Stad w Omgeving, I HELDERSCHE COURANT Spoel De wetenschap in dienst van mens en dier ►O ►S Uit de mémoires van een oud-redder 3 Koopjes-dagen GERARD WORM De heer Henderikx spreekt over de vira N MISBARE CHAKEL Slechthorenden, attentie Klaas Veenstra wordt 73 jaar WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Anna Paalowna. Padvinders toonden hun kunnen Wieringen. Na-keuring van films afgeschaft 't Zand. J.V.C.-NIEUWS Breezand. Lezing over virus BerdosJ.V.C. 1 0 Feestavond M.S.F. Tweede Eskadron Pantser wagens Schaap aangevallei Purmerender Markt Schoencrême 13 in het net- Nog is Texel niet tevre- Poets-extract de een voorzet van Jullens 1 exelSchoorl Texel. Wielrijders! Ongeveer f 50.000.000 schade wordt ons land berokkend door één vlaag van de gevreesde vee ziekte „Mond- en Klauwzeer". De ze ziekte tast vrUwel uitsluitend rundvee en varkens aan, en waar schijnlijk ook vele in het wild le vende dieren (vogels, herkauwers en knaagdieren) maar voor de mens bestaat eveneens besmet tingsgevaar. Aanvankelijk stonden de mannen van de wetenschap geheel machteloos en onbekend tegenover deze ziekte verwekkers, waarbij men meende te doen te hebben met bacteriën, kleine levende organisme, die met behulp van goede microscopen zichtbaar ge maakt kunnen worden. Gedurende de plm. 40 jaar waarin aan de oplossing van dit vraagstuk wordt gewerkt, bleek dit echter onjuist Een nieuw terrein voor geneeskundig, pathologisch en bacteriologisch onderzoek werd ont dekt, „de vira". De virus, een eiwit achtige stof waarvan de chemische samenstelling nauwkeurig is nage gaan, heeft een grootte van ten naas- tebij één 5.000.000e millimeter. Er be staan een drietal typen, waarvan voor al twee voor ons belangrijke ziekte verwekkers zijn. EEN STAP VOORUIT. De wetenschap deed een belang rijke stap vooruit toen zij er slaagde de vira te riltreren, met porseleinfilters, en zichtbaar te maken. Dit werd mogelijk zodra men er in geslaagd was buiten 't levend organisme dat met een vi rus werd geinfecteerd, levende cel len te kweken. Bijzondere aandacht is wel gewijd aan de gesel van het platteland, het mond- en klauwzeer. Een barbaarse ziekte die vooral bij de koeien veel slachtoffers maakt, en maken zal als regering en boer niet ten volle mede werken aan de voorkoming en bestrij ding.'En de heer Hendrikx liet ten deze een verheugend geluid horen. Bij de bestrijding dezer epidemische ziekte in Engeland, Amerika' en Zwit serland gaat men radicaal te werk. bet aangetaste vee wordt n.I. direct afgemaakt en vernietigd. Als de re sultaten van deze weinig aantrekkelij ke bestrijding bevredigend waren, viel er veel voor te zeggen. Maar de virulentie (d.i. het vermogen om le vende organismen te beschadigen en ziek te maken) dezer smetstof is ont zaglijk groot, waarbij komt dat een epidemie uiterst snel om zich heen grijpt, waardoor alleen al om deze reden het „afmaaksysteem" sterk is af te keuren. In Nederland gaat het iets beschaafder, hier voert de weten schap een eerlijke .strijd tegen dit kwaad, wij behoeven slechts te noe men de Nederlandse bacterioloog Beyerinck. Tot onze tegenwoordige kennis hebben vele prominente bui tenlanders bijgedragen. De Engels- man Stanley bijvoorbeeld filtreerde als eerste 'de virus die de mozaik- ziekte bü aardappel veroorzaakt, de Fransman De Valé maakte zich bij zonder verdienstelijk bij de mond- en klauwzeerbestrijding, de Duitser Walt- man ontdekte entstof waarmede het vee wordt ingeënt, enz. In nauwe samenwerking met het Staats Veeartsenijkundig Instituut voe ren de veeartsen en boeren een krach tige bestrijdings-campagne. Het vee wordt ingeënt met een stof die ge kweekt wordt in de rifcellen in het huidweefsel van een embryo. Maar nten is nog niet zo ver dat men de ziekte in de hand heeft, de grootst mogelijke waakzaamheid is vereist; vooral het infectie-gevaar mag men niet onderschatten. Aan het einde van z'n lezing gaf spreker de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, bij de be antwoording waarvan de heer Hende rikx iets dieper op bepaalde onder- v erpen inging cu nogmaals wees op 't grote belang van een grondige studie van het wezen der vira en het leven hiervan in het plantaardig en dierlijk weefsel. De heer Nijkamp dankte namens de Natuur Historische Vereniging de heer Henderikx voor z'n beide zeer leerza me en interessante lezingen. is de Heldersche Courant voor een door U te. voeren advertentie-campagne. De Handeldrijvende Midden stand is hiervan overtuigd en weet, dat deze courant gelezen wordt door koop krachtige lezers; de stijging van het aantal adver teerders demonstreert dit iedere dag. Evenals verleden jaar enkele meden het geval was, zal Donderdagavond a.s. een speciale avond voor slechtho renden worden gegeven in de boven zaal van Formosa in de Koningstraat. Er zal een groepstelefoon aanwezig zijn. De avond begint om acht uur. Sterk verlaagde prijzen Ziet de Etalages KEIZERSTRAAT Laatste positie Nederlandse passa giers- en vrachtschepen, Dinsdag 20 Januari: Alkaid, 19 Jaan. van Bahia naar Rio de Janeiro; Amstelkerk, Am sterdam-West Afrika, 19 Jan. van Do ver; Amstelland, 19 Jan. van Las Pal- mas naar Amsterdam; Balanipa, Rot- terdam-Batavia, 18 Jan. Gibraltar ge- pass.; Boschfontein, 19 Jan. van Am sterdam te Mombassa; Ceram, 18 Jan. van Amsterdam te Batavia; Congo- stroom, 19 Jan. van Lo. ito naar Porto Amboim; Kota In ten, Java-Rotterdam, pass. 19 Jan. 11 uur Poit de Galle; Lekhaven, Rotterdam-Montevideo, pass. 19 Jan. Las Palmas; Lissekerk, 18 Jan.van Rotterdam te Calcutta; Lutterkerk, 19 Jan. vaha Bahrein te Karachi; Manleran, 19 Jan. van Èast Londen naar Lorenzo Marquez; Noor- dam, 19 Jan. van Rotterdam te New York; Poeloe Laut, 19 Jaan. vana Bata via naar Semaranag; Salatiga, West- Afrika-Amsterdam, 18 Jan. van Dakar; Samarinda, 18 Jan. van Calcutta naar Pacific kust; Sommelsdijk, Rotterdam- Lissabon-New Orleans, pass. 18 Jan. Quesant; Stad Schiedam, Calcutta-Ne- derland, 19 Jan. te Madras; Streef kerk, Rotterdam, 19 Jan. te Bombay; Stuyvesant, 17 Jan. van Curacao te Paramaribo; Tabian, 22 Jan. van Ba tavia te Amsterdam verwacht; Tawali. 18 Jan. van Belawan naar Nederland; Van 't Hoff. 17 Jan. van Boston te New \ork; Volendam, wordt 24 Jan. van Java te Rotterdam verwacht; Willem Ruys, Java-Rotterdam, pass. .19 Jan. 17 uur Gibraltar. „We hebben met zijn beidjes heel wat meegemaakt. Mijn persoontje en m'n kameraad Martinus Kramer. In 1913 hebben we samen meegeholpen om dat grote 10.000 tons dok van Schellingwou naar Soerabaja te brengen. We hebben toen een tijdje voor anker gelegen in de Golf van Aden om de kwaaie moesson af te wachten. Op een nacht stond ik op wacht boven op het dok. Alle hens lag te kooi, en ik maar uitkijken over het donkere water. Op een gegeven moment hoor ik een geschréeuw, 'n gejammer. Ik kijk scherp uit, en ik zie daar een omgekeerde sloep drij ven, met een man er boven op. Ik van m'n post af, naar de hut van de kapitein. Ik zeg, kapitein, zo en zo is het geval, en ik wil die man graag zien te redden. Ik vroeg of ik alle man mocht uitporren. Nou, dat mocht, maar niemand wilde mee, behalve mijn vriend Kramer. We hebben aan de kapitein gevraagd of we met z'n tweeën mochten gaan, en dat was goed. De anderen waren wel bereid om te helpen bjj het uitzetten van de boot. Zodoende gingen wij er op af, terwijl er veertien aan boord bleven staan. Ja, we ztjn de omgekeerde boot achterna geroeid, en we hadden geluk. We kregen de man in veiligheid. Het was een zekere Smit uit Flensburg, die op een convooi van drie torpedo- boten voer. Hij was overboord gesla gen. Maar wij bleven nu zo lang weg, dat onze gezagvoerder, dat was kap'- teln Lieuwen, ongerust begon te wor den. Net had hij de reddingboot klaar laten maken om ons op te sporen, toen we eraan kwamen. We waren bek-af en konden haast niet meer roeien, maar de man was gered, en dat was de hoofdzaak". DAT WAS DE HOOFDZAAK. Tot zover één der mémoires van Klaas Veenstra, de bejaarde oud redder, die Woensdag a.s. zijn 73ste verjaardag hoopt te vieren. Deze „blauwe zeeridder" zou zo heel wat mémoires kunnen vertel len, want hy heeft als zodanig een Indrukwekkende staat van dienst. Na vele scheepsrampen onder de Nederlandse kust heeft ook hy zyn bescheiden menseiyke krachten ingezet in de strijd tegefi de elementen om schipbreukelin gen aan bun greep te ontrukken. Zo heeft hy op 6 Januari 1908 mee geholpen aan de redding van 16 man van het Engelse stoomschip „Turbo". Op 13 Februari 13 man van 't Engel se stoomschip „Volta". Op 30 October 1911 werden 16 opvarenden, alsmede een zeelopds gehaald van de „City of Cologne". Op 4 October 1917 van de KW 57 „Susanna" 5 man. Op 7 Oc tober 1917 van de IJM 321 „Anna" 6 man. Op 18 April 1923 van de „Won- Toen Zaterdag bij de heer De Boer dc „J. C. de Leeuw-groep" een pad- vjndersavond hield en mej. J. Winkel deze opende, verbaasde het haar zo'n goea gevulde zaal te zien. Daar had zij reden voor, want, zoals de districts commissaris, de heer Volkmaars uit Den Helder, die ha haar sprak zei, heeft Anna Paulowna wel een bloeien de horde welpen, maar een. minder gro te troep verkenners. Voor de padvinders is 1947 anders wel een goed jaar geweest. Op de Jam boree in Frankrijk kwamen 40.000 pad vinders bijeen uit aUe oorden van de wereld. Ook een groep Nederlanders was aanwezig. In ons land zelf is grote activiteit geweest. Er is meegewerkt aan het binnenhalen van de oogst. In de Wieringermeer traden daartoe 150 pad vinders aan en er wordt aan gedacht, als de hulp wenselijk blijkt, een natio nale oogst-jamboree te houden. Het eigen districtmaakt het ook vrij goed maar er is over 't geheel een groot gebrek aan goede leiding. Om het padvindersdoel te bereiken kan men de steun van de ouders niet ontberen en spr. eindigde met de wens, dat het plaatselijk comité nauw zal sa- Onder voorzitterschap van burge meester Kolff kwam de Wierlnger gemeenteraad in middagzitting bij een. Afwezig de heren J. Borgdorff en S. Tijsen. Het eerste agendapunt, de voordracht betreffende het uitbrengen van advies aan Ged. Staten over de door hen voorgenomen invoeringvan de ver plaatsingskosten voor de secretarissen en ontvangers in deze provincie, wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Hierna komt het zoveel besproken onderwerp der filmnakeuring aan de orde. Na stemming werd de keuring met algemene stemmen afgeschaft. Met het aanstellen van de gemeente werkman, de heer J. Slikker, kan de heer J. Lont JGzn. zich niet verenigen. Hi.i meent, dat jongere krachten hier meer op hun plaats zijn. Over deze kwestie gaat de raad vervolgens in comité. Tot lid in de woningcommissie werd benoemd de heer J. W. de Boer te Den Oever. By de rondvraag brengt de heer C. J. DAMCOMPETITIE Zaterdagavond ontving het 2d* tiental van de Zijper Damclub Win kel I voor het spelen van een compe titiewedstrijd. Na spannende strijd behaalde Winkel de overwinning met U9. De gedetailleerde uitslag wa» als volgt: Zijper Damclub II Winkel I A. MulC. Amels 02 G. RademakerJb. v. d. Welle02 P. Hoedjes—J. Helder 20 S. Hoek—P. Mantel 11 P, de WitC. Lodder 0—2 S. Lenting—C. Bergman 2—0 J, BaltusJb. Korff 02 P. TuinB, v. Dijk 1—1 C. TuinJ. v. d. Molen 1—1 N. v. d. LindenD. Wiedijk 20 9—11 JVC heeft het ook Zondag niet tot u». r---—ten overwinning kunnen brengen, al- menwerken met de pl.leiders zodat ook' j1®* V hoewel zij het grootste gedeelte van de besproken drankvergunning van Den Oever ter sprake. Gaarne ziet spr. de vergunning van Westerland, welke thans toch niet gebruikt wordt, naar Den Oever overgaan, in verband met de noodzakelijkheid aldaar. B. en W. .zullen zich hierover in een prea-advies en liedje. De Welpen volgden met „Alle tot de raad wenden wanneer er meer ,per de kleedkamer opzoeken, hy wilde eendjes zwemmep in het water" en het jnformaties zijn ingewonnen. n.1. handballen" met een J-speler. spel „Mogwli's komst in de Rimboe" Na nog enkele ondergeschikte vragen De toegekende penalty werd niet be- (Onze toneelclubs moeten een paar van over lichtpunten werd de vergadering nut. Het was wel jammer, dat de deze jongens eens in de gaten houden. door de voorzitter gesloten, waarna de scheidsrechter het feit ontging, raad andermaal ln comité ging. jongens en meisjes lid zullen worden en voor hen zal gelden: eenmaal padvin- der, altijd padvinder. Allereerst traden nu, onder leiding I van akeela Winkel, de kabouters op en bi achten een gedramatiseerd verhaaltje wedstrijd in de meerderheid was. Met de rust was de stand nog 00. Even na de rust kwam Berdos op gelukkige wijze aan een goal. Er was even een misverstand, maar de bal zat. Enkele minuten hierna moest de Berdos-kee- seradeel" 2 man. Op 19 Juni 1927 van het Hollandse jacht „Urania" 4 man. En verder zou hij kunnen vertellen over tal van andere tochten naar ln nood verkerende schepen. Hierby komt nog de redding van 10 opvaren den vap de Nederlandse baggermolen „Blanka", waarvoor hem door H. M. de Koningin de bronzen erepenning met loffelijk getuigschrift werd toe gekend, en waarvoor hij van het Car- negie Heldenfonds en gratificatie van honderd gulden ontving. Deze redding werd door hem verricht in de nacht van 16 op 17 November 1928. Al deze mensen werden gered. Dat was de hoofdzaak. Het eigen leven van hem en zijn makkers in de roei- reddingboot was ermee gemoeid, maar dat telde niet. Dat heeft nooit geteld voor de mannen van de Noord- en Zuidhollandse Redding Maatschappij, die er juist op uit moesten trekken, wanneer de omstandigheden 't meest ongunstig waren. Het is inmiddels wel voldoende be kend, dat de vereniging „Moed, Vol harding, Zelfopoffering" onder haar leden mannen telt, die net als Klaas Veenstra menig keer ter redding zijn uitgevaren. Zaterdagavond houdt de ze vereniging een feestavond in Casi rio. Zeker zal Veenstra dan ook van de partij zijn, en vast een voorproefje krijgen van de viering van zijn 73ste verjaardag. Zij beloven wat voor de toekomst!). Padvindsters, geleid door mevr. R. C van Balen Blanken-Bakker en mej. B. Kooiman, voerden een paar volksdan sen uit en een propagandastuk je op en een paar verkenners tenslotte kwamen met het toneelstukje „Eerlijk duurt het langst". Er is smakelijk om gelachen, evenals trouwens o. i de andere stukjes en het spel der kleinen. Een verloting met veel fraaie prijzen liep vlot van stabel, waarna eerst de heer Bleyenburg van Wieringerwaard en vervolgens de heer Volkmaars een paar films vertoonde over het pad- vindersleven. Mej. Winkel dankte aan het slot van de avond allen die tot het welslagen-er van hadden meegewerkt. Voor de afd. Breezand van de Ned. tfath. Jongeren Bond sprak dr. de Bruyn Oüboter over „Virus". Er be stond flinke belangstelling voor deze lezing. De voorzitter, de heer J. F. van Lierop, kon dan ook een 150-tal jonge en oudere kwekers en andere geïnteresseerden ln het verenigings gebouw aan de Burg. Lovirikstr. wel kom heten, nadat hij eerst de spreek ster had beg.oet. Een Russische geleerde, prof, Iwanowski,- zo begon spr. haar boeien de lezing, ontdekte ongeveer 50 jaar geleden de aanwezigheid van „Viren' iri tabaksplanten. De .Holl prof. Betjerink toonde later aan, dat alle levende wezens een prooi konden wor den van Viren en ln 1936 kon de Amerikaan Stanley met een electro- nen-mjcroscoop het beeld van een Virus laten zien. Spr. wees op het grote belang maatregelen te nemen tegen versprei- I gen van de Band NederlandIndië kan ding van Virus. Bladluis kan in korte terugzien op een geslaagde avond, mede BAND NEDERLAND—INDIë. Zaterdagavond werd in hotel _S. Kaan te Hippolytushoef een vergadering ge houden van de afd. Wieringen van de Band NederlandIndië. De vergade ring stond onder leiding van de heer H Bosman van Amsterdam, voorzitter van het provinciaal bestuur van Noord- Holland. De vergadering droeg een bij zonder karakter, aangezien de heer L. C. Kolff, burgemeester van Wieringen zou worden geïnstalleerd als bescherm heer van de afd. Wieringen van de Band. De provinciaal-voorzitter dankte de burgemeester voor zijn bereidwillig heid in de aanvaarding van het be- scherimheerschap en vroeg de burge meester om hulp en steun bij het werk van de Band. De burgemeester zeide in zijn antwoord de gevraagde hulp toe. Hierna was wederom het woord aan de heer Bosman die een en ander mede deelde omtrent de thuiskomst en ont vangst van de uit Indië thuisvarende militairen. Spr. deed ter zake enkele denkbeelden aan de hand en spoorde de afd. Wieringen aan deze jongens een waardige ontvangst te bereiden, want dat hebben zij verdiend. Vervolgens gaf spreker de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen, welke door hem werden beantwoord. Hierna werd gepauzeerd en een kleine verloting ge houden, waarvoor enkele aardige prij zen beschikbaar waren gesteld. Na de pauze werd overgegaan tot het gezel lige deel, hetwelk met zang en decla matie verzorgd werd door mevr. Bak kerBreed van Schagen, op de piano begeleid door mevr. HelderBrommer, eveneens afkomstig uit Schagen. Een en ander werd op verdienstelijke wijze naar voren gebracht en viel bij de aan- dat de keeper circa IVj meter vóór zijn doel lijn stond. J\TC was steeds' in de meer derheid, doch kon het net maar niet vinden. De kleine kans, die Berdos nog op de ere-titel had, bleef dank zij een magere overwinning op JVC behouden. De zege was volkomen verdiend, als was de wed strijd, waarin ze, werd bevochten, aan de rommelige kant. De eerste aanvallen waren voor Berdos, en reeds spoedig moest de prima doel man der gasten handelend optreden. Han. die terugspelen van middenvoor Boa stelde Schmidt ln staat een verrassende kogel te lossen, welke rakelings naast ging Enige corners werden op de JVC* veste genomen, doch de Groen-Witte schutters hadden geen geluk. JVC wist zich 15 minuten vóór de rust aan deze druk- te ontworstelen, en enige gevaarlijke aanvallen werden door de uit stekende spil der Julianadorpers opge bouwd. Éénmaal geraakte het Berdos-doel ln groot gevaar, toen de mldvoor van JVC een hoge voorzet van rechts, één centimeter, over de lat kopte Harde wind en plotselinge hagelbuien deden geen goed aan het spel en vooral het plaatsen liet veel te wensen over Enkele minuten na de hervatting wer4 het enige doelpunt in deze wedstrijd ge scoord Bijwaard wist twee tegenstanders handig te omspelen, en schoot door een kluwen van spelers heen, de bal langs de onthutste JVC-doelman (10) Tien minuten later werd Brakenhoff, de Berdos-doelverdediger, door de arbiter uit het veld gezonden wegens ongeoor loofd aanvallen. Tevens werd JVC voor deze overtreding een penalty toegewezen Jn Schmidt hulde zich ln de blauwe ke pers-trui, en hield de elf meter schop er keurig uit, Berdos moest met 10 man verder ape- len, en ging met man en macht verdedi gen om de zege veilig te stellen. JVC wezigen zeer in de smaak, getuige het I kwam geducht opzetten, doch haar aan- warme applaus. Na afloop der vergade- vallen liepen dood op de hechte Berdoa- ring werd nog een groepsfoto van alle defensie, waarin vooral Jn Weijers ult- aanwezigen gemaakt. De afd. Wierin- Over enkele maanden zal het Ma rine-Sanatoriumfonds, dat in stilte werkt aan de bestrijding der tuber culose in de. gezinnen van marineper soneel, zijn dertigjarig bestaan her denken. In het kader van deze her denking zal op Zaterdag 31 Januari een propaganda-avond in Casino wor den gegeven, die een feestelijk karak ter zal dragen. Aan het zeer geva rieerde programma werkt mede het Felderse revue- en cabaretgezelschap ,Tot ons genoegen", dat de „Cock tail-revue" ten tonele zal brengen. Het bal-na zal worden verzórgd door da „Musical Ramblers" o.l.v. Jaap Kwak. Kaarten zyn ln voorverkoop ver- kiijgbaar tegen betaling van 0.75 bij het Sigarenmagazijn K 18 aan de Keizerstraat (tot 's avonds zes uur) en na 's avonds zes uur bij de heren G. Aanen, Lorentzstraat 101 en H. v. d. Klein, Beukenkampstraat 5. Ritmeester F. Rouffaer, gewezen conv mandant van het 2e eskadron Pantser wagens te Semarang, hoopt Zaterdag' avond a.s. om zes uur in het Zeemans huis, Weststraat 82, aan de ouders, ver loofden, familieleden en vrienden van Helderse jongens, die bij dit eskadron in Indië dienen, het een en ander over hun ervaringen te vertellen. Hy heeft voor zijn vertrek naar Nederland aan de jongens van. zijn eskadron beloofd, hun groeten aan verwanten etc. in Ne derland over te brengen, en hij heeft zeer terecht de oplossing hiervoor ge vonden door een praatavondje te be leggen. Zij die vooraf graag inlich tingen over deze praatavond ontvangen kunnen zich vervoegen aan de adres sen Joubertstraat 56 en Fazantenstraat 59. Eén der schapen van de veehouder De Graaf aan de Zanddijk werd door een hond aangevallen. Het dier werd zodanig gewond, dat het moest wor den afgemaakt. In dit verband herin neren wy aan de bepaling uit de Al gemene Politieverordening, dat bui ten de bebouwde kom van de ge meente Den Helder gedurende de maanden November t.m. April in geen geval honden los mogen lopen, juist met het oog op het gevaar dat zij voor schapen vormen. tyd de besmetting overbrengen en daar er geen afdoend bestrydingsmid' del bestaat, ls het verstandig niet te zuinig te zyn met het uittrekken en verwijderen van aangetaste planten. Met lichtbeeld liet spr. de gevolgen zien van de verkeerde zuinigheid bij het opruimen. Was het niet altyd gemakkeiyk uit te maken of een plant al of niet door Virus was aangetast, met de door spr. genoemde methode kan men het ter stond weten. Van de gelegenheid tot vragen stel len werd een druk gebruik gemaakt en spr. beantwoordde allen op een vlotte manier. Sprekend namens alle aanwezigen, die hy zelf ook voor hun belangstel ling dankte, richtte de voorz. zich tot dr. de Bruyn Ouboter, bracht haar dank voor de interessante leerzame lezing en sprak de hoop uit, dat zij. indien zich nieuwe gezichtspunten bij de studie der Viren voordeden, Breezand opnieuw met een bezoek zou willen vereren. Hy wees verder cp het belang van goede voorlichting, vooral voor de jongeren en betreur de het, dat laatstgenoemden zelf het Initiatief tot deze avond hadden moe ten nemen en dit niet van de oudere' vakgenoten was uitgegaan. PURMEREND, 20 Jan. 1948. 329 Run deren w.o. 66 vette koeien, 10 stieren, 7 pinken, 95 nuchtere kalveren, 92 schapen en lammeren, 48 vette var kens voor de levering. Verder: 71 melk en kalfkoeien f 525—f 600, stug, duur; 172 geldekoéien f 92f 530, goed; 12 kalfpinken f 260—f 390, stug; 90 bokken en geiten f 15—f 95, stug; 575 biggen f 35—f 70, goed; 52 paarden f 250— f 500, stug; 3100 oude kippen, en hanen en w. f 3—f 3.50 per kg; 350 jonge hennen f 6—f 7 per stuk; 550 eenden f 3—f 5.50 per stuk; 500 konijnen f 3— I f 16; 50 ganzen f 11f 13; 5 kalveren 17. door de prettige sfeer die er heerste. BIJEENKOMST DER PLAATSELIJKE RUITER VERENIGING De avond van de Wiron-ruiters in de zaal van de heer S. Halfweeg te Hippolytushoef is zo langzamerhand een jaarlijks terugkerende traditie, geworden. In zijn openingswoord heet te de voorzitter vooral enige West- Friese ruiters welkom. De voorzitter resumeerde het afgelopen jaar, dat zeer zeker niet onproductief is geweest, hoewel vele moeilijkheden zich sa menpakten. Tussen de schetsen, zang en een dansje werden koek en gebak uitge deeld, wat zeer in de smaak viel. De voor de radio -zo bekend geworden Telotest werd ook hier uitgevoerd. De heer Kees Jongkind mocht de eerste prijs in ontvangst nemen, terwijl de enige deelneemster, mevr. Mostert met de tweede prijs ging strijken. Later op de avond sprak de heer D. de Graaf uit West-Friesland, die te vens het ^bestuur namens de West- Friese ruiters voor de uitnodiging dank ^aa8 vpor Texel nu zy tegen de sterke bracht. wind moet spelen en maar een 10- voorsprong heeft. Onderwijl is een flinke hagelbui loa- gebroken en ïykt het wel of dit de Texel-spelers veranderd heeft, want het is Texel dat nu ten aanval trekt. Bij een aanval van links wordt d« bal naar rechts geschoten en zien plotseling Witvliet opduiken en de stand op 20 brengen. Deze stand wordt spoedig veranderd, want 2 minuten later schiet Jullens ar! \A/ri den en weer 2 min- later w°rdt de stand 'IJl WRS op 40 gebracht door Bruin, die scoor- blonk. Berdos kreeg nog enige goede kansen tot doelpunten, doch deze werden Jammer* lijk om zeep gebracht, doordat de link» binnen tot tweemaal toe hoog over schoot Toen de scheidsrechter het einde aan kondigde, was Berdos, zij het na een on bevredigende wedstrijd, weer twee kost bare punten rijker. Eindelijk heeft Texel eens een flink* overwinning behaald; een overwin ning die na de rust werd verkregen, waarin Texel er binnen zes minuten in slaagde drie doelpunten te scoren. Deze wedstrijd heeft bewezen, dat Texel wel doelpunten maken kan. Was de wedstrijd voor de rust het aanzien niet waard, na de rust was hét een geheel ander spelbeeld en zagen we een sterk spelend Texel. De eerste aanvallen zijn voor Texel, maar zoals wij gewend zijn, worden de aanvallen slecht afgewerkt. Het duurt dan ook 40 minuten voor dat het eerste doelpunt gescoord wordt Linksbuiten Huizinga brengt uit een door Witvliet genomen corner de stand op 10 voor Texel. Na rust denken allen aan een neder- Beter dan ooit' Na 30 minuten wordt de stand door de Jong op 5—0 gebracht en heeft Texel alzo een veilige voorsprong gekregen. Uit een vrije schop wegens hands van een der Texel-spelers scoorde v. Zoo- nen voor Schoorl het enige tegenpunt In deze stand kwam geen verandering I meer. Met aandrang wordt u aangeraden: Maakt steeds gebruik van rywielpaden! BESCHULDIGINGEN VERVALLEN VERKLAARD. Bij uitspraak van 19 dezer van de Tweede Kamer van het Tribunaal te I WARMENHUIZEN, 19 Jan. 1948. 8800 Alkmaar zijn de beschuldigingen tégen ~g *\ode, ^00' 1213.20; 2800 kg Kic.1... Schermer, erehitee. Den g* Burg, Texel, vervallen verklaard. I Veevoer Gele f 1.53f l.f

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2