Geen sprake van lekkages, maar wel van diefstallen! Stad en Omgeving. Blijde dag voor het Leger des Heils Gerestaureerde zaal in gebruik genomen Het ABC-cabaret brengt „SALTO MORTALE" Bestuurswijziging H.T.C. De Nutsspaarbank in October Opgave Predikbeurten Duitse mijnenveegdienst wordt ingekrompen ABONNEERT U OP DIT BLAD Abnormale gas- en stroomverliezen UITGEBREID ONDERZOEK OP KOMST I Uit het politierapport Voor het tribunaal Den Borg. Oudeschild. Urk. Herdenking record-jaar Anna Paalowna. Culturele commissie in de Polder Dra. Sis Heyster over de vrouw Commissie van Toezicht Fort Erfprins Voor de Helderse soldaten van het Leger des Heils en voor de vele vrienden die dit kleine dappere keurkorps door zijn liefdevolle en zegenrijke activiteit in onze stad heeft verworven, was het gisteren een blijde dag. Na maanden van hard werken en na dagen van vrees dat alles niet op tijd klaar sou komen, kon dan toch op de vastgestelde datum de geheel gerestaureerde en vergrote legerzaal aan de Spoorgracht in gebruik worden genomen. Het mag verblijdend heten, dat niet alleen met een restauratie kon worden volstaan, maar dat ook een flinke uitbreiding noodzakelijk wal Dank s(J de spontane medewerking, die ven zovele kanten werd verleend, kon het een en ander ook mogelijk worden gemaakt. En dat alles toch op tijd gereed kwam, was te danken aan aannemer Boerdljk, schilder Geus, electricien De Jong en de houtwarenfabrlek Kramer en Körber. Om klokke drie uur, nadat het mu ziekkorps van het Leger des Heils zich had laten horen, opende burge meester Ritmeester de fraaie massief eiken deuren in de voorgevel, waarna alle genodigden 'zich naar binnen be gaven. Zy kwamen ln een interieur, dat ln niets herinnert aan de oude legerzaal, al zyn verschillende ele menten daarvan toch wel degeiyk aanwezig. Het geheel maakte een frisse en gezellige Indruk, niet ln het minst door de palmen en bloemen, die het podium versierden. De dlvisle-offeier, majoor Ph. van Dalen, die het samenzijn opende, kon in zijn welkomstwoord in het byzon- der begroeten burgemeester Ritmees ter, ds. M. Hamming en de Comman dant van het Leger des Heils ln Ne derland, Commlssloner Charles H. Durman, die door zyn aanwezigheid de betekenis van deze dag accen tueerde. De burgemeester spreekt. De eerste, die de Heilssoldaten com plimenteerde, was de burgemeester. Het moge vreemd ïyken, maar spr. hoopte, dat het Leger spoedig by hem zou komen met de mededeling dat de zaal weer te klein geworden waa. Uit de woorden van burgemeester Ritmeester bleek duldeiyk, dat hy de werkers en werksters van het Leger des Heils, die bezield zijn met een grote liefde voor de evenmens, een warmt hart toedraagt. „Er is een tyd geweest", zei spr., „dat de mensen U belache lijk hebben willen maken. Men vond Uw uniform en Uw liederen zo vreemd. Maar gij hebt doorge zet met een ernstige wil en nu zal er niemand zijn, die niet wil erkennen, dat U een grote macht ten goede hebt. Juist in deze tyd van wederopbouw kunt U zoveel doen. Er woeden stormen, ln de natuur en ln de harten van de mensen. Gy wyst dan op de rust, die deze harten kunnen vinden in God. wy zyn oprecht dankbaar voor alles wat gy gedaan hebt en nog doet. Moge Uw werk Gods zegen dragen". Ds. M. Hamming, Gereformeerd predikant alhier, sprak een harteiyk persooniyk woord. Hy herinnerde even aan het ontstaan van het Leger aea Heils, dat zich het lot ging aantrek ken van de mensen aan de zelfkant der samenleving, ln de dagen dat de kerk zich nog niet veel aan deze mensen gelegen liet liggen. In dat laatste is gelukkig veel veranderd. Spr. wilde niet uitweiden over het verschil ln methode. Het Leger en de kerk kunnen elkaar echter vinden op een gemeenschappeiyk terrein. Het Leger strijdt als een Gideonsgarde. diep voelend de noden dezer wereld, en het doet dat in de naam van Christus. Er zyn kringen, waar men dogmatisch puur en zuiver is, maar waar men de biydschap over en de dankbaarheid voor de genade ln Christus wel eens mist. „Geve de Here, dat U nog lang moge strijden voor het behoud van zondaren", Commlssloner Durman. Ook Commissioner Durman voerde het woord. Hij bediende zich van de Engelse taal, maar majoor Nijmati vormde als tolk een voortreffelyke schakel tussen de Commandant en zijn luisteraars. Comm. Durman bedankte de spre kers voor hun hartelijke woorden en Volgende week Dinsdag 18 Novem ber komen Wim Kan en Corry Vonk met hun ABC-cabaret naar Den Hel der, om hier hun succesvolle nieuw ste revue „Salto Mortale" te brengen. Over deze revue schreef onze mede werker Anthony van Kampen enkele weken geleden, „Wim Kan zal er lang over gepeinsd hebben om eens iets anders te brengen. Iets anders dan het liedje en het praat je en het schetsje, die ieder stuk voor stuk wel aardig kunnen zijn, maar waarvan men ten langen leste een ze kere indigestie krygt. Hy hééft het nu anders gedaan, en aangezien de fortuin in dit leven nu eenmaal altijd met de roekelozen, de avonturiers is, daarom slaagde Wim Kan!-" Inderdaad heeft deze revue in Am sterdam en Den Haag een fabelachtig succes gehad, en het zal ongetwijfeld voor de vele liefhebbers van de klein kunst die onze stad nog telt, een vreugde zyn weer eens iets van de bo venste nlank te kunnen zien. wy zijn immers in Den Helder niet zoveel gewend? Het programma, waaraan naast Wim Kan en Corry Vonk o.m. ook mede werken T,ya Sten. Teddv Schaank en Cruys Voorbergh, met Cor Lemaire aan de vleugel, behelst een serie ori ginele vondsten, waarin parterre-acro- batiek. draadlopen en goochelkunsten niet ontbreken. We verwachten een vol Casino. feliciteerde de Heideree hellesol daten met het weislegen ven hun pogingen, vooral omdat deze gedaan moesten worden ln een etad, waar dat wel heel moeliyk is. „We hebben hier weer het bewya", zei spr., „dat mensen die begrip heb ben voor de moeliykheden de dingen vaak sneller en beter klaarspelen." Daarna ging de commandant iets die per in op de taak, die het Leger zich feit. „Het ie onze plicht, Iedere kans om goed te doen aan te grypen, en ook in deze dingen navolgers te zyn van Jezus Christus, die de Weg, de Waarheid en het Leven is." Er werd op deze middag echter niet alleen gesproken. Er werd muziek gemaakt en ook gezongen, gemeenschappeiyk en door een koor. Liederen, die spraken van de liefde van Jezus voor een ver loren wereld. „Grijpt toch de kan sen door God u gegeven. Kort Is Uw zyn hier, de tyd snelt heen, en wat biyft er van uw leven over? Alles, hoe schoon ook, zal eenmaal vergaan, maer wat ge daan wordt uit liefde voor Jezus houdt zijn waarde en zal biyven bestaan 1" Mogen de Helderse Heilssoldaten onder commando van majoor Hordijk ln de geest vdn deze woorden nog vele Jaren hun zegenryke werk ln oeze stad verrichten. De Belgische mlniiter, president Spaak opende ln Brussel een vergadering, welke werd gehouden door de vertegenwoordigers van 22 landen ter be spreking van de mogeiykheden en moeiiykheden van een Europese tolunle. Op de algemene vergadering der Helderse Tennisclub H.T.C. heeft de heer J. G. de Groot, Violenstraat 26, zijn taak als voorzitter wegens druk ke werkzaamheden moeten neerleggen. In zijn plaats werd gekozen de heer K. Rijpma, Bankastraat 2, alhier. Het dagelijks bestuur ziet er nu als volgt uit: K. Rijpma, voorzitter; mej. T. Kuiper, Emmastraat 81, secretaresse; R. J. Kousbroek, Loodsgracht 75, pen ningmeester. In de maand October werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 402.300,16 (vorig jaar f 481.382,20) en terugbe taald f 357.092,59 (v. j.. f 335.490,64). Er werd derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald f 45.207,57 (v,j, f 145.891,56). Het aan inleggers verschuldigde ka pitaal, bij de aanvang van het jaar f 8.608.548,05, bedraagt nu f 9.211.371,12 (v. j. f 8.275.058.42). Het aantal posten van Inleg bedroeg in de vorige maand 2141 (v.j. 2104) en dat van terugbetaling 2235 (v.j. 2211). Er werden uitgegeven 172 (268) nieu we boekjes, terwijl werden ingetrok ken 83 (70)' boekjes. In omloop zijn thans 19.373 boekjes. Onder de nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 27 (31) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank 'n eerste inleg van f 1). De lediging van 217 spaarbusjes le verde een bedrag op van f 3207 08 aan kleine besparingen. Van verschillende zijden bereikte ons het verzoek, om de opgave der predikbeurten voortaan niet meer des Zaterdags, maar des Vrydags op te nemen. Wij willen gaarne, bij wijze van proefneming, te beginnen volgen de week. aan dit verzoek voldoen. In verband hiermede zien wü bij voor keur de opgave der predikbeurten één dag vroeger dan totnogtoe gebruike lijk, tegemoet. De Duitse vloot van 150 schepen met een personeel van 1200 man, die on der direct toezicht van de Britse ma rine in de Britse zone belast is met het vegen van mUnen zal op 31 De cember worden gedemobiliseerd. Wanneer de demobilisatie zal zijn voltooid, zal de G M S A een „civiele mijnenvegersvloot" zijn van 12 sche pen en 600 man onder Duits bevel, doch verbonden aan de Britse contro ledienst. Sinds de oprichting van de G M S A in 1945 heeft de Duitse mijnenveeg- dienst meer dan 6.700 mijnen geveegd iDuitse en Deense wateren en op de Noordzee, waarbij 17 mijnenvegers ver loren gingen, 7 beschadigd werden en ?77 leder der bemanning het leven lieten. Het zal echter nog minstens 2 laar vergen, voordat de internatio nale scheepvaart de Duitsland om ringende wateren zonder gevaar kan binnengaan. Wanneer de G M S A tot minimale omvang zal zijn teruggebracht zullen België, Nederland, Denemarken, Noor wegen en Zweden de taak van het mijnenvegen in hun eigen territoriale wateren moeten overnemen. Tot driemaal toe hebben wü in een kort tydsbestek melding moeten maken van gepleegde stroomdiefstallen. En daar wy wel veronder stelden, dat het aantal aan het licht komende gevallen zeer gering is in verhouding tot het aantal gevallen, waarin gebruikers van lichtgas en eleetrische stroom zich wederrechtelijk energie toeëigenen, hebben wU ons te dezer zake eenz geïnformeerd by de directeur der gemeenteiyke Water- en Llchtbedryven, de heer J. Worp. Deze deelde ons mede, dat het stroom- en gasverlies tengevolge van clandestiene aansluitingen hier ter stede inderdaad abnormale vormen aanneemt. Het is voor de redactie van een plaat- selijk dagblad op zyn minst genomen niet aangenaam, wanneer zy in haar kolommen de aandacht moet vestigen op bepaalde euvelen, die zeer zeker niet bevorderlijk zyn voor de goede naam en faam van Den Helder en haar bevol king. Niettemin voelen wy ons geroe pen, deze zaak onder het oog van al onze lezers te brengen, teneinde op deze wijze eraan mede te helpen, aan de geconstateerde feiten paal en perk te stellen. Gedurende lange tyd was weinig of niets gedaan aan het onderhoud van 't oi '.eraardse net van gas- en stroom- geleldingen, en het is dan ook niet te verwonderen dat de directie der'Water en Lichtbedrijven de waargenomen ab normale energie-verliezen toeschreef aan net-lekkages. Men is daarom met bekwame spoed begonnen aan het her stellen der leidingen, teneinde de ver- lies-percentages tot een normaal niveau te doen dalen. Deze herstelwerkzaamheden zyn thans vrijwel gereed, maar het merkwaardige feit doet zich voor dat de verlies-per- centages nog steeds ver uitkomen bo ven het vooroorlogse pelj. En dat kan niet anders worden verklaard dan door aan te nemen dat de verbruikers zich op grote schaal schuldig maken aan energie-diefstal. De directie der Water en Lichtbedrijven is gesterkt in deze overtuiging, nadat zy een uitgebreid onderzoek heeft laten instellen naar de netverliezen. NACHTELIJKE CONTROLE Stadswijk na stadswijk werd ge controleerd op tydstippen, dat het gas- en stroomverbruik practisch nihil mor t zijn, dus in de uren tussen twee en vier uur 's nachts. Wanneer zich nog steeds lekken in de leidingen bevonden, dan zouden de meters een bepaald verbruik aangewezen hebben. Dat was niet het geval, en dus moest worden ge constateerd, dat vele verbruikers, verspreid over de gehele stad, bui ten de meters om gas en stroom verbruikten. Vandaar dus het ver schil tussen het aantal kubieke me ters gas en kilowatturen electrici- teit, dat werd afgeleverd en het to tale aantal dat door de meters der verbruikers werd aangewezen. Verschillende steekproeven werden genomen, en de drie gepubliceerde ge vallen van stroomdiefstal waren daar van reeds het gevolg. Er zijn echter nog veel meer van dergeiyke gevallen, en het spreekt vanzelf, dat de directie der water- en lichtbedrüven dat zomaar niet over haar kant kan laten gaan. Alle verbruikers moet desnoods op hardhandige wyze het besef worden bijgebracht dat zü voor geleverde ener gie, die bovendien nog distributiegoed is, dienen te betalen, en dat door dief stallen van gas en stroom niet alleen het water- en lichtbed' 'jf, maar de ge hele gemeenschap wordt benadeeld. By het tekenen van de aanvraagfor mulieren voor de levering van gai, wa ter en electriciteit onderwerpt de ver bruiker zich aan de voorwaarden, die aan de levering zUn verbonden. Wat de gaslevering betreft houden deze onder meer in, dat de verbruiker bij het ontdekken van lekkages en ge breken ln de fabriekstoestellen daarvan aangifte moet doen by de directeur der water- en lichtbedryven. Wanneer biykt dat de meter tengevolge van een gebrek niet, of niet volkomen, heeft ge werkt, dan wordt de verbruikte hoe veelheid geschat, welke schatting door de verbruiker als juist moet worden aangenomen. Hetzelfde geldt voor de electriciteits- levering. In beide gevallen moet voorts de schade, die eventueel aan de meters mocht zijn aangebracht, op kosten van verbruiker of contractant worden her steld. Op verbreking van het zegel, zo als dat reeds aan alle electriciteits- meters is aangebracht en waarvan in de toekomst ook alle gasmeters zullen worden voorzien, is een boete gesteld van tien gulden. BOETE EN AFSNIJDING Sterker nog spreekt waarschijnlijk 'n opsomming van de strafmaatregelen die genomen kunnen worden wanneer de genoemde voorwaarden door een ver bruiker worden overtreden. De directie der water- en lichtbedry ven houdt nameiyk de bevoegdheid aan zich, om by voortdurende onenigheid of moeiiykheden met een verbruiker de verdere leverantie te staken. Hetzelfde geldt wanneer de verbruiker schuldig is aan wanbetaling of wanneer hy 'nor bepaalde handelingen schade heeft toe gebracht aan aansluitleidingen of me ters. Men zal willen aannemen, dat na een geconstateerde diefstal de directie op dit punt geen enkele consideratie zal betrachten. Dat 'aatste nog afgezien van strafrechteiyke maatregelen (boete of gevangenisstrafdie tegen de overtre der genomen moeten worden. En dan spreken we nog niet eens van de gevolgen, die 't maken van clandestiene aansluitingen en dus het zelf prutsen aan gas- en electri- clteitsleidingen voor de volks gezondheid kan hebben. Niet alleen tydens, maar ook na de oorlog ren tal van gevallen van gasvert'.ik- king het gevolg van deze en andere vormen van onvoorzichtigheid! Een onvoorzich'.igheid, waarin een groot stuk oorlcgsmentaliteit te herken nen valt. Het wordt tUd dat we van dergelUke kwaiyke restanten af komen. Zeer binnenkort zal op grote schaal een onderzoek in deze gemeente wor den ingesteld naar de toestand waarin de aansluitleidingen en meters zich be vinden. Wy menen er daarom goe 1 aan te doen, allen, die er totnogtoe geen been in- hebben gezien om op allerlei slinkse manieren gas of electriciteit buiten de meter om te betrekken, een ernstige waarschuwing toe te voegen. Mochten er gevallen zyn, dat het ren en ander niet in orde is maar waarin van diefstal geen sprake is, dan doet men het beste spoedig even een bood schap te sturen naar het kantoor van de gasfabriek of naar de Centrale Bo k- houding. Minder prettige gevolgen kun nen dan wellicht nog worden voorko men. In de brandsteeg achter de le Vroon straat heeft iemand een handgranaat gevonden. Hy was zo verstandig dit voorwerp niet te gaan bestuderen of te demonteren, maar 't te bezorgen op het hoofbureau van politie. Een aannemer heeft aangifte ge daan, dat uit een bouwwerk aan de Boerhaavestraat vier vloerliggers wa ren ontvreemd. Gerrit v. O. had zich reeds eerder voor het Tribunaal te Alkmaar te ver antwoorden gehad, doch de uitspraak was opgeschort, doordat bekend werd dat er nog enige feiten ten voordele van beschuldigde waren aan te voeren. Het bleek n.1. dat mede door zijn toedoen enkele Jongens die door de Duitsers waren opgepakt weer vrij kwamen. Van O. het laatste woord verkrijgen de, verzocht zo spoedig mogelijk een uitspraak te doen. De voorzitter zou dit verzoek in overweging nemen. UITSPRAAK TRIBUNAAL Daniël S. - Internering voor de tyd van 3 jaar en 6 maanden, waarvan 6 maanden voorw., met een proeftijd van 3 jaar. Ontzetting uit de kiesrech ten en het recht een openbaar ambt te bekleden. Beheer over het vermogen eindigt 1 Maart 1948. BEROEP AANGENOMEN. Ds. M. N. de Wolf van Krommenie heeft het beroep als predikant by de Gereformeerde Gemeente te Texel aangenomen. De intrede zal plaats vinden op een nader vast te stellen datum. OP HETERDAAD BETRAPT. Nu Kerstmis in zicht komt, zullen velen aan een lekker boutje gaan den ken. Zo ging het waarschymyk ook met een Texelaar, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag door de Heilige Hermandad op heterdaad betrapt en op de bon geslingerd werd wegens het stropen met een lichtbak in Eierland. BOUWVERGUNNINGEN VERLEEND. Behoudens goedkeuring van de Wederopbouw is door B. en W. ver gunning verleend aan de heer W. Braak te De Koog tot het bouwen \an een woonhuis en aan de heer C. Bakker te De Koog tot het inrichten van een woonhuis in een winkelpand te De Koog. MARKTBERICHT DEN BURG (TEXEL), 10 Nov. 1947. Aangevoerd werden: 24 schaper f 40f 70, 8 lammeren f 30f 45, (4 biggen f 20—f 35, 4 koeien f 350— f 500, 3 pinken f 225—f 325, 140 kip pen f 2.00f 3.50, 18 nuchtere kalve ren voor de levering, OUDESCHILD. (Visafslag). Aange voerd van 3 tot 8 Nov.: 2511 kg garna len; 2 kg Kaan; 777 kg Kabeljauw; 210 kg Horsmakreel; 23 kg Makreel; 71 kg Rcg; 6148 kg Schar; 925 kg Schelvis; 14011 kg Schol; 200 kg Paling; 510 kg Poon; 1066 kg Tarbot; 4240 kg Tong; 5046 kg Wulken; 6213 kg Wijting; 4200 kg Pufgarnalen; 5 kg Zalm; 86 kg Krenkels; 172 kg Spiering; 38 kg Hake; 128 kg Haai. Ten gemeentehuize werd onder lei ding van Burgemeester Keyzer het feit herdacht, dat dit jaar aan de ge- meenteiyke Visafslag de record-aan voer van 2 mlllioen gulden plaats vond. De schippers E. P. de Vries van de U.K. 183 en Bakker van de U.K. 206 maakten de 2 mlllioen aan de af slag vol. Koper hiervan was de heer J. Baarssen. Zowel vissers als koper ontvingen elk als aandenking een be drag van f 50. De reeds Jaren ge leden ten dode gedoemde vissery heeft hiermede bewezen meer levensvat baarheid te bezitten dan vóór de af sluiting ooit het geval is geweest. URK ACTIEF. Verschillende zaken op Urk berei den zich al druk voor op de drukte als dadeiyk de weg UrkEmmeloord klaar is. Zo heeft de A.P.C. al reke ning gehouden met het feit, dat er een druk autoverkeer zal komen en heeft daarom by het begin van de weg bi) Urk al een benzine-pomp ge- p. aatst. MUTATIES BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN. De heer P. S. Kramer, die reeds vanaf het begin der werken aan de N.O.-Polder op Urk woont, is bevor derd tot opzichter 2e klasse. De heer H. Keuter Pzn, is van tijdschrijve- bevorderd tot opzichter 3e klas. De beer H. Vos is ln vaste dienst aange steld als waker. VISSERIJ. URK, 11 Nov. 1947. Zes en veertig vaartuigen voerden j.L Dinsdag aan S583 pond snoekbaars, prys 50—54 ct. en 2548 pond Rode Baars en Voorn prijs 1314 cent. Alles per pond. NOORD SCHARWOUDE IS 8000 kg Rode kool 6,70—11,90; 3000 kg Gele kool 6,60-7,90 3000 kg Veldgele kooi 8 oi 166.000 kg witte kool 7,00-13,60; 12.000 kg Ï7Meen°°i 1000 kg U'en 16,00 17,90 en drielingen 12,so-ij,40; 1600 kg 7 ^7 0 e" 111 8,801 6000 k« Bleten I 25jÓ^34 40en J'3*~J,80: 4000 kg Andijvie We schreven al eens eerder, dat verschillende verenigingen de behoef te gevoelen voor haar leden avonden te organiseren die op een behoorlijk cultureel peil staan, maar om finan ciële redenen daartoe veelal niet in staat zijn. De gedachte, op een verga dering van Volksonderwijs geuit, om die verenigingen dan voor dit doel te bundelen, is verwezenlijkt. Na een paar bijeenkomsten hebben afgevaardigden van de afdelingen van Volksonderwijs, Plattelandsvrouwen, Plaatselijke Jongeren Gemeenschap, Middenstand, Landarbeiders. E.V.C. Bouwvakarbeiders, Hollandse Maat schappij voor Landbouw, zich in prin cipe uitgesproken voor het vormen van een contact-commissie. (Enkele af gevaardigden moesten zich nog met mede-bestuurders of leden beraden over een definitieve toetreding en een paar andere verenigingen, die daarvoor toch wel in aanmerking kwamen, wa ren nog niet door afgevaardigden ver- tegenwoordigd.) Het plan is aan alle leden der deel nemende verenigingen een kaart te verstrekken, waarop zy, eventueel met man of vróuw, tegen een lage en treeprijs de te houden culturele-avon- den kunnen bezoeken. Men hoopt dan immers mooie, goede avonden te kunnen organiseren die, omdat een veel groter bezoek ver wacht kan worden, toch geen hoge entréeprijs vergen. Het doel van elke afzonderlijke ver eniging, om ook op cultureel gebied iets voor haar leden te doen, zal door de samenwerking veel meer effect kunnen sorteren. Om enige ruggesteun te hebben (bo vengenoemde kaarten b.v. kosten al geld) zal elke aangesloten vereniging per lid 10 cent storten in de kas der contact-commissie. De opzet is echter dat de kosten van elke avond bestre den zullen worden uit de te heffen entréegelden. Met het oog op de feesten in "de December-maand, dacht men de eer ste avond eind Januari '48 te houden en daarvoor Jan Strijbos uit te nodi gen om te komen vertellen van zyn reis met de „Willem Barendtz". Ook van katholieke zijde is een Cul turele Contact Commissie gevormd, waarvan deel uit maken de R.K. Mid denstandsvereniging „De Hanze", de R.K. Land- en Tuinbouwgond, de Ka- Violieke Arbeidersbeweging en de Ned. Kath. Jongerenbeweging. Er wordt hier geen vereniging met leden gesticht, maar wel zal getracht worden abonnementen te plaatsen te gen een nader te bepalen bedrag en recht gevend op toegang tot z.g. abon nementsvoorstellingen. (Met het wer ven van abonné's denkt men in de volgende zomer te beginnen en deze winter voorstellingen tegen entrée te geven). De abonnementen kunnen door iedereen, ook niet-katholieken, genomen worden. Als eerste staat de opvoering van „Oranje-hotel" door het Zuid-Nederlands Toneelgezelschap op het programma, en wel op 25 Novem ber in Veerburg. I Op de maandelijkse bijeenkomst van de Bond van Plattelandsvrouwen, ge houden in Veerburg, kon mevrouw Keijzer-De Jong ongeveer tweehon derd dames welkom heten, leden van de afd. Anna-Paulowna, Wieringer- waard en 't Zand. Dra Sis Heyster, die op deze verga dering sprak over het onderwerp; „Het levensverstand van de vrouw" had een zeer aandachtig gehoor. Op boeiende en vaak humoristische wijze vertelde spreekster van haar ervarin gen als dokter-psychologe. Zij wees o.m. op de belangrijke plaats die de vrouw als moeder, maar ook op ander gebied in het leven inneemt. In haar denkvermogen verschillend van de man, gaat de vrouw meer intuïtief te werk, is meer gevoelsmens. Haar in telligentie bewyst ze door op het goe de moment de juiste daad te stellen. Voor het by veel vrouwen voorko mende minderwaardigheidsgevoel ia vaak geen enkele grond aanwezig en als zij zich bewust is van haar belang- rijkheid in onze samenleving zal zy dit ook kunnen en moeten overwin nen. Mevr, Keyzerde Jong dankte spreekster voor haar mooie rede, waarna werd medegedeeld, dat de Kerstavond op 23 December gehouden zal worden. Met enkele stemmen tegen werd nog besloten, dat de vereniging als lid toe zal treden tot de combinatie van ver enigingen, die gezamenlijk culturele avonden zullen organiseren. De minister van Justitie heeft op voordracht van de Directeur-Generaal voor byzondere rechtspleging benoemd in de commissie van toezicht by het in terneringskamp Fort Erfprins te Den Helder: A. N. van Riel, hoofd van het bijkantoor Den Helder van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Alkmaar, G. Ritmeester, burgemeester van Den Helder, Mr. A. Schenkeveld, president van het Tribunaal te Alkmaar, Mr. H. Scholten, advocaat en procureur. 'e Alkmaar, P. S. van der Vaart, wet houder der gemeente Den Helder. Jtfl

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2