Stad en. Omgeving. TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Jjnq&zwideM, Honderd Zangers en Zangeressen in de Nieuwe Kerk Oproep aan de Helderse Jeugd Een verrassing Dansleraar door Tribunaal vrijgesproken Doktersdienst Zeebabies ahoy! Vlotte Z.V.S.V.-revue Een onderwijzeres neemt afscheid Burgerlijke Stand Opem'ns troephuis ,,De Jutter" Schaak-nieuws Predikbeurten Den Burg. Anna Paulowna. Stationschef gaat heen Nog eens de gemeenteraad Onze bureaux op Zaterdag De houten woningen Texel IJ.V.C. I 1 1 Men schrijft ons: Jongelui, Jullie kent natuurlijk allemaal de Kinderzegel en jullie weet ook dat uit de opbrengst dezer zegels het misdeel de kind verzorgd wordt. Nu wilde ik jullie 't volgende voor stel doen. Het kan niet anders, dan dat jullie deze dagen heel dankbaar zijn, dat het Kerstfeest aanstaande is. Willen jullie nu je dankbaarheid tonen door je hulp te verlenen om die duizenden mis deelde kinderen in Nederland zo goed mogelijk te verzorgen? Hoe kan dat? Wel jullie vragen dan aan je ouders b.v. f 3 in bruikleen. Voor deze f 3 koop jullie aan het tentje in het post kantoor kinderzegels. Met deze zegels kun je naar familie en kennissen gaan, Ik geef jullie de verzekering, zij ko pen ze heel graag van je, want met Nieuwjaar hebben ze allemaal postze gels nodig. Voor elke f 4 verkochte postzegels kan een arm kind een dag verpleegd worden. Zijn de zegels verkocht dan' kan je natuurlijk opnieuw inkopen. Het meisje of de jongen, die voor 't grootste aantal verpleegdagen t heeft gezorgd, ontvangt na 6 Januari een leuke herinnering. Indien er kindervrienden zijn die eventueel behoefte voelen iets voor dit doel af te staan, dan worden er natuurlijk meer prijzen uitgereikt. We zullen een en ander in de étalage van het postkantoor étaleren. Hoe gaan we dus te werk? Inkopen aan het tentje. Je ontvangt een volgnummer en geeft naam en adres op. Telkens bij opnieuw inkopen noem je je nummer en je inkoop wordt geboekt. 6 Januari wordt alles opgeteld en de gelukkigen bekend gemaakt. Zo mogelijk wordt van ieder kind het aantal verdiende verpleegdagen be kend gemaakt in de Helderse Courant of het postkantoor. Om het jullie gemakkelijk te maken zijn Tweede Kerstdag de gehele dag zegels verkrijgbaar in de hall van het postkantoor dus van 9 tot 6 uur. Wij verwachten jullie vanaf heden aan het tentje in het postkantoor. Jongelui, maak aldus van dit Kerst feest een feest van naastenliefde. voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfst en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 7? ct. De eerste, die zich Dinsdagmorgen voor het Alkmaarse Tribunaal te ver antwoorden had, was de Helderse dansleraar G. K. S., wien het tijdelijk lidmaatschap der motor-W.A., of NSB en de aansluiting bij de cultuurkamer ten laste waren gelegd. Reeds in Juli was hij voor het tribunaal ver schenen, waarbij zijn zaak voor nader onderzoek werd uitgesteld; nu waren de benodigde bewijsstukken aanwezig, die het juiste licht wierpen op de handel en wandel van S., gedurende de bezetting. In 1940 werkloos zijnde, meldde S. zich bij een Amsterdamse aannemers firma als chauffeur, waarna hij in Frankrijk werd tewerk gesteld. Toen hij daar enige tijd werkzaam was werd hem een soort arbeidscontract ter ondertekening voorgelegd, wat hij niet wenste te tekenen. Het gevolg was, dat de loonbetaling werd stopge zet en de menage hield ook op. Daar na tekende hij het contract, waarop in een der bovenhoeken de opdruk stond: Motwa. Toen hij na een mislukte po ging om uit te knijpen, voor medische behandeling naar Holland werd ge stuurd, keerde hij niet meer naar dit werk terug en bedankte voor zijn on bewuste lidmaatschap, veroorzaakt door deze ondertekening. Teneinde 'n dansinstituut te kunnen beginnen in Haarlem meldde hij zich voor de cul tuurkamer, nadat hij in Haarlem en later in Alkmaar geen succes had, vestigde hij zich in Den Helder. Daar werd hij aangewezen voor werk in Duitsland, doch meldde zich op advies van dr. Loesberg. bij een Wehrmachts- aannemersfirma aan. Na een ééndaags en mislukt debuut als grondwerker, kwam hij in de afd. administratie, in welke functie hij een menigte onder duikers en voor uitzending in aanmer king komenden, met dikwijls valse Ausweisen wist te dekken. Ook van dr. Loesberg, die voorzitter van de plaat selijke illegaliteitesvereniging was ontving hij de opdracht om enkele feesten te organiseren, die ware oran je demonstraties werden. Meerdere schriftelijke verklaringen van voor malig illegale werkers getuigden van de activiteit van S. in het L.O.-werk. De verdediger, mr. Jonkers, noemde de vervolging van S. een betreurens waardige vergissing van de POD. In de namiddag-zitting werd uit spraak gedaan, waarbij de beschuldi gingen vervallen verklaard, waarmede S. dus was gerehabiliteerd. Op Eerste Kerstdag wordt de dok tersdienst van 's morgens 8 tot 's av 12 uur waargenomen door de artsen J. J. Fahrenfort, Westgracht 9. telefoon 2981 en P. v. d. Nieuwenhuizen, Plant soenstraat 1. telefoon 2335. Op Tweede Kerstdag wordt de dok tersdienst van 's morgens 8 tot 's av. 12 uur waargenomen door de artsen dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13. telefoon 2030, en dr. R. Franssen, Javastraat 6, telefoon 2712. Copyright R.D.P. Maandagavond gaf de Helderse Zeevaartschoolvereniging haar jaar lijkse feestavond in Casino. Omstreeks 8 uur sprak de voorzitter, de heer H. Ikes, het openingswoord, waarna de directeur, de heer Van Weele enige woorden tot de aanwezigen richtte, waarin hij ondermeer wees op de eisen welke aan de toekomstige stuur man werden gesteld en waarover de leerlingen en vooral de toekomstige leerlingen niet te licht mogen denken. Na deze inleiding werd het pro gramma geopend met een „Proloog", waarin de artisten een aardig wel komstliedje ten gehore brachten. Om op alle nummers van het rijk gevari eerd programma in te gaan, is wel haast onmogelijk. Zonder aan de kwa liteiten der andere artisten afbreuk te doen, willen wij even noemen het aardige optreden van mej. Diny de Booy in „White Christmas". Ook het Filmavondje" met de rare situaties waarin de vrienden elkaar brachten, oogstte veel bijval. De sollicitant had veel succes, evenals met zijn optreden als voorzitter der vereniging van duif jesmelkers. Het werk van de Grabeka's, de Hel derse acrobatengroep, waaraan een collecte voor Monumentenzorg ver bonden was, werd zeer gewaardeerd, gelet op het applaus dat zij aan het einde van hun optreden in ontvangst mochten nemen. De conference werd op verdienstelijke wijze verzorgd door de ZVSV-er Frans Kunst, die, met zijn geestige anecdotes, de revue tot een aantrekkelijk geheel aaneenlaste. Aan het einde van het programma werd een bloemenhulde gebracht aan Diny de Booy en Jopy Maasland, de jeugdige pianiste, die op keurige wij ze haar muzikale medewerking ver leende. Na de finale sloot de voorzitter de avond en kon een begin worden ge maakt met het bal, dat onder leiding stond van mevr. de Wit-Tuin, terwijl de muziek werd verzorgd door het kwartet van Frans Ferber uit Amster dam. De revue stond onder leiding van de heer Van Angeren, die met recht tevreden kan zijn over het resultaat. De grimeur, de heer Polman, wist in snel tempo zijn werk tot aller tevre denheid te verrichten. De oudercommissie van school 7 or ganiseerde Maandagavond in de „Ros kam" een ouderavond ter gelegenheid van het afscheid van mej. A. S. Baert, onderwijzeres der school. De heer Sinjewel, hoofd der school, opende de avond en heette alle aan wezigen van harte welkom. Direct hierop werd een begin gemaakt met het programma dat bijna uitsluitend werd verzorgd door leerlingen van de school. Het was een afwisselend re pertoire dat door de jeugdige artisten bijzonder aardig werd verzorgd. Het talrijke publiek amuseerde zich uit stekend en vooral de jeugd stak zijn waardering niet onder stoelen of ban ken. Tegen het einde van de avond sprak de wethouder van Onderwijs, de heer Van Loo zijn welgemeende dank uit voor het vele werk dat mej. Baert ruim 35 jaar voor het Helderse onderwijs heeft gedaan. Hierna spra ken ook de voorzitter van de ouder commissie en de heer Sinjewel de scheidende juffrouw toe. Zij boden mej. Baert cadeaux aan, waarna de avond werd besloten. Een woord van dank aan het onderwijzend personeel zowel vóór als achter de coulissen, mag niet vergeten worden, terwijl mevr. van Hoepen als pianiste waarlijk ook geen gemakkelijke taak had. Bevallen: J. Smit-Stuij, d., J. Visser-v. Dijk, z. G. C. Rottier-Jas, d. J. Eijklaar-Kunst, d. F. F. W. Bakker-van Vliet, d. E. v. d. Wal Kossen, d. J. Moor-de Jong, d. H. Brinkman-Wink, d. C. KroosVlugt, d. C. Wijma-Loch, d. M. Ligthart- Liefting, z. A. Blankman-van der Meer, z. H. I. Hoornsman-Veuger, z. J. Zeeman-Izaksson, d. C. E. Sta- leman-Out, z. A. van Kalken-Kwin- kelenberg, z. M. de Groot-Wallast, z. Ondertrouwd: G. F. v. d. Berg en G. v. d. Belt. L. de Boer en M. den Hartogh. Getrouwd: J. v. d. Heide en J. C. Dreef. A. Tot en G. Smit. D. Bais en A. Dienaar. J. v. d. Beek en C. A. Bakker. G. Bleinga en R. Bosboom. N. Visser en M. Bruin. E. v. Dor sten en M. V. v. Vooren. J. Schoute en M. J. Koedijker. Overleden: B de Graaf, m., 76 j. P. C. Koning, m. 18 jr. C. Boom, m., 80 jr. E. Pauw, v. 66 jr. P. Jaapbroer, m. 77 jr A. Haezer, m. 68 jr. Maandenlang heeft troep IV van de Helderse padvinders. „De Jutter" ge werkt aan de inrichting van het troep huis. Zij had m daarvoor de beschik king gekregen over één der bastions van het fort „Dirks Admiraal", aan de Westzijde van de Brakkeveldweg. De zaak is thans zover gereedgekomen, dat het troephuis op Tweede Kerstdag, 's middags om drie uur, officieel kan worden geopend. Ter gelegenheid van dit heuglijk feit wordt een fancy fair gehouden, die voor iedereen tegen be taling van een dubbeltje toegankelijk zal zijn. Het Kerstconcert, dat de „Verenig de Helderse Zangers" onder leiding van de dirigent Geert de Boer en met medewerking van Riek van Veen (alt), G. v. d. Kuil (orgel) en het „Helders Meisjeskoor" gisteravond in dè Nieuwe Kerk aan de Weststraat heeft gegeven, is, zowel wat het gebo- dene als de publieke belangstelling betreft, een succes geworden. Toen ook de medewerkers de con- ceitruimte hadden betreden, was het c'e voorzitter der Verenigde Zangers, de heer C. Krigee, die een kort ope ningswoord sprak en in het bijzonder Burgemeester G. Ritmeester en wet houder G. F. van Loo en echtgenote welkom heette. Het concert ving aan met een or gelsolo „Komt als kind'ren van het licht", een compositie van Feike As- ma. Een sprekend stuk, dat door de vertolker op lofwaardige wijze werd uitgevoerd. Het tweede nummer, waarin het mannenkoor „Sanctus" van Jac. Cle- mens van Papa, „Ave Verum Corpus" van W. A. Mozart en „Zondagmor gen" van E. Flipse zong, werd in zijn geheel onberispelijk uitgevoerd. Deze nieuwe kennismaking van de „Verenigde Helderse Zangers" over tuigde ons reeds op dat ogenblik op nieuw van het hoge peil, dat het koor heeft bereikt. De tenoren vielen meer dere malen op door hun bijzondere trefzekerheid. De alt Riek van Veen trad voor de eerste maal op met: „Sei stille dem Herr" uit „Elias" van Mendels- sohn. Het beste vonden wij haar in het tweede optreden tijdens het zin gen van „Die Könige" van P. Corne- lius. Haar stem was klaar en tóch \yarm getimbreerd. Het „Helders Meisjeskoor", even eens onder leiding van Geert de Boer, in vernieuwde vorm voor het eerst optredend, deed in den beginne iets schuchter aan. In „Zondagmorgen" van Frans Abt was het tempo te langzaam en waren de sopranen er wel even naast. Dit werd bij het tweede optreden echter ruimschoots vergoed met het zingen van „Engelenzang" van G. A. Schulz, „Nu zijt wellekome" bewer king M. Wolff en het bekende „Stille Nacht" van Franz Gruber. Er werd prachtig en beschaafd gezongen. Het Mannenkoor loste onze ver wachtingen, aan het begin van de avond gewekt, ook bij de verdere nummers geheel in. De dirigent Geert de Boer kan tevreden zijn. De organist G. v. d. Kuil leverde cck in zijn tweede solo (Finale uit de eerste symphonie van A. Guilmant) en als begeleider goed werk. Woensdag j.1. speelden Morphy 1 en 2 voor de competitie van de N.H. S.B. te Alkmaar. Morphy 1 kon nog steeds de goede speelwijze niet vinden en moest toezien, dat het sterke Zaandam 2 de overwinning behaalde. Met de stand 5 li2 li werd deze wedstrijd beëindigd, terwijl de 2 af gebroken partijen zullen worden ge- artritreerd. Deze partijen zullen mis schien 1% a 2 punten opleveren, doch waar de voorsprong voor Zaandam reeds 5'£ punt is, blijft deze wedstrijd t< ch voor Morphy verloren. Het ver- Hes van een 5-tal sterke spelers doet zich in deze zware competitie geducht gevoelen. De uitslagen van het le tiental luiden: Morphy Zaandam K. GeusH. v. d. Stadt 10 J." ValkenierW. Schoonhoven M A. H. VerschuurP. Gans li T. SmitTm Zwan 01 J. BeekJ. Polderman V. A. DykstraN. J. Zijlstra 01 St. AmersfoortH. Wardenier afgebr. D DokterH. Kaar 01 O. J. GeusW. Bruiman afgebr. L. v. d. KuijlC. Zwan 01 Tegelijkertijd streed Morphy 2 tegen Het Wite Paard 1 uit Koog- Zaandijk. Het was een strijd van 2 ongeslagen tegenstanders, doch ook hier wist het ongeslagen 2e tiental haar record te handhaven; het boekte een grote 7142 li overwinning, waarmede het onbedreigd de boven ste plaats op de ranglijst inneemt. Het ziet er naar uit, dat dit tiental lecht op het kampioenschap afste vent. De kleine Geus speelde aan het ie bord. en wist ook deze partij op prachtige wijze tot winst te leiden. Morphy 2 Het Witte Paard W GeusJ. Groezenne 10 B. KnoppersK. de Boer 10 J. BroosJb. Groot 1t' F. SteinbergJ. Engelhart 10 C. J. BoschN. Schoolmeester 10 D. de LangeK. Kuiper M P. Prins—C. Smid 10 .1. BruinsmaW. Bron 01 J. AmersfoortG. v. d. Schoor 10 C. BuijsH. Erkel 01 EERSTE KERSTDAG. DEN HELDER: Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. De Hoest, met koorzang, 14.30 uur Kerstfeest kleintjes, 19 uur Kerstfeest ouderen; Palmstraat. 10 uur ds. J. Borghardt, 15.30 uur Kerstfeest klein tjes, 19 uur Kerstfeest ouderen. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. J. Hartkamp, 17 uur ds. M. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. J. Hartkamp. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 9 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. ger. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Lutherse kerk, Wezen- staat, 10.30 uur ds. H. J. Oldemans, feestliturgie, koorzang, 16.30 uur Zon dagsschool, liturgische Kerstwijding. Doopsgezinde gemeente, 16 uur Kerst feest Zondagsschool. Baptisten-ge meente, 15.30 uur Ke^stfeestviering Zondagsschool. Oud-katholieke kerk, 10 uur Hoogmis. 19 uur Vespers. Evangelisatie Vijzelstraat, 7 uur Kerst wijding, 17 uur samenkomst. Leger des Heils, 6 uur Kerstbidstond, 10.30 uur heiligingsdienst, 15 uur jeugdfeest, 20 uur verlossingssamenkomst. JULIANADORP, Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. Geref. kerk, geen dienst. Star of hope mission, 10 uur de heer Van Binsbergen, 15 uur Kerst feest. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 19 uur Kerstfeest Zondagsschool. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., 14.30 uur ds. Salm. ANNA PAULOWNA, Geref. kerk, art. 31, 11.30 uur en 17 uur ds. J. Blok land. TWEEDE KERSTDAG. DEN HELDER, Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. Van Wijk, van Alkmaar; Palmstraat, 10 uur ds. Hardorf, van Texel. Geref. kerk, Bethelkerk. 10 uur evangelisatie samenkomst; Rehobothkerk, geen dienst. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, 9 uur ds. J. Blokland, van An na Paulowna, 15 uur Kerstfeest Zon dagsschool. Chr. geref. kerk, 10 uur ds. J. Rebel. Lutherse kerk, geen dienst. Doopsgezinde gemeente. 10.30 uur ds. C. P. Hoekema. Baptisten gemeente, 19.30 uur Kerstfeest voor iedereen. Oud-katholieke kerk, 10 uur H. Dienst. Evangelisatie Vijzel straat, 14.30 uur en 19 uur Kerstfeest voor de kinderen. Leger des Heils, 20 uur Kerstfeest. JULIANADORP, Ned. herv. gem., 19 uur Kerstfeest Zondagsschool. Geref. kerk, geen dienst. Star of ho pe mission, 19 uur de heer Van Bins bergen. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned. herv. gem., 14.30 uur Kerstfeest Zondagsschool. ANNA PAULOWNA. Geref. kerk, art. 31, 11-30 uur ds. J. Blokland. BERICHT. Hierbij delen wij mede, dat in verband met de Kerst het eerst volgend nummer van ons blad zal verschijnen op Zaterdag 27 December a.s. DE DIRECTIE. PATER WITTE NAAR MIDDEN-AFRIKA. Het was een goed,idee van de R.K. Ontwikkelingsclub oip Pater M. J. Witte te verzoeken een lezing te hou den over zijn reeds 26-jarige arbeid in de Missie, waarvan hij kort ge leden voor een vacantie in Holland is teruggekeerd. Het Casino te Den Burg was die avond overvol en het was prettig te erve ren, hoe hier mensen van allerlei r (."vgen bijeen waren, hetgeen be wees, dat het Missie- en Zendings werk een grote plaats in Nederland inneemt. Pater Witte sprak deze avond over ,,ae invloed van de Westerse bescha ving op de bewoners van Midden- Af rika" om later over te gaan op „bet ontwakend Negerras". Hij sprak over zijn werk en erva ringen en we kunnen zeggen, doordat dit alles zo echt en'onopgesmukt was leefde de hele zaal mee. Het zou ons te ver voeren om deze hele lezing weer te geven; trouwens Fater Witte deed hier en daar een greep uit zijn rijke ervaringen. De heer Merkx, voorzitter van de R.K. Ontwikkelingsclub, bracht Pater Witte dank voor deze interessante lezing en bood hem f 156,20 aan, welk bedrag door vier imitatie negerjon gens in de pauze was gecollecteerd voor zijn Missie. Het was werkelijk jammer, dat aan deze avond een einde kwam. We had den nog wel uren kunnen luisteren en we hopen dan ook van harte, dat het niet bij deze lezing zal blijven, doch c'at Pater Witte nog eens een derge lijke avond wil geven en vertellen over zijn werk, dat ons diep ontzag l; boezemt voor deze pioniers. Mogen wij de hoop uitspreken, dat het Pater Witte gegeven zal zijn dit gezegend werk nog tal van jaren voort te zetten. Op 1 Januari 1948 zal de heer L. Eeumer, chef van het station Anna Paulowna, de dienst bij de Spoorwe gen met pensioen gaan verlaten. De heer Beumer kwam in 1906 in dienst en heeft dus 42 jaar lang de gemeen schap gediend vóór hij de rust gaat nemen, die hem toekomt enge gund wordt. Dit laatste kwam tot uiting, toen de heer Beumer, die op 2c April 1939 aan het station A. P. kwam, hier zijn 40-jarig jubileum vierde. Gezien bij het personeel, zowel van dit station, als bij dat van de stations, waarmee men hier vooral te maken heeft, dus Schagen en Den Helder, gezien ook bij het publiek en bij zqn superieuren, werd hem bij dat jubileum niet alleen veel lof toege zwaaid, maar wensten vele sprekers cj de toen gehouden receptie hem ook nog een langdurige rust toe, als hij met pensioen zou gaan. De heer Beumer heeft hier geen rustige tijd meegemaakt. Mobilisatie, ocrlog en bezetting vielen in die bijna acht jaar en als alle echte „spoorjon- gei.s" dook hij ook van 17 Sept. '44 tot de bevrijding onder. Het huizenprobleem zal de heer Beumer nog wel een poosje hier hou den. Ook wij wensen hem, in goede gezondheid, nog vele jaren van rust toe. Naar we vernemen, is nog geen op volger voor de heer Beumer aange wezen en zal de heer J. A. Smit als plaatsvervanger optreden. Door het wegvallen van een gedeel te uit ons verslag over de laatstgehou den gemeenteraadsvergadering is niet vastgelegd, dat de straat achter het raadhuis met 8 tegen 5 stemmen de naam Raadhuisstraat kreeg. De vijf tegenstemmers, de fractie van de P.v.d.A., hadden hier de naam Ds. Pareaustraat willen hebben. B. en W. en de raadsleden zullen overwe gen welke weg of straat het meest geëigend is om te heten naar de man, die (daarover waren allen het wel na het gloedvolle betoog van mr. H. Jon ker Hz. eens) zóveel voor de gemeen te deed, dat ook diens naam ver eeuwigd dient te worden in onze ge meente. Ook de rondvraag viel weg en daarmee ook wat ter sprake kwam over de gevaarlijke toestand op ons station, wanneer daar twee treinen uit tegengestelde richting ongeveer tegelijk arriveren. Als die op 't tweede perron is aangekomen, moet men over de rails van het eerste spoor lopen om in de trein plaats te nemen. In hun zenuwachtigheid hebben vele reizigers er geen erg in, dat er ook een trein van de andere richting komt. Daar moeten ongelukken van k -men. BOND VOOR PLATTELANDSVROUWEN In de stemmig versierde zaal van Veer burg hield de afdeling van de Bond voor Plattelandsvrouwen Vrijdagavond een bij eenkomst, die geheel in het teken van het Kerstfeest stond. Mevr. Keyzer—De Jong heette in haar openingswoord in het bijzonder het to neelclubje, onder leiding van mevr. Lief hebber— Speets welkom en het zangkoor tje, dat onder leiding staat van mevr Mijnlieffv. d. Heuvell. Voorzitster deelde mede, dat de afde- lingskas het dit jaar niet toeliet aan elk lid een Kerststukje mee naar huis te ge ven. Wel was er 'aan vijf zieken in de gemeente een Kerstcadeau gegeven en van de heer D. Stellingwerff was daarvoor al een bedankje ingëkomen. Het geld, f 68,36Vt, dat de verloting der Kerstpakjes opbracht, zou worden afgestaan ten bate van de Polderse Jongens in In donesië. Het na de opening opgevoerde toneel stukje „Een Kerstavond'- van W Metz Azn., goed gespeeld, op een goed ver zorgd toneel en met goede zang van het altijd mooie „Stille Nacht, Heilige Nacht" op de achtergrond, deed menig toeschouw ster naar haar zakdoek grijpen. Na de pauze, waarin koffie en versna peringen werden rondgedeeld, zong net koortje „Blijf bij mij Heer" en „O, Kerst nacht, schoner dan de. dagen", en nadat gezamenlijk het „Stille Nacht, Heilige Nacht" was gezongen, sloot het koor deze avond met „Geef ons Uw Vrede". De Bureaux van de Helderse Courant en de loketten van Drukkerij De Boer zullen Zaterdag 27 December a.s. DE GEHELE DAG GESLOTEN ZIJN. Familie-advertenties kunnen die dag rechtstreeks worden opgegeven aan ons bureau te Alkmaar, Voordam C 9. Telefoon K 2200 3902. VISSERIJ. URK, 22 Dec. Door 24 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aangevoerd: 6329 pond Noordzeevis, prijs 1091 ct. 221 pond snoekbaars 4344 ct. 1224 pond voorn en rode baars, 14—21 ct. alles per pond. OUDESCHILD. Aangevoerd van 15 20 Dec.: 66 kg bot, 1910 kg garnalen, 8 kg kaan, 208 kg kabeljauw, 237 kg schar, 4 kg cshelvis, 3079 kg schol, 36 kg paling, 183 kg tarbot, 1495 kg tong, 3475 kg wulken, 901 kg wijting, 1 kg zalm, 67 kg kreukels, 9 kg spiering. Geachte Redactie, Op gevaar af, dat dit epistel voor kennisgeving wordt aangenomen, waag ik het toch, het u aan te bieden, te meer, daar het een belangrijk probleem betreft. Terzake dus: De Raad heeft in zijn laatst gehou den vergadering aangenomen, de aan koop van 50 stuks houten woningen, ten bedragen van f 1.000.000. Nu erken ik gaarne, dat het voor een gemeente bestuur hoofdbrekens kost, om de heersende woningnood maar enigszins te doen verminderen. Maar of het aangenomen voorstel zulks zal verwe zenlijken, ontken ik, te meer daar het te riskant is. Laten wij dus gaan reke nen en een exploitatierekening opzet ten. Wanneer wij een rentevoet van 31/2 procent aannemen, dan is dat van f 1.000.000 f 35000 rente per jaar. Re kent men 1 pet. voor jaarlijkse aflos sing, wordt dus f 10000. Het onder houd is zeer zeker als minimum per woning f 100 per jaar, alzo f 5000. Ik wil hier aan toevoegen, dat in een plaats als Den Helder het buitenverf- werk van de houten woningen, door zeedampen, meer heeft te lijden, dan in een bosrijke streek. De gezamenlij ke opbrengst per jaar is dus f 35000 plus f 10000 plus f 5000 is f 50000. Ne- menewij aan een huurprijs van f 12.50 per week maal 52 maal 50 is f 32500. Alzo een tekort van f 17500 per jaar. Hieraan wil ik de vraag stellen: welke mensen kunnen f 12.50 huur per «week betalen? Nu sta ik op het standpunt, dat verbetering in de woningnood een offer waard is, maar dat moet geen slachtoffer worden. En dat wordt het! Men schat de duur der woningen op 25 jaar; er is in de Raad gesproken van misschien wel 50 jaar. Ja, dat is het: misschien, niemand kan zulks vaststellen. Dit hangt af van het on derhoud. Laten wij aannemen een le vensduur van 40 jaar, zodat er nadien 40 maal f 10000 is f 400.000 is afgelost. Maar.en dit is de klap op de vuur pijl, is er een tekort van f 1000.000 min f 400.000 is f 600.000. Dit is per jaar f 600.000 gedeeld door 40 is f 150.000. Voegt men hieraan toe het tekort van f 17500 dan is dit samen en tekort van f 167.500. Nu verwaarloos ik nog on voorziene uitgaven, zoals grond-, hoog heemraadbelasting enz. enz. En wat is de eindconclusie? Dat wij na 40 jaar 50 st. onbewoonbare woningen over houden. Mijns inziens is er dan ook, bij de behandeling van deze bijlage, hieraan te weinig aandacht geschon ken. Geachte Redactie, wanneer u mij daartoe de gelegenheid geeft, zal ik door middel van uw courant een per manent en goedkoper plan beschrijven. Hoogachtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER Amsterdam 22 Dec. '47. ONDERSCHRIFT REDACTIE. Met belangstelling zien wij 't „Plan- Schoeffelenberger" tegemoet. Red. Held. Crt. Waren de verwachtingen voor deze wedstrijd voor de Texel-aanhangers hoog gespannen, helaas is deze ver wachting misgelopen en heeft Texel de laatste thuiswedstrijd van het jaar niet in een overwinning kunnen omzetten. Er waren bij Texel spelers, die wij beter hebben gezien, doch die nu niets presteerden. Dit kan zo niet langer. De spelers moeten beseffen, dat zij, indien zij iets willen bereiken, het spel moe ten spelen, zoals het behoort te zijn. Het is JVC die aftrapt en de wind mede heeft, die van doel tot doel staat Het duurt dan ook geen vijf minuten of het is de midvoor Hoogschagen van JVC. die van een fout in de Texel- verdediging profiteert en de stand op 10 in het voordeel van JVC brengt. Texel gaat daarna ten aanval, doch alles wordt slecht afgewerkt. Het spel blijft nu heen en weer golven, doch na pl.m. 34 minuten is het de Texel-mid- voor, die nu door een fout van de JVC verdedigmg de stand op gelijke voet brengt. Vóór rust komt er geen ver andering ir de stand meer. Na rust denken allen dat Texel een groot of fensief met de wind mee zal inzetten, doch niets van dat. Het blijft een heen en weer getrap aan weerskanten, zon der dat er gescoord wordt, zodat de stand 1—1 blijft.

Heldersche Courant | 1947 | | pagina 2