgeno ten, een eindeloos veld van eenvoudige witte kruisen, dat ligt tussen de gol vende heuvels in een vredige, Schone omgeving. Op een teken keerden onze Koningin en uw ambassadeur zich naar de graven en op hetzelfde ogen blik waren de witte kruisen overdekt met bloemen, neergelegd door de kin deren van Nederland: voor elk kruis stond een kind. Een ontroerende df nkhulde van de jonge generatie van ons land aan de zonen van uw land. Ook de komende generatie zal hen altijd gedenken. Gisteren hield de Hollandsche Maat schappij van Landbouw in Krasna- polsky te Amsterdam haar 157e alge mene vergadering onder voorzitter schap van de heer F. den Hartog. De ze voorzitter zou reglementair aftre den, doch aanvaardde de voortzetting van zijn presidium op éénstemmige aandrang van de vergadering. „Het is juist honderd jaar geleden, dat onze maatschappij werd opge richt", zo zeide de voorzitter, die een zeer uitvoerig exposé gaf van de ge schiedenis van de maatschappij. Op 13 November 1847 telde de maatschappij 500 leden en thans, mede tengevolge van de toetreding van de Nederlandse Tuindersbond, circa 12.500. „De Maatschappij heeft zich in velerlei opzichten zelf overtroffen, maar op andere punten is zij te kort geschoten" zeide spreker, „bv. schoot zij te kort waai het gold de verster king van het standsbewustzijn der plattelandsbevolking en waar -- het ging om de economische gelijkstelling van stad en platteland. Het in het licht stellen van vroegere tekortkomingen kan een waarschuwing inhouden voor de toekomst", aldus de heer den Hartog. WISSELEND BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Krachtige, aan de Waddenkust tijdelijk nog harde Noordwestelijke wind. Wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering van temperatuur. DANK AAN CANADA. Mag ik hieraan toevoegen, dat wij in Nederland zeer in het bijzonder de warme gastvrijheid waarderen, welke gij, als hoofd van de Canadese rege- rii g en het Canadese volk, gedurende de jaren van onze tegenspoed zo wel willend aan de troonopvolgster, Prin ses Juliana, en haar gezin tijdens haar ballingschap hebt verleend. Noch ook zullen wij ooit de bewijzen van hartelijkheid en sympathie in onze tegenspoed, en in onze vreugde bij de geboorte van een prinses in uw land, vergeten. Moogt gij naar uw land de boodschap terugdragen. dat gij hier in Nederland een volk hebt gevonden, dat door dezelfde idealen van vrijheid, rechtvaardigheid en zelf- hestuur is bezield als leven in uw jonge, sterke gemeenschap, een volk bereid om te lijden en te strijden voor aeze idealen, overtuigd, dat het recht uiteindelijk zal overwinnen. MACKENZIE KING SPREEKT. In zijn rede tot de Staten-Generaal, heeft Mackenzie King, Canada's pre mier, te kennen gegeven, dat nimmer meer een natie het zal wagen de vrij heid en het leven in de democratische landen te bedreigen, indien de demo cratische naties de eenheid en de kracht tonen, die zij gedurende de oorlog aan de dag hebben gelegd. Bij eenkomsten zoals die van heden, zo vervolgde hij, moeten aan andere na ties tonen, dat de banden tussen de vrije volken steeds sterker worden en dit zou 'n afschrikwekkend middel zijn bij nieuwe pogingen tot aggressie en wereldheerschappij. Mackenzie King bracht de grote dankbaarheid onder woorden, die het Canadese volk koestert wegens de liefdevolle zorg, die het Nederlandse volk aan de graven van Canadese sol daten geeft. De Nederlandse kinderen, die bloe roen naar deze graven brengen, zag hij als een symbool van de kinderen der gehele wereld, die verlangden met liefde en medelijden te worden behan deld. Hij bracht hulde aan Koningin Wil helmina, die dbor het Canadese volk als „een der grootste vrouwen aller tijden" wordt beschouwd, „een todn- beeld van zielskracht". Het verheugde dc premier te vernemen, dat zij thans in de gelegenheid was de rust te ge nieten, die zij zo zeer behoefde. Herinnerend aan het bezoek van dc Prinses-Regentes aan Canada, zei Mac kenzie King, dat naar zijn mening nimmer enig land een zo schitterende ambassadrice had gehad. Men koester de genegenheid voor de Prinses. In alle delen van het land was zij bekend en haar naam zal in dankbare herin nering blijven. Mackenzie King heeft voorts een brief van generaal H. Crerar, comman dant van het Canadese eerste leger, voorgelezen, waarin de generaal de dank van het leger voor de verzorging der Canadese oorlogsgraven in Neder land onder woorden brengt en de na druk legt op de banden tussen twee volken. Deze banden zijn versterkt door de emigratie van Nederlanders naar Canada. M R P wil geert contact met RPF Het bestuur van de Mouvement Re- publicain Populaire heeft met veer tien tegen dertien stemmen besloten géén besprekingen te beginnen met de Rassemblement du Peuple Francais van Generaal de Gaulle, aldus is in parlementaire- kringen te Parijs ver nomen. De Nobelprijs voor litteratuur is toegewezen aan de Franse schrij ver André Gide. De Nobelprijs voor natuurkunde is toegekend aan Sir Edward Victor Appleton te Londen, voor zijn onder zoekingen ten aanzien van de atmos feer. Hugh Dalton, de Britse minister van Financiën, is afgetreden. Sir Stafford Cripps, minister van Econo mische Zaken, is tot zijn opvolger be noemd. Tijdens de bijeenkomst van het par lement op Donderdag gaf Dalton toe, dat hij sommige gegevens uit zijn be groting vóór de mededeling daarvan in het parlement had doen toekomen aan een Londens blad. Dalton excuseerde zich daarbij voor deze „ernstige indis cretie". Donderdagavond werden ministeriële besprekingen gevoerd en naar verluid de kwam het kabinet in spoedvergade ring bijeen in de kamer van Attlee in het parlementsgebouw, Tegelijkertijd bespraken een aantal conservatieve le den van 't parlement de zaak in privé- bij eenkomst. Het laatste geval van voortijdige me dedeling over de begroting kwam voor in 1936, toen de voormalige minister van koloniën, Thomas, zich daaraan schuldig maakte. Thomas trad toen ook af als minister, doch bleef zijn zetel in het parlement behouden. Dalton's begroting ondervond ernsti ge critiek in de pers. Verklaard werd, dat deze begroting ontoereikend was om een oplossing te bieden voor de problemen van inflatie en uit het even wicht geraakte balans van in- en uit voer. Sir Stafford Cripps zal de coördinatie van economische aangelegenheden blij ven behartigen. De minister-president, Attlee, heeft Dalton een schrijven doen toekomen, waarin hij verklaart, zich ervan be wust te zijn, dat de begane indiscretie op zichzelf geen benadeling van de staat tengevolge had gehad, doch dat het beginsel van de onschendbaarheid van de begroting van het grootste be lang is en dat de discretie van de mi nister van financiën, die noodzakelij kerwijs veel vertrouwelijke gegevens ontvangt, buiten kwestie moet zijn. Dit schrijven van Attlee was in ant woord op een brief van Dalton zelf, waarin deze, naar aanleiding van het ter sprake komen van het geval in het parlement, zijn ontslag aanbood, onder de verzekering dat hij, ook buiten de regering staande, de uitvoering van het regeringsprogram zou blijven steunen. Reuters correspondent wijst er op. dat Daltons aftreden het heengaan be tekent van een der „Grote Vijf" in de hiërarchie van het kabinet en dat de samenstelling van het kernkabinet hierdoor geheel gewijzigd wordt. De kern wordt thans uitgemaakt door Attlee met Bevin en Sir Stafford Cripps als zijn eerste assistenten en Herbert Morrison als vierde. Sinterklaas Kapoentje gooi wat in mijn schoentje....! De dag van 5 Decem ber nadert alweer met rasse schreden en de schoentjes worden dus weer voor de schoorsteen gezet. Het gebeurde in het landelijke Midden-Limburgse dorp Haelen. Of het door de wilde zwijnen kwam die ook in deze buurt reeds herhaaldelijk gesignaleerd werden is niet bekend, maar in elk geval vond de landbouwer B„ dat zijn krulstaart in de stal niet op zijn gemak was. Het dier maakte naar de wijze der vogels een nest en legde daarin, tot grote verwondering van B„ een ei. Opgewonden raapte hij het op en toonde het de huisgenoten. Bij het afwassen werd het geheim ontsluierd: het bleek een stenen nestei te zijn. Het varken is nu weer rustig De minister-president heeft in zijn antwoord-rede op de alge mene beschouwingen van de Rijks begroting medegedeeld, dat de mi nister van marine, Schagen van Leeuwen, hem inderdaad heeft medegedeeld voornemens te zijn zijn ontslag als minister van ma rine aan te bieden. Aangezien over de aanvaarding van dit ontslag nog niet is beslist, stelt de minister president de Kamer voor op de motieven van dit ontslag niet nader in te gaan. MAARTEN KUIPER KOMT VOOR. De beruchte S. D.-er Maarten Kui per, die in bezettingstijd tal van wan daden heeft gepleegd en meerdere moorden op zijn geweten heeft, zal zich Zaterdag 22 November a.s. voor het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam hebben te verantwoorden. Als gevolg van de breuk tussen Brazilië en de Sovjet-Unie zjjn de diplo maten van beide landen teruggeroepen. Hier ziet met de Braziliaanse am bassadeur bij zijn aankomst te Helsinki. In het midden de Braziliaanse gezant in Helsinki. Het Nederlandse koppel Schulte Boeyen eindigde als eerste in de 25e Brusselse Zesdaagse. De einduitslag luidt als volgt: 1. SchulteBoeyen 245 pnt. Op één ronde: 2. Thijssende Pauw 243 pnt. Op 2 ronden: 3. Speltede Kuysscher 278 pnt.; 4. Van SteenbergenSterckx 205 pnt. Op 3 ronden: 5. Acouvan Simaeys 291 pnt.; 6. OckersJanssens 194 pnt.; 7. Lavaux Adriaenssens 123 pnt. Op 8 ronden: 8. SaenRogiers 194 pnt. Op 15 ron den: 9. NaeyeBruneel 428 pnt. In 144 uur werd 3329,575 km door de renners afgelegd. Tommy Lawton voor 20.000 Pond Sterling naar Notts County Na maanden van onderhandelingen tekende Tommy Lawton gisteren voor Notts County. Cbelsea ontving voor Lawton 17.000 Pd. St. plus de linkshalf Dickson, wiens waarde op 3000 Pd. St. bepaald is, zodat het to taal in feite 20.000 Pd. St. bedraagt, de hoogste transfersom, die ooit in de Engelse voetbalgeschiedenis voor een speler betaald is. Lawton zal reeds a.s. Zaterdag voor Notts County tegen Northamp- ton uitkomen en behoudt zijn plaats ir. het Engelse elftal, dat op 19 No vember tegen Zweden speelt. Het bestuur van Notts County heeft medegedeeld dat het genegen is 100.000 Pd. St. te besteden voor de aankoop van spelers nodig om de derde divi sie-club op een hoger plan te brengen. Veertig met geweren gewapende Chinezen hebben een bezoek gebracht aan 't Nederlandse schip „Tjitjolenka" dat in de haven van Amoy lag. Zij wa ren slecht te spreken over het feit, dat een hoeveelheid goederen, bestemd voor de Chinezen, door de Engelse douane te Hongkong in beslag was ge nomen. De Chinezen dreigden de ka pitein van de „Tjitjolenka" neer te schieten en deze kon zijn leven slechts redden door betaling van 7000 Hong- kongdollars als schadevergoeding voor de in beslag genomen goederen. Voortaan zal het schip de dienst Sin gaporeAmoy onderhouden zonder Hongkong aan te doen, teneinde op die wijze de controle door de Engelse douane, en de gevolgen daarvan voor het humeur van de Chinezen, te ver mijden. Volksvertegenwoordigers vóór De vergadering der Tweede Kamer, die gistermorgen te 11 uur zou aanvan gen, kon geen voortgang vinden, aan gezien het vereiste aantal leden niet aanwezig was. Te 11.30 uur werd ge constateerd, dat het quorum niet pre sent was. Eerst te twaalf uur kon met de ver gadering een aanvang worden gemaakt. Lesvliegtuig neergestort Gisterochtend is te Huis ter Heide in de gemeente Zeist een tweemotorig lesvliegtuig van de Rijksluchtvaart school uit Gilze-Rijen, bemand met twee leerlingvliegers, neergestort, ver moedelijk wegens gebrek aan benzine. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd, doch de beide inzittenden liepen slechts onbetekenende kwetsuren op. Een onderzoek naar de toedracht van het ongeval wordt ingesteld. OEKRAÏNE LID VAN DE VEILIGHEIDSRAAD Oekraine is gekozen tot lid van de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. Totaal werden 26 stemmen op de Oekraïne uitgebracht. Het nationaal-socialisme en fascisme zijn verslagen. Toen wij in de strijd stonden tegenover deze systemen, die in hun practijk nog verdoemelijker wa ren dan in hun theorie, was het niet de tijd na te gaan in hoeverre er een ele ment van juistheid school in de critiek die zij op het bestaande stelsel oefen den en in hoeverre de parlementaire democratie tekort geschoten was. Want in het hevigst van het gevecht met de doodsvijand redeneert men niet. Zij of wij was de keus. Wij hebben gewon nen. Nu is het onze plicht na te gaan waarin 't stelsel, dat wij verdedigden, tekort geschoten was, en vervolgens moeten wij de wegen ter verbetering aangeven. Natuurlijk ware het nog veel beter geweest als wij vooraf de demo cratische organen hadden aangepast aan de eisen van de tijd, maar dat is helaas niet gebeurd en nu moeten we laten zien, dat wij door veel schade en schande althans iets geleerd hebben. De parlementaire democratie, zoals wij die in ons land nog hebben, stamt uit de 19e eeuw, toen de bemoeienis sen van de staat nog gering waren. De laatste 70 jaar echter heeft de overheid zich bewogen op een steeds breder ter rein en sociale en economische maat regelen volgden elkaar in een steeds sneller tempo op. Na de eerste wet op de kinderarbeid zijn sociale wetten zonder tal gevolgd, die iemand, ook niet de meest principiële tegenstander van .staatsbedil", meer zou willen missen. Daarnaast is de overheid opgetreden als wegwijzer, steun en zoals sommigen zeggen dwarskijker op economisch ge bied. Maar ook hier zou men raar staan te kijken, als de staat zich plotseling geheel zou terugtrekken. Men probere eens te bedenken, wat er gebeuren zou, als de overheid geen loon- en prijs politiek voerde, als de landbouw aan zijn lot werd overgelaten en prof. Lief- tinck zou zeggen: Deviezen interes seren mij niet. De groeiende overheids bemoeiing is trouwens geen Nederlands verschijnsel alleen en het plan-Mar shall kan men zelfs beschouwen als 'n super-overheidszorg, waarbij de Ver enigde Staten als super-overheid fun geren. bij gebrek aan kracht bij de Verenigde Naties. Rusland is dan de super-overheid aan gene zijde van het befaamde gordijn. Het parlementaire stelsel, dat in zijn ongeveer honderdjarig bestaan niet wezenlijk is gewijzigd, is tekort ge schoten, toen de overheidstaak zich zo sterk uitbreidde. In een Kamer van Honderd kan onmogelijk de deskundig heid opgehoopt zijn, die nodig is om het gehele bedrijfsleven met kennis van zaken te beoordelen en er mede leiding aan te geven. En indien al twee of drie of vier deskundigen ten aan zien van bijvoorbeeld de energie-voor ziening in de Tweede Kamer zitten, dan betekent dit, dat 96, 97 of 98 leden op het kompas van die weinige des kundigen moeten varen. Men moet dus decentraliseren. De volksvertegenwoordiging heeft en houdt een (belangrijkepolitieke taak. Voor de economische taak zullen nieuwe or ganen moeten worden geschapen, die evenals het parlement wetgevende men spreekt hier van verordenende bevoegdheid krijgen. Reeds vóór de oorlog heeft men dit beseft en gepoogd ontwerpen te ma ken voor zulke nieuwe organen. In de Katholieke wereld leefde de „corpora tieve" gedachte, die echter besmet werd door Italiaanse en Portugese voorbeelden. De toenmalige S.D.A.P. deed een rapport Nieuwe Organen ver schijnen, waarin vooral Mr. van der Goes van Naters een systeem van be- drijfsschappen had uitgewerkt. De prac tijk bracht in de bezettingstijd de Wol- tersomse bedrijfsraden, die als alle be zettingsproducten 't democratisch ken merk misten en allerwege verzet op riepen. Maar.in principe werkt men nu bijna drie jaar na de bezetting nog steeds met dit apparaat, eenvoudig om dat er nog geen ander is. Ir. Vos heeft, toen hij nog minister was, een vóór- ontwerp van wet op de bedrijfsraden ingediend, dat zoveel critiek onder vond, dat het nooit verder gekomen is. De moeilijkheid was en is! om de bedrijfsraden zodanig te organiseren, dat de werkgever en de werknemer en niet te vergeten de consument, om wie alles begonnen is, er 'n redelijk en merkbare plaats in krijgen. Ir. Vos liet de consument vertegenwoordigen door de staat en noemde die vertegenwoor diger tot overmaat van ramp regerings commissaris! Het is thans aan minister Huysmans een wet op de bedrijfsraden in te die nen, die meer bevrediging schenkt, ons van het Woltersomse bouwsel afhelpt, de Stichting van de Landbouw op een wettelijk en solide fundament zet en het Parlement ontlast. Dit is geen ge ringe taak. Maar als de Regering er in slaagt nog vóór de Kamerontbinding, die in het voorjaar van 1948 verwacht wordt, hiermee klaar te komen, heeft zij een belangrijk stuk werk verricht. Tegen die tijd komen wij er nog wel op terug. H. VAN HULST.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1