v !?vrn' w »SI; srïLr-r i Stad en Omgeving. Moeilijkheden in de broodvoorziening Wu Revue van de kleine misdaad Is de keuzebon een verbetering? De Coöperatie-affaire De binnenkomst van de „Evertsen" Opbrengst collecte Kleine overstroming Van glas tot glas. Het plan-Schoeffelenberger Het was proefarlarm Een nieuwe lijst 't Was om de room begonnen Rijwielen ontvreemd Boksen Wisse en Bekker verliezen Is hier iets van U bij? Even weg. ABONNEERT U OP DIT BLAD Breezand. Bond voor Staatspensionnering Wmrn Stuivers Cabaret 0d; 5s r hlsar^angstenendem Wieringen. Geslaagd LUISTEREN NAAR.... Voor de Kantonrechter autoperikelen. Ti b«" finale. Anna Paulowna. „Boerenleven'' ten tonele lijpe. Alkmaar Commando-wisseling bij de brandweer WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Dat de graanpositie in Europa slecht te noemen ls, en dat mede als gevolg daarvan de meelvoorziening in ons laad in précaire omstandigheden is geraakt, mag als bekend worden verondersteld. Dat als gevolg daarvan niet alleen de consument, maar ook de bakker, in het gedrang komt, be hoeft geen nader betoog. Toch is men nog niet in brede kring van de ernst der situatie doordrongen. Maar al te dikwijls wordt erop gerekend dat de bakker wel voor een broodje extra zorgen kan. Menige consument laat klakkeloos bonnetjes verlopen en vertrouwt erop dat de bakker wel zal bijspringen. Het is waar, dat 'n klant die brood bonnen ter waarde van bijvoorbeeld twee hele broden laat verlopen, en dan zonder bon van de bakker twee hele broden ontvangt, geen schade toebrengt aan de totale meelvoorraad in ons land, omdat hij nikt meer krijgt dan hem krachtens de distributiebe palingen die immers een eerlijke verdeling van de beschikbare voedings middelen en grondstoffen beogen toekomt. Zo'n klant brengt echter wèl zijn bakker in moeilijkheden. De kans op minder gunstige practijken één van de vele kanten der Coöperatie affaire staat hiermede ten nauwste in verband wordt op gevaarlijke wij ze vergroot. Er zijn nu keuzebonnen ingevoerd. Het totale rantsoen van 2000 gram per week is niet minder geworden, maar de bakkers krijgen geen z.g. „vrij meel" meer om koekjes, beschuit e.d. te bakken. De ene week wordt per persoon 1800 gram brood toegewezen, plus een keuzebon ter waarde van 200 gram, bij de kruidenier te besteden voor vermicelli, maizena en dergelijke producten. De andere week wordt per persoon 1800 gram brood toegewezen, plus een keuzebon ter waarde van 400 gram waarop men koek, beschuit e.d. kan kopen. Wanneer men deze keuze bonnen inderdaad besteed, dan bete kent dat gemiddeld per week een ver mindering van 300 gram van 't brood rantsoen. Wil men op dezelfde voet blijven doorgaan met de consumptie van brood, en men houdt met het boven staande niet voldoende rekening, dan worden de bakkers weer het kind van de rekening. Het is daarom wel heel goed, dat de bakkersoatroons in Den Helder gezamenlijk besloten hebben voortaan onder geen beding meer brood te verkopen, wanneer daarvoor geen geldige bonnen worden ingele verd. De huidige werkvoorraad nood zaakt de bakkers en consumenten tot Het verdere onderzoek in de Coöpe ratie-affaire is nog niet zover gevor derd, dat wij vandaag reeds nieuws namen aan de gisteren gepubliceerde reeks kunnen toevoegen. Deze blijven dus nog in petto. Reden, waarom wij toch op deze zaak terugkomen, is het herstellen va een onjuistheid, althans de uiterste zuinigheid, daar anders de broodvoorziening in Den Helder groot gevaar loopt. Zolang er distributie-bepalingen zijn, dienen deze te worden nageleefd, al moet natuurlijk geen enkele poging worden nagelaten om deze bepalingen steeds gunstiger, en indien mogelijk ook overbodig, te maken. Maar zover zijn we helaas nog niet.... Bij de binnenkomst van Hr. Ms. tor- pedobootjager „Evertsen", die morgen ochtend tussen tien uur en half elf de haven zal binnenlopen, zal de Mari nierskapel niet ter opluistering aanwe zig zijn. Het schip wordt omstreeks kwart voor negen op de rede ver wacht, waarna de commandant Zee macht Nederland, de schout bij nacht J. J. L. Willinge zich aan boord zal begeven om officieren en bemanning, van wie verscheidenen na vele jaren dienst in de tropen voor het eerst thuis varen, te verwelkomen. De CZM zal een korte inspectie houden. Na de aankomst in de haven gaat het meren deel der bemanning met verlof. De „Evertsen" zal na het lossen der mu nitie waarschijnlijk op de Rijkswerf al hier worden gedokt. De Zaterdag j.1. gehouden collecte voor het SIMAVI-werk heeft de prach tige som opgeleverd van br. f 1449,07y2, De collectanten en collectrices en niet minder degenen die een geldelijk offer hebben gebracht, komt zeker een woord van dank toe. Het Helderse comité heeft alle dames en heren, die met bussen en lijsten dit bedrag bijeen heb ben gebracht, een persoonlijke dank betuiging gezonden. Wanneer we denken aan hetgeen zich thans in de streek nabij de grote rivieren afspeelt, durven wij het na volgende nauwelijks te publiceren.... Het was echter voor de voorbijgangers toch wel een merkwaardige ervaring, dat een gedeele van de Parallelweg gistermorgen vroeg in een kleine vij ver herschapen was. Er was 'n hoofd riool verstopt, zodat het regenwater, dat 's nachts overvloedig was geval len, niet behoorlijk in de onderaardse .Twee varensgasten hadden wat te diep in het glaasje gekeken, en ze voelden zich lang niet normaal meer. Wellicht hebben zij dit in een zekere dronke manskortzichtigheid geweten aan jene- verflessen en borrelglaasjes in het bij zonder, en aan glas in het algemeen. En zo zullen we het dus moeten verklaren dat zij vervuld van gram schap zich wreekten op de ruit van het perceel Keizerstraat 80. welke heldhaftige daad blijkbaar nog niet voldoende was, want enkele minuten later kraakten zij de ruit van het huis Westgracht 49. Eén hunner liep daar- bij een bloedende wonde op, waarvoor natuurlijk weer een wraakneming moest volgen. Een agent van politie voorkwam dit echter, en nam beiden mee naar het bureau, waar zij met glazige ogen hun ontnuchtering af wachtten. Wij ontvingen van de heer J. J. Schoeffelenberger uit Amsterdam de door hem toegezegde brief over de v/ederopbouw. Zodra wij. plaatsruimte beschikbaar hebben, zullen wij deze onder de rubriek stadsnieuws opnemen, met enige stylistische wijzigingen on zerzijds. Gisteravond om acht uur zagen wij verscheidene bewoners van de wijk tussen Javastraat en Singel met ver schrikte hoofden voor hun buitendeur staan. Zojuist was namelijk onder ver vaarlijk geloei een brandweerauto ge passeerd. Te hunner geruststelling kunnen we mededelen, dat het hier slechts een proefalarm betrof. Op ons bureau ligt ter inzage de 1141 namen tellende passagierslijst van het s.s. „Volendam", dat met repatrië rende militairen aan boord op Eerste Kerstdag uit Batavia is vertrokken. Het schip wordt op Dinsdag 6 Januari a.s. te Rotterdam verwacht. De landbouwer J. B. aan de Zand dijk heeft bij de politie aangifte ge daan van het feit, dat 's nachts onbe kenden het slot van zijn s.chuur had den geforceerd. Men had de melk, die daar te romen stond, van het kostbare laagje room ontdaan. Ten nadele van de veehoiftier J. C. de V. van de Nieuwe Weg werden uit een schuur twee rijwielen gestolen. het nader concretiseren van een be paald feit. De transacties tussen de he- holen gangen kon verdwenen. Ge maAnranrArlrliadAn ren J. O., chef-bakker van de Coöpera. tie, en D. R., procuratiehouder van Keyser en Co., betroffen de levering van 33 balen (ad 50 kilogram) meel en bloem tegen f 35 per 100 kg bij een normaalprijs van f 24,68 per 100 kg. De benodigde tarwe had R. van de land bouwers G. en De G. betrokken voor f 30 per 100 kg. De leveringen zijn ge schied over een tijdsverloop van circa twee jaar. Vrijdagmiddag j.1. bereikte de boks club „de Ring" een telefoontje uit Maastricht of wij met twee boksers, t.w. Bekker en Wisse naar Maastricht kon komen om tegen enige boksers uit die stad te boksend welke uitnodi ging dankbaar werd aanvaard. Bekker stond opgesteld tegen Ser- vaes, eveneens Olympisch candidaat. In de eerste ronde ging de Maastrich tenaar neer op een volgens de scheids rechter te lage stoot, ofschoon instruc teur Van der Reyden een zuivere stoot op de lever constateerde. Bekker wachtte sportief tot zijn tegenstander bjj was, en scoorde veel punten door stoten op het onderlijf. In de tweede ïonde viel Servaes verwoed aan, ech ter kwam hij veel te laag in, waar voor scheidsrechter Leenders uit Maas tricht zeker had moeten waarschu wen. Een stoot van Servaes achter de rug om werd weer niet gezien. In de derde ronde bokste Bekker op zijn best en plaatste verscheidene stop- stoten, welke alle zaten. Uitslag Ser vaes winnaar op punten, tot verwon dering van Servaes, die onbeslist had gerekend. Wij geven Bekker de raad eens zelf meer het gevecht te maken en niet af'te wachten doch snel de aanval over nemen Intussen zullen beide boksers elkaar bij de a.s. kampioenschappen wel weer treffen. C. Wisse (De Ring) had het bijzon der zwaar en wel tegen F. Remie (Breda). Laatstgenoemde is een ge routineerde A-klasser en om het pro gramma te redden gaf instructeur Van der Reyden toestemming tot deze par tij, want Wisse is n.1. sinds vorige week B-klasser. In de eerste ronde ging de partij gelijk ~p met Wisse iets meer in de aanval. De tweede ronde gaf hetzelfde beeld, maar aan 't einde dezer ronde plaatste Remie 'n harde rechtse swing, waardoor Wisse iets aangeslagen ge-aakte, waarop in structeur Van der Reyden onmiddel lijk het gevecht staakte, teneinde Wisse voor een k.o. te sparen, hetgeen een compliment ontlokte aan de aan wezige ringarts. Intussen zijn de Hel derse boksers weer een ervaring rij ker geworden, en nu maar trainen tot de komende wedstrijden op Zaterdag 7 Februari in „De Roskam". meentewerklieden hebben de zaak in arde- gebracht, zodat men omstreeks tien uur zonder gevaar voor natte voeten met alle gevolgen van dien de plaats des onheils kon passeren. Gevond.en: zilveren armbandje, zwarte baret, blauwe ceintuur, zwarte ceintuur, duimstok, wit gymnastiek- schoentje, glacé handschoen, motor handschoen, zwartmet witte muts, portemonnaie met inh. en bonnen, por- temonnaie mt inhoud, ledige portemon naie, parapluie, ring met sleutels, 2 velglinten, 2 paar kinderwantjes. Verloren: plastic ceintuur, groen regenkapje, gehoorapparaat, paar zwarte wanten, portemonnaie inh. f 10 en 2 rijksdaalders; portemonnaie inh. f 4 a f 5, portemonnaie inh. f 26.50 en bonnen; bruin-groene want. Inlichtingen op het hoofdbureau van politie. Mevr. F.W. uit de Gasstraat moest 's middags tussen half twee en kwart voor twee even een boodschap doen, en ze deed voor die paar minuten de deur maar niet op het nachtslot. Deze klei ne nalatigheid kwam haar duur te staan, want toen ze terugkeerde merkte zij dat intussen twee levensmiddelenkaar ten, een snoepkaart en een geldsbedrag van f 175 waren verdwenen.-Ongewens te bezoekers hadden van haar korte afwezigheid gebruik gemaakt. Zaterdag hield de afd. Breezand van de Bond voor Staatspensionnering een propaganda-avond in de zaal van de heer Bossen. Spreker was de heer W. v. d. Vall uit Alkmaar. De Maskerspelers uit Bergen brachten „De Paedagoog", een blijspel van Joop Pit. De heer Jon- gejans, voorzitter van de afd., heette de niet geheel gevulde zaak welkom, in het bijzonder spreker en spelers, en wekte op lid te worden van de bond. De heer v. d. Vall had als onderwerp „Wensen en werken". Spr. gaf een terugblik op de tijd dat mensen, eerst in goede welstand, door achteruitgang of werkloosheid tenslotte in het armen huis terecht kwamen. Dank zij 't werk van de bond is in het „oud en arm" veel verbeterd, maar spr. waarschuwde dat de wet „Noodvoorziening Ouder domsverzorging" slechts drie jaar van kracht is en nu al weer de reactie de kop opsteekt om veel van de behaalde resultaten ongedaan te maken. Hij wekte dan ook iedereen en vooral de jongeren op, te blijven strijden, opdat men later zou kunnen zeggen: ik heD mijn plicht gedaan. Ook vroeg hij zich goed te bedenken op wie men bij de a.s. verkiezingen z'n stem zou uitbren gen. „De Paedagoog" verschafte de toe schouwers enige prettige uren. De ver tolking was in goede handen, alle spe lenden waren voor hun taak berekend. Toen de Maskerspelers aan het einde van de avond twee prijzen van de ver loting, waaronder de hoofdprijs, won nen, merkte de voorzitter op „ze heb ben het verdiend". Het was zeker na mens allen dat hij spreker en spelers- (sters) dankte. Aardige muziek van De Sunnyboys gaf een prettige afwisseling in de pauze. Ook het bal stond onder hun leiding. De Belgische minister-president Paul Henri Spaak hield onder auspiciën van het comité Benelux in het gebouw van K. en W. te Den Haag een rede. Tijdens de pauze v.l.n.r. Belgische Ambassadeur Nemry,Minister Spaak, Minister van Boetselaer van Oosterhout en Minister Jonkman. gelijkheden vermak de S^fnoa^oenöe bezoek krijgen, een düettantenclub v^ ten kan daar niet op "ke°e ba- stemming in de zaal me ee feaard kend. Moppen met een lang sioegen b« hen. wien de baard p de keel steektwel inen een^chetsc als „Gedeelde Smart met «m a juffrouw gekleed mans^rsoon ^K te zó aanstekelijk op de l^hspferen, dat we vreesden één van de -3weet se venteen" er in te gullen zien M ven Bij een declamatiepoging anders, waar minder intertsse voor bestond, was het nu niet rustig. Maar een Hawailan- of Cow boy-liedje had wél alle aandacht. Zou het publiek er niet bU ^innen als het entree-geld voor een paar v zulke avonden gespaard werd om een toegangsbewijs te kopen voor een avond, verzorgd door beroepsartisten, die werkelijk iets goeds brengen en zouden de dilettantenverenigingen, die hiervan iets kunnen leren, daar mee ook niet méér gebaat zijn? Afgelopen week slaagde onze plaats- genote mej. Bets Luijt voor het te Alk maar gehouden examen voor kraam verpleegster. VERDACHT VAN FRAUDE. Door de politie werd een dezer da gen een kruideniersbediende van de fa. H. aangehouden. Tegen deze bediende zijn verdenkingen gerezen, zich aan fraude te hebben schuldig gemaakt, ten nadele van zijn patroon. BEROEPEN Door de Gereformeerde Kerk te Hippolytushoef is beroepen candidaat Holwerda te Wolvega (Fr.) HILVERSUM I, 301 m, geeft om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 nieuwsber. 7.30 Morgengebed en Liturgische ka. lénder; 7.45 Duo Schutte en de Raaff; 9.05 Suite no 2 in b kl t; 9>30 Lichte orkestmuziek; 10.15 Morgendienst; 1,1.— De Zonnebloem; 11.45 Orgèlwerken12.03 Elisabeth te Boekhorst-Klokkemeijer, sopraan en Willy Frangois, piano; 12.33 Klaas van Beek; 1.25 v. Beek; 2.Continental Quintet; 2.30 Sydney Torch; 3.45 Alfred Cortot speelt werken van Bach; 5. Het Radio Jeugdjournaal; 6.— In de Poesta; 7.15 AI Goodman en zijn orkest; 3.05 Programma-Proloog; 8.15 Studio Steravond; 9.30 De vaart der volken; 9.50 Met band en plaat voor U paraat; 11.Nederl. kamermuziek voor blaas instrumenten. HILVERSUM II, 415 m, geeft om 7, 8, I. 6 en 11 nieuwsber. 7.15 Gr.pl.; 7.30 Ochtendrhythme; 8.42 George Bizet- concert; 9.15 Morgenwijding; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 11.— Vrouwen in de omroep; 11.30 Willy Ruygrok, piano; II.50 Operette-concert; 12.38 Andre Kostelanetz; 1.15 The Romancers; 2.20 Sonate; 2.30 De Kwintetspelers; 3.— Voor zieken en gezonden; 5.AVRO- kaleidoscoop; 6.30 Hij en Zij; 7.15 Ida Presti, guitaar; 7.30 Radio Volksmu ziekschool; 8.15 Philharmonisch Orkest- 9.15 Huize „De Gouden Regen"; 10 30 Marcel Moyse fluit, Louise Moyse, piano; 10.45 Rond het Zuiderzeevraag- stuk; 11.15 Ambrose en orkest. Mr. J.' Blankers 't Hooft kreeg gistermorgen, op de eerste zitting van het Helderse Kantongerecht in het pasbegonnen jaar, een hele serie kleine overtredingen te behandelen, variërende van een stroperijtje tot verkeers overtredingen en van kampeerperikelen tot al te late slaatjes. De stratenmaker T. uit Velsen kreeg ir. het najaar van 1947 plotseling he vige lust om zich eens te goed te doen aan een mals konijnenboutje. Waar schijnlijk herinnerde hij zich de tal rijke langoren die de vorige zomer rond de vele kampeertenten in Texel's duinen rondhipten, want gewapend niet een lichtbak liet hij zich per taxi en boot naar dit land van pluimstaar tjes vervoeren. Doch stropen is nu eenmaal tegen de wet, en de ambte naar van het O.M. kon zich dan ook niet met de houding van T. verenigen. Hij eiste f 50, subsidiair 50 dagen, het welk de rechter veranderde in f 50, subsidiair 20 dagen met verbeurdver klaring van de lichtbak. VISSEN IN TROEBEL WATER De visserman T. H. had zich op glad ijs gewaagd door volgens de ten- laste legging zonder een daartoe strekkende vergunning in de wateren rond Medemblik z'n netten buiten boord te zetten. Verdachte ging echter met het hem ten laste gelegde niet sccoord, daar hij ontkende een net - plaatse te hebben uitgezet. De rechter achtte dit ook niet bewezen en ver daagde de zaak tot 27 Januari tenein de meer gegevens hierover te verkrij gen. LICHT IN DE DUISTERNIS. Dat dit niet altijd gewenst is, onder vonden de heren Van B. uit Amster dam en A. W. uit Wieringen, waarvan de laatste verstek liet gaan, die op 5 November 1947 door eikaars licht v/erden verblind, hetgeen tot gevolg had dat zij in plaats van langs elkaar, over elkaar heen gingen of althans 'n poging daartoe waagden. Zoals bleek trof Van B. geen schuld daar hij de nodige voorzichtigheid in acht had ge nomen. A. W. echter had vol gens het proces-verbaal met een vaartje van 60 km gereden en zich, de omstandigheden in aanmerking geno men, te snel verplaatst. Hij hoorde, of beter zal spoedig horen, f 10, subsi diair 5 dagen tegen zich eisen. WERK EN ZIE NIET OM. Bij het africhten van zijn Fordje dient men te bedenken dat hiervoor óe verkeersweg niet de aangewezen plaats is. Tot deze conclusie moest de chauffeur S. A. te Wieringen wel ko men toen hij op de Landsweg te Wie ringen remproeven hield, waarbij hij ir het vuur van zijn onderzoekingen plotseling bemerkte dat hij achter op zijn wagen een lifter had. Bij nader onderzoek bleek echter dat er meer dere waren. De chauffeur van een NACO-bus was n.1. vergeten uit te wijken, hetgeen tot gevolg had dat de auto van de heer S. A. in een minder geweenst model gedrukt werd. Mr. von Meijenfeldt was van mening dat S. A. de verkeersregels niet voldoende in acht had genomen. Dit deed de ver dediger van S. A. opmerken, dat ver dachte toch tijdig, volgens de regelen der wet, zijn stoplichten had ontsto ken en via zijn spiegel zich ervan had overtuigd dat niemand bezig was hem in te halen. Dit achtte de ambtenaar echter niet bewezen, en de eis was dan ook f 6, waarop verdachte hoger be roep aantekende. EEN SCHUUR IS GEEN KAMPEERTENT Dit was de mening van de rechter en hij eiste daarom tegen J. B. te Texel f 3, subsidiair 2 dagen, voor 't feit dat verdachte vorige zomer zon der vergunning, zijn schuur als kam peergelegenheid verhuurd had. Ver dachte was echter van oordeel dat men zijn familie toch de gelegenheid om te kamperen niet mocht onthouden, de opbrengst hiervan was maar bij zaak....! VOLGENS DE REGELEN VAN HET GEZAG W. A. S. had de onvoorzichtigheid begaan 's avonds zijn „fietsie" onbe heerd in de Brouwerstraat te laten staan. Na afloop der avond-uurlijke conferentie kon hij slechts een ver dwijning constateren. Een agent van politie had de fiets onder zijn hoede genomen. De eigenaar kreeg zijn kar retje terug, maar hij zag zich voor zijn nalatigheid gestraft met een boete van f 8, subsidiair 4 dagen. EEN HONDEN-KWESTIE „Die hond is niet van mijn vrouw, Edelachtbare, hij is van mij". Dit bleek evenwel geen verontschul diging voor het feit dat E. C.V. van Texel zijn hond zonder geleide op straat had gelaten in een tijd waarin dit verboden is. Inplaats van z'n vrouw, tegen wie het proces-verbaal was opgemaakt, kreeg haar verdediger en echtgenoot een boete van f 5 subs. 3 dagen, hetgeen de rechter wijzigde in f 3 subs. 3 dagen. EEN GROENTEBOER MET PAPIEREN. De zaak tegen de groentehandelaar J. B. werd na vrijspraak der eerste tenlastelegging, verdaagd tot 27 Jan., om een tweede zaak waarvoor hij te recht moest staan, nader onder de lou- pe te nemen. Het laatste geval kon hij met enige papieren weerleggen welke weerlegging de rechter evenwel in twijfel trok. De Texelaar L. S. had zich te ver antwoorden voor het feit dat hij zon der rijbewijs gebruik had gemaakt van een gemotoriseerd voertuig zonder licht. De eis luidde totaal f '9 sub, '2 dagen. H. J. J„ eveneens van Texel be merkte dat hij geen achterlicht 'bezat tie edetTf1* bez?r8de hem een bonne- M. de J het derde lid van dit acro- batengroepje, reed met een vierwielig voertuig waaraan enkele onderdelen ontbraken, zoals de voetrem, de hand rem en een gedeelte van de stuuHn richting. Wielen zaten er onder vT onderstellen wij. Voor deze vnmlt i" Een Helders trio wild» -u tingstijd eens opkikkeren met na L tige hap. Helaas stak w. *,en har' stok tussen de spaken en piMktlf nro" tot besluit waarvan zh e^avuH°0rd#^ Een door de heer Van Balen Blanken in de bestuursvergadering van de H. Mij v. L. opgeworpen vraag was de aanleiding tot de opvoering in Veer- burg van het toneelstuk „Boerenleven" door „De gong" van Berkhout. De afd.. voorzitter, de heer Jb. Lindebergh, deelde dit voor de aanvang van de opvoering mede, als ook dat terstond gedacht was om in deze samen te wer ken met de afd. van de PI. Jongeren Gemeenschap en van de Bond v. p]at. telandsvrouwen, bij wie men zelf reeds meerdere malen gast was op bijzondere avonden. De heer Bergsma, auteur van het stuk, gaf in een vlotte speech aan hoe dit tot stand kwam en welk doel hem bij het schrijven ervan voor ogen stond, n.1. de boerenstand wakker te schudden, opdat deze niet, als na de wereldoorlog 1914-'18, het kind van de rekening zal worden. Hij eindigde dan ook met een opwekking tot de mannen om zich krachtig te organiseren, vroeg de vrouwen hun mannen „naar de ver gaderingen te jagen" en richtte zich tot de jongeren om hen met nadruk op hun taak in de toekomst te wijzen. „De Gong" heeft het vorige jaar het hier gespeelde stuk onder de titel „Boe- renstrijd" in meerdere plaatsen opge. voerd. De inhoud mogen we dus ne- kend achten en ook o'ver de wijze waarop het ten tonele werd gebracht, behoeven we, dunkt ons, niet uit te weiden. Opvallend waren de fraaie attributen, waarover men voor de aan kleding van het toneel beschikte. Maar of deze alle, gelet op tijd en milieu, op hun plaats waren? Ook achter de kle- ding, vooral van het jonge meisje dat voor twee meeploeterde in het arme lijk boerengezin, maar nylon- of een ander soort fijne kousen en verdere te moderne kleding in haar werk droeg, zouden we een vraagteken willen zet ten. Van de grime had meer werk ge maakt moeten worden. Ons compliment daarentegen voor de rolkennis. Zoals De Gong's voorzitter zei, had men het stuk na een jaar rust weer moeten op- graven en toch bleken de rollen er nog goed in te zitten. Het tweede en derde bedrijf voldeden het meest en aan het einde was een hartelijk applaus de dank der aanwezigen voor spelers en speelsters, welke dank door de heer Lindenbergh ook nog mondeling werd geuit. De korte tijdsduur die de opvoering van het stuk vraagt (de pauze's tussen de bedrijven duurden even lang ais deze), gaf gelegenheid tot het zeggen van „De eerste" door de regisseur van De Gong. Een echt Willem van Capelle- gegeven, waarvan de wijze van voor dracht ons ook sterk aan de schrijver voordrager deed denken. Men kon een speld horen vallen, waaruit, evenals uit het applaus, geconcludeerd kan worden, dat deze programmavulling hogelijk ge waardeerd werd. De heer B. Kaan sprak nog even een goed woordje voor de Plattelands Jon geren Gemeenschap en de band van Jaii Slikker, die zich reeds tussen de bedrijven goed weerde, verzorgde ook de balmuziek. EEN RIJWIELPAD IN AANLEG. Langs de Provinciale weg Stolpen— Schagen is men thans druk bezig met het maken van de zandbaan ten behoe ve van de aanleg van het rijwielpad. Een spoedige aanleg van dit rijwiel pad is geen overbodige luxe, gezien het zeer drukke verkeer naar de badplaats C""antsoog in de zomermaanden. Gisteren vond in de Alkmaarse raads zaal de officiële overdracht van het brandweercommando plaats van de heer F. H. Ringers op de nieuwbenoemde commandant, de heer J. van Maarle- veld. De plechtigheid, die door tal van autoriteiten werd bijgewoond, werd geopend door de loco-burgemeester van Alkmaar, de heer G. van Slingerland, met een rede, waarin deze de verdien sten van de heer Ringers schilderde en zag tot ere-commandant van de Alk maar aanbood. Verschillende andere sprekers richt ten het woord tot de heer Ringers, die zich behalve tot erelid van de Ned. Ver. van Brandweercommandanten benoemd zag als ere-commandant van de Alk maarse brandweer. Na afloop van de plechtigheid defi leerden de brandweren van Limmen, Bergen, Koedijk, Langedijk, Beemster, Heiloo, St. Pancras en Heer-Hugo- waard voor beide commandanten, waar na in de Polderkamer van het stadhui' een drukbezochte receptie werd ge" houden. Een goed geslaagde feestavond be sloot de dag. en Laatste positie Ned. passagiers- c" vrachtschepen, Dinsdag 13 Januari: Aldabi, 12 Jan. van Buenos Aires «otterdam; Alwaki, 12 Jan. van Buenos Aires te Rotterdam; Amsteldijk, Ne Orleans-Londen, pass. 12 Jan. SciUie»- Annenkerk, Rotterdam-Sydney, PaSf 12 Jan. Straat van Messina; Blomme»* oyk, Rotterdam-New-York, pass. l' Bishop Rock; BoscbfonteW- 12 Januari van Portsoedan n»» Mombassa; Duivendijk, Rotterdam-V3" couver, 12 jan. 0p 250 mijl zd-wert Ouessant; Rota Agoeng, 13 Jan. v"n •-oerabaya te Pladjoe verwacht; K Baroe, vermoedelijk 15 Jan. van Ba» via naar Rotterdam; Molenkerk, terdam-Japan, 12 Jan. nog te Singapo* p; Muiderkerk, 12 Jan. van Karachi Bombay; Willem Ruys. Java-Rotterd3* P«M- 12 Jan. 13 uur Perim; ZuIde «ruw, 12 Jan. 8 uur te Batavia.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2