Europa moet verstandiger worden SCHUDT UW LEVER WAKKER S5ÜI11 I im am «i om door J. D, v. Exter D c Eis tot schadevergoeding tegen Ford „WIE IS DE SCHOONSTE IN HET LAND?" i ii Ontboezemingen Vliegende Kok Miss Frankrijk 1948 Durf te Leven Door Bertrand de Jouvenel pe wens der Europese stiefkinderen Dimitrof dreigt -GIJ- geesten van Vatel, Brillat Savarin en Escoffiêr, als gij nog rondzweeft op deze aarde en uw wakend oog laat gaan over allen die met onverflauwde ijver uw klassiek geworden recepten bereiden. JURY AAN DE KANT: Wu luisteren naar.... ABONNEERT U OP DIT BLAD VZn nabij en verre Vliegtuig verongelukt in noodweer Een groep Amerikanen zit bijeen. Ik ben Trotzkist geweest, zo ver- telt een hunner. Ik ben uit het Rusland van Stalin gevlucht. Ik was een Wit-Rus, antwoordt 'n tweede. uit het Duitsland van Hitier. Ik ben Jood, aldus een der- de_ Zo is het met mij ook; dat wil zeggen mijn vader is uit Odessa ge komen tijdens de pogroms van de 19e eeuw. De overige aanwezigen zijn „echte Amerikanen. Dat betekent: een af stamming van een Ier, die door honger uit zijn eiland werd gedreven, een af stammeling van Franse Hugenoten, weggejaagd door de hervorming van 't Edict van Nantes, een afstammeling van Nederlandse Arminianen, gevlucht voor de woede der Gomaristen. Dan is er nog een niet-Amerikaan. Hii glimlacht en zegt: Ik ben uit het Zuid-Slavië van Tito gevlucht. Nog vier jaar en dan ben ik ook Amerikaan. U zult zeggen: zo'n gezelschap is niet representatief voor het Ameri kaanse volk. Accoord. Wij zitten in New-York en hier is het aantal men sen, die kortgeleden zijn uitgeweken, veel groter dan in de rest van het land. Maar in welk gezelschap van Ameri kanen gij ook komt, het zijn allemaal vluchtelingen uit Europa, dat mag men nooit vergeten. Dit ontzaglijke land is slechts bevolkt door de drijfkrachten van de angst en de armoede, die de Europeanen van de voorvaderlijke haardsteden verdreef. De Westerling is geen nomade; het aantal immigranten, dat alleen maar werd aangetrokken door de lust tot avontuur, door hoop op rijkdom, is nooit groot geweest. Het zijn de armoedzaaiers en de vervolg den, die de grote groepen immigran ten hebben opgeleverd. Als dus Europa de moeder is geweest van het Ameri kaanse volk, dan toch een moeder, die niet veel kinderlijke dankbaarheid heeft kunnen wekken. In haar huiska mer werd men niet gevoed of wel men werd er onderdrukt. AMERIKA FOR EVER. Voor de Amerikaan is zijn land 'n toevluchtsoord, een plek des vredes. Zoals de Joden de Rode Zee lieten tussen zich en Pharao, zo lieten de Amerikanen de Atlantische Oceaan tussen zich en de ellende van honger, achtervolging. En nu is het zover ge komen, dat de Europese wanorde en armoede over de Oceaan heenreikt. Europa, dat is voor hen die plek ter wereld, waar de mensen niet goed met elkaar kunnen leven, waar ge twist, gevochten, gehongerd wordt, uit naam van godsdiensten, nationale fanatiamen, sociale onmacht. En nu moeten die Europeanen gevoed, ver dedigd worden. Is dat even verve lend; zo ziet de Amerikaan de toe stand. Is hij een imperialist? Waarom zou hij? Daarvoor is hij veel te ingenomen met zijn eigen land. Zijn natuurlijke ondeugd is het isolationisme. Daar schaamt hij zich een beetje voor; hij stuurt pakjes naar Europa, naar beken den, hij tekent in op weldadigheidslijs- ten. De Vriendschapstrein, die door Frankrijk rijdt, was het initiatief van één radiospreker, Drew Pearson, een daverend succes. De openbare mening is vóór hulp aan Europa, ook al weet men dat het eigen leven er duurder door wordt. Wij willen niet vragen: ben ik mijns broeders hoeder? DE ACHTERGROND. Ja we willen wel helpen, zeggen' tij, maar niet wanneer jelui volharden in je onbekwaamheid om je eigen hulpbronnen uit te buiten. Tenslotte rijn er maar 132 Amerikanen tegen over 246 Europeanen van het Plan- Marshall. Jelui hebben enorme gebie den, vooral als je aan Afrika denkt, dat er grotendeels bijgeteld kan worden. Maar als jelui verdeeld blijven in klei ne staatjes, die elkaar jaloers dwars zitten en vliegen afsnoepen, als jelui het onder elkaar niet eens kunt wor den, dan komt er toch werkelijk een dag, waarop we zeggen: dan moet je het zelf maar weten. De grote wens van de Amerikanen ls: geen zorgen meer te hoeven hebben over Europa. Als Europa op eigen be nen staat, zouden zij ook heel wat min der zorg hebben voor het Russische Probleem. Er zijn tegenstanders van hulpver- Dimitrof, de Bulgaarse minister-pre- s>dent, heeft in de nationale vergade ring verklaard, dat de tegen Petkof uitgesproken doodstraf mogelijk in ge- angenisstraf zou zijn veranderd, in- 'en het buitenland niet had geinter- st*rrd' een fHimatum had willen ellen „aan de souvereine Bulgaarse Justitie". Zich tot de negen parlementsleden t a" de oppositie richtende, zei Dimi- 0 dat zij geen plaats verdienen in en grote nationale vergadering, daar 'J „slechts een grammofoonplaat van °e} buiteniand zouden zijn". „Gij durft enter niet openlijk te spreken", aldus mitrof, „want Uw enige zorg is uw huid te redden". lening: kijk eens naar Engeland zeg- j gen ze, het heeft mijnen en haalt de steenkool er niet uit. Kijk naar Frank- j rijk, het heeft akkers en verbouwt geen I graan. Moeten die mensen geholpen worden? Anderen willen „voorwaarden" voor redelijk gedrag der Europeanen. Daar zou geen sprake van zijn als er meer Europese samenwerking was, maar zo lang die er niet is! Toch zou een nau were aaneensluiting der West-Europese landen de Amerikaanse sympathie enorm versterken. Vooral wanneer dit in politieke vormen zou kunnen wor den gegoten. Kijk toch eens naar ons: wij komen uit alle hoeken van Europa. En leven wij niet vreedzaam samen? Waarom kunnen jelui dat toch in Eu ropa niet? Ziedaar in het kort de psychologi sche achtergrond van de huidige ge sprekken over de hulp aan Europa. Dr. KAREL LISICKY, de Tsjecho-Slowaakse diplomaat, die tot president van de Palestina- Commissie is gekozen. Ik schaam mij. En Vatel, grote keukenmeester aan het hof van de Franse Zonnekoning, gij die eens in wanhoop en vertwijfe ling uzelf doorstak omdat u niet ter juister tijd uw inmiddels beroemd ge worden „Saumon" kon serveren. Ik begrijp u nu. Ik schaam mij omdat ik eens in dwa ze zelfoverschatting meende, dat, gewa pend met mijn parate kennis en een hoge witte muts, mij niets te veel kon zijn. Ik schaam mij omdat ik eens be weerde: „Geef mij een mes en een vork en ik sta voor niets!" Ik schaam mij omdat ik als een debutant gesidderd heb en het koude zweet der vertwijfe ling langs mijn rug heb voelen lopen. En u, Vatel, koninklijke kok die eens de dood verkoos boven de vernedering te moeten erkennen: „Ik heb gefaald", u heb ik leren begrijpen in mijn wan hoop en vertwijfeling, die nu een voor bije bange droom schijnen. En gij, ontwerpers en bouwers van die magische kubus vol geheimzinnige verborgenheden, die later bergkasten van onpeilbare diepte bleken te zijn, gij tovenaars in het minuscule, gij woeker aars met centimeters, na mijn beken tenis dat ik u in diepe wanhoop heb vervloekt mijn bewondering. Want toen ik uw helse uitvinding be trad en met dat hautaine gebaar, eigen aan „les maitres de grande cuisine Fran- gaise", mijn hoge muts dat laatste nood zakelijke zetje gaf, toen stokte mijn adem en doemde voor mijn geestesoog de schim van een grijnslachende Vatel op. Ook ik zou hier mijn nederlaag lij den. Want hier, in uw vierkante meter, kon alleen een tovenaar, een magiër, n fakir, datgene bereiden wat 50 men sen nodig hebben aan spijs en c-rank om niet te sterven. Waar toch kon ik ook maar het geringste ontdekken om ook maar het meest eenvoudige te be reiden? Waar een bergplaats voor kop pen, schotels, borden, vorken en mes sen? Waar spijs? Waar drank? Waar een oven van enige betekenis? Waar warm water? Waar....? Gladde wan den, enkele knopjes, enkele stopcontac ten en een paar schakelaars. Hier in deze val, opgezet door boosaardige technici, kennelijk met het doel on schuldige KLM-koks tot razernij te en u zult 's morgen* weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. ^OALS MEN WEET is de K.L.M. de eerste en momenteel nog de enige luchtvaartmaatschappij ter wereld, die op haar interconti nentale lijnen echte koks mee laat vliegen. Deze* koks, die duizen den meters boven de aarde heer lijke gerechten te voorschijn we- te te toveren, verheugen zich reeds in een uitstekende naam. Dat zo'n „vliegende kok" bij het begin van zijn loopbaan als zoda nig voor diverse verrassingen komt te staan, toont het volgende kijkje achter de schermen. brengen, zou ik reddeloos ten onder gaan. Want reeds dreunden de motoren en taxiede de KLM-Constellation naar de startbaan, mij geen kans meer gevend mijn laffe impuls, te vluchten, uit te voeren. J^iJET BEVENDE knieën en trillende lippen, innerlijk biddend, begon ik door de nood gedwongen mijn schijn baar hopeloze taak. Aarzelend drukte ik op enkele knopjes, draaide ik een paar schakelaars om. En ziet, daar waar geen kast kon zijn, was een kast. Daar waar een lade onbestaan baar moest v-orden geacht, was er één gevuld met bestek. Waar in zo'n korte tijd hitte, bakhitte, niet kon worden opgewekt, brandde ik mijn vingeren aan een gloeiendhete plaat. En toen was het, gij bouwers van pantries in Constellations, dat mijn wanhoop lang zaam veranderde in verbazing en be wondering. Toen was het dat mijn be wondering overging in dankbaarheid omdat ik nu de wereld niet behoefde te bekennen geen moed te bezitten om 't voorbeeld te volgen van maitre Vatel. En nu, terwijl de dag overgaat in schemering en de schemering zich op lost in de nacht, nu terwijl ik van m'n pantry uit de cabine overzie, waar te vreden passagiers lui achteroverliggend zich hebben geïnstalleerd voor de lange nacht die vóór hen ligt, nu ook ik even bevangen wordt door die prettige lome sfeer die iedereen na een goede maal tijd (met koffie en likeur) bevangt en alles vervaagt in een gedempt, licht, waarin hier en daar de rook van een goede sigaret opkringelt, nu denk ik met een zucht van verlichting en een gevoel van grote dankbaarheid aan de bouwers en ontwerpers van het won derding dat „Pantry" heet en aan u, edele collega's op Schiphol, die door uw gezamenlijke inspanning mij in staat stelden om dat wat onmogelijk scheen, mogelijk te maken. Straks, terug op Schiphol, als mij ge vraagd zal worden „Hoe is het gegaan?" zal ik waarschijnlijk heel onverschillig zeggen „O best" en niet willen beken nen wat ik nu, zo dicht bij de sterren en zo ver van de goede aarde, voort jagend door de heldere maannacht, heb toevertrouwd aan u, onsterfelijke Es coffiêr en Brillat Savarin. En ook aan u, grote Vatel, die, ik schrijf dit met weemoed, te vroeg ge boren bent. Want pantrybouwers en Schipholkoks zouden uw debacle, uw ondergang voorkomen hebben. (Van een U.P.-correspondent) „Ik zal het van Ford winnen, al moet het m(j mijn laatste penny kosten", zeide te zijnen huize de trac tor-bouwer en millionnair Harry Ferguson, die een eis tot 62.775.000 pond sterling schadevergoeding te gen de Amerikaanse Ford Motor Company heeft ingediend. Ferguson is voornemens in de loop van dit jaar naar de Verenigde Staten te gaan om de zaak daar persoonlijk '.er hand te nemen. „Ik vertrok in 1939 naar de Verenig de Staten met een uitvinding op het gebied van tractoren, waarmede ik in Ierland proeven had genomen", ver telde Ferguson. „Ik had er meer dan twintig jaar met mijn vrienden aan gewerkt en mijn vinding was werke lijk iets prachtigs.Ik toonde haar aan wijlen Henry Ford een voortreffe lijk man en nauwelijks had hij er kennis van genomen, of hij noemde het 't mooiste wat Amerika ooit ge zien had. Wij kwamen tot een gentle- men's agreement. Hij kwam zijn ver plichtingen nauwkeurig na en we boekten een enorm succes" „Na de dood van mr. Ford werd de leiding der Ford Motor Company ge reorganiseerd en ik stel vast dat de nieuwe heren het genttlemen's agree ment geschonden hebben". Volgens Ferguson fabriceert de Standard Motor Company te C-oven- try op het ogenblik zijn tractoren met een productie van 250 stuks per dag, een cijfer dat vermoedelijk einde 1948 500 zal bedragen. (Van onze Parijse correspondent) F\E Parijzenaars kunnen maar niet genoeg krijgen van het stem men, Grondwet, gemeenteraden, bur gemeesters en nueindelijk weer eens Miss France! In de enorme zaal van het Palels de Chaillot zitten zij geduldig te wachten op de dingen, die komen zul len. Vóór ons luistert iemand naar de band van Ray Ventura, de maat mee- tippend met de punt van de schoen. Daarnaast zit een ander met aan dacht de glazen van zijn toneelkijker te poetsen en daarginds, een beetje achteraf, wordt wat zoet gefluisterd. VRIJDAG 16 JAN Hilvers. 1, 301 m., geeft nieuws om r, 8, 1, 7, en 11 uur. NCRV: 7.30 Caecilia-kamer- koor; 9.15 Zie kenbezoek; 9.30 Opgewekte Disco-klan ken; 11.00 Concerto Grosso; 11.35 Do- rothea Roorda, alt; 1.15 Johan Strauss; 2.40 Composities van Jean Sibelius; 4.20 Leo Oostdam, fluit; Hans Lach man, piano; 6.15 Het Evangelie in Es peranto; 7.15 Geestelijke liederen; 8.15 Stafmuziekcorps; Hilversum II, 415 m., geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. VARA: 7.15 Fred Hartley en zijn orkest; 8.50 Voor de Huisvrouw. VPRO: 10.00 Morgen wijding. VARA: 10.20 Spaanse volks liederen; 11.20 De twee katten. AVRO: 12.00 Walsen en tango's; 12.38 The Sky- masters; 1.45 Lyrische suite; 3.00 Ons volk in zijn dichters. VARA: 4.00 Johan Jong; 5.20 Wij en de muziek; 6.35 Virtuose-trio; VPRO: 7.30 Cursus; 8.05 Concert VARA: 9.00 Men vraagt en wij draaien; 9.50 Op vleug'len van muziek; 10.00 Buiten lands weekoverzicht: 10.15 Swing and sweet van Hollywood; Reeds enkele weken is de aandacht op deze grote gebeurtenis gevestigd, door reclameplaten en aankondigin gen op de ruiten der autobussen. Nu is het dan zover. De jury is paraat, haar oordeel te vellen. Zij bestaat uit directeuren van de radio-omroep, kunstenaars van naam, filmcritici, een karikatuurtekenaar en drie vertegen woordigers uit het publiek, die met een roulette zijn gekozen, naar de nummers op hun programma. Eindelijk komt door het openschui vende gordijn de leider van de cere monie naar voren, met zijn beide charmante helpsters. Applaus. Een tweede gordijn wordt opgehesen en het licht zakt weg. De spanning groeit nu voelbaar. Dan gaat heel in de verte nóg een gordijn open, op een kier, en een geraffineerd gekleurde achtergrond houdt alle blikken vast. „Candidate nummer 1", kondigt de omroeper aan, „Miss Brunöt!" CEN brunette in stemmig avond- toilet wordt door de schijnwer per gevangen. Zij tript de vier treden af en ruist naar de voorzijde van het podium, bewonderd door duizenden ogen. Zij zegt enkele woorden voor de microfoon en dan is het: „Dank u wel, Miss Brunöt." Na een sierlijke reverance voor de jury wordt haar een plaats gewezen óp het toneel. Miss Tours, Miss Paris, Miss Me tro, Miss WintersportIn een grote boog staan zij op het podium en zo vormen vierentwintig schonen bijna een levend vraagteken: Wie is de schoonste in het land? Er worden vragen gesteld, diepzin nige, oppervlakkige, gekke en schert sende vragen, al naar de luim van de omroeper en de instelling van zijn slachtoffer. Ook uit de zaal komen vragen en de grootte van het aantal is al een maatstaf voor de apprecia tie. Als Miss Champagne drie wen sen mocht doen, is de eerste zeker: een reis om de wereld. Miss Elégance wenst alleen mannen met violette sokken en Miss Bordeaux pareert, 71. Plotseling is het heel stil in het bos. Niemand zegt een woord. „B-b-be- doel je het K-k-kasteel op de D-d-den- nenheuvel?" brengt Pom eindelijk bib berend uit. „Ja, dat zei ik toch al?" roept Wetsnavel ongeduldig. „Maar dat hindert toch niet? Niet voor jullie ten minste. Jullie zijn niet bang!" 72. „N-n-nee, wij zijn niet b-bang", roept Pim en het lijkt wel of zijn stem ook een beetje bibbert. „Maar, moeten we er dan al meteen naar t-t-toe?" „Zouden we niet beter eerst de bos- politie kunnen waarschuwen?' vraagt Pam. „Hoort hem", zegt Wetsnavel min achtend. „Dan is Gerrit Kraai mis schien al lang weer weggevlogen". Door: HILLEGONDA VAN REENEN HOOFDSTUK VII. Ten slotte was mr. Simmons die middag vriendelijk geweest. Hij had zich van een bijzonder welwillende kant doen kennen, iets wat zelden of nooit voorkwam. Hij had van deze jongen bijna het onmogelijke geëist; elke jongen uit de arbeidersstand zou hem al lang de waarheid gezegd heb ben en weggelopen zijn. Maar deze jongen had volgehouden. Ten prooi aan een natuurlijk verlangen hem te sarren, om de betere stand, waartoe hij behoorde, om zijn opvoeding en om zijn beschaafd accent, had mr. Sim mons geen enkele truc onbeproefd ge laten, geen enkele stok versmaad om de rug van deze kameel te breken. Maar de rug van deze kameel scheen door de tuchtiging in kracht toe te nemen. Mr. Simmons bekende zich zelf, dat zijn pogingen volkomen ge faald hadden en kwam tot de conclu sie, dat er in deze jongen blijkbaar iets stak, dat boven zijn verstand ging, dat een jongen uit de betere stand, als hij zijn moest, tot onver wachte dingen in staat was. En hg staakte zijn gesar en bromde een be wonderend woord voor zün helper. „Je gaat morgen trouwen, hè?" ging hij voort, „met Dolly Gray? Je hebt het grootste gedeelte van het werk gedaan, laat de rest maar voor de loopjongen. En om vijf uur mag je weg. Neem deze appels mee voor je meisje. En veel geluk. En vergeet niet, jongen, dat je het beste meisje van de wereld krggt." Om vijf uur, terwijl Dolly nog op de fabriek was, keerde Frank naar huis terug om de eenvoudige toebereidse len voor zijn huwelijk te maken. Een plechtig uur om zich met koud water en groene zeep schoon te boenen, om zijn pak op te persen, hoewel er niet veel meer aan te persen viel en zijn haar te laten knippen. Reeds begreep hg, welke moeiigke omstandigheden armen als deze te overwinnen hadden als zg' er bg bgzondere gelegenheden zoals bruiloften, doopfeesten en begra fenissen, netjes wilden uitzien. Reeds begreep hij, dat de rgken, komend van hun weelderige huizen, om de ar men het beheer te leren over datgene wat niet te beheren is, indringers van de grootste impertinentie, onwetend heid en domheid zgn. Reeds koesterde hg bewondering voor de moed en de trots van dezen, de armsten der ar men. Hg leerde dit alles begrijpen zonder er zich van bewust te zijn. Hg nam mr. Simmon's geschenk mee in een grote mand en dacht, dat Dolly erg blij met de appels zou ?ijn. Om naar te kyken waren de appels veel en veel mooier dan een der andere huweigks- cadeaux. Met de appels en met deze extra vrye uren, die van nog veel meer waarde waren, keerde hg naar huis terug. In het donkere, bedompte portaal lag een brief, een wit vlak op de vuile grond. Hg nam hem op en zag, dat hg aan hem geadresseerd was. Hg stopte hem in zijn zak, liep naar boven, legde de appels in Dolly's kamer en sloot zich in zgn eigen kamer op, met het voornemen zich eens zorgvuldig te soigneren. Evenals alle bruidegoms uit de buurt zou hg zich voor deze bgzondere gelegenheid eens een extra wasbeurt geven. O, dacht hg, wat een wonderigk le ven! Wat een ongeloofïgk wonderigke geschiedenis. Als Arthur hem nu eens zien konNu hg dood was, kon hg het misschien. Maar dat was wel erg boud gedachtEn toen nam hg de brief uit zgn zak waarschgnigk van William Drake, die hem nog eens aan de vooravond van zulk een vreseigke gebeurtenis als zgn huweigk met Dolly, een ernstige vermaning toedie nen wilde. Want wie zou hem anders schrijven Toen golfde het bloed hem naar de slapen. Zgn vingers op het zegel voel den de bekende contouren en zgn ogen zagen Osborne's handschrift, dat hem van het bekende familiepapier aan staarde. Osborne, koel schrgvend: „Waarde John (Wordt verve' charmant en onder waarderend ap plaus, een vraag, die wel een beetje op het kantje is. T\E toiletten zgn haast nog mooier dan de dames zelf. Om echter de invloed op de beoordeling te ontgaan, verzoekt de jury de da mes, zich even terug te trekken om zich te verkleden. Even later komen zg weer één voor één op, in een soort propoganda-costuum voor de textiei- schaarste; maar het is toch nog een costuum. Het publiek wordt rumoeri ger en het applaus stormachtiger. Als de jury zich ten slotte terug trekt, stormt een leger van fotogra fen het podium op. Zg hebben al lange tgd op een afstand staan blik semen; maar nu breekt het vuurwerk eerst recht los. De Misses worden gegroepeerd. De lampen flitsen. Er wordt gehergroepeerd in drie- en viertallen en opnieuw flitsen de blitz- lampen. Intussen amuseert de pianist zich stilletjes op zgn klavier. Na lange tgd wordt het plotseling stil. De omroeper komt terug, druk waaiend met een hand vol papieren. Achter hem de jury, vermoeid en met slepende tred: zg zgn het niet eens geworden en nu moet het publiek be slissen. Er zijn nog drie candidates uit de selectie overgebleven. J^IRECT op deze aankondiging ontstaat een verward gemur mel, waar geen getal uit te verstaan is. Langzamerhand wordt het rumoer echter meer gearticuleerd en steeds luidert hoort men roepen: ze-ven- tien! ze-ven-tien! zéé-ven-tiéiénü Het groeit aan tot een stormachtige toe juiching voor de nieuwe Miss France, voorheen Miss Cöte d'Azur. En de blondine van twintig lentes laat zich lachend omringen door jury en foto grafen, die een snelvuur van bliksems afschieten op de mooiste van het land: Yvonne Viseux. Na nog een daverend applaus gaat het publiek uiteen. En onder het zachte Parijse gaslicht denkt iedere Jean zgn Sophie een Miss France te zijn. Volgens Radio Rome zgn thans ook de achterge bleven leden van de Roemeense Kon. familie uit Boekarest naar Zwitserland vertrokken. Roemenië zal nu voortaan een vorst-vrg gebied zijn. xGandhi gaat weer vasten teneinde Hindoestan en Pakistan te bewegen hun geschillen bg te leggen. Het is voor Gandhi te hopen, dat dit niet te lang zal duren. Overigens een zeer goedkope maatregel. Als dr. Beel en dr. Van Mook ook eens gin gen vasten tot het Indonesische ge schil opgelost is? —x— De Griekse regering heeft een aantal vooraan staande figuren uit linkse kringen naar Ikaria verbannen. Opnieuw bigkt daaruit hoe gevaarigk het is om vooraan te gaan staan. xDe Koninkigke Maatschappij „De Schel de" overweegt plannen om te Vlissin- gen een dok te bouwen van zulke af metingen, dat het tot de grootste van ons land zal behoren. Daar zal aardig voor gedokt moeten worden. x Het eerste Care-ship met steenkool als geschenk van Amerikanen aan hun familie in Nederland wordt 15 Januari in Rotterdam verwacht. Het heeft 1000 ton kolen aan boord, wel ke Nederland geen deviezen kosten. Een scheepslading zwarte goederen komt zonder deviezen over onze grenzen. Hoe vaak is er al niet ge waarschuwd om daaraan niet mee te werken. Intussen... het zou niet kwaad zgn de stambomen eens na te kgken op mogeigk Amerikaanse fa milie. xDe heer Spaak, eerste minister van België, is te Rotterdam gearriveerd in verband met de Bene- lux-plannen. Het is te hopen, dat ze nu niet Spaak zullen lopen. De vrouw van 'n Ierse havenarbeider heeft het leven geschonken aan haar vijfde tweeling. De gelukkige moeder heeft naar gemeld wordt buiten haar vgf tweelingen nog twee kinderen. Of de vader ook zo gelukkig is wordt er niet bij vermeld. xMen is in En geland bezig met het experimenteren met walvismodellen in tanks en wind tunnels om superduikboten te kunnen ontwerpen. Men heeft nameigk be rekend dat een blauwe walvis een energie van duizend paardekrachten kan ontwikkelen en met zgn gewicht van 120.000 kg. onder water twee uur lang een snelheid van ruim 16 mijl kan bereiken. Zou het ter bespa ring van motorolie niet verstandig zgn voor elk dezer nieuwe duikboten een blauwe walvis als trekkracht in te bouwen? De grote kunst zal zyn de dieren te besturen. xDe bekende wielrenner Braspenninx, wiens naam herhaaldeigk genoemd is bg smokkel- partu'en, blykt daarmee gelukkig niets te maken te hebben. De gearresteerde die zijn penningen na smokkelen verbrast, is een zekere Braspenninx uit Princenhage. Hg is ook wielren ner, maar hij is blykbaar hopeloos van de rechte weg afgeweken. Een Amerikaans vliegtuig stortte neer toen het by zware storm en regen op het vliegveld van Washington wilde landen. Vgf inzittenden kwamen om het leven en vier werden gewond.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3