Van wederopbouw, critiek en een positieve suggestie I im am «I om door J. D- v. Exter*^ Interim-regering Stad Kt Omq&mu}. GRONINGSE SFEER Mijn of geen mijn? Dag in dag uit. Vanavond de lezing over SIMAVI Voor het Nationale Monument IN „FORMOSA" Texel-St. George 3-1 „Schaakmat" boekte overwinning Breezand. Begrafenis van slachtoffers 4 der autobusramp Marktoverzicht Purmerend Purmerender Markt Urk. VAN NABIJ EN VERRE van negen ministers? Ministers naarNederland vertrokken Roofoverval te Raamsdonk ABONNEERT U OP DIT BLAD Wie ln deze tyd te maken heeft met de wederopbouw, of het nu de opbouw van een in de oorlogsjaren verouderde fabrieksoutillage is of dat het betrekking heeft op één der vele vraagstukken, die zich voor doen by de bouw van huizen en gebouwen, hy dient rekening te houden met de ontwikkeling van de daarmede verbandhoudende eisen ln de toekomstige jaren. En zü, die terzake beslissingen moeten nemen en beslissingen van anderen in gecoördineerde banen moeten leiden, heb ben een wel zeer verantwoordelijke taak, temeer daar dit werk moet worden gedaan in een chaotische wereld, die alleen al een nagenoeg niet te produceren aandacht van schier iedereen opeist. i Onze Nederlandse staatsinrichting is zó, dat de vraagstukken van stede- bouwkundige aard in handen worden gelegd van de gemeentebesturen. In ieder geval voor een zeer belangrijk deel, want er blijft natuurlijk steeds een toezicht van provincie en Den Haag, hoofdzakelijk een financieel veto-recht, waarnaast te noemen is het verlenen van materiaalvergunningen. Maar het initiatief ligt toch grotendeels bij de colleges van B. en W. HISTORISCHE TAAK. U begrijpt wel, waar ik heen wil: wijzen op do verantwoordelijke taak van dit gemeentelijk bestuurslichaam. Speciaal in een stgd als de onze is dat het geval. Den Helder heeft uitzonder lijke aspecten, welke de beslissingen vérstrekkender maken. Besturen en be sluiten worden in 'deze na-oorlogse jaren tot werkwoorden met een daad werkelijke inhoud. Een gemeentebe stuur in Den Helder heeft een histori sche taak in deze tijd. Het klinkt mis schien overdreven? Dat zij wellicht enigszins het geval, maar dan deed ik het, om U (indien de schoen U niet past, dan dient zij zeker» toch vele an deren) ervan te doordringen, dat een lichtvaardige critiek wel geheel mis plaatst is. CRITIEK. Critiek is zo makkelijk te geven. Het is als met stokpaardjes en stop woorden: te pas en te onpas hoor je ze. Wederopbouw? Stedebouwkunde? Ac- cöord, maar het Kanaalweg-project met het front der huizen naar de Dijk is eenvoudig idioot. U heeft toch ook wel kennissen, die dat verkondigen? Zulke critiek vind ik nu eenvoudig idioot. En toch! Dat de mensen er zich zo heerlijk druk om maken is ook weer verheugend. Men schuift de verantwoordelijkheid niet zonder meer van zich af. Men voelt zich, als behoorlijk lid van een democra tische gemeenschap, mede-verant woordelijk, zij het dan ook, dat men dit Vaak op een misplaatste manier tot uiting brengt. EEN STIEFKIND. Vorenstaande alinea's zijn misschien een wat lange Inleiding tot een onder werp, dat ik U vandaag onder de aan dacht wilde brengen: het culturele leven in Den Helder. Dat is tot heden toe steeds maar stiefmoederlijk bedeeld geweest. Of het nu ligt aan de menta liteit der ingezetenen, die geen te hoge eisen aan het leven stellen, of men de schuld wil schuiven op de kleine schare van hen, die voor het nemen van een initiatief in aanmerking komen, het feit Is niet te miskennen. En juist daarom wil ik de vraag opwerpen, of daarin verandering Is te brengen. Ziet de ongelukkig ondergebrachte tentoonstellingen van een goed-willen- de Noorderkunstkring, aanschouwt de bouwvallige Openbare Leeszaal, het is toch voor U geen vraag of ons Natuur historisch museum wel ideaal is ge huisvest? Kortom: ik wil niemand ver wijten maken over dergelijke toestan den, maar het wederopbouw-plan moet rekening houden met, moet naast vele andere noodzakelijke dingen bevatten een onderdeel, dat als hoofdstuk-titel draagt: „Het Culturele Leven". t Zo ge uit de gespatieerde woordjes „moet" als mijn mening wilt destil leren, dat ik onze gemeentelijke bestuurderen en stedebouwkundi gen ervoor aanzie dat zij voor de ze vereisten geen oog zouden heb ben, zo hebt ge het falikant mis. Want ongetwijfeld is hiermede al rekening gehouden, is hierover al gedacht. Maar, waar de plannen wellicht nog in een embryonaal stadium verkeren, is een positieve gedachte, een hopenlijk bruikbare suggestie nog iets, dat kan bijdra gen tot een naar alle zijden aan vaardbaar bouwproject. Daarnaast moge het voor de beslis singsinstanties een bewijs zijn van het feit, dat de gemeentenaren medeleven. Want hetgeen hieronder volgt is de synthese van toekomsMromen en ver langens van meerdere bestuurderen- van-kleiner-formaat. EEN CULTUUR-CENTRUM. Hierboven noemde ik U meerdere in» stellingen, die om een betere huisves ting vroegen. Wat zou er te zeggen zijn voor een gemeenschappelijk on derbrengen in één gebouw? Toch wel zeer veel. Stelt U zich eens voor. een ruime leeszaal beneden met een roya lere uitleenbibliotheek dan de huidige, daarbij een natuurhistorisch museum (hebben we in de noordpunt van on ze provincie niet een schat van mate riaal?) met wellicht enkele wonder mooie aquaria van het Zoölogisch Sta tion. Boven een ruime zaal, waar re gelmatig exposities kunnen worden ge houden van schilderijen, beeldhouw werken en nog zoveel meer. Er zijn immers interessante verzamelingen te over, die een dergelijke tentoonstel lingsruimte kunnen vullen. Een zaal, die dan tevens voor lezingen en voor drachten voor een groter publiek kan worden gebruikt. Een kleinere zaal voor bijv. de Volksuniversiteit kan op de eerste verdieping een plaats vinden. Er zijn natuurlijk meerdere moge lijkheden bij eefi dergelijk „Cultuur Centrum". Maar hoe ge het ook be ziet, voordelen heeft het in velerlei opzicht. Zonder twijfel zal ook de plaatselijke V. V. V. belangstelling koesteren voor zo'n object. Misschien er een onderdak vinden? Het besturen van een dergelijke In richting stelt natuurlijk aparte eisen. Volledige overheidsexploitatie komt me niet wenselijk voor, maar gemeen telijke medezeggenschap is te preferen, hetgeen dan zal leiden tot de vorm van een stichting Maar dat is van minder zorg dan het tot stand komen van zo'n gebouw. Uiteraard zal dit nog wel lang moeten duren: de woning nood is Voorlopig nog zo groot, dat 't bestemmen van bouwmaterialen voor andere doeleinden nagenoeg niet te verantwoorden is. Intussen hoop ik van harte, in het belang van onze gemeente, dat terzake iets, zij het dan voorlopig in de vorm van een definitief plan, tot stand komt. HENK DE JUTTER. Het douanevaartuig „D 1" liep Maan dag tegen het vallen van de avond de haven binnen. De bemanning rappör- teerde bij de adjunct-havenmeester, op de rede van Texel een voorwerp te hebben waargenomen, dat vermoede lijk een drijvende mijn was, De direc tie van de TESO, die evenals de KLM het principe „Safety First" huldigt, be sloot terecht het zekere voor het on zekere te nemen en de laatste dienst van Den Helder naar Texel te laten vervallen. Ook de eerste dienst van gistermorgen heeft men laten verval len. Overdag konden de diensten uiter aard normaal worden gevaren, omdat er voldoende zicht was. De gehele dag werd de rede van Texel en het water in de nabijheid afgezocht door sleepboten van de Ko ninklijke Marine, echter zonder resul taat. Het is derhalve niet onmogelijk, dat de bemanning van de „D 1" een stuk drijfhout of iets dergelijks voor een mijn heeft aangezien. Niettemin zal ook vandaag nog door sleepboten naar het gesignaleerde voorwerp wor den gespeurd. Maandagavond organiseerden de bel de buurtverenigingen Loodsgracht en Molengracht een gezellige avond, voor welk doel zij het Brabantse Cabaret gezelschap van Jan van Ostade uit Goirle uitgenodigd hadden om in Ca sino op de planken te verschijnen. De avond werd geopend door de heer H. B. van Steenbergen, voorzitter van de Loodsgrachter vereniging, die een hartelijk woord van welkom richt te tot de aanwezigen en hun allen een genoegelijke avond toewenste. Hierna werd het woord gegeven aan Jan van Ostade, die, bij velen reeds bekend door zijn radio-optreden, ook deze avond een goedverzorgd non-stop-pro- gramma voor het voetlicht bracht. Hij werd hier geassisteerd door een groep je artisten, die zich allen zeer goed van hun taak kweten, zoals Pierre van Ostade in.„Den boord", een dwaas-ko mische schets in Brabants dialect. Hen- ny de Klerk trad op als chansonnière en oogstte vooral met „Grootvaders klok" veel bijval, 'terwijl Betty Van Ostade samen met haar broer enige nummers tap-dans ten beste gaf. Joop van Boxtel fungeerde, in de geestige schets „Het arme schaap" als de held haftige echtgenoot. Rest nog het noe men van de jeugdige harmonica-solist Henkie van Rijswijk, die op uitsteken de wijze enige nummers ten gehore bracht. De aanwezigen gaven hiervoor met een krachtig applaus blijk van hun bijzondere waardering. Het was een alleszins geslaagde avond, waar voor Jan van Ostade zeker een woord van lof toekomt. De heer F. N. Winter, voorzitter van de Molengracht-vereniging, sloot deze revue met een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van de avond hadden bijgedragen. Nog enige uren werd er gezellig nagedanst. We herinneren er nog even aan, dat vanavond om acht uur in de Vakschool voor Meisjes een propaganda-avond wordt gegeven voor het SIMAVI-werk. De heer D. Saathof uit Haarlem, die twintig jaar lang zijn krachten heeft gegeven aan de medische verzorging der inheemsen in Nederlands-Indië, en die gedurende de Japanse bezetting in verscheidene interneringskampen heeft gewerkt, zal een lezing met lichtbeel den houden over „De medische hulp in de tropenlanden". De toegang tot deze ongetwijfeld zeer interessante le zingavond is vrij. De leerlingen van het dansinstituut Mouton" hebben éen bedrag van f 11.50 bijeengebracht voor het aan kopen van enkele vierkante centime ters van het Amsterdamse Damplant- soen, teneinde op deze wijze bij te dra gen aan de totstandkoming van het Nationale Monument. We moesten ons Maandagavond voortdurend realiseren, dat we vertoefden ln een Helderse feest zaal en niet ln een établissement ergens ln de schaduw van de Gro ningse Martinitoren. Daar in de gro te zaal van Formosa, waar enkele honderden leden en invlté's van de pas-opgerichte „Grunneger Veralfien 't Oet Ende" bUeen wa ren, klonken uitsluitend Groning se klanken, afgezien van de bui tenlandse melodieën, die door de „Tunlng Makers" op gezette tUden ten gehore werden gebracht. WU komen seif niet uit de „Stad" en ook niet uit „Loug", maar we heb ben ons temidden van de Grunne- gers niettemin wonderwel thulsge- voeld. En dat heus niet alleen dank zU de echte Groninger koek, waar van we fantastische hoeveelheden moesten verorberen, en evenmin dank zU de geurige koffie die werd geschonken, of de stenen pypen (met tabak), die aan alle manneiyke bezoekers werden uit gedeeld. De goede sfeer was er reeds voor de voorzitter, de heer J. Lenstra, in ge zellig Gronings zijn informele ope ningswoord had uitgesproken. Hy be dankte de directie van Formosa, die de zaal gratis beschikbaar had ge steld, en hij stelde de verschillende echt Groningse attracties, die we bo ven releveerden, in het vooruitzicht. Flink en fris klonken na zijn woorden de drie coupletten van het Groningse volkslied door de zaal, waarin de lof van het „pronkjewail in golden raand" (Groningen en ommelanden) werd be zongen. De avond zou gezellig gebleven zijn, ook al hadden de aanwezigen zich door onderlinge conversatie moe ten amuseren, Des te gezelliger dat de „Tuning Makers" het ensemble van jeugdige musici met de talentvol le Jopie Maasland aan de vleugel zich telkens liéten horen, dat Wim de Gier enkele pianosoli gaf en dat ver schillende aardige schetsjes voor het voetlicht (in figuurlijke zin!) werden gebracht, De Zenia's, eên pas-begin nend zang-trio, lieten zich horen, een goochelaar trad op en het acrobaten- kwartet „De Grabeka's" o.l.v, de heer H. Helder liet zich onder ademloze stilte bewonderen. Het accordeon-duo „De Aspirama's tenslotte speelde een paar nummertjes en verzorgde tien minuten „community-singing", Om twaalf uur onderbrak de voorzit ter het programma om de aanwezigen eivan in kennis te stellen dat de se cretaris zojuist een levensjaar had af gesloten. De tonen van het „Er is er een jarig" klonken nog na, toen de tombola werd afgewerkt waarin aan trekkelijke prijzen in een snel tempo van eigenaar veranderden. Om kwart voor één begon het bal, dat het merendeel der bezoekers nog enige tijd gezellig bijeen hield. Ge zien het succes van deze eerste „gro te" avond kunnen we de Grunneger Verainen een bloeiend leven voor spellen, en kunnen we ons aansluiten bij de woorden van de heer F. Gryp- stra. afgevaardigde van de Fryske Krité „Gysbert Japicx", die de Gro ninger Vereniging toewenste evenals de Fryske Krite eenmaal het veertig jarig jubileum te mogen vieren. Texel heeft thans haar aanhangers niet teleurgesteld en een verdiende overwinning op 8t. George behaald in een wedstrijd, waarin Texel steeds de boventoon aangaf, zowel vóór als tegen de krachtige wind, die van doel tot doel stond. Deze wedstrijd werd vooral geken merkt door de vele vrye schoppen, die er genomen moesten worden, waar van twee doelpunten het gevolg wa ren. De score had voor Texel hoger kunnen zijn, vooral vóór de rust, toen Texel de wind mede had, doch door slecht schieten gingen vele kansen verloren, een kwaal, waaraan Texel nog steeds lijdt en waarvoor tot heden nog geen geneesmiddel gevonden ls. De doelverdediger van St. George had zijn dag niet en had aan 2 doel punten schuld. Na ongeveer 25 minuten spelen wordt de score geopend. Bt) een aan val van Texel, welke aanval met een schot op doel besloten werd, grijpt de keeper van St. George de bal niet klemvast en laat hem, wanneer Jul- len„ op hem toeloopt,, uit zijn handen rollen. Jullens laat de geboden kans niet voorbij gaan en brengt de stand op 1—0 voor Texel. Verdere aanvallen lopen op niets uit, totdat een minuut vóór rust de keeper van St. George weer een fout maakt, door te lang met de bal te lopen. Doordat een der St. George-spelers zich te vroeg bewogen had, moest de penalty overgenomen worden en nu doelpuntte Juilens. Na rust heeft Texel de sterke wind tegen, doch dit deerde haar niet, de meeste aanvallen worden weer op het St. George-doel gericht. Bt) een der weinige St. George-aan- vallen wordt door een der Texel-backs een overtreding begaan en krijgt St. George een vrt)e schop te nemen. Texel maakt hlerbt) de fout om de speler Joop Duin ongedekt te laten staan, die uit de vrtfe schop de bal Urygt toegespeeld en geen fout maakt. Het lijkt wel of Texel hierdoor een injectie gekregen heeft, want kort hierna ls het de linksbuiten Hulzlnga, die met een schitterend schot de stand op 31 brengt. 37. Verschrikt kijken Plm, Pam en Pom omhoog. Wat is dat? Wie zit daar op een tak? Dat ls Gerrit Kraai! „Hebben Jullie het soms over mij?" krast hij weer. Sprakeloos kijken de drie broertjes omhoog, want Gerrit Kraal steekt met een brutaal gezicht zijn poot naar vo ren. „Nu, staat het me niet goed?", lacht hij met een brutaal gezicht. Maandagavond ging het eerste tiental van Schaakmat op bezoek bij de Ver eniging „Schaaklust" te Andijk. Deze vereniging had tot dusver twee wed strijden met grote cijfers gewonnen, zo dat het voor Schaakmat een zware op gave was. Niettegenstaande dat wisten de Helderse spelers een volkomen ver diende OVi4V« overwinning te behalen. Hiermede veroverde Schaakmat tevens de leiding in haar afdeling en heeft zeer goede kansen voor het kampioen schap. De gedetailleerde uitslag luidt: „Schaaklust Andijk „Schaakmat" Jn. Dekker—J. Wijker 0—1 C. GorterJ. Marsman 1 1 A. Prikkel—H. A. Herderschee 1—0 P. M. Bootsman—K. J. Waard V«'/s Jn. Gorter—J. Marsman II 0—1 Jb. Vriend—J. Noordeloos 1—0 W. Gutter—G. van Zoonen 0—1 N. v. d. Stal—N. Dlrks 1—0 P. Vriend—K. Lengers P. Schenk—K. Geestman 0—1 Totaal 4»/!—5'/i Gistermiddag is op de Algemene Begraafplaats te Anna Paulowna het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de 17-jarige mej. Neeltje van Da len, een der vier personen, die bij 't ongeluk op de onbewaakte overweg te Breezand 3,1. Vrijdagavond om het leven kwamen. Voor de sobere plech tigheid bestond een overweldigende belangstelling. De met veel bloemen overdekte baar werd op de schouders van leden der voetbalver. BKC naar de groeve gedragen. Aan het graf werd het woord gevoerd door de gemeente secretaris, de heer C. Keyser, namens het gemeentebestuur en namens de sportvereniging BKC en DOKEV, waarvan het overleden meisje lid was. De voorganger van de Ned. Herv. Evangelisatie te Breezand, de-heer P. Boon sprak woorden van troost tot de nabestaanden. Namens de NACO. de bij het ongeluk betrokken buson derneming, whren aanwezig de alge meen directeur, de heer J. Kistema- ker, de chef van het rayon Anna Pau lowna, de heer J. Schilderman en de chef Algemene Zaken de heer Folge. Hedenochtend wordt op de Kath. Begraafplaats in Breezand de 19-jarige mej. Ria van Oosten begraven. Des middags volgt op de Algemene Be graafplaats te Anna Paulowna de ter aardebestelling van de 51-jarige heer W Hoep, lid van de gemeenteraad voor de P. v. d. A. en voorzitter van de Vei- lingverenigirfg Den Helder én Om- strfikÊHi Het vierde slachtoffer, de 27-jarige mevr. Tjitske Holtjer-Seekles uit Hip- polytushoef, wordt hedenmiddag al daar begraven. .Het nieuwe jaar zette zich op de markt niet slecht in, daar er niet alleen voor de tijd van 't jaar nog een flink aanbod was, maar ook het bezoek was heel goed. Vooral voor verse melk koeien was veel belangstelling, waar juist 't aanbod niet zo groot was, maar de nog stijgende vraagprijzen belemme ren de vlugge gang. Er moet wel heel wat gepraat worden eer men tot het afdoen van zaken kan komen, maar zo langzaam-aan werd toch alles geruimd. Men kan zien dat de vraag naar melk de toon aangeeft, daar het op de gelde markt heel wat stiller is. De bonnen waren hedenmorgen maar matig ge vraagd, dat was hoogop 61/» cent. In het jonge vee, waarin geen grote keuze was, zit nog niet veel gang, dat gaat maar heel stroef. Beter is het met de kalfdragende koeien. De enkelen die er zijn worden vrij vlug verhandeld. Op de bokken en geitenmarkt was het een stugge beweging, er zijn maar een paar die flink boven de notering uitkomen. Was het in de vroegte met de biggen maar heel kalm, later toen hei aanbod niet zo groot scheen te worden ontwik kelde er een vluggere gang en werd de prijs ook beter. Op de paardenmarkt was het iets fleuriger. Niet dat er voor 't „leven" meer vraag was, maar de „dood" was iets williger. Op de pluim- veemarkt schijnt men ook het grote aanbod gehad te hebben maar er was veel vraag, zodat de prijzen weer stij gende waren. Alleen de konijnenprij- zen waren er niet beter op. 58. Plm, Pam en Pom kijken nog steeds zonder iets te zeggen naar bo ven. Want daar, aan de poot van Ger rit Kraai, glinstert een ring!!.! De ring, die Betty Big op haar trouwdag moest dragen. Pim is de eerste, die zijn spraak terugkrijgt. „Wil je die wel eens gauw terugge ven?" roept hU. PURMEREND, 6 Jan. Aangevoerd werden: 392 runderen, W.o. 117 vette koeien, 5 stieren, 12 pinken, 97 nuch tere kalveren, 250 schapen en lamme ren, 55 vette varkens voor de levering 62 melk- en kalfkoeien 525785, han del kalm, duur. 168 gelde koeien 310 530 handel matig; 20 kalfpinken 275— 390 matig; 8 graskalveren 125220 stil. 30 bokken en geiten 15.80 stug; 400 biggen 30—56 vrij goed; 56 paarden 250—625 iets beter. 3300 oude kippen en hanen rode en witte van 3.50—4 per kg 300 oude kip pen blauwe van 44.10 per kg; 400 Jonge hennen van 611 per stuk; 300 eenden van 3.505 per stuk; 250 ko nijnen van 3—17 per stuk; 210 ganzen van 12—16 per stuk. VISSERIJ. URK, 5 Jan. 1948. J.l, Zaterdag werd de eerste vis dit jaar weer aan gevoerd. Er werd voor de snoekbaars 62 ct. en voor de witvis 20 cent per pond betaald. Aangevoerd werd: 64 pond snoekbaars en 108 pond rode baars. Het in 1933 verwijderde monument voor Heine is te Frankfurt aan de Main weer op zijn plaats gebracht en op nieuw onthuld. Het is te hopen dat 't heel lang zal duren voor deze -dichter opnieuw zal moeten onderduiken. x Zaterdagmiddag is voor het eerst een Zieke per hefschroefvliegtuig ver voerd. Het was de heer Schuller die bij een vliegongeval in Engeland een hersenschudding had opgelopen en eni ge tijd rust moest nemen. Hij was werkzaam op het vliegveld Ypenburg en de directie was blijkbaar terecht van mening, dat zieken opgebeurd moeten worden. x— Te Parijs liep een de monstratie van belanghebbenden bij de filmindustrie tegen de import van te veel Amerikaanse films uit op een vechtpartij met de politie, waarbij een aantal demonstranten gewond werden. Ziedaar weer een van de noodlottige gevolgen van verderfelijke films. x— Gebleken is, dat een Duitser, die al twee jaar in het kamp'Vught als oor logsmisdadiger gevangen zat, volkomen onschuldig was. Hij was beschuldigd door zijn vrouw, die aan de Ameri kaanse bezettingsautoriteiten verteld had, dat hij de dood van Joden op zijn geweten had en een Nederlander van het leven had beroofd. Het bleek, dat zij van haar man af wilde. Eerst toen een der „vermoorden" getuigde dat hij in blakende welstand verkeerde, bleek dat de verdachte volkomen onschuldig was. Het behoeft natuurlijk geen ver wondering te baren, dat men tot dus ver aan de verzekeringen van de ge vangene „Es ist nicht wahr" en „Ich bin unschuldig" tot dusver niet veel .geloof gehecht had. x— In de Memo- rii van Antwoord inzake een nieuwe regeling van het Nederlandse munt wezen heeft de minister verklaard, dat voortaan alleen van de zilveren gul dens en rijksdaalders de betaalkracht gehandhaafd blijft en dat de zilveren dubbeltjes en kwartjes door nikkelen munten worden vervangen en dus niet meer in circulatie gebracht zullen wor den. Een uit-muntende maatregel. xOver het nieuwe geld gesproken. De minister wil van de nieuwe stuiver een rond bronzen muntstuk maken hoewel vele Kamerleden het vertrouw de vierkante muntstuk gehandhaafd willen zien. Wij zijn het met de minis ter volkomen eens dat het geld moet kunnen rollen. x— Zekere W. die bij een reisbureau een groot bedrag aan dollars had gestolen, heeft dit geld in lires omgewisseld en in 'n speelbank te San Runo verspeeld. De dief is thans gevat en zal wel tot de conclusie ko men, dat hij thans niet alleen zijn geld maar ook zijn vrijheid verspeeld heeft, —x— Vijftien Amerikaanse oud-strij ders veroorzaakten een opstootje op het vliegveld Laguardia omdat hun juist per vliegtuig gearriveerde Italiaanse verloofden en bruiden niet mee naar huis mochten, maar, in afwachting van nader verhoor, naar Ellis-Island wer den overgebracht. De teleurgestelde mannen kochten de gehele lekkernijen winkel op het vliegveld leeg om alles naar Ellis-lsland te kunnen sturen. Het is begrijpelijk dat zy hun teleurgestel de bruidjes zo lang mogelijk zoet wil den houden. Het Dagblad te Batavia meldt: „Naar wy vernemen is tussen de Ne- derlandse regering en de vertegen- woordiger van de niet-Republikeins« gebieden in principe overeengekomen, dat de interim regering zal bestaan uit negen ministers, waarvan zes 0p zeer korte termijn benoemd zullen worden. De 3 resterende portefeuilles zullen ter beschikking komen van de eventuele later tot de federatie toetre dende Negaras. Dit laatste zal echter geschieden in onderling overleg tussen alle betrokke nen". Het Dagblad zegt voorts, dat er in Batavia hardnekkige geruchten lopen, volgens welke de Republiek zich tot de Nederlandse regering zou hebben gewend om toe te treden tot de federa tie op voorwaarde echter, dat zij in de interim-regering minstens 5 plaatsen krijgt, zodat dan slechts vier plaatsen bezet zouden kunnen worden door de niet-Republikeinen. Als Republikeinse candidaten in de interim-regering werden dan genoemd: Hatta, Sjahriren Samsoeddin, aldus het Dagblad over de te Batavia lopende geruchten. Uitgeleide gedaan door een zeer groot aantal autoriteiten zijn heden ochtend vroeg de ministers Beel, Drees en Jonkman per Constellation naar Nederland vertrokken. Op het vlieg veld waren o.m. aanwezig dr. van Mook, minister Neher, vice-admiraal Pinke, en de hoofden der negaras en daerahs, alsmede de voorzitter van het comité Indonesia Serikat, professor Hoesein Djajadiningrat, en de heren Koets en van Vredenburgh. Zondagavond omstreeks half twaalf werd op de Rijksweg onder de ge meente Raamsdonk nabij de Donge- brug de 32-jarige gehuwde vrouw B., afkomstig uit Raamsdonkveer, komen de van de richting Oosterhout aange sproken door een onbekende, die een eind weg met haar opfietste. Nabij de brug sloeg hij haar van haar rijwie en sleurde haar in de berm. Hij sloeg haar, zodat zij het bewustzijn verloor. Toen uit de richting Raamsdonkvew twee fietsers naderden, ging de onver laat op de vlucht, met- medeneming van de portefeuille met inhoud van het slachtoffer. De twee wielrijder? vonden de vrouw, die hevig bloedde. Onmidellijk werd de rijkspolitie te Raamsdonkveer gewaarschuwd. Het gelukte nog dezelfde nacht de dader van zijn bed te lichten. Het bleek da 23-jarige gehuwde van G. uit Ooster hout. Na overgebracht te zijn naar Raamsdonkveer heeft hij een volledige bekentenis afgelegd. De vrouw werd naar haar woning vervoerd. Zij ver keert in zorgwekkende toestand. Het motief der overval was roof. OOK EEN OVERVAL TE TILBURG Gisteravond om ongeveer kwart voor zes, juist een kwartier voordat 't personeel zou vertrekken, kwamen twee gemaskerde mannen, waarvan er een met een revolver gewapend was, het gebouw van de Noord-Bra bantse Christelijke Boerenbond te Tilburg binnen. De boekhouder, die juist twee geldkistjes had weggeslo ten, werd onder bedreiging met een revolver gesommeerd de kluis, waar in deze geborgen waren, te openen. Nadat de man hieraan had voldaan, verdwenen de twee mannen met me deneming van de geldkistjes, waarin een gezamenlijk bedrag van f 1400. De politie, die dadelijk na deze roof overval telefonisch door de overrom pelde boekhouder werd gewaarschuwd, heeft de zaak in onderzoek. AANTAL GEREDDE SCHIPBREUKE LINGEN DOOR N.Z.H.R.M. Gedurende de afgelopen dertig jaar werden per kwartaal door de reddings bootbemanningen van de Noord- en Zuidhollandse Redding-Maatschappij van de verdrinkingsdood gered: van 1917 t/m 1926: le kwart. 98; 2e kwart. 103; 3e kwart. 77; 4e kwart. 274; van 1927 t/m 1936: le kwart. 147; 2e kwart. 83; 3e kwart. 88; 4e kwart. 237; van 1937 t/m 1946: le kwart. 277; 2e kwart. 206, 3e kwart. 166, 4e kwart. 495. Gedurende de oorlog werden ruim 850 zeelieden en vliegers van elf natio naliteiten door de reddingsbootbeman ningen behouden aan wal gebracht. De N.Z.H.R.M. is de oorlogsschade nog niet te boven; de boothuizen te IJmuiden-Noord en Petten zijn ver-, dwenen, twee der gerequireerde trac toren werden in onbruikbare toestand teruggevonden. DE „PIONEER COVE" TE LONDEN. Het Amerikaanse stoomschip „Pm- neer Cove", dat gistermorgen j.l. ter hoogte van Terschelling op een mijn liep, is gistermorgen de Theems opge varen en heeft later ligplaats gekozen in het Royal Victoria Doek. TOLSTOI's OUDSTE ZOON OVER LEDEN. Te Moskou is op 84-jarige leeftijd overleden Serge Tolstoi, de oudste zoon van de bekende Russische schrij ver. EEN KOSTBARE POSTZEGEL De bekende Oostenrijkse postzegel, de „Merkur rose" uit de tijd van het Oostenrijks-Hongaarse Keizerrijk werd te Wenen op een abctie voor 19.500 Oostenrijkse schilling verkocht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2