PRIJSVERLAGING VAN TEXTIEL- GOEDEREN Prinselijk Paar De prijzen van wintergroenten Weerbericht Premier Mackenzie King naar Engeland vertrokken Volgende zitting der V N inEuropa? Maandag 17 Nov. '47 70e Jaargang no. 7663 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Gemiddeld rond de 10 pCt. vloog naar Engeland Moord bij Maastricht Fluitconcert voor Furtwangler Vervroegde voorlegging van plan Marshall Ook publiek kan medewerken aan goede gang van zaken Tankschip „Holland" op Noordzee in brand Laatste dag van zijn bezoek Protest tegen Neder landse eisen Amerikanen verlaten Italië Parijs heeft de voorkeur Dalton terug? Arsenal wint met 2-0 BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per tam. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Brocvsen, Rayonredacteur C. A. Dekkers In het kader van de door de Re gering nagestreefde prijsverlagingen zullen de prijzen van alle textielgoe- deren vrU aanzienlijk worden ver laagd. Deze prijsverlaging is mede mogelijk geworden door de mede werking van het grootste deel van .le desbetreffende takken van industrie en handel, orr de prijs- en loonpoli tiek van de Regering te doen slagen. Verlaagd worden de fabrieksprijzen van de katoen-, kunstzijde- en linnenin dustrie, de wollenstoffenindustrie, de tricotage- de confectie-industrie, ter wijl ook de marges van groot- en klein handel zijn herzien. Tenslotte kan in dit verband nog melding worden ge maakt van de binnenkort te verwachten verlaging der maatkleermakerstarieven. Teneinde een indruk te geven van de invloed, die een en ander zal hebben op de winkelprijzen worden hier enkele voorbeelden genoemd van te verwachten verlagingen van de prijzen van enkele belangrijke artikelen. De herenconfectie zal met ongeveer 7 worden verlaagd, damesjaponnen zullen 13 a 15 goedkoper worden, damesmantels zullen een daling van 11 a 12 te zien geven. Verder zijn te noemen: wollen stoffen 10 kunstzijde en katoenenstoffen 12 overallstof 9 luiers, doeken e. d. 8 katoenen bedlakens 9 over hemden 10 'li, dameskousen 7'/i babytruitjes 11 tapijten 15 trijp 18 geconfectionneerde overalls 5 De prijzen van bepaalde goederen in meer luxueuze uitvoering gaan minder omlaag. H. K. H. de Prinses-Regentes, en Z. K. H. Prins Bernhard hebben met hun gevolg gistermiddag te kwart vóór twee het Paleis Soestdijk verlaten om zich naar Londen te begeven ter bij woning van het huwelijk van Prinses Elizabeth. De reis werd per particulier vliegtuig gemaakt, gestart van 't vlieg veld Soesterberg. Het Prinselijk Paar landde op het vliegveld Northolt (Lon den), alwaar zij werden ontvangen door de Hertog van Gloucester, broer van de Koning van Engeland. Zij zullen bij de Hertog hun intrek nemen. De Prinses-Regentes begaf zich in de auto van da Hertog van Gloucester naar Londen, terwijl Prins Bernhard in een andere wagen volgde. Reuter meldt, dat ook de Nederlandse ambassadeur in Londen, jhr. Michiels van Verduynen, bij de verwelkoming aanwezig was. Voorts zijn gisteren in Londen aan gekomen: Ex-kot)ing Peter van Joego slavië en zijn echtgenote, Prins Jan en Prinses Elizabeth van Luxemburg, Prins George van Griekenland, Prinses Eugenie van Griekenland, de Koning en Koningin van Denemarken, Prins regent Karei van België en de Koning in van Griekenland. Koning Haakon van Noorwegen wordt op 17 November verwacht. Koning Frederik en Koning in Ingrid van Denemarken arriveerden per trein en werden door het Britse Koninklijke echtpaar bij 't station ver welkomd. Zij zullen verblijven in Buekingham Palace. Terwijl sommige verlagingen van fabrikantenprijzen reeds per 1 October zijn ingegaan, zullen de meeste dezer verlagingen begin December in wer king treden. De nieuwe handelsmarge zullen per 1 Januari a.s. ingaan in ver band met de noodzaak de voorraden om te prijzen. Aangezien de doorstro ming der goederen in het productie- en distributieproces uiteraard enige tijd neemt, zal het totale effect der verla gingen eerst over enkele maanden vol ledig tot uitdrukking komen. In de nacht van Zaterdag op Zondag is te Borgharen bij Maastricht de 20- jarige M. Dolmans gedood met twee revolverschoten in de maagstreek. De dader was de 48-jarige ongehuwde Hendriks uit Ulestraten. Een woorden wisseling tussen de twee mannen was aanleiding tot de moord. Een derde persoon, die de schoten hoorde, waar schuwde de politie. Het slachtoffer werd overgebracht naar de nabijlig- gende chemische fabriek, waar hij een kwartier later overleed. De dader heeft zich bij de politie gemeld. Hij staat daar bekend wegens geestelijke afwijkingen. Het slachtoffer stamt uit een gezin met elf kinderen. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Een aantal voormalige slachtoffers uit concentratiekampen hebben de Duitse orkestleider Wilhelm Furt- waengler uitgejouwd en met de elle bogen geduwd, toen h, te Wenen bij de concertzaal arriveerde om daar een uitvoering te leiden. H, slaagde er in, de zaal binnen te komen, mazr enige van zijn vrienden werden afgeranseld. Een afdeling Oostenrijkse politie sloot alle toegangen tot de concertzaal behalve een zijdeur, die ver geten werd. Toen Furtwaengler het podium betrad, ging er zowel gejuich als gejouw op. Dr. Matejka, die zes jaar te Dachau in het concentratiekamp gevangen heeft gezeten, trachtte duidelijk te ma ken, da Furtawengler de gast der Oos tenrijkse regering was en dat men hem gezuiverd had en vrijgesproken van sympathie voor de nazi's, maar toen het concert begon, nam het gejoel opnieuw een aanvang. De demonstran ten werden door de politie verwijderd, waarna de uitvoering voortgang vond. Naar verluidt heeft President Tru- man besloten op de speciale zitting van het Amerikaanse Congres welke heden begint, ook het plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa op lange termijn in te dienen, en deze zitting niet, zoals aanvankelijk het plan was, te beperken tot bespreking van de tussentijdse hulpverlening aan Frankrijk, Oostenrijk en Italië. President Truman heeft besloten het Congres te verzoeken 597 millioen dol lar ter beschikking te stellen voor tus sentijdse hulpverlening. In een tweede boodschap tot het congres, die een of twee weken later zal worden uitgespro ken, zal de President het vierjarenplan voor het herstel van Europa (het plan- Marshall) voorleggen. Ofschoon niet verwacht wordt, dat het congres vóór de in Januari a.s. beginnende gewone zitting het volledige herstelplan in be handeling zal nemen, zal het door de vervroegde voorlegging in staat zijn voor de tussentijdse hulp te beslissen aan de hand van het volledige plan. Het voorstel van Truman zal geba seerd zijn op het rapport van de com- missie-Harriman. Deze schatte de kos ten van het volledige plan gedurende vier jaar op 12 a 17 milliard dollar, waarvan in het eerste jaar (1948) te verstrekken een bedrag van 5,75 mil liard dollar. (Van onze speciale verslaggever). Gedurende de afgelopen zomer zijn de prijzen der groenten vrjj ge weest. Nu echter de winter voor de deur staat is de regering van me ning, dat er weer vaste prijzen die nen te komen teneinde het kopen van groenten tegen redelijke prijzen voor het publiek mogelijk te maken. Deze regeling zou dan op 22 No vember a.s. in werking treden. De tuinders, de producenten dus, zrjn echter met deze voorgestelde re geling minder tevreden. Hun collega's, telers van zomergroenten, konden op de vrije markt redelijke prijzen ma ken, waarom, zo redeneert men, ook ons niet die kans gegeven? Aan de andere kant is men er zich bij de tuinbouw ook zeer van bewust, De glasfabriek te Leerdam vervaardigt een 36-persoons kristallen drink- servies, dat door de Nederlandse Regering aan H. K. H. Prinses Elizabeth van Engeland zal worden aangeboden. Een cassette met van elk één glas is gereed en bevat: wijnkaraf, waterkan, wijnglas, klein wijnglas, portglas, bitterglas, likeurglas, waterbeker, vingerkom, sberbetglas. dat prijsstijging zoveel mogelijk dient te worden voorkomen. Dit zou mede tot een derde loonronde gaan voeren en deze is in alle opzichten ongewenst. Dit onderwerp maakte een verga dering van de besturen van veilingen aangesloten bij de Provinciale Bond van Veilingen in Noord-Holland nood zakelijk. Deze veertien grote veilin gen vertegenwoordigen samen 90% van de groentenproductie in Noord- Holland. Men besloot om tezamen met de Centrale Bond voor de Veilingen in Noord-Holland, de klein- en de groot handel, de minister een voorstel te doen, dat ongeveer het volgende inhoudt: Indien ook deze winter de groen- tenprijzen vrij gullen worden gelaten, zullen de veilingen mèt de handel ga randeren, dat men in de winkels voortdurend in staat zal zijn voldoen de groenten tegen redelijke prijzen te kopen. Blijkt het, dat de prijzen in die geest niet meer mogelijk zijn, dan zullen de veilingen een offer brengen en wordt van elk aangevoerd kwantum 20% tegen die prijs opgeno men, die de verkoop in de steden te gen de voorgesteld redelijke prijzen verzekerd. Overigens kan het publiek in deze zijn steentje bijdragen. Nemen wij als voorbeeld groene en gele kool. De eerste verschilt slechts in die zin van de tweede, dat zij iets smakelijker is, voedingswaarde en kwaliteit zijn ech ter gelijk. De groene kool is echter ongeveer drie maal zo duur. Toch vraagt men voornamelijk deze kool en is de vraag naar de gele kool ge ring. Dientengevolge zakt de prijs van de gele zó, dat de tuinder ze niet meer op de veilingen aanbiedt. Komt er iets meer vraag, dan stijgt de prijs enigs zins en komt ook de tuinder weer met de gele kool. die in groote voorraden aanwezig is, over de brug. Nogmaals, het publiek heeft in deze veel In eigen hand. De voorraden, die vorig jaar o.a. bestonden uit 1100 wagons rode-, 2000 wagons gele- en 1300 wagons witte kool liggen dit jaar ongeveer 25% la ger. Intussen hopen wij, dat er een voor alle partijen bevredigend rege ling zal worden geschapen, wat voor een regelmatige en royale voorziening van wintergroenten noodzakelijk is. Politie en soldaten trachtten orde en rust te herstellen tijdens de communistische demonstraties voor 't Paleis van Justitie in F rank rijks tweede stad, Marseille. De demon stratie gold als protest tegen de arrestatie van drie communisten. Radio Elbe-Weser meldde gistermor gen 7.48 uur Nederlandse tijd: Het Ne derlandse tankschip „Holland", dat zich op de Noordzee ter hoogte van de Deense kust bevindt, staat in brand. Drie leden der bemanning zijn nog aan boord. De Duitse trawler „Helmi Soehli" verleent assistentie. Later meldde het station, dat de „Holland" gezonken was. De beman ning is in veiligheid. Weersverwachting tot hedenavond. VRIJ KOUD Voor het Noordelijk gedeelte van het land: krachtige, nu en dan harde wind tussen N.W. en W. Wisselend bewolkt met regen buien, hier en daar vermengd met hagel of natte sneeuw. Vrij koud. Voor het overige gedeelte van het land: koude ochtend; overdag weer wat toenemende bewolking met een enkele verspreide bui. Meest matige westelijke wind. Reeds geruime tijd vóór Zaterdag Mackenzie King als gast van het Prin selijk Paar in het Paleis op de Dam verwacht werd, dromden de mensen samen, in afwachting van wat er ge beuren zou. Om ongeveer half één ar riveerde de minister van Buitenlandse Zaken, C. W. L. Baron van Boetzelaar van Oosterhout, tien minuten later reed de wagen van de minister-presi dent, Dr. L. J. M. Beel, voor de hoofd ingang. Met luid gejuich van de in middels tot een dichte menigte aan gegroeide mensenmassa werd het Prin selijk Paar ontvangen, dat om kwart voor één voor het bordes reed. De Prinses-Regentes was gekleed in een nerz-mantel, zij had een elegant hoed je op met zwarte veren. Langzaam schrijdend langs de opgestelde ere wacht inspecteerde het Prinselijk Paar de compagnie, terwijl het Wilhelmus gespeeld werd. Even later, voorafgegaan door gemo toriseerde Amsterdamse politie, ge flankeerd door acht huzaren van Bo- reel, reed de eerste minister van Ca nada, W. L. Manckenzie King, met zijn gevolg voor. Breed met zijn hoed zwaaiend be groette hij de juichende menigte en vriendelijk knikte hij de leden van de marinierskapel, in het bijzonder de tambour-majoor, toe. Op het bordes keerde de èerste minister zich nog een keer om en wuifde nogmaals lachend naar omstanders met zijn hoed. OP PALEIS SOESTDIJK. Zaterdagmiddag was de premier ge durende drie kwartier op het Paleis Soestdijk. Ook de Canadese gezant, de heer P. Dupuy en diens echtgenote, waren aanwezig. De Prinses toonde de Canadese gast haar jongste dochter en poseerde in de gang van het paleis tezamen met H. M. de Koningin, de Prins en de gasten voor de fotografen. Trix vertelde Mackenzie King in het Engels, dat ze zich hem nog herinner de van haar verblijf in Canada. Om kwart voor vijf begaf de heer Macken zie King zich op weg naar het kasteel Oud Wassenaar. AFSCHEIDSRECEPTIE. In de vooravond hield Dr. Mackenzie King, minister-president van Canada, een afscheidsreceptie op het buitengoed „Groot Haesebroek", de woning van de Canadese ambassadeur. Vrijwel het ge hele „corps diplomatique" onder wie de ambassadeurs van China, Frankrijk, Sowjet-Rusland en de Ver. Staten, was aanwezig. Voorts kwamen minister president dr. L. J. M. Beel en vele leden van het Nederlandse kabinet afscheid nemen. De receptie eindigde om half acht. De fractie van de Duitse Christelijk- Democratische Unie in de landdag van Noord-Rijnland-Westfalen heeft 'n pro test tegen de eisen van Nederland en België doen horen. Evenals de regering van Neder-Saksen heeft de fractie deze eisen in verband gebracht met de toe zeggingen door de bezettingsautoritei ten in haar nieuwe industrieplan ge daan. Zij heeft als haar mening uit gesproken, dat bij in vervulling gaan van de grensvorderingen zelfs de als minimum aangegeven capaciteit van 't industrieplan illusoir zal worden. Na het diner reisde Dr. Mackenzie King naar Hoek van Holland, vanwaar hij met de „Oranje-Nassau" naar En geland vertrok. Tegenover de pers verklaarde Mackenzie King nog dat hy haast geen woorden kon vinden om de gevoelens, die dit bezoek aan Neder land in hem gewekt hadden, uit te drukken en hoe hy getroffen was door de vele biyken van warme ge negenheid hem betoond als even zovele bewezen van de hechte vriendschap tussen de beide landen. ANNA PAUKER, de Roemeense cummniste, die Ta- tarescu opvolgde als Minister van Buitenlandse Zaken en daar mede de eerste vrouw ter wereld is, die dit ambt vervult. Zondag besloot zy 165 ambtenaren van haar departement te ontslaan, w.o. de secretaris-generaal, 12 ambas sadeurs, 10 legatie-raden en 36 raadgevers. Burgemeester van Amsterdam naar New-York Zaterdagavond om kwart voor ne gen is de burgemeester van Amster dam, mr. Arn. J. d'Aily, met de nieuwe K. L. M.-Constellation P H—TES, on der commando van gezagvoerder Wil- kin naar New York vertrokken voor het voeren van enige besprekingen. In zijn gezelschap bevindt zich ir. L. Boogerd, directeur van de gemeentelij ke handelsinrichtingen te Amsterdam. Mrd'Ailly zal vermoedelijk een week in New York vertoeven. Generaal-majoor Jaynes, de com mandant van de Amerikaanse troepen in het Middellandse Zeegebied, heeft te Livorno verklaard, dat de Ameri kanen Italië binnen 18 dagen geheel zullen ontruimen. DE PAPIERPRIJSVERLAGING Onlangs is een bericht in de pers verschenen, dat „de papierprijs" ver laagd werd. Deze prijsverlaging geldt echter niet voor het rotatiepapier van de dagbladen. De algemene vergadering van de V.N. heeft met 32 tegen 17 stem men besloten de volgende zitting in Europa te houden, mits de daaraan verbonden extra kosten later door tweederde der meerderheid worden goedgekeurd. De secr.-generaal, Trygve Lie, en een commissie van negen, bestaande Nederland, Australië, Wit-Rusland, Ethiopië, India, Libanon, Noorwegen, Panama en Uruguay, zullen de plaats der bijeenkomst kiezen. Er is een vry grote oppositie tegen Geneve als ver gaderplaats, aangezien het moeilijk is Zwitserse francs te krijgen. Het me rendeel geeft de voorkeur aan Parijs. Op deze bewogen vergadering be toogde de Britse afgevaardigde Sir Hartley Shawcross, dat het houden van een zitting in Europa niet alleen extra kosten zou meebrengen, doch ook het werk van de verschillende delegaties zou belemmeren. Naast Engeland behoorden tot de tegenstemmers: Australië, Brazilië, China, India, Nieuw-Zeeland, Turkije en Zuid-Afrika. Tot de landen, die zich van stemmen onthielden, beoor den Canada en Denemarken. De V. S. stemde vóór. De extra kosten worden voor Gene ve op een millioen dollar geschat en voor elke andere plaats in Europa op anderhalf millioen. In welingelichte kringen te Londen heeft men de verwachting geopperd, dat de afgetreden minister van finan ciën Hugh Dalton, misschien binnen een jaar weer in het Britse kabinet zal worden opgenomen. Men vreest, dat door de kwestie-Dalton onenigheid in de partij zou kunnen ontstaan ter wijl van sommige zijden tot uiting wordt gebracht, dat de party niet de beschikking over de bekwalmheden van Dalton mag verliezen op grond van een formele indiscretie. Engeland en Amerika aanvaarden Russisch handels aanbod De vertegenwoordiger van Engeland en de V. S. in de gealliëerde bestuurs raad hebben, ongeacht de komende principiële oplossing, het Sowjet-Rus sische aanbod tot het leveren van graan, benzine, rubber en timmerhout als tegenprestatie tegen de toewijzing van 15 pet. der herstelbetalingen uit de westelijke zones aan de S. U. aan vaard, aldus heeft generaal Lucïus Clay verklaard in zijn laatgte rapport voor de conferentie te Londen. Arsenal, dat deze week in Parijs ver loor maar dergeiyke wedstryden zijn voor de Engelse clubs minder be langrijk dan de competitiewedstrijden was echter door deze nederlaag ge brand op een nieuwe overwinning en daarvan werd het thuisspelende Black- burn Rovers de dupe. Tot de rust was de stand nog dubbel blank, daarna werd het 20 voor de Arsenal, dat dus na 16 wedstrijden nog steeds ongeslagen is en bovendien nog uitliep op de concur renten: Preston verloor n.1. onverwacht van Huddersfield, dat volgende week tegen de Arsenal uitkomt. Arsenaal heeft thans 27 punten uit 16 wedstrijden en Preston 23 uit 17 wed strijden. De uitslagen van Zaterdag waren: Aston VillaBolton Wanderers 31 Blackburn RoversArsenal 02 BlackpoolSheffield United 21 ChclscaStoke City 41 Derby County—Manch. United 1—1 EvertonBurnfey 03 Grimsby Town—Middlesbrough 0—5 Huddersfield—Preston Northend 1—0 Manchester CityCharlton Athl. 40 SunderlandLiverpool 51 Wolverhampton W.—Portsmouth 31 EPIDEMIE IN EGYPTE LUWT. Gedurende het afgelopen etmaal zijn in Egypte slechts 60 personen aan cho lera gestorven het laagste cijfer sinds de topdag, 21 October, toen 569 mensen aan de ziekte bezweken. De epidemie heeft thans zeven weken ge duurd en ruim tienduizend levens ge ëist.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1