Bouwen volgens geheel nieuw principe Economische vooruitzichten voor Indonesië Hoofdingelanden Hoogheemraadschap STAM STOOMT Mogelijkheid iot snel herstel Vieringen in vergadering bijeen Onbevoegde tandtechnici strafbaar Burgerlijke Stand Den Oever. Marktberichten Depot Peters In Alphen staat een huis Grote mogelijkheden Ondanks oorlog en verwoestingen Minder paarden in de landbouw Geen salarisverhoging in zicht Anti-lawaai I Ook het verkeer eist beschaving Filmpremière in rijdende trein Franse onderwijzers staken Deze vergaderden dezer dagen onder voorzitterschap van de dijkgraaf, de heer J. Lont Czn. Nadat de geloofsbrieven der opnietiw benoemde hoofdingelanden ln orde waren bevonden, werd op een vraag naar de stand van de rioleringswerken in de Hippolytushoeverkaag medege deeld. dat, nu enkele bezwaren zijn overwonnen, binnenkort de werken kunnen worden aangepakt. In tijd van nood kunnen verkeersborden terstond op bepaalde plaatsen worden aange bracht. Besloten werd na overdracht van wegen en waterlopen door de ruilver kaveling een nieuwe keur voor het H.H. te ontwerpen. Op een verzoek van het Heemraadschap werd door de dienst der Zuiderzeewerken geant woord. dat men er naar streeft de ult- laatdulkers in de Noorddijk in verband met Wieringens gewijzigde waterstaat kundige toestand af te sluiten en te verwijderen. Men besloot op korte termijn op afsluiting van enkele duikers aan te dringen. Besloten werd, wat de subsidie van enkele wegen be treft, af te wachten wat de Ver. van N.Holl. Waterschappen hierover zal beslissen. Goedgekeurd werd een van de moto ren uit het electrisch gemaal aan de Hippolytushoeverdijk opnieuw te laten wikkelen. Men zal onderzoeken of het nodig is in het nieuwe gemaal aan de Hoelmerdijk een stookgelegenheid te maken. Aan de Ver. „Vrienden van het Zuiderzeemuseum" te Enkhuizen werd een jaarlijkse bijdrage van f 10 ver leend. Voor kennisgeving werd aange nomen een schrijven van Ged. Staten inzake kasgeldleningen en conversie van leningen, benevens een uittreksel van het Kon. Besluit inzake de be noeming tot heemraad van de heer Jn. Kaag Czn., die door de voorzitter ge complimenteerd werd. Besloten werd de pachter D. Post last te geven langs het door hem ge pachte land een goede afrastering te maken. Ged. Staten hebben de grond verkoop aan de heer Jn. Scheltus te Wsterland goedgekeurd. Voor de koop som zullen schuldbrieven gekocht wor den. Een sneeuwploeg. Het gemeentebestuur van Wieringen stelde voor om voor gezamenlijk ge bruik een sneeuwploeg te kopen. De kosten (f 2260) zouden elk voor 2/5 door de gemeente en het H.H. kunnen worden gedragen en voor het 1/5 deel door de polder Waard Nieuw- land. Het polderbestuur heeft voor gesteld de verhoudingen vast te stel len op 7/16, 7/16 en 1/8, waarmede het gem.bestuur accoord gaat. Daar toe werd besloten. Ged. Staten drongen aan op het geven van een gratificatie van 2 pet. (met een maximum van f 50) aan het water schapspersoneel, welks loon 'n bepaald bedrag niet te boven gaat. Besloten werd de gratificatie vanaf 1 Januari voor 1947 uit te keren Naar aanleiding van klachten over overhangend geboomte langs de Paral lelweg en op vele andere plaatsen werd besloten de directie der Zuider zeewerken te verzoeken voorzieningen te treffen. Men besloot de aannemer De Haan opnieuw opdracht te geven iet herstel der door hem veroorzaakte be schadigingen aan de kluft en de dijken. Er is nog niet definitief te zeggen dat Op 6 November j.1, stonden voor het Amsterdamse kantongerecht 7 Neder landse tandtechnici terecht. De inzet van dit proces was, dat de uitslag daarvan de vraag zou beant woorden of de niet gediplomeerde Ne derlandse tandtechnici hun beroep konden blijven uitoefenen, dan wel dat moeten opgeven, op grond van de wet ten van 1913 en 1925, waarin is bepaald, dat strikt genomen alleen artsen be voegd zijn tot de toepassing van de tandprothese en dat toepassing daarvan door ieder ander strafbaar is. Degenen die reeds vóór Juni 1918 dat beroep uit- oefenden werd na gunstig afgelegd examen een vergunning tot voortzet ting uitgereikt. In zijn requisitoir zeide de ambtenaar van het O.M. aan het slot van dit proces, dat thans een einde moet wor den gemaakt aan een onhoudbare toe stand, dat gedaagden zullen moeten worden veroordeeld en requireerde tegen de 7 tandtechnici geldboeten variërend van f 75 tot f 300. Gisteren deed het kantongerecht uitspraak en veroordeelde elk der gedaagde tand technici tot een geldboete van f 1. er binnen afzienbare tijd een nieuwe brug bij het gemaal zal komen ter ver binding met de Wieringermeer. Wegaanleg. De heer P. Mulder drong aan op spoedige aanleg van de weg Ooster- klief naar Westerklief. Het bleek dat de ruilverkavelingscommissie her haaldelijk op spoedige aanleg heeft aangedrongen. Dat gedeelte zal in het resterende wegenbestek worden opgenomen. Binnenkort heeft aanbe steding plaats. Naar het puinkarren uit de glooiing tal geïnformeerd worden. Aan de waterafvoer van de wegen za' aandacht worden besteed. De wa terafvoer aan de Kleitelweg zal in ogenschouw worden genomen. Enige oude betonningen worden ter beschik king van het H.H. gesteld. In verband met de slechte afwatering langs de oude weg op Westerklief werd mede gedeeld, dat dit reeds in de ruilverka velingscommissie besproken is en dat er een dubbele greppel voor in de plaats komt. Men zal met verschillende instanties overleg plegen over het voorstel van de heer Mulder om het gedeelte van de oude dijkhoek Polder Waard NieuwlandDen Oever, die uit stekende cultuurgrond bevat, te gebrui ken om de oude sloten in het blok ruil verkaveling te dichten. VAN 30 OCT. TOT EN MET 20 Geboren: Catharina M., d, Tijsen en M. de Wit; Cornelia A., d. v. J. Engel en C. van der Stoop; Adri- ana E„ d. v. Th. C. J. Hoekstra en E. Hummel; Marja, d. v. J. P. Visser en A. Vries; Albert, z. v. J. J. Hendrikse en M. Tuin; Elisabeth, d. v. L. Wille- boordse en Z. Heres; Frederlka, d. v. J. Tijsen en C. Tijsen. Ondertrouwd: J. Gorter en J. W. Sperling. Overleden: C. Koorn, oud 71 jr. echtg. v. T. Heijblok; A. Wagemaker, oud 80 jaar, echtgen. v. J. Breed. NOV. v. W. VISSERIJ In de voorgaande week werden op oe afslag te Den Oever de onderitaande hoe veelheden vla aangebracht: 23.295 kg bot, S3l kg snoekbaart. 298 kg wltvla, 13.404 kg paling. 401 kg spiering, 340 kg garnalen en 2001 kg wulken. In verband met de ongunstige weers omstandigheden werd er ln deze periode op de Noordzee ln het geheel niet gevist Zeevis werd er dus niet aangevoerd. Er wordt momenteel zeer veel bot gevangen ln het IJsselmeer. De kwaliteit van deze soort la prima, waardoor er dan ook steeds zeer goede prijzen voor worden betaald. Deze week schommelden ze van f 0,30 per pond tot de maximum-prijs. Dat la f 11,20 per kg. Voor de meeste palingvissers zal dez v.eek waarschijnlijk de laatste ln het Jaar zijn, waarin ze nog paling aan kun nen voeren. De vangsten minderen nu snel en vele vissers halen de fuiken reeds uit het water. Zodra er enige kans op vorst bestaat worden de netten „opge- ploktdaar de geringe vangsten het risico van verlies der fuiken niet meer kunnen dekken De pallngprljzen varieer den In deze periode van f 1.60—f 1,00 per pond. SCHAKEN Voor de competitie van de schaakclub „De Kraaien" werden deze week de on derstaande partijen gespeeld'. Groep A: G Hekman—P Kaleveld 10: P FolkersJ de Boer Vif/t; J Ka leveld—H Houwing >/s—»/i. Groep B: H Hamstra—W Keyzer 1—0; W SchuitA van Kley 1—0; J de Groot— J Slagboom 0—1. DE NIEUWSTE LANDBOUWMACHINE Naast de zaai- en pootmachine is nu ook een plantmachine geconstrueerd. In Engeland maakte deze machine, de z.g. Robot Transplanter, grote opgang. Met de chauffeur op de tractor en vier helpers, die de plantjes tussen „rubber vingers" leggen, kan de machine per dag 100.000 planten in de aarde zetten op een wijze, zoals 'n geoefende kracht het doet. Zelfs kan de machine in het plantgat kunstmest en water depone ren. De machine kan alle planten tus sen 11 en 45 cm. verwerken. WINKEL, 21 Nov. 1947. Andijvie 9— 13; Wortelen 910; Kleiperen 1832; Gieser Wildeman 2636; Sint Germain 1524; Beurré Diel 3233; Zoete appe len 3038; Sterappels 2330; Cox Oranje 8085; Goudreinetten 4563; Druiven 100150. (Ingezonden mededeling) sinds 1902 Keizerstraat 51, Den Helder Tel. 2467. (Van onze speciale verslaggever) „Wü vertrouwen, dat het bouw systeem Klijn een van de Neder landse bouwsysteipcn is, die de woningnood van Nederland zal helpen oplossen". Dr. ir. J. P. Mazure, directeur van de stich ting „Ratiobouw", het rijksbu reau, dat het ministerie van We deropbouw adviseert inzake de montagebouw in systemen, ver klaarde dit, na gezegd te hebben, dat hy ruim 100 na-oorlogse bouwsystemen heeft onderzocht, waaronder slechts enkelen gevon den z(jn, die werkel(jk voldoen aan de eisen, die door de over heid gesteld worden aan het type woningen, dat moet beantwoor den aan de nieuwe wonlngbouw- wet. Deze verklaring werd afgelegd tij dens de persconferentie, belegd in Al phen a. d. Rijn, waar dezer dagen twee woningen gereed kwamen, die volgens een geheel nieuw principe zjjn gebouwd. Dit principe is gevon den en uitgewerkt door de heren ir. D. Klijn en M. Braude, waarvan de eerste namens de C.V. Industriële Woningbouw dit nieuwe systeem toe lichtte. De promotors van dit systeem begonnen reeds tijdens de oorlog met de uitwerking van plannen om Neder land een weg te wijzen uit het wo ningnoodprobleem. Hun basis was. hoe bouwen wij met ongeschoolde ar beiders bjj gebrek aan materialen als hout, ijzer en bakstenen, een huis dat goed is, goedkoop en toch gelijk waardig of beter dan het voor-oor- logse huis. Er is gezocht en gezocht, totdat het ei van Columbus is gevon den. „De enige weg om het te bouwen huis te vervaardigen, vonden wij hier in", verklaarde ir. Klijn, „dat wij het cp de bouwplaats moesten kunnen gieten van beton in een bekisting van vooraf fabriekmatig vervaardigde onderdelen, eveneens van beton". Dit Herfst. De felle herfstwind Jaagt de zee tegen de boulevard aan te Scheveningen. In een brochure heeft de Neder lands-Indische regering een over zicht gegeven van de economische toestand in Indonesië omstreeks midden 1947 en tevens haar ver wachtingen uitgesproken ten aan zien van de toekomst. Deze bro chure bevat een volledige opgave van de in Indonesië tengevolge van de oorlog en verwoestingen aange richte schade. Met inbegrip van de verliezen aan levensmiddelen, com merciële oogsten en mineralen ge durende de Japanse bezetting, be draagt de geraamde schade zes en een half milliard gulden. Hoe groot de door de Japanse bezet ting aangerichte schade ook is en welke de economische gevolgen van de politieke onrust op Java en Sumatra gedurende de laatste twee jaar ook mogen zijn, de economische vooruit zichten voor Indonesië worden be paald door de wijze en de mate van samenwerking met Nederland, het (.and, waarmee Indonesië door histori- .ache en economische banden zo nauw verbonden is aldus zegt de Neder lands-Indische regering in haar inlei ding tot het hoofdstuk dat handelt over deze vooruitzichten. Het ligt niet in het voornemen Indo nesië tot 'n industrieland te maken, een agrarisch-industriële structuur zal evenwel worden aangemoedigd. Daar- Langzamerhand begint de industrie op Java weer op gang te komen, al moeten nog dagelijks talrijke moeilijkheden overwonnen worden. Hier ziet men Javaanse jongens aan de radiomontageband in de Philipsfabrieken te Soerabaja, die een dezer dagen met haar werkzaamheden begonnen is. wat betreft de bouwwijze van het ma teriaal. Wat het vraagstuk van de niet of weinig geschoolde arbeiders betreft, werd er vanuit gegaan, dat het bouwen zo eenvoudig mogelijk moest zijn, „dat iedere handige jon gen het zou moeten kunnen doen." Hoe er gebouwd wordt. Deze stelregels zijn verwezenlijkt, doordat werd gebouwd met een sta- ien hulpconstructie uit een meca- nodoos, zoals ir. Kl(jn opmerkte waarmee een bekisting van betonnen tegels van 40 x 50 cm. werd opge trokken, welke later werd volgestort, nsdat alle andere constructieve ele menten als balken, dakgoten, vloer platen, drempels, kozijnen enz., alle raar standaardtype vervaardigd, met het optrekken gelijktijdig waren aan gebracht. Het resultaat van deze montagebouw is verrassend. Het heeft nu proefhuizen opgeleverd, die ln niets voor „normale" woningen on derdoen, hoewel dit nog maar proef- woningen zijn, die onder kinderziek ten hadden te l(jden. Het zijn wonin gen bestemd voor gezinnen van 6 per sonen. Ze bevatten een woonkamer, waarachter de keuken en op de bo venverdieping 3 slaapkamers en een douchecel. De betonnen vloeren zijn bedekt met tegeltjes, hout, beton en iu sommige gevallen met plastic. De woningen kunnen 100 150 Jaar mee en daarom is alles vermeden, dat de indruk zou kunnen vestigen „dat liet maar noodwoningen of iets derge lijks" zouden zijn. In tegendeel het bewonnen ervan is, voorai als bij vclgende woningen de kinderziekten zijn verdwenen, net zo prettig als van een behoorlijk voor-oorlogs huls, Hiertoe is ook bijgedragen door het feit, dat deze woningen niet volgens gebouwd, maar dat oneindig variabel is. de vormgeving een vast systeem behoeven te worden pen. Bouw in de toekomst. Deze wijze van bouwen is, naar werd uitgelegd, uiteindelijk afhan kelijk van het productie-apparaat van de betonfabrieken. Noodzake lijk is, dat volkomen fabriekmatig de duizenden onderdelen, die in de toekomBt nodig zullen zijn, worden vervaardigd. Dan is ook het econo misch bouwen pas mogelijk. Drie van de grootste Nederlandse be- tonindustrieën, die onder een cen trale leiding staan, hebben zich in middels met de oplossing van het vraagstuk belast en zijn gereed om te gaan draaien. Het wachten is op regeringstoestemming en regerings steun. Ir. Klijn verwachtte deze spoedig en stelt in het vooruitzicht vóór eind 1948 1500 woningen volgens zijn systeem te hebben gebouwd, In 1940 bet dubbele hiervan. Blijkt het moge lijk deze programma's te verwezen lijken, dan is dit de eerste grote stap, die in Nederland is ondernomen om ons van de woningnood te verlossen. Niet alleen in Nederland, want voor het bouwsysteem Klijn bestaat er be langstelling in België, Denemarken, Engeland, Amerika, Brazilië, Argen tinië en Zuid-Afrlka, waar momenteel de ontwerpen worden bestudeerd. En kele van deze landen vroegen reeds licentierechten aan. Licentierechten betekent deviezen en dit wil zeggen nieuw materiaal en machines, die op hun beurt mogelijk maken, dat Ne derland te spoediger zal z(jn gehol- om is het niet de bedoeling dat de in dustrie zal worden geconcentreerd cp Java, doch dat als beginsel zal worden aanvaard dat elk deel van Indonesië zal deelnemen aan de industrialisatie overeenkomstig de mogelijkheden, Achtereenvolgens wordt dan een over zicht gegeven van de plannen ten aan zien van de electrificatie van Java, liet opbouwen van de textielindustrie, de ijzer-industrie en de vestiging van hout verwerkende bedrijven. Bij de uitvoe ring van de nieuwe plannen zal het plaatsen van Indonesiërs op verant woordelijke posten voorop staan. De Nederlanders koesteren de ernstige en vastbesloten wens een einde te maken aan de vroegere periode van bevoog ding en de verantwoordelijkheid in be stuur en industrie in steeds toenemende mate over te dragen aan de Indonesiër, met het uiteindelijk doel hem geschikt te maken voor het volledig politiek tn economisch bestuur van het land. Ten aanzien van de economische vooruitzichten voor de uitvoer uit In' donesië van rubber, thee, kinine, cacao producten, tin, olie, kapok, vezels, pe per, suiker en bauxiet, verklaart de Ne derlands-Indische regering, dat deze oij lange na niet het beeld van vóór de oorlog vertonen. Verschillende omstan digheden, zoals verarming, de moei' lijkheden bij het herstel van rust en orde, het nerstel van een economisch evenwicht en economische zekerheid de voortgezette pogingen van staten hun eigen economische belangen te beschermen (autarkie, deviezen-beper kingen, bescherming van en samenwer king met hun eigen invloedssferen) staan het economisch herstel in de weg van een land, dat op uitvoer is aangewezen. Nu Oost en West elkaar weer ontmoeten. Tenslotte verklaart de Nederlands- Indische regering: „Indonesië bezit een gezonde economische structuur en een rijk potentiëel van tropische productie, Nu Oost en West elkaar weer zullen ontmoeten in een nieuwe geest, is or alle reden om aan te nemen, dat het land zich snel zal herstellen en dat net op energieke wijze zijn plaats zal inne men onder de meest vooraanstaande van de nieuwe mogendheden in het Oosten". Uit de inventarisatie door het CBS van de paarden- en schapenstapel blijkt, dat het aantal paarden, dat in de landbouwbedrijven werkt, dus dat van 3 jaar en ouder, achteruitgaande is. In Mei van dit jaar was dat aantal 228.830 tegen 240.339 in 1939, maar 261.422 in 1919. Van 1919—'47 dus een teruggang van 33.000 werkpaarden. Ongetwijfeld mede een gevolg van de steeds toenemende mechanisatie (trac toren) in de landbouw. Het aantal schapen bedroeg in Mei 1.1. 460.000 te gen 689.000 in 1939, maar 889.000 in 1910. Van 1910 tot 1947 een ver mindering van 430.000 stuks. DE HOLLANDSE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW REORGANI SEERT ZICH. Tot dusver waren de leden van de Hollandse Maatschappij van Land bouw in land- en tuinbouw-afdelin gen ingedeeld. De maatschappij ig nu een stap verder gegaan door de afde lingen te groeperen in kringen. De opzet van deze reorganisatie ig een nauwer contact tot stand te brengen tussen de afdelingen en ook met het hoofdbestuur. Op de duur toch zal el ke kring een zelf gekozen lid in het hoofdbestuur krijgen. Elke afdeling za'. in het kringbestuur vertegenwoor digd zijn. De provincie Noord-Hol land wordt verdeeld in 10 kringen. KUNSTMATIGE BEVRUCHTING RUNDVEE. 1942 we>'den in ons land, in na volging van andere landen (Rusland Engeland, Denemarken), de eerste verenigingen voor kunstmatige be ruchting van rundvee opgericht en v el m Friesland en Zuidelijk Wester- wordTdat dU Gr°ningen Verwacht wordt, dat dit jaar circa 70.000 koeien kunstmatig geïnsemineerd zullen wor- De minister van Binnenlandse Zaken mr. Wltteveen heeft bij zijn antwoord op de begrotingsbeschou wingen medegedeeld, dat hij over tuigd is van de armoede in vele ge zinnen van werklieden en ambte naren, maar dat van salarisverho ging over de gehele linie geen spra ke kan zijn, omdat dit in strijd is met de regeringspolitiek. Men kan slechts komen tot inciden tele verbeteringen en men zal zo spoe dig mogelijk onderzoeken of tariefionen voor overheidsorganen kunnen gelden zoals zij in het particuliere bedrijf voor komen. Van herstel der vacantietoeslag zal niet kunnen komen. De invloed der provinciën in die der gemeenten zal uitgebreid worden. Wat de samenvoeging der gemeenten be treft, kan het rapport-Koelma nog niet door een wetsontwerp worden gevolgd, maar het ligt wel in de bedoeling de gemeentewet op dat punt te wijzigen om b.v. te komen tot doelcoöperaties. Samenvoeging van gemeenten moet van geval tot geval worden bekeken. De minister was ten de „niet dog matisch". Ook de miniatuur-gemeenten hebben recht op bestaan. Dat is de minister duidelijk geworden toen hij in Noordholland een gemeente van 250 in woners aantrof, welke een eigen leven leefde en waarvan nooit klachten wer den vernomen. De burgemeestersbenoemingen. Naar aanleiding van critiek op de benoeming van een Katholieke burge meester van Haarlem, die niet in over eenstemming zou zijn met de samen stelling van de raad, zeide de minister dat bekwaamheid en geschiktheid de doorslag geven en dat de samenstelling der bevolking eerder dan die van de raad, welke wel eens wisselt. In gemeenten met een gemengde be volking moet dan weer eens deze en dan weer eens die richting een kans hebben. Van 21 November tot 12 Decem ber zal de verkeerspolitie in ons land een actie beginnen voor vei lig verkeer; deze zal vooral be doeld zijn voor de voetgangers, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden besteed aan voorschrif ten, welke het publiek nog te wei nig blijkt te kennen. Welke voetganger weet bijvoorbeeld dat hij niet op de rijbaan mag staan vóór de autobus, waarop hij staat te wachten, stil staat? Hoeveel voetgan gers laten na, loodrecht een rijweg over te steken en daarbij eerst naar links en dan naar rechts te zien om zich ervan te overtuigen, dat zij' vei lig kunnen oversteken? Hoe vaak ziet men niet, dat voet gangers een rijweg op een druk ver keerspunt kruisen op een andere plaats dan die, welke door witte strepen daarvoor is aangegeven? Vervolgens zal een actie worden ge voerd tegen het lawaai op de weg, welke wel niemand, behalve de knal- pot-artiesten zélf misschien, zal be treuren. Het is na de oorlog blijkbaar een sport geworden om met een mo tor zoveel mogelijk lawaai te produ ceren. Snel optrekken, veel claxonne ren, het zijn hinderlijke verschijnse len, welke men dagelijks kan consta teren, verschijnselen, welke niet alleen storend zijn voor de rust op straat en die in de huizen en kantóren langs de straat, maar welke ook gevaarlijk zijn voor de veiligheid op de weg. Im mers, veel lawaai leidt de weggebrui kers af, waardoor de kans op ver keersongelukken toeneemt. Heus, men ziet een motorrijder, al dan niet in zijn potsierlijk nagebootste Canadese houding op zijn motor tóch wel, ook al maakt hij géén lawaai met knalpot of claxon! Het Permanent Anti Lawaai Comité zal zich in den lande speciaal bezig houden met de bestrijding van het la waai op de weg. Een actie, welke in brede kring ten zeerste zal worden toegejuicht, aangezien helaas nog te weinig bestuurders van motorrijtuigen beseffen, dat er ook nog een zekere beschaving bij het rijden gedemon streerd kan worden, een beschaving, welke zich moet uiten in een zich stipt houden aan de verkeersregels en een zich met zo min mogelijk lawaai langs 'sHeren wegen bewegen...» In een rijdende trein de première van do film „Katie maakte carrière" te zien, was de sensatie welke de geno digden ondergingen, die Woensdag met de spoorbio I van Utrecht naar Zwolle reden, waar de eerste NS-Bios voor lopig blijft gestationneerd. Op het station te Utrecht, waar spoorbio I vijf jaar dienst deed, is nu een groter en moderner spoorbio geplaatst. Te Parijs kwamen gisteren duizenden kinderen voor dichte scholen, daar de onderwijzers in staking waren gegaan- De onderwijzers hadden reed» enige dagen met staking gedreigd om hun eisen voor salarisverhoging kracht bij te zetten.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 10