IN BERLIJN KOOPT MEN WEER VRIJ Stad w OmquMQ Bouwrijp maken van Oud Den Helder Het Sinterklaasfeest van de Speeltuin Op 1 December komt CLINGE D00RENB0S Een PTT-klankbeeld HRC-Velocitas Ned. Bijbelgenootschap Scheepvaart Bridge-nieuws I Een vloi meisjesjurkje Oudeschild. Texel. lijpe. Anna Paulowna. Z.A.P.-avond Burgerlijke Stand Den Oever. Uitvoering Zangvereniging Excelsior"' Purmerender Markt ZWARTE SCHOENEN - 700 MARK Ontstemming onder arbeiders VAN l\IABIJ EN )/ERRE S1werkenWant niet tegen op Jeruzalem internationale zêne ABONNEERT U OP DIT BLAD Op 20 Mei ji. stelde de raad een erediet beschikbaar van f 50.000 voor het uitvoeren van bestratings- en ri oleringswerken en het aanleggen van gas- en waterleidingen, electriciteits- kabels etc. in de tot het wederop- bouwplan „Oud Den Helder" behoren de gronden, gelegen ten Westen van de Koningsweg en ten Zuiden van de Kortweg. Van genoemd bedrag was 35.000 bestemd voor de bestratings- en rioleringswerken. Na de aanbeste ding hiervan bleek de aannemer, die het laagst had ingeschreven en aan wie het werk was gegund, niet bereid de werkzaamheden voor de inschrijf- som uit te voeren, daar hij deze te laag achtte. Hij wilde de inschrijving niet erkennen, omdat zij buiten zijn medeweten door een uitvoerder zou zijn geschied. Hij wilde het werk wel voor een hoger bedrag uitvoeren, maar het gemeentebestuur is daarop niet ingegaan. In overleg met het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw werd het werk toen op gedragen aan de op één na laagste inschrijfster, de N.V. Midden te Am sterdam, voor een bedrag van f45.750 Het gevolg van het één en ander was, dat het erediet van f 50.000 on toereikend was. Er moest een aanvul lend erediet worden gevraagd van f 7385.50. Van deze gelegenheid hebben B. en W. gebruik gemaakt om aan de rrad tegelijk een erediet te vragen van f 2154 voor het aanleggen van trottoirs, die aanvankelijk eerst na de voltooiing der woningen zouden worden aangelegd. Na het gereedko men der woningen zal voorts tot her bestrating moeten worden overgegaan, waarvan de kosten worden geraamd op f 7946. De kosten van uitvoering der voorgenomen beplanting zullen ca. f 1000 bedragen. Met inbegrip van de bedrijfskosten en kosten van toe zicht, was een verhoging van dit ere diet van f 50.000 met f 19.250 noodza kelijk. Dit aanvullende erediet werd in de gisteravond gehouden raadsvergade ring verleend. TEN NOORDEN VAN DE FORTWEG Ofschoon het wederopbouwplan van Oud Den Helder nog op enkele pun ten zal worden gewijzigd, mag wel worden aangenomen dat het gedeelte ten Noorden van de Fortweg onge wijzigd zal worden vastgesteld. B. en W. achten het daarom noodzakelijk dat de nodige voorbereidingen wor den getroffen om ook in dat gedeelte werkzaamheden als boven te laten verrichten. De kosten van deze wer ken worden met inbegrip van be drijfskosten etc., in totaal geraamd op rond f 65.000. Voor dit bedrag hebben De aandacht van de leden der Hel- derse speeltuinvereniging wordt er nog eens op gevestigd, dat de Sint Ni- colaasfeesten met de kinderen op de volgende tijdstippen worden gevierd: Afdeling Tuindorp: kinderen van 3 t/m 5 jaar Vrijdagmiddag 5 December van 35 uur in de kleuterschool aan de Narcisstraat; kinderen van 6 t/m 11 jaar Zaterdagmiddag 6 December Van 13 en van 35 uur in Casino. Inlevering boter, suiker en f 0.25 van 20 November t/m 1 December dagelijks van 4—6 uur in het clubhuis van de speeltuin. Afdeling Visbuurt: kinderen van 3 t/m 5 jaar Woensdagmiddag 3 Decem ber van 35 uur in het evangelisatie gebouw Vijzelstraat; kinderen van 6 t/m 11 jaar Zaterdagmiddag 6 Decem ber van 13 en van 35 uur in Ca sino. Inlevering boter, suiker en f 0.25 op Zaterdagmiddag 29 November van 26 uur in het clubhuis van de speel tuin. Afdeling Vogelwijk: kinderen van 3 t/m 5 jaar Woensdagmiddag 3 Dec. van 24 uur in het clubhuis Kemp haanstraat; kinderen van 6 t/m 11 jaar Zaterdagmiddag 6 December van 13 uur en van 35 uur in Casino. Inlevering boter, suiker en f 0.25 van 20 November t/m 1 December dage lijks van 46 uur in het clubhuis van de speeltuin. DE OUDERS DER LEDEN VAN DE SPEELTUIN VISBUURT VERRASSEN Het bestuur van de afdeling Vis buurt der speeltuinvereniging „Den Helder" heeft wederom 'n ouderavond op het programma staan, niet alleen om deze ouders een genoeglijke avond te bezorgen, maar bovenal om propa ganda te maken voor het sympathieke speeltuinwerk. Deze avond wordt ge houden op Maandag 1 December in Casino. Men heeft zich verzekerd van de medewerking van de heer en mevrouw Clinge Doorenbos, welbekend door 't gehele land. Verder zullen het mando line-orkest „Tremolando" en mej. en de heer Van Engelsdorp Gastelaars aan het welslagen van de avond bij dragen. Het ziet er wel naar uit, dat Casi no Maandagavond 1 Dec. a.s. van 8 12 uur gevuld zal zijn met speeltuin vrienden, die zich terdege zullen amu seren. Kaarten zijn nu reeds verkrijg baar tegen betaling van f 0.50 voor de leden en van f 1 voor niet-leden, bij de heer Th. Mallet. Bassingracht, mw. Dekkers, Beukenkampstraat, mevr. Heneweer, Beukenkampstraat, en Zr. de Boer, Vijzelstraat 6. B. en W. aan de raad een erediet ge vraagd. Voorts is er geld nodig voor enkele andere terreinvoorzieningen. De Fort- weg en de Bonselaarsweg. die beide nog rijkseigendom zijn. zullen na de overdracht aan de gemeente moeten worden opgeruimd en opgehoogd. Er zal eventueel een nieuwe toegangs weg moeten worden gemaakt naar de terreinen van de Rijkswaterstaat en het KNMI. De kosten van het een en ander worden geraamd op f 13.150 Ook voor dit bedrag hebben B. en W. aan de raad een erediet gevraagd. Beide credieten werden gisteravond door de raad verleend. Over de zender Hilversum II, 415 m., wordt a s. Vrijdagavond 21 November om kwart over zeven een klankbeeld uitgezonden onder de titel „U draait en wij vragen!" Dit programma, dat werd samengesteld in samenwerking met de PTT, heeft de bedoeling de te lefoongebruikers ertoe te brengen op een meer oordeelkundige wijze van de telefoon gebruik te maken dan thans veelal het geval is. Ongetwijfeld zal deze uitzending in teressant en leerzaam zijn, niet alleen voor hen die slechts zelden telefone ren, maar ook voor degenen die een veelvuldig gebruik van de telefoon maken. Naar wij zojuist van de zijde van 't HRC-bestuur veraemen is men er in geslaagd voor a.s. Zondag 't Groning se Velocitas naar hier te krijgen. Zo als bekend speelt Velocitas in de eer ste klasse in het Noorden van ons land. De Groningers hebben de verzeke ring gegeven met het volledige elftal te komen, temeer daar de heren zelf ook graag nog eens een omzetting wil len proberen. Er is de laatste maanden door de af deling Den Helder van bovengenoemd Genootschap een grote actie gevoerd tot het werven van leden en contri buanten. Dit heeft tot resultaat gehad dat dit aantal gestegen is tot ruim 600. Teneinde deze toename nog meer te stimuleren, vindt a.s. Vr.'dagavond een grote propagandavergaderlng plaats alwaar spreken zal ds. F. Visser te Amsterdam over het onderwerp: „Iedereen zijn eigen Bijbel", Boven dien zal een causerie worden gehou den over „Het land van de Bijbel", waarbij lichtbeelden zullen worden vertoond. Deze vergadering is voor ieder toegankelijk en wordt gehouden in het gebouw Palmstraat des avonds 8 uur. Zaal open 7.30 uur. Voor overige bizonderheden zie men de advertentie in het blad van morgen. DINSDAG, 18 November, Aldabi, 17 Nov. van Rotterdam te Rio de Janeiro. Delftdijk, Vancouver-Rotterdam. wordt 19 Nov. te Rotterdam verwacht. Duivendijk, Vancouver-Rotterdam, 17 Nov. van Cristobal. Grootebeer, Amsterdam-Batavia, wordt 18 Nov. te Algiers verwacht. Indrapoera, Java-Rotterdam, pass. 18 Nov. Cape Bon. Kota Agoeng, Rotterdam-Batavia, 17 Nov. te Djeddah. Nieuw Amsterdam, 18 Nov. van New York te Rotterdam. Volendam, Rotterdam-Batavia, 18 Nov. van Suez. Willem Ruys, 18 Nov. van Batavia te Hoek van Holland verw. (12.30 uur). De uitslagen van de Maandagavond gehouden wedstrijden voor de viertal lencompetitie van de N. B. B. luiden: N. B. B. luiden: VBC 1HBC 1945 2 79—35 VBC 2—HBC 1945 1 52—36 VBC 3—HBC 1945 3 64—39 VBC 4—HBC 1945 5 78-^36 VBC 5—HBC 1945 4 35—36 gelijk. Het is en blijft altijd weer een probleem voor vele moeders hoe zij hun dochtertjes van drie tot zes moeten kleden. Voor de oorlog, och, dan was er zo'n verscheiden heid, dat er altijd wel iets leuks te vinden was. En nog wel zonder punten. In deze tijd moet het kinderkle- dingvraagstuk grotendeels opge lost worden door het benutten van die kledingstukken, die voor ver maken in de termen vallen. Daarom vandaag een modelletje voor een krullebol en haar kleine sexegenootjes van drie tot zes jaar een vlot, wijd jurkje, met bobbed kraagje en ballon mouwtjes. Het pasje, waarover aan de voorkant de sluiting valt, wordt breed opgestikt, evenals de achter pas, waaruit in het midden een plooi springt. Bijzonder leuk is het borduren van een kruissteekje langs het pasje in een contraste rende kleur, terwijl de knoopjes tevens in die kleur genomen wor den. GECOSTUMEERD SINT NICOLAAS- FEEST. Evenals in andere dorpen het geval )s, worden er ook hier voor het St. Nlcolaaa. feest prijzen beschikbaar gesteld voor de gecostu meerden. De prijzen bedragen: voor enkelingen en paren le prijs f 15,—, 2e f 10,— en 3e f7,50; voor groepen: le prijs f25,—, 2e f 15,— en 3e f 10,—. De prijzen worden ln waardebonnen uit gereikt en moeten in Oudeschild besteed worden. Aan deze wedstrijden om prijzen kunnen alleen Inwoners van Oudeschild mededingen. Het ls te hopen, dat er niemand achter blijft en op Oudeschild ook „Ouwe Sun- dcrklaas" in ere wordt hersteld. VERGUNNING VERLEEND. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland heeft aan K Mant je vergunning verleend tot voortzetting van het schoenherstellers- bedrijf aan H. Bakker in het perceel Koogerweg 30, Den Burg, Texel, onder beheer van A. Butterman. MARKTBERICHT. 5 pinken f 225f 350, 3 koeien f 375- f 500, 18 schapen f 40f 70, 140 kippen f 2f 4.25. 22 Koeien en 17 nuchtere kalveren voor de levering. RATTENBESTRIJDING. Ook in deze gemeente zal worden deelgenomen aan de actie inzake de rattenbestrijding welke onder leiding van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen in de komende winter zal worden gevoerd. In verband hier mede heeft het gemeentebestuur de ge meente in een 5-tal wijken verdeeld en voor elke wijk bereids een commissie van uitvoering samengesteld, welke commissie dezer dagen een beroep zal doen op een groot aantal ingezetenen aan de actieve bestrijding deel te ne men. Nadere bijzonderheden worden t.z.t. bekend gemaakt. De voetbalvereniging ZAP bood ZorP dag haar leden en donateurs in Veer* burg 'n gezellige avond aan ter verster king van de onderlinge band en.... van de kas. Voordrachten, schetsjes, enz. werden afgewisseld door een dansje op de mu ziek van de band, die onder leidirfg stond van de heer Stevens, wat de ge zelligheid niet weinig verhoogde voorkwam dat de bezoekers al te lang stil op hun stoel moesten blijven zit ten. De avond begon om half acht en eindigend om twaalf uur, vloog dan ook om. Van het voorgedragen eigen werk noemen we het ZAP-a.b.c.. van mej. A. Kuys en verder „De gewone man.." van P. Preyde, die hier en daar droog weg de een of andere ZAP-bekende in het zonnetje zette. Voor de versterking van de kas was een verloting op touw gezet met aar dige prijzen, die aan het einde van de avond werd gehouden en aan het be oogde doel beantwoordde. Als geheel dus 'n goedgeslaagde avond Geboren: Janna A. d. v. T. M. de Vlieger en A. Jonker. Grietje K., d. v. F Wiersma en K. Walstra. Christina J. M., d. v. H. van den Berg en M. v. d. Vlugt, Hubertus en Marinus J., z. v. C. Heemskerk en W. Kloezeman. Antonia d. v. F. M. Brouwer en A. M. Prins. Ondertrouwd: Joh. G. Baars en M. J. Rozenbroek. Getrouwd: P. J. Borst en D. Dek ker. Overleden: M. M. Pronk, oud 12 jaar. MOOI LEENTJE. Na de succesvolle opvoering van „Mooi Leentje" op de uitvoering van de muziekvereniging Concordia te Bree- zand. brachten De Lagedijkers dit blij spel nu ook Zaterdag in Veerburg voor het voetlicht. Daar we over de opvoe ring te Breezand reeds schreven, vol staan we met de mededeling, dat ook nu weer de ongeveer driehonderd aan wezigen een genoeglijke avond beleef den en ei* veel en hartelijk gelachen is om het kluchtig blijspel. Zaterdag- en Zondagavond gaf de zangvereniging „Excelsior" haar herfst- uitvoering in de zaal Wiron te Den Oever. Onder leiding van haar direc teur, de heer van Glabbeek. zong eerst het dameskoor een tweetal nummers, n.L „Zilveren Golfjes" van J. Wijnand Balken en „De Stroom" van Herwaar den. Op uitmuntende wijze werden deze nummers vertolkt. Daarna bracht het gemengd koor achtereenvolgens ten gehore: Zomer regen, Ave Verum, Dorpsvesper en Chrysanten. Ook dit gedeelte viel bij het publiek zeer in de smaak. Tussen de nummers door richtte de heer van Glabbeek zich met een kort woord tot Ce stampvolle zaal. Hij drong aan op steun aan de vereniging door toetre ding als lid of donateur. Een stevig ge fundeerde zangvereniging kan het cul turele leven in de gemeente op hoger peil brengen. De directeur wees op de prestaties en successen, door de Oeverse muziekverenigingen in het algemeen en door het zangkoor in het bijzonder be haald. Dit mag ons, Oeversen, toch wel met enige rechtmatige trots vervullen. De heer van Glabbeek zou gaarne het toch zeker niet te hoge bedrag van 1,50 voor donatiegeld handhaven. Hij bracht dank aan mevrouw Wilms, die zoveel van haar tijd afstaat voor het zangkoor en als pianiste bij de repeti ties onmisbaar is geworden. Zaterdag avond werd mevr. Wilms namens de vereniging een bloemstuk overhandigd. Na de pauze bracht de toneelvereni ging „De Schakels" uit Castricum het blijspel „Amsterdam bij nacht", ge schreven door Henk Bakker, ten tonele. De zangvereniging deed met dit stuk waarlijk een goede keuze. Na elk be drijf viel de spelers een ware ovatie ten deel. Hoewel wij niemand der spe lers tekort willen doen kunnen wij toch niet nalaten de heer H. van Elven en Tiny Boot, die hun rollen van boek houder, respect, typiste, op prachtige wijze vertolkten, een extra pluimpje te geven. Ook de heer M. J. Bot speelde als Piet Bergman een zeer goede rol. De regie was in handen van de heer P. J. Mienes. Na afloop bracht de heer Van Glab beek de spelers dank voor hun bereid willigheid naar Den Óèver te komen en sprak hij de hoop uit het gezelschap nog meermalen hier te mogen zien. Namens de vereniging werd aan het gezelschap een heerlijke taart aangebo den. De heer Mienes dankte voor de vriendelijke woorden en zegde voor een eventuele volgende gelegenheid alle medewerking toe. De avond werd met een gezellig bal besloten. PURMEREND, 18 November. Aan gevoerd werden 1034 stuks runderen, waaronder 495 vette koeien, 4 stieren, 123 pinken, 102 nuchtere kalveren, 111 schapen en lammeren, 102 vette var kens, voor de levering. 36 melk- en kalfkoeien f 375730, handel stug, duur; 236 gelde koeien 280475, matig; 43 kalfpinken 225350, kalm; 267 schapen en lammeren, 5585 stil, 3652, stil; 35 graskalveren 110 215, stug; 110 bokken en geiten 1070, stug; 12 magere varkens 3545, stil; 505 biggen 1535, stil; 79 paarden 280 750, stug. 3900 oude kippen en hanen, rode en witte 2.503 per kg; 200 idem blauwe 3—3.50 per kg; 400 jonge hanen 3—3.25 per kg; 700 jonge hennen 610 p. stuk; 800 eenden 3.504.50, 300 konijnen 2 16; 80 ganzen 1014; 35 kalkoenen 15 35 per stuk. MARKTOVERZICHT PURMEREND, 18 November 1947. De markt was hedenmorgen woer heel druk bezet, in tegenstelling met gisteren op de scheimarkt, waar slechts 10 stuks waren aangevoerd, zodat men van handel niet kon spreken. De gang was maar heel kalm. De verkoop van de verse melkkoeien ging heel traag, men klaagt erover dat ze te duur zijn, zodat dan ook niet al les geruimd kan worden. Van de gelde koeien ging het alleen met die waar van nog een flink maal melk is te ver wachten en deze zijn maar schaars. Het restant blijft op de leveringsprijs han gen. De bonnen waren vrij vast op 5 centen. De tijdkoeien waren nog wel 't beste in trek en brachten dan ook een hoge prijs op. Voor een goed kalfpink was wel wrt animo maar ook daar ging het maar heel kalm aan. Men zag ook weer heel wat pinken bij de leve ring. In de graskalveren waar ook nog al aardig aanbod was, was het ook heel kalm. De wolveemarkt was heel stil. De bekendmaking van geen leve ring was echter pas gister hier binnen gekomen zodat er nog wel enige wer den aangevoerd voor dat doel en daar er enkele op de markt in beslag wer den genomen, ging men maar over tot overname. Er was al heel weinig han del in daar er voor 't leven bijna reen vraag was. Op de bokken en geiten markt was het weer even stug of het moest een heel vette zijn, die komen nog wel boven de f 100.Op de big- genmarkt waar het aanbod iets minder was, was wel iets meer hanael met iets vastere prijzen. Op de paardenmarkt was het een stugge boel. Ook in de Ver. Staten van Noord-Amerika heerst een nijpend gebrek aan woningen. Ter bëstrijding hiervan experimenteert men op het ogenblik met het vervaardigen van huizen uit oude munitiekisten. Het, huis, dat men hier ziet kost ongeveer 3009 dollars. De sinds enige tijd in de steden der Sowjet-zöne geopende winkels, waar artikelen als sigaretten, schoenen en kousen vrij en in elke hoeveelheid kunnen worden ge kocht, zijn thans ook in de Sowjet- sector van Berlijn verschenen. Zij worden hier, zoals in de zóne, meestal gedreven door Polen, en dragen in alles het karakter van officieel getolereerde of zelfs offi cieel georganiseerde plaatsen van zwarte handel. Het opduiken der winkels aan de Alexanderplatz heeft in Berlijn meer sensatie gewekt dan destijds het besluit van de geallieerde contröleraad tot op heffing van de staat Pruisen. De win kels, waar sigaretten voor en tot an derhalve mark verkocht worden (En gelse en Amerikaanse sigaretten doen in Berlijn altijd nog vijf mark), trek ken druk bezoek. Niet minder een winkel waar schoenen en kousen te krijgen zijn. De schoenen zijn van Duitse herkomst en kosten ongeveer 70(1mark, kinderschoenen 600. Dames kousen zijn te kust en te keur ver krijgbaar voor 105 mark per paar, he rensokken voor 60 mark. Men levert evenwel niet per paar, de minimum hoeveelheid die men kan kopen is een half dozijn. Ook boter, koffie en andere levensmiddelen worden tegen zwarte prijzen vrijelijk verkocht. De verko pers interesseren zich niet alleen voor hetgeen zij aan te bieden hebben, doch evenzeer voor wat de klanten hebben aan te bieden. Natuurlijk worden bui tenlandse deviezen even gaarne aan- Het diamanten bruidspaar J. Verwey v. d. Brakel te Hilversum is door de uuurtbewoners hartelijk gehuldigd. Het ontving een pracht;ge nieuwe kachel en drie mud antinaciet. Inderdaad een warme sympathiebetuiging xUit Terneuzen wordt gemeld: Een melk handelaar alhier is Donderdag overle den aan een hoofdwonde welke hij op liep bij het springen van een rijdende vrachtauto. Een springende vrachtauto lijkt ons inderdaad een gevaar op de weg. x— Inbrekers hebben zich 's nachts toegang verschaft tot de Hol landse Schouwburg te Amsterdam en de egaal blauwe zijden toneelaanhang ontvreemd. Dit doek, dat 10 meter in het vierkant meet, heeft een waarde van ongeveer f 3000. Waarschijnlijk zijn hier enthousiaste toneelliefhebbers aan het werk geweest, die een nachtelijke opvoering van „De dief van Bagdad" hebben gegeven. Het gordijn was na tuurlijk bestemd om er een vliegend tapijt van te maken. x— Tito heeft een door de jeugd gebouwde spoor weg geopend. De toevoeging, dat het traject 240 km lang is bewijst wel, dat het geen speelgoedtreintje geweest is x— Stakers van het Londense Sa- voy-hotel hebben een fel gevecht met de politie geleverd toen zij de voor het hotel bestemde auto's met stookolie wilder, tegenhouden. Het is duidelijk, dat zij eerst zelf opgestookt waren. xHet nieuwe vlaggeschip van de Rotterdamse Lloyd, de „Willem Ruys" is Zaterdag voor een technische proefvaart naar de Golf van Bisca.ve vertrokken. Het blijkt nu wel, dat de schroef het schip niet tijdig zou berei ken een opgeschroefde geschiedenis is geweest, —x— De eerste vrouwelijke minister van Roemenië mevrouw Anna Pauker, heeft niet minder dan 165func tionarissen ontslagen. Zij heeft waar schijnlijk bedacht, dat het tijd voor de najaarsschoonmaak was geworden -x— Meer dan 20.000 personen hebben de internationale hondententoonstelling te Utrecht bezocht. De mensen aan het loket moeten wel een hondenbaantie hebben gehad. -x_ Op een boerderij te Wekerom is een varkentje geboren ZL Ve mageVn slokdarm. Het a. me dier is na éen dag overleden. Be- vaard als Duitse marken. Juwelen en byouterieën worden eveneens gaarne aangenomen. Met toestemming van de Russen. Ofschoon de vrije verkoop nu reeds verscheidene dagen aan de gang is, hebben Duitse instanties nog geen stappen kunnen nemen tegen de ver koop van sigaretten zonder belasting- banderolle. Volgens het Amerikaanse blad „Neue Zeitung" handelen de grossiers op last van het militaire Sowjetbestuur, dat ook de prijzen zou vaststellen. Als eigenlijke exploi tanten der vrije winkels worden de in de Sowjetzöne gevestigde Russi sche export-ondernemingen genoemd. Zo zou de bekende onderneming Rasno- Export in Berlijn millioenen sigaretten voor de vrije verkoop hebben opgesla gen. Door deze onderneming worden volgens de „Neue Zeitung" ook goede ren verhandeld, die in de zóne als ille gale goederen in beslag zijn genomen. Deze vrije verkoop heeft in de Sowjet zöne reeds grote ontstemming gewekt onder de arbeiders, voor wie de aan geboden goederen onbereikbaar zijn. Dit is begrijpelijk, wanneer men ih pu blicaties van de Eenheidsvakbond voor de zóne het gemiddelde loon van een arbeider berekend ziet op 150 mark per maand, waarvan nog ongeveer <ie helft als belasting moet worden afge dragen. Bomaanslag op sigarettenzaak. In Leipzig is het reeds zover geko men, dat een bomaanslag gepleegd is op een sigarettenfirma, waarbij hot winkelpand ernstig beschadigd werd. Hier wordt thans een actie gevoerd om de bevolking te bewegen de vrije win kels te boycotten. De officiële toelating van een vrije markt naast de verstrekking van de vastgestelde rantsoenen is een uitvloei sel van de Russische economische op vattingen. De Russen passen dit systeem ook toe in de winkels voor hun eigen bezetting in Duitsland. Van Duitse zijde vreest men echter, dat de thans geopende verkoopplaatsen een geheel apart karakter hebben en goe deren verkopen, die eenvoudig aan de Duitse productie onttrokken worden in de vorm van herstelleveranties. Zo wordt het nieuwe systeem opgevat als een nieuwe vorm van herstelbetalingen, waarbij deze bestaan in goud en waardevaste artikelen, die in laatste instantie de middelen zijn, waarmee het Duitse publiek zijn aankopen in ds winkels financiert. Volgens het verdelingsplan voor Pa lestina zal Jeruzalem een internatio nale zone worden. De gouverneur zal worden gekozen op grond van speciale kwaliteiten, zonder aanzien van natio naliteit, doch hij zal geen Palestijns burger mogen zijn. Hij zal een speciale politiemacht vormen, te recruteren buiten Palestina. Jeruzalem zal ge demilitariseerd worden. De subcommissie voor de verdeling is het niet eens geworden over de vraag, of de internationale zone van Jeruzalem onder leiding van de Be heersraad, de Veiligheidsraad of de speciale commissie van de V.N. zal ko men te staan. Verder werden de vol gende besluiten genomen: 1. Alle inwoners van Jeruzalem zul len het burgerrecht van deze stad krij gen, tenzij zij dit willen hebben van de staat, waar zij hebben gewoond, of het verlangen bekend maken burger le worden van de Arabische of de Joodse staat. 2. De burgers zullen vrijheid van pers, geloof, spreken en vergadering krijgen en door de wet beschermd zijn. ongeacht ras, geloof en sexe, behoudens de eisen van de openbare orde en de moraal. Aan de bestaande rechten van de Heilige plaatsen zal niet getornd worden. 3. Het speciale internationale bestuur zal 10 jaar duren, tenzij het noodzake lijk geacht wordt eerder een herlis- ning toe te passen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2