Amsterdamse Universiteit huldigt de Canadese premier Mackenzie King ere-docior Weerbericht CANADA Zaterdag 15 Nov. 1947 70e Jaargang no. 7662 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna «Aan ons de eer' PRINS BERNHARD verwerft vliegbrevet Import van Nederlands vlees in de V.S. toegestaan Amerikaans voorstel inzake Korea aangenomen Trein verplettert militaire auto Bon voor een ei Burma onafhankelijk Hij haalde een garage leeg Zal Ramadier aftreden? Prijzen der zuivelproducten stijgen Koude winter op komst Obligatie-uitgifte Noord-Holland Explosie in Engels proefstation BUKEAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummc 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per mm. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden Lelk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekkers Langs een afgezette route, waar langs weinig publiek stond opgesteld, omdat deze blijkbaar niet voldoende bekendheid genoot, is de Canadese premier YVilliam Lyon Mackenzie King gisteren omstreeks het middag uur in een door de Aalsmeerders met bloemen versierde auto de hoofd stad binnengereden. Bij zijn aankomst op het stadhuis werd het gezelschap door burge meester Arn. J. d'Ailly op het bordes verwelkomd. Na de lunch in de ambtswoning van de burgemeester begaf Mackenzie King zich met het gehele gezelschap naar de universiteit voor de ere-promotie. Bij de talrijke hoogwaardigheidsbe kleders op de voorste rijen hadden zich gevoegd de minister-president van Nederland, dr. L. J. M. Beel, de mi nister van financiën, mr. P. Lieftinck, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. R. Kranenburg, de Australische ge zant, F. K. Officer, de Zuid-Afrikaan se gezant, L. M. Egeland, de Britse ambassadeur, Sir Nevile Bland in zijn kwaliteit als deken van het corps di- plomatique en talrijke andere perso nen uit diplomatieke kringen. De rector-magnificus, prof. G. C. He ringa, sprak de begroetingsrede uit, waarna de promotr prof. mr. Marius G Levenbach, de hoge promovendus als volgt In het Engels toesprak: „Het is met groot genoegen, mijnheer de rector-magnificus, dat ik de taak, die mij is toegewezen, op mij neem, de taak namelijk, namens de senaat der Amsterdamse Universiteit, de eregraad van doctor in de rechtswetenschappen aan te bieden aan de right honourable William Lyon Mackenzie King, eerste minister van Canada." Spreker vervolgde met te zeggen, dat hij bij deze promotie aan de juridische faculteit wilde beginnen met twee be langrijke Romeinse rechtsgeleerden te citeren, namelijk Paulus met zijn „Li- bertas inestimabilis est" en Gaius met „Libertas omnibus rebus favorabilior est". „Groot is de vrijheid, al het andere is vergankelijk". „Daarom is onze belangrijkste aan leiding deze graad aan u op te dragen, dat zij een bijdrage zal zijn van dank voor onze vrijheid, dank die wij bo venal aan Canada verschuldigd zijn. Het is ons een groot voorrecht aan Canada, roemrijk en vrij, aan het gro te volk van Canada en aan uwe excel lentie zelf, zijn eerste minister, deze dank te betuigen." „De universiteit heeft daarbuiten ech ter nog andere motieven om u te eren. Voor haar is de vrijheid niet alleen een onschatbaar bezit, zij is meer, zij is voor haar een levensvoorwaarde. Geen waarheid kan geboren worden, als de geest niet vrij is, geen weten schap kan bloeien, wanneer de tyran- nie de teugels leidt. Vrijheid van ge dachte, vrijheid van onderzoek, vrij heid van discussie en vrijheid van het woord vormen het wezenlijke van de wetenschappen. Daarom zult gij in de bul, die wij u ter gelegenheid van uw ere-promotie aanbieden, in het Latijn lezen, dat zij u gegeven is wegens uw zeer bijzondere verdienste voor de zaak van menselijke vrijheid en recht en de bevrijding van het Nederlandse volk, zijn wetenschappen en zijn uni versiteiten' DE ERE-DOCTOR ANTWOORDT. „Ik aarzel U uit naam van mijzelf te danken voor de grote eer, die U mij hebt aangedaan", aldus de Canadese premier in zijn dankwoord. „Ik be schouw het als een eer, die aan mijn land wordt bewezen. Ik neem een boodschap mee naar Canada, die tot de harten van mijn volk zal spreken, een boodschap van vriendschap, die diepe indruk in mijn land zal maken. Ik be schouw deze bul als een geschenk van de Nederlandse Universiteit aan het volk van Canada. In deze geest aan vaard ik de hoge onderscheiding met graagte en met trots. De eer, die mij hier in Nederland te beurt is gevallen, zal ongetwijfeld troost brengen aan Canadese ouders, die hun zonen hebben verloren in de strijd voor de vrijheid van Europa. Ik heb het geluk gehad mijn land te mo gen dienen gedurende vele jaren en ik ben tot de conclusie gekomen, dat, in dien ik hiermede succes heb gehad, dit te danken is aan hen, die om mij heen stonden en aan de betrouwbaarheid, waarmede zij mij in mijn taak hebben bijgestaan en van advies hebben ge diend. Ook namens hen mag ik de grote eer, die zij mij aandoet, aanvaarden. „De ontvangst hier in Nederland", zo vervolgde de hoge gast, „was groots en de belangstelling van de Kroon, van de ministeries, van de gemeente besturen, maar ook van de mannen en vrouwen op straat en van de kinderen, die mij overal met vlaggetjes hebben toegewuifd, was een onvergetelijk eve nement in mijn leven. De vriendschap tussen onze landen zal geen korte zijn, dat werd ik mij gisteren in Den Haag bewust, toen ik met ontroering Ne derlanders hoorde zingen „We'11 stand on guard for thee, oh Canada". Ik wil mijn toespraak besluiten met het uit- Voor het eerst sedert de oorlog is er in Engeland, in verband met het a.s. huwelijk van de Prinses, grote vraag naar hoge hoeden. Deze serie „kachelpijpen" is reeds voor gebruik gereed. Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donder dag op Schiphol examen gedaan voor het vliegbrevet A. De Prins legde dit examen met goed gevolg af en heeft nu de bevoegdheid als bestuurder op een „Dakota" (de machine waarop 't examen werd afgenomen) te vliegen, ook blind te vliegen. De Prins, die met de gemiddelde kwalificatie van „zeer goed" voor het examen slaagde, is de eerste Nederlander, die volgens de nieuwe eisen van de ICAO (Inter national Civil Aviation Organisation) werd geëxamineerd. Des morgens deed de Prins het theoretisch gedeelte van het examen. Na de lunch, intussen was ook de Prinses-Regentes Juliana op Schiphol aangekomen, om 3.30 uur startte de Dakota Ph—TBA met de Prinselijke piloot. Gedurende twee uur vloog hij onder het critisch oog van zijn exa minatoren de voorgeschreven vaar- digheidsproeven. Een dezer proeven bestond daarin, dat de Prins nadat een secondant de machine blindvliegend ergens bo ven de Noordzee had gebracht het toestel naar de luchthaven moest te rugbrengen, daartoe dus allereerst plaats en koers moest bepalen. Boven IJmuiden werd een afwijking van 6 graden geconstateerd. De Prins bracht de nodige correcties aan en streek even later op Schiphol neer. Reeds daalde het duister toen de Prins de laatste opgaven uitvoerde, ca. 17.30 uur verrichtte hij nog drie geslaagde landingen. Russische ambassadeur bij huwelijk van Prinses Elisabeth Naar door de Sovjet-Russische am bassadeur te Londen werd bekend ge maakt. zal de Sovjet-Unie zich bij het huwelijk van Prinses Elizabeth en Luitenant Mountbatten door haar am bassadeur in Engeland, Zaroebin, la ten vertegenwoordigen. Ook de Ver. Staten en Frankrijk zullen door hun ambassadeurs worden v ertegen woordigd. GEEN LEEN- EN PACHTGOEDEREN NAAR U.S.S.R. In een memorandum aan de commis sie voor buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse senaat heeft het departement van Buitenlandse Zaken verklaard dat er „sinds talrijke maan den" geen goederen meer op leen- en pachtvoorwaarden aan de Sowjet-Unie worden geleverd. spreken van de hoop, dat de jonge mannen in Nederland nimmer zullen toestaan, dat de leiding van hun mooie land in handen zou komen van ver keerde mannen." PRINS EN PRINSES DINEREN MET MACKENZIE KING. De Prinses-Regentes Juliana en Prins Bernhard zaten gisteravond aan bij een officiëel diner, dat ter ere van de Canadese ministerpresident door de Canadese ambassadeur te zijnen huize „Groot Hasebroek" te Wassenaar, werd aangericht. Het Amerikaanse departement van Landbouw is voornemens de regelin gen voor zijn vleeskeuringsdienst te wijzigen door een lijst samen te stel len van landen, waaruit vlees en vleesproducten in de V.S. mogen wor den ingevoerd. Op deze lijst zullen o.m. België, Nederland, Luxem burg en Zwitserland voorkomen. Het departement heeft als voornaamste voorwaarde bepaald, dat de vlees keuringsdienst in het exporterende land werkt volgens dezelfde normen en met dezelfde grondigheid als de Amerikaanse vleeskeuringsdienst. Krachtens de bestaande wettelijke bepalingen is de invoer in de V.S. verbóden van vers of bevroren vlees uit landen, waar mond- en klauwzeer en andere ernstige ziekten heersen. De invoer van geconserveerd of hy giënisch bewerkt vlees zal uit alle op de lijst voorkomende landen zijn toe gestaan. W - V i! 4 •--»*' f vjCV De echtgenote van Dr. H. Colijn is overleden. De Sowjet-Unie heeft in de alge mene vergadering der Verenigde Na ties opnieuw het voorstel gedaan tot terugtrekking der strijdkrachten van de USSR en de Verenigde Staten (van het grondgebied van Korea) tegen 1 Januari 1948 als eerste vereiste voor het instellen van een onafhankelijke Koreaanse regering. Dit voorstel van de S.U. was in strijd met een resolutie der V.S., welke met grote meerderheid van stemmen is aanvaard in de politieke commissie der V.N. Volgens deze resolutie moet er een commissie der V.N. ingesteld wor den, die toezicht moet houden op de uitvoering van het besluit, Korea on afhankelijkheid te verlenen. Dit toe zicht moet plaats hebben volgens de resolutie gedurende de stadia, die aan de terugtrekking der vreemde troepen vooraf zullen gaan. De algemene vergadering heeft het Amerikaanse voorstel aangenomen, waarbij de Sowjet-Unie de stemming boycotte. Het Sowjetrussische voorstel tot te- r rekking van de bezettingstroepen uit Korea werd met o4 tegen 7 stem men en 16 onthoudingen verworpen. Egypte en de Sowj et-groep steride vóór de resolutie. AMERIKAANS LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT Gisteravond is een superfort van 't Amerikaanse leger tegen de Mount Spokane (Staat Washington) te pletter gevlogen. Vijf inzittenden kwamen om het leven, twee andere werden ge wond. Van uit het gebouw van het Ned. Rode Kruis te Amsterdam werden de urnen, die de as van 14 in Japanse krijgsgevangenschap overleden en gecre meerde militairen bevatten, met militair eerbetoon naar de aula van de Oosterbegraafplaats overgebracht. Deze overbrenging is een symbolische handeling ter ere van allen die in Japanse krijgsgevangenschap overleden zijn. MEEST ZWAAR BEWOLKT. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Aanvankelijk zwakke, later weer toenemende wind uit Westelijke richtingen. Meest zwaar bewolkt met regen. Weinig verandering van temperatuur. Zwijneninvasie neemt af Er wordt van de Noord-Limburgse Maasoevers weinig melding meer ge maakt van het optreden van wilde zwijnen. De grote trek schijnt thans voorbij te zijni De dieren houden zich thans vooral op in en aan de rand van de uitgestrekte en deels ontoegan kelijke Peelvlakten. Wel is het aan tal vossen dat thans in Noord-Lim burg wordt geschoten, zeer aanzien lijk. De electrische trein, die gistermid dag 14.23 uur uit Haarlem in de rich ting Rotterdam vertrok, is op de on bewaakte overweg nabij Woestduin even voorbij het station Heemstede, in botsing gekomen met een militaire vrachtauto, waarin zich een adjudant, een sergeant-majoor en een soldaat van het depot Haarlem der AAT be vonden. De gevolgen waren verschrik kelijk: de auto werd geheel vernield, de sergeant-majoor op slag gedood. De adjudant uit Den Haag werd met on betekenende verwondingen naar de Ripperda-kazerne, waar zijn onderdeel is gelegerd, vervoerd; de soldaat B. uit Amersfoort moest met een hersen schudding en een hoofdwonde naar de St. Johannes de Deo-stichting worden overgebracht. Ook de trein werd be schadigd, wat ten gevolge had, dat 't treinverkeer een vertraging van een uur ondervond. Op 20 November a.s. zal in de bon- nenlijst voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei worden aangewezen. De in het najaar aflopende productie van eieren heeft deze bon wat lang doen uitblijven. Men zal er genoegen mee moeten nemen op deze bon even tueel een ei van klasse vijf geleverd te krijgen. Het Britse Lagerhuis heeft de wet tot onafhankelijkheidsverklaring van Eirma buiten het Britse gemenebest in haar laatste stadium aangenomen. De oppositie, die bij de tweede zitting te gen het wetsontwerp stemde, gaf zich thans zonder stemming gewonnen. Voor de rechtbank te 's Hertogen bosch heeft Donderdag terecht gestaan de Eindhovenaar J. G. K. die kans heeft gezien tussen Juni en November 1945 in Eindhoven een HKP-garage van de politieke delin quent Otto Mueller totaal leeg te ha len. Het betrof hier een uitgeleverde strafzaak waarin een 16-tal getuigen gehoord werden. Verd. beriep zich op een mondelinge toestemming van offi ciële zijde. Alles was bij K. welkom, draaibanken, takelinstallaties, com- pressmachines en werkbanken, tot kleerkasten toe verdwenen uit de ga rage. Maar hier bleef het niet bij Verder zou K. zich een groot aantal automobielmotoren hebben toegeëigend Dit laatste volgens een machtigings- bewijs getekend. Door een ambtenaar der Rijksverkeersinspectie en het M C Het laatste feit achtte de officier var justitie echter niet bewezen. Hij eiste wegens het leeghalen der garage een jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 14 dagen. Ramadier heeft besloten af te tre den, teneinde plaats te maken voor een regering tot het algemeen welzijn van het Franse volk, aldus een arti kel in het blad „Ce Matin". De drin gende noodzaak van het ogenblik maakt een dergelijke regering onmis baar. Velen hadden gehoopt, zo ver volgt het blad, dat De Gaulle leider van deze regering zou worden, hij stelt echter voorwaarden, zoals de ontbinding van het parlement, die in de huidige toestand zelfmoord der na tie zou betekenen. Het blad acht Ra madier niet in staat een „regering tot het algemeen welzijn" te vormen. De schrijver van het artikel merkt op, dat men over een regering Blum- Reynaud spreekt en dat de laatste bereid is zijn aandeel in een nieuwe regering te aanvaarden, doch, dat de gezondheidstoestand van Blum niet toelaat, dat hij de vorming van een kabinet op zich kan nemen. Ramadier zelf zou ontslag van de regering voor staan, doch zou van mening zijn, dat de ernstige toestand van het ogenblik niet toelaat, dat er een leemte in de uitvoerende macht ontstaat. De schrij ver zegt tenslotte, dat men van me ning is, dat Ramadier de volgende week een bespreking zal voeren met alle politieke leiders, die in aanmer king komen zitting in het eventuele nieuwe kabinet te nemen. Naar aanleiding van de tegenstrijdi ge berichten, die over de prijzen van zuivelproducten in omloop zijn, deelt het ministerie van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening mede, dat het niet in de bedoeling ligt op dit ogenblik de bestaande subsidies op zuivelproducten te verminderen. Daar de regering echter een verhoging van de subsidies afwijst, zal de verhoging van de melkprijs voor de veehouders met 3 cent per liter tot gevolg heb ben, dat ook de prijzen voor zuivel producten voor de consument zullen stijgen. De volgende week zal vermoedelijk een beslissing worden genomen om trent de definitieve vaststelling van deze prijzen en van de datum waarop zij zullen ingaan. De afdeling Klimatologie van het K.N.M.I. deelt over de te verwach ten wintertemperatuur het vol gende mede: er valt weinig met zekerheid te zeggen. Wij beleven een tijd met zeer zeldzame mete orologische omstandigheden, waar van in vele opzichten de oorzaak nog niet bekend is, het is echter wel duidelijk geworden, dat dit tijdperk nog voortduurt. Het karakter van het winterweer vertoont onder de tegenwoordige omstandigheden een grote mate van grilligheid, zodat naast zeer koude ook zeer warme winters mogelijk zijn. Er zijn enkele aanwijzingen, dat de komende winter nog koud zal zijn, waarmede men dus rekening zou kunnen houden. Op de uitgifte van f 13.248.000 3 pet. obligatiën ten laste van de provincie Noord-Holland, tot de koers van 100 pet., waarvan reeds een bedrag van f 4.248.000 op inschrijvingsvoorwaar- den was geplaatst, is dusdanig inge schreven, dat op de grote inschrij vingen een reductie moet worden toe- gepest. Naast de peilloze ellenden en on meetbare nadelen, die vergezeld gin gen en een gevolg waren van de laatste wereldoorlog zijn er toch ook verschillende lichtpunten te consta teren. In de eerste plaats is daar de voor uitgang op technisch en medisch ter rein, die door de oorlog gestimuleerd een snellere en grotere sprong omhoog hebben gemaakt, dan in een tijdperk van vrede meestal het geval is. Radar, luchtvaart, penecilline zijn slechts en kele begrippen die wij ter illustratie van deze opmerking aanvoeren. Er zijn er veel meer. Een ander lichtpunt is de toenade ring, die ontstaan is tussen verschil lende volkeren, die voordien als volk van eikaars bestaan, van eikaars ken nen en kunnen, van eikaars land heel weinig afwisten. Zich er ook niet toe gedrongen gevoelden die leemten in hun algemene kennis aan te vullen. Elke directe reden daartoe ontbrak. De belangstelling van de gemiddelde Nederlander bepaalde zich vóór het uitbreken van de laatste oorlog tot een zeer beperkte gezichtskring. Het kon gebeuren, dat men iemand ontmoette, die beweerde dat Tokio in de Verenigde Staten lag. Om dichter bij huis te blijven: Wat wist men ge woonlijk over de Overzeese delen van het eigen rijk te vertellen? De meeste Nederlanders waren binnen vijf minu ten uitgesproken, éls ze zelfs zo ver kwamen Dat is nu anders geworden. De be langstelling voor Indonesië, voor En geland, voor Frankrijk, voor Zuid- Afrika en voor Canada is enorm ge groeid. Canada, een dier landen, stond deze week tengevolge van het bezoek van zijn hoogste gezagsdrager de twee- en-zeventigjarige William Lyon Mac kenzie King, extra in de belangstelling van ons volk. Dit behoeft nauwelijks verwondering te wekken. De banden, die gedurende de laatste jaren tussen het Canadese en het Nederlandse volk werden ge smeed, beginnende met de vestiging van het Prinselijk Gezin in Ottawa en de geboorte van een Nederlandse Prinses in het verre land en voort gezet door de heldhaftige strijd van de Canadese soldaten, die zulk een grote bijdrage leverden aan de vernietiging van Hitler's oorlogsmachine en de be vrijding van ons land, zijn hechte banden geworden. Zó hecht, dat wij ons niet kunnen indenken, dat ver breken ooit meer mogelijk zou zijn. Met één slag stond het volk uit het land van bergen, meren, wouden en graanvlakten, ons zo na aan het hart als ware het als een buurstaat reeds eeuwen met ons verbonden. En daar bleef het niet bij. Honderden jonge vrouwen knoopten met de na de bevrijding in ons land vertoevende Canadezen liefdesbanden aan, die uitgroeiden tot een verbond voor het leven. Honderden jonge meisjes vonden in het land aan de andere zijde van de Atlantic een nieuw vaderland. En niet alleen zij, maar ook honderden, voornamelijk boeren gezinnen, sloegen in Canada hun ten ten op om voor zich en de, kinderen waar dit in het eigen land moei lijk werd de ploegen te trekken naar een nieuwe toekomst. Nu is Mackenzie King in ons land en ook dit bezoek heeft de vriend schap tussen beide staten weer nau wer aangehaald. Het bezoek culmi neerde in de ontroerende woorden, die deze „big man" sprak voor de Ver enigde Vergadering der Staten Gene raal op Donderdagmiddag. Hij sprak over Prinses Juliana en zei: „We loved Her". Hij sprak over het in Ottawa geboren prinsesje Mar griet, dat hij ee/i bezit van „ons sa men" noemde. En hij sprak over de kinderen, de kinderen overal ter we reld, die, zich niet bewust van grote moeilijkheden en gevaren, hoopvol op- aien naar zonnige dagen. „Voor deze kinderen zullen wij moeten werken om hun vrede en gerechtigheid te ge ven. Om dat de bereiken kunnen de volkeren niet nauw genoeg naar elkaar toegroeien." Het oude geslacht in de persoon van premier Mackenzie King komt hier met een opdracht, een taak. Het jonge geslacht neme deze op haar schouders, voor zichzelf en voor de wereld. Wij groeten Canada. AD INTERIM. Men vreest, dat een aantal personen om het leven is gekomen bij een ex plosie in het proefstation voor projec tielen met raketaandrijving, ingericht door de Britse regering, te Westcott nabij Aylesbury in Buckinghamshire. Nader wordt gemeld dat de explo sie plaats had tijdens een proef met een raketmotor. Drie personen wer den zwaar en negen licht gewond. On der de doden bevindt zich ook een vooraanstaand Duits geleerde op het gebied van raketvoortdrijving, dr. Jo hannes Schmidt, hoofd van een ploeg van twaalf Duitsers, die in het station werkzaam zijn.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1