Pleidooi voor Amerikaanse steun aan Europese Unie BRITS-AMERIKAANSE ZONE ECONOMISCHE EENHEID Prof. v. d. Brink Distributiezwendel te Harlingen Stemming en sfeer per vierkante meter Dinsdag 20 Jan. 1948. 70ste Jaargang No. 7715 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Hulp zou waardeloos zijn als Europa de handen niet ineen slaat WEERBERICHT fl Staking in Zaandamse haven VERKLARING VAN PANDIT NEHROE Wie morgen kolengeld moeten halen Roofoverval opgehelderd Wederom smokkel met een pantserauto Zestien .,Meteoor"-vliegtuigen voor Nederland Enkhuizen krijgt Zuiderzeemuseum Ontstellend ruimte-tekort op Jaarbeurs Publicatie van Handvest Minister van Economische Zaken Benjamin der Nederlandse Ministers Politieke grondslagen in Indonesië aanvaard Kraaien vernielen kerktoren Orthodoxe aartsbisschop van Beieren gearresteerd BUREAU: Koningstraat 78—80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma^ Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COIRMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Bernard Baruch, oud-adviseur van nresident Roosevelt, heeft voor de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen getuigenis afgelegd over het plan-Marshall* waarbij hij heeft voorgesteld, dat de Europese landen een economische en politieke unie zouden vormen met als einddoel het verlagen van de tarieven tussen de unie en de buitenwereld. Deze landen zouden elkaar steun moeten toezeggen tegen aggressie, terwijl zij en bloc een dergelijke ga rantie van de V.S. dienen te ontvan gen ,,Met garantie", aldus Baruch, bedoel ik de regelrechte belofte om iii de oorlog te treden, indien een van deze landen wordt aangevallen". Baruch verklaafi-de, dat iedere eco nomische hulp, die de V.S. zouden verlenen, waardeloos zou zijn, indien de Europese landen niet bereid zijn hun handen ineen te slaan en voor hun vrijheid en onafhankelijkheid te vechten. Over een Amerikaanse garantie zei- de Baruch: „Laat ons er niet voor terugschrikken te verklaren, wat wij willen doen voordat een toekomstige aanvaller aan de verleiding tot ag gressie heeft toegegeven". Baruch wees erop, dat het hand vest van de V.N. in een dergelijk regionaal verdrag-tot-wederzijdse-steun voorziet en hij drong erop aan, dat deze wederzijdse verdedigings overeenkomst in de constellatie der V.N. zal worden besloten. „Andere lenden zullen zich in deze wederzijdse verdedigingsovereenkomst bij ons aansluiten", aldus verklaarde Baruch, „en, naar wij hopen, ook de U.S.S.R." Op de vraag, of de V.S. om bases en luchtvelden in Europa zouden moe ten verzoeken als tegenprestatie voor de hulpverlening, antwoordde Baruch: „Mijns inziens wel", terwijl hij het plan-Marshall krachtig steunde, stel de Baruch voor alle schulden, zowel die van voor de oorlog als tijdens de oorlog, van de landen, die deelnemen aan het Europese herstelprogram, prompt en „realistisch" te vereffenen. Verder zouden volgens Baruch de V.S. een „generale vredesstaf" in het leven moeten roepen, \'ie een produc tiecampagne over geheel Amerika op touw zou zetten, groter dan die tij dens de oorlog, terwijl de V.S. hun Onlangs werd te Harlingen een dis tributie-fraude geconstateerd, in ver band waarmede werden gearresteerd de kruidenier H., de caféhouder B. en later volgde nog de arrestatie van de distributie-ambtenaar B. Wij verne men nog, dat deze fraude meer dan 100.000 rantsoenen omvat van de op de zwarte markt zeer gewilde artikelen als vlees, suiker, koffie, thee, tabak, cacao, versnaperingen enz. De kruidenier H. was als ècheeps- handelaar de leverancier van de meeste schepen, die Harlingen aan deden. Hij werd daarbij geassisteerd door de caféhouder B., die de Engelse taal machtig was. Vooral bij de handel met buiten landse schepen was gemakkelijk frau de te plegen. H. en B. wisten grote bestellingen van de kapiteins los te krijgen, ter wijl zij maar een gedeelte leverden. Ook met Nederlandse schepen werd handel gedreven. Door bemiddeling van de distribu tie-ambtenaar B. wist de scheepshan- delaar H. meer toewijzingen te krij gen dan het aantal rantsoenen, dat hij moest afleveren. Deze distributie- ambtenaar verrichtte hiertoe opzette lijk te hoge boekingen. Het onderzoek in deze zaak was bui tengewoon moeilijk. Na de arrestatie van de bonnen handelaar K. uit Alkmaar werden echter de bewijzen tegen de winkelier H. en de caféhouder B. verzameld. Na de eerste arrestaties kwamen ook al spoedig de andere medeplichtigen in een juist daglicht te staan. In totaal zijn er in deze zaak thans ongeveer dertig arrestaties en/of pro cessen-verbaal opgemaakt. Bij het on derzoek is gebleken, dat er soms per week voor meer dan f 5.000,aan toewijzingen werd verhandeld. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WEINIG VERANDERING. Matige, later tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Wisse lend bewolkt met enkele buien. Weinig verandering in tempera tuur. economie zouden moeten stabiliseren door de prijzen voor levensmiddelen te verlagen, loonsvérhogingen onmo gelijk te maken en het huidige belas- tingpeil nog twee jaar te handhaven. De Europese landen behoorden hun valuta's op een „realistische" basis te plaatsen, terwijl de V.S. klaar moes ten staan om vijf jaar lang alle be- derfvrije grondstoffen te kopen, waar of door wie ook geproduceerd en waarvoor geen normale markten kon den worden gevonden. Verder zouden de Europese regerin gen iedere Amerikaanse lening van particulieren in dollars moeten terug betalen voordat tot nationalisatie van enige industrie, waarin Amerikaanse particulieren geïnvesteerd hadden, werd overgegaan. Dit hield echter geenszins een beperking in van het recht van de Europeanen om welke hunner industrieën ook te nationali seren. Omdat een toegezegde extra beloning voor het lossen van houtboten op Za terdagmorgen niet uitbetaald werd, hebben de Zaandamse bootwerkers hun werk gestaakt, tegen 't advies van 't be stuur hunner organisatie „De Scheeps- en Bootwerkers vereniging Eensgezind heid" in. Van werkgeverszijde werd medegedeeld, dat de uitbetaling van de 10.in ieder geval zal geschieden, doch dat dit Zaterdagmorgen niet kon gebeuren, omdat het officiële rapport van de havencommissie riog niet was ontvangen. Tegen de verwachtingen in hebben de bootwerkers hun werk gistermorgen nog niet hervat. Een deel van hen maakte bezwaar tegen de uitkering van 10.—, daar dit te weinig zou zijn. Zij zijn gistermor gen in vergadering bijeengekomen om het conflict te bespreken. Inmiddels wachten 3 houtboten in de Zaandamse haven op lossing. Pandit Nehroe, premier van India, heeft tijdens een dankstonde ter gele genheid van het einde van de vasten periode van Mahatma Gandhi ver klaard, dat men moest afzien van het streven tegen verdeling. Indien Paki stan om hereniging van Indië zou ver zoeken, zou India pertinent weigeren hierop in te gaan. „Wij hebben ernstige vraagstukken op te lossen", aldus Neh roe, „en wij zijn niet bereid die van hen bij de on?e te voegen". Met be trekking tot de verklaring van Zafroel- lah Chan, Pakistans minister van Bui tenlandse Zaken, voor de Veiligheids raad zeide Nehroe, dat het voornaam ste argument van Pakistan was, dat India van het begin af aan tegen de verdeling geageerd had. Nehroe vond het belachelijk te bewe ren, dat India de verdeling gaarne ac cepteerde, maar evengoed hoopte, dat later, wanneer de gemoederen gekal meerd zouden zijn, de omstandigheden tot een hereniging zouden nopen. „Wij wensen geen oorlog met Pakistan" Wij willen tijd om ons land op te bouwen. Dit is het belangrijkste. In dien wij echter aangevallen worden, zullen wij ons resoluut te weer stellen. Ons land moet zo sterk zijn, dat wij nimmer behoeven te vechten", zo be sloot Nehroe. In geheel India is Maandag het ein de van Gandhi's vasten gevierd. Van het front bü Konitza: De Griekse minister van oorlog (met verrekijker) en- generaal Antonopoulus volgen met spanning de operaties van het Griekse leger tegen de rebellen. Woensdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters Bo t/m Brh, aan het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Het is de Heerlense recherche gelukt de op 23 October j.1. gepleegde gewa pende roofoverval bij een aannemers firma aan de Grasbroekerweg te Heerlen tot volledige klaarheid te brengen. Zoals bekend, werd reeds de dag na de overval aangehouden Van der L. uit Heerlerheide. Daarna is ge arresteerd L. uit Arnhem, terwijl zé kere de V. uit Amsterdam zich toen vrijwillig heeft gemeld. Dit trio is thans nog met een tweetal gecomple teerd: zekere M. K. en H. B., beiden uit Amsterdam. Alle daders hebben een volledige bekentenis afgelegd. De beide laatstgenoemden zijn te Maas tricht aangehouden. Zij werden niet al leen verdacht van deze overval, doch ook van elders gepleegde diefstal. Te Baarle Nassau is kort geleden des avonds een wagen gesignaleerd, die op de stoptekens van douane en politie geen acht sloeg. Met razende snelheid kwam hij door het dorp en is via de doorlaatpost BaarleJNassau grens, Bel gië ingereden. Men vermoedt hier met een nieuw geval van smokkel per pantserauto te doen te hebben. Naar wij vernemen zal de Jacht- vliegschool van de Legerluchtmacht Nederland dit jaar uitgebreid worden met een oefeneskader van moderne ja gers. Zestien „Mëteor"-vliegtuigen zul len daartoe worden afgeleverd. Er zal bovendien een oefen-radar organisatie opgebouwd worden. Deze zal met de „Meteor"-afdeling de grondslag vormen voor de toekomstige luchtverdediging. Zoals men zich zal herinneren werd het eerste „Meteor"-straalvliegtuig van de Legerluchtmacht Nederland in de afgelopen herfst verwacht. By beschikking van de minister van Onderwys, Kunsten en Weten schappen is met ingang van 14 Ja nuari 1948 het Ryksmuseum „Zuit derteemuseum" in het .leven ge roepen, hetwelk te Enkhuizen ge vestigd zal zyn. Voor de vijftigste Koninklijke. Ne derlandse Jaarbeurs, welke van 6 tot en met 15 April zal worden gehouden, heeft thans het ruimte-tekort een ont stellende omvang aangenomen, zo wordt van de Jaarbeurszijde meege deeld. Niet minder dan 600 firma's en sommige van hen reeds voor de vijfde keer hebben wegens dit ge brek aan beschikbare standruimte van deelneming moeten afzien. De door hen in totaal aangevraagde ex positie-ruimte bedraagt rond 53.000 m2, waartegenover slechts rond 30.000 m2 beschikbaar was. Neemt men hierbij dan nog in aan merking, dat de buitenlandse collec tieve inzendingen de plannen hunner groepen aanmerkelijk hebben geredu ceerd in verband met het ruimte-te- kort, en voorts, dat nog regelmatig nieuwe aanvragen om standruimte bij het Secretariaat der Jaarbeurs bin nenkomen, dan is een schatting van het ruimte-tekort op 25.000 m2 aan de lage kant. Goed gekoSen behang van grote betekenis voor lichamelijk en geestelijk-welzijn (Eigen berichtgeving). Een journalist met een veeljarige staat van dienst komt wel eêns tot de conclusie dat er weinig dingen zijn waarover hij in verloop van jaren niet heeft geschreven. En dan staat hij plotseling voor een doodgewoon iets, dat hij alle dagen 1 gezien heeft maar waarvoor hij eigen lijk nooit voldoende belangstelling heeft getoond. Dat is behang. EEN PRIJSVRAAG. Dat het ontwerpen van behang tot de schone kunsten mag worden gerekend hebben we eigenlijk pas goed beseft toen we op de Prinsengracht in Am sterdam tegenover de heer F. C. Doo- deheefver zaten, die in zijn bedrijf een „Rath en Doodenheefver Prijsvraag" had uitgeschreven en daarop van Neder- Het Britse en Amerikaanse mili taire bestuur in Duitsland heeft te Berlijn de bepalingen van een hand vest bekendgemaakt, dat tot doel heeft de ontwikkeling van de Britse en de Amerikaanse zone tot een zelfstandige economische eenheid te bevorderen, die niet langer financi eel door Engeland en Amerika be hoeft te worden gesteund. Volgens het handvest worden het Brits-Amerikaanse bureau voor im- ea export en het gemeenschappelijke De nieuwe Sovjet-ambassadeur te Washington, de heer Alexander Panyush- kin (links) in het Witte Huis, alwaar hy zUn geloofsbrieven aan President Truman overhandigde. De nieuwe ambassadeur is geïnterviewd door jour nalisten, tot wie hij zeide, dat zijn opgave is betere verhoudingen tussen de Ver. Staten en de Sovjet-Unie te bevorderen. deviezenbureau tot een eenheid, die volledige bevoegdheid bezit om de ex port van de dubbele Zone tot een zo hoog mogelijk peil op te voeren. Directeur-Generaal van het georga niseerde bureau wordt William John Logan, een Amerikaanse bankier, die zich uit zaken heeft teruggetrokken. J. H. Cahan van het Britse ministerie van Financiën wordt onder-directeur. Het handvest is opgesteld overeen^ komstig de herziene bizonale fusie overeenkomst, die de vorige maand te Washington is gesloten. Het nieuwe bureau, dat zal worden geleid door 'n raad van commissarissen, bestaande uit de financiële en economische ad viseurs van het Britse en Amerikaan se bestuur, zal onmiddellijk stappen doen om het bestaande apparaat voor de controle van de buitenlandse han del der beide zones efficiënter te doen functioneren. Volgens de herziene bizonale over eenkomst zal Amerika, uit hoofde van zijn grotere financiële deelneming, de meeste zeggenschap in het nieuwe bu reau hebben. Het ligt in de bedoeling, dat de taak van het bureau zo spoedig mogelijk door het Duitse bestuur wordt over genomen. Er zal Duits personeel wor den opgeleid om te zijner tijd het ge allieerde personeel te vervangen. De ter beschikking van het bureau ge stelde deviezenbronnen zullen worden aangesproken, opdat de -voor de staats huishouding en de ontwikkeling van de export der dubbele zone benodigde grondstoffen kunnen worden aange schaft. Het bureau is bevoegd ten be hoeve van im- en export overeen komsten te sluiten voor de levering van goederen en diensten en voorts om alle maatregelen te treffen die no dig zijn in het belang van handel en industrie. Dr. HUYSMANS GERIDDERD. Naar wy vernemen is dr. G. W. M. Huysmans, de afgetreden minister van Economische Zaken, benoemd tot Rid der in de Orde van. de Ned. Leeuw. landse kunstenaars niet minder dan 894 ontwerpen had gekregen. Er werden vier prijzen voor de groep „Back'grounds" uitgereikt, resp. aan n.ej J. Bottema. aan de binnenhuis»ar- chitecte mevr. J. W. van Kranendonk en aan de heren B. C. Jongejan en G. Poldervaart. Eveneens waren er prijzen voor dé coratieve behangsels, waarvoor de prij zen gedeeld werden door de heren P. Koorstra, Ph. ten Klooster, G. Kerk- hoff en mej. Moolenschot. Er waren nog heel wat eervolle vermeldingen en .opmerkenswaardige ontwerpen" welke wij niet nader zullen bespreken omdat deskundig beoordelen van behang eigenlijk al een kunst op zichzelf is. Trouwens, er waren heel wat ont werpen geëxposeerd, ook vay. Franse kunstbroeders, die buiten mededinging hebben meegestreden. Zp zijn, om het zo eens te noemen, de oude rotten in het vak, maar de praktyk heeft bewe zen, dat ook Hollandse kunstenaars iets goeds kunnen bieden en deze prijs vraag heeft het zeer verblijdende re sultaat gehad, dat tal van jonge en veelbelovende krachten naar voren zijn gekomen van wier talent men voor de toekomst grote verwachtingen heeft. DE BETEKENIS VAN HET BEHANG. In een interessante causerie heeft de heer Doodeheefver doen uitkomen, dat men na de vorige wereldoorlog zijn levensdrang o.a. bleek uit te leven in een orgie van klanken en kleuren, maar daarop volgde de bezinning althans vcor de kleuren en de „effen baan" begon steeds meer in de mode te ko men. Na al het geschreeuw was het een verrukking weer een poging tot een evenwichtige aankleding mee te ma ken al waren niet alle evenementen even geslaagd. Een dame mét smaak zal niet precies gekleed gaan als haar vriendin, nie mand zal door geiyke rangschikking van dezelfde meubelen een 'ander na- apen en als men gasten hetzelfde menu voorzet dat men daar heeft gekregen, maakt men z:ch belachelijk. Waarom valt het dan niemand op, dat men vaak overal gelijksoortig be hang heeft. Is behang dan van zo ondergeschikte betekenis, dat men er geen aandacht aan moet schenken? Denkt men er wel aan, dat het een kamer ruimer of enger kan doen schy- nen, dat de kleuren elk voor zich een niet te onderschatten invloed op onze stemming kunnen hebben? Men is, na de bonte periode, naar het effen behang overgegaan dat ook nu nog by vele interieurs op zyn plaats is maar vervlakking moet worden te gengegaan en het is interessant te zien, dat juist na deze rustperiode het pu bliek weer een duidelijke voorkeur voor meer kleur en ander ornament begint geven. Als in de naaste toekomst utility- meubelen de hoofdtoon zullen voeren kan de wand alleen nog iets persoon lijks aan het interieur geven. ONZE KUNSTENAARS Na deze prysvraag is gebleken, dat onze kunstenaars het gewaagd hebben Met ingang van 21 Januari is by K.B. benoemd tot minister van Eco nomische Zaken Prof. Dr. J. R. M. van den Brink te Laren (N.H.), hoog leraar te Nymegen en lid van de Eer ste Kamer. Prof. Van den Brink zal de jongste minister zijn in het huidige kabinet. Hij is tevens de meest jeugdige minister, die ooit een Nederlandse regering ge sierd heeft. Dr. C. Lely, die in 1891 mi nister van Waterstaat, Handel en Nij verheid werd in het ministerie-Tien hoven, had toen de leeftijd van 36 ja ren bereikt, hetgeen reeds een uitzon dering genoemd kan worden. Later, in 1934, trad mr. M. P. L. Steenberghe op 35-jarige leeftijd in 't derde ministerie- Colijn als minister van Economische Zaken op. Ook Mr. Dr. J. Donner, die in 1926 minister van Justitie werd, had toen de leeftijd van 35 jaar. Wat de jeugdige leeftijd betreft, worden allen overtroffen door de thans benoemde functionaris, die 12 April 1915 te Laren (N.-H.) geboren werd en dus pas 32 jaar is. Maandagmiddag om kwart voor vijf plaatselijke tijd hebben de Nederland se en Republikeinse delegaties aan boord van de Renville de zes punten van de commissie voor goede diensten, welke gevoegd zijn bij de politieke grondslagen van de overeenkomst, of- ficiëel aanvaard. Het betreft de vol gende punten: a) kwestie van de souvereinlteit; b) de representatie van de voorlo pige federale regering: c) het continueren van het gebruik maken van de goede diensten der commissie van de Veiligheidsraad; d) het plebisciet; e) de conventie voor het samenstel len van de grondwet; fde speciale verhouding tot de Verenigde Staten van Indonesië. In de openbare vergadering van gis termiddag werd een brief overhandigd van de Nederlandse delegatie, waarin wordt verklaard, dat de Nederlandse delegatie van de Nederlandse regering toestemming heeft ontvangen deze zes punten te accepteren met de toevoe ging, dat de Nederlandse delegatie op deze zes punten commentaar zal ge ven in een later te zenden brief, zo dra instructies van de Nederlandse re gering. zullen zijn binnengekomen, hetgeen zeer binnenkort per telegram wordt verwacht. Een niet alledaags verschijnsel heeft Zich te Neerkant (gemeente Deurne) voorgedaan. Grote zwermen kerk- kraaien hebben deze winter een aan val gedaan op de toren van de kerk te Neerkant. Het gevolg hiervan was, dat het dak zwaar beschadigd werd. Men heeft nu een gedode kraai aan het torenkruis gehangen en nu blijven de vogels weg. Zodra de weersomstan digheden beter worden zal de schade hersteld worden. Metropoliet Nicolai, de orthodoxe Aartsbisschop van Beieren, is door de Amerikaanse militaire politie gearres teerd onder beschuldiging' van spion- nage ten behoeve van de Sowjet-Unie. Men verdenkt de Metropoliet er van, dat hij in verbinding heelt gestaan met Russische geheime agenten en een lijst van in Beieren vertoevende Russische vluchtelingen naar Moskou heeft ge zonden. de platgetreden paden te verlaten en dat zij nieuwe wegen hebben gevonden. Nu zal er een kern komen van doel bewuste en begaafde medewerkers uit eigen land en ons interieur zal ze ker mede door de keuze van het be hang de de bekoring, de warmte en de artistieke voldoening geven waar- dooi onze woning weer een eigen ca chet zal krijgen. Het is verblijdend, dat een vaderlands bedryf ons de betekenis van het goed gekozen behang heeft verduidelykt. Het gaat hier niet om wat meer of minder bont bedrukt papier, het is een zaak van grote betekenis omdat het een deel uitmaakt van de kleine ruimte waarin wij dagelijks vertoeven en dat ons meer beïnvloedt dan wij -oit vermoed heb ben. Behang is geen papier waarmee wy onze muren beplakken. Het is een schilderij van groot formaat, dat ons oog moet bekoren, onze gedachten rust moet geven en ons kunstgevoel moet bevredigen. Ad.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1