/I1STEPI/41S ffet KERSTDIS Coöperatie KARSOTE RUB vooraan f in kwaliteit/ iGROENTENenFRUIT. PODIUM" Durf ie Leven prijs ver laagd! Abonneert U op dit blad 'n traditie FEUILLETON Wieringen. Burgerlijke Stand „ZEEMACHT". per pakje Ingaande 2 Januari a.s. •k r Ifi Instituut „ASSO" Onze kantoren zijn Zaterdag 27 Decem ber en Woensdag 31 December DE GEHELE DAG GESLOTEN. Bestelt tijdig Uw warme en koude hap in „de Instuif". Wij bezorgen de gehele avond. A. F. ADRIAANSEN. Welterusten ofwèl-rusten? Kou kan ziek niet vastzetten.. Ook op Uw nemen onze producten een voorname plaats in. SNEL BEVROREN Ztèct is' A&tf „Naar 't U lijkt", dat prachtige her ders-stuk van William Shakespeare, vond in de Stadsschouwburg een ver tolking, die alle kenmerken had van degelijk werk en die daarenboven dan nog een stijl bezat, die men niet an ders dan roemen kan. Op enkele stuk ken na was Nederland nooit een goe de bodem voor de dramaturgie van 's werelds grootste tonelist en ook thans is het niet mogelijk te verklaren dat er in de lage landen sprake is van een Shakespeare-cultus, een Shakes- peare-traditie. Het moet echter, met zoveel goede wil, maar ook met zoveel artistiek begrip en (vooral!) liefde voor Shakespeare, mogelijk zijn dat 't wèl die kant opgaat. Tot verheugenis van allen die het wél menen met het toneel en ten gunste van de naam van Amsterdam als eerste toneelstad des lands. De Kerstdagen, die voor de deur staan, werpen hun licht en schaduw vooruit. De schaduwen dan doe len wij op de gigantische bergen kerst bomen, die de hoofdstad binnen haar muren gehaald heeft en die thans grif verkocht worden voor prijzen, die men nog steeds aan de stijve kant mag re kenen. Er zijn rijke, weelderige, pluto cratische kerstbomen en er zijn mage re, rachitische en armetierige kerstbo men. Het verschil komt aan de dag met de prijsen zoals er op deze wereld nog steeds verschil bestaat tus sen armen en rijken, zo bestaat er ook verschil in kwaliteit der kerstbo men. Al naar 't U lijkt Al naar 't U lijktkunt ge een bezoek brengen aan Carré, binnen welks muren tot 11 Januari circus Strassburger zijn tenten heeft opgesla gen. Dat betekent dat men in de gele genheid is getuige te zijn van hoge- school-dressuur en er bestonden nooit twee inniger synoniemen dan paarden- dressuur en Carré. De laatste tiental len jaren is de klad gekomen in die Carré-se dressuurvoorstellingen. Men begon met variété en allerhande an dere kleinkunst en dat was de reden dat Carré eigenlijk Carré niet meer was. En zeker niet voor de laatsten der Mohicanen ener vorige generatie. Maar hoe dan ookthans is Carré dan weer teruggekeerd op de dwalin gen zijns weegs en kunnen boeren, burgers en buitenlui zich verbazen aan en genieten in de beste dressuurproe- ven die een wereldberoemd circus voor met voetlicht gaat brengen. Er zal véél belangstelling zijn. Beide Kerstdagen en Zondag 28 Dec. komen de mannen en vrouwen van Herman Rinket's Variété in het Con certgebouw. Men kan daar nu weer bitse en sarcastische opmerkingen over maken en opnieuw de vraag stellen of dat nu beslist in de Van Baerle- straat moet plaatsvinden, dat alles neemt niet weg dat enige duizenden Amsterdammers, benevens hun gas ten van buiten, dromsgewijs zullen toestromen om naar Lou Bandy en De Wama's te komen luisteren. Bandy, vermaard van duizenden tournee's, gastvoorstellingen, bonte Dinsdag- avondtreinen en variété-nummers, mo ge dan niet de onsterfelijkheid ver werven, het valt niet te ontkennen dat hij bij een verbijsterend groot deel der natie uitermate geliefd is. Het is met hem als met Henriatte Davids: ze bezitten een soort artistieke onschend baarheid, waartegen zelfs de meest re solute critiek het moet afleggen. En daarom is het beste hen te accepteren als zijnde de laatste zangers in een we reld, waarin goeddeels slechts ge ween is en geknars der tanden. En ge kunt naar Bandy gaanal naar 't U lijkt.... De Koningin bewoont in deze dagen haar Paleis op de Dam en enkele ke ren per dag ziet men zo een paar hon derd lieden samendrommen op de mil- lioenen vierkante centimeters, wier bezit thans pondspondsgewijs over 9 millioen landgenoten verdeeld wordt. Ze drommen samen om een glimp van de Koningin op te vangen en dat is een goed en begrijpelijk streven. Ja het verzoek is gedaan om, als de Landsvrouwe winkelt of zo alleen maar wat wandelt in de stad, haar niet aan te gapen, er niet achteraan te gaan loper, kortom, om niet datgene te doen wat in een politioneel verbaal genoemd wordt: „lastig volgen". Daar is veel, zo niet alles, voor te zeggen. Men kan echter van het mensdom niet eisen dat het, als het weet dat de Koningin op enkele meters afstand is. doorloopt, het hoofd afwendt en net doet of het gek is. Dat is juist iets te veel ge vraagd. En ik vind het alleen maar begrijpelijk en menselijk, en maxi maal democratisch dat de Amsterdam mers af en toe een samendromscom- plex krijgen. Dat de krantenverkoper aan de ingang van de Kalverstraat z'n Kiekeboe's, Denksporten en De Lach aan hun lot overlaat en breed-uit naar de verlichte paleisramen gaat kijken. De fotograaf laat voor tien minuten z'n kodak in de hoes en kijkt even eens. En de slager kijkt, en de melk boer en de kwitantieloper en sand wichman en de zojuist afgenokte tram bestuurder, en de schillenman en het daghitje en de beursman (met het zweet van vallende fondsen nog pare lend op z'n voorhoofd) en het oude wijfje, dat vast te laat komt voor 't eten in 't gesticht. En dat alles kijkt naar boven en het enige wat ze zien zijn verlichte vensters, voorbijschui vende lakeien en een stoflap die uitgeslagen wordt. Het is alles heel genoeglijk en dat vindt de orgelman ook. wiens com pagnon naarstig met het geelkoperen gleufbakje rondgaat en de penningen int, die hem de moed geven voort te gaan zijn deunen te plegen. En ge noeglijk vindt het ook de boeienkoning d'e prompt komt aansnellen en in minder dan geen tijd een „ring" heeft afgebakend, waarbinnen hij, intussen rad en glad z'n kunst aankletsend, voorbereidingen onderneemt die op adembenemende lichaamskracht moet wijzen. En ook hier circuleert een geldbakje. Niet iedereen blijft staan. Velen voelen zich geroepen door te lopen, omdat ze het Paleis en de Koningin al zo vaak gezien hebben. Er zijn er echter tallozen, hele hoofdstedelijke heerscharen, die de Koningin duizend maal zagen en toch blijven staan. En mocht ze niet komen, dan is daar het podium der orgelspelers en boeienko- ningen en zo is er voor iedere moge lijkheid enig vermaakal naar 't U lijkt. 35. Slager Bloedworst staat nog steeds te lachen, maar dat wordt Pim, Pam en Pom toch te erg. „Wij zijn wel klein, maar niet bang", zegt Pom verontwaardigd. „En wij kunnen heel goed boodschappen doen!" „Drie kleinen zijn meer dan één gro te!" roept Pom. 36. „Nu, dan moet ik jullie die baan maar geven", zucht slager Bloedworst. „Het is, dat jullie zo aandringt! (En dat ei niemand anders is geweest, denkt hij bij zichzelf). „Maar ik betaal maar voor één, als je dat maar weet!" Door: HILLEGONDA VAN REENEN Maar ik had liever niet, dat iemand het wist." „Alleen ik weet het, Dolly." Newton mengde zich in het gesprek. „De dominee wil mij wegsturen, Dolly." „Dolly," zei Drake op dringende toon, „je weet natuurlijk heel goed, dat het verkeerd is wat je doet. Ver keerd en dom. Ik kan misschien wel werk voor hem vinden tenminste als hij werken wil. En voor een paar dagen kan hij wel een kamer in de pastorie krijgen. Ik woon er op het ogenblik alleen." „Zeg, Dolly," klonk het spottend van het bed, „geloof je ook niet, dat wg best in staat zijn om onze eigen zaakjes op te knappen?" „Zeg eens!" riep zij verontwaardigd uit, „dat is geen toon om tegen mr. Drake aan te slaan." „Neem mij niet kwalijk." „Mr. Drake is voor iedereen goed. En u moet niet denken," wendde zij zich tot de geestelijke, „dat ik, om dat ik een zieke vriend weer op de been help Zij zweeg en kreeg een kleur als vuur. Drake zag het. En Newton zag het ook. „Ik weet hoe goed je bent, Dolly," zei de geestelijke, „alleen het gaat om wat de mensen er van zullen zeg gen. Wat denk je, dat de mensen er van zullen zeggen, Dolly?" „Dat weet ik wel." „Hoe lang denk je je patiënt hier te houden?" „Dat weet ik nog niet. Tot hij beter is." „Ik zal elke dag naar hem komen kijken, als je het goed vindt.' „Natuurlijk, mr. Drake. Heel graag zelfs." De hulppredikant nam zijn hoed op en ging langzaam naar de deur. Het hart lag hem als lood in de borst; hij voelde, dat er dingen gebeuren zou den, die nu eenmaal onvermijdelijk waren. En door zijn aderen stroomde iets warmers, iets, dat meer leek op bloed, dan de beheerste, traag vloeien de vloeistof, die er gewoonlijk door stroomde. „Ik ben ten slotte ook een man," zei hij tot zichzelf. Bij de deur bleef hg staan en wendde zich naar Dolly om. Zij stond bjj de tafel, zonder hoed, heur haar verward, naar hem kijkend zoals die avond, toen hij binnen ge komen was en Howard Carrol weg gejaagd had. Eerst Carrol en nu New ton. En alle gevaren van deze buurt belaagden haar. Zou al zijn waak zaamheid wel voldoende zgn om haar rein te houden van de modder, waarin iedereen om haar heen zich wentelde „Tot morgen." „Tot morgen," antwoordde zij glim lachend. Newton, leunend op zijn elleboog, sloeg haar gade. De deur viel achter Drake dicht. „Dolly, denkt hg, dat ik een smet op je goede naam werpen zal?" „Wat doet het er toe wat hg denkt. Iedereen moet zelf maar weten wat hij doen en laten kan. Dat denk ik." „Meen je dat?" „Natuurlijk. Maar daar is natuurlgk een zekere moed voor nodig." „En het noodlot dan?" „Onzin." Hij deed een beetje aandoenlijk. Hij wilde vertroeteld worden, hij wilde iemand hebben, die hem begreep. „Soms schijnt iemand door het onge luk achtervolgd te worden „Dan moet hg zich verweren." „Zoals je weet, Dolly, heb ik geen vader. Als ik een vader gehad had om voor mij te zorgen, heb ik dikwijls gedacht „Je moet voor je zelf zorgen. Ik heb geen vader en geen moeder meer." Newton had er haar op kunnen wij zen, dat dit iets anders was. Hij was een jongen van stand, zij een meisje uit het volk. Iemand als hg kwam veel meer in de verleiding dan zij. En bovendien, voor een meisje was alles natuurlijk veel gemakkelijker. Hij wist nog heel goed, hoe zijn moeder dit altijd beweerd had tegen zijn oude oom, die hun financiën be heerde. „Het is zo moeilijk voor een levenslustige jongen," was altijd haar verontschuldiging geweest. Hij aarzelde. „Je hebt misschien nog geen verstand van mannen, Dolly..." „Zo, dacht je dat! Maar dan ver- gis je je toch. De vrouwen hier in <je buurt hebben al te veel verstand van mannen! Dat moeten zij wel hebben." Hij zonk op het kussen terug. „Je spreekt keurig, Dolly, als je niet boos bent, dat ik het zeg. Ik heb meisjes gekend, die jaren lang op <je beste scholen zijn geweest en die niet half zo beschaafd spreken als jij." „De openbare school is heel goed als je er leren wilt. En bovendien ben ik op avondschool geweest. En ik heb ook bijna alle boeken van mr. Drake's bibliotheek gelezen." „Er valt waarschijnlijk niet aan te twijfelen, dat ik mgn tijd in Oxford verspild heb." „Heb je gestudeerd?" Zij stond bij het raam, met haar rug naar het licht. En zo zag hij niet hoe haar ogen schitterden, hoe zij er naar haakte een beetje trots op hem te kunnen zijn. Misschien had hij het ook niet begrepen als hij het gezien had. „Wat ken je?" vroeg zij opgewon den. „Hoe bedoel je? Wat ik ken? Tja, ik had nog geen vaste plannen toen toen het allemaal gebeurde. Ik zal het je wel eens vertellen. Ik wil, dat je het begrijpt. Wat ik ken? Wel, ik rijd paard en ik ben een goed schut ter. En ik speel heel behoorlijk tennis. Wat ik ken Wel, ik geloof een massa dingen Langzaam nam zij een krant van tafel, het eerste blad van de Times, dat om een pakje levenmsiddelen ge zeten had. „Dit, bijvoorbeeld," ls zij uit de ad vertenties voor. „Jongeman, ongeveer 24 jaar, academische opleiding, zoekt passende betrekking. Beleid te reizen. Kan chaufferen." Frank Newton richtte zich weer op zijn elleboog op, ditmaal met open mond. (Wordt vervolgd.) Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze eerste zoon WILLEM CHRISTIAAN. A. KALKEN— KWINKELEXBERG. W. KALKEN. Den Helder, 19 Dec '47. Bloemstraat 44. Tijd. St. Lidvvinastichting. Wij leiden op tot DOKTERSASSISTENTE. het moderne jongedames- beroep. Schriftelijke cur sus met desgewenst prac- tisch gedeelte erna te A'dam. Duur 8 maanden Inl. bij I.ME.VO., Adm de Ruyterweg 215, Amster dam. Geboren: Cornelis Jacob, z. v. J. Martens en R. v. Dijk. Hendrikje, d. v. J. Reinstra en A. Eekma. Al- bertine Christine, d. v. A. Veerdig en M. Hoogmoed. Pieter z. v. N. C. Rot gans en D. Slagboom. Adriana, d. v. L. Scholtens en T. Dijkstra. Nicolaas Piet, z. v. D. Blom en A. Omis. Geer- truida Johanna, d. v. D. Grin en N. Dol. Wijnand, z. v. M. Tijsen en G. M. Kingma. Arendina Margaretha, d. v. W. de Jonge en G. Bos. Jan+ina Jantje Lucia, d. v. J. A. H. Janssen en G. E. Luikens. Grietje d. v. H. Pat huis en J. Lourens. Ondertrouwd: H. J. v. Glab- beek en J. Kort. A. J. v. Eekelen en C. Boersen. Getrouwd: J. Gorter en J. W. Sperling. Overleden: Maartje Tijsen, 70 jaar weduwe van W. J. Annijas. Het Bestuur der Marinesportvereniging „Zeemacht" wenst erelid, leden, donateurs en begunstigers EEN GELUKKIG KERSTFEEST en een VOORSPOEDIG 1948. (100 gram) Oók voor pudding krijgt de Coöpera tie te weinig grond- stoHen. Maar als U tijdig komt, kunt U van deze prijsver laging profiteren. Sluit u aan - Koop bij de Vraag eens inlichtingen over onze schriftelijke cursus voor het B. Het verplicht U tot niet? ARNHEM JE KOEK BESCHUIT BISCUITS CHOCOLADE Sinds 1789 geldt Bóldoot Eau de Cologne als Let meest gewaardeerde Kerstgeschenk. De heerlijk verfrissende geur en onovertroffen kwaliteit van Boldoot Impe'riale kenmerken de goede smaak van de gever. DE TWENTSCHE BANK N.V. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK N.V. ROTTERDAMSCHE BANK N.V. ADVERTEERT IN DIT BLAD faf Aanbevelend, Elf uur slaat de klok en alles is wel. Vooral als U - voor het naar bed gaan - een kop NUTROGEN drinkt. (Cacao, melk, eieren en mout!) Dan wordt welterusten wèl-rusten: een gezonde, diepe slaap, die U verkwikt naar lichaam en geest, die U nieuwe kracht en nieuwe energie geeft voor Uw dagtaak van morgen! •jr Drink 's morgens Nutrogen om fit te worden. Drink het 's middags X Mddr... drink het voor- om fit te blijven. al 's avonds. Om gezond en heerlijk diep te slapen. Binnen ieders bereik: Sleuteldiploma (algemene ontwikkeling). Erkend door overheid en 100 grote bedrijven. Schrifte lijke opleiding in 9 maan den. Lesgeld 5.75 per maand. Gratis prospectus: Stichting IVIO Westeinde 1315, Amsterdam (Erkend door Inspectie Schr. onderw.) als ge het gevaar bü- ttids bestrijdt. Met Karsote Rub. Daarmee verdrijft ge het kwaad van 2 kanten tegelijk door de warme gloed die naar binnen uit straalt - door de ver. lichting brengende dampen die door neus en keel binnendringen en zo alle verstopping wegnemen en de adem haling weer vrij maken. 9a kou I Bestrijdt hardnekkige kou van twee kanten tegelijk

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2