Textielbonnen werden op grote schaal vervalst NA DE MINISTERIËLE REIS Bij ons kunde'nen goeien borrel krijgen, zunne Vliegt Parijs uig van lijn Brussel ijs neergestort 15 Personen gedood RAUTER Woensdag 7 Jan. 1948 70ste Jaargang no. 7705 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Vrijwel alle in de zwarte handel gekochte textielbonnen zijn waardeloos Een bende van 50 man in arrest gesteld Het Hoogoven Schaaktournooi Boodschap van Koning Leopold Clandestiene slachting in Seminarie Mijn schip is mijn leven kan niet getuigen WEERBERICHT Rumoer om een tapijt in Brussel Onkreukbaar Finland Veertig-urige baby reisde te land, ter zee en door de lucht Flinke belangstelling voor Ronde van Nederland Republiek aanvaardt ook laatste Commissie-voorstellen Maar „de police" heeft het druk De reddingboot vaart uit BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm.- - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Naar het Vrije Volk meldt is thans klaarheid gebracht in een vervalsing van bonnen, die in grote hoeveelheden in de zwarte handel zijn verdwenen. Men heeft op zo grote schaal textiel bonnen vervalst, dat van een millioe- nenzwendel kan worden gesproken. Niet minder dan 50 a 60 personen zit ten hiervoor reeds gevangen en zijn voor een deel reeds veroordeeld. Men beweert zelfs dat door deze reusach tige zwendel de gehele textieldistribu tie in de war geraakt is. Bij een enkele maanden geleden mislukte inbraak in het distributie kantoor te Amersfoort werden de da ders gepakt en door hun verhoor vond de politie in de Jordaan te Amster dam een drukpers waarop valse distributiebonnen gedrukt werden, waarbij bleek, dat de inmiddels gegre pen SS-er Vera één der hoofddaders van het complot is geweest. De voor naamste schuldigen waagden zich al leen buitenshuis nadat hun handlan gers de omgeving verkend hadden en veilig hadden bevonden. Na maandenlang speuren werden twee drukkers gepakt, naar wie de recherche maandenlang gespeurd had. Rechercheurs, die zich in een auto verdekt hadden opgesteld, zagen de drukkers in een auto van de bende stappen en wisten hen te arresteren. Het bleek, dat de helpers van de ben de, die overal in het land verspreid Het vliegtuig van de geregelde dienst Brussel-Parijs is in een voorstad van Parijs verongelukt. Officiéél is bekend gemaakt, dat bij dit ongeval 15 personen gedood en één gewond zijn. Direct na de noodlanding bij Go- nesse, even voordat het vliegveld Le Bourget bereikt zou worden, vloog 't vliegtuig in brand. Het vliegtuig, een „Douglas DC 3", had om 19 uur op het vliegveld van Parijs moeten landen. De weersge steldheid was uiterst slecht. Om 19.30 uur werd het contact van het vliegtuig met zijn basis verbroken. Op dit ogenblik gebeurde het ongeluk. Een kwartier na het ongeval arriveerde de onmiddellijk gewaarschuwde brand weer van Parijs, die slechts met grote moeite de 14 slachtoffers uit het wrak te voorschijn heeft kunnen halen. Nader wordt bericht, dat één van de twee gewonden bij aankomst in het ziekenhuis is overleden. Een zekere mademoiselle Hecht is de enige over levende. Volgens een ooggetuige vloog het toestel zo laag, dat het de bomen bij na raakte. Het scheen alsof de piloot de weg zocht. Plotseling klonk er een luide klap, waarna vlammen door de mist heen zichtbaar werden. De nationaliteiten van de 14 veron gelukten luiden als volgt: 2 Belgen, 1 Fransman, 2 Engelsen, 3 Amerikanen, 1 Pool en de vijf leden van de beman ning. De uitslagen van de partijen, die in de vierde ronde van het Hoogoven- Schaaktournooigespeeld werden lui den: Prins O' Kelly de Galway 10; CortleverVan Steenis afgebr.; Kra merVan Scheltinga afgebr.; Wood Kottnauer 01; RossalimoHenneber- ke De partij Cortleverir. van Steenis, die in de vierde ronde afgebroken was, werd door Cortlever zonder verder te spelen opgegeven. Van Steenis won zijn in de derde ronde afgebroken partij van Rossolimo terwijl de in dezelfde ronde afgebro ken partij O'Kelly de GalwayWood remise werd. De stand na de vierde ronde is: 1 Prins 3y p., 2 Van Steenis 2 p. en 1 afgebr. partij, 3 en 4 Kottnauer en O'Kelly de Galway 2 p., 5 van Schel tinga ljj p. en 2 afgebroken partijen, 6, 7, 8 en 9 Rossolimo, Wood, Henne- berke en Cortlever ly p. 10 Kramer 1 en 1 afgebroken partij. SZABO LEIDT. Na de zevende ronde is de stand in de hoofdgroep te Hastings als volgt: 1 Szabo 6 p., 2 en 3 Abrahams en Mühring 4 y2 p., 4 Thomas 4 p., 5 en 6 Grob, Alexander en Fairhurst Zy p., 8 en 9 Golombek en Raizman IV, p.en 10 Spanjaard y punt. zaten, vaak bedragen van f 1000 tot f 30.000 voor hun medewerking ont vingen. Gebleken is, dat vrijwel alle in de zwarte handel verkochte textiel bonnen vals zijn. Gemeld wordt, dat bij het onderzoek van deze zaak nog talrijke delicten, als inbraken en geweldpleging aan 't licht zijn gekomen. Meer dan 50 per sonen zijn thans in arrest gesteld. Koning Leopold van België, die thans in ballingschap in Zwitserland verblijft, heeft de Belgische regering een boodschap gestuurd. Men gelooft, dat in deze boodschap er op wordt aan gedrongen, dat het volk over de kwes tie van zijn terugkeer zal stemmen, al dus wordt uit betrouwbare bron ver nomen. Men gelooft, dat de boodschap, wel ke Vrijdag door het Belgische kabinet zal worden besproken, wellicht de re gering van Paul Henri Spaak in ge vaar zal brengen. De socialisten heb ben zich in het verleden tegen de te rugkeer van de koning verzet, terwijl de katholieken er voor zijn. De rege ring is een coalitie van beide partijen. Voor de Economische politierechter te Rotterdam hebben terecht gestaan de 55-jarige G. P., rector van het Se minarie te Maastricht en de 56-jarige I. H. van D. broeder in hetzelfde semi narie, wegens het feit, dat de broeder in December 1947 een aan het Semina rie geschonken koe had geslacht in een kelder, terwijl de rector, die kennis van de slachting droeg, niets had ge daan om dit te verhinderen en daar toe zelfs de gelegenheid heeft gegeven. De rector kreeg f 2000 boete sub 30 dagen hechtenis met verbeurdverkla ring van het inbeslaggenomene. De broeder werd veroordeeld tot drie we ken gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Hij tekende hiertegen be roep aan. AANTAL PRUIKEN VAN DE NEDER LANDSE OPERA TERUGGEVONDEN. Er is goed nieuws voor de Neder landse Opera te Amsterdam. Gistermor gen hebben namelijk agenten in de na bijheid van de trappen van het Paleis van Justitie te Brussel een bruin pak gevonden, dat bij onderzoek een aantal pruiken bleek te bevatten, welke een week geleden spoorloos verdwenen wa ren. SINAASAPPELEN AANGEKOMEN. Met de „Stentor" arriveerden dezer dagen te Rotterdam 37.500 kisten met sinaasappelen uit Palestina. Naar wij vernemen, zal met de distributie van de vruchten binnen kort een aanvang worden gemaakt. De consumentenprijs zal thans 76 cent per kilo bedragen. Deze prijs was het vorige jaar 84 cent per kilo. De kapitein van de 2327 ton nie tende stoomboot Silvia Onokato, afkomstig uit Italië, heeft gedu rende 24 uur stand gehouden in een storm en vecht bij de Zuid kust van Engeland tegen de verraderlijke Goodwinzandbanken ken. Hij weigerde zijn schip te verlaten en met zijn bemanning, die uit 28 koppen bestaat, aan boord van een reddingboot te gaan. De kapitein riep de bootsman van het reddingsvaartuig toe: „Mijr schip is mijn leven. Als 't schip gaat, ga ik mee". De bemanning heeft later het schip toch verlaten. Maarschalk Stalin en de Russische minister van Buitenlandse brengen hun stem uit b(j de verkiezingen te Moskou. Zaken Het Amsterdamse Bijzonder Ge rechtshof had in de zaak tegen de S.D.-er Swager uit Utrecht, die deel heeft uitgemaakt van executiepele- tons, Rauter als getuige willen horen. Swager beweert n.l„ dat Rauter ziin dienstname bij de S.D. als voor waarde heeft gesteld om Swager's vader, die wegens spionnage ter dood was veroordeeld, van hej executïe- peleton te redden. Mr. Zaayer heeft de procureur-fis caal, mr. L. M. M. M. Drabbe, doen weten, dat Rauter moeilijk in staat is als getuige te verschijnen. „Zijn psychische toestand is, mede in verband met zijn opgelopen ver wondingen, dusdanig, dat het beter lijkt Rauter niet als getuige op te roepen", aldus mr. Zaayer. Weersverwachting, geldig tot he denavond: ZACHTER. Harde Zuidwestelijke wind, in het Westen van het land later draaiend naar West of Noord west. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Zachter. In een der zalen van het Belgische Senaatsgebouw" te Brussel hangt een tapijt, rondom hetwelk de laatste tijd nogal stof is opgewaaid. Het geeft de plechtige eedsaflegging van Leopold III weer. Onder de op dit tapijt uitgebeelde hoge persoonlijkhe den merkt men o.a. Prins Hendrik op. Het bureau van de Senaat heeft thans opdracht gegeven dit wandtapijt, dat tijdens de bezettingsperiode is ver vaardigd, weg te nemen, daar geble ken is dat er bepaalde personen opzijn weggelaten en andere, dia niet bij de plechtigheid aanwezig waren, er wel op voorkomen. Het is komen vast te staan dat voor deze „vervalsing" van de historische waarheid", zoals de Bel gische bladen het noemen 'n zekere Gaston Pulings verantwoordelijk is, die tijdens de bezetting directeur-gene raal van het Senaatsbureau was. Deze liet in het ontwerp van de kunstenaar Antoine Carte eigenmachtig verande ringen aanbrengen en heeft de heren van Cauwelaert, Pierlot en Theunis, die uit België gevlucht waren, eenvou dig laten schrappen. Pulings, die zeer pro-Duits was, gaf daarentegen op dracht de beeltenis van de toenmalige Duitse nazi-ambassadeur op het doek aan te brengen, terwijl hij zichzelf een ereplaats toedacht op de voorgrond.... Het Senaatsbureau heeft thans be paald dat deze „historische vergis singen" zullen worden weggewerkt en het tapijt aan de hand van de lijst der bij de plechtigheid aanwezige perso nen in overeenstemming zal worden gebracht met de waarheid. Een van de eerste agendapunten op de tachtigste zitting van het Ameri kaanse Congres was een voorstel van het republikeinse lid Charles Plum- ley om Finland zijn schuld aan de V.S. uit de eerste wereldoorlog, groot ruim 8 millioen dollar, geheel en volledig kwijt te schelden, „daar dit land een schitterend voorbeeld heeft gegeven van onkreukbaarheid en moed en tel kens trouw iedere dollarcent, die het ons schuldig was, bij het vervallen van een termijn betaald heeft. Onder Raamsdonk (Van een United-Press-correspondent) Nauwelijks veertig uren oud begon Olga Anna Hrycaj haar eerste zeereis aan boord v. d. „Acquitania", nadat ze per vliegtuig, ambulance en trein ge reisd had om het schip bijtijds te kun nen bereiken. Olga werd Vrijdag in Amsterdam ge boren, toen haar ouders, die uit de Oe- Dat de ronde van Nederland, die voor het eerst in April-Mei van dit jaar verreden zal worden, grote be langstelling zou wekken, speciaal bij de beroepsrenners in binnen- en bui tenland, was te voorzien. Terdege wordt de betekenis beseft welke aan deze ronde voor de toekomstige ont wikkeling van de wedstrijden op de v/eg in Nederland moet worden toege kend. Onze nationale kampioen Sjefke Janssen uit Elslo, de enige Nederlan der die in 1947 de Ronde van Frank rijk wist uit te rijden, schreef als eer ste ir.. Na hem volgden: Buuron (Ber gen op Zoom), Verschuren (Rotter dam), Motke (Amsterdam), Hulshof (Den Bosch), Van Beek (Oostzaan), vd Heyden (Wouw), Aerts (Den Burg), Kuypers (den Haag), P. van Nek (Amsterdam), Nuyhen (Wouw). J. Lambrichts (Bunde) en Hopstake (Roo sendaal). De details van deze ronde worden thans door de Stichting Nationaal Sportgebeuren, in wier handen de or ganisatie zich bevindt, verder uitge werkt In het bijzonder aan het Lim burgse parcours wordt aandacht be steed. In het Limburgse heuvelland zullen immers de klimmers-capacitei ten van de ca 100 deelnemers op de proef worden gesteld. Het zal de ren ners daar niet gemakkelijk worden ge maakt, want naast de gebruikelijke hellingen is het oog gevallen op een prachtige 6 km lange klim, welke over gaat in een vrij scherpe afdaling met lastige haarspeld-bochten. Dr. Soekiman, voorzitter van de Masjoemi", heeft gisteravond voor ra- ctio-Djogja verklaard, dat de laatste voorstellen van de commissie voor goe de diensten (het betreft hier de voor- kraine afkomstig zijn, zich op weg van stellen welke door de comtnissie tij Duitsland naar Southampton bevonden, waar de familie Hrycaj tezamen met 250 andere D.P. gezinnen zich met be stemming Canada zou inschepen. Toen Olga geboren was charterde 't Rode Kruis in samenwerking met de Nederlandse regering een vliegtuig, waarmede het gezin naar Londen werd overgebracht. Een ambulance bracht hen naar Waterloostation, waar zij de boottrein namen. Olga's vader, de 27- jarige Ivan Hrycaj, hoopt als boer in Canada werk te vinden. De moeder, de eveneens 27-jarige Julia Hrycaj, hoopte dat het kind op zee gedoopt zou kun nen worden. dens de Kerstdagen zijn uitgewerkt) in principe geheel aanvaard zijn door de Republiek. Deze voorstellen, aldus dr. Soeki man, moeten worden beschouwd als 'n laatste poging van de commissie voos goede diensten om het conflict tussen Nederland en de Republiek op te los' sen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan zijn erkentelijkheid jegens de com missie zeide hij nog, dat haar leden „grote vrienden van de mensheid zijn, die een opmerkelijk begrip van het probleem hebben" en met grote vol harding werken voor het prestige van de Veiligheidsraad". Indien er iets is, dat de vreemde ling treft bij zijn bezoek aan België, zegt de Amersf. Crt., dan is het wel de enorme voorraad en de rijke sortering aan alcoholische dranken, die men overal tentoongesteld ziet in de étala ges. Niet alleen de normale slijterijen doch zelfs sigaren- en kruidenierswin kels zitten propvol met likeuren, jene vers en wijnen, die uit alle windstre ken in de Belgische hoofdstad zijn bij eengebracht. U kunt hier niet alleen de Hollandse jenever vinden (frs. 160 tot fr. 185 per fles) doch ook Schotse whisky (onge veer frs 280), Franse likeuren, zoals Grand Marnier (frs 500), Russische wodka en een indrukwekkende hoe veelheid Franse, Duitse, Italiaanse, Portugese en Zuid-Afrikaanse wijnen en champagnes. Het alcoholgebruik is in België se dert de oorlog onrustbarend gestegen. Bedroeg het verbruik van alcoholhou dende dranken in 1938, 1.1 liter per in woner per jaar, (alcohol van vijftig procent, thans is dit toegenomen tot meer dan 3.17 liter. Het voorbeeld der gealliëerde solda ten heeft op het gebruik van alcoholi ca een zeer stimulerende werking ge had, waarbij nog kwam, dat, onmid dellijk na de bevrijding eigenlijk een loopje werd genomen met de wetge ving. Zoals bekend mag sterke drank vol gens deze wetgeving niet verkocht worden in restaurants of café's, doch slechts in particuliere localiteiten. Se dert de bevrijding nu zijn overal zgn. particuliere clubs als paddestoelen uit de grond verrezen, terwijl men ook in vrijwel alle koffiehuizen en in de re staurants sterke drank geschonken kan krijgen. Ongeveer evenwijdig met het er- brtiik van alcoholhoudende dranken is de misdadigheid in België toegenomen. Het percentage van onder de invloed van sterke drank gepleegde misdrijven is na de bevrijding meer dan verdub beld. Om aan het verbruik van alcoholi sche dranken paal en perk te stellen, is thans bij de regering een wetsvoor stel ingediend tot verscherping van de wet op de alcohol. Volgens dit ont werp worden de boetes, die gegeven worden bij het overtreden van de wet, aanmerkelijk verhoogd, terwijl minne lijke schikkingen in de toekomst niet meer mogelijk zullen zijn. Ook bier met sterk alcoholgehalte zal op grond van deze nieuwe wet tot de alcoholica worden gerekend. De laatste maal, dat wij in deze kolom over de Indonesische kwestie spraken, plaatsen wij boven ons arti kel de vraag: „Djokja voor een fait accompli?", waarmee wij veronder stelden, dat het groeiende isolement van de Republiek Indonesia temidden der Indonesische bevolkingsgroepen en toe zou kunnen leiden, dat Djokja bepaalde halsstarrig vasthoudende gedachten zou moeten prijsgeven, eieren voor haar geld zou moeten kie zen, wilde het niet, in plaats van de hegemonie in een Indonenisch staats bestel geheel opzij worden gedrongen. Wij merkten voorts op, dat de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen in de nabije toekomst verrassingen niet bi.itengesloten zou maken. Op dat mo ment reisden de Nederlandse mi nisters naar de Oost. Gister zijn zij weer naar Nederland vertrokken. Omtrent de werkzaam heden van minister-president Beel c.s. kwamen ons vele feiten en geruchten ter ore. Wij weten, dat de heren verga derden op het drijvende conferentie oord de „Renville", dat minister Beel zich via radio-Sumatra met een z.g. „laatste beroep" tot de republiek richtte om thans daadwerkelijk mee te werken aan de staatkundige op bouw van Indonesië. Wij weten, dat ise premier Zondag j.1. blijkbaar de belangrijkste vergadering in dit ver bond te Batavia in het bijzijn van zijn collega's, Dr. van Mook en vertegen woordigers der met-republikeinse ge bieden (o.a. Oost-Indonesië, Oost- Borneo, West-Borneo, Madoera, Oost- Sumatra en West-Java) presideerde en zijn goedkeuring en instemming betuigde met twee op deze bijeen komst aangenomen resoluties. De Nederlandse regering wordt daarin dringend verzocht om een in terim-regering voor de Ver. Staten van Indonesië in te stellen, medezeg genschap van deze regering in het gebruik van de strijdkrachten als ge- zagsapparaat te geven en een herzie ning van de grondwet. Dit laatste was overigens overbodig, aangezien deze herziening reeds in voorbereiding is. Zonder totstandkoming en bekrach tiging van dit laatste zullen echter geen ingrijpende wijzigingen mogen piaats hebben, wil men geen aanslag plegen op het fundament van ons staatkundig bestel. Ook hierop moet terdege het oog gericht zijn. Het is geen kwestie van de tweede orde. De tweede resolutie behelst een uit nodiging voor de republiek tot boven genoemd overleg toe te treden. Vol gens daarop volgende berichten wor den er thans reeds stappen onderno men om tot het samenstellen van deze interim-regering te komen. Een zes tal vertegenwoordigers van niet-repu- bükeinse gebieden zouden lid worden van een adviescommissie en later zit ting nemen in de interim-regering met als tijdelijk hoofd Dr. Van Mook. Het Dagblad te Batavia beweert z Ifs, dat de republiek bereid is toe te treden en noemt als vermoedelijke candidaten o.a. Hatta en Sjahrir. Doch wij geloven, dit voorlopig nog met een korreltje zout te moeten ne men. Bovendien schijnt volgens het zelfde blad de republiek de meerder heid der zetels voor zich te willen opeisen en dat is weer lijnrecht in strijd met de opzet van Nederlanuse zijde ten opzichte van het toekom stige gedachte systeem, dat immers v/ars dient te zijn van de hegemonie van een der deelstaten. De ministers op weg naar Neder land. Met belangstelling zien wij hua komst tegemoet. Misschien zullen zij bij aankomst op Schiphol slechts en kele gelegenheidswoorden spreken of "cldoening uiten over het bereikte. Ket is echter van het grootste belang, c'at het Nederlandse Volk weet wat er werkelijk besloten is en wat er binnenkort zal gaan gebeuren. Uit voerige mededelingen aan de volks vertegenwoordiging zullen wellicht bevrediging kunnen wekken. Tenslotte nog een enkele opmer king. De Nederlandse regering neemt nog steeds als norm aan, dat vóór 3 Jan. 1949 de Ver. Staten van Indo nesië gevormd moeten zijn. Opper vlakkig gezierf zal men zeggen: het wordt tijd, na ruim twee en een half jaar, doch aan de andere kant dient nten zich er van bewust te zijn, dat omvorming van bestuursapparaat en 'staatkundige vormen, gegroeid in de loop "van drie en een halve eeuw, geen geringe zaak is en men, hoewel de nood snél handelen gebiedt, zich er toch voor moet wachten over één nacht ijs te gaan. Gauw en goed zijn twee elkaar niet altijd dekkende be grippen. Het gaat hier om het welzijn van zeventig millioen mensen. Men bedenke dit terdege. AD INTERIM. TENGEVOLGE VAN DE HOGE WATERSTAND IS DE BAAKSE OVERLAAT NABIJ ZUTPHEN IN WERKING GETREDEN. OVERZICHTSFOTO VAN HET GEINNÜNDEERDE O EBIED. HET GEHEEL BIEDT EEN TROOSTELOZE AANBLIK, DIE WEER AAN DE OORLOGSJAREN DOET TERUGDENKEN. De N.Z.H.R.M. deelt mede, dat met de redding van 56 personen in 1947, waartoe 63 maal de reddingboten uit voeren, het totaal aantal door deze maatschappij geredde schipbreukelin gen tot 7153 is gestegen. Twee mo torreddingboten, de „Karei Frederik S'uys" en de „Baron van Katt— zijn in aanbouw.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1