Bedrijfsleider van de „Coöperatie" maakte schromelijk misbruik van vertrouwen een reis door de tijd Lt. Admiraal Helfrich beëdigde honderd adelborsten Helderse boerenzoons vestigen zich in de Noordoostpolder Stad en Omgeving. Van de Vijver bracht in één jaar tijd ruim f 30 000 zoek abonneert u op dit blad Het geld in de wereldlitteratuur Zwarthandelaffaire met vele betrokkenen WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Eerste na-oorlogse officieren van het Instituut Burgerlijke Stand - Nieuw land Cabaret-avond van „DE DUINKANTERS" Lachkronkels? „Skoghang" gevonden? Schagen. Mr. A. F. KAMP voor de R.L.W.S. Een wel zeer geruchtmakende verduisterings- en zwarthandelaffaire is na enkele weken zeer ingespannen arbeid door de afdelingen recherche en economische dienst van de Helderse politie tot klaarheid gebracht. De 33- jarige Johannes Wilhelmus van de Vyver, gewezen bedryfsleider van de Algemene coöperatieve verbruiks- en productievereniging „Helder" U.A., werd in zyn tegenwoordige woonplaats Voorschoten als verdacht van ver duistering aangehouden. Naar aanleiding van zUn arrestatie werden nog dertien personen aangehouden, die alle by deze zaak betrokken waren. Gedurende het boekjaar 1 October 1916 tot 1 October 1947 heeft Van de Vyver een serie verduisteringen gepleegd tot een totaal bedrag van 4700. ■Daarnaast heeft hy door allerlei andere wonderiyke manipulaties een ernstig administratief tekort doen ontstaan, met inbegrip van genoemd be drag voor een totaal van 33.483,44. Op 1 December 1945 kwam Van de Vijver op instigatie van de Centrale van Coöperatieve Verbruiksverenigin- gen (de voormalige Handelskamer) te Rotterdam, in dienst als bedrijfsleider van de Coöperatie te Den Helder. Hy wist zich met zijn gladde tong en zijn prettig optreden te verzekeren van 't vertrouwen van het Helderse bestuur der Coöperatie, dat hem de gehele commerciële en administratievejeiding van het bedrijf in handen gaf. Dit be stuur heeft het toezicht op het gevoer de beleid overgelaten aan de accoun- tanstdienst van de Centrale te Rotter dam, welke voor alle aangesloten Co- operaties de toevoer der artikelen re gelt, op gezette tijden de administra ties controleert en bij welke Centrale alle aangesloten Coöperaties een reke ning-courant hebben lopen. Bij de contróle, die door deze dienst na het afsluiten van het boekjaar 1945/'46 werd gehouden, kwamen geen verdachte dingen aan het licht. Er was een bedrijfstekort van rond f 6000, maar dit kon door Van de Vijver naar behoren worden toegelicht, althans men heeft vertrouwd dat hij deze toe lichting naar behoren heeft gegeven. Eerst thans is gebleken, dat ook in dat boekjaar door de bedrijfsleider on rechtmatige handelingen werden ge pleegd. Vele vriendinnetjes Deze man, die geboortig is uit De venter,. en vóór zijn benoeming alhier werkzaam was als assistent-accountant te Den Haag, permitteerde zich de luxe er een kleine staf van „vriendin netjes" op na te houden. Hij is gehuwd geweest, maar scheidde later, waarbij hem een alimentatie-plicht werd op gelegd ten bedrage van f 13 per week. Eind '46 had hij op dit punt een ach terstand van f 559, welke geldsom bij deurwaardersexploit werd opgevor derd. Hij heeft zich toen evenals hy reeds eerder had gedaan een flink bedrag uit de kas van de zaak toege- eigend. DSartoe schreef hy een „bon netje" waarop zogenaamd de één of andere aankoop van bakkeryproduc- ten of anderszins werd verantwoord. Toen hij dit recept eenmaal met suc ces had toegepast, is hij consequent op de ingeslagen weg voortgegaan. De zes a zeven vrouwen, mei wie hij regel matig omging, en die aardig verspreid over het gehele land woonden, kostten hem een lieve duit en ook het groot maken van het bedryf trachtte hy op allerlei dure manieren te bevorderen. WAT WAS DE COPA7 Zo creëerde hij de „Copa" (Post bus 4, Den Helder), een louter fictieve firma over welker admi nistratie hy de zwarte banket transacties liet lopen. Alles liep hem voor de wind, tot hy in Sep tember hy v.oelde de jaarlijkse controle naderen rekening be gon te houden met de mogelyk- heid van minder prettige erva ringen. Hij wilde zijn heil zoeken in Indië, en slaagde er ook in een baan te krygen by de Algemene Import Maatschappij. Met ingang van 1 November j.1. kwam hij daar in dienst, alleen moest hy nog wachten op reisgelegenheid naar Indië. Deze schone toekomst is echter zojuist afgesneden, daar zijn wanbedryven precies op tijd aan het licht kwamen. Het bestuur te Den Helder ontving namelijk van de accountantsdienst het rapport over het boekjaar 1946/'47, ge dateerd 16 December 1947. Daarin stond, dat de controleurs verscheidene uitgaven waren tegengekomen die niet door deugdelijke kasbescheiden waren gedekt, en dat er overigens een admi nistratief tekort was van f 33.483.44. De voorzitter, de heer P. S. van der Vaart, stelde daarop onmiddellijk de politie van het een en ander in kennis, daar hy vermoedde dat Van de Vyver ver duisteringen had gepleegd, en schro melijk misbruik had gemaakt van het in hem gestelde vertrouwen. De recherche stelde 'een onderzoek in, waarbij ook van de diensten van de accountant De Jongste, van de Cen trale te Rotterdam, onder wiens leiding de boeken waren gecontroleerd, ge bruik werd gemaakt. Het bleek toen wenselijk de gewezen bedrijfsleider wiens vertrek naar Indië men had weten te vertragen aan te houden. Te zijnen huize in Voorschoten wer den papieren in beslag genomen, die bezwarend materiaal bevatten. Na een langdurig verhoor kwam de gang van zaken, zoals we die hierboven in het kort hebben beschreven, aan het licht. Hij bekende gedurende 't laatste boek jaar voor een totaal bedrag van f 4700 op frauduleuze wyze uit de kas te heb ben genomen. De rest van het tekort moet verklaard worden uit de andere gevolgen van zijn wanbeheer, de on kosten die hij voor zijn auto, voor zijn vriendinnetjes enz. maakte, maar ook uit allerlei zwarte aankopen, die hij voor de zaak en niet in het minst voor de zogenaamde „Copa" had ge daan. ZIJ DIE MEEDEDEN. Het zyn juist deze aankopen, die nog dertien personen bij deze smerige af faire hebben betrokken. Daar is allereerst de 30-jarige chef banketbakker van de „Coöperatie", M. Leeuwarden, die grote partyen meel en eieren zwart had gekocht, met medeweten van Van de VU- ver. Bovendien had hy verschei dene andere bakkery-grondstoffen, zoals melk, gesuikerde meloen, boter en margarine, ingeslagen. Hy kreeg twee procent van de „Copa"- opbrengstzyn collega J. Oom chef-bakker, had met toe- stemming van de bedryfsleider 33 balen bloem tegen f 30 a f 35 per baal betrokken buiten de distribu tie om. Een derde collega, de 27- jarige winkelchef J. J. Kollaard (opvolger van de heer Kabel, die biykbaar als niet passend in het systeem-Van de Vyver moest wor den „weggezuiverd"), had van Texelaars 2000 a 3000 eieren zwart gekocht. Alle ter verwerking in clandestiene gebaksoorten. Tegen deze vier personen werd pro ces-verbaal opgemaakt, evenals tegen de leveranciers, die tot nu toe tegen de lamp zyn gelopen. Dit zyn de 38- jarige J. V., vertegenwoordiger 1/an de eierenhandel H., die een kleine 10.000 eitjes zwart had geleverd; de eierenhandelaar H. zelf, die overigens niets van deze transactie zeide te we ten; de 58-jarige visser P. J. P. te Oudeschild, de 51-jarige groentenhan- delaar W. J. V. te Den Burg, en de 31- jarige winkelchef C. T. te Oudeschild, die eveneens eieren hadden geleverd; de 38-jarige winkelier J. J. te Oude schild, die voor een partijtje zaadolie had gezorgd; de 51-jarige D. R. pro curatiehouder der C. V. Helderse graan- en kunstmesthandel v.h. C. R. Keyser Co., die een 60-tal balen meel aan Van de Vijver en zijn tra wanten had geleverd, en die waren betrokken van de landbouwers G. H. G. te Anna Paulowna en D. J. de G. te Koegras; de 39-jarige mevr. R.V. te Den Helder, die tot de „zwarte klan ten" van Van de Vyver behoorde; de 57-jarige melkhandelaar J. M., die melkbonnen tot een totale waarde van een kleine 500 liter had geleverd (en natuurlijk ook de melk. alsmede de 600 liter die Van de Vijver op elders gekochte bonnen betrok) en die ook een partijtje eieren tegen een kwartje per stuk had verschaft; en tenslotte de.37-jarige mevr. M. S.M., die tach tig eieren van haar eigen kippen aan Van de Vijver had verkocht. Het onderzoek wordt voortgezet, zo dat binnenkort een kleine aanvulling op deze illustre serie kan worden ver wacht. Laatste positie Ned. passagiers-en vracht schepen, Maandag 12-1: ALDABI, Buenos Aires—R'dam, pass 10-1 Ftnisterre; AN NFNKERK, ll-l van Genua naar Alexan- drie; AVHRDIJK, 11-1 van New Orleans te Rotterdam; BANTAM, Java—New York, pass. 12-1 6,45 uur Kaap Bon; DUIVEN- DIJK, Rotterdam—Cristobal, pass 11-1 Ouessant; GROTE BEER, Java—Amster dam, pass. 11-1 Gibraltar; GROOTE KERK, Rotterdam—Sydney, 10-1 van Fremantle; KOTA AGOENG, 10 1 van Soerabaya naar Pladjoe; NOORDAM, Rotterdam—New York, pass. 11-1 Scillies; PRINS ALEXAN- DER, 11-1 van Haïfa naar Rotterdam- RIOUW, New York—Java, 10 1 van Co lombo; SALATIGA. West Afrika—Amste" dam, 11-1 van Pointe Nolre; SARANGAN 8-1 van Karachi naar Basra; STREEF KERK, Rotterdam—Calcutta, pass 11-1 Perim; TARAKAN, 11-1 van Makassar naar Suez; TJIKAMPEK, 11-1 van Makassar te Melbourne; VOLENDAM, Java—Rotter dam, 10-1 20 uur van Suez; WESTER l?AMt 10-1 van New York naar Rotterdam De luitenant-admiraal Helfrich hield gistermiddag by de beëdiging van een honderdtal adelborsten op het MOK de sfeer van het schip. Het besef van reeds begrepen hebt, dat saamhorig heid, samenwerking en verdraagzaam heid de eerste grondslagen zijn voor een goede militaire discipline en daar mede voor een goede marine. Want alleen deze discipline kan de korps geest en de teamspirit scheppen wel ke een goede marine maken. Eisen, welke zich vooral doen gevoelen in te Hilversum een toespraak waaraan het volgende is ontleend. Gij zult zweren of beloven: „Trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht". Gy zult trouw zwéren aan de Konin gin, trouw aan Haar, die zelf op niet te overtreffen wijze ons volk getoond heeft, altijd en voortdurend, wat trouw betekent. Gij zult echter hebben te bedenken, dat het oude spreekwoord „Trouw moet blijken" nog niets van zijn waar de heeft ingeboet. Vervolgens zult ge zweren of belo ven: „Gehoorzaamheid aan de wetten" Een gehoorzaamheidsplicht, welke iedere Nederlander is opgelegd, doch zeer in het bijzonder van U geëist moet worden, omdat gij behoort tot diegenen, die voorbestemd zijn in het gezagsapparaat een leidende functie te bekleden. Tenslotte zweert gij: Onderwerping aan de krygstucht", een eis die aan iedere militair gesteld wordt, doch van U als leider, in versterkte mate wordt verwacht. Gy staat thans aan het begin van uw officiersloopbaan in de K.M., 'n begin van uw zelfstandigheid in 't leven. Gy zyt de eerste officieren, afkomstig van het Koninkiyk Insti tuut voor de Marine, uitgezonderd die van het Korps Mariniers, die de ze belangryke eed sinds de bevrij ding van ons vaderland in myn han den hebt afgelegd. Gy behoorde tot eén promotie van adelborsten, die niet als vóór de oor log bestond uit jongelieden van onge veer gelijke leeftijd en ervaring, doch uit een verzameling van jonge mensen, die. door verschillende oorzaken, niet in de conditie welke wij vóór de oor log gewend waren op het instituut hun intrede deden. Verschillende uwer hadden reeds deelgenomen aan de strijd in velerlei vormen en hadden daardoor hun eigen mening,en karak ter gevormd. Het feit dat gii er in geslaagd zijt in Uw instituut jaren tezamen als vanouds een hechtepromotie van het korps adelborsten en thans als of ficieren van het jaar '47 te vormen, geeft mij een- gegronde hoop, dat gij ondergeschiktheid is daarvoor het fundament, doch mag uwerzijds niet leiden tot karakterloosheid, verlies van eigen initiatief en onderdrukking van uw persoonlijkheid. Indien dit zo wa re, dan zou het gevaar ontstaan voor cadaverdiscipline, welke wij in onze marine hardgrondig verfoeien. Gij kunt er een eer in stellen te behoren tot een dienst met een lang durige en eervolle traditie, een Ne derlands gezagsapparaat, dat zich ook buiten de grenzen van Nederland een goede naam verwierf en dat de beste eigenschappen in de zeeman en de mens naar voren doet komen. Het feit, dat een langdurige vrede en een lang durige verwaarlozing van onze mari tieme defensie de geest der K.M. niet hebben kunnen bederven, is een licht punt in deze zware tijden dat ons nooit kan worden ontnomen. Deze traditie is ontstaan in de loop van eeuwen, omdat de mannen der vloot de eigenschappen wisten te ontwikke len om die geest te scheppen, te be vorderen en te handhaven. De eigen schappen, die ieder mens kunnen sie ren: toewijding, verdraagzaamheid, waardigheid, eerlykheid, rechtvaardig heid, nauwkeurigheid, zonder bekrom penheid en moed zijn de eigenschap pen geweest, die de vloot ondanks alle tegenslagen maakten tot wat zij was in 1940. Bevallen: G P Kroder—Blankman, d E H Rust—Jansen, z P L Slot— Remljnse, d. s LoopuytBoon, d. G W Hoek—Appelman, d H van Knljff —Van Vlfet, z. CM Ramler—Steeman, d S Groenveld—Schilders, d. P A Meijer—De Swart, z A W Eenkhoorn —De Leur, d. J Zeeman—Kistemaker, z. G Jongman—Slikker, d. Ondertrouwd: p Augustin en W K Heijster J Claessen en A Th Bok. Getrouwd: HJJ Visser en F K M Wehnes Overleden: T Holtjer—Seekles v, 27 jaar. N van Dalen, v, 17 Jaar. G Bandtgeb. Smits, v, 57 Jaar, overleden te Velsen). H Blnksma—Verdries, v, 56 Jaar (overleden te Alkmaar). A Wijnand, m, 75 jaar. De overstromingen in ons land houden nog maar steeds aan. De by Waalwijk zette een schier onafzienbare vlakte onder water, waa ook diverse wegen voor een tydje aan het oog onttrokken worden het water. Rukt aan met spade en ploeg, en komt Dit watererf bezaaien, Gy, zonen van 't gewroken land! Met vrolyk hart en nyv're hand. En doe Gods gunst u maaien! Dit waren de woorden van Nicolaas Bcets in 1850 geschreven naar aanlei ding van de drooglegging der Haar lemmermeer. Nederland heeft reeds 'n grootse reputatie, verkregen door de talrijke overwinningen op Hollands eeuwige vijand, he water. Maar nóg zijn wij niettevreden, nóg heeft de zee uitgestrekte gronden in haar macht, waaraan duizenden jonge, energieke boerenzonen en dochters hun leven en werken zouden willen wijden. Wij be hoeven slechts, om ons van de wil der ontwerpers, bouwers en bevolking te overtuigen, naar de Wieringermeer te gaan, wanneer, onder een zomerse he mel, tegen het rijpen van het graan, de polder tot aan de einder zich voor onze ogen uitstrekt, als een paradijs van rijkdom en overvloed. Neêrlands bevolking neemt echter toe, meer voedsel is nodig, landbouw en veeteelt worden intensiever beoe fend en er is een toenemende roep naar nieuw land. In het najaar van 1936 werd een be gin gemaakt met een nieuwe grote on derneming: de bedijking van de Urker- polder, beter bekend als Noord-Oost- polder. De verwachting was dat het werk in 1941 voltooid zou worden, doch ook hier zette de oorlog een streep door de rekening. Eerst in 1942 viel de polder droog, een gebied met een op pervlakte van 47.600 ha, dat is ruim tweemaal de Wieringermeer, lag ge reed voor de ontginning, die helaas in deze tijd zo uiterst bemoeilijkt werd. Duizenden bunders vruchtbare grond werden doorwoekerd met de taaie stengels van waardeloos riet. Dit laat ste blijkt echter toch nog enige voe dingswaarde te bezitten en komt tegen woordig als veevoer, in de vorm van rietmeel, in de handel. Vele boeren jongens uit alle delen van Nederland werkten te midden van die uitgestrekte eenzaamheid, als pioniers aan de ont ginning van deze nieuwe landbouwpro- vincie. Nu eerst, na ruim 11 jaar, kan een aanvang gemaakt worden met de ver kaveling van de grond en het uitgeven van boerderijen. Deze verkaveling vormt op zichzelf reeds een groot pro bleem. De grootte der bedrijven; staats- of gewoon eigendom of pacht; wie zul len het eerst in aanmerking komen voor een bedrijf, het Zeeuwse boertje, de kapitaalkrachtige Groninger of de pionier die meehielp dit land in cul tuur te brengen met de stille wens, om eens als zelfstandige boer de hand aan de ploeg te slaan en zelf de bouwvoor in gereedheid te brengen om het zaad te kunnen ontvangen? Deze moeilijkheden vormen slechts de speld in een hooiberg van proble men. Technische, agrarische, economi sche en sociale moeilijkheden en wat al niet meer. Honderdtwintig „plaat sen" zijn uitgegeven, 120 op de 60.000 jonge mannen uit het agrarisch leger zonder land. Niet veel, te kort, maar toch een begin en het stemt ons, be woners van de gemeente Den Helder, daarom tot grote voldoening, dat tfvee zonen uit de Koegrasser polder in dat nieuwe land een plaats kregen toe gewezen: Piet Rampen van de Nieuwe- weg, die reeds vele jaren als pionier daar werkte en Nic. Hoornsman van de Rijksweg, die eveneens reeds énige ja ren in de Noord-Oost-polder verbleef. Wij wensen hun veel succes e.i een goede oogst in 1948! Cabaretavonden zijn tegenwoordig aan de orde van de dag. Er zijn er die we niet direct zo denderend geslaagd kunnen noemen, en er zijn er, waar je werkelijk plezier kunt hebben en waar je kunt lachen en waar het ge hele publiek eens flink plezier kan maken. Tot die laatste groep van ca baretavonden behoorde de feestavond van ,.De Duinkanters", waar we Za terdagavond een bezoekje brachten. Dat niet veel mensen zich door het slechte weer hadden laten weerhou den om naar de „Roskam" te komen bleek wel uit het feit, dat er geen stoel onbezet bleef. Zoals dat gebruikelijk is opende de voorzitter de avond, hy hoopte dat de wandelsportmensen nu ook eens zou den tonen dat ze goed konden feest vieren en vond dat er maar direct? met het feestprogramma moest worden be gonnen. Het gezelschap „Twevro" heeft voor een werkelijk „gezellig" programma gezorgd. De tussenruimten van de ver schillende nummers waren niet al te groot en over het algemeen werd er vlot afgewerkt. Afwisselend volgden praatjes, muziek en schetsen elkaar op. En als van ouds oogstte het duo Ridel Eidel veel succes al moet het ons van het hart, dat het repertoire langzamerhand wel eens wat uitge breid mag worden. Ook de Aspirama's hebben met hun harmonia's aardig succes geboekt, de keuze van hun pro gramma was goed, doch zij moeten nog even meer hun „nummers verko pen". Een beetje meer mimiek, heren! De schetsen werden over het alge meen nogal vlot gebracht. Vooral „Van je vrienden moet je het maar hebben" viel heel goed in de smaak, juist omdat het zo „natuurlijk" ge bracht werd, iets wat we bijvoorbeeld weer niet kunnen zeggen van „het Testament", waar de rolvastheid en vlotheid wel iets te wensen overlieten. Het hoogtepunt was wel het bal, in geleid door een polonaise, die de rond dravende kellners met angst en schrik vervulde, naar één van hen ons ver trouwelijk mededeelde. Hoe gezellig dat bal was wordt duidelijk als men weet, dat bij het einde om drie uur in de vroege morgen de zaal nog even vol was als bij het begin. De dansmu ziek werd verzorgd door Jan Seegers en zijn „Tango Serenaders". De directie van de Roskam had Zondagavond het Cabaretgezelschap van Fred Fagel uitgenodigd met z'n revue „De lach-kronkels". Fred Fagel heeft reeds een beken de naam door de Bonte treinprogram- ma's en wij verwachtten dan ook een avond van goede kleinkunst. Het programma, hoewel vlot afge- v erkt, voldeed echter niet aan onze verwachtingen. De dikwyls dubbel zinnige flauwiteiten, om in de geest van Fred Fagel te spreken en de v/einig aantrekkelijke schetsjes brachten het geheel op een niet be paald hoog peil. Rens van Dorth ech ter wist het publiek met z'n geesti ge optreden goed te amuseren, even als Cas Oosthoek, die een uitstekend pianist en accordeonnist bleek te zijn. Deze beide medewerkenden wil len wy een woord van waardering niet onthouden. Een marine-motorboot heeft geruime tijd gekoerst in de buurt van 'nwrak, dat zo goed als zeker de verongeluk te Noorse „Skoghaus" is. Het ligt ze ven mijl uit de kust, recht tegenover Castricum. Om volstrekte zekerheid te krygen omtrent de identiteit van 't schip, wil men, zodra dit mogelijk is een duiker naar het wrak laten afda len. De commandant van de marine-boot, luitenant-ter-zee eerste klasse, C. Rei- nalda, acht berging mogelijk, wanneer de zee rustig is. Men zal hiermee dus v.el tot het begin van de zomer moe ten wachten. SCHEIDSRECHTERS GAAN ZICH VERENIGEN De scheidsrechters uit en om Scha gen waren in Hotel Igesz aan de Markt byeen-ter bespreking van de mogelijk heid om tot oprichting te komen Van een scheidsrechtersvereniging, omdat 'en zich geïsoleerd voelde ten ™an- zien van hun collega's uit Den Helder en Alkmaar, hetgeen veelal te ver af werd gevonden om een goed co!rtart e behouden. De heren waren het he gaan wikrdSP'°edig- T® en tot samen-' gaan werd in principe besloten Za.1 de oprichtingsverga dering plaats vinden op een nader t bepalen plaats en tijd. te Van het steenkolen- tot het „plastieke tijdperk Tn het Nat. Hist. Museum hield de heer Vamp voor een grote schar, luisteraars Zaterdagavond een lezing óver bovenstaand onderwerp. Aan de hónd van lichtbeelden gaf spreker een overzich" van de ontwikkeling der S de planten, dieren en mensen,, welke' haar bevolkten in de loop der eeuwen, die achter ons liggen. m het steenkooltydperk, om. streeks 200.000 jaar geleden was er reeds een aanzieniyke plantengroei. t„ rfp Triasperiode werd de aarde be. lolkt door een wanstaltige dieren- wereld zoals de grote kangoeroe-ach- tiae dinosaurus, de reusachtige voor- historische vleermuizen en de vele bewoners der onmetelijke wereld zeeën. Het is een opeenvolging van fantastische schakeringen in de flora en fauna der praehistorie. Toen echter in het tertiaire tyd. nerk de gemiddelde jaartemperatuur daalde, veranderde het beeld aanzien- iliik Een geweldige ijslaag breidde zictf vanaf het arctische gebied uit tot ver in Europa. Deze massa's van sneeuw en ijs voerden uit het Scandi- navisch Gebergte grote rotsblokken mee waarvan de hunnebedbouwers - hun' primitieve werktuigen in aan merking genomen op onbegrype- lijke wyze hun merkwaardige graven bouwden. Uit deze massale omzetting van water tot ijs valt, aldus de heer Nij- kamp, te verklaren, dat het zee niveau daalde, waardoor aan het ein de van het tertiaire tydperk de plaats waar Den Helder thans ligt, op 150 km. van de kust gelegen was, op een hoogte van 50 m. boven de zee spiegel. Omstreeks het begin van het quar taire tijdperk, de periode waarin wij nu leven, kwam er een einde aan de ijstijd, sneeuw en ys smolten weg, er vormden zich beken en rivieren, die in hun tocht naar de lage landen veel keileem meevoerden, tot groot gerief van de latere mens bij zijn strijd tegen het water. Een dun laagje van de bo vengrond ontdooide, wat tot gevolg had, dat geweldig uitgestrekte toen dra's ontstonden, waarover het reu- zenhert z'n gebrul liet horen en waarin de gigantische mammouth z'n sporen achterliet. Uit deze tyd, onge veer 20.000 jaar geleden, dateren de grottekeningen, waaruit blijkt, dat de toenmalige mens te midden van die onherbergzame wereld, toch nog een bestaan kon vinden. Bij het verwijnen van sneeuw en ys steeg echter het zeewater weer, en ontpopte zich de aartsvijand van de bewoners der lage landen. Het Ka naal werd gevormd, het Marsdiep eerst een riviermonding voerde het water landwaarts en gedurende het oplaaien van de eeuwige strijd der elementen verzwolg de zee in opge zweepte woede uitgestrekte stedeken van het Europese vasteland. De dijken, waarvan de bouw da teert uit de 2e helft der 9e eeuw, poogde men steeds te verbeteren, want telkens weer bleek, dat zij niet bestand waren tegen het bewegende water. In 1731 dreigde er nabij Texel en Den Helder weer een ramp, die werd voorkomen door het aanleggen van onze Helderse zeedijk, die in 1774 gereed kwam. Het is welhaast onmogelijk, om op alles in te gaan waarover de heer Nij- kamp ons ruim een uur lang gespro ken heeft. Het zou ons voldoende stof kunnen geven om een geheel blad te vullen! Als eerste in een serie van vier le zingen hield mr. A. F. Kamp gistermid dag in het Wapen van Heemskerk te Alkmaar een inleiding over het onder werp: „Het geld in de wereldlitera tuur". De lezingen worden georganiseerd voor de bond van oud-leerlingen der Rijkslandbouw-winterscholen te Alk maar en Schagen en worden beurtelings in beide plaatsen gehouden. Toen de voorzitter, de heer J. Rezel- man het woord gaf aan mr. Kamp, was de zaal geheel gevuld met een aan dachtig gehoor, dat sprekers interes sant betoog, doorspekt met vaak heel geestige zinsneden en terloopse op merkingen, met de grootste belang stelling heeft gevolgd. Het zou ons te ver voeren, gede tailleerd in te gaan op mr. Kamps lezing, trouwens spr. zelf bepaalde zich tot enkele willekeurige „dwars doorsneden" zoals hy dat' uitdrukte en behandelde voornamelijk het onder- werP „geld" in de bellettrie. Mr. Kamp sprak over de rol van geld in het leven van de mens, reeds van de prille jeugd af: Karl Ewald* kostelijk boek: „Myn kleine jongen- „Boefje", „Ciske de Rat", Van Loon* „Jaapje", om vervolgens tot de vol wassen mens te komen bij Molières „De Vrek", „Gösta Berling" en het sa tirieke: „Je kunt het toch niet mee nemen". Stefan Zweig, Arthur Schnitz- le.r, Dickens, Hugo Penning ,zy alle» schreven boeken waarin het geld een grote rol speelt. Na de pauze sprak mr. Kamp °vfr oeken, die het geld als begeerlijk ob ject zien, boeken over goudzoekers urwood), detective-stories e.d. Spr- e lichtte alle zyden van het onder* erp geld, zoals dit in de wereldU'e* uur tot uiting komt, en noemde een lange, doch gevarieerde reeks van auteurs met voorbeelden uit hun werft Met enkele citaten uit het Boek der besl0°t mr. Kamp zijn boei ende, goed gefundeerde inleiding' arvoor hem een warm applaus te deel viel.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2