Een oud-Westfries drink- en schimplied In huis of naar kantoor Russen geloven in Moloto atoombom ESPERANTO TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER c Een drama in twee bedrijven Amerika zal nu wel inbinden V S op de scholen Beschouwingen over de Rijksbegroting als Burgers ordehandhavers Weg met de nietsnutters! Itali laans bloed Folklore hoefcje Voor de Vrouw Wij luisteren naar door F. DE SINCLAIR Bedrijfspensioenen land- en tuinbouw VAN fsJABIJ EN VERRE (Van een U.P.-correspondent). De burgers der Sovjet-Unie hebben Molotov's verklaring ln- sake de atoombom met weinig minder dan verrukking begroet. Ondanks het feit, dat de minister van Buitenlandse Zaken slechts zeer kort en ongedetailleerd zei- de, dat de atoombom geen ge heim meer was, leggen de Kussen zijn woorden algemeen uit als mededeling, dat ook de Sovjet- Unie thans atoombommen heeft. En, daar dit nieuwe wapen van enorme betekenis werd geacht, gelooft men hier, dat door Molo tov's woorden de toekomst er heel anders uitziet. De Rus is er n.1. van overtuigd, dat het gevaar voor een nieuwe oorlog uitsluitend berust bij de „Amerikaan se imperialisten", die hun buitenland se politiek baseerden op hun „atoom monopolie". Maar nu heeft Rusland die bom ook, zodat de Ver. Staten gedwongen zullen worden in te bin den. De Russische gewone man ge- lcoft rotsvast in de vreedzaamheid der Sovjet-bedoelingen, en nu is zijn hoop op duurzame vrede, niet ver stoord door de „Imperialisten" uit Amerika groter dan ooit. Nog een andere mening kwam naar voren in de gesprekken, die ik had met vele Russen over dit onderwerp. De Russen zijn sterk onder de indruk geraakt van het denkbeeld, dat zijn ingenieurs en geleerden het Ameri kaanse atoombomsucces in zo korte tijd hebben opzij gestreefd. Dit wordt beschouwd als een bewijs van wat hun steeds in de pers en via de radio wordt voorgehouden, dat Rusland's wetenschap, techniek en industrie zich met die van welk land Ook kun nen meten. Er is geen Rus, die twij felt of Molotov' woorden wel meen den te zeggen, dat de Sovjets de bom werkelijk al gemaakt hadden of slechts het atoomgeheim kenden. Mo lotov's aankondiging wordt be schouwd als de vervulling van zijn twee jaar geleden gedane belofte: Wij zullen atoomenergie hebben en (Ingezonden Mededeling) Onderstaand schrijven werd een dezer dagen door het bureau „Espe ranto bij het onderwijs", tezamen om vattende bijna 5000 georganiseerde esperantisten, pl.m. 25000 onderwij zers bij het Openbaar en Bijzonder Lager Onderwijs, benevens tiendui zenden ouders van schoolgaande kin deren, verzonden aan alle leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal: dat er een onmiskenbare en steeds dringender wordende behoefte bestaat aan een wereldhulptaal, dat het Esperanto in zijn 60-jarig be staan bewezen heeft in deze behoefte te kunnen voorzien, dat het overgrote deel der kinderen het leven ingaat zonder voldoende kennis van een andere dan de Ne derlandse taal. dat deze kinderen daardoor in de toekomst verstoken zullen blijven van elk rechtstreeks contact met de wereld buiten onze grenzen, dat het mogelijk is, de leerlingen van de twee hoogste klassen der la gere school of van de twee laagste klassen van een daarbij aansluitende onderwijsinrichting met twee uur Eperanto-onderwijs per week zo ver te brengen, dat zij deze taal voldoen de kunnen lezen, schrijven en spre ken, dat de ervaring in binnen- en bui tenland heeft bewezen, dat de studie van het Esperanto zowel die van de nationale als van de z.g. moderne en klassieke talen ten zeerste bevorder1, dat in tal van landen in en buiten Europa de esperantisten een krach tige actie voeren om tot invoering van het Esperanto bij het onderwijs te komen, dat in binnen- en buitenland ver scheiden regeringspersonen en auto riteiten op paedagogisch, weten schappelijk en ander terrein van hun sympathie met dit streven hebben doen blijken, dat de Esperanto-beweging ln Ne derland niet over een voldoend aan tal onderwijzers-esperantisten be schikt om nu tot verplicht onderwijs in Esperanto over te gaan, dat een Nederlands initiatief tot invoering van het Esperanto onge twijfeld in andere landen waardering en navolging zou vinden. Redenen, waarom het U met de meeste klem verzoekt bij de behande ling van de Onderwijsbegroting aan drang bij de regering uit te oefenen, subsidiair zelf met voorstellen te ko men, ten einde: le. het Esperanto op te nemen on der de vakken, genoemd in lid 2 van fcrt. 2 van de Lager-Onderwijswet, 2e. het Esperanto-onderwijs ver plicht te stellen voor alle opleidings inrichtingen voor aanstaande onder wijzers. nog vele andere dingen. Sindsdien zijn er in de pers verschillende malen aan- wyzingen geweest, dat het geheim in Russische handen was. Nog een maand geleden kwam de Literair Ga- zette heel dicht bi) Molotov's bewe ring door te schrijven: „De imperia listen dreigen met atoombommen, zonder dat zij willen toegeven dat wetenschappelijke ontdekkingen van militaire betekenis niet slechts hun privilege zijn." Molotov heeft nu zo krachtig mo gelijk gesproken, zonder precies te zeggen, dat er een Russische atoom bom wès. Dat is voldoende om het vertrouwen te bevestigen, dat de Rus sen hebben in de techniscne kunde van hun volk, waarmee het het kapi talistische Amerika kan verslaan en zodoende de kans op oorlog, voleens de Russische zlpnswijze, aanzienlijk kan verminderen. Typische uitlatingen. Hier zijn enkele typische uitlatingen, die ik dezer dagen in Moskou opving: Een invalide frontstrijder, die als liftbediende werkt. „Dat is het beste wat ik gehoord heb. Oorlogshitsers zullen zich nu wel tweemaal beden ken". Een verkoopstertje in een siga renwinkel: „Nu kan iedereen bang z(jn voor de atoombom". En een on derwijzer: „Nu wij het ook hebben, zal Amerika zijn standpunt inzake atoomcontrole en ontwapening wei wijzigen". Woensdag zijn in de Tweede Kamer de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting begonnen. Er was wei nig belangstelling en er werden wei nig nieuwe gezichtspunten geopend. Mr. van der Goes van Naters bracht een aantal persoonlijke beschuldigin gen naar voren, t.o.v. Kamerleden, die zich zijns inziens met corruptieve za ken hadden bezig gehouden waarna hij ook de verkoop van het Dagblad „De Nederlander" hekelde, waarvan de hoofdredacteur vervangen werd door de zetbaas van een „financiële congsi. De heren Schouten en Tilanus trokken vaak één lijn en kwamen vaak in de oppositie. De heer Schouten hekelde de lage landbouwlonen en wilde zo mo gelijk het Landbouw-Egalisatiefonds li quideren. Met de heer Tilanus bleek hij ontevreden over het financieel be leid en stelde vragen inzake de po sitie van minister Götzen. De heer Ti lanus vond dat minister Beel zich te veel stoort aan de P.v.d.A. en sprak zijn verontwaardiging uit over de f 60.000.die voor het gedenkboek van het M.G. zijn uitgegeven. Prof. Romme bepleitte o.a. kinder bijslag voor zelfstandigen. Financiële specialisten als De Wilde, Teulings en Kofstra bespraken onze financiële po sitie en de heer Wagenaar oefende scherpe critiek op het regeringsbeleid, bepleitte beknotting der ondernemers vrijheid en verdedigde het aangevallen communisme, welks opmars niet is te stuiten. De heer De Wilde waarschuw de, dat men het communisme niet zal kunnen weren als onze financiën in de war raken. Als Amerika ons niet helpt zijn drastische financiële maatregelen onvermijdelijk, mede t.a.v. de uitgaven voor Indië. De heer Korthals vroeg on verwijlde maatregelen voor het geval dat het Marshall-plan mocht mislukken. Copyright R.D.P. Binnen afzienbare tijd kan een ont werp van wet op de nieuwe regeling van het politiewezen tegemoet worden gezien. Het vraagstuk van het recruteren van burgers tot handhaving van de openbare orde en veiligheid wordt momenteel door de regering in over weging genomen en zij heeft daartoe een commissie ingesteld onder voor zitterschap van de Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, H. E. Ridder de van der Schueren. Deze commissie zal binnenkort aan de regering haar advies uitbrengen. WAAROM ZITTEN EU EIGENL'JK TWEE VAN DIE TOESTEL LEN IN? EEN TJE vooe'T VERLIES P nee, maar. om het je goed duidelijk te ma ken wil ik het ver gelijken met een af- stahosmeteromdat de lange tegelijk met zun linker- en rechteroog haar een voorwerp kukt, kan hu meteen de afstandervan bepalen f p^fteer maar, eens met één oog dlcht een draad ih eeh naald te steken ...dat valt lang niet meealles is hier even praktisch ingericht en onovertreffel'jk ih elkaar gezet, vandaar. dat ik me er zo kwaad over kan maken wanneer de lange zun machinerieën zo roekeloos gebruikt verdwa1d hu acht ons nog minder dan een'stomme levenloze motor. van een hellcopter. je had eens moeten zien hoe zorg zaam h'j daarvoor was. elke dag werd t ding nagekeken .6e0ued,gesmeerd. hu was als de dood dat hu de verkeerde benzine of olie gebruikte maar..van z'jn eigen machinerie, die duizendmaal funer werkt trekt hu zich niets aan atjchle neemt toetsqjkki en de chef mee naar oe commando-koepel, waar zich aan de voor- zude twee film-apparaten (de 06en) bevinden Isaacs, de Britse minister van Ar beid, heeft in het parlement aange kondigd, dat registratie zal plaats vin den van personen, die niet werken of die in dienst zijn van voetbal-pools, amusementsaangelegenheden, nacht clubs e. d. Deze personen zullen op de Arbeidsbeurs moeten verschijnen en op dezelfde wijze worden „gediri geerd" als de werkzoekenden, die reeds op grond van de bestaande maat regel tot verdeling van arbeidskrach ten naar essentiële bedrijven worden verwezen. Giorgio Magenes, een lid van de Italiaanse partij „Uomo Qualunque" (partij van de gewone man) is in de plaats Medigli ten Noorden van Milaan door een menigte arbeiders gelyncht. Van hem werd beweerd, dat hij een arbeider had doodgeschoten en een an der gewond. Zondagavond werden drie commu nistische arbeiders, die werkzaam zijn aan een fabriek te Milaan, tijdens een schietpartij gewond. Maandagavond begaven zich 200 arbeiders onder lei ding van de burgemeester per vracht auto uit Milaan naar Mediglia. Mage nes weigerde uit zijn huis te komen an opende van het dak af het vuur op de menigte waarbij hij één per soon doodde en één wondde. De ar beiders, die Magenes beloofden zijn leven te zullen sparen, indien hij naar beneden kwam, lynchten hem, toen hij zich overgaf. De ijlings uit Milaan ontboden politie herstelde de orde. Op Langedijk, op Langedijk, deer moe te z' uien steerte, uien steerte! As ze Maandags nei de bouw toe gaan, den loupe ze te kneerten! Violade van Wil- lemien, violade van Sint Katrien. Ik zei er wel manne courazie, We zitte hier onder 'n glaasie! (Twee laatste regels worden herhaald J De Westfriezen wisten van bruiloft houden en de taal was er (als elders, lees Breeroo maar!niet altijd even kuis. Men had er op kermissen en bij bruiloften een handje van, elkaar ers te „toesten", en dat gaf aanleiding tot schimpliederen, waarvan het boven staande enkele ouderen nog wel heugt. Het versje, dat in omloop was aan de Langedijk, had meerdere coupletten en enige ervan wil ik hieronder neer schrijven: En op Koedijk, en op Koedijk, deer weune zov'1 boere! Ze hewwe d'r een kerk gebouwd, maar ze kind'r gien toren op voere! In Allekmaar, in Allekmaar, d'r weune zov'1 heren! Maar as ze Zundes te kerrek gaan, den hewwe ze huurde klere! Op Schorel dèn, op Schorel dèn, deer drege ze rooie krale! Maar azze ze te trouwen gaan, den kinne ze 't niet betale! J Wij vrouwen houden er niet van om in huis of naar kantoor ons steeds weer in dezelfde jurk te moeten hullen. Variatie ook in de zo weinig mogelijkheden bie dende garderobe is iets, dat de vrouw nu eenmaal nodig heeft. Niet door de week en 's Zondags hetzelfde gewaad, niet altijd en eeuwig dezelfde rok en blouse, of rok en trui! Bijgaand beelden we daarom van daag een exclusief modelletje af, een combinatie van een rok en bolero, een ideale dracht voor het meisje op kantoor of in huis. Wie nauwlettend het model be kijkt zal bemerken, dat de combi natie van gestreepte en effen stof er juist dat cachet aan verleent, dat zo op prijs gesteld wordt. Niettemin zal het aardige effect niet verloren gaan wanneer men geheel effen stof verwerkt. In dat geval neme men de bies midden voor, de ceintuur en het kraagje in een andere tint. Het reepje goed onder de opgestikte punten moet men dan echter in dezelfde kleur nemen. Tenslotte kan men, onder de bo lero, een blouse of trui dragen, daarmede de ideale dracht voor kantoor of huis vervolmakend. W Qp Dirrekshorn, op Dirrekshorn, d'r stane zov'1 huize! Maar as 't teugen 't voorjaar loupt, den stikke ze van de muize! De humor was de Westfries niet vreemd en het laat zich horen, dat de m van het laatste woord wel eens door een 1 vervangen werd! Waarover de Dirkshorners heel niet boos waren! Het vers, waarin Schagen een beurt krijgt, is ook bekend, maar dat mag de krant niet drukken. Ook meer Oost- op, waar het lied eveneens in zwang was en waar men er andere woorden op had (of in een van bovenstaande teksten een andere dorpsnaam zette) liet zich alles niet even gemakkelijk drukken. Zo ken ik van Opperdoes: Op Opperdoes, op Opperdoes, deer bouwe ze zov'1 ronde, Ze binnen d'r allegaar even maar ze deuge niet voor de hondel En van Wognum heette het: Op Woggelum, op Woggelum, deer staan zov'1 ouwe kaste, Ze binne d'r allemaal even arm, maar ze houwe van gast-en-braste! Niet zoals de meeste andere volks- en bruiloftsliederen is bovenstaand lied in het land gekomen door liedjeszan gers tijdens de kermissen, doch het is ter plaatse ontstaan. Voor meerdere coupletten, andere teksten of versjes houd ik me aanbevo len. Hoorn. J. Roselaar. P.S. Van Twfck moet dit couplet in omloop zijn geweest: En den op Twisk, en den op Twisk, deer hewwe ze gladde ore! Wanneer je 's nachts deur 't durrep loupt, den kin je de winde hore! De tweede regel zal eerst wel op iets anders gerijmd hebben. Voorts was, als bekend, de schimp naam der Twiskers „gladoren". ZATERDAG 15 NOVEMBER. HILVERSUM I, 301 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA 8,18 Silvestri-kwartet. 8.35 Lichte morgen klanken. VURO 10.Morgenwijding. VARA 10,30 Radio-feuilleton. 10,35 Viool en piano. 11.Voor de arbeiders in de continu-bedrijven. 12,Vaude ville-orkest. 2,Het Nederlandse lied. 2,15 Harmonie-orkesten. 3,15 Men vraagt en wij draaien. 4,15 Sport. 4,35 Om en nabij de twintig. 5,Volkscon cert. 6,15 Sportpraatje. 7,Piano. VPRO 7,30 Voor de jeugd. VARA 8,08 Dingen van de dag. 8,15 Vindokona Schrammel'n. 8,45 In de balzaal. 9,30 Kunst in miniatuur. 10,— Don Qui- chotte. 11,15 Geraldo en zijn orkest. HILVERSUM II, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 11 uur. KRO 8,15 Pluk de dag. 9,Ochtendconcert. 9,35 Een morgen in de Zwitserse bergen. 10,15 Muziek en zang van verschillende nationaliteiten. 11,De Zonnebloem. 12,33 Vaudeville-orkest. 1,40 Filmkwar tier. 2,De toneelkijker. 9,Jongelui 3,15 Concert der jongeren. 3,45 Over zeeën en woestijnen. 5,De Wig wam. 6,Piano-duo. 6,30 Lord Jumpa- tit. 7,45 Banden die binden. 8,20 Wie weet hoe deze plaat heet? 8,30 Licht baken. 9.Negen heit de klok. 10,10 Stoelen aan de kant. 11,15 Avond concert. „Och ja," sprak ze dan met een schouderophalen. „U begrijpt, wij had den haast om daar vandaan te komen en toen inderhaast raakte ik hem kwijt." „Deze nietwaar?" en Bunt toonde de gevonden handschoen. Ze knikte weer. „Ja, dat is 'm." „Waarom had U zo'n haast om daar vandaan te komen?" vroeg Bunt dan. „Haast...." herhaalde ze wat on zeker. „Ja, het onderhoud met Jacques was afgelopen en Jacques was weer weg gereden, vertelde uw man me. Welke reden had U dan toen om zo haastig van die plaats weg te komen? Was er iets gebeurd? Zo'n haast had U, dat U Uw handschoen verloor en U zich niet eens de tijd gunde om naar die verloren handschoen te gaan zoe ken." „De auto wachtte," zei ze dan. „Och ja! De auto wachtte!" her haalde Bunt. „Knap verzonnen, hoor! Maar hoe kwam U aan die hand schoen?" „Die is van mijn schoonzuster." „Goed, maar hoe komt die dan in uw bezit?" Ze ging wat meer rechtop zitten, blijkbaar voelde ze zich weer wat meer op haar gemak nu de gebeurtenissen in het Bosplan werden losgelaten. „Dat kwam zo," vertelde ze. „Toen ik de laatste keer bij mijn schoonzus ter was, lag haar tas open op tafel. Daar zag ik een paar peau de suède handschoenen in. Nou, die heb ik toen even van haar geleend." „Zonder dat zij 't wist?" „O, dat vindt ze wel goed." „Aardige vrouw, die schoonzuster van U." „Och Ja, een hartelijke meid. Ik kan best met 'r. Maar per ongeluk nam ik maar één handschoen. Die dee ik in mijn tas en toen in 't Bosplan bij het uithalen van mijn zakdoek, moet ik hem verloren hebben." Bunt knikte. „Welk merk sigaretten roken U en Uw man?" „De laatste tijd: Camel." Bunt haalde een der gipsafdrukken van de voetstappen in het Bosplan te voorschijn. „Zet uw voet daar eens even op", sprak hij, terwijl hij was opgestaan en voor haar bukte. „Wat is dat voor een beweging?" vroeg ze. „O, zo, maar iets", antwoordde Bunt. „Dank U". Er was geen twijfel aan, de schoen paste prc-cier in de gipsafdruk. „Mevrouw Visser", vervolgde Bunt dan. nadat hij de gipsafdruk weer had opgeborgen. „U kent Anna van Tiel. Was die goed bevriend met Jacques?" „Ja, dat was dik an! Maar Anna.... Kent U 'r?' „Zo'n beetje". „Nou, die wisselt nogal eens van vrienden"., „Had ze er meer dan één tegelijk?" „Ja, nou vraagt U me meer dan ik weet. Trouwens, dat zijn mijn zaken niet. Soms dacht ik dat het Jacques was. maar dan leek het weer meer of ze met 't Flatjeen dan soms in eens nog weer met een ander. Ik kon d'r niet uit wijs". Op dat ogenblik knerpte de tele foon: Vermeer nam het bericht op. maakte enige aantekeningen, terwijl Bunt ever met verder vragen wachtte. Toen Vermeer de hoorn weer had neergelegd, vervolgde Bunt: In afwachting van de in het voorjaar van 1948 te verwachten wettelijke ba sis van de door de Stichting voor de Landbouw voor land- en tuinbouw op gerichte bedrijfspensioenfondsen wor den vanwege voormelde organisaties, zowel centraal als regionaal, alle voor bereidingen voor uitvoering getroffen. In alle 400 gemeentekringen worden sociale verzekeringscommissies inge steld ter registratie van de personen, die onder de fondsen zullen vallen en wie na 1 Mei 1947 reeds aanspraak hebben op ouderdoms-, invaliditeits- of weduwen- en wezenpensioenen. Bij wettelijke goedkeuring zullen de pen sioenen reeds vanaf die datum worden uitgekeerd. Het ligt in de bedoeling van de regering, behalve de werkne- roere, ook de landbouwers en tuinders in de fondsen op te nemen, hetzij ver plicht, hetzij vrijwillig. De Hollandse jongen weet zich aan elk jaargetijde aan te passen. Zo gauw blaast niet de machtige herfst wind of de jeugd weet er door hun vindingrijkheid profijt van te trek ken. Hun karretje wordt door de wind voortgedreven. „Kende U Jacques van der Meyden?" „O, ja best". „Waar ontmoette U hem wel?" „Ja. waar ontmoette ik die?" Hij hoor de ook zo'n beetje tot ons complotje". „Wie waren daar zoal bij?" „Nou, Jacques en me man en ik en Anna van Tiel en 't Flatje en de Spaan se Vlieg zoals we haar noemden en zo nog een paar anderen". „Joepie Juchtleer?" vroeg Bunt dan. Ze zag Bunt even haastig aan, knik te dan. „Ja. die ook wel", zei ze dan. „Nou, meneer Vermeer", sprak Bunt. „Heeft U mevrouw Visser soms nog iets te vragen?" „Nee, dank U*, antwoordde Ver meer. Bunt schelde en toen de agent kwam: „Breng mevrouw nog even terug raar cel 1. Mevrouw Visser, ik zal mijn best doen U zo gauw mogelijk uit uw gevangenschap te verlossen, hoor, maar U moet nog even geduld hebben". Ze knikte, boog met een coquet glimlachje voor de beide inspecteurs en verliet dan met de agent de kamer. „Toch alweer wat opgelost", zei Bunt. „Het raadsel van de hand schoen!" (Wordt vervolgd.) Een Zweedse expeditie vertrekt in Januari naar Afrika om daar de raebo- thorax, een soort spin, te bestuderen. Zou het niet goedkoper zijn als men de spin maar naar Zweden liet komen? De minister van financiën heeft meegedeeld, dat hij geen zekerheid kan geven over de handhaving van het verhoogde tabaksrantsoen en de vra gers naar zij ambtgenoot van economi sche zaken verwezen. De minister schijnt er blijkbaar langzamerhand tabak van te krijgen. Onder de vrijwilligers die zich bij de „Holland" hebben gemeld om de machines weer te laten malen bevinden zich niet min der dan 25 studenten, die zich voor enkele weken of maanden beschikbaar hebben gesteld. Blijkbaar willen zij er zeker van zijn dat zij vooreerst elke dag een maaltijd zullen hebben. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft de soldatenmoeder, na een voorarrest van elf maanden, in vrijheid gesteld. Dank zij deze moederschapszorg zal de soldatenmoeder thans lid van de Ver eniging van Vrije Vrouwen kunen wor den. De Arnhemsche Orkest vereniging verkeert in zulke grote fi nanciële moeilijkheden, dat zij zonder ae hulp van de overheid niet kan blij ven bestaan. Wanneer de overheid niet helpt zal het orkest waarschijnlijk de kiaaienmars moeten blazen. Dp 21 November zal in het gehele land een actie voor zwijgend verkeer worden ingezet. Over wat er dan zal gebeuren wordt nog gezwegen. Men neemt even wel stilzwüzend aan dat dat geen ver keerde actie zal zijn. Het laatste bericht over een Olympisch record is dat van twee als militair geklede per sonen, die in café Olympia tegen de kastelein gebokst hebben en met een winst van ruim duizend gulden in óe duisternis een Marathonloop zijn be gonnen. Naar ,.T"v" meedeelt dreigden 300 meisjes werkzaam op een schoenfabriek in Norwich met staking, orrdat zij Nylons willen hebben. Oe meisjes in de kousenindustrie zullen nu wel spoedig een bontjas op het ver- lt nglijstje hebben. Voor de groen ten en voor het fruit zullen, naar men heeft kunnen lezen, vaste veilingsprij- zen worden ingevoerd. Als deze maar n;et van die aard worden, dat de huis vrouwen nog eerder „los" zullen zijn!

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3