Nederland geeft Djogja uitstel tot Donderdag r SPAAK BEZOEKT ONS LAND Koning Leopold „Wij hadden een hardetraining" Bestaat er een beroepsgeheim voor journalisten? Dinsdag 13 Jan. 1948 70ste Jaargang no. 7709 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Op verzoek van Commissie van Goede Diensten Ook Dr. v. Mook ontkent politionele actie Deens s.s. W. T. Malling weer vlot Paspoortenzwendel in Engeland Hypnose door speelgoed J Ereteken voor orde en vrede per H.A.L. naar Havanna Dodentransportschip in brand WEERBERICHT aldus Jan Langedijk Geen problemen zonder oplossing Zaak-Lunshof in hoger beroep BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Fostgironuipmer 449041 Directeur: J. Bijlsma ■Vtfrnd. Hoofdred. J. Broersen Hayonred. G. A. Dekkers COIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Naar A.F.P. meldt, heeft de com missie voor goede diensten aan de Nederlandse autoriteiten het verzoek gericht, om het tijdstip, waarop van de Republikeinse regering een ant woord werd geëist op de voorstellen tot het staken van het vuren, nader te stellen op Donderdag aanstaande in plaats van Dinsdag 12 uur. Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen, zouden de Nederlanders aan dit verzoek gevolg hebben gegeve- Op een desbetreffende vraag heeft men van officiële zijde geweigerd, dit nieuws te ontkennen of te bevestigen, De heer Narayan, secretaris van de commissie voor goede diensten, is spe ciaal vanuit Djogja naar Batavia ge komen om het verzoek van de com missie over te brengen. Over het be sprokene tussen de Republikeinse dele gatie en de commissie voor goede dien sten te Djogja is niets bekend gewor den. NIEUWE ONTWIKKELING? Naar Reuter uit betrouwbare bron te Batavia verneemt is er een nieuwe ontwikkeling ontstaan, welke zal kun nen leiden tot een compromis tussen de Nederlanders en de Republikeinen in de kwestie van het staken der vijandelijk heden. Deze laatste ontwikkeling, aldus werd verklaard, betreft voorstellen, welke naar Den Haag zijn doorgege ven. Welingelichte Nederlandse kringen te Batavia verklaarden, aldus Reuter verder, dat de Nederlandse regering niet zal blijven staan op haar eis tot definitief antwoord betreffende het staken der vijandelijkheden, vorrdat de commissie voor goede diensten naar Batavia is teruggekeerd. Dr. Van Mook heeft in een inter view met de pers te Batavia ten stel ligste ontkend, dat niet-aannemen door de Republiek van de Nederland se voorstellen betreffende „staak't het vuren" onvermijdelijk hervatting van de politionele actie zou betekenen". Indien de Republiek niet zou instem men met staking der vijandelijkhe den, behoeft hervatting van de poli tionele actie niet noodzakelijkerwijs te volgen", aldus Van Mook. Hij herin nerde er aan, dat de eerste resolutie van de Veiligheidsraad vóór alles ver- Het op de Lauwersgronden gestran de Deense s.s. „W. Th. Malling" is in de loop van de nacht, bij de kente ring van het getij, door de twee Duit se sleepboten, die van Cuxhaven uit ter assistentie waren uitgevaren, vlot getrokken. Het schip heeft zijn reis naar Gent voortgezet. Het motorred- dingvaartuig „Insulinde", dat uit Oost- mahorn voor eventuele hulp naar het schip was gekomen, is naar zijn basis teruggekeerd. zocht het vuren te staken. „Dat ach ten wij een absolute noodzaak, voor dat een gedetailleerde politieke over eenkomst kan worden bereikt". Op de vraag, of Nederland inderdaad heden middag als uiterste termijn heeft ge steld voor de ontvangst van het Re publikeinse antwoord zeide van Mook: „Wij verwachten antwoord, als de com missie voor goede diensten uit Djogja is .teruggekeerd en natuurlijk niet op 't daarvoor vastgestelde tijdstip. Er be staat niet zo iets als een uiterste ter mijn voor het Republikeinse ant woord". Op de vraag, of de Verenig de Staten van Indonesië zonder de Republiek een succes zouden zijn, ant woordde dr. van Mook: „Niet op de lange duur. Wij zullen voortgaan cn zien, hoe de zaken zich ontwikkelen, maar op de lange duur verwachten wij, dat dit land weer eenheid zal be leven". Loting vierde Cup-ronde De wedstrijden, die voor de vierde Cupronde op 24 Januari gespeeld zul len worden zijn: Luton TownCoven- ventry; Leicester City—Sheffield Wed- nesday; Charlton AthleticStocport; Manchester City—Chelsea; Fulham— Bristol Rovers; Wolverhampton Everton; Crew Alexandra-Derby Coun iy; BrentfordMiddlesborough; Gil hngham of QueensparkrangersStoke City; ColchesterBradford; Swindon Nottscounty; SóuthamptonBlackpool; Tottenhamhotspur-West Bromwich Al- bion. De wedstrijd Manchester Ufiited verpool zou volgens de loting ook worden gespeeld, maar aangezien Man chester City dan ook „thuis" speelt, heeft men de beslissing omtrent de datum van Manchester UnitedLiver- Pool nog even aangehouden. Noodweer in Denemarken Denemarken wordt door zware sneeuwstormen geteisterd, die het ver- eer gedeeltelijk hebben stilgelegd. Het vliegveld van Aalborg, in het oorden van het land, is gesloten. Het hegveld van Kopenhagen werkt nog normaal. HET REGERINGSJUBILEUM EN DE LANDBOUW. De centrale landbouworganisaties ?\?gen pverleg over een eventuele ma- 6Si e van landbouwzijde bij de i.,v-Si vi-er"ing van het regerings- Jbileum van H. M. de Koningin. Een espreking met het nationale comité viering van het jubileum zal in Fe- ruan gehouden worden. Ghandi gaat weer vasten Ghandi heeft tijdens zijn gebruike lijke gebedsbijeenkomst meegedeeld, dat hij van heden af weer voor een on bepaalde tijd gaat vasten om de een heid van Hindoes en Mohammedanen tot stand te brengen. Ghandi zou na zijn vorige vast- periode in September j.1. (uit protest tegen de ongeregeldheden tussen Hin does en Mohammedanen) hebben ver klaard, dat hij, indien ér nog meer on geregeldheden zouden voorkomen, de volgende maal „tot de dood toe" zou vasten. Dit zal Ghandi's vierde belangrijke vastperiode zijn. Ghandi verklaarde niets anders tot zich te zullen nemen dan water en zure limoenen. Men is van mening, dat India op het vasten zal reageren. Het is echter de vraag, welke invloed het op Pakistan zal hebben. CL.M. tweemaal per wiek naar Johannesburg Met ingang van 10 Februari a.s."zal de KLM de frequentie van haar dienst Amsterdam-Johannesbrug verhogen tot tweemaal in de week, nadat sedert 16 Augustus 1946 ééns in de week werd gevlogen. Met het instellen van de tweemaal wekelijkse dienst zullen de vliegtuigen (Lockheed Constellation) op Dinsdag en Zaterdag uit Amster dam vertrekken (aankomst Johannes burg resp. Donderdag en Maandag). Vertrek uit Johannesburg op Dins dag en Vrijdag, aankomst te Schiphol Woensdag en Zaterdag. Op de heen reis zullen de toestellen te Lepoldville een nacht overblijven, op de thuisreis wordt 's nachts doorgevlogen. Film van de maand Het bestuur van de Nederlandse F ilmclub heeft over de maand Januari het praedicaat „film van de maand" verleend aan de film „The best vears of our live" een Samuel Goldwyn-productie, geregisseerd door Wiiliam Wyler. De première van deze film, die wordt uitgebracht door het filmver huurkantoor Nederland, is vastgesteld op 30 Januari a.s. in het Tuschinski- Theater te Amsterdam. De nieuwste foto van de Belgische Koninklijke familie: Staande (links) kroonprins Boudewijn, rechts Prins Albcrt. Zittend: Koning Leopold en zijn gemalin Prinses de Rethy. Naast haar Prins Alexander Emanuel en rechts Prinses Josephine Charlot te. Michael blijft in Zwitserland Een persoon uit de omgeving van ex- koning Michael heeft verklaard, dat Michael Zwitserland niet zal verlaten voordat een overeenkomst is bereikt tussen dr. Popescu, die belast is met de behartiging van de belangen van Mi chael in Roemenië, en de Roemeense regering, over de bezittingen van de ex-koning. 28 doden bij vliegramp Bij een vliegtuigongeval in de Do minicaanse Republiek zijn 28 personen ■om het leven gekomen, aldus verneemt Reuter te New York. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Cindad Trujillo aan de Zuidkust v» Santo Domingo. DE AANSTAANDE VERGADERING VAN DE V. N. Volgens de Times heeft .Trygvie Lie te Geneve verklaard, dat de keuze voor het houden van de aanstaande algemene vergadering van de V. N. thans gaat tussen Frankrijk, Zwitser land, Nederland en België, daar Praag is uitgeschakeld. Volgens een eerder bericht van AFP is Scotland Yard op het spoor gekomen van een zwendel in paspoorten, waar door een vrij groot aantal buitenlan ders, hoofdzakelijk Duitsers, in staat zou zijn geweest op Britse passen naar Canada te gaan. Reuter meldt, dat het Britse ministerie van buitenlandse za ken geen commentaar wilde verstrek ken op het bericht, dat twee functiona rissen geschorst zouden zijn. Men meent, dat de passen zelf niet vals zijn, doch dat de inschrijvingen vervalst zijn. De bende te Londen zou aanzien lijke bedragen ontvangen hebben. De Canadese politie meent, dat vele Britse paspoorten gedurende de oorlog in vreemde handen zijn gekomen en dat deze gebruikt zijn voor illegaal doel. Volgens een verklaring zijn de personen afkomstig uit Duitse kampen voor verplaatste personen, en zouden verscheidene vreemdelingen te Toronto reeds gearresteerd zijn. Verdere- arres taties zijn te verwachten. Twee ambtenaren van het Britse pas poortenbureau zijn geschorst, totdat het onderzoek zal zijn beëindigd. Kennelijk zijn een aantal der pas poorten tijdens de oorlog in Duitsland vervaardigd om krijgsgevangenen in staat te stellen Brits gebied te verla ten. Volgens de Canadese politie zijn de zes te Toronto gearresteerde vreemde lingen „Joden van verschillende natio naliteit". Het is niet geheel zeker, dat de vreemdelingen uit kampen voor ver plaatste personen komen. Het Canadese ministerie voor immi gratie behandelt de zaak met gesloten deuren. Een - psycho-analyst, genaamd Ousby, die een experiment hield in massa-hypnose per radio, zag, toen hij zich van de microfoon af wendde, een twintigtal van de dertig in de studio aanwezige personen in trance verkeren. Terwijl hij doende was deze per sonen tot hét normale bewust zijn terug te brengen, werd de studio van vele kanten opgebeld door verontwaardigde luisteraars, die mededeelden, dat personen uit hun familiekring, rond de radio geschaard, eveneens „buiten wes ten" geraakt waren. Ousby advi seerde de „knock-out" geraakten bij te brengen door middel van een tik tegen de wang. Een dame belde nogmaals op met de mededeling, dat zij, ook- met tikken, haar man maar niet bij kon krijgen; zij voegde er aan toe, niet te weten of manlief nu door het experiment van Ousby in trance was geraakt, of tijdelijk in het Nirwana verkeerde tenge volge van het feit, dat 't zoontje een stuk speelgoed op pa's hoofd had laten vallen BU Kon. besluit is ingesteld een ere teken voor orde en vrede, waaraaan gespen kunnen worden verbonden. Het uit brons vervaardigde ereteken bestaat uit een rond medaillon, waar van de straal 9 millimeter bedraagt, met in het midden de letter W. Boven deze letter staan de woorden orde- vrede. Het medaillon is geplaatst in het midden van een achtpuntige ster, waarvan de bovenste punt is vervangen door een koninklijke kroon, gedragen door twee gekruiste zwaarxden. De straal van de ster bedraagt 20 millimeter. Het ereteken wordt gedragen op een zijden lint ter breedte van 30 millime ter, bestaande uit vijf even brede banen van links naar rechts in de kleuren rood, wit, blauw, wit rood. In opge maakte yorm bedraagt de breedte van het lint 48 millimeter. De gespen geven een der jaartallen 1945, 1946, enz tot een bij Kon. besluit nader te bepalen jaartal aan. Zij wor den gedragen op het lint, in de volg orde van het jaartal. Het ereteken wordt toegekend aan de militairen van de Koninklijke Ma rine, van de Koninklijke Landmacht en van het Kon. Nederlands-Indische leger, die in Nederlands-Indië en aan grenzende zeegebieden in het tijdvak, aanvangend op 3 September 1945 en eindigend op een bij Kon. besluit nader vast te stellen datum, ten minste drie maanden in werkelijke dienst zijn ge weest. Bovendien worden gespen toegekend aan hen, die rechtstreeks in militair verband tegen kwaadwilligen hebben moeten optreden. Onafhankelijk van de tijd van actie, wordt voor elk jaar, waarin is opgetreden, de desbetreffende gesp verleend. Zij, die in aanmerking komen voor de gesp, hebben tevens aanspraak op het ereteken, ook indien zij niet vol doen aan dé diensttijdseis van drie maanden. Aan burgerpersonen, die zich in het bovenbedoelde tijdvak in Ned.- Indië in militaire zin verdienstelijk hebben gemaakt, kan het ereteken worden verleend. Naar wij uit gezaghebbende bron vernemen, heeft Koning Leopold van België passage besproken op het s.s. „Sommelsdijk" van de Hol- land-Amerka-ljjn, dat op 17 dezer uit Rotterdam vertrekt. Op 20 Ja nuari zal de Koning scheep gaan in Lissabon, om vandaar uit een vacantiereis naar Havanna te on dernemen. Op de Atlantische Oceaan is brand uitgebroken in de machinekamers van h Amerikaanse dodentransportschip „Joseph V. Connolly" waardoor het schip onbestuurbaar werd. De kapitein liéeft gemeld, dat de manschappen en de enige passagier allen in de redding boten zijn gegaan. Men is nu bij hoge zee en vliegende storm op zoek naar de reddingsboten. Het Amerikaanse troepentransportschip „General R. E. Callan" heeft geseind, dat het via de radarinstallatie iets waargenomen heeft dat het wrak zou kunnen zijn. Volgens de kustwacht bevindt dit schip zich binnen 35 km van het wrak. Het dodentransportschip was op weg naar Antwerpen met 5000 doodkisten om gesneuvelde Amerikanen naar Amerika te vervoeren. Later hebben vliegtuigen, die op zoek zijn naar de reddingsboten, deze waargenomen. In de reddingsboten bevinden zich de 46 personen van het brandende schip. Alle zes en veertig personen, die zich in vier reddingsboten van het bran dende schip bevonden, zijn gered. Weersverwachting, geldig tot he denavond: STORMACHTIG. Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Stormach tige Zuidwestelijke wind. Zeer zacht voor de tijd van het jaar. Per lijntoestei van de DNL arriveer de gistermiddag op Schiphol het viertal Nederlandse schaatsenrijders, dat door de KNSB uitverkoren is om de Nederlandse kleuren op de Olym pische Spelen in St. Moritz hoog te houden. Langedijk, Broekman, Huis- kes en De Koning werden ontvangen door Ir. van der Scheer en de heer Ta conis, terwijl familieleden naar het vliegveld waren gekomen om hen voor enkele dagen in de schoot van het ge zin op te nemen. Daarna vertrekt het viertal, vergezeld van de equipeleider, Ir. van der Scheer, naar Zwitserland. Ir. van der Scheer vertelde, dat hij van plan is de jongens de eerste week kalm te laten trainen, zodat zij aan 'de ijle lucht en het gladde ijs kunnen '.vennen. De tweede week wordt de training straffer om in de week vóór de Spelen weer wat te verflauwen. Waarschijnlijk zullen zij enige onder linge wedstrijden rijden, maar of zij vóór de Spelen tegen buitenlanders uitkomen, wist Ir. van der Scheer niet. Jan Langedijk als woordvoerder van de vier, vertelde, dat zij zeer tevreden zijn over het verblijf te Hamar, waar zij als kinderen werden ontvangen. „Wij hebben er ontzettend veel op gestoken en een harde training gehad. In het begin ging het wat moeilijk, maar iedere week voelden wij, dat 't al tjeter ging". Langedijk heeft goede hoop voor de nabije toekomst, vooral voor de jonge De Koning, die, volgens hem, een zeer goede rijder kan worden. Hij vertelde voorts, dat de overige leden van de ploeg, die in Noorwegen getraind heb ben en trainer Nap morgen per trein uit Noorwegen in Amsterdam zullen aankomen. De Koning zelf, wiens eerste buiten landse reis dit "was, uitte zich enthou siast over het vele schoons, dat hij ge zien heeft. Hij vond het in het begin v/el wat vreemd, maar al heel spoedig was ook hij in de grote schaatsenrij dersfamilie, die op de boerderij „Fjet- re" te Hamar bijeen was, geheel thuis. Alle vier zijn zij zeer blij, dat zij naar Zwitserland mogen gaan en in de afgelopen vijf weken in het ho ge Noorden hebben zij getoond, dat zij dit waard zijn. ALS KINDEREN DE KACHEL AAN MAKEN In de Solostraat te Amsterdam wil de Zondagochtend het driejarig jonge tje zijn wat oudere zusje behulpzaam zijn bij het aanmaken van de kachel de ouders lagen nog te bed. Het knaapje wierp daarbij de in houd van een blikken trommeltje in het vuur. Het trouwboekje en alle dis tributiebescheiden van de familie gin gen daarmee door de schoorsteen. Een gala-avond te Den Haag be sloot de eerste dag van het twee daags bezoek, dat de Belgische eer ste minister Paul Henri Spaak op uitnodiging van het comité Belgisch- Nederlands-Luxemburgse samen werking aan ons land brengt. Het hoogtepunt van deze avond vormde de rede van de eerste minis ter Spaak. De heer Spaak, die zeer hartelijk begroet werd, noemde het in zijn in het Frans gehouden rede een beproe ving voor een minister van Buiten landse Zaken, om in een ander land te spreken over internationale poli tiek, ook wanneer het in een land is, waarmee grote vriendschapsbanden bestaan. Hij wilde enkele aspecten van de internationale politiek belich ten, waarover het goed is te denken en van gedachten te wisselen, om al dus misschien bij enkele tot een op lossing te komen. Op 15 October 1947 werd de heer H. A. Lunshof, voormalig hoofdredacteur van „Elseviers Weekblad", door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een geldboete van 10, subs. tien dagen hechtenis. De eis was 100 of 15 dagen. De heer Lunshof was gedagvaard, omdat hij voor de rechter-commissaris geweigerd had de naam te noemen van degene, die hem inlichtingen had ver schaft over de geheime notulen van Linggadjati. Hij had zich bij zijn wei gering beroepen op het recht van ge heimhouding van de journalist. Bij de motivering van het vonnis bracht de rechtbank naar voren, dat een journa list niet het recht heeft zich te onthou den van het afleggen van getuigenis, wanneer de justitie zulks wenst. Voorts was de rechtbank van oordeel, dat het beroep op overmacht, zoals door de verdedigef Mr. S. Gerbrandy was be pleit, ongegrond was. De heer Lunshof ging in hoger be roep en gisterochtend diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam onder presidium van Mr. J. Sprey. Voordat de procureur-generaal, Mr. J. Fabius, zijn requisitoir uitsprak, werd de heer J. M. Luecker, hoofdredacteur van De Volkskrant, als getuige a dé charge gehoord. Deze verklaarde als deskundige, dat de journalist wel de gelijk de verplichting heeft onder be paalde omstandigheden de naam van zijn zegsman te verzwijgen. In dit verband wees hij op de ver trouwelijke persconferenties, die wel eens door ministers worden gegeven en waarbij uitdrukkelijk het voorbehoud wordt gemaakt, dat de naam van de minister wordt verzwegen. Indien de journalist de naam van zijn zegsman zou noemen, wordt hij als persman onmogelijk. Een der raadsheren meen de, dat de journalisten geen aparte stand vormen en dus geen eigen tucht recht hebben. Zij kunnen zich dus niet, zoals medici of advocaten, bqroepen op hun beroepsgeheim. Hierop antwoordde de heer Luecker, dat met de invoering van de collectieve arbeidsovereenkomst voor journalisten sinds 1 Januari inderdaad een journa listieke stand is ontstaan. De journalist is verplicht lid te zijn van een journalisten-organisatie, die hem kan uitstoten, indien hij zich on behoorlijk gedraagt. De procureur-generaal, Mr. J. Fabius, zeide in zijn requisitoir, dat deze zaak eigenlijk van tevoren een verloren zaak Hij wilde wijzen op drie vergissin gen van de tegenwoordige tijd, die men kan vinden bij de Verenigde Na ties en in methode der diplomatie, welke op het ogenblik wordt gevolgd. Allereerst herinnerde hij aan de pre ambule van het „charter" der Ver enigde Naties. De verbintenis, die de volkeren hierin aangaan, noemde hij zeer nobel en mooi. Men moet echter met de concrete werkelijkheid reke ning houden, met de werkelijkheid, dat deze werelfl zeer verdeeld is. De woorden zijn voor allen hetzelfde, maar in de uitvoering ziet men twee verschillende richtingen. Aan de ene kant is men trouw aan de democrati sche gedachte, aan de andere zijde voert men de woorden in andere zin uit. Sprekende over de tweede vergis sing, gaf hij als zijn mening, dat men in San Francisco niet de moed gehad heeft een juiste structuur te vormen. In dit verband achtte hij het absoluut noodzakelijk, dat het systeem van het veto-recht wordt afgeschaft. De in de laatste jaren gevolgde methode der diplomatie noemde hij als de derde vergissing. De wereld-diplo- matie is geheel op het openbare plan gekomen. Alle politieke discussies worden in het opehbaar behandeld door het publiek en de pers. Naar zijn mening moeten de volkeren het me nu kennen, dat door de diplomaten „voorgeschoteld" wordt, maar daarom behoeven zij nog niet te worden inge licht hoe b.v. de sau%; van het menu wordt samengesteld. In de beste res taurants is de keuken toch ook niet de plaats waarheen de gasten geleid worden. Hij noemde de toestand in de we reld moeilijk, maar hij wees erop, dat dit niet gezegd wordt door iemand, die de moed heeft opgegeven, of die geheel in een pessimistische sfeer ver toeft. Naar zijn mening zijn er twee grote deugden: begrip en solidariteit. Hij wilde twee voorbeelden noemen van solidariteit: Benelux en het Marshall-plan. Hij wilde deze avond op de Benelux niet in groot bestek Ingaan. Hij wilde alleen* vaststellen, dat de regeringen België, Luxemburg en Nederland tijdens de oorlog iets groots gewild hebben. Dat hebben zij nu verwezenlijkt, waarmee hij de regeringen van harte geluk wenste. Minister Spaak merkte aan het slot van 7.yn rede op, dat hjj niet pessimistisch is. Hjj gelooft, dat er geen problemen voor de wereld zijn, om te veronderstellen dat zulks niet mogelijk is. Als men de moed heeft de grote ideeën en prin cipes juist onder de ogen te zien, dan zal men In het gevoel van soli dariteit en humaniteit alle proble men oplossen. is Het enige nut van behandeling in hoger beroep is, volgens hem, dat op nieuw de aandacht wordt gevestigd op „een onbevredigende toestand". Mr. Fabius meent, dat het beroep op geheimhouding voor de journalist niet bestaat. Hij acht dus een straf noodza kelijk en méént daarom een belangrijk hogere geldboete te moeten eisen dan die waartoe de rechtbank op 15 Octo ber 1947 de verdachte heeft veroor deeld. Mr. Fabius besloot zijn requisi toir met te verklaren, dat de zaak- Lunshof geenszins als „testcase" moet worden opgevat, en eiste een geld boete van 250 of 1 maand hechtenis. De verdediger Mr. S. Gerbrandy, be pleitte overmacht omdat een journalist, die zich niet houdt aan zijn beroeps moraal, zijn beroep niet meer kan uit oefenen. Deze beroepsmoraal eist onder bepaalde omstandigheden de verplich ting tot zwijgen. Dat het perswezen zich in Nederland zo ontwikkeld heeft, dat er inderdaad van een beroepsgeheim voor de jour nalist gesproken moet worden, meen de Mr. Gerbrandy te kunnen aanto nen door te wijzen op de algemeen aan vaarde opvatting dienaangaande, zowel bij de journalist als bij hen, die hun inlichtingen, al of niet vertrouwelijk, aan hem verstrekken. Aange4en volgens Mr. Gerbrandy de wet uitdrukkelijk het recht tot zwijgen toekent aan hen, wier beroepsmoraal zulks eist, is het bestraffen van een journalist, die meent te moeten zwij gen, absoluut in strijd met deze wet. Uitspraak volgt op 26 Januari.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1