Ver. Staten van Indonesië in voorbereiding Duitsland wordt „grote mogendheid'' r WEERBERICHT 9 Amerikaans schip op mijn gelopen Maandag 5 Jan. 1948 7Qste Jaargang no. 7703 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Uitnodiging aan de Republiek Ex-koning Michael heeft Roemenië" verlaten Crematie Han van Meegeren Bing Crosby populairste filmster Frankrijk in München Stemmingen Duitsland de grote mogendheid van het vaste land Tsjechosiowaakse problemen Zelfs wild zwijn in Friesland Hotel te Jeruzalem Opgeblazen Attlee beschuldigt Sovjet-Unie Zuid-Afrikaanse vlag aan de Zuidpool Negen doden bij ontploffing te Jaffa China's schatkist uitgeput Anna Pauker houdt opruiming Explosiva voor Palestina onderschept Hoogoven Schaaktour- nooi begonnen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers (MANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 De bijeenkomst, die gisteren te Batavia tussen de vier ministers, Dr. van Mook en de vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's is ge houden, leidde tot zeer belangrijke beslissingen op de weg naar de in stelling van een interim-regering, al dus wordt uit betrouwbare bron ver nomen. De vertegenwoordigers van de Negara's en Daerah's hebben twee resoluties aangeboden, welke tijdens het langdurig onderling overleg van Zaterdag zijn opgesteld. Naar verluidt is het vertrek van de ministers thans op Dinsdag bepaald. In de eerste resolutie, die door de vertegenwoordigers van Oost-Indonesia, Oost-Borneo, Groot-Dajak, West- Borneo, Banka, Riouw, Oost-Sumatra, het comité Daerah Istimewa West- Sumatra, het comité van voorbereiding Negara West-Java, Madoera en het KIS Zaterdag tijdens hun onderling overleg is opgesteld, wordt met de meeste aandrang in overweging ge- ,geven om onverwijld stappen te nemen tot: 1. De instelling van een interim regering ter voorbereiding van de tot standkoming van souvereine Verenigde Staten van Indonesië. 2. De regeling van medezeggenschap van de interim-regering in het gebruik van de strijdkrachten die in Indonesië aanwezig zijn als gezagsapparaat ter verzekering van de binnenlandse vei ligheid. 3. Herziening van de Nederlandse grondwet. Een afschrift van deze resolutie zal worden aangeboden aan de Neder lands-Indische regering, de Commissie van goede diensten, de Republikeinse regering te Djokja en het Nederlandse parlement. In de tweede resolutie brengt de con ferentie van vertegenwoordigers de eerste, aan de Nederlandse regering aangeboden resolutie ter kennis van de Republikeinse regering en nodigt de regering der republiek Indonesië uit, deel uit te maken van de souvereine Verenigde Staten van Indonesië. Minister Beel, die de bijeenkomst van gisteren presideerde, kon na een uitvoerige gedachtenwisseling en toe lichting van de in de resoluties neer gelegde uitspraken zijn instemming be tuigen met de strekking van de eerste resolutie, terwijl hij de verwachting uit sprak, dat de tweede resolutie tot een oplossing van de moeilijkheden met de republiek en tot een goed resultaat van de arbeid der commissie van de V.N. belangrijk zou kunnen bijdragen. De uitwerking van het eerste punt van de eerste resolutie zal volgens deze ver wachting aanstonds door de Luitenant Gouverneur-Generaal, tezamen met de verschillende gebieden en groepen, alsmede met vertegenwoordigers van de minderheden, ter hand genomen worden. Het communiqué brengt ten slotte in herinnering dat de grondwetsherzie ning in Nederland reeds wordt voor bereid. Op 3 Januari om drie uur 's nachts heeft ex-Koning Michaël per speciale trein Roemenië op weg naar Lausan- ne verlaten. In het gezelschap van de ex-Koning bevinden zich zijn moeder, Helena, de hofdame Prinses Nelly Tarji, de voor malige hofmaarschalk Negel, de aide- de-camp generaal Peter Lazar, de pri- vé-secretaris Mionatiu en commandant Vergoti. Terwijl de speciale trein, waarin zich ex-Koning Michaël van Roemenië met gevolg bevond, Zondagmorgen met neergelaten blinden uit het station van Boedapest reed, werd het venster van het laatste salonrijtuig geopend en ver scheen Koning Michaël. Hij lachte de aanwezige verslaggevers toe, doch gaf geen antwoord op de vragen, die hem toegeroepen werden. Michaël, die on der de naam van Prins Michaël van Hohenzollern Siegmaringen met zijn moeder Koningin Helena als Hertogin van Sleeswijk Holstein reist, hebben met hun gevolg van 30 personen pas poorten, waarop vermeld staat, dat zij niet geldig zijn voor terugkeer naar Roemenië. Nader wordt gemeld, dat de Ex- Koning en zijn moeder nieuwe repu blikeinse paspoorten bezitten, die hen in staat stellen naar Roemenië terug te keren. De paspoorten van het ge volg van de Ex-Koning bevatten ech ter de clausule „niet geldig voor terugkeer naar Roemenië". Het wrak van de N.A.C-O.-bus, welke Vrijdagavond op de onbewaakte overweg te Breezand door de trein uit Den Helder werd gegrepen, bij welk ongeluk vier personen om het leven kwamen. Zaterdagmiddag is onder grote be langstelling uit kunstkringen het stof felijk overschot van de, op 31 December j.1. te Amsterdam overleden, 'kunst schilder en dichter Han van Meegeren te Westerveld gecremeerd. In de aula voerde als eerste het woord de zwager van de overledene, de heer W. Polman Tuin, die van Meegeren „een man van grote kwali teiten" noemde. Begeleid aan het orgel door Georgë Robert, droeg spr. een gedicht van van Meegeren voor. De schrijver Adam Haag sprak over van Meegeren als een man met moed en durf, mevrouw M. L. Doudaert de la Grée zeide, dat de goede dood thans een einde heeft gemaakt aan smaad en hoon. Prof. E. A. van Genderen Stort roem de de grote talenten van de over ledene in schilder- en dichtkunst en de heer G. H. Wallagh diens spreek woordelijke vitaliteit. De zoon van de schilder, de heer J. van Meegeren, bracht de aanwezi gen dank en beloofde het werk van zijn vader voort te zetten. Bij het dalen van de kist spe.elde het orgel de „Litaney" van Schubert. VEEL WIND. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Meest krachtige, nu en dan storm achtige, geleidelijk naar West draaiende wind. Meest zwaar be wolkt met enkele regenbuien. Later iets kouder. De artisten, die in 1947 voor de beste recetten hebben gezorgd, zijn respec tievelijk: Bing Crosby, Betty Grable, Ingrid Bergman, Dary Cooper, Hum- phrey Bogart. In de tweede plaats komenr Bob Hope, Clark Gable, Gre- goiy Peck, Claudette Colbert en Alan Ladd. Voor de vierde keer werd Bing Crosby aangewezen als de populair ste ster van het witte doek en Betty Grable zag zich in dit opzicht de tweede plaats toegekend. in. Gistermorgen is het 6108 ton me tende Amerikaanse s.s. „Pioneer Cove" op ongeveer 40 mjjl ten Westen van Terschelling op een mjjn gelopen.' Het schip stootte op een magnetische m^n, bekwam schade, doch werd niet lek gesla gen. In de namiddag vervolgde het schip zijn reis naar Londen op eigen kracht,- nadat de sleepboten „Storte- melk" en „Holland" van de rederij Doeksen uit Terschelling het stillig gende gehavende Amerikaanse vracht schip 40 mijl ten Noordwesten van het eiland in de Noordzee hgdden bereikt. Volgens inlichtingen op het eiland is de „Pioneer Cove" buiten de vrij geveegde vaargeul op een mijn gelo pen, nadat het waarschijnlijk tenge volge van het slechte weer en de hevige wind vannacht iets uit de koers was geslagen. De voortzetting van de reis was dan ook, vooral in de aanvang, niet zonder gevaar, zodat beide sleepbo ten dicht in de nabijheid van het schip bleven, toen dit zich langzaam op weg naar de vrije geul en naar Londen begaf. Het ligt in de bedoeling, dat de sleepboot „Holland" het schip tot Londen toe zal begeleiden, terwijl de „Stortemelk" terug zal keren naar Terschelling. Enige dagen geleden meende men reeds het vermoeden te hebben, ook in de bosrijke streek van Friesland, met name te Appelscha, sporen van wilde zwijnen te hebben opgemerkt. Dit vermoeden is thans zekerheid geworden, want in de omgeving van Lippenhuizen heeft men evertje thans gezien. Heel het jagersvolk heeft nu de slaap uit/ OET IS OCTOBER 1938, de overeen komst van München is juist gesloten. Neville Chamberlain is terug in Lon den wuivend met het beruchte stuk papier door hem en Hitier getekend, „symbool van het verlangen van onze twee volkeren nooit een oorlog tegen elkander te ondernemen." Edouard Daladier, Frankrijks Pre mier van die dagen, heeft in Frankrijk de Franse ambassadeur te Berlijn, Francois Poncet, op bezoek. Na 48 uren in Parijs keert Poncet vermoeid naar Berlijn terug. PARIJS ZWAAIT OM ROERING, waarschijnlijk met de goed willende glimlach van München vol geheime bedoelingen nog altijd op zijn gezicht, ontvangt Poncet op 3 October. Hij tekent aai,, dat het vier uur in de middag is. Zijn notities lui den: „1. Ambassadeur Francois Poncet. 3 October. Vier uur. 2. Komt regelrecht van Parijs, waar hij lange gesprekken had met Da ladier en Bonnet. 3. Sterke tendenz daar om tot een overeenkomst te komen met Duits land op geheel nieuwe en defini tieve grondslagen. 4. Daladier heeft groot vertrouwen in de Führer. Ommekeer van de me ning onder het Franse volk, maar linkervleugel-partijen intrigeren te gen Daladier enz.. 5. Overeenkomst gelijk aan die met Engeland. Geen oorlog, eerste con clusie. Dat zou afdoende zijp. 6. Daladier zou aldus in zijn positie versterkt worden en in staat zijn om zich na verkiezingen te ontdoen van het „Volksfront" en het ver drag met Moskou. 7. Tot zo lang wachten." Het is inderdaad volkomen waar, dat onmiddellijk na München de atmosfeer in Parijs niet alleen in regerings kringen maar ook onder „the men in the street" op de hand was van een definitieve Frans-Duitse overeenkomst. Slechts de Blum-vleugel van de socia listen en de communisten verzetten zich tegen vriendschap met Hitler- Duitsland. DALADIER VERANDERT VAN MENING. ,7^ ROOT VERTROUWEN van Daladier in de Führer" is waarschijnlijk een overschatting. Daladier wijzigde in deze 'dagen zijn meningen over Hitier en Duitsland geleidelijk meer en meer. Hij landde op Le Bourget uit München met de overtuiging, dat hij Tsjecho- Slowakije had verraden en de eer van Frankrijk had bezoedeld. Hij verwacht te veel narigheid en in plaats daarvan vond hij een hysterisch juichende me nigte. Hij verkreeg in de Kamer het ver trouwen met 535 tegerx 75 stemmen. Daardoor besloot hij in te gaan op de stemming van het 'ogenblik en een geestdriftige „Man van München" te worden. Hij werd steeds sterker anti links, anti-Sovjet, in feite anti-ieder- een, die München becritiseerde. Ondertussen vervolgde in Berlijn Poncet zijn gesprek met Goering. Het is mogelijk, dat hij in zijn vleiende be- 8. Nooit was de publieke opinie in Europa zo geneigd om een „nieuw tijdperk" te beginnen. 9. Duitsland heeft zich thans defini tief gevestigd als de eerste grote mogendheid op het vaste land van Europa. Sleqhts de linkervleugel partijen weigeren dit te erkennen." Dat er inderdaad enige werkelijke bereidwilligheid aan de Franse kant bestond om koloniale concessies te doen aan Hitier is meer dan twijfel achtig. MEDEWERKING INZAKE AFRIKA. j_|ET ENIGE, waarin men wilde toe stemmen, was medewerking inzake Afrika. De opmerking dat slechts de linker-partijen niet wilden erkennen, dat Duitsland nu de „eerste mogend heid op het vaste land" was, sloeg op de Franse burger, die de cynische slag zin uitvond „liever Hitier dan Blum". Goering maakte de 3e October tot zijn eigen München-dag. Na Frangois Poncet ontving hij in Berlijn de Tsje chische minister, Votjech Mastny. Hun gesprek concentreerde zich op de nau were betrekkingen tussen Duitsland en Tsjecho-Slowakije, welk land Goering richten verder gegaan is dan waarvoor Daladier hem toestemming zou heb ben gegeven. Maar dit is wat Goering scT-ijft: „1. Poncet ingelicht omtrent zijn posi tie ten opzichte van de Führer. 2. Hij zal overgeplaatst worden na?r Rome. Hij zou liever hier blijven om de Duits-Franse betrekkingen definitief te regelen. 3. Tsjecho-Slowakije heeft afgedaan sinds zij de Alliantie wil beëindi gen. De publieke mening daar is tegen Frankrijk. 4. Met betrekking tot het koloniale vraagstuk bestaat er vérstrekkende bereidwilligheid. 5. Nader! nd mogelijk toestemming van en overeenkomst tussen de grote Europese mogendheden. 6. De Mark is zeer stabiel maar in het buitenland vrijwel waardeloos. De Franc is onstabiel maar heeft overal grote koopkracht. Gelijk schakelen. 7. Bereidwilligheid t.a.v. „open deu ren" op economisch terrein en wat betreft samenwerking. nu ruwweg Tsjechia noemde, omdat hij de in de toekomst voorgenomen af' scheiding van Slowakije reeds in het hoofd had. Zij bespraken de positie van president Benesj en van Dr. Emil Hacha (Goerings man van de toe komst), die spoedig de marioettenpresi- dent zou worden. „1. Minister Mastny, 3 October. 2. Zeer terneergeslagen. Tracht te be wijzen, dat hij nooit heeft opgehou den de mening te bevorderen, dat Tsjechia slechts kon leven in har monie met Duitsland, nooit tegen over Duitsland. 3. Benesj volkomen verwikkeld in Verbond der Naties enz. 4. Grimmig ontwaken van de werke lijkheidszin in Tsjechia, die ieder een moet trachten zijn zaken met ons in het reine te brengen en met ons_ een goede politiek te voeren. 5. Benesj zal ontslag nemen als hij ervan overtuigd is, dat er geen complicaties verwacht kunnen wor den van de linkerzijde. (Zie vervolg pag. 4) Terwijl een tropische storm de stad teisterde, is kort na middernacht het Semiramis Hotel te Jeruzalem opge blazen. Zes lijken zijn reeds gebor gen, doch men vreest, dat nog 14 personen meer door het neerstortende gesteente zjjn bedolven. Naar verluidt, was het hotel het hoofdkwartie'r van de Arabische Jeugdorganisaties Nadjada en Foe- toewah. Men neemt aan, dat de aan val door Joden is gepleegd uit wraak voor de onlangs in dit stadskwartier ondernomen aanvallen op Israëlieten. De Britse minister-president, Cle ment Attlee, heeft in de vierde van de serie politieke radioredevoeringen, aan de Labourpartij toegestaan, er de Sovjet-Unie van beschuldigd een poli tiek te volgen, welke de andere lan den van Europa „bedreigt met een nieuwe vorm van imperialisme, zowel ideologisch als economisch en strate gisch". „Het is wel ironie, aldus Attlee, dat de absolutisten van thans, die de oppositie heviger onderdrukken dan de koningen en keizers van het ver leden, paraderen onder het masker van voorvechters van de demCoratie". Attlee verklaarde, dat het Britse volk door zjjn Labourregering de wereld een voorbeeld stelt. Als tegenhanger van de Sovjet-Unie noemde Attlee de Verenigde Staten, welker economie echter gebaseerd is op het kapitalisme met zijn karakteristieke uiterste vel schillen tussen rijkdom en armoede. Groot-Britannië ligt, evenals overig West-Europa, zowel geografisch als vit. een oogpunt van economische en politieke theorie tussen de twee in. „Onze taak is het, aldus Attlee. een nieuw systeem uit te werken, waarbij de individuele vrijheid wordt gecombi neerd met geleiue economie en demo catie met sociale rechtvaardigheid". De Züidafrikaanse vlag is gehesen op Prince Edward Island in de St Laurensbaai aan de Zuidpool. Zuid-Afrika wil van dit eiland, dat 2240 kilometer naar het Zuidoosten ligt, een belangrijke vliegtuigbasis maken. Prince Edward Island ligt enkele kilometers ten noorden van het reeds bezette Marion Island. 21 December verliet het fregat „Transvaal" met Zuid-Afrikaanse officieren Kaapstad met verzegelde orders. Men gelooft te lohannesburg, dat de bezetting van het eiland op Tweede Kerstdag plaats had, toen Australië meer naar' het zuid oosten de Australische vlag hees op het eiland Heard, dat met 'Prince Edward een nieuwe schakel toevoegt aan de keten van eilanden, die zich ter ver dediging van het zuidelijk halfrond aaneenrijt. Men neemt aan, dat de aanwezigheid van een Sovjet-Russische walvisvloot in de zuidelijke wateren de bezettingen bespoedigd kan hebben. Binnenkort komt een expeditie met voorraden, jeeps, radio en meteorolo gische uitrusting de „Transvaal" te hulp. De bezettingstroep moet een vlieg tuigbasis bouwen en in stand houden en topografische en geologische onder zoekingen instellen, zo mogelijk in samenwerking met de Australiërs. Veertien personen werden gedood en 98 gewond, toen een jeep in het c'iukke centrum van Jaffa in de lucht vloog. Door de explosie werden de Barclays bank, het gebouw van het Arabische Nationale Comité, een poli tiebureau en ongeveer 15 winkels vernield. Er hielden twee jeeps voor het ge bouw van de Barclays Bank stil. De inzittenden van de ene, waarschijnlijk Joodse verzetslieden, stapten snel in de tweede over, die wegreed in de richting van Tel Aviv. Enkele minu ten later vloog de achtergebleven wagen met een oorverdovende knal de lucht in. De Chinese minister van financiën, O. K. Joei, heeft aan een commissie uit de „politieke volksraad" meege deeld, dat de Chinese schatkist uitge put is door de „kosten voor het leger in de campagne tegen de communis ten". Het laatste jaar waren de uit gaven met vierhonderdvijftig procent gestegen. „Vele factoren hebben tot de hui dige financiële crisis bijgedragen", aldus de minister, „maar de voor naamste factor is de huidige strijd in Noord-China en Mandsjoerije." Het laatste jaar "is er vierhonderd milliard Chinese dollars uitgegeven, terwijl er slechts honderddertig mil liard is binnengekomen. Naast de strijd tegen de communisten, aldus Joei, was de smokkelhandel de voor naamste oorzaak der débacle. (United Press) Goedingelichte Roemeense diplo matieke kringen zeiden vandaag, dat ongeveer 400 leden van de staf van het Roemeense ministerie van buitenlandse zaken, met inbegrip van technisch personeel, van hun post ontheven zijn of ontslag genomen hebben nadat de communistische leidster Anna Pauker begin Novem ber de leiding van Roemenië's Bui tenlandse Zaken op zich had geno men. Het grootste deel van deze officials en employé's werd van de posten ver wijderd bijna onmiddellijk na de be noeming van Anna Pauker en slechts weinigen namen in de afgelopen paar dagen ontslag. Genoemde kringen brachten naar voren dat de zuivering van de Roe meense buitenlandse dienst een welbe wuste stap was die door de Roemeen se communistische partij werd geno men in anticipatie van Honing Mi- chael's abdicatie. In Boekarest werd gevreesd dat de Roemeense diploma tieke vertegenwoordigingen voor zo verre zij door niet-communisten geleid werden, de abdicatie misschien niet zouden erkennen en misschien zouden willen blijven werken onafhankelijk van de regering Groza. Eventuele stappen van Roemeense diplomaten in het buitenland zouden kunnen leiden tot ernstige complicaties voor het re gime Groza en vertraging der buiten landse erkenning van de Roemeense republiek tot resultaat kunnen hebben. Anna Pauker besloot om een mas sale rebellie van Roemeense diploma ten in verband met constitutionele wij zigingen te vermijden en zond speciale gemachtigden naar de diverse buiten landse hoofdsteden om daar de even tueel vereiste maatregelen te nemen. De meeste van de onlangs ontslagen leden van de staf van het Roemeense ministerie van Buitenlandse Zaken hadden echter geen diplomatieke taken in het buitenland, doch behoorden tot de staf van het ministerie in Boeka,- rest. Dezelfde zuivering werd uitgevoerd op het ministerie van Financiën dat tot November in handen was van een liberaal. Volgens officiële Roemeense gegevens zijn uit dit ministerie tot dusverre ruim 600 ambtenaren ver dwenen. De algemene zuivering duurt voort en vindt thans ook in het minis terie van Nationale Verdediging plaats dat gedurende de kerstweek onder communistische leiding werd geplaatst. De politie te Jersey City (U.S.A.) heeft medegedeeld, 74 kisten, inhou dende in totaal 7400 pond trinitrotolnol, die ingeladen werden in een schip met bestemming voor Palestijnse plaatsen, in beslag genomen te hebben. De voor raad T. N. T. was voldoende om vijf Jersey Cities op te blazen, aldus ver klaarde men. De kisten waren gecon signeerd aan een firma te Tel Aviv en twee te Haifa. Een hoge functionaris der douane van de haven van New-York heeft ver klaard, dat 30 kisten T.N.T. met het opschrift „Gebruikte industriële ma chinerieën en delen daarvan" naar het schip gezonden waren door een han delsfirma te New-York, terwijl 56 kis ten met het opschrift „Gebruikte in dustriële machinerieën" door een an dere firma geconsigneerd (varen. De politie van New-York heeft in een pakhuis een hoeveelheid militair ma teriaal gevonden, bestaande uit allerlei legeruitrusting, patronen en radio- en veldtelefoonuitrusting. Men gelooft, dat de in beslag geno men machines gebruikt hadden kunnen worden voor het maken van oorlogs materiaal. Zaterdagavond werd te Beverwijk 'n aanvang gemaakt met het tiende Hoog- oven-schaak-tournooi. In de internatio nale tienkamp luiden de uitslagen van de eerste ronde: Lod. Prins-Ir. van Steenis 10; Rossolimo (Frankrijk)- Wood (Gr. Britt.) 10; Henneberke- Kramer 1/2—1/2; O'Kelly de Galway (België)-Cortlever afgebroken; Kott- nauer-Van Scheltinga afgebroken. De uitslagen van de tweede ronde waren: Ir. Van Steenis-Van Scheltinga, afge broken; Cortlever-Kottnauer afgebr.; Kramer-O'Kelly de Galway 0-1; Wood- Henneberke 10; Prins-Rossolimo af gebroken. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Kottnauer en Van Schel tinga is door de laatste gewonnen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1