De prijzen der agrarische producten Ditmaal in de K.N.V.B. een inhaalprogramma Zeemacht »en Watervogels 2 hebben moeilijke uitwedstrijden Penalty, ja of neen Schoener ême Wrïjfwas Poets-extract Marktoverzicht Schagen H R.C. 4 ontvangt Alkm. Boys 3 Persoonlijke kampioenschappen Stichting v. d. Landbouw richt zich tot de regering Opoe Herfst wordt 106 jaar PODIUM' Van Beek tot Boek ABONNEERT U OP DIT BLAD Voor morgen staat er een inhaal programma te wachten. Het is zo on beduidend, dat wij het in vogelvlucht door zullen nemen. In de 2e klasse A ontvangt Vrien denschaar de Volendammers. De wijd- broeken zijn de laatste tijd zo uit vorm, dat wij hun weinig goeds kun nen voorspellen in Culemborg. 2e klasse B. West-Frisia deed Zon dag j.1. in Utrecht uitstekend werk, misschien lukt het nu ook in Enkhui zen. U.V.V. zal echter geen gemak- lelijk slachtoffer zijn. H.V.C.T.O.G. is voor de Amersfoorters. In de derde klasse A noteren wij de wedstrijd Dem—I.V.V. Toch nog niet zo gemakkelijk voor de Ilpendam- mers. Wij rekenen echter toch op een overwinning voor de ex-kampioenen. De derde klasse B staat geheel stil. Zaandijk en H.R.C. kunnen dus uit rusten. Beide clubs maakten Zondag j.1. een slechte beurt. H.R.C. verloor en Zaandijk speelde gelijk. Maar H.R.C. kan zich troosten, ook Zaan dijk was er slecht in en met een schutter in de V.V.E.-gelederen had Zaandijk verloren. Wij vermoeden wel, dat de volgende drie wedstrijden van grote invloed zullen zijn. Zondag 21 December speelt H.R.C. tegen q.S.C. en ZaandijkKinheim. Eerst cp 4 Januari speelt H.R.C. dan tegen H.R.C. en Ripperda tegen Zaandijk. Op 11 Januari de grote strijd Zaandijk H.R.C. Dit zijn dus 3 wedstrijden, die over 6 Zondag verlopen. Om op te schieten. Wij vertrouwen er op, dat het H.R.C.-bestuur nog wel een waar dig tegenstander in de tussen liggende periode zal vinden. Overigens zal de heer Leavy de jongens wel fit weten te houden. In de derde klasse C ontmoeten D.C.G. en D.E.C. elkaar. Dat kon wel eens een spannende partij worden. Texel en Berdos vertegenwoordigen ons district. Voor de bezoekers een lastige wedstrijd. Wij ontvingen van de heer J. Helder een schrijven naar aanleiding van het laatste artikel van „De Voetbalenthou siast". Hij is het n.1. niet eens met de bewering dat de gegeven penalty in de wedstrijd HRC bHelder b fou tief zou zijn. Het schrijven van de heer Helder was buitengewoon vrien delijk gesteld en ook bleek zijn waar dering voor deze bijdragen. Wij heb ben het desbetreffende artikel aan „De Voetbalenthousiast" ter hand ge steld en laten hem hieronder aan het woord. Zoals ik al reeds te kennen had ge geven in mijn laatste artikel, vond ik het jammer de spelregels niet volledig te beheersen. Wie zal dat wel? En dat men in de praktijk fouten maakt vind ik in 't geheel niet erg. Wel is het jammer dat eenvoudige overtredingen verkeerd beoordeeld worden. U geeft een lezing van het geval. De Racing- achterspeler zou de Helder-aanvaller met beide handen tegen de grond ge duwd hebben en nog wel in de rug. Het spijt me, maar uw voorstelling van zaken is verkeerd. Inderdaad duwde de roodjak, maar met één hand (twee handen lijkt mij onder het lo pen trouwens erg moeilijk). U gaf penalty. Ik blijf er bij, het was een in directe vrije schop. U adviseert mij, wanneer ik meer over de spelregels wil weten, mij te vervoegen bij de heer M. Blom, secr. van de sub-com missie. Toevallig sprak ik over dit ge val een lid van deze commissie, n.L de heer J. Vlam. Deze „kenner" van •de regels nam het u hoogst kwalijk zo'n ernstige overtreding te hebben gemaakt. Hij woonde n.1. deze wed strijd ook bij, evenals de heer Van der Hoff, die hetzelfde oordeel had als de heer Vlam. Ik wacht dus nog even met naar de heer Blom te gaan om ad vies. Misschien is het iets voor u, deze scheidsrechter te raadplegen. Overi gens hoop ik dat u door deze mis stap niet teleurgesteld bent, want als ik voor één groep personen respect heb in de voetbalwereld, dan is dat Wel voor scheidsrechters. Wat na tuurlijk niet wegneemt, dat fouten voorkomen moeten worden. Vandaar de critiek van Maandag j.1. de voetbalenti^)usiast. In de reserve-klasse speelt Zilver meeuwen 2 tegen O.V.V.O. 2; De Ken- nemers 3Velsen 2; V.V.Z. 2Zaan dijk 2; Volendam 2Ahrends 2; D.W.S. 4—V.V.B. 2 en A.S.V. 2—Hei- zier 3. Toch dus nog een Helderse ertegenwoordiger aan de slag. En dus een goede kans op toch flog twee winstpunten. K.F.C. 3E.D.O. 2. De mogelijkheid bestaat, volgens de competitieleiders, zelfs vrij zeker, dat de afgelaste wedstrijden van afgelo pen Zondag ook morgen zullen wor den gespeeld. Wij verwijzen naar het officiële wedstrijdprogramma. waardering voor scheidsrechter goudsyvaart De belangrijke competitiewedstrijd VitesseHollandia werd Zondag j.1. door scheidsrechter Goudswaart r v leid. Onze stadgenoot heeft in Castricum een uitstekende beurt gemaakt. In on ze Hoornse editie lezen wij daarover dat hij goud waart was. Hoewel wij aan de capaciteiten van deze Helderse scheidsrechter nimmer hebben getwij feld, is het toch bijzonder waarderend dit ook weer eens van een andere kant te horen. HELDER 2—WATERVOGELS Zondagmorgen, aanvang 11 uur, speelt Helder 2 een vriendschappelij ke wedstrijd tegen Watervogels. De entrée is 25 cent. Voor de liefhebbers een aardig partijtje op deze bijkans voetballoze dag. Alleen 's middags speelt HRC 4 tegen Alkm. Boys 3. Aanvang half drie. Zoals bekend heeft HRC 4 momen teel met DTS 2 en Succes 2 de lei ding in de eerste klasse van de on derafdeling. Beier dan ooit" Voor de Centrale werden overgeno men 151 koeien, 6 stieren, 91 pinken, 16 graskalveren, 45 nuchtere kalveren, 28 schapen. Vandaag waren er weer veel runderen voor de Centrale aan gevoerd. Mogelijk zal het «nog wel enige weken duren met de grote aan voeren, als het leveren vrijgegeven v/ordt om het overtollige vee te ver lichten. De handel in kalf- en- melk koeien was matig, een goede kwa teitskoe willen ze nog wel kopen, of schoon de notering van de vurige week hoger lag, maar toen waren er zwaardere koeien. Handel in de tijd- koeien, geldekoeien en vaarzen was 'n ietsje beter dan de vorige week. i.och prijshoudend. In graskalverer. was de handel vrij goed. Gel fe vaarzen verhuizen ook nog al naar de Cen trale. Voor het leven van f 225 tot f 325. Over het algemeen werd voor het beste rundvee een beste prijs be steed: duur. Op de paardenmarkt was niet veel handel, stug. Een ster ke daling wordt echter verhinderd door de aankoop van minder soorten voor België, welke nog doorgang vindt. Op de wolveemarkt was meer aangevoerd, dat zat wel in verband met de vervoersbewijzen, met ingang van 7 December a.s. De handel was stug. De aanvoer voor de handel zaï dan ook wel minder worden de eerste tijd. Handel in bokken en geiten was goed, meer aangevoerd bij de vorige weken. De"iggenmarkt begint op te leven: de handel was hier ook iets heter. Voor de zwaardere biggen was dt notering rond f 40. Kippen en ko nijnen bij het oude. Het bezoek was groot. Biljarten. De voorronden voor de 3e klasse zijn uitgespeeld. In totaal hadden zich 40 deelnemers aangemeld, die in eigen huis elkaar bekampt hebben. Geplaatst voor de finale hebben zich: 1. W. Faber (HBC); 2. N. Hoogschagen (DOR); 3. S. Ren (Royal); 4. C. Zomer (OG); 5. H. Wijker (VOG); 6. G. de Vries (DOR); 7. C. Krijnen (VOG); 8. J. Engel (VOP). Reserves: 9. W. Ekkebus (De Poedelt; 10. G. Post (OG). De finale wordt gespeeld in calé Woud aan de Binnenhaven op 8, 10, 11, en 12 Dec. Het districtsbestuur van Den Helder heeft gemeend, elke deel nemer aan een finale een diploma als herinnering uit te reiken. Tevens heeft het bestuur besloten ook aan de finalis ten van alle klassen van het jaar 1946 1947 een dergelijk diploma uit te rei ken. Dit zal dan geschieden op de finale-avond 12 December. doktersdienst De geneeskundige weekend-dienst v ordt deze week waargenomen door P. van der Nieuwenhuizen. Plantsoen straat 1, tel. 2335. J. B. Proost, Zuid- ctraat 13, tel. 2013. Na de kwakkeldagen van één, twee weken geleden heeft de Afdeling Noord-Holland voor morgen weer een geheel volledig programma sa mengesteld, waarop talrijke aardige wedstrijden voorkomen. DE EERSTE KLASSERS In de eerste klasse trekt de ontmoe ting ZAPZeemacht de aandacht. De Marine vecht hier voor haar allerlaat ste kansje. Wordt het nu weer ren ne derlaag, dan kan men verder rustig het seizoen door „toeren" en zich reeds voorbereiden op hetgeen komen gaat in 19481949. ZAP zal zich echter de kaas niet van het brood laten eten, daar de Poldersen zelf bij een neder laag weer twee punten méér op Bergen zouden achterkomen. We geloven dan ook niet, dat Zeemacht de volle buit mee zal nemen naar Den Helder. VIOS, thuis nogal sterk, heeft tegen Alkmaar in Warmenhuizen opnieuw een kans op twee punten, waarmee VIOS zich in de bovenste helft zou werken. KoedijkWinkel is een ontmoeting tussen twee clubs, die beiden nog wel een puntje kunnen gebruiken, waarbij we de thuisclu de meeste kans geven. Volgens „de Nop", het off. orgaan van de Afd. Noord-Holland is de wed strijd SVWEgmondia 12 ongeldig verklaard wegens een ongerechtigde speler bij de Egmondenaren. De stand aan de staart wordt nu: Petten 8 4 Egmondia 7 0 Winkel 8 3 In de res. eerste klasse. Ook de reserves gaan weer aan de slag na een rust van enkele weken. Ter oriëntatie even de stand: DTS 2 6 8 Schagen 2 6 5 Succes 2 6 8 Alk. Boys 6 4 HRC 4 6 8 Alcmaria 4 6 2 W-Frisia 3 6 7 Zo men ziet is iwel bovenaan als onderaan de strijd nog volkomen open. Morgen krijgt Schagen 2 de kans om definitief in veiligheid .te komen, want Alcmaria 4 komt op bezoek in de Marktplaats. HRC 4 speelt thuis tegen Alkm. Boys 3 en ook de Racers kun nen zegevieren, waardoor ze hun kans op de eretitel behouden. We vrezen voor DTS 2, dat de verre reis naar Enkhuizen niet met succes bekroond zal worden. De geel-roden behaalden vrijwel al hun punten in thuiswedstrij den. DE TWEEDE KLASSERS SRC opent de tweede helft «iet een thuiswedstrijd tegen Con Zelo, waar van in eerste instantie met 42 werd gewonnen. Ook nu rekenen we op een zege van de zwartjes. Tex. Boys zou tegen Callantsoog wel eens revanche kunnen nemen en zich daardoor meteen wat verder van de laatste plaats verwijderen. Dé drie an dere wedstrijden lijken ons zeer span nend te worden. Rangers zal met de beste gevoelens bezield de tweede helft inzetten tegen Dirkshorn. Uit verloren de Adelborsten met 41, maar nu spil v. d. Molen bij de withemden niet van de partij kan zijn, zal een gelijk spel niet tot de onmogelijkheden behoren. Hollandia T kon in Oudorp tegen Kolping Boys wel eens verliezen, zeer ten gerieve van Kaagvogels, dat zelf een lastige thuiswedstrijd heeft tegen Hugo Boys. Wint Hugo Boys en bezorgt ze daarmee de Kolhorners de eerste nederlaag, dan zou de spanning weer volop terugkeren. Maar zover is het ■nob niet. DE RES. TWEEDE KLASSE Texel 2Oudesluis 2 is uitgesteld, waardoor de meeste belangstelling zich concentreert op Wieringerwaard 2 Watervogels 2. De reserves van de roodbroeken hebben na 'n lange reeks van successen de top bereikt, maar Watervogels 2 zit de mannen van Schenk dicht achter „de broek". Het zal er geducht spannen en we zullen ons maar liever niet aan een voorspel ling wagen. HRC 5 wint thuis van LSVV 2, dat hopeloos onderaan bengelt. RKAFC 2 zal met DTS 3 korte met ten maken en ZAP -2 gaat Winkel 2 een nederlaag bezorgen DE OVERIGE WEDSTRIJDEN In de derde klasse komt Wiron op bezoek bij Helder 4. Zou dit dan de eerste nederlaag van de Wieringers worden? In 3F heeft de Wieringermeer een aardige wedstrijd in FlevoSucces 3. 4H heeft de sensatie van Hollan dia T 2SRC 2 en Wieringerwaard 3 Schagen 3, waarbij de resp. winnaars de beste kansen krijgen. VOETBALPROGRAMMA. Zaterdag 6 December: Afd. B: DTS 4—Flevo 2. Adsp. GG: VZV b—LSW c. Zondag 7 December: 1B: Valken—VZV, RK EDO—Strand vogels,SportersRK DVO. IC: VIOSAlkmaar, KoedijkWin kel, ZAPZeemacht. Res. IC: Schagen 2Alcmaria V. 4, HRC 4Alkm. Boys 3, West Frisia 3— DTS 2. 2C: Tex. BoysCallantsoog, SRC Con Zelo, Rangers—Dirkshorn, Kol ping Boys—Hollandia T, Kaagvogels— Hugo Boys. Res. 2D: N. Niedorp 2Hollandia 3, St. Victor 2—Vrone 2. Res. 2F: DTS 3—RK AFC 2, HRC 5 LSVV 2. Wieringerwaard 2Water vogels 2. Winkel 2—ZAP 2. 3F: VZV 2—BKC 2, Flevo—Succes 3, Kaagvogels 2Petten 2. 3G: JVC 2—Cocksdorp. Geel Zwart 2 —BKC 3, Oosterend—ZDH. Helder 4 Wiron. 4H: Con Zelo 2—ZAP 3. Dirkshorn 2 Petten 3, Hollandia T. 2SRC 2, Wierinerwaard 3—Schagen 3. 41: ZAP 4—SRC 4, Tex. Boys 2— Callantsoog 2. Watervogels 3—BKC 4, Watervogels 4—Oosterend 2, Geel Zwart 3—Wiron 2. 4J: ZAP 5—Flevo 3, SRC 3—Kaag vogels 3. Jun. D: Bergen a—HRC b. Jun. K: ZAP b—VIOS a. Adsp. J: Alcmaria V. a—DTS a Alkm. Boys a—Schagen a. HRC a— Texel a. Adsp. K: Vrone a—CSV a. Adsp. L: Bergen b—DTS c. Adsp, M: Schagen b—ZDH a. Adsp. N: Schagen c—Helder e. Adsp. O: BKC a—Dirkshorn a, Oude sluis aCallantsoog a. Petten aKaag vogels a. Winkel a—N. Niedorp a. Adsp P: BKC bHRC d. Wieringer waard a-Helder c, Wiron b -Helder d, Winkel bHRC c. Succes b-Wa- tervogels b. Adsp S: N. Niedorp b—Berkhout a. Adsp. Y: VIOS a—SVW a. Adsp. Z: Con Zelo aLSW a, VZV a—Tex. Boys a. ZAP a—Geel Zwart a. Adsp. FF: LSW b—RK AFC e. Adsp. GG: Hollandia T bZAP b. De echtgenote van Koning Leopold van België, Prinses Rethy en zijn dochter Prinses Charlotte bezochten een Belgische tentoonstelling te Lausanne (Zwitserland). De twee prinsessen bij het verlaten van het tentoonstellingsgebouw. Aandrang op corractie der prijzen Naar aanleiding van het aanne men van de motie-Groen door de Tweede Kamer heeft minister Mans- holt aan de Stichting A-oor de Land bouw verzocht om een uiteenzetting van de wensen van de land- en tuin bouw, welke als basis van de te voe ren besprekingen zal dienen. Deze uit eenzetting, die de vorm van een nota zonden. heeft, is thans aan de minister ver- De nota gaat uit van het principe, dat bij de thans vigerende geleide economie de overheid de prijzen, de richting en omvang der productie in de landbouw kan beheersen. Het is haar dus mogelijk, door het stellen van rechtvaardige prijzen ëen behoor lijke rentabiliteit te verzekeren. Op deze wijze zal ook voldaan kunnen worden aan het gerechtvaardigde ver langen, dat het landarbeidersloon ge lijk gesteld wordt met de beloning in vergelijkbare takken van het overige bedrijfsleven. Het is noodzakelijk, dat de overheid een zekere stabiliteit in de prijzen waarborgt, op een zodanig peil, dat boer en landarbeider een redelijk bestaan is verzekerd. Niettegenstaande de landbouw de prijszetting te laag acht, heefv deze toch zijn volledige medewerking ver leend aan de loon- en prijspoliiek. Het komt de landbouw echter voor, dat de gevolgde loon- en prijspolitiek niet consequent bij het gehele be drijfsleven is toegepast. Een gevolg hiervan is geweest, dat de landbouw over de gehele linie te lage prijzen heeft ontvangen. De nota wijst er op, dat vooral op de veehouderijbedrijven cn de gemengde bedrijven het inko men van zeer veel boeren beneden dat van de landarbeiders ligt. Zulks in schrille tegenstelling tot de resul taten van vele ondernemingen in in dustrie en handel. De catastrophale weersomstan digheden. Voor het boekjaar 1947-1948 ver wacht de Stichting \'an de Land bouw mede door de catastrophale weersomstandigheden een vermin dering van het agrarisch inkomen De oudste inwoonster van Neder land. Opoe Herfst, wordt Maandag a.s. 106 jaar. Ze werd dus geboren onder het regiem van Koning Willem 2, be leefde de gehele drooglegging van het Haarlemmermeer, het graven van de Nieuwe Waterweg, het uittreden van Nederlands Limburg uit de Duitse bond. Zij maakte het afschaffen en het we derinvoeren van de doodstraf mee, twee geheel verschillende spoorwegsta kingen, twee wereldoorlogen om van de kleinere maar niet te spreken. drukte leden van het Koninklijk Huis de hand en is dus in zekere zin een nog in leven zijnde historische fi guur. „Ze wordt nu langzamerhand een dagje ouder", verklaarde haar schoon zoon, die dit dertig jaar geleden ook al zei. Daarom is haar slaapplaats nu meer in de nabijheid van haar familie gebracht. Ze distancieert zich van het al te .drukke wereldse gewoel. Na dit meer dan een eeuw in verscheidene iaties te hebben meegemaakt wenst z.j thans haar rust en doet daarom 's middags een dutje. Verleden jaar nog kwamen honder den bezoekers feliciteren, maar Opoe Herfst hoopt niet onheus te zijn als ze vriendelijk verzoekt haar komende verjaardag wat kalmer te laten pas seren. Ten slotte is gezondheid een grote schat ook wanneer men 106 wordt. Verder waren de kostprijzen der akkerbouwproducten in 1947 hoger dan in 1946, terwijl niettegenstaande dit de richtprijzen zijn verlaagd. In 1946 heeft de landbouw extra in komsten verkregen door de premie op de inlevering van tarwe en rog ge. Uit de resultaten over het boek jaar 1946-1947 en uit de nieuwe kost prijsberekeningen blijkt, dat ook de zomermelkprijs te laag is vastge steld. Op grond A'an deze overwegingen dringt de Stichting aan op correctie der prijzen. Compensatietoeslag lichtere gronden. De wens om compensatietoeslag voor lichtere gronden argumenteert de Stichtjng met de uitputting van de bodem tijdens de oorlog die voor de lichtere gronden funester was dan voor de zware gronden, terwijl het pachtprijsverschil gelijk is gebleven. De Stichting vraagt een voorlopige compensatietoeslag van f 50 per ha. De defintieve toeslag voor 1946 en 1947 wil zij laten afhangen van de uit eindelijke bedrijfsresultaten. Overbruggingsloelage voor kleine bedrijven. De hierboven aangehaalde argumen ten voor de lichtere gronden gelden in verhoogde mate voor het kleine be drijf. mede omdat van de geringe uit breiding van de varkens- en kippen- stapel het kleine bedrijf te weinig kon profiteren. De Stichting voor de Land bouw verzoekt voor alle bedrijven, \^elke kleiner zijn dan 8 ha. en welke niet in het zeekleigebied liggen, een toeslag welke oplopen kan tot f 90 per ha. en welke afhankelijk is van de grootte van het bedrijf, alsmede van het aantal melkkoeien, kippen en van de oppervlakte tuinbouw. Vergoeding voor groenten. T.a.v. de groenten vraagt de Stich ting een vergoeding van die stan daardproducten, welke 70 pet. van de kostprijs van 1945 niet hebben opge bracht en voor die meer speculatieve producten, welke 50 pet. niet hebben gehaald. Zij sluit hier aan op de af- zetregeling, welke in 1946 voor groen ten heeft bestaan. Bij deze regeling was vrije prijsvorming mogelijk, doch De week van Sinterklaas pleegt in de hoofdstad een nogal drukke, romme lige, heetgebakerde te zijn en dit zijn evenzoveel factoren die een aandachtig genieten van artistiek leven, of datgene wat er voor doorgaat, in de weg staan. Het was de laatste dagen veel belang rijker waar men de kleurigste heren dassen en glanzendste dameskousen kon krijgen dan de vraag welke con certen op het muzikale podium werden uitgevoerd. Deze week was de week der parfums, der lippenstiften, der ne- rensigarettenpijpjes, der schoudertassen en 't kinderspeelgoed. Altijd echter in zoverre als men zich de uitgaven kon getroosten, want men mag dan via pers en radio op de noogte gesteld worden van aanmerkelijke prijsverlagingen, datgene wat men toevallig juist moest kopen was nog aan de dure (en soms bar dure!) kant. Ondanks de Sinterklazerij was een groep doorgewinterde muziekliefheb bers aanwezig bij het concert dat in de Van Baerlestraat gegeven werd door de Franse violist Jacques Thibaud. Thi- baudde romanticus, de vedelaar, de snarenstrelende minnestreel. Op nieuw heeft hij schoon gespeeld, deze afgezant van la douce France, opnieuw heeft hij zijn meesterschap op 't edel instrument getoond en hij zag kans de kilheid uit de zaal. die lang niet afge stampt vol was, weg te spelen. Als men zich afvraagt of Thibaud voorheen wel eens krachtiger, meer enthouaast ge speeld heeft, moet die vraag Devesti- gend beantwoord worden. Enkele ma len scheen het de grote violist aan phy- sieke kracht te ontbreken. Een merk waardige ervaring bij een zo groot kun stenaar. Desondanks betreurt men net dat niet vele duizenden meer in de gelegenheid zijn zulke brillante kunst te mogen ondergaan. In Carré gaat Rido's lachspel „Loop naar de duivel", en het zijn Henriëtte Davias, Sylvain Poons en Bert van Dongen, die de eerste plaatsen bezetten. Het heeft alles niet zo bijster veel om het lijf en eigenlijk is het zo dat men voornamenlijk komt voor de fameuze en fabuleuze Henriëtte. die als machtig amusements-kanon haar salvo's de zaal injaagt. Iedere keer opnieuw verbaast men zich over de vitaliteit van deze vrouw. Het is onmogelijk haar artisti citeit te ontzeggen, ook al tamboereert ze dan bij voortduring op gevoelens, waarmee de amusement en vergetel heid zoekende massa doorgaans vervuld pleegt te zijn. Het is evenmin mogelijk veel onvriendelijks over deze van le vensdrift en energie overkokende vrouw te zeggen, omdat ze tenslotte toch een volksbezit is, een brok mo derne „folklore", zonder hetwelk men zich het kleinkunst-theater in de lage landen niet goed voor kan stellen. In zeker opzicht kan men hetzelfde zeg gen van Fien de la Mar. Enige tijd gele den bezocht ik een voorstelling, waarin zij optrad. En hoewel de keuze van het stuk verre van ideaal was en ronduit tot de kitsch behoorde bleek toch zon neklaar dat Nederland in deze Fien de la Mar een raszuivere kunstenares be zit, die zelfs van een draak een mislukt stuk dramaturgie, nog iets levends kan maken. Dat kan ze alleen omdat ze be hoort tot die uiterst kleine groep artis- ten, die avond aan avond iets anders doen dan toneel-„spelen". Ze spelen het leven en dat is iets volstrekt anders. En danwijs mij een actrice die zo navrant, zo hartbrekend en toch zo bloedwarm de kunst verstaat in het lijf en de ziel van een ander onder te gaan. Wat de film betreft, de stormloop naar het journaal van het Britse prin- „V VOOR NICOLY" (Uitgave van Kluitman Alkmaar) Er verschijnen op het ogenblik weer een groot aantal boeken, bedoeld voor meisjes tussen de zestien en negentien jaar. Men zal moeten toegeven, dat het niet altijd verhalen zijn. die uit munten door originaliteit. Het is in derdaad een moeilijke opgave om een raak en pittig boek voor meisjes van deze leeftijd te schrijven. Toen wij het boek van Ems van Soest begon- nennen te lezen, vreesden wij eerst weer met een boek „van de lopende band" te doen te hebben. Wij lazen dit verhaal van Nicoly, die niet mee wil doen aan het kwasi-moderne ge doe van vele meisjes van haar leeftijd echter met stijgende belangstelling. Zij zoekt serieus het goede dat zij aan het einde van het verhaal mede vindt in de vriendschap en de liefde van Dick Goedhart. Een gezond boek. Veiliger verkeer door minder lawaai VOETGANGERS, oversteken van de rijbaan mag uitsluitend langs de kortste weg en haaks gebeuren. Bij het oversteken niet aarzelen of treuzelen. Als voetganger moet U in 't ver volg nog meer dan tot dusverre het geval was, letten op het rij- verkeer. er waren ophoudprijzen vastgesteld, welke door de regering als vergoe- dingsprijzen werden gegarandeerd. In dien ook in 1947 deze regeling had gegolden, zou de teler voor al zijn producten een zodanige prijs ontvan gen hebben, dat voortzetting van zijn bedrijf bij een matige levensstandaard mogelijk zou zijn geweest. Om deze reden verzoekt de Stichting om bo vengenoemde vergoeding. sessehuwelijk is ietwat getemperd. Hoe- vele duizenden, neen tienduizenden, hebben daar niet drie, vier of vijf uur queue-wachten voor over gehad1 In eindeloze rijen wachtte men gedwee z'n beurt af tot de cineac-deuren einde lijk opengingen en men zich kon over geven aan de bedwelming van dit hu welijk. Minder bedwelmend, doch ongetwij feld aanzienlijk emotioneler is de film ..Arsenicum en oude kant", die thans in City is gaan draaien. Men zal zich her inneren dat dit stuk als toneel hier ge ruime tijd met groot succes is vertoond en als de symptomen niet bedriegen schijnt ook de verfilming iets bijzon ders te zijn. Priscilla Lane en Carry Grant vervullen de hoofdrollen in dit, door Frank Capra geregisseerde werk. Hfet zal minstens de moeite waard zijn er kennis van te nemen. Tusschinsky stal mijn hart met de mededeling dat Goodbye mr. Chips met Robert Donat en Greer Garson opnieuw vertoond wordt. Laat ik U eerlijk op biechten dat ik, toen ik vele jaren ge leden, deze film zag, moeite had m'n ontroering te verbergen. Er werd in die dagen links en rechts zwaar gesno ten en met zakdoeken gewerkt en het is een van de weinige malen geweest dat ik begreep hoe het mogelijk is dat men tot tranens toe bewogen kan zijn van een film. Zonder ironie: Mr. Chips was een prachtige film, misschien wel de beste oorlogsfilm die er ooit gemaakt is. Zij het zonder vlammenwerpers, zonder atoombommen en radar. Hij speelt dan ook in de éérste wereldoorlog. En na tuurlijker wordt nogal zwaar met melodramatiek gewerkt en het is alles heus niet waarachtigheid wat zwart op wit voorgeschaduwd krijgt. Maar er zijn enkele scènes die voor mij onver getelijk waren. En van hoeveel films kan dat ge zegd worden ANTHONY VAN KAMPEN

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5