HE Met de Feestdagen Gebak uit de Coöperatie! Texel vierde „Ouwe Sunderklaas' 1947 mm m I im i am i TERRA INCOGNITA door J. O. VAN EXTER, Durf fe L even Als Kerstgeschenk G.V. UITGEVERIJ vlC OE BOER Jr, Echte carnavalstemming Als'n kou U overvalh Waar zat de H.D. 264? Te Oudeschild CUostfU Tod hdftl! Jalianadorp. Holl. Mij. van Landbouw- JUTTERTJES Te koop aangeboden Te koop gevraagd Ruilen Personeel Diversen Een prachtige sortering Klein- en Groot Gebak met Kerstmotieven Afdeling Banketbakkerij. Coöp. „Helder Morgenmiddag half drie HEROPENING van onze Luxe Brood- en Banket bakkerij Slaisdijkstraat 51A-53. Ruime sortering diverse soorten Koekjes en gebak, bonbons, chocolade en suikeriverken. Jeugdserie Vrije Vaart Op Vrijdag 12 .December werd op Texel het aloude feest gevierd, dat daar bekend staat als „Ouwe Sun derklaas". Een feest, dat nergens anders gevierd wordt. Een feest, ongeveer gelijk aan Carnaval, vol jolijt en levenslust. Weken tevoren was men reeds begonnen om plannen te maken en ideeën uit te werken. In het ge heim Werd geklopt en gezaagd, ge schilderd en geplakt. Toen eindelijk de 12e December was gekomen, was reeds de gehele dag dé onrust over Texel als het ware tast baar. De deelnemers die wilden mldediri- gen naar de prijzen, welke bestonden uit een wisselbeker, medailles en verschil lende andere prijzen, beschikbaar ge steld door de N.V. Teso, Texelse Cou rant enz., moesten voor een jury ver schijnen. Deze jury, die geen gemak kelijke taak had, bestond uit een aan tal serieuze dames en heren, die hier voor volkomen berekend waren. (Mr. G D. Rehorst, burgemeester, Weleerw. Hr. Pastoor, mej. Rey, mevr. Mulder, mevr. v. d. MeulenFlens en de verte genwoordiger der Tex Crt.) Een bonte verscheidenheid. Reeds vroeg verschenen de kinderen voor de jury om later plaats te maken voor de ouderen, terwijl om ongeveer half 10 de uitslag bekend gemaakt zou worden, waarna men de verschillende dorpen kon gaan bezoeken, waar op Vele plaatsen gfedanst werd. Daar het ondoenlijk is om alle gecos- tumeerden onder de loupe te nemen wllen wij slechts volstaan met enkele hiervan te noemen. Men vond vanzelfsprekend een bonte mengeling van clowns, harlekijns, boe ren en boerinnen. Van de groep kinderen noemen wij dan vooral de Texelse stropers, de Red dingsver., Sinterklaas en niet te ver geten de figuren van Ome Keesje en juffrouw Betje van de radio Van de enkelingen was de zogenaam de „Criticaster" (Muggenzifter) verre weg de best^. Deze rolde namelijk voor de ogen van het publiek een lang gedicht af vol fei ten en fantasieën, die betrekking had den op woningnood, hoge prijzen en belastingen. Van de paren noemen we de Niwin- boekenactie, gebroeders Knopenschaar en de wilde zwijnenjacht. Als hoofdschotel fungeerden de groe pen. De oud-leerlingen van de Landbouw school te Texel en het personeel van 't gemeentehuis behaalden het hoogste aantal punten. De Landbouwschool stelde de ruilverkaveling op Texel voor, terwijl het raadhuispersoneel, Doos fe cochets 30cfc valh Gistermiddag om kwart voor vijf is de motorreddingvlet „C.K. Baas" uit gevaren, op zoek naar de motorvlet H.D. 264, die Dinsdagmorgen tqr vis serij was uitgevaren, maar nog steeds niet in de haven was teruggekeerd. Vermoed werd, dat het scheepje, er gens op de Waddenzee in moeilijk heden geraakt was. Aan boord bevin den zich de visserlieden de Wit, Buys cn Looy. Om tien uur gisteravond keerde de 5,Baas in de haven terug. Zij had zelf niets gevonden, maar het vermiste vissersvaartuigje was inmiddels reeds tvven water gekomen. Het was in de nacht van Dinsdag op Woensdag bij laag water met motorpech aan de grond gelopen bij de Schorren tussen de strekdam en Wieringen, doch de motorschade was bij hoog water nog niet hersteld. De H.D. 264 is gister middag opgepikt door een Wierings vissersvaartuigje, dat de vlet naar de haven van Den Oever heeft gebracht, wo ar zij om 8 uur aankwamen. Het laat zich denken, dat de drie onfortuinlijke opvarenden, die, wat hun proviand betreft, niet op een der gelijke langdurige expeditie hadden gerekend, wel trek hadden in een hartige hap. De familieleden van de Wit, Buys en Looy konden nog voor het invallen van de nacht worden ge waarschuwd. (ongecorrigeerd) verheugd over de spoedige heropening van de „Vlijt",'het eerste KLM-toes»el op het z.g. vliegveld van Texel deed landen. Het toestel, dat van binnen en van buiten voorzien was van licht, bood plaats aan 'n internationaal gezelschap bestaande uit 12 personen, komende uit China, Spanje, Arabië, Rusland en de Texelse boerin niet te vergeten, Enge land en. Amerika. Het toestel werd be mand door een piloot, een marconist en een stewardess. Het was een aardig moment, toen de gehele jury uitgenodigd werd de eerste vlucht boven Texel mede te maken, terwijl, toen de eerste vrouwelijke pas sagier het toestel betrad, haar door de stewardess bloemen werden aangebo den. Zoals gezegd behaalden de Land bouwschool en het raadhuis hetzelfde aantal punten, zodat om de eerste prijs geloot moest worden door de politie. Na loting verkreeg de Landbouwschool de eerste prijs, een wisselbeker en het Raadhuis de 2e prijs, een medaille. Verder merkten we bij de groepen nog heel aardige voorstellingen op, zo als „Hoe is de stand Mieke", de Niwin, Coloradokevers en een Spakenburger paartje begeleid door een klein meisje in onberispelijke kleedij, terwijl zij hun vis aan de man brachten. Overal in Den Burg hadden de be woners lampen opgehangen. De Wilt draaide zijn oergezellige gramofodn- platen. Op straat en vooral op de Groeneplaats was het één grote feest vierende menigte. Zo vierde Texel dit feest van de „Ouwe Sunderklaas". Spreken we nog de hoop uit, dat vol gend jaar het gemeentebestuur ook eens een prijs beschikbaar zal stellen en dat hier en daar voor wat muziek gezorgd zal worden, opdat de „Ouwe Sunder klaas" niet verloren zal gaan, maar met steeds groter geestdrift gevierd' zal worden. De bekroningen. De voornaamste uitslagen laten we hieronder volgen: Kinderen: Texelse stropers le prijs 46 punten: Reddings-Mij., 2e prijs 45 punten; Sinterklaas 3e prijs 44 p.; Ome Keesje en juffr. Betje 42 punten. Paren: Niwin-boekenactie le prijs 53 punten; Wilde zwijnenjacht 2e -prijs 47 punten; Gebr. Knopenschaar 3e prijs 43 punten. Enkelingen: Criticaster le prijs 55 punten; Polderwegen 2e prijs 43 punten; Vergane glorie 3e prijs 43 pnt. Groepen: Ruilverkaveling le prijs 55 punten; KLM-vliegtuig met gezel schap 2e prijs 55 punten; Woningdistri butie 3e prijs 54 punten. Hier bedroeg het aantal gemaskerden ongeveer 60. De commissie heeft jer van haar werk gehad en doordat ue jury buiten de gemaskerden beoor-, deelde, wat het lang druk op straat, waardoor de traditie zich weer in ere begint te herstellen. Onder de gemas kerden troffen we aan: Neptunus, Nep- tunus met zijn maat, betoverde prinses, Van Meegeren, mijnwerkers, die hulde brachten aan de Zondagswerkers, boe rinnetjes, reclame voor A.F.A., bruids meisjes, gemaskerde met nieuwste mode, sigaren, paddestoelen, zwartepie ten (goede en slechte) roomboter-mar- garine, Japanse dame, palingvisser, poppenkast, Volendammers, anti-duurte actie (reclame NVV), ouwe Sunder- klasen, kaasvisser «.herinnering aan 't in de haven raken van kaas), 2 bulle tjes-bonenstaak, woningbureau waar je kon inschrijven op 50 nieuw te bouwen woningen. (De aardigheid hiervan was dat terwijl men het formulier tekende,- er stroom ging door het vlak waarop men schreef), berenleider met beer, wiens staart onder stroom stond en nog vele anderen. De jury had geen gemakkelijke taak. De prijzen werden ten slotte toegekend. a. Voor groepen f 25, le prijs en pu blieksprijs van f 5 De poppenkast; f 15 2e prijs Mijnwerkers; f 10 3e prijs Paddestoelen; f 5 4e prijs Berenleider met beer; b. Voor enkelingen en paren: f 15 le prijs Neptunus met zijn maat; f 10 2e prijs kaasvisser; f 5 3e prijs Ouwe Sunderklasen; f 2.50 4e prijs Woning bureau; f 2.50 5e prijs Van Meegeren; f 2.50 6e prijs Anti-Duurte Actie. Een gezellig bal besloot het feest. Voor dat de ouderen op straat kwa men waren er ook vele kinderen die gemaskerd door het dorp gingen. Aan de jury en allen, die hebben medegewerkt tot het slagen van dit feest, wordt van d^ze plaats hartelijk dank gebracht. Moge Ouwe Sunderklaas 1948 dit feest overtreffen. Om door J. D. v. Exter"^ 29. Na een kwartier hard rennen staan Pim, Pam en Pom voor de bla- gerij „Het Vette Hapje" van slager Bloedworst. De tongen hangen hen uit de bek! Dat komt van het harde lopen, dat ke gedaan hebben. „Hm, wat ruikt het hier lekker", hijgt Pom, „ik zou best zo'n beefitje lusten." 30. - „En ik zo'n mals biefstukje", zucht Pam, terwijl hij verlangend naar binnen kijkt. „Ja, waarom staan we hier nu eigen- lij?" vraagt Pim een beetje uit de hoogte. „Zijn we hier gekomen om geld te verdienen of om alleen maar te kijken? Vooruit naar binnen!" FEUILLETON Door: HILLEGONDA VAN REENEN 11. „Je wordt veel gauwer beter als je een paar bloemen hebt om naar te kijken," zei ze, terwij' zij glimlachend op hem neerkeek. „Bloemen doen zo veel voor zieken." Bloemen! Vier narcissen. Een - twee - drie vier. Hij had kunnen lachen, als hij al leen was, over haar begrip van com fort voor zieken, maar hij wist, dat hij, als hij dat deed. ook weer in tra nen uitbarstenzou. En dan zou zij hem met gezwollen ogen vinden als zij terug kwam. En, na die ene vreselijke nacht, zou hij nooit meer aan de 'borst van een vrouw huilen. Het ontnam hem zijn kracht het beetje kracht, dat hem nog restte. Hij had al zij* kracht nodig om zijn gezicht in bedwang te houden, om zijn trots hoog te houden, juist nu. Maar die narcissen! Hij vroeg zich af of zij wel eens de bloemenwinkels in de Bond Street ge zien had, waar thans de azalea's pronkten, azalea's en hyac'nthen, se ringen en rozen, en wat zij zeggen zou als iemand haar plotseling een arm vol gaf, zoals de meisjes'uit zijn vroe ger leven verwachtten meisjes niet mooier dan zij, niet flinker, niet aan trekkelijker. Als hij zo naar haar lag te kijken, vond hij haar dikwijls bij zonder mooi, zo slank en sierlijk, zo krachtig en opgewekt, met die weelde van kastanjebruin haar. Maar 's nachts, door het scherm van het overige gedeelte van de kamer af gesloten, als hij wakker lag, kregen de vier^ narcissen een bijzondere bekoring voor hem, naar hem kijkend met hun gele trompetten; dan leken zij hem mooier dan alle seringen en rozen en lelies van de Bond Street. Zij sliep daar ergens achter het scherm. Op welke manier, wilde ze hem niet vertellen. „Bemoei je maar met je zelf," zei ze.' Er stonden een leunstoel en een rechte stoel in de kamer; misschien schoof zij deze twee stoelen tegen el kaar De afd. Den Helder van bovenge noemde landbouworganisatie hield een ledenvergadering in de zaal van het café „Prins Hendrik". De waarnemende voorzitter, de heer C. Maters, sprak het openingswoord en deelde mede dat de voorzitter door ziekte niet aanwezig kon zijn en uitte de wens dat hij weer spoedig hersteld mag zijn. Hij heette verder allen wel kom en "in het bijzonder ir. Tuijnman, die in deze vergadering de film „100 jaar Hollandse Maatschappij van Landbouw" zou vertonen. Tenslotte vond de voorz. het meer dan erg dat er slechts 25 be langstellenden waren, volgens zijn in zicht getuigt dit niet van een hechte organisatiegeest. 't Woord was vervolgens aan ir. Tuijn man, die vooraf het een en ander over de film vertelde. De film gaf een beeld van de tentoonstelling in Den Haag, maar zoals men begrijpen zal is niet alles op de film vastgelegd. Het geheel is echter een pracht stuk docu mentatie geworden, al zal men het ene interessanter dan het andere vinden. Ook de duidelijkheid laat wel eens iets te wensen over. 4 Het moet gezegd worden, dat van deze fraaie tentoonstelling toch 'n goed overzicht gegeven wordt Want het is toch zó, dat de meeste bezoekers er slechts één dag geweest zijn en dus dat dagprogramma wel goed onthouden hebben, maar de andere dagen liet de film nu zien. Wie genoot er niet van om de fraaie collecties paarden, koeien, schapen, varkens, kleinvee, land-, tuin- en zuivelproducten, land bouwmachines in de uitgebreidste zin te aanschouwen. De ruitersport had eveneens warme belangstelling. Het is te hopen dat hon derden jongeren in den lande van deze film zullen kennis nemen. De voorz. sprak woorden van dank tot ir. Tuijnman voor de aangename en goed verzorgde avond. De secretaris deed mededeling dat het bij art. 31 van de Pol. verordening verboden is, om honden los en achter het vee aan te laten lopen.. De derde nacht deed hij wat hij niet doen mocht; hij schoof het scherm een eindje opzij.' De maan drong door de dunne gordijnen. De stoelen stonden op hun plaats. Dicht bjj het raam zag hij haar liggen, een deken en een man tel over zich heen, op de kale vloer. Hjj slaakte een trillende zucht en tranen drongen hem naar de ogen; hij trok het scherm weer op zijn plaats om het niet meer te zien. Deze derde nacht begonnen de nar cissen te verwelken; weldra zouden zjj dood zijn. H|j lag daar in de pyama, die zij hem gegeven had. Reeds de eerste dag had zij de pya ma gekocht; in de manufacturenwin kel op de hoek. Zij kende de eigenaar al zo lang, dat deze haar toegestaan had het kledingstuk in gedeelten te betalen. Niemand in de huurkazerne wist iets van Dolly's patiënt af. Niemand in de buurt wist iets van hem af. „Ja, het is vreemd," gaf zij. toe. „Maar iedereen bemoeit zich met zich zelf. Dat is de enige manier voor arme mensen. Bemoei je met je eigen zaken." Hij zei zacht: „Als jij je alleen met je zelf bemoeid had, waar zou ik dan op het ogenblik zijn?" „Dat is wat anders. Dat wij elkaar helpen, is niet meer dan natuurlijk. Maar dat is dan ook alles." „Als zij het wisten, wat dan?" „Dan zouden zij hun schouders op halen; anders niet." „Ik ben al aan de beterhand." „Ja, over een paar dagen ben je weer de oude. Of neen, niet de oude, twee maal zo flink als de oude." „Twee maal zo flink als de oude," herhaalde hij glimlachend en wendde zijn gezicht naar de muur. Twee maal de oude en profiterend van een meisje, dat zo hard voor zich zelf moest werken, de kleren dragend, die zij voor hem gekocht had. „Wat voer je uit?" vroeg hij zonder enige overgang. „Ik dacht, dat je bijna met jè werk klaar was." „Ik kijk je pak na. Je broek moet gelapt worden. En de zakken van je jasje hangen er bij." Hij lag in haar bed, liet haar voor zich werken. Hij had een hekel aan zichzelf. „Je hebt een overhemd nodig. Twee eigenlijk." „Ik heb nog niet eens twee stui vers," antwoordde hi| schamper. „In de winkel op de hoek krijg je ze wel. Ik zal wel eens met hen praten." „Zeker net als over die pyama. Ik kan het niet van je aannemen! Dat moet je toch begrijpen." Zij stond glimlachend op en schoof het scherm voor zijn bed. „Ga slapen." (Wordt vervolgd). HET JAAR LOOPT TEN EINDE. De maanden vlieg jn voorbij- Is U nog steeds eenzaam? Wij kunnen U helpen. Jarenlange erva ring. Geheimhouding ver zekerd. Bemiddelingsbu reau CONTACT, Corf- straat 4«, Alkmaar (bij de Vierstaten). Tel. 2581. Geopend: de gehele week van 96 uur. Donderdags gesloten. Konijnen .vanaf f 2,50. Tuin straat 79, Den Helder. Pracht voor-oorl. heren- costuum z g a n. mt 52 f 125,— oeraU met 52 f 20,—, nw wol len herentrui f 25,—, beste strijkplank 17,50 en z g a n. japonnetje mt 40 f 16,—. Hoog straat 109. Z g a n. lichtgrijs heren- costuum grote maat f 125,— Adres: Bureau van dit blad Een lange lakense uniform jas f 40,en donk.bl. wollen swagger mt 42 f 45,—, belde zonder punten en 2 pr been kappen f 7,90 en f 5,—. Adr De la Reystraat 31. Een pracht salonkast voor radio- en gramofoon-comblna. tie met versterker en ptck-up f 100,—. Te bevr.: Schagen- straat 17. Nieuwe houten schaatsen (Noren) grote mt, merk Vonk, f 15,—. Adres. Bur. van dit blad. Deel I en II Natuurkunde door Trotsenburg en IJ v d Brugge, samen f 3,—; Moto ren voor de Kust- en Binnen vaart door R v d Zee en J C Plek f 5,—. Sternstraat 26. Een Jongensjas Ut pim. 14 Jr of in ruil voor jongensjas pim. 10 Jr. Adres: Jonkerstraat 77; na 6 uur. Dressoir f 75,—, eiken kap stok f 12,50 en electr. strijk ijzer f7,50. Balistraat 47. Goede manchesttr. jas. pun ten aanwezig. Adres: Bureau van dit blad. Groot bovenhuis, vrije op gang, bevatt. 3 woonkamers, 4 slaapkamers (w.v. 1 m. stro mend water), grote keuken, bijkeuken en fl. zolder. Cen trum stad, h.prijs f 8,voor kl. woning, f 4,50—f 5,00. Kei zerstraat 19; 's avonds na 7 uur Woningrull. Ged. woning te Alkmaar, bev. 1 kamer, 3 sl.- kamers, keuken en zolder v. woning te Den Helder. Sta tionsweg 180, Alkmaar. Lichte heren Falcon regen jas voor een jongenswinterjas of regenjas lft 18 Jr. Narcis straat 65; na 6 uur. Dubbele wit linnen dames regenmantel mt 46 voor tweed of andere mantel en dames japon mt 44 wijnrood voor mt 46. Ooievaarstraat 10. Wie ruilt woning Ooievaar straat 43 voor grotere woning? Een eenv. weduwe biedt zich aan als huishoudster, 60 jaar. Liefst bij heer alleen. Br ond nr 943, Bur. Sprekend Papier. Schagen. Wordt gevraagd: fl. meisje voor de huishouding en win kel, in- of extern. Th N Noot, Levensmiddelenbedrijf, J.uli- anadorp; Telefoon }15. Verloren Zondag 7 Dec een nikkel herenpolshorloge. Tegen beloning terug t% bei.: Doggersvaart 25, Wijnker. U verhoogt de Kerststem ming indienU de huisgenoten verrast met Gebak uit de COÖPERATIE HEERLIJKE KERSTKRANSJES. Voor 600 gram inleveren 100 gr. boter, 180 gr. suiker. Licht in gewicht. 16 cent per 100 gr. KERSTKRANSEN, opgemaakt, pl.m. 500 gram. 100 gr. boter, 150 gr. suiker 1.60 per stuk. KÉRSTTAARTEN, KERSTKLOKKEN, keurig opgemaakt. Speciaal vakwerk. Vanaf 50 gr. boter, 100 gr. suiker. WEIHNACHTSTOLLEN (iets fijns). Inleveren: broodbon 800 gr., 50 gr. boter, 50 gr. suiker, 2.10 p. stuk. MERGPIJPJES. GESORTEERDE GEBAKJES in Kerstuitvoering. GRêME KOEKJES, PETIT GLACé, SCHUIMKRANSJES% ZOUTE STENGELS, KRAKELINGEN. Aan kwaliteit en afwerking wordt de UITERSTE ZORG BESTEED KONINGSTRAAT 102. BESTELT VROEGTIJDIG! „DE COÖPERATIE ZORGT VOOR U". U bouwt uw eigen huls zonder kapitaal. Het bedrag dat U thans aan huur betaalt, is vol doende om in uw eigen onbelast huis te wonen. Vraagt vrijblijvend inlich tingen te onzen kantore. Boompjes 2, Rotterdam, tel. 28361, postbus 133 N.V. Bouwkas Herrijzend Nederland Aanbevelend, J. BRUIN. EEN GOED BOEK UIT ONZE ANTHONY VAN KAMPEN: „Ketélbinkie" 4.50 ANTHONY VAN KAMPEN: „Ketelbinkies Stuurmanstijd" ƒ4.50 C. E. POTHASTGIMBERG: „De Maaier waakt" ƒ4.50 S. FRANKE: „Jan Kunst" ƒ4.50 A. PLEYSIER: „Klaas de Landkrab" 4.50 ANTON v. d. VET:. „Galjoen recht vooruit" ..i4.50 TOOS BLOM: „In en om de Vuurtoren" 8.90 ANTHONY VAN KAMPEN: „Het Juttersjong" 3.90 ANTHONY VAN KAMPEN: „Het Grote Rallye-avontuur" ƒ3.90 Maakt Uw jongens en meisjes gelukkig met een der goed verzorgde, rijk geïllustreerde boeken uit deze serie Uw boekhandelaar heeft ze of wil ze graag bestellen bij de Uitgeefster: SAKPHATIKADE No. 12 AMSTERDAM-C.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 3