SINTERKLAAS IS ER AL! VenkaSe flinke Jongen Oud Gerei. Kerk flinke Jongen Uitvierini TOONKUHSI CONDUCTRICES I WINKELSLUITING. KLEIN-MEUBELEN Adverteren doet verkopen Vier vice-premiers en 37 ministers Wat de Duitsers niet snappen flinke Winkeljuffrouw. Op 21 November voor de Hilversumse microfoon Hitler-verering in Berchiesgaden „Merdeka" uit critiek op Republikeinse kabinets wijziging Den Bosch in carnavalstemming Nederlandse kinderen uit Duitsland Franse ambassadeur in Brussel teruggeroepen limtdfumft kuKilitect JUTTERTJES Te koop aangeboden JOH. MOS en Zn. ARTHUR COLTOF, Keizerstraat 27, vraagt een Te koop gevraagd Te huur gevraagd Diversen PERMANENT Werkster KAPSTOKKEN ROOKTAFELS LECTUURBAKKEN LEESLAMPEN COURANTENHANGERS BORSTELGARNITUREN enz. Van Willigen kan uw wensen inwilligen. DEN HELDER KONINGSTRAAT 12/18 gevraagd voor rayon Schagen Aanmelden N.V. NACO, Binnenhaven 3, Den Helder. Hulpactie voor kinderbescherming (Van onze eigen verslaggever) „Het moet een goede gewoonte wor den. dat ieder in de maanden De cember en Januari als vanzelf sprekend kinderpostzegels gebruikt Een bezwaar kan dit voor niemand zijn. De toeslag is gering voor een gehele serie van 60 cent slechts 16'/> cent maar het geld, dat op deze wijze binnenkomt is nodig, dringend nodig voor de kinder uitzending en kinderbescherming". Aldus verklaarde de heer J. F. Balier, leider van de afd. Propaganda van het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels, op een persconferentie, waar hij ons mededelingen deed over de zegels, die ook dit jaar weer zullen verschij nen en de te voeren verkoopactie. De kinderzegels zullen verkocht wor den van 1 Dec. 1947 tot 5 Januari 1948 en verschijnen in de waarde van 2, 4, 7j/£, 10 en 20 cent. De toeslagen zijn rtsp. 2, 2, 2JJ, 5 en 5 cent. Ze zijn ver vaardigd naar fotografische opnamen van mevrouw Eva Besnijö. Eveneens is ontworpen een serie aardige gekleurde ansichtkaarten, die 10 cent per stuk zullen kosten. Het batig saldo van deze actie komt geheel ten goede aan de zieke, zwakke, misdeelde en ontspoorde jeugd of zoals het kortweg heet, aan de kinderuit zending en kinderbescherming. Dit werk heeft gedurende de oorlog zeer geleden. De gebouwen der vacan- tiekolonies waren een zeer gewild object voor de bezetter en vele werden vernield. Hoe erg dit is kan blijken u't het volgende: Vóór de oorlog werden in de Hel dring Gestichten te Zetten ruim 1000 meisjes verpleegd. Het gebouw ligt nu echter geheel in puin en van opbouwen is nog geen sprake. En dat, terwijl het percentage van de criminele en ver waarloosde jeugd na de oorlog zo sterk omhoog gegaan is. Daarbij heeft de oorlog een zó dikke streep door de oe- rekeningen der kinderbescherming gehaald, dat alle krachten van geheel Nederland gemobiliseerd zullen moe ten worden om de toekomst van het land te beveiligen. Ja de toe komst van het land blijft in gevaar, indien er geen behoorlijke reserve-bur gers gekweekt worden. Zes duizend zogenaamde voogdij kinderen kunnen op dit ogenblik niet worden ondergebracht. De grote ge stichten hebben zeker vier millioen gulden nodig om te kunnen functionne- ren. EEN NATIONALE ZAAK! Het is bitter te moeten constateren, dat het Nederlandse volk niet inziet, dat kinderbescherming een nationale zaak is en geen liefhebberij van een aantal dames en heren, die anders niets te doen hebben. Zeker, deze mensen hebben veel voortreffelijks gedaan, maar steeds op basis van liefdadigheid. Het is zaak, dat de kinderbescherming een sociale volkszorg wordt en ieder een moet inzien, dat er op bescheiden schaal offers gebracht zullen moeten worden. Er moet meer steun komen van de zijde van particulieren en een op lossing in deze richting geeft de kinderpostzegel. In 1923 begonnen, mocht zij zich weliswaar in een vrij grote belangstelling verheugen, maar tóch alweer bij een bepaald deel van ons volk. Het laatste jaar was b.v. de opbrengst f 275.000. Een schrille tegenstelling vormde hier bij het kleine Zwitserland, waar ruim één millioen binnenkwam! Over het algemeen ziet men echter 4e noodzakelijkheid van het kopen van kinderpostzegels nog niet in. Maar het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels gaat thans de zaak op een geheel nieuwe en forse wijze aanpakken. Er zal een postzegelactie gevoerd worden! RADIO LUISTERWEDSTRIJD. Een onderdeel van deze actie is een radioluisterwedstrijd, die gehouden zal worden op 21 November a.s. des avonds om half acht over Hil versum II en om vijf over acht over Hilversum L De titel van deze wedstrijd is „Sinterklaas is er al" en hij werd ontworpen door J. C. Hubert. Het zal een zeer bijzondere wedstrijd zijn en als grote attractie zal Sinterklaas op 5 December zelf de uitslag via de radio bekend maken. Elke luisteraar van jong tot oud kan aan deze wedstrijd meedoen door in zending van een briefkaart met ten minste 30 cent aan gewone postzegels boven het normale porto. Op die kaart moet het antwoord worden geschreven, waarna zij geadresseerd moet worden aan St. Nicolaas, Keizersgracht, Am sterdam. Een speciale attractie is het mee doen van de jeugd aan dit tournooi. Deze schooljeugd, vanaf de derde klas der lagere school tot en met de hoogste klas van de middelbare school, kan haar oplossing op een briefkaart van 5 cent schrijven en daarop een gewone postzegel van 10 cent bijplakken. De briefkaarten moeten dan ingeleverd worden bij de onderwijzer of leraar, die de kaarten van de klas doorzendt naar bovengenoemd adres. De winnen de school zal door een reportagewagen bezocht worden. Zeer aantrekkelijke prijzen zijn beschikbaar gesteld. De eerste prijs is een reis van veertien da gen naar Zwitserland in klassikaal verband, de tweede prijs een dergelijke reis van zeven dagen in eigen land. Verdere prijzen zijn radio-toestellen voor schoolgebruik en de klas, die de hoogste frankeerwaarde heeft, mag een driedaagse reis door België maken. Men heeft veel belangstelling voor dit werk. De minister van Onderwijs: Kunsten en Wetenschappen heeft zijn goedkeuring aan het plan gehecht, ter wijl ook de Organisatie van Leraren veel interesse toont. De Koninklijke Familie heeft Mackenzie King in het Paleis te Amster dam ontvangen. Hier een foto van de Kon. Familie en Mackenzie King en de Canadese ambassadeur en zijn echtgenote. MILITAIREN, ONDERWEG NAAR INDIë. De opvarenden van het m. s. „Kota Baroe" kunnen in Algiers, Sabang en Koepang (Timor) post krijgen, mits de ze uiterlijk op resp. 18 November, 2 December en 10 December gepost wordt Aan de opvarenden van het s.s. „Vo- lendam" kan post verzonden worden ter uitreiking bij aankomst in Batavia. Posten: uiterlijk 23 November. In een fraai kantoor mot eiken be timmering, goede schilderijen aan de wand en een Perzisch tapijt op de vloer zit een Duits bestuurder van de stad Dresden. „Ik", zo vertelde de Times-correspon- dent Sam Welles, „feliciteerde hem met dat fraai kantoor, notabene het mooi ste, dat ik in het geruïneerde Dresden kon ontdekken." Hij antwoordde, dat het een oud hoofdkwartier van de luchtmacht was en dat Göring goed voor zijn mensen zorgde. Wanneer men door Duitsland reist, bemerkt men hoe sterk en zelfs uitda gend het Duitse volk probeert voor zich zelf te zorgen. Een jaar geleden zouden ze het niet gewaagd hebben te protesteren tegen het ontmantelen van industrieën, maar nu komt er zelfs een fel protest los als de ontmantelingslijst voor de Westelijke zóne van 1636 tot 682 fabrieken wordt teruggebracht. Heel weinig Duitsers hebben wroeging over de jongste oorlog. „Dat was oorlog" zeggen ze en tege lijk schuiven ze de begane wreedheden op zij. Bij drommen gaan ze naar Berchtes- gaden waar ze Hitler's geliefde berg top beklimmen. Ze lopen ondanks de bordjes „Verboten" rond zijn „berg hut" en zjjn „arendsnest". Ze kijken buitenlanders met ijskoude blikken aan alsof de aanwezigheid van bui tenlanders op die heilige grond, zo ongeveer heiligschennis is. Vele Duitsers verzekerden mij, aldus Welles, dat Hitler's enige fout was het nastreven van goede dingen op een ver keerde manier. Voor het ogenblik geloven ze niet, dat iemand zwaarder geleden heeft dan zij op het ogenblik lijden. Een meisje. Een meisje in München beklaagde zich over het feit, dat in deze overvolle stad soms vijf of zes mensen in één kamer moesten slapen. Toen haar gezegd werd, dat in Sta- lingrad en Warschau, waar de Duitsers huishielden, thans acht tot tien mensen in een kleine kamer moeten slapen, schudde ze ongeduldig het hoofd ',n beweerde: „Slaven liegen altijd als het in hun kraam te pas komt". Een Deen die sedert de Duitse neder' laag weer zaken doet met de Duitsers, verklaarde: „Ze begrijpen wel dat ze de oorlog verloren hebben, maar ze snap pen niet waarom". Van Aken tot aan het Ertsgebergte worden de Duitsers weer uitgespro ken Duits in hun optreden. In October werd een Duits litterair congres gehouden en er was één slagzin, die daverend applaus uit lokte „Wij Duitsers van alle zones moeten nauw samenwerken". Hoewel de' Duitsers zich zelf nog niet besturen, voelen toch de bezetters reeds de toenemende druk van 65.000.000 mensen in het hart van Europa. Geen scheiding. De Duitsers prefereren geen aan sluiting bij een Westelijk of Oostelijk blok. Wanneer de gealliëerden niet tot overeenstemming komen, zal er een Sowjet-Duitsland met 20 millioen zie len en een Westers Duitsland met 45 millioen zielen zijn, maar voor het Duitse volk zal die scheiding niet be staan. Iedere Duitse politieke partij zal de hereniging van Duitsland op haar pro gram plaatsen en velen zullen hopen op een nieuwe oorlog te- n Rusland om Duitslands lot te verbeteren, hoewel anderen bang voor oorlog zijn. De Russen hebben intussen 't meeste voordeel weten te halen uit Duitsland. Ze zijn er echter niet in geslaagd hun politieke leer aan de Duitsers op te dringen. De critiek op de recente wijziging van het Republikeinse kabinet is in de Republikeinse bladen te Batavia nog niet iot zwijgen gekomen. „Merdeka" uit scherpe afkeuring, en meent dat de Republiek ermee achter uit gaat in plaats van vooruit, want „ook met duizend premiers, vice-pre miers en vertegenwoordigers van alle partijen in het kabinet kan aan de wereld niet worden bewezen, dat wij eensgezind en sterk zijn integen deel, er wordt juist door bewezen.dat wij niet eensgezind zijn en dat de lei ders slechts rekening houden met par tijbelangen". Vier vice-premiers naast een pre mier en in totaal 37 ministers, roept het blad vervolgens uit, en het blad berekent, dat, indien ieder dezer hoge heren duizend roepiah per maand ver dient, hun belangen het land maande lijks 37.000 roepiah's kosten: „maar in dien de Nederlanders mochten aanval len, worden wij aan ons lot overgela ten, en worden wij gedwongen ons le ven te wagen tegen een gewapende vijand alleen om de zetels van deze hoge heren veilig te stellen". Het blad uit tenslotte zijn nadruk kelijk misprijzen over het feit, dat de „redenaar die slechts in staat is de gemoederen in beroering te brengen en wiens houding hem in de Japanse tijd berucht maakte, nadat hij zich in de koloniale tijd reeds onmiskenbaar had gekwalificeerd, thans bovenaan zit, en de Republiek mederegeert". Daarmee wordt kennelijk Sjamsoed- din bedoeld. „Merdeka" verzekert echter dat „ook indien wij critiek op onze regering uitoefenen en daarbij de uitdrukking bezigen gelijkend op die van Dr. v. Mook en Abdoel Kadir, wij toch over tuigd blijven, dat alleen met de Repu bliek de uiteindelijke overwinning kan worden behaald". Elders in hetzelfde blad wordt even duidelijk afkeuring uitgesproken ove» Indonesiërs, die sedert de politionele actie zijn „overgelopen", waarbij met name werden genoemd de heren Sas- tromoeljono, Oetarja Soeriamihardja, Darmawan Mangoenkoesoemo en Moe- lia, welke beide laatsten door „Mer deka" als „belandisten" worden beti teld. Zij en huns gelijken stonden in tij den van voorspoed achter de Repu- bliek, aldus het blad, doch nauwelijks zijn huns inziens de toestanden gewij. zigd, of zij zeggen haar vaarwel. Vroe ger schreeuwden zij moord en brand en vervloekten ieder, die in NICA- dienst was, doch zij zijn blijkbaar slechts Republikeinen geweest vanwe ge hun hoge posities en een weelderig leven. Het blad acht derhalve figuren als Abdoel Kadir en Slamet, die van meet af aan hoon en spot hebben ge trotseerd, en hun houding reeds had den bepaald toen de Republiek te Ba tavia nog de macht in handen had, hoog verheven boven de eerder be doelde „profiteurs". Het is een aloud gebruik der Oetel- donkse club jaarlijks op de 11de van de 11e maande (het z.g. gekkennum mer) de „elf-elf"-avond te vieren. Het populaire feest waarop ZKH Prins Carnaval steeds in hoogst eigen per soon verschijnt, was dit jaar door om standigheden enige dagen verschoven en werd op Zondag in het Bossche Casino gevierd. Ook thans had Prins Carnaval „Ridder van het Reksum en heer van Oeteldonks watervrije moe rassen en deszelfs zandwoestijnen" Zijn winterpaleis verlaten, om enige dagen te vertoeven temidden van zijn onderhorigen. Het festijn viel samen met nog een ander gedenkwaardig feit in het Bossche Carnavals-leven, n.L de viering van het 4de lustrum der Carnavalsclub „De Kikvorsen". Reeds enige tijd komen uit Duits land groepen kinderen van Nederlandse ouders naar ons land om hier weer enigermate aan te sterken. De organisa tie van deze kindertransporten was hoofdzakelijk in handen van particulie ren, hoewel de regering alle medewer king verleende. Het IK O heeft thans contact gezocht met diverse autoriteiten en instellingen om dit werk op grotere schaal te kun nen uitvoeren. Men is thans zover ge vorderd, dat op 24 November a.s. het eerste contingent van 100 kinderen uit Dusseldorf in Nederland verwacht kan worden. Het plan is binnenkort twee transporten per week naar ons land te doen komen. Het IK O heeft voor de organisatie een centraal bureau inge steld in de Van Speykstraat 50 te 's-Gra- venhage, dat de kinderen bij gezinnen, die dit wensen, onderbrengt. De aanvragen in Duitsland kunnen worden gericht aan de Nederlandse Consuls, die deze aanvragen doorzenden aan het centraal bureau. Men hoopt op deze manier ongeveer 10.000 Nederlandse kinderen een drie maandelijks verblijf in Nederland te kunnen bezorgen. Natuurlijk wil men eerst de Neder landse kinderen in Duitsland helpen, maar later wil men ook overgaan tot het opnemen van Duitse kinderen. De Franse ambassadeur ta Brussel, Raymond Brugère, heeft gisteren de leiding van de ambassade overgege ven aan de ambassaderaad Wolfrom, die in afwachting van de komst van een nieuwe ambassadeur de functie van zaakgelastigde zal waarnemen. Hiermede is een einde gekomen aan een incident, dat enige tijd geleden nogal wat stof heeft doen opwaaien. De Belgische Prins-Regent, zou het bezoek dat generaal de Gaulle eertijds aan Brussel heeft gebracht, op 28 October met een tegenbezoek beant woorden. Geheel Parijs was reeds met Belgische en Franse vlaggen versierd en de wegen waarlangs Prins Karei zou rijden waren in een lange weg van indrukwekkende triomfbogen herschapen, toen de Franse regering bekend maakte ,dat het bezoek aan Parijs, als gevolg van de interne poli tieke spanning in Frankrijk tot een later tijdstip moest worden uitgesteld. Een communiqué in deze geest werd per radio uitgezonden en aan de pers toegestuurd. De Franse ambassadeur te Brussel was van oordeel, dat door deze wijze van kennisgeving een grove fout was begaan tegenover de Prins-regent, ter wijl hij 't zijn regering eveneens ten zeerste kwalijk nam, hem niet in de gelegenheid te hebben gesteld als eer ste de Belgische regering van het uit stel van de reis in kennis te stellen, Naar het blad La „Derniere Heura" mededeelt waren de termen waarin de heer Brugère aan zijn regering van zijn misnoegen heeft blijk gegeven, van die aard, dat deze besloot de am bassadeur terug te roepen. Naar verluidt zou Jacques Rueff, die thans de leiding heeft van het inter nationaal bureau voor de herstelbeta lingen te Brussel, tot Frans ambassa deur benoemd worden in de plaats van de heer Brugère. LANGEDIJKER GROENTEN- CENTRALE. 17 NOVEMBER. 12.000 kg rode kool 6.30—8.80, 5.000 kg gele 6.107.20, 57.000 kg groene kool 15.30—21.90, 125.000 kg witte kool 913.40, 12.000 kg andijvie 20.1024.90 Met blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze Zooitje en Broertje WILLEM A. HAMMER—v. ES A. HAMMER en MARGIE Den Helder, 15 Nov. '47. v. Leeuwenhoekstraat 19. Tijdelijk: St. Lidwijnal-Stichting. Hedan overleed, zacht en kalm. onze lieve Man Vader. Behuwd-, Groot- en Overgroot vader de Heer JOHANNES KORNELIS SüLZLE, in de ouderdom van 84 jaar. Uit aller naam. Wed. S. SüLZLE— SPEELPENNING. St. Maartensbrug, 16 Nov. '47. De teraardebestelling zal plaats hebben Woensdag 19 Nov. a.s. nam. 2 uur op de Algem. Begraafplaats te Huisduinen. Ver trek vanaf het sterf huis St. Maartensbrug C 10 om 1 uur. Wij betuigen onze harte lijke dank aan allen, ook de buurtver. Oostslootstr., voor de vele blijken van medeleven na het over lijden van onze lieve en zorgzame Moeder, Mevr. de Wed. A DUINKER—ZON, ondervonden. Uit aller naam, J. C. DUINKER Den Helder, Nov. '47. Molenstraat 58. KOEK BESCHUIT BISCUITS CHOCOLADE Noodverzorgingshuis C. B. V. O. Badhotel Huisduinen vraagt voor direct ENIGE HULPEN IN DE HUISHOUDING, bovjn 21 jr., kost en in woning, was vrij. netto salari6 70.— per mnd. Zich te vervoegen Directie Badhotel Huis duinen. Voor direct gevraagd een NET MEISJE van 85 uur, hoog loon. Brieven onder No. 920 bur. van dit blad. „DE WONDEREN VAN AZIë EN INDONESIë" De heer J. FIGEE. oud-officier M.S.D., komt vertellen en illustreren hetgeen hij zelf zag en meemaakte. Noteert dus Woensdag 19 Nov. e.k.. 's avonds 8 u Luth. Kerk, Wezenstraat. Toegang voor alle leef tijden! Zitplaatsen vrij! Gebouw verwarmd! Grijze herenjas flinke maat f 30,—, 1 pr hoge herenschoa- nen mt 46 f 10,— en enige me ters linoleumzeil f 20,We zenstraat 28. Een kinderledikant m. spi raal en bedje f 25,—. Lelie straat 16. Een <kerenwinterjas maat 50 f 60,—. Jan in 't Veltstraat 62 Een gereviseerde en opnieuw gewikkelde stofzuiger f 55,—, een dubbel en enkel konijnen hok f 20,Adres: Bur. van dit blad; na 5,30 uur. Z g a n. paletot gr. mt f 150, 1 jongensjas lft 18 jr f 35,—, 7. g a n. stoommachine f 20,en tafeltennis f7,50.— Adres: Bu reau van dit blad. Een 2-pers. spiraal f 35,—. Asterstraat 35. Een voor-oorl. autoped met dikke banden f 20,—, 1 wan delwagentje f 15,— en 1 sjoeï bak f 5,Wezenstraat 19. Een pendule met slagwerk f 22,50. Keizersgracht 152. Een driedelige leren school tas f 25,en een hutkoffer f 30.—. Fazantenstraat 28. Wegens vertrek naar bui tenland spl.nw. herenwinter jas, grote maat, geen punten, f 150,—. Br ond nr 921, Bur. van dit blad. Prima herenrijwiel met lamp zonder banden f 55,en pe troleumkachel f 15,A v d Kroon, Kanaalkade I I32d, 't Zand. Een aangeklede babypop 1. 60 cm f 35,Joubertstraat 16, Den Helder. Prima banjo, of te ruilen voor guitaar. Adres: Bur. van dit blad. Een winter-mantelpakje f 35 en nw donkere wi ter jas f 80,— Emmastraat 95. Z g a n. old finish dressoir f 175,Vijzelstraat 88; na 6 uur. Pracht 2-pers. schudbed f 40, zw. mantel mt 44 met mooie shawl voor oude dame f 20. Ceramstraat 16. Prima viool compl. met kist en stok f 65,Adres: Prof. Zeemanstraat 19. Een zwart half bontjasje z g a n. mt 40-42 f 40,Adres: Bureau van dit blad. vraagt voor haar fabriek een om opgeleid te worden in de witwasserij. Aanmelden: KONINGSTRAAT 25. Schrijfmachine (Remington Standaard), cyclostiel Nova- Tip-Top Rotary rillmachine - tje f 400,'s Avonds na 5,30 uur. Waasdorp, Doggersvaart 27 D. Z g a n. voor-oorl. dames- jasje mt 42 f 25,Adr.: Oost- slootstraat 39 boven. In g st zijnde meisjesfiets m. dynamo f 35,— en tekenbord met haak f 12,Joubert straat 71. Een hydraulische kipper installatie. Aannemer Veul, K 84, 't Zand. Een haard of kachel i. g. st. Br. met prijsopgave ond nr 914, Bur van dit blad. Gemeub. zit-slaapkamer of aparte kamers, met of zonder gebr. van keuken voor Ame rikaans-Hollands marine echt paar. Br ond nr 915, Bur. van dit blad. Goed tehuis gezocht voor vier jonge hondjes. Ie Vroon straat 91. compleet VoUe garantie I 6, - SALON SCHOONHOVEN SPOORSTRAAT 22 24 (Hoogstraat) A.s. Woensdag 19 Nov., half 8, hoopt D.V. in de dankstond voor te gaan Ds. v. d. POEL van Giessendam DE KERKERAAD. Mevr. NYPELS, Suma- trastraat 6 vraagt een voor 3 ochtenden p. week. gevraagd, leeftijd 16 jaar, loon 13.20 per week. Wasserij H. ROOVERS, Ambonstraat 90. Te koop: een woonhuis en /i H.A. land, waarvan n groot gedeelte uitmun tend gelegen bouwgrond vlak bij kerken en scholen Te bevr. bij Ant. Meyer Middenweg 13, Anna Pau- lowna. Tel. 305 Breezand. MORGENAVOND NIEUWE KERK KOOR SOLISTEN ORKESTEN Burgemeester en Wethouders van DEN HELDER maken bekend dat door hen, met gebruikmaking van hPf w v i toegekend bÜ artikel 7, lid 4, van het Winkelsluitingsbesluit 1941, is bepaald, dat de bazar, welke op 18, 19, 20 en 22 November 1947 door de Gereformeerde Jeugdraad In de Rehobothkerk aan de Fazantenstraat zal worden gehouden, op genoemde dagen tot 22.30 uur voor het publiek geopend mag zjjn. DEN HELDER, 15 Novemeber 1947.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 4