V Lezing voor de VOIW, afd. Den Helder Siad en Omgeving. Provinciale Staten vergaderden Er zijn tien millioen ratten te veel in Nederland „Is de illegaliteit over het dode punt heen De Helderse tafeltennis- competitie Kerstnachtwijding in de Lutherse Kerk NUTSSPAARBANK DEN HELDER NIWIN-nieuws Personen-auto voor Openbare Werken Geridderd Hermes-nieuws „Jutters" onder de walvis- vaarders K.V.H.Animo Ready 43 Ze zijn er toch Hr. Ms. Evertsen op weg naar Nederland Texel. Correspondentschap Den Burg Visserij Urk. OOR SPOORKAARTJES ELTHUYS Reisbureau Oud-Burgemeester Lovink overleden Prijzen Akkerbouw-producten* WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Wu LUISTEREN NAAR.... Juhanadorp. Geen salarisverhoging voor Provinciaal Personeel De bestrijding met kracht aangepakt Dood aan het gespuis! In de jongste vergadering van de afdeling' Den Helder van de Vereni ging van Oud-Illegale Werkers, afde ling Den Helder, heeft de secretaris, de heer C. Jonker, een lezing gehou den over het onderwerp „Is de illega liteit over het dode punt heen?" Spreker stelde -deze vraag, omdat velen op het ogenblik van mening schijnen te zijn, dat de illegaliteit thans geen enkele taak meer heeft, en dus beter ontbonden kan worden. De ze mening wordt gegrond op de stel ling, dat de illegaliteit in de bezet tingsjaren slechts was een bundeling van de krachten, die één waren lp 't verzet, in hun practische weigering om de Duitsers te dienen. De illegali teit zou dus slechts sterk geweest zijn in het negatieve. Dergelijke geluiden werden echter in de felle jaren van het verzet niet of zeer sporadisch ge hoord. Men leefde toen in de positieve sfeer van de strijd en de latere pas sieven moesten nog wachten op het „geluksjaar 1944", het jaar van hun keuze en voor vele Nederlanders het jaar van „hun draai!" In dat jaar heeft de Nederlandse illegaliteit zich wel verbreed, maar niet verdiept, en zij heeft in massa lieden opgenomen die later de naam der illegaliteit tot een aanfluiting zouden maken en zich zou den dekken met de bekende argumen ten, „ook illegaal te zijn geweest". De heer Jonker wees daarop op het nationale karakter van het Ne derlandse verzet, dat zich niet in de eerste plaats richtte tegen Duitsland, maar tegen Nazl-Duits- land, tegen de bedreiging door dic tatoriale machten, die de grond pijlers van ons volksbestaan dreig den te ondermijnen. Zij streed te gen de vergoddelijking van de staat, de rassenwaan, zU streed voor de historisch verkregen eer bied voor de menselijke persoon lijkheid. Inderdaad zijn de dagen van harde strijd en acute nood nu voorbij. Dat betekent echter niet dat de geest der ontwapening zich nu ook van de ille galiteit mag meester maken. De ille galiteit heeft de strijd in de dagen van het verzet gewonnen, zij heeft in de dagen na de bevrijding het onder spit gedolven, niet in het minst door het eigen onvermogen om tot een be hoorlijke vorm te komen. Wij hebben dit betaald met het verlies van de zuivering en de berechting, en wij zien de collaborateurs alom op de posten. De illegaliteit heeft het begrip dat zij geen taak zou hebben na de oorlog, zeer duur betaald, en vele van haar resultaten zijn in de reactie na de oorlog verloren gegaan. „Ziende op de chaos van vandaag op allerlei gebied, zeggen wij, thans kunnen en mogen wij niet ontbinden, maar moet de illegaliteit zich bunde len. Wij zeggen niet, dat de illegaliteit zal moeten biyven bestaan. Wy ont kennen geenszins, dat de illegaliteit een aflopende taak heeft. Maar het werk mag niet half blyven liggen en we mogen niet liquideren temidden van de sWjd. Op de duur komt inder daad het reünistenkarakter naar vo ren. De vraag is maar: wanneer en Sinds 2 weken draait de competitie op volle toeren. De animo voor deze wedstryden is onder de deelnemers byzonder groot en er wordt met veel elan om de punten gestreden. De or ganisatoren, HTTC, IVA en Sportver. „Rijkswerf", kunnen dan ook niet an ders dan tevreden zijn over het geno men initiatief. In afd. A heeft IVA I de leiding, door overwinningen op Adelborsten II en IVA II, gevolgd door Zeemacht I, dat een verdienstelyke 6-4 overwin ning op het sterke Adelborsten I be haalde, dat de derde plaats inneemt. In af<^ B gaan Zeemacht II, Zee vaartschool I, Adelborsten III en IVA V, elk met 2 overwinningen aan de kop, waarvan de overwinningen van Zeemacht II, beiden 10-0 tegen Rijks werf III en ZVS II, wel het meest overtuigend waren. Tenslotte afd. C. Hier leiden ZVS III en ZVS IV beiden met 2 overwinnin gen, gevolgd door Adelborsten IV met 1 overwinning. Het opmerkeiyke feit doet zich Ijier voor, dat het orthodoxe „prik-systeem" superieur is over het werkelyke tafeltennis, maar met een weinig meer zelfvertrouwen en wed stryd routine, zyn we er van over tuigd, dat dit slechts van korte duur is. Belangstellenden, die met deze in Den Helder nog vry onbekende sport willen kennismaken, zoudén we wil len aanraden a.s. Donderdag 18 De cember de belangrijke wedstryd IVA I—Adelborsten I bij te wonen. De wedstryd wordt gespeeld in het gym nastieklokaal van Pro Patria in de Hoogstraat (by de Loodsgracht)Aan vang 7.15 uur n.m. De toegang is vry. Evenals het vorige jaar zal in de nacht van 24 op 25 December a.s. in de Lutherse kerk aan de Wezenstraat v/eer een Kerstnachtwyding worden gehouden. Jong en oud zal zich daar om de kribbe scharen en vele mooie bekende Kerstliederen zingen. De jeugd kan nog meedoen aan het instu deren der liederen op Dinsdagavond a.s., van 7-8 uur in het bygebouw van de kerk. De repetitie staat onder lei ding van de heer J. H. Keyzer. Ieder meisje en iedere jongen, die in de Kerstnacht tot twaalf uur zal mogen opblyVen, is welkom! hoe? In de bezetting was 't een klein gedeelte van ons yolk, dat tot daad werkelijk verzet overging en aan het volk het voorbeeld gaf. Laat thans de cud-illegaliteit als kleine, zelfbewuste minderheid haar stem verheffen te gen het onrecht, dat striemt en pijnigt. Laat zij als gebundelde verscheiden heid en met onderling verschil van politieke en godsdienstige overtuiging haar werk legaal voortzetten voor democratie, recht en vryheid". Ter vergadering werd voorts medegedeeld, dat de beeldhouwer Kees Schrikker te Laren het ont- werp-verzetsmonument gereed heeft zodat binnenkort wat dit punt be treft een beslissing kan worden ge nomen. Pogingen worden gedaan, om in de loop van Januari een vergadering te beleggen met als spreker „Frits de Zwerver" (ds. F. Slomp), de oprichter van de Landelijke Organisatie. Ren meuw jaar, 'n nieuwe kans. Een goed overzicht van Uw uitgaven helpt U rondkomen met uw inkomen En wanneer U rondkomt, leeft U gelukkiger. Kwartaal-overzicht 5 ct., voor beeld met toelichting gratis bij de In de Maandagavond gehouden ver gadering van het plaatselijk NIWIN- comité werd afscheid genomen van de luitenant ter zee der le klasse J. G. M. D. van Gfondelle, die binnenkort Den Helder gaat verlaten omdat hij be noemd is tot le officier aan boord van Hr. Ms. „Kortenaer". De voorzitter, de heer W. Velthuys, bedankte hem voor alles wat hy in het belang van het NIWIN-werk had gedaan, en vertrouw de dat zijn opvolger, de luitenant tor zee der le klasse I. F. van Veen, niet alleen zyn voetsporen zal drukken als O. S. en O.- en Marvo-officier, maar ook als lid van het NIWIN-comité. Ter vergadering werden voorts en kele mededelingen gedaan betreffende de „Mevrouw Spoor-aandelenactie", welke binnenkort nu de Kerstpak- kettenactie ls geëindigd zal worden gevoerd. Te zyner tyd zullen daarover nadere berichten volgen. Met de verkoop van de verjaardags pakketten gaat het naar wens. Totnog toe zijn pl.m. twintig pakketten ver kocht. Zoals bekend betreft dit de do zen, waarin familieleden vafi militairen in Indië verjaarscadeautjes kunnen verzenden. De pakketten zyn verkrijg baar bij de Nederlandse Middenstands- bank, Koningstraat 7, mevrouw Pluim- van der Mark, Polderweg 25, en de heer W. C. de Bie, Loodsgracht 55. Ze kosten, met inbegrip van frankerings- kosten, twee gulden per stuk, en moe ten uiterlijk drie maanden voor de ver jaardag van de geadresseerde ten post kantore zyn bezorgd. B en W vragen aan de Raad machtiging tot het aanschaften vim een personen auto voor de Dienst van Openbare Wer ken, waarvoor een credlet van f 5000,— nodig la. De schout-by-nacht van de Marine Stoomvaart Dienst M. de Vries is be noemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Het was Zondag een uitstekende dag voor Herme». Van de zes wedstrijden, die er gespeeld zyn, werden er vyf gewonnen, terwyl er maar één verlo ren ging. Hermes I\'—DEM II (dames 1 1—2. Ondanks de nederlaag hebben de da mes een goede wedstryd gespeeld. Het doelpunt, dat Jopie Maasland maakte was van uitstekend gehalte. Hermes in—Eechtrop II (dames) 4-2. Het derde dameselftal heeft zich door deze overwinning tot de tweede plaats opgewerkt. Nu volhouden dames. Thea Veen was hier de topscorer. HBS IIIHermes II 12. Deze over winning. door onze dames uit het vuur gesleept, is zeer belangrijk. Zy staan nu ook op de tweede plaats achter Allianca II. Dit elftal heeft twee pun ten voorsprong, maar komt nog bij on ze dames op bezoek, zodat alle kan sen nog aanwezig zyn. De doelpunten werden gemaakt door Cor Orynus en Nettie Hoogerwerf. Hermes jun.Echtrop Jun. 10. Deze wedstryd werd op verzoek van EecFj- rop in Den Helder gespeeld. Het ver schil tussen de juniores was niet zo groot als de eerste keer, toen Hermes met 70 won, maar jongens de pun ten zijn evengoed binnen. Door gaan zo. Hermes II—HBS III (heren) 6—1. In het begin zag het er niet naar uit, dat Hermes zo'n grote overwin ning zou behalen. HBS begon met een geweldig offensief en het duurde dan ook niet lang of de bal lag achter Han Zegel door een prachtig schot van de midvoor. Tot de rust ging de stryd ge- lyk op. Door Cees v. d. Plas had Her mes nu een 21 voorsprong. Na de rust lukte alles in de Hermes-voor hoede, terwijl de achterhoede stand hield bij de vele HBS-aanvallen. Door Dick Dijkshoorn, Jaap de Boer en Cees v. d. Plas (2 x) werd de stand op 6—1 gebracht. Hermes I-s-Eechtrop I (heren) 20. Hermes speelt elke wedstryd tegen felle en enthousiaste tegenstanders, die er een eer in zullen stellen Hermes zijn eerste nederlaag toe te brengen. Dit schijnt z'n stempel te drukken op het Hermes-team. Het begin is ten minste altyd enigszins aarzelend. In deze wedstrijd had Eechtrop vóór de rust het beste van het spel en de Her mes-achterhoede moest alle zeilen bij zetten om de stand dubbelblank te houden. Na de rust kwam er een an der Hermes-team in het veld. Met lange slagen werden de aanvallen van .uit de achterhoede opgebouwd. Het sücces bleef dan ook niet uit. Een voor zet van linksbuiten Lastdrager kwam in de cirkel waar Broekhuizen klaar stond om de bal in te schieten, 10, Met deze voorsprong werd het spel van 'Hermes nog rustiger en 10 minu ten later zag Lagerveld kans om num mer twee in het doel te pushen. 20. Speciale vermelding verdient wel 't schot van Versaille, dat precies op de kruising van paal en lat kwam. Dit schot had beter lot verdiend. Volgen de keer beter. Door deze overwinning blijft Hermes nog steeds in de running Eén punt staan zij achter op Adelbor sten. De wedstrijd AdelborstenHer mes zal de beslissing wel moeten brengen. A.s. Woensdagavond heeft Hermes een contactavond. Nog slechts enkele Kaarten zijn verkrijgbaar bij Chris Steilberg. Hermesleden, ook deze avond wordt goed! Eén onzer abonné's schrijft ons, met belangstelling de artikelen van drs. A. W. Luyckx, „Jutters onder de pio- n'ers op de walvisvaart" te hebben gevolgd. Hy dpelt ons mede, dat de Jutters zich ook by de moderne wal visvaart niet afzydig willen houden. Op de vorig» reis van de „Willem Ba- rendsz" voeren vier Nieuwediepers mee, en thans bevinden zich minstens zeven stadgenoten aan boord van deze walvisvaarder. Het zyn de 2e stuur man Verblauw, de marconist De Wit, do speksnijder P. Bais, de beenzager Th. Bais, de magazynknecht Veen- stra, de matroos Byl, en nog iemand wiens naam hem onbekend is. In een spannende wedstrijd is het KVH gelukt de punten thuis te hou den. Het gladde veld liet goed spel niet toe. Als scheidsrechter P. de Jong, die een goede wedstryd floot, het begin- signaal geeft, wordt er in een hoog tempo gestart. De aanval vanAnimo Ready is gevaarlijker dan die van KVH waar het niet erg kloppen wil. Na pl.m. 20 minuten spelen weet Animo Ready een vrije kans uit te buiten en de stand op 1—0 te brengen. En nau- welyks is KVH van de 'schrik beko men, of een Animo, Ready dame maakt er met een ver schot 20 van. De tweede opstelling van KVH voldoet 'n stuk beter, en reeds spoedig heeft de ze succes. Na een zeer snelle aanval weet een KVH heer voor de eerste keer de korf te vinden, 21. Door dit succes aangemoedigd valt KVH ener giek aan en nog vóór rust weet KVH met een niet erg fraai doelpunt de stand op 22 te brengen. Na de rust begint het tempo te da len. het slechte terrein doet zich ge ducht gelden. Om beurten zijn de kor ven in gevaar, maar het is een KVH heer die met een afstandschot KVH 'n 32 voorsprong geeft. Deze 32 voor sprong geeft KVH weer moed en als na 30 minuten spelen een KVH heer van dichtby nummer 4 in de korf depo neert is het pleit zo goed als beslecht. Wel weet een Animo Ready dame op een zeer onsportieve wyze de stand op 43 te brengen, maar meer staat de KVH-verdediging Animo Ready niet toe. KVH heeft nu na 10 wedstrijden 9 punten, waarmee zij in de midden moot staat. Zes bonte kraaien in het Bultenveld Nog geen uur na het uitkomen van onze krant van gisteren vervoegde zich de heer Goudswaard aan ons lo ket, die vertelde dat hij enkele weken geleden in de omgeving van de Mid- denvliet te Koegras een zestal bonte kraaien heeft waargenomen. Hij deel de ons dit mede naar aanleiding van het artikeltje „Uit de natuur", waarin wij de vraag stelden „Waar blijven de bonte kraaien?" Ze zijn er dus blijkbaar toch, deze grijsgerokte ridders, al is hun aantal wel heel wat geringer dan normaal. Mochten er nog andere lezers zijn, die de bonte kraai hebben opgemerkt, dan verzoeken wij hen, ons dat even, net opgave van tijd, plaats en aantal, te berichten, onder het motto „Uit de natuur".- Maandag j.1. verliet Hr. Ms. torpedo- bootjager „Evertsen" met ruim twee honderd opvarenden de haven van Tandjong Priok voor de thuisvaart. Het schip zal onderweg voor vlag vertoon verschillende havens aandoen. Voor de goede orde herinneren wij er even aan, dat het correspondent schap voor Den Burg en omgeving sinds kort wordt waargenomen door de heer S. Krijnen, Binnènburg 4, Den Burg, Texel. Voor het plaatsen van berichten, verenigingsnieuws e.d. kan men zich dus bij hem vervoegen. BEROEPEN. Voor een buitengewone predikants plaats voor „Zonnegloren" (Ned. herv.) is beroepen de heer G. Karsdorff te de Waal en de Koog. URK, 15 Dec. Door 34 vaartui gen werd j.1. Zaterdag aangevoerd 36550 pond Noordzeevis, prijs 16—91 ct.) 4009 pond snbekbaars, prys 51 54 ct.; 1238 pond rode baars en voorn, prijs 1820 ct.; alles per pond. Cor. Lissone-Lindeman Zoals wy gisteren melJden, is te Alkmaar op 75-jarige leeftijd overleden de heer G. J. Lovink, die vele jaren burgemeester in verschil lende plaatsen in Noord-Holland is ge weest. De heer Lovink werd op 2 October 1917 geïnstalleerd als burgemeester én secretaris van Callantsoog, waar hij tgt 1920 in functie is gebleven. Bij Kon. Besluit werd de heer Lovink met in- gaqg van 1 September 1920 benoemd tot burgemeester van Anna Paulowna, waar hij tot 1938 werkzaam is geweest. De heer Lovink was daar tevens heem raad van de Anna Paulownapolder, voorzitter van de coöperatieve Boeren leenbank en president-kerkvoogd. Hij stond daar evenals in de andere plaatsen waar hy werkzaam is geweest bekend als een zeer humaan man, die by de bevolking zeer gezien was. In het k>ijzonder herinnert men zich in Anna Paulowna zijn actie voor de bol- lenkwekers, die in het rampjaar 1928 1929 in de strenge winter zwaar ge troffen werden doordat hun bollen wa ren bevroren. Geen wondjgr, dat men hem geëerd heeft door zijn naam aan een straat te verbinden. De heer Lovink vestigde zich na zijn ambtsvervulling te Alkmaar, waar hij zich in de mobili- satietyd verdienstelijk heeft gemaakt als bestuurslid van 't 'Gewest Alkmaar van de Bijzondere Vrijwillige Land storm. Na de vrede werd een bqpoep op oud-burgemeester Lovink gedaan om zich beschikbaar te stellen als waarne mend burgemeester van Bergen én Schoorl. In Mei 1945 aanvaardde de heer Lovink deze eervolle taak en is als waarnemend burgemeester van bei de gemeenten tot 15 Augustus 1946 in functie gebleven. Dat men hem ook daar zeer gewaardeerd heeft is wel ge bleken by zijn afscheid in de raadszaal en ook uit het feit, dat men daar een straat naar hem genoemd heeft. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling zal plaats vin den Vrijdagmiddag op de gemeentelij ke begraafplaats Alkmaar. De stoet vertrekt om 2 uur van het sterfhuis. Naar wy vernemen, heeft de minister van Landbouw aan de vertegenwoor digers van de landbouworganisaties medegedeeld, dat de nieuwe prijzen van de akkerbouw-producten uiterlyk 1 Fe bruari 1948 vastgesteld zullen v-^-den. Gewacht moet worden op de kostprys- berekeningen van het Landbouw Eco nomisch Instituut. Abbedijk, 14 Dec. van Houston t« Galveston. Alamak, Amsterdam- Perz Golf, 16 Dec. van Aden. Alde- ramin, per Pernambuco-Antwerpen, pass. 15 Dec. Fernando Noronha. Algenib. 15 Dec. van Rio Grande te Florianapolis. Batavia, Rotterdam- Batavia, pass. 15 Dec. Finisterre. Boschfontein, 16 Dec. van Antwerpen naar Southampton. Duivendyk, 17 Dec. n.m. van Vancouver te Rotterdam verwacht. Edam, 14 Dec. van New York te Philadelphia en 15 Dec. te Baltimore. Joh. van Oldenbarne- velt, A'dam-Batavia, 6 Dec. te Algiers. Nieuw Amsterdam, 15 Dec. van Ha- vanna naar New York. -*• Noordam, Rotterdam-New York, pass. 14 Dec. 14 uur Scilly. Prins Willem IV, 15 Dec. van Catania te Jaffa. Ruys 15 Dec. van Santos naar Kaapstéd, 16 Dec te Rio de Janerio verwacht. Waterland Buenos Aires-A'dam, pass. 15 Dec. Lis sabon. HILVERSUM I, 301 m„ geeft nieuws om 7, 8, 1, 6 en 11 uur. A.V.R.O.: 7.30 Gram.muziek. 8.15 Walsen v. Strauss; 8.45 Concert; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Bijbelse liederen; 9.45 Arbeidsvitaminen; 11.00 Vrouwen in de omroep; 11.20 Aeolion Sextet; 12.00 Metropole Orkest; 12.38 The Swinging Nightingales; 1.15 De Avro- leans; 2.20 Orgel en sopraan; 3.00 Voor zieken en gezonden; 5.00 A.V.R.O.-ka- leidoscoop; 5.30 The Skymasters; 6.15 Sportpraatje; 7.15 Kleinkunstrevue; 8.15 Omroeporkest; 9.15 De familie Stastok; 11.15 Noël Cowards Melodieën. HILVERSUM II, 415 m„ geeft nieuw* om 7, 8 1, 7 en 10.30 uur. K.R.O.: 8.15 Pluk de dag; 9.00 Ochtendconcert; 9.35 Operette-fragmenten; N.R.C.V.: 10.15 Morgenwijding; 10.45 Mozart en Berlioz; K.R.O.: 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Liederenprogr.; 12.33 Dansorkest Klaas van Beeck; 1.45 Hors d'Oeuvre; N.C. R.V.: 2.00 Strijkorkest; 2.40 Voor de vrouw; 3.00 Muziek bij de thee; 3.45 Othello; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Radio Jeugd-Journaal; 5.30 Geestelijke liede ren; 6.30 Haagse Oratoriumver.; 7.30 Het actueel geluid; 8.15 Franse Studio Steravond; 9.50 Engels Jo'ngenskoor; 11.00 Viool en piano; 11.30 Avondpot pourri. BOUW WOONHUIS ANNEX GARAGE. De wederopbouw van een woonhuis annex garage ten behoeve van de heer C. Snel aan de Zanddijk alhier, is op gedragen aan de heer P. de Graaf, aan nemer te Julianadorp. Onder voorzitterschap van baron J. E. de Vos van Steenwyk vergader den gisteren de Provinciale Staten van Noord-Holland. Alc nieuw lid werd geïnstalleerd de heer B. H. J. Alink (KVP). Als leden der Waterstaats- en We gencommissie werden herkozen de he ren ir. L. J. A. Bergansius uit Amster dam en J. Braakman uit Bovenkarspel en als leden van de Raad van Toe zicht op de Provinciale bedrijven jnr. J P. W. v. Doorn uit Heemstede en de heer E. P. Clijnk uit Zaandam. Hierna werd overgegaan tot dé be noeming van leden van de Raad van Hoger Beroep, waarby o.m. mr. C. A. de Groot uit Alkmaar tot plaatsver vanger gekozen werd. Vervolgens kwam in behandeling 't prae-advies van Gedeputeerde Staten omtrent adressen van de Vereniging van Provinciaal Personeel in Noord- Holland en de algemene Bond van Provinciaal Personeel in Nederland, betreffende de salariëring van het provinciaal personeel. In deze adres sen werd verzocht tot verhoging der salarissen over te gaan en nog dit jaar Een grote v tte rat kykt u aan met een loerende blik in zijn schele ogen en overeind staande nekharen. Overal ziet u die rat op reclameblljtten die door het hele land in steden en dorpen zyn uitgehangen. Er boven staat met dul- deiyke letters: Bestrydt de ratten en de muizen! De rat heeft op die affiches een blik in zUn ogen, alsof hy zeggen wilde: „Hier ben ik, wie doet me wat? Ik heb mijn maats om me te helpen, en samen vormen wy een rnill-' -nenleger. Jullie mensen zyn knap, als Je ons eronder krygt. Er komen toch immers steeds weer nieuwe ratten by, en jullie helpt ons, zonder dat je het zelf weet". En kyk, daar vergist zich die waanwyze rat nu in. wy mensen weten het wel degelijk, en eronder krygen zullen we ze ook. Daarop kunnen de ratten 'rekenen. schynen. Het vacuum lost zich als het ware op. Al die ratten by elkaar be rokkenen ons land een schade van globaal geschat een dertig millioen gulden. Daarby nemen we een ogen blik aan, dat iedere rat per dag voor één cent schade toebrengt Hieraan moet een einde komen, en hieraan zal ook een einde komen, dank zy de actie, die de Plantenziektekundi- ge Dienst in Wageningen onder leiding van Dr. C. J. Briejer en met medewer king van Dr. L. W. D. Caudri, hoofd van de afdeling Ratten en Mr. F. du Marchie Sarvaas, leider van de instruc tie, thans ontketend heeft. Wy kunnen in de tegenwoordige tyd van voedselschaarste en gebrek aan materiaal waarachtig onze voor raden wel beter gebruiken, dan ze door een slordige tien millioen rat ten te laten opvreten of vernielen. Er zyn in Nederland nog meer ratten dan mensen, en elke rat werpt zes keer per jaar vyf a negen jongen. Die Jongen zyn na drie maanden al geslachtsryp. Nu -u een eenvoudig rekensommetje kunnen aantonen, dat één rattenpaar per jaar meer dan duizend nakomelingen heeft. Dat zou waarlyk ontstellend zyn, maar gelukkig is de sterfte onder het ongedierte ook ontzaglijk groot. Daar by komt echter één factor van "belang, en dat is, dat op plaatsen, waar nog geen ratten zyn,' deze plotseling ver- VOORLICHTING. Op een excursie o.a naar Alkmaar en Assendelft, die onder leiding stond van de heer J. D. Rempt, plv. hoofd v. d afd. voorlichting van het depar tement hebben wij een duide lijke indruk gekregen van deze actie, niet alleen doo de woorden die de heren G. van Slingerland en J. de Boer als burgemeester van Alkmaar en As sendelft spraken, maar ook door de uiteenzettingen, die gegeven werden door de functionarissen van de P.D. en bij de verschillende objecten door Ir. H. Knol, directeur van Openbare Wer ken te Alkmaar en de heer P. Peys.^ hoofd van de Landbouwschool te As sendelft. Dr. Ir. H. N Kluyver, de pl.v. directeur van de P.D. reisde mede, in plaats van dr. Briejèr, die verhinderd was. Ratten zagen wy niet, behalve dan op de film, waarop ze al griezelig ge noeg waren, en wy koesterden ook geen enkel verlangen, de nare dieren te ontmoeten, want evenals ieder mens hebben y een instinctieve afkeer te gen .het gespuis. Verlost als wy zyn van de zwarte rat, overbrenger van de pest, vechten wy nu tegen zyn bruine soortgenoot, die behalve dat hij schade aanricht, ook ziekten overbrengt, para- typhus, ziekte van Weil, miltvuur, mond- en klauwzeer, dysenterie en de gevreesde trychnineziekte by varkens. Bestrydt dit ongedierte, waar ge maar kunt! De P.D. geeft aanwyzingen en helpt u indien nodig. Leent de rat- tenbestryders een willig oor! Staat hen te woord, geeft h„n inlichtingen en volgt hun raadgevingen op. Legt de blokjes „Finirat" uit op de rattenpaden, by holen en gaten, by schuren, hooi- myten en kippenhokken! Het personeel is geschoold door speciale cursussen. Munitie is er genoeg. De gemeenten krygen die van de fabriek in dozen van 1000 stuks. De organisatie is van boven af gere geld, de provinciale oesturen en ge meentebesturen zyn ingeschakeld, waar by gebruik gemaakt wordt van de vakkennis en de routine van particu liere rattenbestrijdings-firma's, Hie dus niet gepasseerd werden. Helpt allen mee, de plaag te bestrij den! Er zyn tien millioen ratten te veel in Nederland! Maar daarnaast niet alleen bestryding, ook ratwering is no dig. Maakt het voedsel voor hen onbe reikbaar, hun schuilplaatsen onbewoon baar! Let op hoeken en gaten, ruimt uw schuren op, uw erf. Laat geen afval slingeren, da zullen niet veel ratten iets kunnen navertellen van de oorlog, die de mensen tegen hen ontketenden! SCILLA MARITIMA Het gif, dat tezamen met een conser- vemiddel door brood gebakken wordt komt van de Middellandse Zee en wordt yervaardigd uit Scilla Maritima (zee-ajuin). Voor andere dieren en mengen is het onschadelyk. Trouwens zo lusten het niet eeijs! Maar ratten zyn er verzot op. Geef ze dan die tractatie. Eén blokje doodt een rat! Er zijn blokjes genoeg en ratten te veel En het kost niets. Trouwens de hele actie komt de over heid op een 15.000 gulden te staan voor 150.000 pakjes voor de streek Noord- Holland, een uitgave, die zeker op weegt tegen de enorme cchade door de ratten aangericht. Daarom nogmaals! Ook by u zullen de bestryders aankloppen. Helpt dus ook u mee, opdat we ze kwytraken, die v;eze, bruine dieren met hun lange kale staarten. We hebben het waarachtig al moei- lyk genoeg zónder deze plaag! een extra "maand salaris uit te keren. De meerderheid van Gedeputeerde Staten stelde voor op de verzoeken af wijzend te beibhikken. De heer Harmsen (CPN), die de minderheid in het college vertegen woordigt, adviseerde aan het verzoek te voldoen. De heer De Bruin (P. v. d. V.) lichtte een motie toe, ingediend door de P. v. d. V., de Chr. Hist. Unie en de A.R. Partij, waarin verzocht werd aan het personeel van de provincie een maand salaris uit te keren op ba sis van het salaris van December 1947. Spr. vond de salarissen momenteel te laag. Als men van het personeel be- hoorlyk werk wil verwachten, dan moet het een betera salariëring ge nieten. De heer Visser (P. v. d. A.) uit Vel- sen achtte het ongewenst tegen de loon- en prijzenpolitiek van de rege ring in te gaan. Alwordt de motie aangenomen, dan nog zou het besluit door de regering niet goedgekeurd wor den. Mr. Proper (CPN) wees op de ver hoogde kosten van levensonderhoud en diende een motie in, waarin by de regering aangedrongen wordt om tot salarisverhoging over te gaan. De heer Vulik (KVP) vond het no deloos om tot een besluit over te gaan als men vooruit weet, dat de regering het niet zal goedkeuren. De Staten kunnen alleen hun mening te kennen geven. Er moet zeer zeker wat gedaan worden voor het personeel, maar er behoort een bepaalde weg gevolgd te worden. Als het ryk tot uitkering van extra salarissen overgaat, dan is het besluit goed gefundeerd. Nadat nog het woord gevoerd was dor de heren v. d. Bruggen (K!£P>, Dorjee (C.H.), De Roos (P. v. d. A.) en Baas (A.R.) sprak het lid van Ge deputeerde Staten, de heer Bouwman (KVP), die er op wees, dat ieder» critiek allereerst treft de regering, die de loon- en prijspolitiek niet wil los laten. Het is niet juist op deze plaat» dit vraagstuk te behandelen. Spr. ken de het standpunt van de regering en aanneming van de motie zal verwach tingen wekken. In de salarisregeling zullen enige toegestane correcties aan gebracht worden en de rijksregeling \oor de kinder-bijslag zal worden overgenomen. De ingediende moties doorkruisen bet werk van Gedepu teerde Staten en spr. gaf in overwe ging ze niet te aanvaarden. Er werd tot stemming overgegaan eu het voorstel van Gedeputeerde Staten om afwyzend te beschikken op de adressen werd aangenomen met 54 tegen 19 stemmen. De motie over het toekennen van een maand extra salaris werd verwor pen met 49 tegen 24 stemmen en de motie van mr. Propei werd verwor pen met 58 tegen 15 stemmen. Na de pauze vergaderden de com missies van onderzoek.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2