Hr. Ms. „O 11"voor de derde maal gelichi Slad en Omgeving. „Jutters' onder de pioniers op de walvisvaart Studietoelage gemeentepersoneel De gezinsverzorging van Het Witte Kruis Aankoop van electriciteits- meters etc. voor dewoningbouv^, Jan Hesmerg Geslaagd Een nieuwe koelinstallatie De mooiste duif Fröbelschool Van Galenstraat Van het groene laken Bridge-nieuws Bron van welvaart voor Den Helder en Huisduinen Hermes-nieuws Commandeurs, die van geen ophouden wisten Tafeltennis-nieuws Op 27 September 1947 richtte het bestuur van de onderafdeling Den Helder van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren tot B. en W. het verzoek te willen bevorderen, dat aan de leden van het gemeenteperso neel, die een cursus volgen teneinde zich te bekwamen voor een diploma, dat voor de gemeente van belang ls, een tegemoetkoming wordt verleend in de daaraan verbonden kosten. Het bestuur wees er op, dat o.m. voor het personeel der gemeente Zaandam en voor dat van de provincie Noord-Hol land een dergelijke regeling is vast gesteld. Het motief, dat aan het vaststellen dier regelingen ten grondslag lag, is dit. dat de belangen van de openbare dienst ten nauwste zijn betrokken t>tj do vakbekwaamheid van het perso neel. Vooral nu het arbeidsterrein van de overheid zich steeds m'eer uit breidt en de problemen, welke daar mede samenhangen, schier dagelijks toenemen, worden aan het ambtena renkorps hoge eisen van bekwaam held gesteld. Voor onze gemeente, welke zich ln een stadium van her nieuwde ontwikkeling bevindt, geldt dit wel in bijzondere mate. Terecht wordt voorts in het ver- soekschrift opgemerkt, dat ln het al gemeen de studerenden dat zijn in de regel de Jongere, lager gesalarieer de ambtenaren op grond van hun financiële omstandigheden feitelijk niet In staat z|jn zelf de studiekosten te betalen. B. en W. achten een regeling, als in het verzoekschrift bedoeld, van groot nut voor de gemeente en voor de betrokken ambtenaren. Als leid draad voor de vaststelling daarvan menen zij de provinciale regeling te moeten aanbevelen. Op grond hier van wordt aan hen, die studeren voor een diploma, dat voor de tak van dienst, waarbij zij werkzaam zijn, van belang is, een tegemoetkoming ver leend, ln hoofdzaak neerkomende op het volgende: 75 van het cursus- en reisgeld voor gehuwden en ongehuwden-enlge- kofctwinners; 50 van het cursus- en reisgeld voor ongehuwden-nlet-enige-kostwtn- ners; 100 van de studiekosten voor eenvoudige dlplofta's, indien het totaal der kosten van cursus- en reis geld het bedrag van f 40 niet over schrijdt. B. en W. achten het gewenst, dat m de regeling een bepaling wordt op genomen, dat de ambtenaar, die een studietoelage aanvaardt, zich schrif telijk behoort te verbinden het bedrag daarvan terug te betalen, Indien h(J binnen een tijdvak van twee Jaren, te rekenen vanaf het tijdstip, waarop hij de toelage of de laatste termijn daarvan zal hebben ontvangen, op eigen verzoek of ten gevolge van aan hem zelf te wijten feiten of omstan digheden wordt ontslagen. Het dienovereenkomstige voorstel tal Dinsdag a.a. ln de raad worden behandeld. Groot is de behoefte aan gezinsver zorgsters, die de taak van de zieke huisvrouw kunnen overnemen. Het hoofdbestuur van de Noord-Hollandse vereniging „Het Witte Kruis" heeft sedert jaren getracht deze tak van dienst tot bloei te bregen zonder re sultaat. In de bijeenkomsten van de Commissie voor „Huisverzorging" zo als vroeger deze gezinsverzorging eenzijdig werd betiteld, hoorde men sieeds hetzelfde geluid: le. Het is een dure onderneming; 2e. Er is steeds gebrek aan hulp krachten. Thans is er een mogelijkheid om de ze dienst op zakelijker, meer doeltref fende en gezonder financiële basis te brengen. De Studie-commissie van de Districts-Armenraad te Alkmaar heeft de opleiding van gezinsverzorgsters in studie genomen en daarover rapport uitgebracht. In deze commissie waren „Het Witte Kruis" en „Het Wit-Gele Kruis" vertegenwoordigd. Van overheidswege wordt waar schijnlijk subsidie gegeven aan orga nisaties die gediplomeerde gezinsver zorgsters in dienst hebben. Daar de voorgeschreven opleiding zeer kost baar en langdurig is, is thans een een voudiger opleiding ontworpen waar van de kosten veel lager zijn en waar van het diploma dezelfde waarde heeft als dat van de voorgeschreven oplei ding. Het bestuur van de afd. Den Helder, dat gaarne zijn medewerking wil ver lenen, stelt voor een aantal Helderse meisjes de gelegenheid open om geheel kosteloos opgeleid te worden voor 't diploma gezinsverzorging. Kosten van de opleiding en de reiskosten neemt „Het Witte Kruis" geheel voor haar lekening, waartegenover men zich dan verbindt, na het behalen van het di ploma, gedurende twee jaren als ge zinsverzorgster in Den Helder werk zaam te blijven. Meisjes die interesse hebben voor dit prachtige en zo bij uitstek nuttige werk te worden be kwaamd kunnen zich schriftelijk op geven bij de dames mevr. Smit-Win kelman. Loodsgracht 63 en mevr. M. R Houtman-Klercq, Julianapark 11. Na het behalen van het diploma volgt een vaste aanstelling tegen een behoorlijk jaarinkomen. Wij hopen dat velen zich tot dit mooje werk aange trokken zullen voelen en daardoor te vens zullen willen medewerken om de nood, die er zo vaak in de gezin nen waar de moeder ziek is heerst, te lenigen. In verband met de in voorbereiding zijnde plannen voor woningbouw, enz., achten B. en W. het, met het oog op de materiaalpositie en de zeer lange levertijden, raadzaam, dat reeds thans wordt overgegaan tot het aankopen van de hiervoor benodigde electrici- teita-, gas- en watermeters en hulp materialen voor het maken der gas- aansluitingen. Voorlopig is hierbij ge rekend op ongeveer 1050 aansluitin gen. De kosten van aankoop zijn ge raamd als volgt: Electriciteftsmeters f 43.200; gasme ters f 48.562.50; hulpmateriaal voor gaaaansluitingen f 5.880.—; waterme ters f 47.250,Totaal f 144.892.50 of rond f 145.000,---. B. en W. vragen daarom aan de Raad een crediet ter grootte van ge noemd bedrag, teneinde tot de voor gestelde aankoop te kunnen overgaan. In de plaats van G|js Beths heeft het bestuur der H.O.V. Jan Hesmerg, tct heden tweede concertmeester ln Haarlem, tot eerste concertmeester benoemd, zo meldt de Haarlemse Courant. Deze benoeming geschiedde na een vergelijkend examen, waar aan zes sollicitanten deelnamen. De commis sie, die hiermede belast was en onder voorzitterschap van Louis Zlmmer- mann stond, .heeft unaniem gemeend jan Hesmerg voor deze benoeming te mogen aanbevelen. Jan Hesmerg genoot zijn opleiding aan de Muziekschool van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst te Haar lem; bij de heren Jos. de Clerck voor viool en Mart. Lürsen voor theorie; oaarna zete hij zijn studie voort bij de heer Jo Hekster, tweede concert meester van het Concertgebouw in Amsterdam. Als solist trad hij op In Haarlem, Den Haag en voor de radio, De heer Hesmerg is thans 33 jaar oud en van hem kan dus nog veel worden ver wacht. De heer Hesmerg was voorheen woonachtig te Den Helder. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. van Strijen, chef van het bureau Sociale Zaken te Apeldoorn, slaagde op 10 Dec. j.1. te Utrecht voor het exa men beroepskeuze-adviseur bij het Rijksarbeidsbureau. De firma Blom in de Koningstraat i< erin geslaagd de hand te leggen op een schitterende koel-installatie. die uitstekende diensten zal bewijzen bij het bewaren van fruit en speciale groenten. Het ls een Amerikaanse ma chine. een General Electric Home Freezer, die op dit gebied als 'iet nieuwste snufje kan worden be schouwd. Reeds het uiterlijk is een sieraad voor de zaak, maar vooral bet binnenwerk en daar komt het toch op aan voldoet aan de hoogste eisen. De motor bevindt zich in een herme tisch afgesloten ruimte, en de machine bezit verder alle eigenschappen die een rustige, doeltreffende werking bevor deren. De temperatuur in de kast kan desgewenst worden verlaagd tot 20 graden Celcius onder 0. Op de te Aalsmeer op 5, 8 en 7 De cember 1947 gehouden Nationale Pluimveetentoonstelling behaalde de heer T. J. Hoffman met een inzending Kleurstaartmeeuwen (Sierduiven) de collectleprijs met het hoogst aantal punten en de zilveren medaille voor de mooiste duif. Op de Nationale Pluimveetentoonstelling welke op 25, 26, 27 en 28 December door <Je Klein- diersportvereniging „H. en O." In de B. L. O. school aan de Hector Treub- straat gehouden wordt zullen ook deze dieren te bewonderen zijn. B. en W. vragen aan de raad een cre diet van f 705 voor het aanbrengen van een electrische verlichting in het nood gebouw van de Nutsfröbelschool aan de Van Galenstraat, en voor het maken van een zandbak. DOKTERSDIEN8T. De week-end diensten zullen wor den waargenomen door: Dr. M. G. Vroom, Plantsoenstraat 11, telef. 2485. Dr. R. Franssen, Javastraat 6, tel. 2712. Er zijn nu 6 ronden gespeeld voor de persoonlijke kampioenschappen 3de klas, zodat gister, Vrijdag, alleen nog de finale verspeeld moet worden. De stand is als volgt: 1 C. Krijnen (YOG) 12 p. gem. .3.70, 2 N, Hoogschagen (DOR) 7 p. gem. 3.10, 3 S. Ran (Royal) 6 p. gem. 3.42, 4 J. Engel (VOP) 6 p. gem. 2,81, 5 W. Faber (HBC) 6 p. gem. 2,68, 6 G. de Vries (DOR) 4 p. gem. 2.84, 7 W. Ekkebus (De Poedel) 4 p. gem. 2,76, 8 H. Wijker (VOG) 3 p. gem. 2.68 De laatste partijen beginnen om 8 uur. Na afloop vindt de prijsuitreiking plaats. De eerste helft van de bridgecom- petitie is afgesloten met de volgende wedstrijden: HBC 1945 I—Schagen II 8041; HBC 1945 IISchagen I 6738; HBC 1945 inSchagen IV 4825; HBC 1945 IV Schagen III 6025; HBC 1945 V Schagen V 43-43; VBC IRKBC Scha gen II 51—29; VBC n—RKBC Schagen I 42—46; VBC III—RKBC Schagen III 43—43. De' stand luidt thans: le klas A: VBC II 4 2 2 0 8 40 RKBC Schagen I 4 2 1 1 5 72 Wieringen I 4 2 1 1 5 34 HBC 1945 I 4 2 0 2 4 17 Schagen II 4 0 0 4 0 —167 le klas B: VBC I 4 4 0 n 8 88 RKBC Schagen II 4 2 0 .2 4 1 HBC 1945 II 4 2 0 2 4 5 Wieringen II 4 1 0 3 2 39 Schagen I 4 1 0 3 2 43 2e klas A: Schagen IV 4 3 0 1 6 «1 VBC III 4 2 1 1 5 45 HBC 1945 III 4 2 0 2 4 16 Wieringen V 4 2 0 2 4 43 RKBC Schagen III 4 0 1 3 1 80 2e klas B: Wieringen IV 3 1 2 0 4 58 Schagen III 3 1 1 1 3 26 HBC 1945 IV 3 1 1 1 3 16 VBC V 3 0 2 1 2 66 2e klas C: VBC IV 3 3 0 0 6 85 Wieringen III 3 2 0' 1 4 47 Schagen V 3 0 1 2 1 47 HBC 1945 V 3 0 1 2 1 82 Het wëdstrijdprogramma voor a.s. Zondag luidt: 11 uur: Meisjes A—Meisjes B, veld B. 11.45 uur: Hermes IV (dames) DEM II; veld B. 1 uur: Eechtrop a— Hermes a (jongens), veld B (op ver zoek van Eechtrop wordt deze wed strijd in Den Helder gespeeld). 1 uur: Hermes II (heren)HBS III, veld A. 2 uur: Hermes III (dames)—Eechtrop II, veld B. Tot slot van deze dag komt Hermes I(heren) in het veld tegen Eechtrop I. Uit werd tegen deze nogal stevige ploeg 22 gespeeld. Daar de Adelbors ten verleden week met 42 van Ijs vogels wisten te winnen, staan zij met een punt voorsprong op Hermes en Kraaien aan de kop van de derde klasse. Hermesheren, 'jullie zullen Zondagmiddag heel hard moeten aan pakken, willen jullie de Jonkers blij ven volgen. De wedstrijd begiftt om ongeveer 2.15 uur en zal geleid wor den door de Heren Steilberg en Veen, Mochten Den Helder en Huisdui nen zich kunnen beroemen op vele koene Commandeurs onder hun bevolking, tot een centrum van re derijen zijn zij nooit geworden. Slechts gedurende drie Jaren was in Den Helder een rederij gevestigd en wel die van Hoogland en De Leeuw. In 1761, 1762 en 1763 werd door deze reders een schip naar Groen land uitgerust, hetwelk onder com mando stond van Hendrik Baske, een Helderse Commandeur, die zijn sporen reeds op de walvisjacht had verdiend. De eerste twee jaren waren de resultaten matig, maar het derde jaar werden 7'vissen ge vangen, hetgeen een behoorlijke vangst kon worden genoemd. Toch werd hierna de visserij niet verder voortgezet, hetgeen wel zal moe ten worden toegeschreven aan het feit, dat de Helderse bevolking te weinig kapitaalkrachtig was om dergelijke grote risico's te nemen. Neen, voor kapitaal moest men in Den Helder niet zijn, maar koene zee lieden waren er in overvloed. Reeds als kleine jongens waren zij met hun vader meegegaan naar zee om ln de geheimen van de zeemanskunst te wor den ingeleid. Maar het was niet alleen de praktijk die vereist werd, doch hier naast waren ook degelijk karakter eigenschappen nodig, wilde men met goed resultaat het bevel kunnen voe ren over 't internationale mengelmoes van zeelieden, die de walvisvaarders bevolkten. Maar bovendien eisten de reders niet alleen een betrouwbaar commandant voor hun schip, maar zij wilden ook resultaten zien in de vorm van zoveel mogelijk traan en baarden. Aan al deze eisen voldeden de Hel derse Commandeurs in het algemeen blijkbaar ten volle, want van vader op zoon zien we ze in dienst van dezelfde reders. Helderse Commandeurs in de frontlinie. Zo maakten Pieter Claasz. Rijkers en zijn zoon Cornelis Pietersz. Rijkers meer dan 50 reizen voor de Gebr. Mol uit Jisp. Rijkers was trouwens een bekende Deze onderzeeboot heeft wel een heel merkwaardige geschiedenis. In Maart '40 zonk zij in de haven mond van Den Helder tengevolge van een aanvaring met de sleep boot „Amsterdam". Zij werd ge licht en naar de werf gesleept om daar te worden gerepareerd. Na de Duitse inval werd zij door het werf personeel tot zinken ge bracht, waarna de Duitsers haar wederom hebben gelicht. Zij heb ben haar tegen het eind van de oorlog ter versperring van de ha venmond tot zinken gebracht. Op dezelfde plaats waar zU voor de eerste maal ongewild naar de bo dem ging. De bergers hebben haar thans gelicht en zijn druk bezig -het wrak drijvende te maken. De beide foto'z herinneren aan de eerete berging, in Maart 1940. Op de bovenste foto is het wrak drij vende. Op de onderste foto wordt het door twee machtige bokken oor de haven getransporteerd. De sleep passeert Juist Hr. Ms. kruiser „Sumatra", waarvan het wrak thans ligt bij de Norman- dische kust (Foto's archief). naam iij de walvisvaart, want er wg, ren nog verschillende andere Helderse Commandeurs van die naam. Een even bekende Helderse Cora- mandeursfamilie was die van Walig. Van Simon Jansz. Walig is zelfs be kend, dat hij reeds als 21-jarige jonge man het bevel voerde over het schip „Wijnandina" dat in 1743 naar Groen land vertrok, Ook Jacob Schol en diens zoon Pieter waren succesvolle commandeurs, die beiden meer dan 80 reizen maakten, zonder een enkel ongeluk. Dat Jaeob Schol bovendien voor geen kleintjt ve-vaard was, bleek ln 1712. Wij waren toen in oorlog met Frankrijk en Fran se oorlogsschepen onderschepten een achttal walvisvaarders. Jaap Schol wierp zich echter moedig ln de strijd tegen de overmachtige oorlogsbodem! en slaagde erin het schip van Jan Balk. dat ereds was veroverd, te her. nemen. Wisselvallige vangsten, Wat de vangsten betrof, sloegen d! Helderse Commandeurs in het alge. meen ook geen slecht figuur. Voor zo ver bekend, was de meest succesvolle Commandeur Pieter Willemsz. van da Helder. In 18 jaar tijd ving hij voor Zeeger Vettes uit De Rijp 170 vissen, In 1714 bracht hij zelfs het enorme aantal van 25 vissen thuis, Hoe wisselvallig de vangsten overi gens waren, blijkt wel hieruit, dat zelfs deze kampioen nog 3 jaren zonder enige vangst uit het Noorden terug keerde. Een andere gelukkige visser was Cornelis Rijkers, die in 1721 reeds de 14e Juli het Marsdiep binnenliep met 600 vaten spek, verkregen uit de vangst van 19 vissen. Bijzondere prestaties werden verder nog geleverd door vader en zoon Quaek uit Huisduinen. Nadat Cornelis Qusck reeds 30 jaren op walvissen jacht hsd gemaakt, zette hij tezamen met zijn zoon Pieter koers naar Novs-Zembls en doodde daar op het Moffeneiland 2200 walrussen, waarvan zij er 930 kon den overbrengen en die 196 vaten tras» opleverden. Maar lang niet alle schippers kondsn op een dergelijk geluk bogen en maar al te vaak werden de commandeurs door de reders beoordeeld naar de vis sen, die zij vingen. Zo gebeurde het ook dikwijls, dat een ervaren comman deur na enkele slechte jaren san de dijk werd gezet, zoals b.v. Pieter Soe- telief, die na een behoorlijke staat van dienst, waarbij hij zelfs in 3 jaar tijd 1 maal schipbreuk leed en 1 maal door een Frans oorlogsschip werd genomen, na 2 vergeefse reizen werd afgedankt. Hendrik de Leeuw, Jan Klaasz. Oom, Pieter Cornelis Rijkers, Jansz. Walig en Meijndert Spijker ondergingen een zelfde lot. Laatstgenoemde Meijndert Spijker had trouwens nooit veel geluk gekend. Bij zijn eerste tocht als com mandeur verging zijn schip na eeft vangst van 11 vissen en enkele jaren later moest hij wederom zijn schip in het ijs achterlaten, terwijl het jaur daarop zijn nieuwe schip door de Fransen werd veroverd. Kerels die van doorzetten wisten. t Ongelukken zijn de Helderse walvis vaarders trouwens ruimschoots ten deel gevallen. Velen hebben hun schepen zien ten ondergaan tussen de zware ijsvelden en hebben de vlucht moeten nemen over de ijs- schotsen om redding te zoeken bij minder ongelukkige collega's. Maar van ophouden wisten de Comman deurs niet, want een volgend jaar treffen wij hun namen weer aan voor een nieuwe reis. Een typisch voor beeld van deze doorzetters is Klaas Keuken, die meer dan 40 reizen maak te en hierbij 4 maal schipbreuk leed. Zelfs zag hij kans om 2 jaar nadat hij een schip had verloren, het wrak weef op te sporen en de lading eruit te bergen. Twee rampen mogen tenslotte niet onvermeld blijven en wel die van Dirk Cornelisse Hoogerduin, die na een zware reis met zijn schip „de Juffrou wen Anna Cornelia en Anna" in 1778 met de Hollandse kust in zicht, ter hoogte van Egmond schipbreuk leed en is gestrand, waarbij 17 leden van de bemanning jammerlijk om het le ven, kwamen. De avonturen van deze zeelieden, die. ons een duidelijk beeld geven van de gevaren waaraan de wal visvaarders bloot stonden, zijn in boek vorm uitgegeven evenals de beschrij ving van de nog grotere ramp van de Helderse Commandeur Hendrik Broer tjes, die in 1777 met zijn schip „de Wil- helmina" de dood vond. De lotgevallen van deze zeelieden op de IJsschotsen en temidden van onbe kende eskimo-stammen zijn verbijste rend en dwingen bewondering af voor de moed en taaiheid van deze onbe kende zeehelden, die hun deel biidroe- gen in de roem van Nederland als zee mogendheid. Drs. A. W. LUYCKX. IVA 1—HORNA 2 (dames). A.s .Zondag speelt het eerste dames team van de Helderse Tafeltennisclub „IVA" een thuiswedstrijd tegen een team uit Hoorn. Dit wordt haar 3e wedstrijd en tot nu toe zijn ze nog on geslagen, wij hopen dan ook dat dit zo mag blijven. Belangstellenden ziin hartelijk welkom, er wordt gespeeld in het gymnastieklokaal van Pro Pa" tria Hoogstraat, Den Helder. AanvanS half drie. Good luck, dames.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2