SPANNENDE STRIJD OM DE TOTO I i ii D TERRA INCOGNITAdoor J. D. VAN EXTER am ml om door J. D, v. Exte Wij spelen Bridge v_ Durf te L even Bookmakers van de baan! Vroege lente in de bollenstreek AH HABIJ EN VERRE Vier jongens in de wolken Wu LUISTEREN NAAR.... w ABONNEERT OP DIT BLAD Doelverdediger van Ajax gearresteerd S. O. S.-raadsel opgelost Spanje in Ronde van Nederland De stop-watch in de koe Beter laat dan nooit "N Oude moordzaak opgehelderd Vis-electrocutie van BOEK tot BOEK Als het verleden donker is im feuilleton pe paardensport ih Nederland, en -t ^zonder de draf- en rensport ataat of valt met het al of niet op nieuw invoeren van de totalisator. Een deel van de opbrengst hiervan hln besteed worden om flinke prü- jen uit te loven. Zonder hoge prü- kan nif eenmaal geen dure draver worden gehouden, vnnder totalisator is het fokken van ima renpaarden niet lonend.. De teilen moeten worden opgedoekt of verdwijnen naar 't buitenland, en met l verdwijnt een bron, die anders mis- chied wel eens kostbare deviezen had kunnen opleveren. Behalve de houders van ren- en Hrafpaarden profiteerden ook de fok kers van tuig- en trekpaarden van de totalisator. Zelfs de veefokkers werden bü bet verdelen van het batig toto saldo niet vergeten. Geen wonder dus, Lt vele paardenliefhebbers, en ande ren met hen, op het ogenblik verlan gend uitzien naar de behandeling van bet ontwerp totalisator-wet. Binnenskamers hebben de Kamer leden het wetsontwerp reeds bespro ken, maar de getrokken conclusies, blij kende uit 't voorlopig verslag, hebben de voorstanders niet al te optimistisch gestemd inzake het eventuele eind resultaat. Dat bleek uit de in hotel Wil lems in Groningen gehouden perscon ferentie, waar de heer R. E. Siemens uit Uithuizermeeden als voorzitter van het Centraal Bestuur voor 'tTNed. draf- e/i renwezen de door de Kanterleden geopperde bezwaren bestreed. Deze be zwaren zijn deels van principiële, deels van zakelijke aard. Aan grenzen gebonden, De heer Siemens meende, dat voor standers van een gereglementeerde staatsloterij onmogelijk tegenstanders kunnen zijn van een gereglementeerde en aan bepaalde lage limieten gebon den totalisator. Velen vergeten volgens spreker, dat dit de beste bestrijding is van de bookmakers, die door het ver lenen van ongelimiteerd crediet,reeds velen ongelukkig hebben gemaakt. Bo vendien wordt geen belasting ontdoken Gebleken is, dat in het Westen van het land honderden meedoen aan grove gokpartijen. op de uitslagen van bui tenlandse, vooral Franse coursqs. Wan neer niet wordt ingegrepen is het niet onmogelijk, dat in deze verwarde na oorlogse tijd het drafwezeh meer en meer in handen komt van personen met wie geen fatsoenlijk mens te maken wil hebben. Het is 'n publiek geheim, dat bookmakers vóór 1940, door subsidies te verlenen, het bestaan van diverse courses wisten te besten digen. Toto in 1911 verboden. In geen land ter wereld is de totali sator verboden. In 1911 gebeurde dat vrij onverwacht in Nederland door het toevoegen van het amendement-Van Vuuren met één stem meerderheid -• aan de nieuwe zedelijkheidswet. De heer Siemens betreurde het dat er zo weinig deskundigen op dit gebied in de Staten-Generaal zitting hebben. In het bijzonder wees hij op het be lang van een bloeiende paardensport als tegenhanger van ver doorgevoerde mechanisatie. Het spoort de mensen aan tot meer interesse en daardoor groter liefde voor het dier. Het verdiept de kennis van en waardering voor het paard. Wedden op een paard is dan ook' geen domweg gokken, maar het, tast bare resultaat van scherp waarne mingsvermogen. In tegenstelling met Engeland, waar men weken van te vo ren reeds zijn inzet kan betalen, kan dit in Nederland slechts op. de renbaan, als reeds bekend is welke paarden die dag en onder welke omstandigheden zullen meelopen. Ook voor het vreemdelingenverkeer is de wederinstelling van de totalisator, volgens de heer Siemens, dringend noodzakelijk. Deze missen hier hun toto. Het dagelijks bestuur van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingenverkeer heeft de Kamerleden in een uitvoerig schrijven verzocht mee te werken tot het spoedig aannemen van de totalisa tor-wet. Met hot A.N.V.V. zetten de georganiseerde paardenliefhebbers alle zeilen bij zoveel mogelijk tegenstan ders. die in alle politieke partijen voorkomen, tot voorstanders1 van de toto te maken. En, eindigde de heer Siemens, als de wet is aangenomen kunnen we 14 dagen later al draaien, cmdat alle matefiëel nog voorhanden is In het gunstigste geval zal dat ech ter nog wel halverwege het komende seizoen worden. CODvrizbt R.D.P. Het zachte weer van deze winter heeft een aantal crocussen misleid. In Sassenheim bloeit reeds de nieuwe oranje-gele dr. J. P. Lotsy crocus. De ze crocus is het resultaat van krui- singsproeven van een Roemeense met onze gewone gele crocus, genomen door dr. W. E. de Mol, die, om de overleden erfelijkheidsonderzoeker, dr. o P. Lotsy te eren, dit bolgewas diens naam heeft gegeven. Tydens een mode- shouw te Stock holm hebben de Engelse manne quins May Ham- lyn en Eve Phil lips een order van 20.000 pond voor haar land weten te boeken. Voor bo vengenoemd bedrag zullen 1200 ja ponnen worden geleverd xTwee dekschuiten met bunkerkolen 'kapseis den in de IJmuidense vissershaven, doordat geen rekening gehouden werd wet het dalen van het water bij het vastleggen van de schuiten. Tweehon derd ton bunkerkolen verdwenen in de diepte. xIn Den Haag is in de r.acht van Zaterdag op Zondag inge broken in een juwelierszaak aan de Boekhorststraat. Er werd voor een waarde van f 20.000 meegenomen x In België waren het vorig jaar de spoorwegtarieven met 10 pet. verlaagd. Thans zijn echter als gevolg van de Prijsstijgingenvoor spoorwegmateriaal de oude tarieven weer ingevoerd. x Be Harlinger vissers kunnen op de Waddenzee geen brood meer verdie- nen> waarom zij er bij de overheid met klem op hebben aangedrongen om op het IJselmeer te worden toege- aten. x— De Franse acteur Samson 'ainsilber sprong van het toneel van 3 ,-Comedie des Champs Elysees" te mijs en begon een gevecht met de 3nticus Jacques Lemarchand, die een hte critiek van het optreden van 3 acteur had geschreven. xVijf fc-vapende mannen hebben een ov.er- j" Sedaan op de Ottman bank te Na- oes in Noord-Palestina, waar de ro ers het geld meenamen. Buiten wer- fcn zij echter door Arabieren gevan- Igenomen en aan de politie uitge roerd. xZondagmorgen is Er- luht <"0up' generaal bij de Italiaanse *rnacht, in zijn woning door een cl° jleman neergeschoten. De politie 33<i een inval op een verdenking van l ,f?r<^sPel en zou uit zelfverdediging m n gehandeld. xDe Engels- str" ^eywo°^ heeft een fluitje gecon- ueerd, dat nauwkeurig de lokroep n rte rat nabootst. Op deze manier het mogelijk ratten tc lokken en "h te vernietigen. Deze nieuwe rat- hvanger heeft fluitjes naar Ameri- en Nederland geëxporteerd en er 111 reeds nieuwe orders binnengeko- vTJ, De gemeente Waalwijk •k*» begroting 1948 sluitend ge it K»n Pn n'e'; a"een r*e Persone- r "Rusting verlagen, maar houdt ook 16 mille over. Een witte raaf! DE SURINAAMSE DELEGATIE VOOR DE RIJKSCONFERENTIE VOOR DE WEST IN KASTEEL OUD-WASSENAAR. Zittend v.l.n.r.: A. Karamat AJi, Dr. Buiskool, Mr. Pos, Mr. Lim Apo. Staand v.l.n.r.: Ezechiels (secr.), Salikin M. Hardjo, FIndlay (pers), Kaulessar Sukul, de Miranda, Wijngaarde. De dertienjarige Jimmy Hart- zell uit Troy, Ohio, heeft blijk ge geven iets opgestoken te hebben van de tochtjes, welke hij in het particuliere vliegtuig van zijn va-1 der had mogen meemaken. Dezer dagen besloot hij het na melijk eens op eigen houtje ie proberen. Tezamen met drie ka meraadjes sleepte hij de machine uit de hangar, stapte in, startte envloog. Twee uren lang bleef het ondernemende v viertal in de wolken. Toen kregen de passa giers er genoeg van en Jimmy zette de kist netjes aan de grond op een stuk bouwland. Jimmy begreep niet best, waar om hij achteraf toch nog straf kreeg te incasseren. XV Een 4-schoppenspel, dat een bijzondere behandeling vraagt. Het volgende spel, waarop Zuid 4 schoppen moet spelen dus 10 sla gen .moet maken dient men eens nauwkeurig na te spelen. De kaartverdeling was als volgt: S. 9 - 5 - 3 - 2 H. h R. 9 - 5 - 3 KI, a - 6 - 5 - 4 - 3 S. a - b -10 - 8 S. H. v - 3 R. 8-7-6 KI. 10-9-8- H. b - 10 - 9 - 8 - 7-6-5-4-2 R. h - b - 10 K. h. 6 - 4 S. h - v - 7 H. a R. a-v-4-2 KI. v - b - 2 West kwam op met harten vrouw en het spel is als volgt te maken: le slag: W. h.vr. - heer - 2 - aas. 2e slag: Z. sch.heer - aas - 2 - har ten 4. 3e slag: W. kl. 10 - aas - heer - 2. 4e slag: N. ruiten 3 - 10 - vrouw - 6 5e slag: Z. ruiten aas - 7 - 5 - boer. 6e slag: Z. kl. vr. - 7 - 3 - harten 5. 7eslag: Z. kl.boer - 8 - 4 - harten 6. 8e slag: Z. ruiten 2 - 8 - 9 - heer. 9e slag: O. h 7 - scli. 4 - h. 3 - sch. 5. 10e slag: N. kl. 5 - h. 8 - sch. 6 - kl. 9. 11e slag: Z. r. 4. West moet troeven met boer of 10 omdat anders N. overtroeft met de 9 en Zuid nog sch. vrouw maakt. Heeft West met boer of 10 ingetroefd dan moet hij van 10 of boer - 8 naar troef 9 en vrouw - 7 van Zuid spelen, waardoor deze laatste twee slagen steeds door N.-Z. worden gemaakt. Van bijzondere betekenis is het introeven in de 9e slag met sch. 4. WOENSDAG '21 JANUARI Hilversum I, 301 M., geeft nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10.30 u. N.C.R.V.: 7.30 gr.muziek. 9.00 Bij de jonge zieken. 9.30 Werken van Bach en Franck. 10.30 Morgendienst. 11.00 Schubert. 11.30 Hoorspel voor de jeugd. 12.00 Orgel. 12.33 Ancora Trio. 1.15 Piano: 1.45 Telemann-cyclus. 2.30 Continental-quintet. 3.15 Ka mermuziek. 4.15 Meisjeskoor. 4.45 Hoorspel voor de jeugd. 5.35 Metropole-orkest. 6.00 Dameskoor. 6.30 Regeringsuitzending. 8.25 Concertgebouworkest. 10.45 Avond overdenking. 11.30 Rustige avond klanken. Hilversum II, 415 M. geeft nieuws om 7, 8, 1, 6, 8 en 11 uur. V.A.R.A.: 7.15 gram.muziek. 9.35 Piano. V.P.R.O.10.00 Morgenwijding. V.A. R.A.: 10.20 Onze keuken. 11.00 Non-stop-programma. 12.00 Vin- centino. 12.30 Kilima Hawaiïans. 1.20 Orkest Malando. 2.15 Jeugd- concert. 3.00 Hoorspel voor de jeugd. 3.45 De Regenboog. 4.15 Vragen staat vrij. 4.45 Het stond in de krant. 5.15 gram.platen. 6.20 The Ramblers. 8.15 Omroep orkest. - 9.15 Uit Neêrlands verle den. 10.05 Kwartet Jan Corduwener 10.45 Boekbespreking. 11.35 gr.pl. De doelverdediger van Ajax, Keizer, is einde verleden week door de doua nerecherchedienst te Amsterdam on der verdenking van deviezensmokkel gearresteerd. Hij bevindt zich op het ogenblik in voorarrest. Keizer reisde regelmatig op en neer naar Engeland en werd op een dezer reizen op het smokkelen van deviezen betrapt. In dit stadium van het onder zoek acht de douanerecherche het niet wenselijk, dat verdere bijzonderheden worden bekend gemaakt. De plaats van Keizer in het eerste elftal van Ajax is intussen ingenomen door de doelverdediger van het twee de elftal, Leenvaart. Naar bekend heeft keeper de Munck van Sitt. Boys reeds «enige tijd geleden overschrijving aan gevraagd naar Ajax. In geen geval, zo deelde de .voorzitter van Ajax, de heer Koolhaas, mede, kan de Mupck vóór het volgende seizoen de plaats onder de Ajaxdoellat innemen. Het .aadsel van het S.O.S.-bericht in een fles. die Zondagmiddag op het Scheveningse strand werd gevonden, is thans opgelost. Het is de politie te 's Gravenhage gebleken, dat men hier te doen heeft gehad met een kwajon gensstreek. Twee jongetjes uit Den Haag, de dertienjarige M. C. van M. uit de Anthonie Duyckstraat en de 11- jarige R. A. F. uit de Willem de Zwij gerlaan, hebben bekend het bewuste S.O.S.-bericht te hebben geschreven en vervolgens het flesje in zee te heb ben geworpen. Toen een van dc jongens via de ra- djo hoorde, Welke gevolgen hun daad had gehad, kreeg hij wroeging en biechtte alleseerlijk aan zijn ouders op. Direct werd de politie van de toe dracht op de hoogte gesteld. Het comité „Nationaal Sportgebeu ren" heeft thans van de Spaanse wie lerbond bericht ontvangen, dat vier Spanjaarden aan de eind April te hou den 1700 km. lange ronde van Neder land zullen deelnemen. Het zijn: Capo. Spaanse kampioen van de weg en Spaans uurrecordhouder; Rodriguez, winnaar van de ronde van Catalonië in 1947; Ruiz en Gual. Naar bekend zullen voorts Italianen en enkele Lq- xemburgse renners aan deze ronde deelnemen, terwijl het vrijwel zeker is, 'dat ook de Franse en Belgische honden een aantal renners zullen in schrijven. Voor de koe is het leven een onge compliceerde zaak. Daarom zal de.koe met een uitdrukking van; „wat kan het mij schelen" naar de man met de stop-watchgekeken hebbèn. Deze man echter, een student in Engeland, heeft het een en ander geconstateerd, dat van belang zou kunnen blijken voor de veeteelt: gemiddeld graast een koe zeven en een half uur bij daglicht en twee en een half uur in het donker. Voor het herkauwen gebruikt zij per etmaal bijna zeven uur. Voor het uit zoeken van het voer en voor het kau wen is gemiddeld bijna vijf uur nodig. De koe brengt elf en een half uur liggend door. Per dag legt een koe-in- de-wei ongeveer vier kilometer af. De uitleenbibliotheek van Put- ney (Londen) kreeg dezer dagen een boek teruggezonden, dat in 1916 was uitgeleend. De afzender schreef er bij: „ik heb er dikwijls aan gedacht doch kon mijzelf er nimmer toebrengen te doen, wat ik wist te moeten doen. Ik was negen-entwintig jaar, toen ik het boek leende, en nu op mijn zestigste jaar, vertrouw ik dat u het boek wilt accepteren met mijn van harte gemeende ver ontschuldiging. Men acht het niet uitgesloten, dat er licht is gekomen in een te Breda op 17 Mei 1929 gepleegde moord op de 24-jarige mej. V. de E. De jonge vrouw werd met een hard voorwerp in hdar woning gedood en 200 gulden werden uit de woning gestolen. Des tijds heeft deze moord heel wat be roering gewekt. De politie slaagde er niet in de dader te orttdekken. Nu is te Breda een uit het Vreemdelingen- Legioen ontsnapte jongeman aangeko men, die vertelt, dat hij in een zie-' kenhuis te Oran kennis gemaakt heeft met iemand uit het Vreemdelingen- Legioen, die zich in een vertrouwelijk van mej. v. d. E. De Bredase politie onderzoekt in hoeverre deze 'gegevens gesprek uitgaf voor de moordenaar overeenstemmen met de bekende fei ten. In Westfalen zijn proeven genomen met de toepassing van electriciteit voor het vangen van vis. Een vernuf tig apparaat zet een bepaalde opper vlakte water onder stroom, waardoor de vissen verdoofd worden. Wanneer de stroom uitgeschakeld wordt, houdt de verdoving ong enkele minuterf aan. Deze maethode maakt het mogelijk, uitgestrekte teeltgebieden van minder waardige exemplaren en roofvissen te ontdoen. Misbruik wordt gestraft.... door H. G. WolthuizenKoolhaas, met illustraties van Chr. Leeflang. Uitge verij Carpe Diem te Barendrecht. Dit boek speelt zoals aan de bin nenzijde van de omslag gemeld wordt „ergens" op het vlakke land, dicht bij de zee in Noord-Holland waar de wind kan jagen en de storm bulderen en waar een boerderij staat. Het is geen streekroman en ook geen boe renroman in- de bekende zin van het woord. Wat is het dan wel? Het is een verhaal, dat zich overal kan afspelen in elke boerderij, in wel ke plaats van ons land die ook staan moge, want het boek 4mist de sfeer en het dia lect van een be kende streek. Er wöl'dt van het boerenbedrijf 7.ó weinig verteld, dat dit drama zich in elke behuizing zbu kunnen afspelen. Inderdaad, een drama, maar één dat niet boeit, dat geen medelijden wekt, noch met de figuur van de hoofdrol speler, de in zichzelf gekeerde altijd norse Tjebbo, die zijn jong gestorven vrouw niet kan vergeten, noch met de vele bij-figuren waarvan het meisje Else nog de meest markante persoon lijkheid mag heten. Zielsconflicten welke niet worden opgelost, leed: dat zich niet uit, maar door de schrijfster tot in de vezels wordt uitgerafeld, een doorbreken door het grauwe wolken dek van de zon, die één ogenblik voor al die misluke levens een blijvende toekomst schijnt te openen, maar die plotseling weer verdwijnt om man en vrouw in een onheilspellende duister nis achter te laten. Het is geen opwekkende lectuur, er is geen happy end, het is alles grauw en donker in en om deze mensen en het enige, dat wij in dit boek kunnen waarderen zijn de illustraties, welke de hand van een vaardige tekenaap verraden. Ad. 79. Intussen komen ook andere dieren uit het kreupelhout te voor schijn. Ze zijn nieuwsgierig gewor den. En Wetsnavel, die nooit lang achter elkaar zijn moncl kon houden, vertelt aan ieder, die het horen wil, hoe Pim, Pam en Pom naar het kasteel zullen toegaan om Gerrit Kraai gevangen te nemen. 80. „Deze drie honden", roept Wetsnavel, terwijl hij op Pim, Pam en Pom wijst, „zullen eens laten zien, dat zij niet bang zijn voor 'n spook, zelfs al was het een tweeling!" Met bewondering kijken alle bos- cjieren de drie dappere honden aan en achter Pim, Pam en Pom zet zich een hele stoet van nieuwsgierigen in be weging. Door: HILLFGONDA VAN REENEN Gehuld in het verrukkelijke badla ken, dat mrs. Stone hem ter beschik king gesteld had, keerde hij naar de slaapkamer van de Stones térug, waar Stone, alvorens zich aan het dekken van zijn tafels en andere bezigheden te wijden, de volgende kledingstuk ken gereed had gelegd: Een smokinghemd, een heel klein beetje gerafeld aan manchetten en knoopsgaten. Een smoking, zorgvuldig afgeborsteld. Een zwart strikje. Een vilten hoed. Een lichte overjas. Lak schoenen; keurig gestopte sokken; een paar schone zakdoeken. Wat deed het er toe of al deze din gen aan kapitein Shell of een ander behoord hadden? Zij pasten hem goed en zij stonden hem ook behoorlijk. Oom Osborne, hoe zachtaardig hij ook geworden scheen, zou toch de vogel verschrikker in het gelapte flanellen pak en de kapotte schoenen niet ge- düld hebben. Neen, oom Osborne was hard, zóu geen verontschuldigingen hebben voor een neef, die zich had la ten gaan die. zich in elk geval te ver had laten gaan. Het was maar goed geweest, dat hij zich tot Stone gewend had, die sir Os borne en zijn hardheid begreep, sir Osborne en zijn strenge opvatting, be grensd door de omstandigheden van zijn eigen stand. Hét was werkelijk 'n goede greep geweest. Maar daar was Stone al weer terug, de kleren mon sterend en zeggend: „De schoenen hebben hun beste tijd gehad, dat weet ik wel, maar zij zijn van een goede kwaliteit. En wat eens goed geweest is, blijft altijd goed. Ik moest ze ver kopen voor mr.Corinder, u weet wel, mr. John, die uit Eton wegging het eerste jaar, dat u er was. Het is jam mer, dat ik geen hoge' hoed en zwarte jas voor u heb: Soms heb ik er een paar. Maar zo gaat het ook wel het gaat best voor een jonge man, die eenvoudig bij zijn oom gaat dineren. Werkelijk mr. John, u bent volwassen geworden. Er is niets jongensachtig meer aan u". „Ik heb geleerd in een school, waar jij nooit geweest bent, Stone. Daar wil ik om verwedden wat je maar wilt. Jij hebt het altijd goed gehad, hè?" „Ik cn mijn gehele familie hebben gelukkig altijd baantjes bij de juiste families kunnen krijgen, mr. John. Zij zijn als een muur om »je heen, zeg ik altijd". „Ja, als de muur waar hij doorheen gebroken was. Maar thans was hij weer terug, blij zich weer aan de bin nenkant te bevinden. „Ah, en aan de buitenkant van die muur, ouwe jongen?" „Daar had u geen kijkje moeten ne men, mr. John". „Niet?" „Iedereen heeft zijn eigen stand en zijn eigen plaats, sir". De man had gelijk. Geruststellend en troostend gelijk. Je kon je eige omgeving niet verlaten en een andere zoeken en wachten, dat je je er thuis voelen zou. En hij vroeg: „Als ik het vanavond in orde breng, Stone, zou je dan hier een kamer voor mij héb ben?" „Kapitein Shell's regiment gaat de volgende week naar Indië, sir. Daar om koopt hij allemaal nieuwe kleren". „Ik zou .dus zijn kamer, kunnen krij gen?" „Met genoegen, sir". „Als.... „Als.... Toen sloeg het verlangen, de hunkering als een vloedgolf over hem heen. Terug te zijn in zijn oude om geving. In zijn oude gewoonte. Het verleden als een nachtmerrie achter zich te laten. Te vergeten en opnieuw te beginnen! Welk een heerlijkheid! „Stone, ik hoop, dat ik bij je terug kom". „Ik hoop het ook, mr. John. Maar inmiddels, alleen deze week, tot kapi tein Shell weggaat blijft u ongetwij feld op Beverley Place". „Je twijfelt er dus niét aan, Stone?" vroeg hij hees „dat het goed voor mij afloopt?" „Ik zal de koffér inpakken en hem sturen, zodra u belt, sir". De bemoe digende .glimlach waarmee Stone het zei! Het schonk John het laatste beet je vertrouwen, dat hem nog ontbrak. Hij stond in de Jermynstreet, pas send in het beeld van het' bekende avondleven van de omgeving, een jongeman, die er in de puntjes uitzag en ergens dineren ging. Hij wilde, dat hij een^ hoge hoed en een zwarte jas met zijden lapellen droeg en dat er rneer geld in zijn zak zat dan de paar stuivers, die hij op het ogenblik rijk was. Maar de lichte, chique overjas van kapitein Shell of van mr. Co rinder was goed en hij behoefde slechts de hoed op zijn hoofd te voe- lkn om te weten waar hij vandaan kwam. (Wordt vervolgd)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3