Stad en Omgeving. „VERFAILLE" Algemene Politieverordening wordt gezuiverd Vard are voorstellen in voorbereiding „LACHKRONKELS" „DE ROSKAM' Manne-off c>eren fe Hilversum beëdigd Schoencrême Wrijfwas Poets-extract Met de camera door Engeland Hr. Ms. „Evertsen" komt Donderdag binnen Vandaag de SIMAVI-collecte Het Stationshek gaat dicht! Opening „Maison Java Uitslag aanbesteding VERLOVINGSRINGEN WICHELROEDE-LOPEN EEN WONDER? Consumenten-commissie geïnstalleerd Doktersdienst HERSTELKOSTEN beschadigde woningen Kleinkunstavond A.N.G.B. Zijpe. Actie Nationaal Monument Anna Paulowna De heer W. Hoep was een gezien ingezetene Urk. Visserij Oudeschild. Visserij Dagelijks van 26 uur (Zaterdags 211) WARME PIKANTE VLEES-CROQUETTEN Banketbakkerij WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Op de Tweede Vredesconferentie, die in 1907 te 's-Gravenhage werd gehouden, zijn door een aantal mo gendheden verschillende verdragen gesloten. Eén daarvan heeft betrek king op de wetten en gebruiken van de oorlog te land. Daarbij zijn de verdragsluitende mogendheden overeengekomen aan hun krijgs machten te land voorschriften te verstrekken, die overeenstemmen met het bij dat verdrag gevoegde reglement, het zogenaamde Land oorlogsreglement. Tot deze mogend heden behoren Nederland en Duits land. Art. 42 van het reglement behelst de bepaling, dat een grondgebied als bezet wordt beschouwd, wanneer het zich feitelijk bevindt order het gezag van het vijandelijk leger. En artikel 43 be paalt het volgende: „Wanneer het gezag van de wette lijke overheid is overgegaan in han den van degene, die het gebied heeft bezet, neemt deze alle maatregelen, die in zijn vermogen staan, ten einde zoveel mogelijk de openbare orde en het openbaar leven te herstellen en te verzekeren en zulks, behoudens volstrekte verhindering, met eerbie diging van de in het land geldende wetten". Uit de samenhang volgt, dat volgens de voorschriften het bezettingsleger het feitelijk gezag uitoefent in het bezette grondgebied en dat het, behoudens vol strekte verhindering,, de in het land geldende wetten heeft te eerbiedigen. Het beruchte „Verordeningenblad". De Duitse machthebbers van 1940 en de daarop volgende oorlogsjaren hebben zich ook in dit opzicht niet aan hun verplichtingen gebonden geacht. Spoe dig na de bezetting van Nederland werd overgegaan tot het instellen van een „Verordeningenblad voor het be zette Nederlandse gebied". Als eerste stuk is daarin opgenomen een „De creet van de Führer over de uitoefening van de regeringsbevoegdheden in Ne-' derland". Hierbij wordt het gezag niet aan een militaire instantie opgedragen, maar aan een „Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche Gebied", een civiele instantie. Bepaald werd, dat het geldende recht van kracht zou blijven, voor zover het met de bezet ting te verenigen is. En voorts dat de Rijkscommissaris verordeningen kan uitvaardigen, die kracht van wet heb ben. Deze verordeningen moesten volgens het Decreet in het genoemde verorde ningenblad worden aangekondigd. Hierin werd een verordening opgeno men, waarbij de Secretarissen-Gene raal van de Nederlandse Departemen ten van Algemeen Bestuur door de Rijkscommissaris gemachtigd werden om binnen de grenzen van hun be voegdheid rechtsvoorschriften uit te vaardigen. Van kracht bleven de bepalingen van de Provinciale wet, gemeentewet cn keurenwet, waarbij verordenende be voegdheid aan de lagere bestuursorga nen wordt toegekend. Van deze be voegdheid werd uiteraard ook tijdens de bezetting gebruik gemaakt. Volgens de bepalingen van de ge meentewet behoort het vaststellen, wijzigen en intrekken der gemeen telijke verordeningen tot de taak van de Raad. Met ingang van 1 September 1941 werd hierin even wel wijziging gebracht tengevolge van de werking van de „Achtste verordening van de Rijkscommis saris betreffende bijzondere maat regelen op administratief-rechterlljk gebied". Daarin werd bepaald, dat de werkzaamheden, ingaande ge noemde dag, bleven rusten en dat o.m. de taak van de gemeenteraad door de burgemeester werd waar genomen. Het spreekt vanzelf, dat de verordenin gen, welke tijdens de bezetting, aan vankelijk door de Raad en later dooi de burgemeester ter waarneming van de taak van de Raad, werden vastge steld, niet van vreemde smetten zijn vrij gebleven: soms druisten zij in tegen Nederlandse belangen. A.S. ZONDAG 8 UUR. Zorgt tijdig voor plaatskaarten voor de RADIO-CABARET-REVUE van FRED'FAGELS Plaatsbespreken Zondag van 121 u. In het marine opleidingskamp te Hil versum zal de bevelhebber der zee- strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, Maandagmiddag a.s. ruim 100 adelborsten der Kon. Marine be ëdigen. Deze adelborsten zijn de eerste beroepsofficieren, die na de bevrijding in Nederland zijn opgeleid en hier be ëdigd worden. De plechtigheid, die om 2.30 uur begint, zal worden opgeluis terd door de aanwezigheid van het vaandel van het korps adelborsten met twee secties adelborsten, benevens de marinierskapel der Kon, Marine. Ver oand houdende met deze beëdiging zijn reeds gisteren, zoals gemeld, bij de afd. Mariniers te Doorn twintig tweede luitenants der mariniers beëdigd, even eens de eerste die in Nederland beëdigd werden. Elf anderen zijn op weg naar I-,dië en zullen daar de eed afleggen. Londense voorzieningen. De Nederlandse regering te Londen heeft tijdig voorzieningen getrof fen met betrekking tot de regeling van de verbindende kracht en de rechtsgevolgen van de tijdens de vijandelijke bezetting van het Va- derland aldaar uitgevaardigde maat regelen.'Dit is geschied bij het Ko ninklijk Besluit van 17 September 1944; houdende vaststelling van het Besluit bezettingsmaatregelen. Vele van de daarbij aanvankelijk ge schorste bezettingsmaatregelen zijn krachtens na de bevrijding genomen besluiten herleefd. En zij zijn bindend verklaard, zelfs wanneer zij in strijd mochten zijn met de Nederlandse wet geving. Bij Koninklijk Besluit van 21 Januari 1946 echter werd een staats commissie ingesteld, welke de regering over de zuivering van het bezettings recht zal hebben te adviseren. De re sultaten van de arbeid dezer commis sie zijn nog niet bekend, en het staat dus evenmin vast welke maatregelen de - regering op dit punt denkt te nemen. Burgemeester en Wethouders van Den Helder hebben het voornemen, om alle gemeente-verordeningen aan een onderzoek te onderwerpen, en naar aanleiding daarvan aan de raad voor stellen tot wijziging, aanvulling of in trekking van bepaalde gemeentelijke verordeningen te doen. In een schrijven aan de raad, waar aan wij het een en ander ontlenen, doen B. en W. verschillende medede lingen, waarbij zij er de aandacht op vestigen dat de voorgenomen werk zaamheden zeker enige maanden in be slag zullen nemen. Zij hebben daarom besloten, ten aanzien van de verschil lende bezettingsregelingen afzonderlijke voorstellen in te dienen. Tegelijk met deze algemene inleiding hebben B. en W. reeds een voorstel De- treffende zuivering en wijziging van de algemene politieverordening opgesteld. Wij zullen daarop in een volgend num mer terugkomen. „Beter dan ooit" Engeland, „Gods own country", heeft bij het Nederlandse volk een goede naam. In de bange jaren die achter ons liggen was ons vertrouwen gericht op het land waarin, zoals wij wisten, ge werkt werd aan onze bevrijding. Dit grote eiland nu, dat zich uitstrekt tus sen de 49e en 59e breedtegraad, met een oppervlakte van ruim zeven maal Nederland, is in wezen bij vele Neder landers nog onbekend. De Helderse afdeling van de Neder landse Reisvereniging meende dan ook en zeer terecht, er goed aan te doen leden en geïnteresseerden kennis te laten nemen van land en volk van Engeland, door 't geven van een film avond, waar een zestal films werden vertoond. Als punt van uitgang werd gekozen de plaats waar het water der Clyde, onder stenen en vanuit spleten in het Schotse Hoogland te voorschijn springt en samenvloeit tot een stroom, die zich als een zilverglinsterende draad, kronkelend een weg baant door het heuvelachtige land. Zij voerde ons mee langs stroomversnellingen en dor pen, toonde de raderen, die voort bewogen door het snelstromende ri vierwater in het gebied van „The falls of the Clyde" de weefgetouwen der textielfabrieken in beweging zet. Glas- gow, één der grootste steden van het Engelse moederland met z'n geweldi ge scheepswerven, werd eveneens on der de loupe genomen op de plaats waar de rivier zich in zee stort. Vervolgens gingen we naar Londen, de werelistad met ruim 9 millioen in woners, en maakten we kennis met 't grootse en historische bouwwerk de St. Paul, die temidden der huizenzee oprijst als een symbool der overwin ning uit de slag boven Londen. Gelijk een machtig silhouet tekende de ronde toren der kathedraal, in de nacht van 29 December 1940, zich af te'gen de vlammende vuurzee van Londens Ci ty, toen Hitler's „Luftwaffe" met niets ontziend geweld toesloeg, en hiermede trachtte de morele kracht van het En gelse volk te breken. Maar als door 'n wonder gespaard bleef de St. Paul be houden te midden der puinhopen en konden de Londenaren in deze zelfde kerk „thanksgivings"-dienst houden. Tot slot van dit filmprogramma, waarvan wij slechts een kleine indruk geven, werd nog een tekenfilmpje ge draaid om de mensen, die zich door watervrees laten weerhouden een be zoek aan Engeland te brengen, van un angst te bevrijden. Voorzover no dig werden de films toegelicht door de operateur, de heer C. H. Groen, ter wijl aan het einde van de avond de heer Witsenburg zijn dank uitsprak aan allen die aan deze avond hadden medegewerkt. Hij uitte hierbij de hoop spoedig zelf met de vereniging een va- cantiereis naar Engeland te kunnen maken. Hr. Ms. torpedobootjager „Evertsen die onderweg is uit Nederlands-Indie naar het vaderland, zal Donderdag Januari a.s. te Nieuwediep aankomen. De bodem, waarvan commandant is de kapitein-luit. ter zee S. den Boeft, wordt '1 morgens tussen 10 en 11 uur in de haven verwacht. Aan boord bevinden zich twee panters, die in' Trincomalee werden gekocht. Het ene dier is be stemd voor Artis, het andere voor de Rotterdamse diergaarde. Vanmiddag wordt hier in Den Hel der de straatcollecte voor SIMAVI ge houden. Wij schreven hierover giste- ïen een uitvoerig artikel, maar voor degenen die dit wellicht door om- standigheden niet lazen, wijzen wij op het vele uiterst belangrijke werk, dat door deze organisatie, die zich bezig houdt met de Steun In Medische Aan gelegenheden Voor Inheemsen, wordt verricht. Haar embleem wordt gesierd door de beeltenis van de Barmhartige Samaritaan. Met ingang van Maandag a.s. zal op het station der Nederlandse Spoorwe gen te Den Helder weer ingangscon trole worden toegepast. Tot nu toe konden de reizigers zich door 't uitgangs hek naar het perron begeven. Dat is r.u niet meer mogelijk, daar deze hekken alleen na het aankomen van een trein worden geopend. Men kan van Maandag af het perron alleen be reiken via de wachtkamer waar de plaatskaarten zullen worden geknipt. Vooral de laatkomers, en degenen die over een abonnement beschikken, die nen hiermee wel rekening te houden, vanneer zij de trein niet voor het na kijken willen hebben. De heer Van Amstel, die velen hier ter stede reeds zullen kennen van zijn uitzendingen van diners, Indische rijsttafels etc. van uit Maison „Java aan de Middenweg, opent vanmiddag om vijf uur aan de Zuidstraat, vlak bij de Kelzersbrug, een Chinees-In disch café-restaurant, eveneens dra gend de naam „Maison Java". Hier zul len de bezoekers kunnen genieten van originele Indische en Chinese gerech ten, bereid door een cuisinière die als een meesteres op dit culinaire gebied kan worden beschouwd. Het interieur van de zaak, waar vroeger de rijwiel handel van de heer Lafeber was ge vestigd, is geheel in stijl veranderd Er zijn verschillende eethoekjes, waar de gasten niet alleen door hetgeen ter tafel komt, maar ook door de Chinese „karakters" die op de wanden zijn aangebracht, in een Oosterse sfeer worden gebracht. Dit zijn originele te kens uit het Chinese schrift, waarvan echter noch de heer Van Amstel, noch Frans Neyts die ze heeft geschilderd, noch wij de betekenis kennen, en die dus de bezoekers wellicht merkwaar dige gedachten voorhouden.... Mogelijk komt er eens een Chinees op wiens advies zonodig correcties kunnen wor den aangebracht. Ten raadhuize werd gistermorgen aanbesteed de levering van zand en het vervoer van materialen ten behoeve van de wederopbouw. De volgende inschrijvingen kwamen binnen: Voor levering zand (per m3): C. van Doorn, Den Helder, 1-64; E. Jansen en zoon met C. Smit, Den Helder, 2.81; C. A. Vermeulen, Den Helder, 1-75. Voor vervoer materialen (Waalstenen per duizend, Friese stenen per duizend, trcttoirtegels per honderd, trottoirban den per meter en puin en grond per m3) C. van Doorn, Den Helder, 3.10, 2.50, 1.20, 0.11 en 1.40. J. Tiessen, Den Helder 4.4. 2.0.06 en 0.25. E Jansen en zoon met C. Smit, Den Helder, 4.32, 2.81, 281, 0.12 en 2.71. Voor levering zand- en vervoermate- rialen: 1 1 RA C. van Doorn, Den Helder, 1-64, 2.95, 2.40, 1.—, 0.08 en 1.44. C. H. Kikkert 2.50, 3.—, 3.—, 1.40, 0.20 en 1.49. E Jansen en zoon met C. Smit 2.81, 4.32, 2.81. 2.81, 0.12 en 2.71. Joh. Moraal 2.75, 4.50, 4.—, 2.25, 0.12 en 2.25. H D Dienaar en G. Kubbe 3. 4.50, 3 3.—, 0.15 cn 2.90. KEIZERSTRAAT 15 TEL 2626 - DEN HELDER Er zijn vele dingen tussen hemel en aarde welke wij mensen met ons be grip niet kunnen benaderen. Wij zijn ons daarvan bewust, ook al trachten wij telkens weer de sluiers der vele mysteriën die zich dagelijks aan ons voordoen, op te lichten. En inder daad. de moderne wetenschap heeft reeds vele dingen tot klaarheid ge bracht, doch maar al te vaak bleef 't vernuftige en spitsvondige theorieën, waaruit slechts de begrensdheid bleek van het menselijk kennen. Woensdagmiddag konden de leer lingen van de hoogste klasse der la gere Landbouwschool, die door Ad- vendo, de Julianadorper vrouwenver eniging waren uitgenodigd, zich op nieuw verbazen over de Wonderlijke Schepping. Advendo had n.1. de heer Hout uit Alkmaar verzocht, een voor dracht te houden over het wichelroe de-lopen. De heer Hout, zelf één der meest bekende Nederlandse wichel roedelopers, deed na een overzicht van z'n eigen ervaringen op dit gebied, 'n poging om dit verschijnsel, dat zijns inziens berust op electro-magnetische krachten, te verklaren. Vervolgens gaf hij enige demonstraties, waarbij één maal een tweede man de stalen draad, v/elke als wichelroede diende, met 'n tang poogde vast te houden. Dit bleek echter onmogelijk te zijn; met een scherp geluid ging de wichelroede om hoog, toen zij boven een waterader kwamen die, zoals hierbij bleek, on der de zaal van Café Prins Hendrik loopt. Dat het hier werkelijk water be trof toonde de heer Hout aan met be hulp van een glas water, een geldbus- jc en een porseleinen kom. Uit de wijze waarop de wichelroede afweek viel af te leiden of het 't een dan wel het ander betrof; boven metaal was dé afwijking snel, boven water in ver houding langzaam, terwijl de wichel roede boven steen met kleine schok jes omhoog wipte. In de pauze poogden vele der aan wezigen eveneens de wichelroede, op dezelfde plaats, omhoog te doen gaan. Het gelukte inderdaad wel eens, doch $iad volgens de heer Hout niets te doen met wichelroede-lopen. Aan het einde van de voordracht dankte mej. de Vries de heer Hout, die de aanwezigen dit tegenwoordig zo populaire onderwerp iets meer na bij gebracht had. Door burgemeester Ritmeester werd Donderdagmiddag om vijf uur ten raad- huize de consumenten-commissie, die zal hebben te waken over de goede gang van zaken in de Helderse melk- wijken, geïnstalleerd. Hij sprak daarbij de wens uit, dat de bestuursfucties zouden worden bekleed door onpartij dige commissieleden. Overeenkomstig deze wens werden de functies verdeeld zodat de commissie thans de volgende samenstelling heeft: Voorzitter: Joh. Tijsen, keurmeester bij de Keuringsdienst van Waren, Jan van Scorelkade 9, Alkmaar. Secretaresse: mevr. G. GoosDekker, Binnenhaven 44, Den Helder. Leden: mevr. L. A. LeverBrouwer, Sumatrastraat 7; mevr. B. E. Groenewe- genSteur, Middenweg 142; W. Taal, directeur der Helderse Melkcentrale, Violenstraat; G. Kooyman, voorzitter der Helderse melkslijtersvereniging „Sa menwerking", Stakman Bossestraat; P. Paans, melkslijter, Prof. Zeiemanstraat. Een ieder die klachten heeft, kan zich bij één van de genoemde personen vervoegen. Mondelinge klachten of ano nieme brieven kunnen niet in behan deling worden genomen. De geneeskundige dienst te Den Hel der zal gedurende dit weekend worden wr.argenomen door de artsen P. v. d. Nieuwenhuiz i, Plantsoenstraat 1, tele foon 2335 en dr. J. B. Proost, Zuid straat 13, telefoon 2030. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Konljnenfokkersbond wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam een grote nationale tentoonstelling ge houden, genaamd „Veer en Pels", waar men duizenden konijnen, kippen en duiven uit alle delen van het land kan bewonderen. „WONINGSTICHTING" ONTVANGT VOORSCHOT VAN EEN KWART MILLIOEN. Gedurende de oorlog is door de bezettende macht aan een 15-tal door de „Woningstichting" geëx ploiteerde woningcomplexen ern stige schade toegebracht. Terstond na de bevrijding heeft het bestuur van de „Woningstichting" in over leg met het Streekbureau DenHel- der-Texel voor de wederopbouw planen voor het herstel van de schade ontworpen. De herstelkos- ten, geraamd op rond f 263.313, kon de Stichting niet uit eigen middelen voldoen. Aangezien deze kosten waarschijn lijk als oorlogs-(bezettings-) schade gedeclareerd kunnen worden, hebben B en W. aan het College van Algeme ne Commissarissen voor de Wederop bouw gevraagd hierop een voorschot te mogen ontvangen. Dit was evenwel niet mogelijk, omdat de wet tot rege ling van de bijdragen wederopbouw publiekrechtelijke lichamen 1946 nog steeds niet tot stand is gekomen. In afwachting van deze regeling heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting aan de gemeente, cp grond van het bepaalde in artikel 56 der Woningwet en de bepalingen van het Woningbesluit, voor het her stel van de 15 woningcomplexen de volgende voorschotten toegekend: Belt A f 62.262; Belt B f 24.046; Belt C f 5752; Belt D f 23.061; Brakkeveld- weg f 17.115;Fabrieksgracht f 5901; Van Galenstraat f 401; Huisduinen f 969; Javastraat f 3048; Potteman f 50.109; Ruyghweg f 3427; Tuindorp f 64.157 Verspreide woningen f 1119; Visstraat f 1447. De Minister heeft deze bedragen ter beschikking van de gemeente gesteld, teneinde haar in staat te stellen gelij ke bedragen aan de „Woningstichting" te verstrekken ten behoeve van het herstel van de aan haar woningen toegebrachte schade. Voorts werd een jaarlijkse bijdrage ter grootte van 90 procent der annuïteit toegekend onder voorwaarde, dat de gemeente de ove rige 10 procent voor haar rekening neemt. Het juiste bedrag der bijdrage Zf1 tel ken j are in verband met de ex ploitatie-uitkomsten der woningen v/orden vastgesteld. Indien te zijner tijd de vergoeding van de geleden oorlogsschade wettelijk is geregeld, zullen de uit deze hoofde ontvangen uitkeringen gebruikt wor den om de thans ontvangen voorschot ten af te lossen. Nu Uw voorjaarskleding Chemisch gereinigd. STAM STOOMT sinds 1902. Depót PETERS, Keizerstraat 51, Den Helder. Tel. 2467. De afdeling Den Helder van de Al gemene Nederlandse Grafische Bond, die haar leden op gezette tijden een ontwikkelings- of ontspanningsavond bereidt, heeft voor Woensdag 14 Jan. a.s. een kleinkunstavond op haar pro gramma staan, die iets goeds belooft te worden. Men heeft zich verzekerd van de medewerking van de zangeres Jo Hekkert-van Eysden, de violiste Annie Meeuwig-Jelsma, de danseres Rüska Bornova, de pianiste Tini Ver hoef en de voordrachtkunstenaar Piet de Jager. Deze avond is in de eerste plaats bestemd voor de leden, maar ver moedelijk is ook voor eblangstellenden nog een beperkt aantal plaatsen be schikbaar. Voor bijzonderheden daar omtrent verwijzen wij naar de desbe treffende advertentie. Ter ondersteuning van het streven van het Nationale Monumentencomité werd Donderdag het comité van actie voor de gemeente Zijpe door Burge meester Breebaart geinstalleerd. Het is samengesteld uit de heren kapelaan Buffing Zand), A. Eriks (Oudesluis), P. J. Ott (Schager. ug, voorzitter), W. van Slooten (St. Maartensbrug), Ph. de Graaf (Petten), J. Bruin, (Burgerbrug, s. -a etaris) en A. Schenk (Burgerbrug, penningmeester) Besloten werd, dat de genoemde he ren in de verschillend' dorpen der ge meente de te overen actie zullen orga niseren. Het doel is, dat ook de ge meente Zijpe zal bijdragen in de tot standkoming van de nationale monu menten, waarvan de oprichting wordt voorbereid. Deze zullen herinneren aan de strijd om de menselijkheid en de vrijheid van geest, welke in de jaren 1940—1945 is gevoerd, de strijd van de Nederlandse mannen, die het land in Mei 1940 verdedigden tegen de over weldiger, van de Nederlanders van marine, 'lucht- en landmacht buitens lands, van de mensen van het binnen lands verzet en aan de zonen der ge allieerde volkeren, welke hun leven voor het grote doel veil hadden. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat de jaren 19401945 in de geschie denis geboekstaafd zullen blijven en het is goed, dat niet alleen de gruwe lijkheden van deze jaren in herinnering blijven, doch ook datgene, wat de mensheid in de strijd van goed tegen kwaad ten goede opbracht. Nu de middelen voor de oprichting der monumenten gevonden zullen wor den uit de verkoop van certificater van aankoop van vierkante centimeters van het Amsterdamse Damplantsoen, zullen ongetwijfeld velen voor zichzelf of hun ne kinderen zulk een certificaat willen hebben ter herinnering aan de wel zeer bijzondere tijd, welke zij hebben mede gemaakt. Het bovengenoemde comité hoopt dan ook in elk gezin tenminste één certificaat te kunnen plaatsen. Reeds in het kort maakten w(j Donderdag melding van de teraarde. bestelling van de heer W. Hoep, één der slachtoffers van de autobus, ramp te Breezand. De grote plaat, welke de heer Hoep in het openb^ re leven heeft ingenomen, is rede» dat wU thans uitvoeriger op deze begrafenisplechtigheid terugkomen. Toen de kist in de groeve was neer- gelaten en een grote menigte zich rond het graf had verzameld, trad wethouder J. Dekker, naar voren om namens het gemeentebestuur de over- ledene te danken, die altijd gewerkt heeft in dienst van de gemeenschap een man was van weinig woorden' maar van grote bekwaamheid en ken nis. Een rechtschapen, betrouwbaar mens noemd hem de vertegenwoordigers van het Bedrijfsschap van Sierteelt producten en van het district Noord- Holland van de Tuindersbond, onder afdeling van de H.M.v.L. en met de beer P. Mosk, bestuurslid van de plaatselijke afdeling, waarvan de heer Hoep voorzitter was, en de heer W. de Jong, die sprak namens de dis-* tucts-commissie van de Voedselcom- missaris roemd zij de heer Hoep als iemand, die opkwam voor de belangen der tuinders, daarbij blijk gaf van een helder inzicht, niet hield van praten, maar als het nodig was op beschei den rustige wijze zijn gefundeerd oerdeel verdedigde. Laatstgenoemde sprak ook als vriend enige woorden van troost tot vrouw en familie van ac overledene. Als voorzitter en vei- lingleider van de Helderse Groente veiling genoot de hefr Hoep niet min der waardering en dat hij in deze functie ook een open oog had voor de belangen van de handel, bewees de belangstelling van deze zijde. De heer W. de Groot van Den Helder sprak voor de groentehandel, de heer W. Vandie als bestuurslid van de veiling vereniging, de heer C. Bakker namens het personeel van de veiling, waarbij de heer Hoep ook hoog in aanzien stond. 4 Zijn politiek inzicht drong de heer Hoep tot aansluiting bij de SDAP. Van de plaatselijke afdeling was hij be stuurslid en toen deze partij opging in de P. v. d. A. werd hij tot voorzit ter van de afdeling Anna Paulowna gekozen. Van de Agrarische club van de partij was hij eveneens bestuurslid. Zijn scherp inzicht, helder oordeel en rustig optreden deden hem, die zich zelf nooit op de voorgrond plaatste, aller waardering verwerven, hetgeen geuit werd door mr. H. Jonker Hzn, medeebstuurslid van de afdeling, toen hij zei, het een groot voorrecht te vinden, de heer Hoep te hebben leren kennen. De heer Van der Vaart van Den Helder, sprekend voor de gewes telijke federatie van de P. v. d. A, wees eveneens op de grote verdiensten van de overledene, die in zijn werk zaam leven de socialistische gedachte uitdroeg en gestreden heeft voor een betere wereld. Namens de familie sprak de heer Muntjewerf tenslotte een woord van dank voor de betoonde belangstelling. De 7de Januari werden aangevoerd door 3i) vaartuigen: 4254 pond snoekbaars 60—64 cent en 1070 pond voorn en rode baars 20—22 cent; alles per pond. ETAOIN4 UXZjJ Aangevoerd werden van 22 Dec. 1947— 3 Jan. 1948: 68 kg bot, 1240 kg garnalen, 50 kg paling en 3930 kg wulken. De geringe aanvoer vindt zijn oorzaak in het slechte weer van de laatste tijd en de feestdagen. s- en Laatste positie Ned. passagiers- vrachtschepen, Vrijdag 9 Jan.: ALGEN IB, Brazilië—Rotterdam, 8-1 van Cabadello. ALGORAB, Rotter damBuenos Aires, pass. 8-1 Madeira. ALWAKI, Buenos AiresRotterdam pass 8-1 Madeira. AMSTELLANW Buenos AiresAmsterdam, 8-1 van Maceio. ANNENKERK, Rotterdam- Australië, 9-1 te Genua verwacht. •- BALANIPA, RotterdamJava, 8-1 Portland (Engeland). BALI, Amster dam—Batavia, pass. 9-1 Vlissingen uit* gaand. BANTAM, Singapore—New York, 8-1 5 uur te Suez. BATAV RotterdamBatavia, 8-1 van Aden. BOISSEVAIN, 7-1 van Port EÜzabe"1 naar Tafelbaai. CONGOSTROO»' U-1 te Angola verwacht. COTT1 9-1 van Paramaribo te Amsterdam. MARIEKERK, 7-1 van Brisbane Rotterdam. MARKEN, Rotterdam-^ Batavia 7-1 18.30 uur van Marseille- MEERKERK, Rotterdam-Shanghai, te Port Said. POEL AU LAUT, van Pankal Pinang te Tandjong Pa" dan. RUYS, Durban—Mauritius, 700 mijl West van Mauritius. s j LAND, AmsterdamBuenos Aires, te Rio de Janeiro. SIBIJAK, 8-1 uur van Kaapstad, 20-1 1 uur te d Palmas en 24-1 23 uur te R°tter(:V verw. TABIAN, Batavia—AmJ« dam 8-1 van Djeddah. TAMO, tevideoRotterdam, pass. 8-1 WILLEM RUYS, Batavia—R°ue dam, 8-1 12.30 uur van Colombo.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2