Op nachtelijke expeditie Stad en Omgeving. Bazar Gereformeerd Jeugdhuis Burgerlijke Stand Julianadorp. Bridge Urk. Uitbreiding der Urker vloot patste e-nieuws Den Oever. Wieringen. Band NederlandIndië De strijd tegen stroom- diefstal ieuv/s Vier ernstig gewonden bij auto-botsing op Afsluitdijk 't Zand. Arrestaties in Tsjechoslowakije Binnen het kader van de actie voor de stichting van een Gereformeerd Jeugdhuis wordt deze week in de Rehobothkerk (Fazantenstraat, hoek Ooievaarstraat) een grootscheeps op gezette „bazar" gehouden. Fraaie prijzen zijn beschikbaar ter wijl in de verkoopstands een keurcol- lectie gebruiksartikelen kan worden opgesteld. Deze bazar zal 3 dagen geopend zijn en wel op Dinsdagavond 18 November, Woensdagavond 19 November en Don derdagavond 20 November, telkens van 7.3010.30 uur, alsmede op Woensdag middag 19 November, van 36 uur. Bij het naderen van de bazar-avon- den openbaarde zich een steeds groei end enthousiasme onder de gerefor meerde jeugd. Ieder werkte mee en over het resultaat van de bazar zijn allen optimistisch. Prachtige inzendin gen zijn er binnengekomen! Er is wat aan te bieden aan de mensen, die uit zijn op St. Nicolaas-geschenken. Daarom is het werkelijk de moeite waard een kijkje te nemen op deze bazar. Er is een schiettent, een roosjes boom met als hoofdprijs een pracht van een pop, een pot me', erwten met als prijs 12 rol behangselpapier, een grabbelton enfin, te veel om op te noemen. De verkoopstands mogen ook gezien worden: speelgoed, tassen, bril lantine en eau de cologne, fruit, boe ken, kunstvoorwerpen, huishoudelijke artikelen en niet te vergeten de hand- werkafdeling. In een aardig ingerichte theehoek wordt thee en bouillon (en allerlei lekkere dingen meergeser veerd. Het ligt overigens in de bedoeling om de laatste bazar-avond meer spe ciaal als een verkoopavond te laten dienen. Bevallen: M. PetrusMoras, d. F. DrostPompert, z. H. T. Eel- manKabel, z. T. Ellen—de Boer, d. P. VisserSlort, z. C. M. v. Root- selaarVertelman, z. M. Kooijman van Zwol, d. L. G. Zonnenberg—de Groot, z. H. SchouwenaarSmit, z. M. RosbeekRienstra, d. C. Jan senvan Poelje, d. L. v. d. Beekv. Haaften, d. G. BakkerFarenhorst, z. N. Keizervan Leeuwen, z. C. Nootter Wal, z. T. J. Spierings— Stobbe, z. W. v. d. VlietHaver kamp, d. C. M. HendriksBrinkman, z. J. P. Bosv. Egmond, d. Ondertrouwd: N. C. Schouwe naar en M. Haaksema. L. de Jonge en K. Visser. J. Zwart en C. H. v. d. Hout. H. J. Jonk en B. M. de Bruijn. H. E. Moesker en M. Ruiten. L. H. van 't Oosten zich noemde Heijkoop en J G. Gelmers. Ge t r o u w d: K. Hoornsman en N Vermaas. H. Jacobs en C. E. Kries. J. Kuijs en J. C. Riechelmann. Overleden: W. Ybes, m. 76 jaar. M. Noot, m. 72 jaar. BENOEMINGSVOORSTELLEN IN DE RAAD. Op de aanvullingsagenda voor de raadsvergadering van hedenavon i ko men enkele benoemmgsvoorstellen voor. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school nr. 7 zijn door B. en W. geplaatst: 1. mej. M S. Zo mer, tijdelijk onderwezens aan schnol 7; 2. mej. S. P. van Se'.ten •c:i der Meer, onderwijzeres te Schermerhorn; 3 mej. O. Mallant, tijdc'rk onderwij zeres aan school 10. Op de voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeers aai de openbare school nr. 8 '.ijn resn. ge plaatst mej. Van Setten. mej. Zomer en mej. Mallant. en op de voordracht voor de benoeming van een onderwij zeres aan de openbare lagere jchoil nr. 10 zijn resp. geplaatst mej. Mal lant, mej. Van Setten en mej. Zomer. IS HIER IETS VAN U BIJ? Gevonden: doosje tabletjes cn flesje odeur, schippershaak, herenhoed, twee jonge honden, 1 paar gebreide handschoenen, zwart regenjasje, kin dercape; luchtkussen, manchetknoop, witte oorbel, jongenspet, kinderporte- monnaie inh. vreemde postzegels, kin derringetje, 2 brandkastsleutels aan touwtje, rijwieltas, vulpen, sleutel aan zakdoek, kindermuts en zakdoek. Verloren: dubbeltjes armband, etui, inh. vulpen en vulpotlood, blauw leren dameshandschoen, 2 honden, hor loge, blauwe regenjas, matrozenmuts, donkerbruine puntmuts, 3 portemon- naies met inhoud, portefeuille inh. pa pieren, grijze schoudertas, blauw wol len trui, vulpen, reservewiel met band (auto), kinderwant. Inlichtingen op het Hoofdbureau van Politie. BENOEMINGEN. Bij K. B. zijn benoemd tot kanton rechter plaatsvervanger in het kanton den Helder, M. K Minderhoud, inspec teur van rijksbelastingen, hoofd van de inspectie uer registratie en successie te den F cider en J. P. Loots, notaris te den Helder. Hr. Ms. „BATJAN'. Hr. Ms. korvet „Batjan" arriveert morgenochtend omstreeks 10 uur op de rede en zal waarschyilijc tussen 11 uur en half twaalf in ce haven ko men. JVC-NIEUWS. Zondagmiddag was St. George op be zoek. Dit is de eerste overwinning op eigen terrein geworden. JVC speelde eerst met de wind mee en wist met de lu.-t een 0 voorsprong te beha len, die de JVC-ers niet meer afston den. De voorhoede was aanzienlijk ge wijzigd en Lolke stond weer in het doel, De wedstrijd was nog maar en kele n inuten oud of J. de Graaf moest uitvallen door een blessure. Wij zul- ler hopen dat hij spoedig hersteld is. J. de Haan viel hier voor in. Het eerste doelpunt werd gescoord door J. Hoorns man: een mooie kopbal over de keeper heem Het tweede doelpunt kwam van de voc' van P. Hendriks. Na de rust had JVC de wind tegen, maar dit was geen beletsel om in de aanval te blij ven Eenmaal was de J.-keeper gepas- se":d, maar C. Paarlberg redde uitste kend. Ook kwam het J.-doel enige keren in gevaar, maar tot doelpunten kwam het niet. De uitslag geeft de verhouding goed weer. De scheidsrech ter leidde rustig en heeft zich goed van Zijn taak gekweten. De binnen- en buitenvloot op Urk breidt zich geweldig uit. Door de bin- r.envisser Luut de Boer is in Scheve- ningen een ijzeren kotter aangekocht die door hem voor de binnenvisserij zal worden gebezigd. Evenzo kocht J. Pas terkamp een ijzeren vaartuig aan uit Katwijk, dat van een motor voorzien, ook binnen gebruikt zal worden. Net als de visser P. van Slooten, die uit zijn schip U. K. 258 de oude motor heeft laten nemen om te plaatsen in zijn nieuwe aangekocht schip U. K. 128. De bui ten visser J. Bakker Jzn. heeft zijn motorbotter U. K. 162 verkocht aan M. Kramer Kzn. Te Doesburg ligt voor Bakker een moderne kotter ge reed, die wegens de lage rivierstand nog niet naar hier kan worden ge bracht. Te Doesburg staat ook een kotter op stapel voor Andries Visser en voor G. Nentjes. Het volgend jaar zal dus de visserij door veel meer vaartuigen van Urk worden uitgeoefend, als ten minste al len in het bezit komen van een vis vergunning. VISSERIJ Door 45 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aangevoerd: 5138 pond snoekbaars 5256; 2117 pond rode baars en voorn 1619; alles per pond. De Monumenten Sterrit ten bate van het Nationale Monument op de Dam is ondanks het zeer slechte weer een succes geworden. Hier een overzicht van de motoren op het Damterrein te Amsterdam. GER. KERK (ART. 31). Voor de bouw van de Ger. Kerk (Art. 31) kwam een schip met een grote lading hout aan. De kerk zal ge bouwd worden aan de Tapweg. De ar chitect Bult zal nu een begin maken en ae Urker timmerlieden zullen daarna het werk uitvoeren. De Ger. kerk (Art. 31) mag zich in een gestadige vooruitgang verheugen. De H B C 1945 speelde Vrijdag j.1. geen competitie-wedstrijd, doch bepaalde zich tot een leden prljsdrive. De uitslagen zullen we achterwege laten We willen nu van de gelegenheid gebruik maken u de sompetltie-stand te geven. Door de meeste paren zijn thans 6 4 7 drives gespeeld en langzamerhand gaat er tekening komen In de beide lijnen. In de A-lijn ls echter nog geen defini tief kampioenspaar aan te wijzen. Hier strijden drie gegadigden om de eerste plaats. Zij zullen elkaar weinig toegeven. Anders is het in de onderste regionen De paren 10 tot en met 13 moeten trachten spoedig een paar plaatsen naar boven te komen, anders zullen zij in de voorjaars competitie in de B-lijn hun plaatsen moe ten verdedigen. In de B-lijn steekt het leidend paar ver boven zijn concurrenten uit. Heren, zo door blijven gaan. Zorgt, dat u de terug slag van de laatste week weer te boven is, anders heeft het paar Brederode—De Vries nog een goede kans. Hier volgt thans de competitie-stand bijgewerkt tot en met 7 November 1947: A - 1 ij n BenekerVeenstra Dems—Bakker Zoon—Dekkers Slemmer—Bakker Pol—Snoerwang gesp pnt. 48 7 55 7 51 6 42 7 47,5 Mevr. Kuitemshr Mud 6 34 SmitSwennen 7 36,5 Selier—v d Berg 6 30 Rr en mevr. Schotmans 6 28,5 Harjer—Schilperoord 6 22 Grande—Steinb erg 6 20 OvereemStadtman 4 10 Hr en mevr. Lelie 6 14 B -1 ij n Dukers—Walleboom 6 51,5 BrederodeDe Vries 6 41 Hr en mevr. Planken 7 44,5 Gebr. Kersbergen 4 24 HocquéSchra 6 36 Van PraagPolling 6 33.5 Hr en mevr Krijnen 7 36 Dames Snijders—Veenstra 5 25 Wijnants—v. Drimmelen 5 25 BakDe Graaf 6 29 Hr en mevr. Besterveld 6 27,5 Visser—Jong 4 15,5 Spruit—Huis 6 22-5 Hr en mevr. Vries 4 10,5 gew 8,— 7,3i 7,28 7,— 6,78 5.66 5,21 5,— 4,75 3,56 3.33 2,5 2,33 8,58 6,83 6,35 6,— 6, 5,58 5,14 5,— 5,— 4,83 5,58 3,87 3,(5 2,62 SCHOUT BIJ NACHT HENDRIKS MET PENSIOEN. Met ingang van 1 Januari 1948 is aan Schout bij Nacht van Gezondheid, L. Hendriks, tot voor kort chef van de geneeskundige dienst der Koninklijke Marine, op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens langdurige dienst. Chef van de geneeskundige dienst is thans de hoofd-officier van gezondheid der eerste klasse, P. C. Broekhoff. INBRAAK Er is ingebroken in de sigarenwinkel van de heer L. aan de Koningstraat, tijdens de afwezigheid van de bewo ners. Er wordt een geldsbedrag van ruim f 100.en een doos met 25 pak jes „Santos"-sigaretten vermist. Blauw-WitD.H.C. Een moment van deze wedstrijd in het Olympisch Stadion te Amsterdam, welke in een gelijk spel eindigde. VERGADERING POSTDUIVEN VERENIGING. Zaterdagavond vergaderde de post duivenvereniging „De Luchtpost" in Hotel Kaan te Hippolytushoef. In zijn openingswoord drukte de voorzitter, de heer H. de Groote, zijn spijt uit over de slechte opkomst der leden. Onder de ingekomen stukken bevond zich een tiental vraagprogramma's voor de duivententoonstelling, die op 22 Dec. a.s. te Haarlem zal worden gehouden. Voor deze tentoonstelling bestaat bij ae leden een flinke belangstelling. Van elf leden der vereniging zullen in totaal Vijftig duiven worden ingezonden. De penningmeester merkte op, dat het in schrijfgeld, ten bedrage van f 1 per duif tamelijk hoog is. Dit zal voor velen een beletsel blijken om een groot aan tal vogels in te zenden. Een aantal le den zou gaarne een bezoek aan de ten toonstelling willen brengen. Het be stuur zal pogingen aanwenden om een voldoend aantal deelnemers bijeen te brengen om gezamenlijk met een bus naar Haarlem te kunnen gaan. Ook niet-leden van de vereniging kunnen zich voor deelname by één der oe- stuursleden opgeven. Als volgende punt op de agenda staat het verslag van de kascontröle-commissie. Daar geen der commissieleden aanwezig was, las de penningmeester zelf dit verslag voor. In kas is nog een bedrag van f 51,02. In het afgelopen seizoen zijn verschillende vliegbenodigdheden, waaronder 8 nieu we manden, aangeschaft. Dit heeft een flink gat in de kasmiddelen geslagen. De penningmeester doet mededeling van de inschryving van vier nieuwe leden. Als hokcontroleur voor 1948 wordt benoemd de heer F. Buël. In verband hiermede wordt onder de aandacht van de leden en het publiek gebracht dat aangevlogen duiven in het vervolg bij de heer Buël kunnen worden gemeld, waarna deze er zorg voor draagt, dat deze vogels worden verzonden. Te Den Oever zal een centrale verzamelplaats worden ingericht, vanwaar de duiven aan hun eigenaars zullen worden terug gezonden. Voorzitter vestigt er nog maals de aandacht op, dat er absoluut geen ongeringde duiven in de hokken mogen voorkomen, tenzij de leden on omstotelijk kunnen bewijzen, dat de Vogels hun wettig eigendom zyn. Er wordt voorgesteld om over enige tyd een deskundige te verzoeken eens naar Wieringen te komen om een cau serie te houden voor de leden van :1e postduivenvereniging. De leden zouden gaarne iets horen over de verschillende ziekten die onder de duiven voorkomen ei' de wyz: van behandeling der zieke vogels. Voorzitter zegt dat de meeste ziekten wel kunnen worden voorkomen door een goede verzorging der duiven. Na enige discussie over het voor en tegen van het geopperde plan wordt besloten in het begin van Januari iemand te verzoeken om te komen spreken. Nadat voorzitter heeft medegedeeld dat het voor belangstellenden, die plan nen hebben om het volgende jaar lid te worden van de vereniging, noodzake- ïyk is zich vóór 1 Januari op te geven, wordt de vergadering, onder dankzeg ging aan de aanwezigen, gesloten. Wij ontvingen een verslag van de Band Nederland—Indië, afd. Wieringen, over de op Wieringen door deze afdeling ge voerde acties. In dit verslag wordt medegedeeld, dat de radio-actie op Wieringen heeft opge bracht de somma van f 1045,— Het be stuur heeft er f 27,50 aan toegevoegd, waardoor er voldoende was voor het aan schaffen van drie toestellen. Aan het hoofdbestuur is verzocht deze toestellen te zenden naar die plaatsen in Indië, waar de meeste Wleringer jongens verblij ven, n.1. Batavia, Palembang en Soera- baya of eventueel Semarang. Ook de Kerstpakketten-actie van de af deling ls zeer goed geslaagd. Heel veel materiaal werd bijeengebracht, benevens aan geldelijke bijdragen de somma van f 1230,5. Het bestuur erkent dat zijn ver wachtingen verre werden overtroffen. Aan elke Wleringer jongen ln Indië en aan iedere verloofde van een Wleringer meisje, werd een pakket gezonden, in houdende diverse artikelen als boeken, versnaperingen, toiletbenodigdheden, con serven, enz. In totaal gingen ln elk pak ket gemiddeld 17 artikelen. Er werden zo 72 pakketten verzonden, waarmede een bedrag van plm. f 1200,was gemoeid. Alleen de vracht bedroeg al ruim f 250,—. Het bestuur dankt tenslotte allen die hebben medegewerkt om deze actie zo schitterend te doen slagen. ALKMAAR. Opgave van het aange voerde vee op 15 en 17 Nov. 1947: Voor Centrale: 140 Vette koeien, 37 Pinken, 12 Graskalveren en 34 Nuchtere kalve ren: Verder: 9 Oude hoenders f 2 f 5.50; 36 Jonge hennen f 7—f 12 en 31 Konijnen f 5f 12.50. In de Helderse Courant van j.1. Vrijdag gaven wy U een gesprek weer met de directeur van de Gas- en Electriciteitsbedrijven over het stroomverlies. Eén onzer medewerkers heeft één der controle-tochten meegemaakt en geeft daarvan onderstaand relaas. „Tot twaalf uur dan!" Zo eindigt een telefoongesprek, dat ik 's middags had met de technisch- ambtenaar van onze stedelijke ener giebedrijven. Uiteraard hadden we „op de krant" al iets gehoord van een grote moeilijkheid bij de levering van gas en electriciteit. Of door lek kage óf voor clandestien verbruik was er een verschil tussen de hoe veelheden van deze kostbare produc ten, die de fabriek verlieten, en de to talen van de verbruiksmeters van de door contracten aan voorwaarden ge bonden consumenten. En wilde men de oorzaak vaststellen, dan was toe passing van een uitvoerig controle-sy steem nodig. Eerste phaze daarvan was na te gaan of de grote meters in de laagspanningsgebouwtjes juist waren. Ettelijke nachten waren de ambtena ren van het bedrijf op pad om op het ogenblik van het laagste verbruik de meters aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen. In het holst van de nacht, zo tussen 2 en 4 uur, werden stelselmatig alle 13 PEN-gebouwtjes afgewerkt. En de middag, dat wij on ze journalistieke belangstelling toon den in het kader van onze onverflauw de jacht naar copy, werden juist de voorbereidingen getroffen voor de laatste tocht van de eerste contróle- phase. Boffen dus! Mee op nachtelyke expeditie. Naar Koegras. Start te mid dernacht bij de gasfabriek. En zo had den we een extra leesuurtje op het moment van de dag waarop we anders gewoon waren op excursie te gaan naar het ryk der dromen. OP PAD. Op het laatste „spitsuur" van de dag rijden we door nachtelyk Den Helder. Een verjaarsvisite verlaat een volop verlicht huis, een ietwat zwaaiend heerschap verlaat een kroeg, pogend de schlager „Cherio" te zingen. Zeker omdat in de tekst iets staat van: „Al zijn we er nog niet, we komen d'r wel". Zo'n optimist. Twee agenten be ginnen hun hondenwacht. Goede wacht! Het noodbruggetje over de Fa- brieksgracht pikken we fietsend by deze gelegenheid en voor ons liggen de wat luguber aandoende contouren van de Gasfabriek. Van kindsbeen af heb ik het een griezelig complex ge vonden. Heel schaars verlicht. Vreem de geluiden rommelen en ratelen op uit het binnenste. Een beetje spook achtig. Het hek is dicht met een grote ketting. Een druk op de bel. Een echt spookhuis waardig zijn de gevolgen. Ten eerste een nooit verwachte toeter- toon, die alle Steengracht-bewoners uit hun slaap*moet halen. Ten tweede een donkere stem uit de duisternis, dat men ons toegang zal verschaffen. Ons vervoermiddel staat al klaar. Een nieuwe Citroën staat ons van nacht ten dienste. By het hoogspan ningsgebouw op de Fabrieksgracht ha len we de vierde man en de instru menten op. Dan door Tuindorp, de Nieuwe Weg op naar Koegras. Het is donkere nacht, slechts door twee kop lampen doorboord. We zwygen allen. Vlot draait onze bestuurder de wagen de Doggersvaart op. Stopt plotseling midden in het land en zet wagen op de berm, doet het licht uit. i(u is het helemaal aarde-donker. Zwygend en haast geluideloos stappen we uit. Elk geluidje schijnt zich te schamen de stilte te verbreken. Alleen wat sombere voetstappen. Een miezerig motregentje valt zacht omlaag. Bij het schijnsel van een zaklantaarn gaan we by de slootkant neer. De mannen dragen hun geheimzinnige instrumen ten. Een enkele balk ligt over de sloot. Is dit nu de uiterlijke sfeer, waarin a-sociale elementen hun beroep uit oefenen? Een sleutel gaat in een slot- gat. Een deur zwaait log open. Zwarte wolken drijven voorby. Verweg is 't vuurtorenlicht. Drassig is de grond. Huiverig is de gehele atmosfeer. LEVENSGEVAARLIJK! HOOGSPANNING! Dan gaat het licht in het gebouwtje aan en vaagt het stemmingsbeeld met één ruk weg. Op hetzelfde ogenblik lachen we. Het bandje van een pya- mabroek verraadt dat onze expeditie leider om kwart voor twaalf zijn spon de heeft verlaten en alle mogelykheden voor het oplopen van rheumatiek wil buiten sluiten via een extra flanel- laag Intussen zijn de instrumenten opgesteld. Voor een niet-elctrotechni- cus is het zo plotseling niet te begrij pen. Daar heb je nu b.v. overal drie draden naast elkaar. Zijn er dan niet slechts twee nodig? Neen, als er één uitvalt dan is er steeds een reserve. Alles wordt doorgemeten of er ook stroomverlies is. Dan haalt één de grote handle over. Wij staan in donker Alleen in de verte, het is Den Helder en ginds in Julianadorp, zien we flauwtjes een paar lichtpunten. Met behulp van zaklantaarns worden de wijzerplaten bestudeerd. Dan floept het licht weer aan. Even noteren, even rekenen. Resultaat, hier geen stroomverlies. De aan de zorg van deze mannen toevertrouwde appa ratuur blijkt dus in orde te zijn. Dan gaat het naar de Spoorbrug. Daar staan naast elkaar in één stenen gebouw hoog- en laagspanning. En ter- wyl we het resultaat van de meting en bunkering afwachten mogen we even t nnengaan in de hoogspannings- afdellng. Dat zyn de troetelkinderen var._ het P. E. N. Dat is het zwaarte- pui. an het bedryf. De be lrijfszeker- heid moet hier practisch ten top ge voerd zijn. Men staat werkelijk ver steld van het verzorgde uiterlyk. Op leken als wij maakt het een alleszins betrouwbare indruk. Met ontzag zien we naar het bordje „levensgevaarlijk Hoogspanning". We weten dat aanra king dodelyk is. Zonder pardon. En toch, zoals een kind het gevaar van een rustig staande kachel onderschat, zo kunnen wij zo moeiiyk aannemen, dat een grote vyand van ons leven huist in deze mooi, rood, geel en blauw geschilderde kabels, in dit rus tig zoemende transformator. Keurige emaille bordjes geven de richting aan waarheen de stroom gaat: Spoor- en vlotbrug, Julianadorp, Cro- cusstraat etc. Men heeft by het PEN een voortreffeiyk kabelstelsel. Alles ziet er even verzorgd uit. Dan naar Julianadorp-in-ruste. De meter geeft alleen het gebruik van 'n paar straatlantaarns aan. Hier dezelf de contróle. En evenmin resultaat. Of toch? Ja, in zoverre dat het ver lies ontstaan moet door handelingen van dieven! Men besteelt de gemeente Hjke kas. In de oorlogsjaren was het misschien wat anders. Toen berokken de men dikwyis schade aan de Duitse bezetter. Maar nu! Nu weet men hoe lang men zal moeten zoeken naar hen, die wel gebruiken, maar niet betalen! De leden van de nachtelyke expeditie- ploeg praten niet over mogelijkheid van opsporing van deze delinquenten. We herinneren ons de bezettingsjaren. Toen zei men ook dat ze apparaatjes hadden, zo geheimzinnig als een wi chelroede maar even zeker. En het was niet zo. Maar wat Duitse soldaten niet konden presteren, ónze eiectrotechnici misschien wel!, zegt onze expeditie leider veelbetekenend. We staan intussen alweer in het hoogspanningsgebouw op de Fabrieks gracht, als we het vorenstaande be spreken. Plots klinkt een daverende slag door de stenen-ruimte. Automa tisch wordt de spanning hier op peil gehouden. Steeds gepaard gaande met zon felle korte onweerslag. Watdeze mensen wél gemeen hebben met de moffen: ze kunnen je midden in de nacht je de stuipen op het ïyf laten schrikken. HENK DE JUTTER. Gisterochtend omstreeks half acht vond op het begin van de Afsluitdyk in de nabyheid van Den Oever een auto-botsing plaats, waarbij vier perso nen min of meer ernstig werden ge wond. Een luxe-wagen met vier inzitten den, bestuurd door de heer J. Dijkstra, commandant van de brandweer te Gro ningen, botste tegen een ter hoogte van de spuisluizen stilstaande vrachtauto van de firma Beitsma te Harlingen. De gevolgen waren ernstig. De met een snelheid van 60 kilometer rijdende auto schoof gedeeltelijk onder de laad bak van de vrachtwagen, waarbij de voorzyde geheel in elkaar werd ge drukt. Twee der inzittenden, de dames M. R. Spanjaard en M. E. van Someren, bei den uit Groningen werden ernstig aan het hoofd gewond en klaagden over in wendige pijnen. De achterin zittende heer J. Kuipers, eveneens uit Gronin gen bekwam minder ernstige hoofd- en beenwonden. De bestuurder verloor er.ige tanden uit zijn bovenkaak en brak een zyner vingers. De gewonden zijn in de loop van de morgen naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Omtrent de oorzaak vernemen wij nog, dat de bestuurder bij gedempt licht met onverantwoordelijke snelheid heeft gereden, waarbij hy de stilstaande auto pas op het laatste moment in het oog kreeg Van de vrachtwagen werd de achter as geheel ontzet. PLAATSELIJK BELANG. Vrijdagavond vergaderde Plaatselijk Belang ir zaal Beeldman. De vooezit- ter dtelde mede dat door de NACO ie medewerking was toegezgd om een betere verbinding te krijgen met t Zand. De straatnamen zijn op de straathoeken aangebracht. Over het voetpad zal een bespreking worden ge houden met B en W. Het lichtpunt in rlc Boschweg is aangebracht. De heer Zwart bracht ter sprake de reisjes voor de ouden van dagen die cveral in de omtrek worden gehouden, alleen in 't Zand niet. Besloten werd hier» ver nog een vergadering te hou den. Bij de rondvraag werd opge merkt dat het veel voorkomt dat er auto's op het rijwielpad staan. Door het bestuur zal hier aandacht aan wordu-. besteva. Door de heer Doe- dens werd het sneeuwruimen ter sprake gebracht. Door het bestuur zal er met B. en W. nog eens over wor den gesproken. Hierna sluiting. Volgens een communiqué van de Tsjechoslo waakse ministeries van Bin nenlandse Zaken en Nationale Verde diging zijn 36 personen, waaronder militairen, in hechtenis genomen, na dat in Boh'emen een complot tegen de Tsjechoslo waakse republiek werd ont dekt. Deze personen stonden in ver binding met vertegenwoordigers van een zeker vreemd land. In de loop van het onderzoek kwam aan het licht, dat zij gegevens van groot belang voor de verdediging van de staat aan de bui tenlandse mogendheden verkochten, aldus het communiqué. Zy zouden eveneens bijzonderheden over de Tsjechoslo waakse militaire strijdkrachten hebben medegedeeld en voorbereidingen hebben getroffen om «ich clandestien te bewapenen en een geweldactie tegen de staat te onderne men. Ook het organiseren van heime lijke grensoverschrijdingen van staats- vyandige elementen naar het buiten land zou hun werk geweest zijn. Vrijdag werd uit Praag gemeld, dat 60 personen in Bohemen, die verdacht werden van spionnage ten gunste van Engeland, gearresteerd waren. Het merendeel van hen zou tijdens de oor log gediend hebben bij het Tsjechoslo- waakse leger in Engeland. De officiële verjaardagstaart v»n Prinses Elizabeth welke aangesne den en verdeeld zal worden gedu rende de receptie. De enorme taart is een waar kunstwerk.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2