De knuppel in het hoenderhok I W im am om D Wij spelen Bridge TERRA INCOGNITA «oor j. d. van exter Durf ie Leven Kosten van sneeuwruimen bestaan op het spel? Staat Nederlands UIT EN THUIS VAN fsjABU EN \/ERRE Wu LUISTEREN NAAR.... door J, D. v. Exter Ik solliciteerde Wat kinderen" vragen FEUILLETON Samenzang in aether de Tegemoetkoming mogelijk Rusland kan geheel bezetten Europa van BOEK TOT BOEK (Van onze econ. medewerker) De mens leeft bij de dag:. Deze uit spraak is wellicht wat aan de sterke kant, doch zeker is toch dat w(J ons gewoonlijk geen kopzorgen maken over wat er over 5 jaar met ons en met Nederland zal gebeuren. Neen schrikt u niet, wij denken in ver band met de mislukte conferentie van Londen niet aan oorlog, doch aan zuiver economische wolken, die Nederland's hemel kunnen verduis teren. Onze bevolking stijgt in een angstig tempo, getuige de volgende cijfers: 1 Januari 1830 2.600.000 1 Januari 1879 4.000.000 1 Januari 1910 5.800.000 1 Januari 1940 8.800.000 1 Januari 1945 9.200.000 1 Augustus 1947 9.650.000 Hoe deze stijging zal doorgaan, is moei lijk precies vast te stellen. Wel kan worden aangenomen, dat de bevolking in 1970 1 éi 2 millioen groter zal zijn. Dit stelt ons voor de vraag: kunnen al deze mensen wel in ons kleine land leven? Is er genoeg werk voor de vele mannen en vrouwen, die Nederland dan rijker zal zijn? Industrie moet stoot opvangen. Uitvoerige bestudering heeft aange toond, dat het platteland deze bevol kingsaanwas niet kan opvangen; het is zelfs zo, dat er thans al te veel boe renzoons zijn voor de ca. 2.500.000 ha cultuurgrond. Ook handel en verkeer zijn te kleine reservoirs voor deze be volkingsbandjir, zodat de industrie de stoot grotendeels moet opvangen. Al te veel dacht onze overheid tot nu toe nog niet aan deze industrialisatieproble men: het was nog niet zo ver en de vraagstukken van het ogenblik (weder opbouw, prijzen, lonen, arbeidsproduc tiviteit enz.) baren al genoeg zorgen. Deze, bijna zouden wij zeggen gezapige rust wordt nu plotseling verstoord door een studie van drs. Kohnstamm, waarover op 13 December j.1. in de vergadering van de Ver. voor Staat-^ huishoudkunde en Statistiek fel gedis cussieerd is. Drs. Kohnstamm, oud-hoofdambte naar van economische zaken, heeft de overheid de rug toegekeerd en bij Phi lips een betrekking aanvaard, omdat de minister hem verbood (officieel heet dat: het voorshands ongewenst achtte) zijn pessimistische beschouwingen over Nederlands toekomst openlijk aan de orde te stellen. Wat had de heer Kohn stamm dan eigenlijk op zijn hart? Dat in 1952, dus reeds over 5 jaar, onze afhankelijkheid van het buiten land economiscth zo groot zal zijn, dat wij in dat jaar f 1.330 millioen te kort komen. M.a.w. onze uitgaven door de invoer van goederen en de betaling van renten op aangegane schulden is dan zo enorm groot, dat er ondanks in komsten wegens uitvoer van goederen en opbrengsten op scheepvaartgebied een gat van ver boven het milliard ontstaat. Hoe is dat nu mogelijk, zult ge vra gen? Wel, voor 50 pet. ligt de schuld bij de oorlog, doordat hierdoor de grote bronnen van inkomsten, Duitsland en Indië, voorlopig voor ons verloren'zijn gegaan en andere vooroorlogse afne mers thans zelf veel goederen maken en ons dus niet meer nodig hebben. Voor 40 pet. bij de bevolkingsuitbrei ding, waarvoor wij, om al deze mensen te kunnen voeden, veel meer moeten invoeren en dus betalen. De weg om de afgrond heen. Belangrijker nog dan de oorzaken zijn de mogelijkheden, die de heer XII. Een merkwaardig spel. Er kunnen soms vreemde kaartver- delingen voorkomen. Een voorbeeld hiervan is wel het volgende spel. Daar was de kaartverdeling als volgt: S 9 H. a-v-10-7-5-3-2 R. a. KI. a-h-v-b S. 5-3-2 S. v-b-10-7-6-4 H. 8 H-h-b-9-6 t R. 8-6-5-4-3 R. 7-2 KI. b-4-3-2 KI 5 S. a-h-8 H. 4 R. h-v-b-10-9 KI. 10-9-8-7 N.Z. hebben een fraai spel. West is al heel karig bedeeld. Zuid opende met 1 ruiten en na twee harten van Noord en twee sch. van Oost volgde 2 sans van Zuid, waarna N.Z. door verder bieden tot groot slam sans-atout kwamen. West kwam uit met schoppen 5. Zcudt gij ls Zuid Uw groot slam sans hebben gemaakt? Probeert U vooral eerst eens voor U zelf zonder ook maai de geringste notitie te nemen van de volgende oplossing. Zuid nam de eerste slag met schop pen aas en bekeek toen de situatie zeer serieus. Alleen een dwangpositie zou hem aan de 13e slag kunnen helpen, maar hoe? Hij deed aldus. Hij speelde direct sch. heer na en gooide daarop in de blinde ruiten aas weg. Daarna «Peelde hij de 5 ruitens uit eigen hand en gooide daarop in Noord een kleine 'harten en de vier hoge klavers weg. Toen begon hij aan de daardoor in eigen hand vrij geworden klavers. Na dat driemaal klaver was gespeeld, was de volgende situatie ontstaan: Noord harten a-v-10; Oost sch. v en harten h-b; Zuid sch 8, harten 4 en kl. 7; °ost: sch 3, harten 8 en kl 6. En toen speelde Zuid als elfde slag klaver 7. W. kl. 6, N. h. 10 en Oos, ln geval sch. vrouw dan w,ordt de sch. 8 van Z. vrij en ingeval harten boer dan zijn de twee harten in Noord r.j. Speelt U het vooral na. Kohnstamm ziet, om het afglijden naar ae afgrond te voorkomen. Principieel staan er twee wegen open: 1. Een enorme besnoeiing op onze uitgaven in het buitenland, dus een be perking op de invoer van grondstoffen en eindproducten. Dit uiterste wil zeg gen, dat ons consumptieplan wordt te ruggedrongen tot belangrijk bencJen het niveau van 1947. 2. Uit sociaal oogpunt bekeken is v/eg no. 1 onbegaanbaar. Daarom stelt bij voor een geweldig industrialisatie plan uit te voeren, waardoor de pro ductie t.o.v. 1948 met 30 pet. kan wor den opgevoerd. Deze sterke stijging is gedeeltelijk nodig om die grotere be volking (het aantal consumenten zal in 1952 ca. 18 pet hoger zijn dan in 1931) te voeden, anderdeels om door een grotere uitvoer de verhoogde invoer van grondstoffen en consumptieartike len te betalen. Maar kan Nederland dit gigantische plan aan? Drs. Kohnstamm betwijfelt zulks. De bevolkingsuitbreiding eist in 1952, dat er t.o.v. 1938 350.000 arbeiders meer te werk gesteld worden in de industrie, 70.000 in de handel en 35.000 bij het verkeer, dat wil dus ook zeggen, dat er talloze ondernemers moeten op staan, die een bedrijf gaan oprichten, dat er volop technici door de middel bare en hogere scholen zullen moeten worden afgeleverd, dat de belegger be langstelling moet krijgen voor Neder landse industrieën en daaraan zijn spaarcenten moet durven te geven. De overheid zal echter moeten voor gaan om het industriële klimaat gun- CoDvriiht R.D.P. EM HET LJJKT DE CHEF, DE LAMGtó BEWEGIH6EN 70 TE. BESTUREN, ONT H'J ZOHDEC. 0H6ELUKKEH DE TRAPGEVEL AFDAALT... INMIDDELS DE BEWAX3NSS-MAH SC HAPPEN DE DEUKTE FO©CE- PEH CM DE CHEF 1H HECHTENIS TE HEMEN ZWITSAL IA.BRIEK&U APetPÓORI.' stig te maken, de ondernemer en het Nederlandse volk zullen in dit klimaat de durf en de visie moeten hebben om voor een krachtige plantengroei te zor gen. De tijd zal leren, of wij ons zul len kunnen handhaven. Dat wil heus niet zeggen dat U dit japonnetje alleen maar thuis kunt dragen, want als visitejapon maakt het ook een uitstekende indruk. De kleine heupstukjes, die alleen op het voorpand zitten, accentuéren de heupen wel, doch doen dit niet te overdreven. De eenvoudige tweebaansrok kleedt trouwens zo slank af. dat wij zon der bezwaar die garnering kunnen accepteren. De horizontale en verticale rtiksels in de blouse geven aan het geheel een buitengewoon mooi effect.. Voor de sluiting worden tamelijke •grote pic-packnopen gebruikt. Voor de bovenwijdte van 98 c.m. is ongeveer 2.50 m. stof van 1.40 m. breed nodig. De mantel heeft weer het oude vertrouwde, klassieke model met de fluwelen garnering. Dit model kan door iedere dame ook door de zwaardere figuren worden gedragen. De ceintuur draagt men niet helemaal om het middel, doch zij wordt als twee kleine zij stukjes op de mantel gestikt. De zakkleppen worden met een randje fluweel of tres omgeboord. Voor 98 c.m. bvenwijdte is ongeveer 2.50 m. stof v|an 1.40 m. breed nodig. Het patroon van de japon kan onder No. J 2005/24 in de bovenwijdten 90—96 en 102 c.m. worden besteld. De mantel is onder No. J 2006/24 in de bovenwijdte 9298 en 106 c.m. verkrijgbaar. Men richte zijn aanvragen tot de administratie var. „Bella", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. Elk patroon kost 0.95. Deze njodellen zijn overgenomen uit „Bella" Het Nieuwe Modeblad. Volgens de voorlopige begroting van de stad Berlijn, die door de geallieerde autoriteiten is goedgekeurd, zullen de belastingbetalers 360 millioen mark moeten opbrengen voor de bezettings- kosten van Berlijn. Het zal wel een kunst blijken om van een kikker ve ren te plukken. xDe inlandse si gaar, zo wordt gemeld, krijgt voortaan twee rode balken op de banderolle.. Wij kennen ook sigaren, die men wel met tien zwarte balken mag merken. xDe Koninklijke Verenigde Ta- pijtfabrieken hebben in opdracht van de presicVnt van de negerrepubliek Liberia een 60 m2 groot tapijt vervaar digd, dat niet minder dan anderhalf millioen knopen telt. Dat men daarbij niet eens een keer in de knoop is ge raakt, valt wel te verwonderen. x De Noren hebben aan de stad Londen een kerstboom ten geschenke gegeven. Dc boom is liefst vijftien meter lang en de grootste breedte is vijf meter. New York zal het er waarschijnlijk niet bij laten zitten en een kerstboom laten komen, waar dit een bescheiden struik je bij is. xDe KLM heeft momen teel 290 vliegers in dienst, waaronder zich Canadezen, Engelsen, Amerika nen, Zuid-Afrikaanders, Australiërs. Belgen, Noren, Denen, Finnen en Polen bevinden. Een uitgelezen en hoog ge zelschap! xEen verlovingsfeest aan de Marktstraat te Apeldoorn is oo een vecht- en schietpartij uitgelopen. Als liefde in haat verkeert, beleef je rare dingen. xIn 't Grand Théatre ta Amersfoort zal vanavond een voor stelling worden gegeven van de film „Jlet éi en ik", waarbij aan alle be zoekers wordt verzocht een ei mee te brengen. Hopelijk staat er geen film op stapel „De koe en ik", want dan zou het bioscooptheater in een veemarkt veranderen. xDe CGD hield op het station te Amersfoort een inwoner van Nijkerkerveen aan, die een doosje bij zich had met een kostbare inhoud. Niet minder dan 79 boterbonnen kwa men te voorschijn. De bonnetjes wer den hem afgenomen en hij kreeg er maar, één bonnetje voor terug. Pe.-h! HILVERSUM I, 101 m., ge® Nieuws om 7, 8, 1 en 11 uur. VABA: 7,30 Gram- muziek. 8,18 Ope rette-programma. 9,00 Viool en orkest VPRO: 10,00 Mor.. 10,20 Onze keuken 12,00 Orkest genwijding. VARA 11,00 Populair programma. Carcassola. 12,38 Kllima Hawalïans. 1,20 Vaudeville Orkest. 2,15 Jeugdcon eert. 3,00 Morgen is het Kerstmis. 3.45 De Regenboog. 4,15 Vragen staat vrij. 4,45 Het stond in de krant. 6,00 Regerings-uitzending. VPRO: 7,3o Kerst- dlenstje voor kinderen. VARA: 8,30 Operette-concert. 9,15 Zevenmaal Kerst- mis. 10,00 Piano. 10,20 Drie burge meesters spreken. 11,15 Kerstklanken HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7 en 10,30 uur. NCRV: 7,15 Gra. mofoonmuziek. 8,30 Montere morgen- klanken. 9,00 Bij jonge zieken. 9,3o Negende Symphonie. 10,30 Morgendienst 11,15 Hoorspel. 12,00 Kralings Meisjes koor 12,33 Kamerconcert. 1,15 Plano- 1,45 Orgelwerken. 3,00 Holanda-Sex- tet. 3,30 Kerstliederen. 4,15 Bijbel- vertelling. 6,15 Collegium Muslcum Amstelodamense. 6,40 Kerstboodschap Leger des Heils 7,30 Kerstfeest In de Jor- daan. 8,15 Adventsliederen. 8.40 Or gelconcert. 9,10 Rondom de kribbe. 9,35 Concertgebouw-Orkest. 11.30 Nacht Stille 37. Pim, Pam en Pom zijn dus aan genomen bij slager Bloedworst als loopjongens. „Wanneer kunnen jullie beginnen?" vraagt de slager. „Meteen". „Direct". „Dadelijk!" roe pen ze alle drie tegelijk. 38. „Goedzo,- goedzo", mompelt sla ger Bloedworst goedkeurend. „Daar hou ik van. Nu dan kunnen jullie meteen aan de slag. Er liggen hier verscheidene bestellingen klaar, die dadelijk bezorgd moeten worden". (Historisch). En èls je dan de lagere school verlaten hebt (al dan niet met getuigschrift!) ga je het leven in. Je leert een vak, e kiest een beroep en op een zeker ogenblik solliciteer je. En aangezien je toekomstige baas toch iets van je weten wil, laat hij je een formu lier in vullen: naam zus en zo; geloof: beroep en zo heel veel dingen meer, die allemaal even vervelend zijn. Die vaak voor de werkgever een puzzle betekenen. Wat te zeggen van iemand, die lid is van een organisatie en de betreffende vraag aldus invult: Theoeralische Organi Verkondi ger? Hetgeen wil zeggen: Theo sofische Organisatie en in dit ge val (om het geheel duidelijk te maken) actief lid van de Getui gen van Jehova! En meen nu niet meer, dat tqp- nis een sport is van. de „elite"! Want de jongeman die „Tenense" als sport invulde, behoorde niet tot de elite. Trouwens, zijn vader was „koopman in Affalstofven" en hij zelf oefende het schone be roep uit van „sielkern", hetgeen suikerbewerker betekent! Welis waar beviel hem dit baantje niet, wilde hij „hogerop" en dus sol liciteerde hij voor de betrekking van „dowto-monteur. Desnoods zou hij „marsursier" willen wor den, want de uniform der mare chaussee leek hem ook wel. En dat allemaal is het succesvol resultaat van ons lager onderwijs met zijn 7e en 8e leerjaar! Tegen Kerstmis ontvangt de postdi recteur van Santé Claus in Indiana duizenden brieven van kinderen. Dat is ook dit jaar het geval, „maar", zo ver telde „postmaster" Jim Yellig, „ditmaal hebben de brieven mij over 't algemeen droevig gestemd". De meeste brieven, die de heer Yellig thans onder het oog krijgt, komen uit het buitenland en in plaats van om speelgoed vragen de kinderen om voedsel en warme kle ding. „Vorige oorlog had ik schik na iedere brief, die ik openmaakte. Nu is het anders. Ik krijg brieven uit En geland, Frankrijk, Duitsland, zelfs uit China en Japan, brieven die ik slechts met ontroering kan lezen". Gedurende de laatste drie weken had de heer Yellig dagelijks ruim twee duizend brieven ontvangen. Die van de Amerikaanse kinderen zijn het zelfde als de vorige jaren. Zij vragen om poppen, speelgoedgeweertjes, fiet sen en dergelijken. Maar de kleuters uit het buitenland vragen om andere dingen. Zij verlangen schoenen, hand schoenen en ook wel suikergoed. Het valt me zwaar zulke brieven te lezen. Wat moeten we antwoorden?" Een in het Engels geschreven brief je van een achtjarig Frans meisje liudde: „Beste Santa Claus, voordat mijn vader in de oorlog doodgescho ten werd, heeft hij me van U verteld U woonde in Amerika, zeide hij. La ter hebben Amerikaanse soldaten mij verteld, dat U in het Noorden woon de. Waar U ook bent, meneer, ik zm zo heel graag voor Kerstmis een paar wollen kousen hebben, een nieuwe mantel en wat chocolade". Door: HILLEGONDA VAN REENEN „Ongelofelijk," zei Dolly tot zichzelf, „al dat geld, dat aan zijn opvoeding besteed is, duizenden waarschijnlijk. En als je hem vraagt, wat hij kan, zegt hij chaufferen. Een auto bestu ren. Precies als elke chauffeur van een bus." Ingespannen nadenkend keek zij voor zich uit. Hij begreep er niets van. Hij keek naar haar met meer dan ge wone eerbied en met mannelgke be wondering voor haar mooi gezichtje en prachtig haar. „Laten wij zeggenbegon htf. Zjj rukte zich uit haar overpeinzin gen los. „Ik zal een kopje thee zet ten." „Je vindt mij natuurlijk een grote nietsnut." „Ik ga water opzetten." Zij pookte het .fornuis op, zette kopjes en schoteltjes klaar en begon de boterhammen met jam te besme ren. Het had geregend, maar thans klaarde de lucht op en brak de zon door. „Mooi, hè?" riep zij enthousiast uit, terwijl zij op een goude streep wees, die het zonlicht op de grond toverde. Hij had de zon gezien op wijde groe ne vlakten en op wijde gele vlakten, tijdens een vacantie nog niet zo heel lang geleden in Egypte; zonneschijn stralend boven bloeiende tuinen, waar jongemannen, in smetteloos wit op de oude grasvelden, omringd door grijze muren en hoge bomen, tennis speelden. Hij zag zonlicht op de rivier, de glinsterende rivier, niet die mod derige stroom, welke langs Londen vloeide. Hij zag wat men in deze armoedige kamer zonneschijn noemde en Dolly, die er door beschenen werd. „Is het niet verrukkelijk!" Het was verrukkelijk. Hij wist, dat de zonneschijn hier de heerlijkste was, die hij ooit gezien had. De geestelijke ging recht op zijn doel af; hij was waakzaam, onbuig zaam. Hij verried Dolly niet hoe on buigzaam hij was; dit hield hij voor Newton. Hoe bars, bleek en ascetisch de geestelijke ook was, een man was hij. Hij kende de mannen en behandelde hen als zodanig. Hij zocht niet naar woorden als hij met Frank alleen was; alleen als Dolly er bij was koos hij ze zorgvuldig. Maar op het ogen blik was Dolly er niet. „Je bent helemaal beter," zei de geestelijke kort. „Sta op en kleed je aan. Ik zal je wel helpen als je het niet alleen kunt." „Wat zal mijn verpleegster daar wel van zeggen?" „Sta op, Newton." Het was veel meer een raad aan 'n gelijke in stand dan een bevel tegen een mindere. De geestelijke sprak als een vriend, als een ruwe, doch goed bedoelende vriend. En Newton schaam de zich gedwongen om toe te geven, hoe hij ook voor het leven buiten deze kamer, buiten dit bed terug schrok. Vol tegenzin kroop hij van onder de dekens vandaan. „Ik ben zo zwak als ik weet niet wat." „Je kimt een paar dagen op 'de pas torie komen ads je nergens anders heen kunt. In minder dan geen tijd ben je weer de oude." Hij kleedde zich aan. „Maak het bed op en zet de ketel voor haar op het fornuis," gebood de geestelijke, „en als zij terug komt, zeg je haar, dat de patiënt weg gaat" „Ik geloof niet, dat ik lopen kan." „Dan kom ik je wel halen. Van avond, tegen acht uur." „Maar ik ga niet mee, dominee. Ik denk er niet aan." „Oh, ja. Je gaat wel mee." Drift rees in Frank Newton op en voor een ogenblik verloor zijn gezicht de onzekere uitdrukking en werd dat van een man, die weet wat hij wil. De geestelijke schrok van de verande ring. H ijdacht: „Hij is toch werkelijk een man." „Wat ben je van plan te doen?" „Dat weet ik nog niet," antwoordde Newton kort. De geestelijke nam zijn hoed op. „Tot straks. Ik kom om acht uur te rug." „Het zou je toekomen, dat je de deur op slot vond, idioot," flitste het Newton door het hoofd, „en zij en ik samen hier je uitlachend!" De betekenis hiervan tekende zich in felle kleuren voor zijn verbeelding af, terwijl hij knikte; „Tot ziens." Zijn glimlach was uitdagend en spottend. Hij was weer op, hij stond weer op zijn zwakke benen, hij was alleen in de kamer. Hij keek om zich heen, voor de eerste maal minachtend en kies keurig. Wat een omgeving! Niet zo slecht als het kamertje w»ar hij ge slapen had voordat zijn laatste kost- juffrouw hem op straat zette, maar toch, als een plaats, waar men tevre den mee is, waar men trots op is wat een hol! Toch was zij er tevreden mee en er trots op! Zij noemde het haar tehuis. „Het heeft geruime tijd geduurd voordat ik het bij elkaar had," had zij hem verteld. En haar ogen hadden door de kamer gedwaald, hadden één voor één de gordijnen, de stoelen, de tafel met het lichte katoenen kleed, 't bed met de sprei van dezelfde stof, de kopjes en schoteltjes, de klok en het scherm gestreeld. (Wordt vervolgd.) Op Zatèrdag 3 Januari a.s., des avonds tussen 10 en 11 uur verzorgen de VARA en de BBC een programma van community-singing, dat door de VARA op een golflengte van 301.5 me ter wordt uitgezonden, terwijl de BBC het in haar „Light-program" opneemt. In het City Theater te Amsterdam zullen 1800 personen op de uitnodiging van de BBC-omroeper Jack Br°wn 'n Hollands lied zingen waarna Arie van Nierop de 2000 Engelsen, die in P Vi- ple's Palace te Londen verzameld zijn, zal uitnodigen om een Engels lied te zingen. In het City-Theater verleent de huisorganist, Cor Steyn zijn mede werking. In Londen zal Sandy Mae Pherson zijn landgenoten op het orgel begeleiden. Tot slot van de uitzending zullen Amsterdammers en Londenaren teza men het derde couplet van het lied „Bless them all" ten gehore brengen. In het City Theater zal daartoe de phonetische tekst op het doek gepro jecteerd worden. De moeilijkheden, welke zich in de afgelopen winter en ook in vorige winter t.a.v. het ruimen van sneeuw op de wegen hebben voorgedaan en met name de omstandigheid, dat de betrokkenwegbeheerders in verschil lende gevallen niet in staat waren de dikwijls grote kosten daarvan te dra gen, wat tot gevolg had, dat het sneeuwruimen noodgedwongen geheel of gedeeltelijk achterwege moest blij ven, zijn voor de regering aanleiding geweest om zich te beraden over de vraag, of en op welke wijze door het rijk in deze kosten kan worden tege moet gekomen. Als resultaat hiervan wordt de rao- Ujkheid geopend, dat, indien het ver keer door zware sneeuwval wordt gestagneerd, door de gemeenten een teroep kan worden gedaan op het rijk cm bij het ruimen door omschakeling van de D.U.W. hulp te verlenen. In de eerste plaats komen hiervoor de wegen in aanmerking, die van es sentieel belang z(jn voor het door gaande en intercommunale verkeer. De beoordeling van de noodzaak en van de mogelijkheid om de vorenbe doelde hulp te 'erlenen is opgedragen aan de directie van de Rijksdienst voor de uitvoering van werken, die voor dit aanvullende sneeuwruimen een subsidie van 100 procent van de ar beidslonen en de daarmee gelijk te stellen kosten aan de gemeenten zal verlenen. De vorenomschreven mogelijkheid bestaat ook voor waterschappen, pol ders enz., die wegen beheren, welke in vorenbedoelde zin voor het ver keer van belang worden geacht. George Earle, voormalig ambassa deur der V.S. in Bulgarije, heeft in 'n interview verklaard, dat „de Sowjet- Russische troepen ieder ogenblik ge heel Europa zouden kunnen bezetten". Hij baseerde deze verklaring op „offi ciële bewijsstukken", die hij zou be zitten, doch die „voor het ogenblik ab soluut geheim waren". Hij zeide voorts ervan overtuigd te zijn, dat het plan- Marshall op een echec zou uitlopen, „daar de ontvangende landen zich niet met hart en ziel aan de wederop bouw zouden wijden uit vrees, dat de bereikte resultaten uiteindelijk slechts de Sowjet-Unie ten goede zouden ko men". Het November nummer „Iris", tijdschrift voor de Vrouw en haar Levenslust" werd ter bespreking toegezonden, vlotte omslag van dit blad ons De vioue omslag van tut blad in mooie kleuren vangt reeds onze aan dacht. De inhoud is niet minder aan trekkelijk: beschaafd en goed gedocu menteerd. Men vindt er artikelen in van Lea Wijnberg (hoofdredactrice) over Madame Derscheid, over „Wanver houding" een prima artikel van prof. dr. M. J. A. de Vryer over „Levens kunst". een goed geïllustreerd artikel: Het licht in ons huis", over „Uw stem, deel van Uw persoonlijkheid" van G. M. Asman—Janssonius, een kort ver haal van Elisabeth Zernike en nog veel meer wat des vrouws is. Wij kunnen dit hoogstaande tijdschrift voor de vrouw van harte aanbevelen.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 5