Als een atoombom ontploft Nog millioenen krijgsgevangenen TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER De kracht van 20 000 ton dynamiet Een drama in twee bedrijven Wysjinsky waarschuwt Binnen enkele jaren dubbele fruitoogst? De voorraden wintergroenten yAN fsJABIJ EN VERRE Een dure tennis-„ster" ABONNEERT U OP DIT BLAD Wij spelen Bridge vu. Regen, hagel, sneeuw... Kinderhaar is teer! W ij luisteren naar Rusland houdt de meeste vast door F, DE SINCLAIR Over de atoombomprooven, welke vorig jaar door de Amerikanen lijn genomen bij het eilandje Bi kini, in de Stille Oceaan, zijn nog steeds geen volledige rapporten verschenen. De uitwerking van de vele gegevens door de talrijke ge leerden, die deze proeven bijwoon den, vergt zeer veel tijd. Als waarnemer der Nederlandse rege ring werden de atoomproeven bijge woond door Schout bij Nacht B. G Salm. Dezer dagen heeft de heer Salm liet een en ander verteld over zijn er varingen bij Bikini. Hij wees er o.a. op, (jat van de hoeveelheid uranium in de atooombom van plusminus 50 k. slechts één kilo werkelijk gesplitst wordt, terwijl de rest weggeslingerd wordt bij de ontploffing, welke de kracht beeft van 20.000 ton dynamiet. Van deze kilo wordt een gram mas sa volledig omgezet in energie en dat is evenveel als vrij komt bij de ont ploffing van 20.000 ton dynamiet. Eerst na de toepasing van dit moder ne strijdwapen op Nagasaki en Hiro- shima is men proefondervindelijk ge komen tot .het gebruik van het tevo ren niet bekende element plutonium dat bij de fabricage van de atoombom In haar huidige samenstelling wordt aangewend. DE BOM IN BIKINI De eerste bom boven Bikini-atol werd uit een vliegtuig geworpen en explo deerde 300 meter boven het doel. In te genstelling met hetgeen hieromtrent in sommige periodieken is vermeld, was deze bom niet aian een parachute beves tigd. Hoewel zij ongeveer 500 meter werd misgegooid, kwam zij vrijwel midden boven de daartoe vastgestelde plaats terecht, zodat de uitwerking met voldoende zekerheid ken worden vast gesteld. Tot op 500 meter van 't spring- punt was de lichte bovenbouw der schepen verwoest en waren de dekken opengereten, doch was het pantser heel gebleven. Binnen een cirkel van 500 tot 1000 meter nam de schade naar buiten snel af, terwijl verder dan 1000 meter vanaf het springpunt van de bom zelfs zeildoekse kappen onbeschadigd waren gebleven. Hoewel de waarnemers voornen wa ren van dikke zwarte brillen, zagen Andrei Wysjinsky, de Sowjet-Russi- sche plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, heeft te New York een rede gehouden voor de ver eniging voor Russisch-Amerikaanse vriendschap. Wysjinsky begon met een waarschu wing aan Churchill, Byrnes en De Gaulle, „dat zij zich niet moesten over geven aan gevaarlijke illusies omtrent de USSR". „Deze staatslieden", aldus Wysjinsky, denken, evenals Hitier, dat zij de Sowj et-Unie kunnen uitschake len door met de vingers te knippen, doch de Russische overwinning in de oorlog heeft bewezen, dat het Rode Leger een eerste-klas leger is, waar van men veel kan leren. Oorlogs avonturiers, die zo gaarne in ander mans land met messen zwaaien, doen er beter aan dit voor ogen te houden". Wysjinsky verklaarde, dat de politiek van de USSR op de vrede gericht is en dat zijn land vriendschappelijke be trekkingen met de V.S. zou verwelko men. „Ondanks de verslechtering, die in de betrekkingen is ingetreden, blijven wij geloven aan de goede bedoelingen en de vriendschappelijke gevoelens van het Amerikaanse volk", aldus Wysjinsky. Op de te Utrecht door de Ned. Fruit telers Organisatie georganiseerde lan delijke fruitdag sprak de voorzitter van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit, de heer G. van 't Riet, over de afzetmogelijkheden in binnen- en bui tenland en gaf een overzicht van de oogst-ontwikkeling, die sinds de oor log voor het harde fruit met ongeveer 20 pet. is gegroeid. Binnen afzienbare tijd, wellicht reeds na enkele jaren, kan gerekend worden op oogsten die het dubbele zullen bedragen van vóór de oorlog. Het zachte fruit, als aard beien, kersen en pruimen, heeft ons in de steek gelaten, aldus spreker, doch ook dit zal spoedig het voor-oorlogse peil bereiken. Over de afzetmogelijk heden zeide de heer van 't Riet, dat't noodzakelijk is gedurende de maan den Augustus, September en October 70 pet. van de gehele fruitoogst te consumeren. De Nederlandse consu ment kan heel wat fruit verwerken. Op de Amsterdamse veiling is alleen in de maand September 20.000 ton fruit verhandeld, wat neerkomt op 3 kg per hoofd en per week. Toch konden de aanvoeren slechts met grote moeite verwerkt worden. De afzetmogelijkheden houden daar om nauw verband met de kwestie van spreiding over een groter tijdsverloop. Gelukkig is er voor het zachte fruit een grote vraag bij de industrie. De spreiding van de tijd is een kern kwestie en daarom is een groot aan tal koelhuizen en het bouwen van be waarplaatsen van zulk een urgent be lang. De individuele aflevering door kwekers aan de consument heeft wel uitbreiding ondergaan, doch over het geheel is deze wijze van verhandelen "*an geringe omvang te noemen. zij op 't moment der explosie 'n felle lichtflits, ongeveer ter sterkte van de zon, waarna een bol gloeiende gas sen ontstond, waaruit na enkele «Va ten een enorme rookkolom opsteeg, die tot 14.0000 meter hoogte steeg. De radio-activiteit viel bij deze eer ste proef erg mee, de doelschepe-i kon den direct na de proef bezichtigd v or den. Bij de tweede proef was de bom op vermoedelijk veertig meter diepte on der water in een betonnen tank opge hangen, terwijl de waarnemers zich slechts op 10 kilometer afstand bevon den. Een reusachtige waterzuil steeg op. De bruin-grijze kop ontleende zijn kleur vermoedelijk aan de van de zee bodem opgeworpen modder. Rondom de voet van de waterzuil ontstond een gas- veld, dat zich snel uitbreidde, gevolgd door een gordijn van witte waterdamp. Toen deze witte wolk optrok, bleef een zuil met een middellijn van niet min der dan 800 meter en een paddestoel achtige kop gedurende enige minuten staan en viel toen in de vorm van paar se regen neer. Het slagschip „Arkan- sas" dat zich op zeer korte afstand van het springpunt bevond, bleek onmid dellijk te zijn gezonken. Het onderzoek wees uit, dat het zeewater in de om- ?ÏCViprT v-"* ~-—sqHrr was gemaakt. Het vliegdekschip „Sa- ratoga" zonk dezelfde avond, het slag schip „Nagatora" enkele dagen later. In het artikel over de prijzen der win tergroenten in ons nummer van giste- ïen was sprake over de voorraden voor de komende winter. Deze liggen niet 25 lager zoals door een correctiefout in een gedeelte der oplage werd ver meld, doch 25 hoger dan de voorra den van het vorige jaar. Het kranige Rotterdamse elfal dat met wel zeer overtuigende cijfers te Rotterdam van de Rest Van Nederland won. Jack Kramer, tenniskampioen van Amerika en houder van het Wimbledonkampioenschap, is be roepsspeler geworden, met een ge garandeerd inkomen van 50.000 dollar per jaar, het hoogste sa laris dat ooit aan een tennisster gewaarborgd werd. Hij zal het eerst in Madison Square Garden spelen tegen Robby Riggs, kam pioen van Amerika bij de profs, op 26 December a.s. Daarna gaan ze samen een wereldtournee ma ken, georganiseerd door promotor Jack Harris en waaraan vermoede lijk ook Dinny Pails en Segura zullen deelnemen. Kramer en Riggs zullen gedurende deze trip vijftig a zestig wedstrijden tegen elkaar spelen. HAGELBUI EIST SLACHTOFFER Gistermiddag wilde de 48-Jarlge R. Wll. deboer per motor over de IJmuiderstraat- weg te IJmulden huiswaarts keren. De door een hagelbui veroorzaakte gladheid van de weg deed hem slippen. Met een schedelbasisfractuur moest W In het An tonius-Ziekenhuls worden opgenomen. Naar door de Sowjet-Russische am bassade bekend werd gemaakt zal de Sowjet-Unie zich door haar ambassa deur in Engeland laten vertegenwoor digen bij het huwelijk van Prinses Elisabeth. Als hij er nu maar niet rijn veto over uitspreekt. Tengevolge van de droogte liep de melkgift per koe in de maand September meer terug dan normaal het geval is, aldus meld den de bladen. Ook op onze drankhan delaar was de droge zomer kennelijk van invloed. Ergens in Nederland werd jacht op een „wild" zwijn ge maakt. Achteraf bleek het een tam varkentje te zijn, dat eerst wild werd, nadat het 't eerste schot had gehoord. Op 1 Nov. j.1. bedroeg het aantal aangegeven radiotoestellen in Neder land 910.841. Het schijnt, dat er ook nog wel enige muziek zit in het aantal dat niet is geregistreerd. De studen ten in Leuven zijn in hongerstaking ge gaan als protest tegen de hoge prijzen, welke in de restaurants worden ge vraagd. Binnen enkele dagen zal de maag waarschijnlijk wel zo proteste ren, dat de staking moet worden opge heven. Onder buitengewoon grote belangstelling werd in het Gerechts gebouw te Rotterdam mej. mr. J. C. Hudig, de eerste vrouwelijke rechter in Nederland geïnstalleerd. Van het aan recht naar de rechtbank, is maar een stap. De laatste dagen heeft men herhaaldelijk zeehonden in de Maas waargenomen. Het nieuwtje is blijk baar van de wilde zwijnen af en de vlie gende schijven zijn al helemaal oud. Er wordt momenteel veel gewag gemaakt van de vervaardiging van een microscoop, welke 150.000 maal ver groot. Waarschijnlijk hebben we aan stonds dit instrument nog nodig voor het ontdekken van ons boterrantsoen. De Ringersfabrieken te Alkmaar hebben 25 Weense meisjes in dienst ge nomen. De „Alkmaarse jongens" (be kende koeksoort) zijn reeds lang van de markt verdwenen. Zo ziet men: niets is bestendig.... De eerste slag. Wij kunnen niet genoeg wijzen op het dikwijls zo grote belang van de eerste slag. Telkens nemen de spelers zich voor om toch in die slag niet zo vlug te spelen, en eerst na te denken. Maar eenmaal aan het spelen vergeten zij hun goede voornemens. Toch kan in de eerste slag dikwijls de beslissing vallen. Hieronder een eenvoudig voor beeld. De kaartverdeling was: S. a-8-4 H. v-7-5-3 R. a-5-3 KI. h-4-3 v-10-3 a-2 v-2 KI. v-b-10-9-8-2 S. H. R. KI. b-9-5-2 9-4 b-10-9-9-8-7-6 6 S. H. R. h-7-6 h-b-10-8-6 h-4 KI. a-7-5 Het bieden ging als volgt. Zuid 1 harten. W. 2 kl. N. 3 h. O. pas. Zuid 4 harten, pas, pas, pas West kwam op met klaver vr. en toen Zuid de kaart van Noord zag, be greep hij. dat West zijn 2 klaver bijna zeker had gob'.óen op minstens 6 kla vers en harten aas. Oost had dus stel lig maar 1 klaver of geen één en zuid dit overdenkende nam de eerste slag in Noord met de heer. Dit was zeer goed gezien. Oost bekende. Nu moest eerst troef aas (harten! er uit gesoeeld worden en zoals bleek, West had die aas en nam en speelde klaver boer na. Nu troeft Oost af. maar het is een klein klavertje, dat hij aftroeft en dat hindert Zuid niet. Maar als Zuid nu in de eerste slag de klaver met zijn aas genomen had en daarna ook West met harten aas aan slag had gebracht, zou bij klaver naspelen van West. de klaver heer in Noord door aftroeven van Oost verloren gaan. Ogenschijn lijk is het onverschillig of Zuid de eerste slag in N. of in eigen hand neemt, maar er is wel degelijk ver schil. Heeft Oost geen enkele klaver, dan helnt dit spel natuurlijk ook niet en zal Zuid één down gaan. 't Hangt bij bridgen zo dikwijls van kleinighe den af. Weersoverzicht. medegedeeld door 't K.N.M.I. te De BUt. Steeds koudere lucht wordt nu uit het hoge Noorden over de Noordzee naar ons land gevoerd. Aangezien de temperatuur in de hogere luchtlagen aanzienlijk verder is gedaald, komen naast regen- en hagelbuien thans ook sneeuwbuien voor. Deze sneeuwbuien traden het eerst op in het Noorden van het land. maar dringen momenteel geleidelijk naar de Zuidelijke provin cies door. Als gevolg van opstuwing tegen de heuvels werden in Zuid-Lim burg reeds hier en daar flinke sneeuwbuien gemeld. Bij de stroming over het nog warme Noordzeewater wordt de koude lucht meerdere graden verwarmd. Geduren de de nachturen evenwel kan de tem peratuur bij tijdelijke opklaring tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. In de omgeving van Noord-Schot land is in de koude luchtstroming een nieuwe luchtdrukstoring verschenen, die de wind in ons land tijdelijk weer zal doen toenemen en voorlopig in de Noordwesthoek zal houden. We zullen dus nog niet onmiddellijk bevreesd be hoeven te zijn voor h»t invallen van een flinke vorst. DE .STAKINGEN IN FRANKRIJK Maandag moesten verschillende Parljse bakkerijen gesloten blijven, daar er door de staking ln 2000 meelmaalderljen een tekort aan meel was ontstaan. In Noord-Frankrijk hebben 10.000 mijn werkers het werk neergelegd. (Ingezonden Mededelingen.) Wascht het niet met gewone shampoon. nog minder met eeep. Gebruikt alleen de extra-eachte, volkomen zeep- en alkalivrije !Cindw-£hampoon WOENSDAG 19 NOVEMBER HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om T, 8. 1, S, I en 11 uur. VARA: S,1S Lichte morgenklanken. S.JO Voor de hulsvrouw. VPRO: ÏO.OO Morgenwijding. VARA: 10,45 Voordracht. 11,00 Non Stop-programma. 12,38 Jan Vogel en ac cordeon orkest. 2,00 „Kinderlectuur". 2,15 Jeugdconcert. 3,00 Jelle van Blpkg Froukjes. 3,30—5,15 Voor de jeugd en de zieken. 5,15 Liederen van Beet hoven. 5,15 Varia. 6,20 Radio koper- kwartet 7,15 Joh. Jong, orgel. VPRO: 7,30 De kerk nü. VARA: 5,25 Concert gebouworkest. - 0,10 Speelgoed van glas 10,45 In de tuin der poëzie, 11,15 Omroeporkest. HILVERSUM II, «15 m., geeft Nieuws om 7, 3, 1, 6, 8 en 10,30 uur. NCRV: 7,11 Reveille. 8.30 Montere morgenklankeft 9.00 Voor jonge zieken. 10.00 Vlooi en piano. 11,15 Landverhuizers 12,35 Orgelcyclus. 1,45 De varianten. 3,00 Jeugdconcert, 4,15 Zingende jeugd. 4,45 Voor jongens en meisjes. 6.00 Pare lende klanken. 7,45 Engelse les. 8,15 Geestelijke liederen. 9.50 Concert gebouw-orkest. 10.45 Avond-o verden king. 1100 Sweelinck-kwartet (Van een U.P.-correspondent) Bijna twee en een half jaar na het einde van de oorlog houden de overwinnende geallieerden nog altijd ongeveer 2'h millioen krijgsgevan genen van de as-mogendheden vast, zoals blijkt uit een overzicht dat U.P. uit de archieven van de Ame rikaanse departementen van Oorlog en Buitenlandse Zaken heeft sa mengesteld. De Sowjet-Unie houdt verreweg de meesten hunner gevangen: ruim 1650.000 Duitsers en Japanners, of wel 73 procent van het totaal. Alleen Ame rika heeft de krijgsgevangenschap ge heel „geliquideerd". Het heeft alle ge vangenen naar huis laten gaan, met uitzondering van 1025 Duitse en Ja panse oorlogsmisdadigers. De andere geallieerden uitgezonderd Rusland en Amerika dus waar nog krijgs gevangenen worden vastgehouden zijn: Frankrijk: 300.000 a 350.000 (gevange nen evenwel destijds gemaakt door het Amerikaanse leger); Engeland 280.000 in Engeland zelf en in 't midden-Oos ten; België 11.000. De Ver. Staten beschouwen al deze landen eigenlijk als overtreders van de Geneefse conventie inzake krijgsge vangenen, maar vooral Rusland, dat bo vendien de overeenkomst van Potsdam schond, die de daaraan deelnemende landen verbond tot spoedige vrijlating Copyright R.D.P. meneer FOCUS, MAG ik u even voorstellen aan onze gasten rlkkl visser en de chef aangenaam met u kennis te maken de lange noemde u beiden zojuist n06. de lenzen werken niet zo best meer. maar u kunt nog genoeg zien. wel ..eh..er is al'n grote hoeveelheid al cohol binnen en dat werkt het gehele be dolf enorm tegen. en hier boven hebben we er het meeste last van. kl)kt U zelf maar.. „De Geus", sprak hij dan. „Ik heb een heleboel te doen en dat wel zo spoedig mogelijk. Laat vooral niemand toe bij het lijk, ik zal Dijkhof ook even waarschuwen en als ze met de wagen van het Gasthuis komen, rijdt dan even mee, zodat je je goed over tuigt dat het lijk daar ook inderdaad terecht komt. Hoewel ik niet geloof, dat iemand er belang bij zou hebben om die overbrenging te verhinderen" Bunt trad nu weer terug in de kel der, gaf ook zijn instructies aan Dijk hof, verliet de vunze, verlaten kelder en ademde onwillekeurig verlicht op, teen hij even later buiten in de zon neschijn op de Heerengracht terug liep naar zijn bureau. XVII. Als Bunt weer op het bureau kwam zat Vermeer daar. gehuld in een wolk tabaksrook, de courant te lezen „O. gelukkig dat je komt!" rieo hij dadelijk uit. „Het echtpaar Visser heeft al tweemaal dringend gesolli citeerd om in vrijheid gesteld te wor den". „Ze zullen nog even geduld moeten hebben", zei Bunt, die zijn hoed en jas in de kast hing, een sigaret op stak en dan voor zijn bureau plaats nam. „Ik zal u eerst eens vertellen, wat ik daar in die Walhallah-cabaret heb gevonden en welke maatregelen ik sedert heb getroffen", en hij begon een trouw verslag te geven van zijn belevingen in die artistieke kelder. „Er bestaat nu alle reden", besloot hij „om aan te nemen dat de drie overle venden van dat soupertafeltje, die im mers de hele nacht of ten minste een goed stuk daarvan met de vermoorde zijn saraengeweest, toch minstens wel een tip zullen kunnen geven, wie de moordaanslag heeft gepleegd, of al thans in welke richting we moeten zoeken!" „Die vrouw wees Flatje aan als de moordenaar van Jacques van der Mevden". „Ja en als hij daar achter is geko men. misschien door een onvoorzich tige of braverende uitlating van haar ir een anrès-boire-stemming. want ze waren «isteravnnd en vannacht zeker allemaal min of minder onde*- de in vloed oftewal vol 7aötöW)ipa dn*> IS 't njet ondeplehaae dat hö Haar uit weer- «tu-aaV peu Veeal in Fat V-afJ iaeff De Dsvehn natLoln—>n zeP°°a dat vuanneer je eenmaal gemoord hebt op een bepaalde manier, bij sommige mensen de neiging blijft bestaan om het weer te doen". „Ja", antwoordde Vermeer wat pein zend. Maar ik zou aan die overeen komstigheid toch niet te veel gewi hechten. Die methode kogel-in-de-nek is nog een erfstuk van de Duitsers, die op die manier hun gevangenen doodschoten. De moord op die vrouw ir. de Lumina door Diamanten Jaapie, die werd ook precies op dezelfde ma nier gepleegd. En ik weet nog wel van meer gevallen. Maar wat heb je ver der gedaan?" „Opdracht gegeven om 't Flatje met zijn Spaanse vriendin en Joepie Jucht leer op te sporen en ze zo gauw mo gelijk hierheen te transporteren". „Dat lijkt me zeer verstandig. Die neger en die Chinees is dat niks?" Bunt schudde het hoofd. „Geloof ik niet. Wat die kerels ver telden leek me wel aannemelijk hoe wel alles is mogelijk! Maar ik heb een idee.... Vertel ik u ook wel als a oosteriori bliikt dat ik het mis heb!" Het gesprek werd hier gestoord door de agent van de wacht die na een tikie oo de deur. binnenkwam en oen visitekaantie rolkte. rnar)<3f*r H t° mrolron" Tk 7.a1 ^rnit. a1* •ïo Viom l^Unt .-Tawel. inspecteur" en de agent vertrok weer. Vermeer las hardop: Gérard J. Veldmeijer General manager-regisseur. Cabaret Artistique „Walhallah". „Och", zei Bunt. „Dus die komt blijkbaar uit eigen beweging. Dat is aardig van Joepie Juchtleer. En wat voert die mooie titels!" „Jij behandelt hem wel, hé?" zei Vermeer. „Met plezier". Vermeer belde en even later liet de agent Smit de bezoeker binnen. Veld meijer. alias Joepie Juchtleer, zag er nu wel heel anders uit dan de avond te voren met zijn allures van Incjsche planter, die zijn plantage inspecteert Hij droeg nu een donker gestreept, blauw colbertcostuum, een vrij een voudige das; zijn dik gezicht zag ook nu wel erg rood en de kleine ogen waren diep in de vetkussen*. velke ze omgaven, weggezonken, maar ke ken vanuit die holte wat schichtig cn wantrouwig rond; in zijn hand hield hij een lichtgrijze deukhoed. Hii boog. toen hij binnenkwam „Meneren!" „Neemt u plaats", sprak Vermeer od de bezoekersstoel wijzend. Graa» een oeenblik" antwoordde hij en hii ging zitten. „Meneren, ik meen goed te doen even bij u te ko men in verband met de tragische ge beurtenis in mijn cabaret". (Wordt vervolgdl. van de gevangenen. Marshall heeft, na zijn voorganger Byrnes, op de confe rentie van Moskou in het begin van dit jaar getracht een overeenkomst inzak® da repatriëring van Duitse krijgsgevan genen te verkrijgen, doch ook Enge land en Frankrijk hadden er bezwaar tegen de uiterlijke datum van vrijlating eerder te stellen dan 31 December 1948. Generaal MacArthur heeft de Russen in Tokio herhaaldelijk aangespoord de Japanse gevangenen in Siberië tn Mandsjoerije los te laten. Doch de Rus sen weigerden steeds en hielden vast aan een eerder gesloten overeenkomst tot repatriëring van 50.000 gevangenen per maand, zelfs toen MacArthur aan bood de verscheping van 250.000 per maand mogelijk te maken. De meeste van deze gevangenen zouden worden vastgehouden, omdat zij dwangarbeid verrichten. Trouwens, het algemene tekort aan arbeidskrachten is ook oorzaak van de weinige haast, die ook de Westelijke landen maken met de vrijlating. Zelfs het Amerikaanse kabinet was in 1946 weinig toeschietelijk, toen Byrnes ge vangenen wilde vrijlaten, die in Okla- homa landarbeid verrichtten. Het kan nog zeven jaar duren. Hoeveel gevangenen zijn er intussen in de laatste tijd naar huis terugge keerd? In April verklaarde Molotov, dat Rusland tot dat ogenblik ruim een millioen Duitsers had gerepa- triëerd. Er bleven toen nog volgens hem bijna 900.000 Duitsers in Rusland over. Volgens de Amerikaanse gege vens zijn er sindsdien niet meer dan 62.000 vrijgelaten. Bij dit tempo van vrijlating zou het nog meer dan ze ven jaar duren, eer alle Duitse krijgs gevangenen uit de Sowjet-Unie zou den zijn teruggekeerd. In Maart waren er in Frankrijk nog 630.000 Duitse krijgsgevangenen. Daar na hebben de Fransen er 250.000 a 300.000 vrijgelaten. Op het ogenblik is hun tempo 30.000 per maand, waarmee zij de einddatum van 31 December 1948 net kunnen halen. Engeland repatrieer de sinds het voorjaar een goede 150.000 Duitsers. De resterende 280.000 worden nu afgevoerd in een tempo van 18.000 per maand. De Engelsen kunnen zo klaar zijn in October van het volgends jaar. De 11.000 Duitsers in België kun nen 1 Januari a.s. alle weer thuis zijn. De Ver. Staten en China repatrieer den sinds het einde van de oorlog meer dan vijf millioen Japanse krijgsgevan genen en houden er nu geen meer vast. Maar Rusland houdt volgens de Ameri kanen nog meer dan 800.000 Japanners vast, de meeste in Siberië, de rest in Mandsjoerije. VolewjjckersZeeburgia. Moment uit deze wedstrijd, die door Vole wijckers gewonnen werd met 2—0.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3