Stad en Omgeving. Het startschot is gelost, maar past op voor poedels! Geen fouten bij het C. D. K. TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER Merkwaardige berichtgeving in „Het Vrije Volk" hermes-nieuws waar zijn onze schepen? R. K. Sporicentrale opgericht Feestavond Vlamingstraat-Molenstraat Helderse dieren in de Hoofdstad Colportage-verbod In cassatie tien jaar geëist tegen Clee THOMAS MAGYAR Geen rijwielen onbeheerd! Loslopend gedierte Zakenlieden aan boord van de „Vandersteng'' ïn Bestuur „Zeemacht Lezmor voor Eso°rantisten Wanneer de pot de ketel gaat verwijten „Befehl ist Befehl?" Den Oever. Visserij Wieringen. Visserij Urk. Weekoverzicht Urker visserij Kerknieuws Purmerender Markt Enkele weken geleden werd de Hei deree sportwereld verrijkt met de oplichting van een rooms-katholieke Sportcentrale, welke r.k. sportliefheb bers in de gelegenheid wil stellen, verschillende takken van sport in r.K. verband te beoefenen. Wij herinneren ons nog van vroeger, dat we de r.k. voetbalvereniging „Oeel-Wlt" hadden, die steeds een be langrijke plaats in de Helderse sport wereld innam. Het was een graag- geziêne tegenstander, en uit deze ver enigingen zijn verschillende prominente spelers voortgekomen. Men kon net echter niet bolwerken, zodat de club moest worden opgeheven. Kort vóór de oorlog werd echter andermaal een r.k. sportvereniging opgericht, doch ook deze kon zich niet handhaven. Voor de derde maal. De thans opgerichte R?K. Sportcen trale kan dus als de derde poging wor den beschouwd om de rooms-katholie- ken in eigen verband tot het beoefenen van sport te brengen. Wij vernemen, dat reeds velen, die tot nu toe bij geen enkele vereniging waren aangesloten, aan de oproep tot deelname hebben ge hoor gegeven. Dat is een verheugend feit. Wij allen willen immers graag, dat steeds meer mensen daadwerkelijk tot sportbeoefening komen. Zowel voor heren als voor dames is er plaats in deze R.K. Sportcentrale, die thans reeds vier afdelingen heeft, n.1. voetbal, gymnastiek, wandelen en handbal. De belde eerstgenoemde afde lingen mogen zich, zoals te verwachten was, in de grootste belangstelling ver heugen. Het bestuur is als volgt samengesteld: P. Th. Luijckx, voorzitter; C. M. Schnei- ders, secretaris; G. Straatman, pen ningmeester. Als promotor en geeste lijk adviseur treedt kapelaan Th. Dek ker op. De heer Joh. Sanders, de vroegere rechtsbuiten van HRC, zal als oefen- meester fungeren voor de afd. voetbal. Zeer zeker een goede keuze, aangezien Sanders in zijn tijd een uitstekend tech nicus was. Wanneer we alleen letten op de thans geschapen mogelijkheid tot vermeerdering van het aantal sport beoefenaren in onze stad, dan mogen we het totstandkomen van deze nieuwe organisatie een verheugend verschijnsel noemen. Een nadelige kant aan deze zaak, is de onafwend bare versnippering van krachten, die er een gevolg van moet zijn. Onze stad heeft op sportgebied reeds een belangrijke achterstand in te lopen, maar thans zullen ongetwijfeld ver scheidene prominente krachten uit bestaande verenigingen willen over gaan naar de nieuwe groepering. En dat is jammer, want dat zal de kracht der bestaande verenigingen niet ten goede komen. Uiteraard zal echter iedere speler persoonlijk hebben uit te maken, in welk clubverband hij zijn sport wil beoefenen. Een waarschuwend woord. Dat laatste legt een grote verant woordelijkheid op de schouders der initiatiefnemers van de R.K. Sport centrale. Ook in andere plaatsen wer den na de oorlog R.K. Sportcentrales opgericht, o.a. in Delft. Daarbij is meer dere malen gebleken, dat van de zijde der initiatiefnemers een zekere pressie on r.k. leden van bestaande clubs werd uitgeoefend, teneinde hen over te ha len tot aansluiting by de nieuwe orga nisatie. Tegen een gezonde wyze van propaganda-maken is geen enkel be zwaar, maar daar vielen toch dikwyls ongezonde verhoudingen waar te ne men. De heer T. R. van Til, afgevaar digde van de Westeiyke eerste-klassers, De Texelse kruidenier Jan L. bleek by controle een tekort te heoben in zyn voorraad huishoudzeep. Volgens de verklaringen van ver dachte lag de fout b(j de distributie- dienst, toen indertyd de rantsoenen reep van 50 gram op 225 gram wer den gebracht en daardoor een te kleine toewijzing had terugontvan gen. Een controleur beweerde, dat wan neer er Inderdaad een fout was ge maakt by de distributiedienst, deze fout naar voren was gekomen. Ook de Officier, mr. Vellinga, was deze mening toegedaan en eiste f 2o of 15 dagen. Na het krachtige verweer van ver dachte, die zeer positief was in zyn verklaringen, achtte ook de economi sche rechter, mr. v. Regteren Altena, het onmogciyk, dat de fout by het C.D.K. zat en dat dus de verdachte verantwoordeiyk was voor het zoek raken van de ontbrekende bonnen en veroordeelde conform de eis van de cfficier. Enige maanden geleden was George J. v. d. G. uit Den Helder vóór ge weest Inzake het verhandelen van melkbonnen, doch zyn zaak was aan gehouden om een reclasserlngsrapport over hem in te winnen. In die tussentijd had hy een aantal tabaksbonnen gekocht met de bedoe ling om deze weer met winst te ver kopen. „Ik moet toch ook leven Edeiacht bare. Het is wel niet goed, dat weet ik v/el, mrar als za bh mit komen kan ik niet weigeren. Misschien ligt het wel aan mijn geestvermogens", zei verdachte. De rechter meende, dat dit laatste wel in orde was en veroordeelde tot 1 week gevangenis straf en 4 maanden Rijkswerkinrich ting. bracht in het laatste nummer van de „Sportkroniek" daarover frappante din gen naar voren, Waarby hy erop wees, dat het maken van propaganda niet mag ontaarden in ronsel-practyken. De redactie tekende daarbij aan, dat ook het hoofdbestuur van de Nederlandse Katholieke Sportbond een dergeiyke handelwyze zeer zeker niet goedkeurt. Het lijkt ons zeer gewenst, naar aanleiding van de oprichting der Heideree R.K. Sportcentrale, op deze dingen te wyzen, en dus een waarschuwend geluid te laten ho ren. Wil de R.K. Sportcentrale In Den Helder de plaats gaan innemen die haar toekomt, dan dient haar propaganda, op zeer gezonde en sportieve wyze te geschieden. In zo'n geval is voorkomen beter dan genezen, vooral ook om moeilijk heden met het KNVB-bestuur te ontgaan. Wij hadden dit punt graag, alvorens het in onze kolommen aan te roeren, met kapelaan Dekker willen bespreken, en hadden daartoe ook een afspraak gemaakt, maar hy heeft wü willen gaarne aannemen door onvoorziene om standigheden verstek laten gaan. Wij willen dit artikel besluiten met het uitspreken van de wens, dat het bestuur van de R.K. Sportcentrale te Den Helder in de goede koers zal blij ven, opdat zy spoedig een geziene groepering zal vormen in de grote Helderse sportgemeenschap. Een ver diend succes zal dan zeer zeker niet achterwege biyven. Wie weet zal door haar activiteit onze stad in de naaste toekomst een tweede klasser op voet- balgebied rijk zyn! Zaterdagavond hebben de buurtver enigingen Vlamingstraat en Molen straat een gemeenschappelijke feest avond gehouden. Aan deze avond werkten mee het toneelgezelschap van de Buys-Ballotstraat en Middenweg en een acrobatengroep. Nadat de voorzitter van de Vlaming straat met een kort woord had ge opend, begon het programma dat vlot werd afgewerkt. Het was een bonte opeenvolging van schetsjes en zang nummers, waarbij vooral de keurige costumering opviel. Dit toneelgezel schap, samengesteld uit bewoners van genoemde straten, liet zien tot welke prestaties men in staat is, als een goe de wil en bekwame leiding aanwezig zijn. De acrobaten Vergastten het pu bliek op enkele keurige en beheerst uitgevoerde stunts. Toen dan ook de voorzitter van de Molenstraat na af loop de medewerkers dankzegde, was hij de tolk van alle aanwezigen. Nog lang bleef men byeen op het gezellige bal, dat onder de goede lei ding stond van de „Musical Ramblers" o.l.v. Jaap Kwak. Ter gelegenheid van het vyftigjarig bestaan van de Bond van Konynen- en Pluimveehoudersverenigingen, werd aan het eind van de vorige week een grote landeiyke tentoonstelling gehou den in het RAI-gebouw te Amsterdam. Niet minder dan 3500 konijnen en 1500 dieren, die onder de klasse- klein- en pluimvee worden gerekend, waren daar te bewonderen. Twee leden van de Hel derse vereniging „Streven naar Beter" hebben op deze jubileumtentoonstelling een mooi succes behaald. Het zijn de heren P. Breen en L. Reinderman, die resp. met hun witte Angora-konyn on witte Wener voedser het praedicaat ZG behaalden. Op dezelfde tentoonstelling verde digde de heer Wiering schitterend de Helderse kleuren; met een inzending Friese Hoenders met Zllverpel wist hy beslag te leggen op de prijzen voor de mooiste hen en haan Jong. Op de nationale tentoonstelling van de Kennemer Pluimveevereniging te Beverwyk waren het de heren J. Kalter, met Hollandse Zwartwitkul- ven, J. J. Roza, met Hollandse Pa- tryskrlelen, A. Stam met ztlverzwart- geloverde Hollandse Hoenkrlelen en D, Sturk met Columbia Wyandotte- krielen, die op verscheidene eerste pryzen beslag wisten te liggen. De heren, in deze tweede alinea genoemd, zijn allen leden van de Kleindiersport- vereniging „Den Helder en umstre- ken". Op 30 Juli 1940 besloot de Helderse gemeenteraad, op verzoek van hoger hand, de straatverkoop (colportage) van nieuwsbladen en andere periodie ken vrij te laten. Na de bevrijding kwam het B. en W. in het belang van de openbare orde en rust gewenst voor, de oude bepalingen op dit punt weer in de Algemene Politieverorde ning op te nemen. Thans ls artikel Bfibis weer daarin opgenomen, waar bij het wordt verboden gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen te koop aan te bieden, te verspreiden, aan te kondigen etc,, a. des Zondags op of aan de weg ln de nabyheid van kerken of andere gebouwen, bestemd tot het houden van godsdienstige samenkomsten; b. op wegen en op dagen (of ge deelten van dagen) door B. en W. ln het belang der openbare orde en vei ligheid aan te wijzen en by openbare kennisgeving bekend te maken. By artikel 58 is het verboden, in het algemeen, hoe dan ook, zonder vergunning met koopwaren (waaron der drukwerken worden begrepen) te venten. R. J. Clee te Akersloot, voormalig inwoner van Den Helder, kwam in beroep van cassatie tegen een veroor deling tot 20 jaar gevangenisstraf door het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam. Clee werd veroordeeld omdat hy ty- dens de bezetting familieleden van gearresteerde personen geld had afge zet. De procureur-fiscaal concludeerde tot verlaging van de straf van 20 jaar tot 10 jaar. Schoolconcert door De reek» schoolconcerten van de Stichting „Een uur muziek" uit Am sterdam, voor de leerlingen der Hel derse middelbare scholen, wordt mor genmiddag voortgezet met een viool recital door de beroemde violist Tho mas Magyar. Zonder twyfel is alleen deze naam reeds voldoende, om een grote schare jeugdige en ook oude re! luisteraars bijeen te brengen. Magyar wordt aan de vleugel begeleid door Wolfgang Wydeveld, dezelfde pianist die onlangs Hubert Barwahser heeft geaccompagneerd. Wellicht ten overvloede herinneren wy er even aan. dat de abonnements prijs voor leerlingen der aangewezen scholen, voor vier concerten in totaal f 2.06 bedraagt. Jongelui, die alleen dit zeer byzondere concert willen bywo- nen, betalen een entréeprijs van f 0.78. Voor volwassenen en niet-leerlingen zyn deze bedragen resp. f 2.89 en f 0.93. Wy spreken de verwachting uit, dat de Casino-zaal morgenmiddag tot de laatste plaats bezet zal zyn met mu ziekliefhebbers. die van deze unieke gelegenheid willen profiteren. Het concert begint om half vier. In het wljzigingsbeslult van 5 De cember 1941, vastgesteld door de bur gemeester, kreeg artikel 45 van de Algemene Politleverorddhing een ge- wyzigde inhoud, In verband met de onrustbarende styging van het aantal rijwieldiefstallen word aangedrongen op de meest nauwgezette naleving der voorschriften betreffende het on beheerd laten staan van rijwielen. B. en W. stellen thans aan de raad voor, deze wijziging te bekrachtigen. Volgens de artikelen 31 en 32 dei" Algemene Politieverordening zyn hon den, die in de maanden November t.m. April buiten de bebouwde kom onbeheerd lopen, en overigens alle honden, die zich zonder hondenpen ning op de openbare weg vertonen, ter beschikking van de Commissaris van Politie. Deze honden moeten bin nen 3 maal 24 uur door de rechtheb bende worden opgevraagd, daar zij anders worden afgemaakt. B. en W. stellen aan de raad voor, deze artike len aan te vullen met de benallng, dat teruggave van de hond slechts geschiedt tegen gelrlktlldiere betaling van de kosten van onderhoud. In artikel 49 van de verordening is het verbod opgenomen om op de openbare weg vee vast te leggen oi vast te zetten of onbeheerd te laten. Dit verbod is blijkbaar niet voldoende, daar het dikwijls voorkomt, dat los kopende paarden on de onenbaru weg worden aangetroffen. Vandaar dat wordt voorgesteld het artikel aan te vullen in dier voege, dat loslopend vee door de politie in bewaring wordt genomen en dat teruggaaf aan de rechthebbende slechts geschiedt teven gelijktijdige betaling van de kosten van onderhoud. Verder wordt een aanvulling voor gesteld volgens welke vee, dat binnen acht dagen niet door de rechthebben de is afgehaald, van gemeentewege wordt verkocht. De American Businessmen'fClub is de tweede maal dat de büeenkomst aan boord van een h3Zoals de voorzitter van de de heer H. wybrand de Jong in zyn speech opmerkte, zal het waterverkeer dat voor Nederland toch steeds zo belang ryk was, bij de verdere bevordering van de Nederlandse export meer p voorgrond treden. De thans in de Verenigde Staten ver toevende Amerikaanse ambassadeur Dr. Herman B. Baruch richtte zich via een speciaal hiervoor yervaardigde plaat tot de voorzitter en de leden va de A B C. Vele prominente gasten waren aan wezig, o.a. de Amerikaanse consul- generaal de heer Jesse F. van Wickel nn echtgenote, de heer Edward O. "Wilkinson, commerciëel attaché van de Amerikaanse Ambassade, Lt. Comman- der P. H. W. Jackson U S N R, de heer B de Vries, havenmeester en Mr. P. Myksenaar, Chef bureau Pers en Pro paganda van de stad Amsterdam. De vereniging „Amsterdamse haven" bood alle .aanwezigen een vrijbil- jet voor een rondvaart door haven en grachten aan. De functies in de sportver. „Zee macht" zijn op de laatste ledenverga dering als volgt verdeeld: Voorzitter sergeant-schrijver E. E. Smit, („Vulcaan") alg. secretaris ser geant J. F. Steindel (o. off. van O. S. en O., Commandementsgebouw te Wil lemsoord, Kamer 48); penningmeester korpl d/marsns. J. van Asten (Sport school te Willemsoord); techn. adviseur kapt. der marns. J. C. Bol (Sportschool te Wilemsoord); commissarissen ltz. J. G M D van Grondelle (Hr. Ms. ..Kortenaer")sergt. telegr. J. vd Peijl (Hr. Ms. „J. M. van Nassau"); marn. II Hessels (zelfverdediging) (Sportschool te Willemsoord); matr. II J. J. van Dorselaer (zelfverdediging) (Hr. Ms. „Heemskerck"); schrijver I J. Woltman (athletiek) (Hr. Ms. „Heemskerck"); schrijver III L. J. Kruidenier wandelsport) (Hr. Ms. „Heemskerck"): schipper S. vd Meij (voetballen) (Hr. Ms. „Medusa"); lt. d/marns. Reitsma (zwemmen) (Sport school te Willemsoord): maj. d/marns. Baven (instr. zwemmen) (Sportschool te Willemsoord); commissarissen ltz. I. Noordük (tafeltennis) (Hr. Ms. „Heems kerck"): afd. Marva's, marva VSD I T de Graaf Marvahuis te Willemsoord) elftalcommissie voetballen: sergt. Af merns. Beneker idem D-rksen, idem Brouwer, allen Sportschool te Wil lemsoord. Onder auspiciën van de afdeling Den Helder der Nederlandse vereni ging van huisvrouwen, houdt de alge meen secretaris van de Nederlandse Esperantistenvereniging „La Estonto Estas Nia", de heer mr. A. J. Kal- ma, hedenavond om acht uur een lezing in de bovenzaal van Café Post- brug. Coovrtiht R.D.P. HET DOET ME AAN EEN WALVISVAARDER DENKEN...20 GAUW DE WALVIS BINNEN IS, WORDT IE MET'MAN EN MACHT IH MOOTJES 6EHAJCT.NET ALS HIER DAT BROODJE MET HARING. f? ia DE LANGE HEEFT EEN KWARTJE OPGEDIEPT EN HAALT EEN BROODJE MET HARING UIT DE AUTOMAAT, EN BINNENIH DE LANSE'S MONDHOLTE iüJKT WlKKI GESPANNEN HAARDE DINGEN, DIE KOMEN 6AAN „Het Vrye Volk" heeft zich verstout, de „Helderse Courant" te betichten van tendentieuze berichtgeving inzake de „Cf )eratie"-affaire, en het is daarby zelfs zover gegaan om ons ervan te verdenken, dat wy met ons artikel in het byzonder de Coöperatie als zodanig hebben willen treffen. Wy vinden het wel even de moeite waard, om daarop in te gaan. Wy wil len „Het Vrye Volk" niet eens van tendentieuze berichtgeving verdenken, daar wy met een enkele aantekening by het artikeltje in „Het Vrije Volk" van gisteren gemakkeiyk kunnen volstaan. „Het Vrye Volk" dat deze onver kwikkelijke affaire eerst aanroerde, nadat wij het grote publiek in Den Helder met het een en ander in ken nis hadden gebracht doet een wan hopige poging om alle schuld te con centreren op Van de Vyver, en deze van alle andere betrokkenen af te wen telen. Zy neemt het ons kwalijk, dat wy in eerste instantie Van de Viiver (vandaar de grote ruimte die wy aan hem hebben gewijd), in tweede instan tie zyn drie collega's (vandaar dat wy hun handelingen met naam cn toe naam in het kort. zij het ook vet ge drukt, hebben vermeld), en eerst in derde instantie de leveranciers (van wie immers niet vaststaat dat zij van de chaotische toestanden bij de Coöpe ratie afwisten) aan de kaak hebben gesteld. We moeten en de redactie van „Het Vrye Volk" moet dat ook goed zien, dat de volkomen wan orde, die by de Helderse Coöpera tie heerste, liet dominerende feit is. Degenen die door hun clan destiene leveranties mede by de zaak zyn betrokken, komen hoe wel hun handelingen laakbaar zyn pas in tweede instantie aan bod. Wy hebben niets tegen het begin sel van de Coöperatie, maar wy hebben er wel zeer veel tegen wanneer de leidende figuur (c.q. figuren) in een dergeiyke Coöpera tie rustig handelingen kan (kun nen) plegen die lijnrecht tegen het principe van de Coöperatie indrui sen! Vreemde verdediging. Wy hebben in ons eerste artikel het bestuur van de Coöperatie niet zo heel veel kwalijk genomen. Wy hebben al leen terloops aangestipt dat deze men sen wel een zeer groot vertrouwen in Van de Vyver hadden gesteld. Op deze dingen had „Het Vrye Volk", dat toch zeer zeker als voorstander van de coöperatieve gedachte kan worden be schouwd, op zijn minst ook even de aandacht kunnen vestigen. „Het Vrije Volk" weet misschien niet dat dit be stuur zeer volgzaam is afgegaan op de adviezen van Van de Vijver om be paalde personeelsleden te ontslaan. Deze mensen pasten niet zoals wij Dinsdag ook schreven, maar waarop „Het Vrye Volk" toevallig niet is in gegaan in het systeem-Van de Vij ver. Hun opvolgers de drie vet gedrukte namen in ons artikel van Dinsdag hebben er blijkbaar zeer goed in gepast. Deze opvolgers eemt „Het Vrije Volk" thans in bescherming, en dit democratisch-socialistische dag blad doet dat, door te schrijven: „Mede door .zijn (d.i. Van de Vy- ver. Red. Held. Crt.) „handelingen „is een aantal personeelsleden, die „behulpzaam zyn geweest by 't aan kopen van artikelen buiten de dis tributie om ten behoeve van de „banketbakkerij, eveneens in moei lijkheden gekomen en werd tegen „hen proces-verbaal opgemaakt. Deze „personeelsleden deden zulks op last „van de bedrijfsleider en hebben met ,!de malversaties van de bedryfslei- „der niets uitstaande". „Mede door zijn handelingen", schryft de verslaggever van „Het Vrye Volk". Deze mensen waren behulpzaam maar ze deden dat op last. Een derge lijke argumentatie doet minder pretti ge herinneringen opkomen aan de da gen, waarin het „Befehl ist Befehl" op gang deed. Een merkwaardige ontdek king, een dergelijke neo-fascistische uitlating in een democratisch-socialis- tisch dagblad tegen te komen. Het zou wellicht juister geweest zijn wanneer dat blad deze drie mensen en het bestuur slachtoffer van Van de Vijver's verderfelyke practijken had genoemd. We begrijpen het echter wel. De ver slaggever van „Het Vrije Volk" heeft redenen gehad om Van de Vijver's tra wanten vrij te pleiten, en aile schuld te schuiven op de bedrijfsleider, die niet - zoals hij in de aanhef van zyn bericht schreef - sinds kort ontslagen was, maar sinds kort ontslag genomen had. Dit maakt in dit verband een klein verschil, zoals èn het bestuur van de c«ie vn,v»e versla8Rever van „Het Vrye Volk met ons eens zullen Zijn. VA1AC" Het moet hiermee maar genoeg ziin Over deze affaire zouden nog vele ko' lommen vol te schrijven zijn, maar wij willen graag het algemeen belang die nen en zyn van mening voorlopig vol doende aandacht aan deze wel zeer on verkwikkelijke zaak te hebben besteed Wanneer de verslaggever van Het Vrye Volk" geweten had, over w'elke gegevens de redactie van de Helderse Courant beschikt, dan zou hij steil g niet in zyn penhouder geklommen zijn Thans heeft hij, op zijn zachtst ge sproken, een grote vergissing begaan. Laten we hopen dat Pluvius nu een» eindelijk medelijden zal krygen met ons ongedraineerde veld, want dan al- leen is het mogelijk dat er nog deze maand op gespeeld zal kunnen worden. Voor a.s. Zondag luidt het programma: Hermes 4—Hoorn 1 (dames) 12 Uur; Hermes 3—Zandvoort 4 (heren) 1 uur; Hermes 2—Pinoke 5 (heren) 2.15 uur. De aanvoer aan de veiling alhier be- droeg in de week van 5 tot en met lo Januari: 6056.5 kg bot, 1175.5 kg snoe*. baars, 807.5 kg witvis. 282 kg paling en 2592 kg wulken. De prijzen waren ge. lijk aan die van de laatste tyd. De reden van de geringe aanvoer kunnen wij vinden in de slechte weersomstan digheden, waardoor weinig gelegenheid tot vissen is geweest. RECTIFICATIE. Dezer dagen plaatsten wij een be richtje, dat een drietal jongedames uit Hippolytushoef te Amsterdam waren geslaagd voor het diploma machine- schryven. Ten onrechte werd daarby do indruk gewekt, dat zij hun opleiding hadden Ontvangen bij het Instituut „Mercurius". Zij werden namelijk opgeleid door mej. De Vrome, van Hogendorpstraat, Den Helder. URK, 12 Jan. 1948. Door 26 vaartui gen werd heden aangevoerd: 2754 pond snoekbaars 6673 cent en 1030 pond rode baars en voorn prijs 21—25 cent Alles per l/2 kg. Na de feestdagen is de visserij we- der in volle gang begonnen. De sle pers (2 vaartuigen) brachten per etmaal vangsten aan de markt van 100 tot 260 pond. De gemiddelde prijs was veelal 63 tot 65 ct. p. pond. De dure prijs van de snoekbaars is toe te schryven aan het feit, dat er op de Noordzee wegens het ruwe we der niet gevist kan worden en er zeer weinig platvis wordt aangevoerd. Van de slepers varieerden de verdiensten tot 400 gulden per span. De staand- wantvissers tot 100 gulden per vaar tuig. De vorige week is onze vloot nog niet ter Noordzeevisserij uitgevaren. De grotere vaartuigen gingen op de haringvisserij naar Breskens. Som migen maakten hier al bevredigende reslutaten. De vorige week (5 tot en met 10 Januari) werd aan de Ge meentelijke Visafslag aangevoerd: 14978 pond Snoekbaars en 5374 pond Voorn en Rode Baars. Aan Snoek baars: f 9322,10 en aan Voorn en Baars f 1300.42. Ds. van Loon, predikant bij de Geh Kerk te Dordrecht, bedankte voor 't beroep naar de Geref. Kerk te Urk. Voor de afdeling Urk van de Staat kundig Gereformeerde Party sprak Ds. H. Visser, Pred. bij de Chr. Ger. Gemeente te Rotterdam-Zuid, over: „Slaan op de Steenrots of spreken tot de Steenrots". Er was voor deze vergadering veel belangstelling. By de Chr. Ger. Kerk werd in de vacature van Ds. van Doorn al» tweetal geplaatst: Ds. C. Smits te Driebergen en Ds. Zyderveld te Zwijndrecht. Laatste positie Nederlandse schepen Groote Beer, Java-Amsterdam, pass. 14 Jan. Dover; Groote Kerk, Rotter- dam-Sydney, 14 Jan. van Fremantl» te Adelaïde verwacht; Indrapoera, Rotterdam-Java, 13 Jan. van Sabang en 14 Jan, te Belawan verwacht; Ko- ta Inten, 13 Jan. van Batavia naar Rotterdam; Maaskerk, 13 Jan. te Ma- noka en 14 Jan. naar Douala; Manoe- ran, 14 Jan. van Kaapstad te Port Eli- sabeth verwacht; Marken, Rotterdam- Batavia, pass. 10 Jan. Messina; Meer kerk, Rotterdam-Shanghai, 14 Jan. te Aden verwacht; Randkerk, 13 Jan. van Mombassa te Tanga; Riouw, 13 Jan. van Colombo te Penang; Utrecht, ver- moedelyk 15 Jan. van Los Angelo» naar Kaapstad; Willem Ruys, Batavia- Kotterdam, 14 Jan. te Suez verwacht; Amsteldijk, New Orleans-Rotterdam, 13 Jan. te Londen; Annenkerk, R°'" terdam-Sydney,1 14 Jan. te Alexan- drië; Balanipa, Rotterdam-Batavia, pass. 12 Jan. Plymouth; Nieuw Amster dam, 13 Jan. 19.30 uur van New York naar Rotterdam; Ruys, Durban-Singa- pore, 12 Jan. van Mauritius; Muron. 8 Jan. van La Pallice naar Goole, daarna naar Rouen; Nigerstroom, Jan. van Bordeaux naar Dakar; - rins Alexander, Jaffa-Rotterdam, Pass. 14 Jan. Malta; Stuyvesant, 13 Jan. van Curagao naar Paramaribo; veendam, Rotterdam-New York, 1® an. 10 uur voorgaats verwacht. PURMEREND, 13 Jan. 1948. Aange voerd 76 vette koeien, 3 stieren, 14 P'n" Ken, 85 nuchtere kalveren, 121 schapen en bokken en 40 vette varkens voor de levering. 53 melk- en kalfkoeien 800' kalm; 172 geldekoeien 525, vrij goed; 31 pinken f 275 88®' Etug; 17 graskalveren f l2®"- stug; 81 bokken en geiten f f 90, vlug; 459 kippen f 30—f 60, stug. paarden f 260—f 600, stug; 2800 ouö« k/ppen en hanen r. en w. f 3.50—f 4 P®, kg; 300 jonge hennen f 6—f 10 per *2 300 eenden f 3.50—f 5.50 per stuk; konynen f 3—f 16 per stuk; 62 gan#" 12 f 15 per stuk; 7 zwanen f 18 P- 5

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2