Londen gereed voor het huwelijk van Engeland's Kroonprinses Achtste Franse regering sedert de bevrijding afgetreden Innig verbonden Donderdag 20 Nov. 1947 70e Jaargang no. 7666 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Toeschouwers sliepen vannacht op straat Streep onder voorbereidingen Vee-auto door trein geramd Ernstig ongeval bij Purmerend Het bruidstoilet Taxichauffeur vermoord Weerbericht Hoeveel motorrijtuigen ons land? Blum krijgt zijn kans De stakingen in Frankrijk Prijsverlaging treinabonnementen Ruhr-mijnen aan Duitsers overgedragen Porto briefkaarten PHILIP M0UNTBATTEN Hertog van Edinburgh Nieuwe Bonnen Keuzebon boter—margarine Football als dodensport Zweeds vliegtuig verongelukt MAARTEN KUIPER veelvoudig moordenaar Berechting op 22 November BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Dir.: J. Bijlsma HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter. Familieberichten 20 cent per m.m. Kleine ad vertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 3.90. Wrnd Hoofdredacteur: Jac. Broersen, Rayonredacteur C. A. Dekker» Te Londen is thans alles gereed voor de huwelijksplechtigheid en tjjdens de repetitie van de plechtig heid op het hoge altaar van de Westminster Abbey, dat altijd voor grote staatsplechtigheden wordt ge bruikt, werd de laatste hand aan de voorbereidingen gelegd. Bij de plechtigheid zelf zal de Prin ses van haar vader vergezeld naar de Westminster Abbey rijden, gevolgd door een schitterende stoet van rijtui gen met Europese vorstelijke perso nen. De route was gisteravond reeds vol van een opgewonden mensenmenigte. Sommige plaatsen zouden voor 25 Pd. St. verkocht zijn. Buckingham Palace is geheel verlicht en langs de route een brede „promenade" door Sint James Park en Whitehall, ge flankeerd door regeringsgebouwen wapperen vlaggen van alle naties. Scotland Yard heeft duizenden poli- t.ie-agenten extra gereed om de stoet in het oog te houden. Degenen, die de gehele nacht op straat doorbrachten om een goede plaats te bezetten, hadden zich ge wikkeld in dekens op de koude straat neergelegd en trachtten te slapen. De straatventers lopen met souvenirs, feestprogramma's en rosetten in de nationale kleuren en rijdende koffie- tentjes zorgen voor enige warmte voor de koude wachtenden. Westminster Abbey verzegeld. De Britse politie en militaire intel- ligence service legden de laatste hand san de uitgebreide veiligheidsmaat regelen, die heden bij het huwelijk van Prinses Ellzabeth zullen worden genomen. Nadat gisteravond in de Westmin ster Abbey de repetitie voor de plechtigheid zal zijn gehouden, zouden speciale politiemannen onder leiding van detective-inspector Holmes, die verantwoordelijk was voor de veilig- Om kwart voor zeven Woensdag morgen is een 6-tons truck met opleg ger, waarin vee werd vervoerd, op de onbewaakte spoorwegovergang bij Purmerend onder de gemeente Ilpen- dam, door de aldaar in volle vaart passerende zg. bootrein, die om 6.04 uur uit Amsterdam naar Enkhuizen was vertrokken, gegrepen en bijna 60 meter meegesleurd. Twee in de op legger aanwezige koeien werden op slag gedood. De twee in de cabine van de wagen zittende, veehouders alsmede de chauffeur bekwamen wonder boven wonder slechts onbetekenend letsel. De truck is het eigendom van de "vrachtrijder Schoenmaker uit Midden- Beemster. Zijn chauffeur, de ongeveer 40-jarige G. Schaaf, had om half ze ven twee koeien in de wagen geladen. De bedoeling was de beesten naar de veemarkt in Alkmaar te brengen. Vlak voor de overgang bij Purmer end trachtte de chauffeur zijn lange wagen te draaien. Daarbij draaiden de wielen zich vast in de drassige grond. Met vereende krachten en met behulp van voor de wielen gestrooid grint, slaagden de drie mannen er na enige minuten in de truck los te krijgen. Al le drie stapten in de cabine en de chauffeur liet de motor op volle toe ren draaien, waarna hij de overweg opreed. Naar de veehouder Box ver klaarde. is het waarschijnlijk aan het ronkende lawaai van de startende mo tor te wijten, dat geen van drieën de naderende trein tijdig heeft opge merkt. Het uitzicht op de overweg is naar beide zijden volkomen open. Juist was de voorste helft van de wagen de overweg gepasseerd, toen de locomotief van de boottrein met grote kracht op de oplegger van de truck inreed. Zo hevig was de bot sing, dat ook de locomotief ernstige beschadigingen opliep. Een andere moest voor de trein worden gereden om deze naar Enkhuizen te rijden. Wonder boven wonder rolde de mee gesleurde vrachtwagen niet van de spoordijk af, maar bleef bijna ge heel vernield vlak naast de trein liggen. Uit de zwaar gehavende cabine, die er in verhouding tot de rest van de wagen nog het best was afgeko men, kropen de danig geschrokken 3 inzittenden te voorschijn. De beide koeien bleken op slag gedood te zijn. De trein had ruim een uur vertraging. heidsmaatregelen tijdens de conferen tie der V.N. te Londen, het kerkge bouw doorzoeken, dat vervolgens tot hedenochtend 6 uur werd verzegeld. De bruidsjapon van de Prinses is gisteren aan het Paleis afgeleverc waarna de algemeen directeur van he. modemagazijn Mitchison een zuch'i van verlichting slaakte. Hij was voor de japon verantwoordelijk en gedu rende de tijd, dat zij gemaakt werd torg hij haar elke nacht in een ander vertrek op, terwijl hij vele male" 's nachts opstond om te zien of alles in orde was. Vijf koningen. Vijf koningen en zes koninginnen hebben gisteravond een dronk op „Elisabeth en Philip" uitgebracht in de in crème en goud uitgevoerde „Banquethall" m Buckingham Palace waar Koning George, Koning Haakon van Noorwegen, Koning Frederik van Denemarken, Koning Michael van Roemenië en Koning Peter van Joego slavië samen met Koningin Helena van Roemenië, Koningin Alexandria van Joego-Slavië en Koningin Victoria van Spanje tegenwoordig waren en ook Prinses Juliana en Prins Bern- hard zich onder de 42 gasten bevon den. Alles was van goud: borden, vorken, messen, lepels en kandelaars, terwijl de met goud afgezette rode uniformen der bedienden het geheel opsierden. Alleen de maaltijd zelve soep, vlees en een nagerecht deed a an de soberheid van deze dagen her inneren. ajsjpir*1* Deze radiografisch overgebrachte foto toont U president Truman geduren de zijn rede te Washington waar hij op snelle hulp aan Oostenrijk, Frankrijk en Italië aandrong. Deze hulp zou voor de komende winter moeten dienen. Dinsdagavond is een aanslag ge pleegd op de 62-jarige taxi-chauffeur A. G. C. uit Rotterdam, die met zijn wagen op de Rijksweg Amsterdam Den Haag reed. Ter hoogte van Sas- senheim is hij tengevolge van een re volverschot om het leven gekomen. Uit een voorlopig door de Rijkspo.i-* tie ingesteld onderzoek is gebleken, dat er waarschijnlijk twee daders zi.in geweest, 's Avonds omstreeks 9 uur vroegen nabij het viaduct te Sassen- heim twee verfomfaaid uitziende jon- mobilist of zij mee mochten rijden. Onderweg deden zij hem een verward verhaal, waaruit bleek, dat zij zelf met een auto op weg waren geweest naar de hoofdstad, maar ter hoogte van het viaduct waar het wegdek is opengebroken met hun wagen twee maal over de kop waren gevlogen. Nadat de automobilist zijn lifters had afgezet, keerde hij naar Sassenheim terug en zag daar inderdaad een over dc kop geslagen Chevrolet, waarin de Rijkspolitie inmiddels het lijk van de chauffeur gevonden had, gedood door een revolverschot. Vermoedelijk heeft een der daders de wagen bestuurd na de moord. In zijn opwinding heeft hij toen niet be merkt, dat de weg opengebroken was, waardoor het ongeluk plaats vond. Naar het motief van deze aanslag kan men voorlopig slechts gissen. Een der veronderstellingen is, dat roof de aanleiding is geweest. DORSTARIEVEN VERLAAGD. De tarieven voor het dorsen van de oogst 1947 zijn blijkens het voedsel voorzieningsblad van 8 November met 5 tot 10 pet. verlaagd. Weersverwachting tot heden avond: WEINIG WIND. Nevelig of mistig weer met weinig wind en overwegend droog. Op verscheidene plaatsen lichte vorst. Na een buitengewone zitting van het Franse kabinet heeft Ramadier een collectief ontslag van het gehe le kabinet ingediend. In een officiële verklaring, uitgege ven door het bureau van de Presi dent, wordt gezegd, dat Ramadier is afgetreden opdat „stappen mogen wor den gedaan waarbij d" gehele repu bliek en alle partijen hun verant woordelijkheid kunnen inzetten". De President is onmiddellijk begon nen met besprekingen met het oog op de benoeming van een nieuwe minis ter-president. Hij had eerst een on derhoud met de voorzitter van de na tionale Vergadering, Edouard Herriot, en zou daarna confereren met de voor zitter van de Raad van de Republiek en de voorzitters van de fracties der leidende partijen. Het aftreden van het coalitie-kabi net zou verhaast zijn door de onte vredenheid onder de radicale afge vaardigden die generaal De Gaulle vriendschappelijk gezind zijn. Zij had den bezwaar tegen de „manoeuvres achter de schermen" met de bedoeling een alternatieve regering samen te stellen alvorens de kwestie aan het parlement voor te leggen. De radicale fractie van de Nationale Vergadering weigerde aldus in overleg te treden met de socialisten. Men verwachtte Woensdagavond, dat de leider der socialisten, Leon Blum, de man zou zijn, aan wie president Auriol zou verzoeken een nieuwe re gering de negende sedert de be vrijding te vormen. Tussen Blum en de leiders van de voornaamste middenpartijen, met in begrip van de MRP onder Bidault, zou. nog vóór Ramadier zijn ontslag indiende, een overeenkomst tot stand denheid. zijn gekomen over een toekomstige coalitie en haar program. Wanneer Blum een meerderheid in het parlement zou kunnen verkrijgen zou hij wellicht zelf de portefeuille van Buitenlandse Zaken nemen en al dus als vertegenwoordiger van Frank rijk optreden op de komende confe rentie van ministers van Buitenland se Zaken te Londen. Blum is gekant tegen een aan de macht komen van de Gaulle. Marseille was gisteren een stille stad met ongeveer 85 pet. van haar arbei dersbevolking in staking, doch ook el ders in Frankrijk rolt de stakingsgolf voort. De havenarbeiders te Parijs sloten zich aan bij hun stakende kameraden te Marseille en Nice, terwijl al het per soneel van safe-deposits in staking ging. De staking in 15.000 meelmaalde- rijen in Parijs en omgeving bleef gis teren voortduren en de mijnwerkersta king in het Noorden breidde zich uit tot door 150.000 stakende mijnwerkers de steenkoolindustrie practisch ver lamd werd. De grootste stakingsbeweging heeft plaats onder de metaalarbeiders van wie 350.000 man in staking zijn. Zij hebben de gehele nacht de wacht ge houden bij hun machines om eventuele acties om de staking te breken te be letten. 12.000 man onderwijzend personeel aan de Parijse lagere scholen dreigen Vrijdag in staking te gaan en ook on der de ambtenaren heerst ontevre- in Vooruitlopende op de officiële gege vens van het Centraal Bureau voor de Statistiek, hetwelk de absolute aantal len eerst binnen enige maanden zal kunnen verstrekken heeft de KNAC, ter voorlopige informatie der wegge bruikers, aan de hand van eigen in lichtingen, cijfers verzameld met be trekking tot de aantallen motorrijtui gen in ons land. De tussen haakjes ge zette getallen zijn de ramingen per 1 Mei 1940. Totaal 201.300 (235.2001, personen auto's 68.000 (104.000), vrachtauto's (incl. tractoren) 60.000 (56.500), motor rijwielen (incl. driewielers) 70.000 (70.000), bussen 3300 (4700). Ten einde mede te werken aan het streven der regering om tot zo laag mogelijke prijzen te geraken, hebben de Nederlandse Spoorwegen thans be sloten de prijzen van alle abonne mentskaarten met ingang van 1 Jan. 1948 te verlagen met ongeveer 15 pet. Het betreft hier dus de algemene abon nementskaarten, de maandtrajectkaar- ten, de weektrajectkaarten, de week kaarten en de jeugdkaarten. Voor tal rijke personen betekent deze verlaging een belangrijke besparing op de uitga ven. Als gevolg van de afronding der eindbedragen zullen de verlagingsper centages een weinig kunnen verschillen van 15 pet. De definitieve bedragen zullen zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. Gisteren heeft in de villa „Hügel", het oude bezit van de familie Krupp, thans zetel van het Brits-Amerikaans controlebureau dat de Britse „North German Coal Control" zal vervangen, de overdracht plaats gehad van de lei ding en het beheer van de mijnen in het Ruhrgebied aan de Duitsers. De officiële overdracht geschiedde door William Ashbury, de Britse gouver neur van Noordrijn-Westfalen. Reuter meldt nog, dat bij de over dracht een boodschap van Bevin werd voorgelezen, waarin deze zijn waarde ring uitdrukte voor het herstel van de Duitse steenkoolproductie tot het huidig „bemoedigend" peil. De „Duitse raad voor de steenkoolproductie" zal nu verantwoordelijk zijn voor produc tie, distributie, outillage en mijnwer- kersbelangen. Over zijn besluiten kan een veto worden uitgesproken door het Brits-Amerikaans controlebureau, dat ook de binnenlandse prijzen en de prijzen voor de export zal vaststellen alsmede de export-quota. Het porto voor briefkaarten voor in- terlocaal verkeer zal worden verlaagd van 7y2 cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze verlaging per 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. 001 Melk 004 Melk 005 Melk 006 Vlees 007 Vlees 008 Boter 009 Boter 019 Algem. 020 Algem. 021 Algem. 022 Algem. 013 Reserve 014 Reserve 016 Reserve 100 250 of Koning George VI heeft Luitenant Philip Mountbatten verheven tot Hertog van Edinburgh, Graaf van Merioneth en Baron van Green- wich en hem de onderscheidings tekenen van de Orde van de Kou seband heeft verleend. Mountbatten is bevoegd zich te laten aanspreken met „Zijne Konink lijke Hoogheid". De verheffing tot Baron van Greenwich is een hulde aan Mountbatten's marine-carrière. Greenwich wordt namelijk „de wieg der Britse marine genoemd. Voor het tijdvak van 23 November t/m 6 December 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 713 4 liter melk 6 liter melk 6y2 liter melk 100 gram vlees 400 gram vlees 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 125 gram margarine of gram vet g ram margarine 200 gram vet 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 1 ei 2000 gram brood (geldig tot en met 29 Nov.) 800 gram brood (geldig tot en met 29 Nov.) 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 400 gram brood (geldig tot en met 29 Nov.) BONKAARTEN KD, KE 713 504 Melk 10 liter melk 505 Melk 11 liter melk 506,507 Vlees 100 gram vlees 508 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 509 Boter 125 gram margarine of 100 gram vet 519 Algem. 1 ei 520 Algem. 800 gram brood (geldig tot en met 29 Nov.) 513 Reserve 400 gram brood (geldig tot en met 29 Nov.) 514 Reserve 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 713 (Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1001 Vlees 300 gram vlees 1002 Margarine 250 gram margarine of 200 gram vet 1003 Brood 800 gram brood 1004 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1006 Vlees 200 gram vlees 1007 Melk 5 liter melk 1008 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 1009 Eieren 5 eieren Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Nov. a.s. worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 November mag worden gekocht. De bonnen 022 Algemeen, 013 en 016 Reserve, 520 Algemeen en 513 Reserve voor brood zijn geldig tot en met 29 Nov. Op 27 November zullen wederom broodbonnen voor één week worden aangewezen. De bonnen 1003 brood der toeslagkaarten zijn evenals voorheen 14 dagen geldig, derhalve tot en met 6 December. In de bonnenlijst van deze week zijn bonnen aangewezen, welke recht ge ven op het kopen van boter, waarop desgewenst margarine/vet kan worden gekocht. Het is niet toegestaan zich op de uitsluitend voor margarine/vet aan gewezen bonnen boter te verschaffen. Hoewel het Amerikaanse football- seizoen pas op de helft is, bedraagt 't aantal ongevallen met dodelijke af loop reeds 15 doden. Volgens incomplete statistieken be draagt het totaal aantal doden ten ge volge van ongevallen bij het Ameri kaans football sinds 1931 reeds 445. Tijdens of na afloop van boksmat ches zijn 7 beoefenaars van de „noble art" dit jaar aan de gevolgen van hun verwondingen overleden. Een Zweeds vliegtuig, dat, naar men aanneemt, officieren van de Zweedse luchtmacht uit Addis Abeba naar Ro me bracht, is Dinsdagavond in de mist tegen een berg bij Salerno gevlogen en verongelukt. Van de 28 personen, die zich aan boord bevonden, zijn er negentien om het leven gekomen, vijf ernstig gewond en vier minder ernstig. In Engeland trouwt vandaag een koningskind. Over het gewonde Lon den beieren de klokken van de West minster Abbey. De straten zijn afge zet. Millioenen Londenaren juichen 't jonge bruidspaar toe en zijn één in hun vreugde over het huwelijk, dat Frinses Elizabeth en Philip Mountbat ten heden sluiten. De BBC houdt van minuut tot minuut de luisteraars van het gehele Imperium en ver daar bui ten op de hoogte van de plechtigheid, dit Londen voor een dag de naoorlog se zorgen doet vergeten en deze we reldstad weer een glimp geeft van de zorgeloze dagen van vóór de oorlogs ramp. In zeven talen neemt de we reld per radio kennis van het gebeu ren. Op de schermen van de televisie toestellen wordt het ceremonieel in beelden voor ogen getoverd. Het nieuws, hoe schokkend ook, wordt in dt kolommen van de wereldpers ver drongen door de verslagen van de ge lukkigste dag in het leven van twee jonge mensen. Geen huwelijk in deze eeuw heeft meer in het middelpunt der openbaar heid gestaan, dan deze echtverbinte nis. Niet slechts voor de Londenaren, maar voor het gehele Britse Imperi um, hoezeer de tand der hedendaag se volksbewegingen ook aan dit we reldrijk heeft geknaagd, is het een feestdag. De verschillen vallen van daag weg. Churchill en Attlee, Tory en Labour, de Amerikaanse ambassa deur en zijn Russische collega, Hindoe en Moslem, zij allen zijn broederlijk verenigd rond het altaar, waar de toekomstige kroondraagster van Groot- Brittannië en haar gemaal de bisschop pelijke zegen ontvangen. Het is een der grootste waarden van de monarchie, dat zij uitgaat boven de partijen. Zij vorint de bindende scha kel in de grillige ketting van politie ke verschillen, uiteenlopende econo mische belangen, de kloof tussen meer en minder goed bedeelden. Geen president van een republiek zal zo de uiteindelijke eenheid van een natie kunnen belichamen als een vorst of vorstin. De oorlogsjaren hebben dit niet alleen in Engeland, maar ook in ons land >1 zeer duidelijk bewezen. In d? afgelopen jaren zijn konings kronen door Europa gerold, doch daar, waar zij de vlijmscherpe critiek der volksmening konden doorstaan, zijn zij hechter dan ooit verbonden aan 't land, welks wapen ze sieren. Aan de overzijde van het Kanaal is de kroon niet in gevaar geweest. Integendeel, in de harten van het gehele Engelse volk neemt de Koninklijke familie 'n grote plaats in. Het is de liefde der Britten, die aan het huwelijk van de Kroonprinses en Philip Mountbatten de stralende glans geeft, welke deze plechtigheid onuitwisbaar maakt. Groot-Brittannië gaat door de duis ternis van het dal. Het ledigt de kelk der bitterheid tot op de laatste drup pel en tragisch zijn de slagen te noe men, die deze overwinnaar na Vic- tory-day zijn toegebracht. Vandaag zal echter een zonnestraal de nevel der moeilijkheden doorbreken. Prinses Elizabeth en Lt. Mountbatten ont moeten op hun tocht naar en van Westminster Abbey slechts blijde ge zichten. Zij blikken in de ogen van 'n groots volk, dat het waard is, dat de zonnestraal van heden spoedig gevolgd wordt door het licht van een hoop volle toekomst. Op deze dag delen wij in de vreug de van de Britse natie. De banden van goede nabuurschap tussen Enge land en Nederland zijn in de oorlog gegroeid tot een innige verbonden heid, gegrondvest aan de fronten en op de wereldzeeën en gewijd door het bloed van de zonen der beide volken, die voor de zaak der vrijheid gevallen zijn. M. Sturmscharführer Maarten Kuiper, één der meest gevreesde en gehate S. D.-ers in de bezettingstijd, moorde naar van talrijke goede Nederlanders, zal op 22 November a.s. voor het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam te rechtstaan. Kuiper werkte in geheel Noord-Hol land en vele illegale werkers, die ge fusilleerd werden, zijn door hem op gespoord. Het was ook Kuiper, die Hannie Schaft in de duinen bij Zand- voort heeft doodgeschoten. Na de overval op het stadhuis te Alkmaar op 5 Februari 1944 heeft hij ten huize van mr. Koelma, de illegale werker J. Hoberg gearresteerd en hem zwaar mishandeld in de hoop uit hem te krijgen, wie de overval hadden ge pleegd. Hij was het ook, die in Octo- ber 1944 te Bergen M. J. Engelsma heeft neergeschoten. Kuiper heeft deelgenomen aan de z.g. Silbertanne-moorden. Zo heeft hij geholpen bij de aanslag op J. P. Juc- kers te Velsen op 9 April 1944 en werd door hem in de nacht van 1 op 2 Juni '44, J. Maas Nierop te Berkhout dood geschoten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 1