Stad m Omgeving. Loos alarm met dichte mist Vergadering van Anna Paulownapolder Burgerlijke Stand Collecte voor de blinden Toeslag voor gepensionneerde Westindische militairen Hermes-nieuws IVA IHorna II „Stumpertje' OVV I verliest van ZDH I De ,,Ring'' bokst weer Post voor Hr. Ms. „Evertsen' Anna Paulowna. De toestand der wegen in het geding Wiering#*. „Het Wapen van Wieringen door brand verwoest Oosterland. Waa r zijn onze schepen In aansluiting op hetgeen w(j op pag. 1 publiceren, zij hier omtrent de speurtocht in de mist en het druk ge redekavel op de visserijband nog het volgende gemeld. Om kwart voor elf zagen wij onze „Dorus Rijkers" door het Marsdiep puf fen. Voor haar uit stoomden twee vis sersvaartuigen. maar de „Dorus" had zo'n haast, dat zij zienderogen op de beide andere schepen inliep. Met volle kracht voeren de zes vaar tuigen door de dichte mist naar het aangegeven punt, en ze trachtten van elkaar nadere bijzonderheden te weten te komen. Vandaar dat geredekavel op de 174 meter band. Een uur lang heb ben we de gesprekken gevolgd. Eerst hoorden we de krachtige stem van Ka pitein Vos van de „Barnehurst", die op de Theems voer vlak bij Chattam, op weg naar Sheerness. Dat is een heel eind weg, maar hij was uitstekend te verstaan. Deze tonnenlegger was niet zomaar bij de reddingsexpeditie betrok ken, want aan boord ervan bevond zich onze Helderse Commissaris van het Loodswezen, de heer Van Lieshout, die de „Berglow" (het zusterschip van de „Barnehurst") in Sheerness ging uitle veren, en die uiteraard zeer belangstel lend was naar de bezigheden van de „Dorus Rijkers", aan boord waarvan de voorzitter der Commissie van Plaatse lijk Bestuur der NZHRM, overste Mid dendorp, zich bevond. Stuurman Veen van de „Dorus" praai de de „Neeltje Jacoba": „Neeltje Jaco- ba, Neeltje Jacoba, de Dorus Rijkers roept, de Dorus Rijkers roept. Goeie morgen schipper, goeie morgen alle maal. Wij zitten in het Schulpegat, in het Schulpegat. Vertel eens even wat. Wij zijn onderweg naar het bedoelde scheepje. Vertel ons wat je weet, vertel ons wat je weet, ik luister. Over!" „Neeltje" onverstaanbaar. Wij weten niet wat de „Neeltje" wist, want haar lieflijk stemgeluid ging ver loren in het allerrumoerigste veknetter dat de ontvanger produceerde. Stuur man Veen had het blijkbaar wel ver staan, want hij bedankte een paar mi nuten later voor de goede ontvangst. „Als je wat bijzonders weet, dan roep je me nog maar even op. Ik laat het toestel aanstaan. Geef jij het sluitteken maar. Over en stop!" Van de pauze in dit gesprek maakte de „Dorus" gebruik om even de kust wacht Kijkduin op te roepen. „De fiet sen van Piet Bot en Jan Bijl staan nog op de steiger, die hebben ze in de haast laten staan. Bellen jullie even het loods- kantoor, dan kunnen die de fietsen een veilig plaatsje gevenWelnu, dat kwam voor elkaar, en we zagen even later dat de fietsen in veiligheid werden gebracht. Toen werd het geroezemoes nog er ger. Visserlieden praaiden elkaar in alle mogelijke dialecten, en ze waren alle maal even monter, ondanks de dikke mist. Het was een conversatie in de aether, die af en toe iets weg had van een Babylonische spraakverwarring. In tussen deden de zes schepen hun best, het in nood verkerende vaartuig te vinden. Dat viel niet mee, met een dikke mistdeken om je heen! Om een uur of twee meldde Radio Scheveningen, dat een Deens vissers scheepje de haven van IJmuiden was binnengelopen. De zoekende schepen stelden zich opnieuw in verbinding met de kantoren aan de wal. Men had op de aangegeven plaats en in wijde om trek daarvan niets kunnen vinden, zodat hier vermoedelijk van een loos alarm sprake was. En toen werd onder ling maar afgesproken om de thuisha vens maar weer op te zoeken. Zo keer- Bevallen: A Pronk—Brandjes, d. H C Nypels—Van Straaten, z. G v d Kaap—Groenink, z. H G Benschop— Dettmer, d. M Boot—Van Veen, d. A F Bovenkerk—Dijkstra, d. D den HartogVan Dalen, d. J C Bregman Visser, z. M M Kortman—Groot, z. H BoxhoornVan Zandwijk, z. C J Post—De Rijke, d. A Hoogschagen—De Vries, z. R van Santen—Alles, 2 d. A v d Vaart—Klotkowska, d. J M Vermeulen—Meskers. z, J Zoeter— Smit, z. Ondertrouwd: J r d Beek en C A Bakker. C J Touw en P J v As. A Tot en O Smit. Getrouwd: D Pot en E M v d Brugge. G H Kuipers en A van Twuij- ver. P J de Kramer en A v. Straten. W v d Wal en C A Lampe A Stein- hauer en A Schendelaar. J H A Lau- rent en C v d Vinden. Overleden: D Koppen (m), 82 Jaar G Jansen (v), 7 mnd. G de Vos (v). 43 jaar. C W van Kalken (v), 56 jaar p Alewijnse (m), 43 jaar. FA Sturk (m), 78 Jaar. Met de welwillende toestemming van het gemeentebestuur zal onder leiding van de heer Geus van 9 tot 15 Dec. in Den Helder een openbare inzameling plaats hebben ten bate van het alge- men bekende werk van blindenzorg in de inrichting der Vereniging tot Werkverschaffing aan Hupbehoeven- de blinden te Amsterdam. Een beroep op de milddadigheid van het publiek zal zeker weerklank vin den, waar het geldt dit bij uitstek menslievende doel. Blinden van alle gezindten en van iedere herkomst in Nederland vinden een levensdoel, bij stand op ieder terrein en stoffelijke en geestelijke verheffing in deze zo bekende inrichting Het bestuur der vereniging streeft In deze tijd van vernieuwing en op gang niet slechts naar instandhouding van het werk. maar ook naar uitbrei ding, o.a. door vergroting van haar internaat en door plaatsing van meer blinde mannen en vrouwen uit plaat sen buiten Amsterdam. den alle schepen in de loop van de mid dag op hun bases terug. Om kwart voor vijf kwam de „Dorus Rijkers" in de ha ven van Den Helder aan. Hoe zou dit verhaal geluid hebben, als er eens nog geen draadloze geweest was? Zou de „Vliegende Hollander" van Kapitein Van der Decken voor onze kust gesignaleerd zijn, en heeft men wellicht het Sint Elmusvuur aan zijn masttoppen voor noodseinen aangezien? Voor de gepensionneerde West-Indische militairen wordt, naar het Vrije Volk verneemt, een regeling getroffen, die hun recht geeft op een duurte-toeslag en een kindertoelage van 1 Januari 1946 af. De toeslag bedraagt ten hoogste 25 pet. met een maximum van f 42,50 per maand. De kindertoelage is voor ongehuwde kinde ren beneden 21 Jaar 3 pet. van het pen sioen, met een minimum van f 7,50 en een maximum van f 17,50 voor ieder kind per maand. Dit deelde de minister van Overzeese Geibedsdelen mede op vragen var. het Tweede-Kamerlid Van Sleen (Arb.). BINNENHUIS-ARCHITECTUUR Vanavond, 8 uur, zal de heer Jan J C Kraamer, Binnenhuis-architect te Amster dam, de eerste van de twee lezingen over bovenstaand onderwerp in de Vakschool voor Meisjes houden. De belangstelling voor deze cursus is vrij groot Er zijn echter aan de zaal vanaf 7,40 uur nog een aantal kaarten te krijgen. BDHC VIHermes I (dames) 0—7. Door het plotseling ziek worden van een van de speelsters vertrok Hermes met z'n tienen naar Bloemendaal. Maar ook nu weer trokken de Hermes-vrouwen zien niets van de verschillende nadelige om. standigheden aan en wisten zeven maal de bal in het doel van BDHV te plaatsen. Rie Metzelaar doelpuntte één maal, Tiny Kreuger één maal, Bep Roos twee maal en Rie Zomer drie maal. Hoorn I—Hermes IV (dames) afgelast. HIC I—Hermes II (heren) 3—1. DEM I—Hermes III (heren) 1—2. Hermes IEechtrop I (heren) Door een misverstand moest deze wedstrijd uit gesteld worden. A.D.O.E.D.O. De Haarlemmers konden het niet verder brengen dan een gelijk spel 11, dank zü het taaie verdedigen van A.D.O. De E-D.O.-keeper zuivert zijn doel vóór de A.D.O.-man gevaarlijk kan wor den. Sinjewel—Water (11) was een goede partij. Vooral de 3e game was spannend, teen Sinjewel een IS—20 achterstand wist om te zetten in 21—20. Wolboren—Veer (0—1) werd gekenmerkt door kort spel. Hemelrijk—Paay (1—2). Ondanks een zeer goede le game van Hemelrijk wist de snel reagerende Paay de overige twee te winnen. Sinjewel—Veer (0—1). Een partij waar in Veer zijn tegenstander tot zeer kort spel dwong, het z.g. prikken Dit werd Sinjewel noodlottig, daar deze 't zoekt in het retourneren van hard ingeslagen ballen. Welboren—Water (1—2) Een uitstekende partij sloeg Welboren tegen de sterke Hoornse speler. Een partij met lange har de slagen. Hemelrijk—Veer (2—0). Hemelrijk bleek beter bestand tegen het korte spel van zijn tegenstander. Snel werd de strijd beslist. Eerste tegenpuntl Sinjewel—Paay (2—0). Een snelle partij Sinjewel liet zijn verdedigende houding varen en verraste zijn tegenstander door onstuimig aan te vallen, door fel smas hen Paay, werd overrompeld en IV A boekte het tweede tegenpunt. Welboren—Paay (0—2). De vinnige Paay wist door goed kappen het effect van de door Welboren hard Ingeslagen ballen, te niet te doen. In een mooie partij wist Paay de over winning te behalen. HemerlijkWater (0-2). Slecht spel van Hemelrijk in de eerste game <1021). De tweede werd door beiden uitstekend ge speeld. Hard smashen, listige effectbal- len (20—22). Een waardig slot van de en kelspelen. Het dubbele spel leverde een 21 over winning op voor IV A. De eindstand was een 7—3 overwinning voor Horna II. Een handicap was de afwezigheid van IV AT. sterke speler, Keizer. Ondanks het mis sen van de traning gedurende de laatste maand, heeft invaller Welboren uitste kend partij gegeven. Rest ons nog te vermelden, dat de pu blieke belangstelling gedurende de laat ste weken toeneemt. Een bewijs dat deze tak van sport ook onder de Helderse sportliefhebbers een plaats zal krijgen, dia hij verdient. TEXEL—BERDOS 0—0. Alvorens deze wedstrijd een aanvang nam, had er nog een kleine plechtig heid plaats. Door Berdos werden er n.1. bloemen gelegd op het monument dat op het sportveld staat, ter herdenking van de leden, die in de oorlog het le ven hebben verloren. Een sportieve geste. De wedstrijd werd door een talrijk publiek bijgewoond, terwijl het weer ideaal was voor voetbal, De Texel aanhangers hebben weer teleurgesteld het veld verlaten. De hoop was op een overwinning gevestigd, vooral daar er de laatste wedstrijden geen overwinning behaald was. Die hoop is evenals in de vorige thuiswedstrijden in rook opge gaan. Ook gedurende deze wedstrijd had Texel het spel in handen en zijn er vele kansen geweest om dit overwicht in doelpunten uit te drukken. De voor hoede heeft echter weer teleurgesteld. Wel hadden na de rust de links- en rechtsbuiten van plaats verwisseld, doch dit heeft ook niet mogen baten. Texel speelde deze wedstrijd in wit shirt. Als Berdos de aftrap neemt, is het toch Texel die het initiatief in handen neemt en aanval op aanval op het Berdos-doel onderneemt. Een bewijs, dat Texel voortdurend in de aanval was, vormde het feit dat Berdos eerst na een half uur spelen de eerste corner kreeg te nemen Na rust is het weer Texel, dat ten aanval trekt en weer worden er kan sen verknoeid. Er is zelfs een kans ge weest, die voor het intrappen lag, doch ook hiervan werd niet geprofi teerd, Berdos had bij haar enkele aan vallen nog pech. toen een hard schot tegen de paal belandde. Dezelfde pech had ook Texel. Naarmate de tijd verstreek, steeg de spanning. Zou Texel erin slagen de overwinning te behalen? De laatste vijf minuten zijn voor Berdos aoch ook zonder resultaat, zo dat deze wedstrijd eindigde, zoals hij begonnen was Scheidsrechter J. Wit leidde de sportieve strijd uitstekend. De scheepshond der bemanning van Hr. Ms. „Jan van Galen", mo menteel op weg naar Indië, „kor poraal stumpertje", sloop in Lis sabon van boord om op eigen houtje de stad te gaan bezichti gen. Hij was niet op tijd voor het vertrek van de Nederlandse bo dem aanwezig, zodat de tocht zon der de hond werd voortgezet. Een van de officieren van de „Jan van Galen" schreef het droevige ver haal aan zijn vader. Deze begreep dat gehandeld moest worden, wil de de stemming aan boord weer op het vroegere peil komen. Na kort beraad belde hij de KLM op, die de vertegenwoordiger van de ze maatschappij in Lissabon in kennis stelde van het gebeuren. Hongerig en moe werd „stum pertje", die zich op afgesleten voetzooltjes voortsleepte, gevon den. „Stumpertje" kwam Vrijdag morgen om 7.40 u. v.m. op Schip hol aan. Hij zal verder worden verzorgd door de vader van de officier. Het "Is ZDH gelukt een 23 overwin ning te behalen op OW De eerste aanvallen zijn voor Z, doch na een kwartier spelen weet OVV on verwacht de leiding te nemen. De gasten blijven echter niet bij de pakken neer zitten en na lang werken wordt hun moeite beloond door een fraaie goal, 11. Nog voor de rust aanbreekt weet ZDH zelfs de leiding te nemen en de rust breekt aan met een 2l voorsprong voor ZDH. Na de rust zijn weer de eerste aanval len voor de gasten, maar de doelpunten blijven voorlopig uit Eerst na een half uur weet OVV door te breken en de belde partijen op gelijke voet te brengen. Het laatste kwartier van de wedstrijd verloopt onder hevige spaning en in deze periode kruipen belde partijen door het oog van de naald. Vijf minuten voor het einde krijgt ZDH een corner te nemen. Deze wordt keurig genomen en de bal belandt hoog voor het doel Boon, die daar stond opgesteld, schoot de bal onhoudbaar voor de keeper in het net. Met de stand 32 voor ZDH kwam het einde. Op Zaterdag 13 Dec. a.s. organi seert de Held. boksver. „De Ring" wederom interessante bokswedstrij den tegen de Amsterdamse boksver eniging „De Amateurbokser" in De Roskam, alhier. Deze Amsterdamse vereniging zal zeker trachten haar nederlaag van het vorige jaar goed te maken. „De Ring" heeft voor deze avond echter een sterke ploeg samengesteld, zodat we spannende partyen tegemoet kun nen zien. Niet minder dan 4 A-klasse-partijen zullen worden verbokst. Weissenborn is weer hersteld van zijn handblacsu- re en zal de strijd aanbinden tegen Augustia (DAB) een geroutineerde knaap, die zowel goed op afstand, als in het lijf aan lijf werkt. Toch zal de Amsterdammer moeten oppassen voor Weissenborn's rechtse. Jan Colijn krijgt het ook al niet gemakkelijk te gen H. Wessel, die naast Schubart en Diessen een der beste Nederlandse middengewichten is. Tweemaal reeds werd Wessel winnaar op punten, zo dat Colijn belust is op een revanche. Brons (De Ring) start tegen Scha- gen A'dam)Deze buitengewoon tech nische bokser moest vorig jaar in Haarlem door een harde linkse hoek worden uitgeteld waardoor de Ring- bokser winnaar werd door een K.O. Sindsdien is de Amsterdammer echter nog technischer gaan boksen, en is één der candidaten voor de Olympische ploeg in het halfzwaargewicht. Dat kan interessant worden! In het ban tam bokst Bekker tegen Van Schaik (DAB), die over een goede techniek beschikt en hard stoot. Gezien de technische kwaliteiten van Bekker be looft deze partij de clou van de avond te worden. P. Rol (De Ring) tegen Kalthof (D AB) in het weltergewicht B-kl. be looft een technische partij te worden. Bij goed gebruik 'van zijn rechte stoten geven wij Rol een redelijke kans, evenals de vinnige Sandbrink tegen de geroutineerde Van Beek (DAB). Vuisten gesloten, Sandbrink! Bakker, de Helderse zwaargewicht heeft, ge zien het gunstige oordeel over hem in het Sportblad „De Ring", zijn naam hoog te houden. Hij heeft een goede technische ondergrond en stoot cor rect. Bovendien laat hij zijn hersens werken. Wij geven hem tegen Van Erp (DAB) een goede kans. In dé C-klasse starten voorts in het lichtgewicht C. Wisse tegen A. Her mans (DAB). De Ringbokser stoot buitengewoon hard en heeft reeds ge toond dat er niet met hem te spotten valt, zal echter moeten oppassen en niet overmoedig mogen worden, het geen eveneens geldt voor Grolé (De Ring) tegen Clements (DAB). Ver schoor (De Ring)Nijdam (DAB) kan een aardige partij worden, beide zijn even sterk en goede sportlui. In het vlieggewicht bokst Zoon (De Ring) zijn tweede wedstrijd tegen Diepbrink (DAB) terwijl Augustijn (De Ring) ook weer staat opgesteld en wel tegen Backhuis, waarvoor hij zal moeten oppassen, want de Amsterdammer is vooral van rechts zeer hard. Als reserves staan voorts nog opge steld OversluizenGomersbach en Jo- sephsVermeulen. Bij elkaar genomen een heel goed programma, waarvan bokslievend Den Helder naar harte lust kan genieten. Hr. Ms. Torpedobootjager „Evert sen" die van Tandjong Priok op weg naar Nederland is zal op zijn reis de haven Trincomali (op Ceylon) aan doen. Post voor de opvarenden kan daar worden uitgereikt, mits deze uiterlijk 11 December a.s. gepost wordt, PLATTELANDS JONGEREN GEMEENSCHAP Een groot aantal jongeren bezocht de bijeenkomst, die deze keer gewijd was aan de Sinterklaas-viering. Nadat voorzitter B. Kaan geopend had en men bezig was de welbekende liedjes te zingen, trad de grijze Bisschop met z'n knecht binnen; hij werd door mej. A. Dekker in een zelf gemaakt gedicht welkom geheten. Joh. Oltmans las daarna ,,'t Zilvermannetje" van Hen- riétte van Eijck voor en een tweetal dames voerde een samenspraak op, waarom hartelijk gelachen werd. Uit de onuitputtelijke zak, die Piet meebracht, kwamen tal van cadeau tjes te voorschijn en toen Sint en Piet zichzelf ook met een cadeautje be dacht hadden (dat door de afdeling handig in de zak gewerkt was) sprak de Heilige de wens uit, dat de goede geest, kenmerk van de PJG, altijd mocht blijven en de PJG-gedachte tot heil van het platteland mocht worden uitgedragen. Na vertrek van de hoge gast bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. De hele avond heerste er trouwens een zeer genoegelijke stemming. DE SINT OP BEZOEK. Op de scholen in de gehele Polder is met grote vreugde het Sinterklaas feest gevierd. We kunnen er niet aan denken van elk der feesten een verslagje te geven. Dat zou te veel plaatsruimte vergen. Laten wij volstaan met op te merken, dat velen de Sint een handje geholpen hebben om aan de kinderen een prettig uurtje te bezorgen en daarvoor de dank van de schooljeugd verdienen. Vele ouderen hebben, waar mogelijk, het feest der kinderen bijge woond en zich verblijd in hun vreug de. De o. 1. school 2 in Breezand viel de eer te beurt, dat ook burgemeester en mevrouw Mijnlief het feest, dat daar Vrijdagmiddag gevierd werd, bijwoon den. Voordat aan de behandeling der agenda begonnen werd, herdacht Dijkgraaf Mr. M. Th. Mjjnlieff het overleden lid van het polderbestuur, de heer R. L. Waiboer en nam de vergadering enige tijd stilte In acht. De voorzitter verwelkomde ver volgens in het bijzonder de heren G. H. Geerligs en G. H. Schenk, hoofd ingelanden. De notulen gaven aanleiding tot de vraag, hoe het stond met de Baily- brug aan de Kooy, waarop de voor zitter slechts kon antwoorden, dat ge wacht wordt op de beslissing van het Departement. Medegedeeld werd, dat de heer H. Wilms is herbenoemd als heemraad; goedkeuring is verkregen op de ver koop van eerder in erfpacht uitgege ven percelen poldergrond; het uitbag geren van de Ballastvaart voor 9200 is opgedragen aan Van der Laan te Alkmaar, die reeds met de werk zaamheden is begonnen. Nadat de vergadering haar goed keuring gehecht had aan het aan gaan van een kasgeldlening tot een bedrag van 200.000 en een rekening- courantlening tot ƒ25000, kwam het voorstel aan de orde om de jaarwed den van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofdingelanden te verhogen met 10% der jaarwedden van Mei 1940. De heer K. Kaan stelde voor de jaarwedden van de hoofdingelanden niet te verhogen. Voor Dijkgraaf en Heemraden ligt de zaak anders. Die doen het meeste werk. De voorzitter erkende, dat de hoofd ingelanden niet zo vaak bijeen kwa men, maar het gold hier niet een ver hoging voor drie afzonderlijke groepen, maar voor het bestuur in z'n geheel. De secretaris deelde mede, dat het slechts om een paar gulden per hoofd ingeland gaat. Het voorstel van de heer Kaan kreeg geen voldoende steun om in stemming te worden gebracht en de vergadering ging accoord met het bovengenoemde voorstel tot ver hoging. De jaarwedden van het vaste per soneel van de polder werden opnieuw vastgesteld op bedragen, waarin de te voren toegekende verhogingen zijn verrekend. Ook werd goedkeuring gehecht aan het voorstel om aan het personeel 'n gratificatie te verlenen, zoals die is toegekend aan het Rijkspersoneel. Door bijzondere omstandigheden heeft de Zaaizaadvereniging te laat verzocht om de aan haar in erfpacht uitgegeven gronden te mogen kopen. Tot deze verkoop werd nu alsnog be sloten. Ook het voorstel tot conversie van een geldlening (besparing van rente) vond geen tegenkanting, maar bjj de behandeling van het verzoek van de vereniging „Vrienden van het Zuider zeemuseum" om een jaarlijkse bij drage, bleken niet allen het eens te zijn met de afwijzende houding van het dag. bestuur. De voorzitter deelde mede, dat de droogmaking van de Zuiderzee voor de polder van weinig betekenis is ge weest, althans niet in die zin, dat daardoor hier iets van folkloristische aard is verdwenen of dreigt te ver dwijnen. De heer W. Komen wou deze ideële zaak wel steunen. De Zuiderzee was de bakermat van de Polder. De heer V. Kaan wees er nog op, dat de onderhoudskosten sterk ver minderden toen de nieuwe zeedijken de taak van onze oude zeedijken over namen. Besloten werd deze zaak van de agenda af te voeren en voor een half jaar aan te houden. De heren W. Komen, Spigt en Broersma hadden de rekening 1946 gecontroleerd en laatstgenoemde deel de mede, dat deze sloot met een nade lig saldo van ƒ13.467.17. Inkomsten ƒ242.250.50, uitgaven ƒ255.717.67. De rekening werd vastgesteld. Indertijd is aan de heer C. K. Groo- tes een stuk grond bij het gemaal „Wijdenes Spaans" afgestaan onder voorwaarde, dat hjj ook het stuk, dat aan de Polder bleef, moest ophogen. Hij heeft dit gedaan, maar de bouw kosten zijn zo hoog, dat hij niet tot de voorgenomen bouw op het hem toegewezen gedeelte kon overgaan. De heer Grootes is inmiddels naar Zuid-Afrika vertrokken en vroeg ver goeding voor de gemaakte kosten voor ophoging. Deze bedroegen ƒ4050. Een gedeeltelijke vergoeding ad 1800.vond het dag. bestuur rede lijk en de hoofdingelanden gingen hiermee accoord. Bjj de rondvraag vroeg de heer W. Komen of het in verband met de hoge lasten geen aanbeveling verdiende ook de bebouwde eigendommen te belas ten. De voorzitter was van oordeel, dat het niet veel zal opbrengen en wel extra werk meebrengen. Voor de bloembollenbedrijven zou het een na deel kunnen zijn, voor de landbouw bedrijven een voordeel. Dat niet-inge- landen ook gebruik maken van de wegen, maar alleen de landeigenaren voor het onderhoud betalen, wordt in het gemeentebestuur als onbillijk ge voeld. Het ligt dan ook wel op de weg van het gemeentebestuur in sommige gevallen subsidie aan de polder te ver lenen. De heer Van Balen Blanken sprak als zijn oordeel uit, dat er een andere regeling zal moeten komen, omdat bij het drukke verkeer op de wegen en de hoge kosten van onderhoud daarvan het op de duur toch niet vol te houden is, dat de polder daarvoor alleen de zorg draagt. De heer G. H. Geerligs was de vraag gesteld: „Wat doe je in het Polder bestuur met die slechte wegen?" Nu de Kneesweg zo verbeterd was, had dit hem moed gegeven. Hoe lang zal het nog duren eer het gehele wegennet verbeterd is? Kan het werk niet uit besteed worden, vroeg hij. „Dan zijn we nog wat eerder failliet," antwoord de de voorzitter en de heer Van Ba len Blanken wees er op, dat uitvoe ring in eigen beheer beter en goed koper is. De 3 km. van de Kneesweg hebben 20.000 gekost en de weg was in 5 weken klaar. Er is besloten de voornaamste we gen voorlopig zoveel mogelijk vlak te maken en zodra het weer het toelaat de nog niet met teer behandelde we gen verder in orde te maken. Over de beplanting der wegen werd de heer Geerligs medegedeeld, dat lege plekken worden aangevuld; waar om de andere een boom is weggehakt worden deze niet vervangen. Ze ston den te dicht op elkaar. De heer V. Kaan informeerde of het uitdiepen der sloten mechanisch zal geschieden. Dat is wel het plan, al dus de voorzitter. Aanschaffing van het benodigde apparaat zal arbeidsloon besparen en ook particulieren zullen er gebruik van willen maken. Na sluiting der openbare vergade ring ging men in comité. Gisteravond om zes uur brak brand uit in het hotel „Het Wapen van Wieringen" aan de Poelweg te de Haukes, eigendom van de heer S. j. van Houten. Het perceel brandde volkomen uit. Nadat eerst de vlammen op de bo venverdieping voor een der ramen wa ren geconstateerd, was het complex spoedig in een vuurzee veranderd. De brandweer van Hippolytushoef werd gealarmeerd, doch hoewel deze spoedig ter plaatse arriveerde, was de brand reeds in een vergevorderd stadium. Door onvoldoende druk op het water leidingnet werd het werk nog meer be lemmerd. De hulp werd ingeroepen van de brandspuit uit A.-Paulowna, die ook spoedig ter plaatse arriveerde. Met twee motorspuiten werd toen het vuur aan getast. Toen echter leek het werk op water naar de zee brengen. De brand weer slaagde erin, de belendende per celen te behouden. Na anderhalf uur blussen was men de brand meester, doch „Het Wapen van Wieringen" was vrij wel tot de grond toe afgebrand. De oorzaak is tot nog toe onbekend. De schade, die in de tienduizenden loopt wordt slechts gedeeltelijk doo,r verzekering gedekt. SINT NICOLAASFEEST Vol verwachting klopte het hart, toen Vrijdagmiddag de Sint met z'n knecht in Oosterland arriveerde. In café Klein was het verzamelpunt. De. grijze kindervriend vertelde van z'n reis, deelde vermaningen uit aan en kele zondaars en prees anderen om hun lofwaardig gedrag. De kinderen van de O.L.S. zongen hem toe, Piet strooide pepernoten en daarna voer den de kleintjes, zowel als de grote ren enkele leuke aangeklede liedjes op. Daartussen door deelden de dames en heren van de Oudercommissie ver snaperingen uit en tenslotte overhan digde Sint Nicolaas persoonlijk de ca deautjes met dive—e lekkernijen. Vol daan keerden al' huiswaarts. Een woord van dank r.an allen, die dit feest weer mogelijk maakten, is dan ook wel op z'n plaats. Laatste posities Ned. passagierssche pen, Maandag 8 December: Aalsdijk 6 Dec. van Philadelphia te Rotterdam, Alcyon 7 Dec. van Takoradi naar Accra. Alderamin 6 Dec. van Rio de Janeira naar Pernambuco. Andijk Havanna-Antwerpen pass. 7 Dec. Scillies. Aversdijk 5 Dec. van Havana naar Antwerpen. Aversdijk 5 Dec, van Havana naar Tampa. Boissevain Singapore-Rio de Janeiro (via Kaapstad) 12 Dec. van Port Swettenham. Congostroom 7 Dec. van Freetown naar Takoradi. Cottica 7 Dec. van Pernambuco naar Trinidad. Filips van Marnix 6 Dec. van Baltimo- re te Rotterdam. Haarlem 4 Dec. van Callao naar Val- paraiso. Helder 5 Dec. van Guayaquil naar Callao. Joh. de Witt 6 Dec. van Port Said naar Algiers. (Java-A'dam). Kamerlingh Onnes New Orleans-Bata- via 6 Dec. te Penang. Kota Agoeng 7 Dec. van Batavia naar Makassar. Kota Gede Rotterdam-Java 7 Dec. van Antwerpen naar Lissabon. Kota Inten 7 Dec. van Suez naar Aden. Lemsterkerk Rotterdam-Bahrein 7-Dec. te Antwerpen. Lievevrouwekerk Rotterdam-Basra, pass. 7 Dec. Ouessant. Maaskerk Amsterdam-West Afrika 7 Dec. 15 mijl Oost. van Startpoint. Madoera 6 Dec. van Madras te Ran- goon. Meliskerk 7 Dec. yan Haifa naar Mar- seille. Merwede Buenos Aires-Amsterdam 7 Dec. te Bahia. Modjokerto Java-Rotterdam, pass. 6 Dec. Gibraltar. Muiderkerk Rotterdam-Sydney, 7 Dec. te Antwerpen. Nieuw-Amsterdam. New York-Havana 9 Dec. te St. Thomas verwacht. Nigerstroom, Lobito-Amsterdam 7 Dec. bij Vlissingen geankerd. Nordam 8 Dec. van New York te Rot terdam. Niikerk, Lobito-Antwerpen 7 Dec. te Dakar. Oraniefontein 4 Dec. van East Londen te Durban. Poeloe Laut Amsterdam-Batavia 7 Dec. te Genua. Roepat 7 Dec. van Lourenzo Marquez naar Mombassa. Ruys 7 Dec van Buenos Aires naar Santos. Rijnland Amsterdam-Buenos Aires 8 Dec. te Rio de Janeiro. Salawati 4 Dec. van Lorenzo Marquez naar Beira. Sloterdiik Rotterdam-Batavia pass 17 Dec. Finisterre. Sommelsdijk 7 Dec. van New Orleans te Rotterdam. Straat Soenda 4 Dec. van Rio de Ja* neiro naar Durban. Streefkerk Rotterdam-Calcutta pass. 8 Dec. Dover. Talisse 7 Dec. van Algiers naar HalifaX- Tasman wordt 10 Dec. van Soerabaya te Brisbane verwacht. Westland. Buenos Aires-A'dam 7 Dec. te Santos. Willem Ruys Rotterdam-Java. pass. 7 Dec. 12 uur Kaap Bon.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2