DE ZËE ALS BRON VAN INSPIRATIE Stad en Omgeving. Gevaarlijk inbreker gegrepen De Raad Dinsdag a.s, bijeen De /afa'e nachi: Woensdag op Donderdag ZET UW NAAM EROP! waterspetjes £en autonummer, vier moedigen en een reisje Teraardebestelling mevrouw Steensma Veelbelovende jeugd IJkwetovertredingen ABONNEERT U OP DIT BLAD Rond de Helderse liiieraiuur Voetgangers Voorschot gemeente pensioenen Tariefsverhoging voor verpleging in het gemeente ziekenhuis Aanschaffing van inventaris voor het gemeente-ziekenhuis Kolen gestolen Tafeltennisnieuws Onduidelijke nummers Geen gemeenschappelijk hoofdkwartier te Triest Hoevele malen hebben wjj gedurende het afgelopen Jaar, en ook sinds de aanvang van 1948, gewag moeten maken van geniepige inbraken, veelal gepleegd ten nadele van minder vermogende gezinnen? Maanden lang heeft de politie gespeurd naar de man, die precies scheen te weten welke Helderse voordeuren niet op het nachtslot waren, welke keuken raampjes van defecte spagnoletten waren voorzien, kortom, welke wo ningen voor een inbreker vrjj gemakkelijk te betreden waren. Die waren er blijkbaar genoeg in Den Helder. Onze bevolking heeft het hem en de anderen van zijn slag) dikwijls wel gemakkelijk gemaakt, ondanks ver- scheidene waarschuwingen, ook in onze kolommen. Na iedere inbraak bestudeerde de re cherche nauwkeurig de omstandighe den, waarbij het vrijwel vast kwam te staan dat steeds dezelfde zware jongen op pad wis. Deze jongen betoonde zich echter niet alleen zwaar, maar ook ge raffineerd, zodat de politie maanden lang tevergeefs naar hem zocht. Nacht aan nacht werd gesurveil leerd, en toch had de schurk telkens weer zijn slag geslagen. Eén ding was vooral opvallend. Een groot percentage van de inbraken werd van Woensdag op Donderdag gepleegd. Dat kon een aanwijzing inhouden, maar waartoe? In de val. Zonder geluk vaart niemand wel, zelfs de recherche niet. Enkele dagen geleden surveilleerden de hoofdagent De Voogt en de agent Mol in de buurt van de Palmstraat. Zij merkten (het was al laat in de avond) een man op, die min of meer verdacht optrad. Mol trok zijn schoenen uit en volgde de on bekende, door een steegje, langs een kippenhokHet leek allemaal heel verdacht. Inmiddels trommelde hoofd agent De Voogt assistentie op. Het ter rein werd afgezet, en het verdachte heerschap liep in de val. Uit zijn drank- adem viel op te maken, dat hij alvorens met zijn vreemde wandeling te begin nen een enkel glaasje geestrijk vocht binnenbuiks gemaakt had. Het leek het beste om dit zaakje op het hoofdbureau uit te zoeken, weshal ve de man, de 27-jarige huisschilders knecht Marinus H., derwaarts overge bracht werd. Het spreekt vanzelf dat na zijn identificatie begonnen werd met het leeghalen van zijn zakken. Daarin vond men een geldsbedrag van 49.54 alsmede veertien stroken van elk 20 nog niet geldig verklaarde tex tielpunten. Het lag voor de hand, dat indertijd aan deze nog niet geldige stroken wèi geldige bonnen hadden gezeten, die in middels door de (al of niet rechtmati ge) eigenaar in geld of textiel waren omgezet. H. werd hierover geducht aan de tand gevoeld, waarna hij verklaar de veertien geldige stroken verkocht te hebben aan de 32-jarige W. B., winkel bediende bij een Helderse manufactu- rier. Hij had er veertig cént per punt voor gemaakt Voorts was hij zo vrien delijk te verklaren, dat hij een serie textielpunten voor 50 55 cent per stuk had verkocht aan B. en W. van Wie ringen (schrikt u niet lezer, niet aan het college van burgemeester en wet houders, maar aan twee hunner onder danen, die resp. naar de namen B. en W. luisteren). Een verdwaald cijfer. H. verklaarde, al deze bonnen te heb ben gekocht van een onbekende. Dit werd natuurlijk voetstoots aangenomen, maar toch achtte de recherche de mo gelijkheid niet geheel uitgesloten dat H. ze ergens gestolen had.... Fortuna was met Hermandad. Op de achterzijde van één der kaarten, stond een ver dwaald (althans zo leek het tenminste) cijfer 5. Het zou wel eens kunnen zijn dat de oorspronkelijke eigenaar zijn adres achter op de kaarten had gezet. Een kleine moeite om even na te gaan, cp welke adressen sinds de uitgifte van de textielkaarten was ingebroken. In derdaad had één daarvan het huisnum mer 5Toen duurde het niet lang meer, of H. viel door de mand. Ook op Wieringen werden de kaar ten geïnspecteerd, waarbij het num mer 78 werd aangetroffen. Ook dit In verband met de aanhouding van H., die bekend heeft aan twaalf in braken in Den Helder schuldig te sjjn, geven we onze lezers en leze ressen het volgende advies: Plaatst achter op al uw bonkaarten Uw naam en adres. Mocht U eens het slachtoffer worden van een in breker, dan kan die simpele aandui ding, of zelfs een klein gedeelte daarvan, bij aanhouding van een verdachte een belangrijke aanwij zing voor de recherche vormen. Tien van de Duitse mijnenvegers, welke sinds de "bevrijding bemand met Duits personeel mijnen geveegd hebben op de Noordzee, zijn thans in het bezit van de Kon. Marine overgegaan. Het Duitse personeel is naar huis gezonden en Nederlandse matrozen zullen in het vervolg deze boten bemannen. Woensdagmiddag om half twee is op de Algemene Begraafplaats te Huisduinen het stoffelijk overschot ter aarde be steld van mevr. G. Steensma-van der Woude, het slachtoffer van de brand in de Koekoekstraat. De plee iigheid werd bijgewoond door verscheidene buren en enke'e van verre gekomen familieleden, terwijl ook een aantal collega's van de heer Steensma van hun belangstelling en deelneming blijk gaven. Majoor Hordijk van het Leger des Heils sprak woorden van troost Hij bepaalde de nabestaanden en de aan wezigen bij de kortstondigheid van dit aardse bestaan, dat in ons oog zozeer belangrijk is, maar dat gezien moet worden in het licht van de eeuwigheid. De mens waant zich sterk en mach tig, maar wat is er weinig nodig om zijn onmacht en grote afhankelijkheid aan te tonen. De majoor riep allen op, om zich in dit leven van dag tot dag klaar te maken voor de eeuwigheid. Wij doorzien Gods bedoelingen niet met alles wat Hij ons doet. ervaren. Na dit aard leven zullen wij er in wijs begrip met dankbaarheid op terugzien, mits wij ons hier op de eeuwigheid hebben ingesteld. De heer Steensma bedankte, ook na mens zijn kinderen, allen die na het droevig ongeval de familie met raad en daad en met troost hadden bij dragen. was een huisnummer, waar niet zo heel lang geleden was Ingebroken. Het zaakje begon dus aardig te rol len. Er werd huiszoeking bij M. ge daan en daar kwam nog het één en ander boven water. Een stuk lip penstift, een bundeltje stamkaarten (deze had H. een maand lang iede re dag mee naar zijn werk geno men) en nog enkele snuisterijen. Stuk voor stuk belangrijke aankno pingspunten, die ertoe hebben ge leid dat H. thans reeds bekend heeft, twaalf inbraken te hebben gepleegd. Een aantal stamkaarten en persoonsbewijzen had hij in de Fortgracht of in zee gegooid Ook tasjes had hij op deze manier laten verdwijnen. Allerlei gestolen bonnen had hij te gelde gemaakt, hier of in Amsterdam, en met de opbrengst, plus het geld dat hij bij zijn inbraken baar in handen kreeg, had hij zich lekkers in de vorm van jenever en ander geestrijk vocht aangeschaft. Zo had hij ergens bij een kraakje vier Engelse ponden in zijn be zit gekregen. Bij een bankinstelling hier ter stede had hij deze te gelde ge maakt. Wanneer de bankbediende even op zijn qui-vive geweest was, zouden ongetwijfeld ettelijke inbraken zijn voorkomen. Gedane zaken nemen ech ter geen keer. Voorts bleek, dat hij er een goede ge woonte van maakte om 's Woensdags avonds te gaan dansen in Huisduinen. Wanneer hij uitgedanst was en voldoen de de hoogte had gekregen, toog hij door de frisse nachtlucht stadwaarts. Half opgefrist en half dronken als hij was, voelde hij zich in de juiste stem ming voor het plegen van kraakj es. Vandaar het merkwaardige verschijn sel dat menige inbraak in de nacht van Woensdag op Donderdag werd gepleegd. Het is verre van onmogelijk, dat H. ook aan andere inbraken van de geboekte serie debet is. Het onderzoek wordt Voortgezet, en hij zit in de cel. Dat is reeds een hele geruststelling. Het is een redactie nu eenmaal niet mogelijk iedere dag een halve kolom uit te trekken voc<r school reisjes, auto-tochten voor ouden van dagen, etc. Maar vandaag wil len we een uitzondering maken. Wjj waarschuwen U bij voorbaat, want terwijl U deze regels by een behaagiyk warme kachel leest, be staat de kans, dat een kille huive ring over Uw wei-doorwarmde leden rilt. Dagelijks, zo rond het middag-uur, tuft een „Opel" door Den Helder, G 5404. Kent ge die wagen? Hij is bevolkt door 4 personen. De namen? Waar ze heengaan? Naar de Dijk gaan ze, mevrouw Kok, de heren v. d.' Linden, Heiligenberg en Rtick. Zwemmen gaan ze! Eerlijk! De tem peratuur Gisteren 4 graden, van daag ook zo iets. Ze duiken erin of het 20 graden C. is! 10 15 meter gaan ze uit de wal, dan terug. Stevig afdrogen. Kiplekker, meneer. „Vroe ger dacht ik, zei er een tegen Uw in zijn jekker gedoken verslaggever, je moet het maar lekker vinden. Mij maak je niet wijs, dat het aangenaam is. Maar nou weet ik, dat het prettig is'" En ik moet eerlijk bekennen, dat deze 4 dapperen me aankijken met ogen, waarin niets te ontdekken valt van groot-houderij! En dat reisje, zult ge vragen? Wel, zwemmen met 4 graden verbroedert. Anders gingen ze eens een dag samen uit. Per auto naar Volendam en Marken en Bergen. Maar dan die dag niet zwemmen? Dat nooit, zeiden ze, en namen hun badpak mee en een een zame wandelaar bij Bergen aan Zee wist niet wat hij zag: 4 mensen, die de zee in renden en een kwartier later in een auto wegreden! Ontmoeting ln warmer sferen. Nu een warm-waterspet je. Donder dagsavonds trainen de Helderse Bruinvissen op de Rijkswerf. Er wordt hard gewerkt daar, opdat 8 Februari in Alkmaar met een goed-geoefende ploeg kan worden uitgekomen op de wi nter-competitie. Tussentijdse krachtmeting is na tuurlijk wenselijk en dus waar dit zelfde ook geldt voor de Adelborsten zwemvereniging de Zwaardvis werd tegen deze club een trainings ontmoeting georganiseerd, waarvan het eerste deel a.s. Zaterdagmidag zal worden afgewerkt. Volgende week Woensdagavond komen de heren bij elkaar voor een waterpolo-ontmoe- ting in de sterkste opstellingen. 24 Januari wordt wederom een aantal zwemnummers afgewerkt. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt als volgt: 3 x 40 m. persoonlijke wisselslag. 100 m. schoolslag. 40 m. rugslag. Bij eên winkelier hier ter stede stapte deze week een twaalfjarig jongetje bin nen met het verzoek een tientje te wis selen. De man achter de toonbank in formeerde belangstellend naar de her komst van het briefje, waarop het ventje geen bevredigend antwoord wist te geven. De politie werd erbij gehaald, waarna de aap uit de mouw kwam. Het jongetje had met een paar vriendjes ge speeld bij een bunker achter de dijk. Daar hadden ze een leren portemon- neie gevonden, waarin ongeveer vijf tien gulden zat, wat textielpunten en een gouden ring. Hij had met zijn vriendjes het losse geld verdeeld en het gedeeltelijk in snoeperij omgezet. Er was nu nog f 11,84 over. De gouden ring hadden ze ergens in een beerput laten verdwijnen. De portemonnaie met textielpunten en het overgebleven geld werd in beslag genomen, terwijl de knapen (hun leeftijden varieerden van 8 tot 12 jaar) een stevige uitbrander kregen. De eigenaar (eigenaresse) van d= portemonnaie heeft zich tot nu +oe nog niet op het politiebureau gemeld. De politie heeft 23 bakkers bekeurd omdat zij in hun bakkerij gewichten voorhanden hadden, die óf afgekeurd waren, of de laatste maal niet aan de verplichte herijk waren onderworpen. Deze nalatigheid had niet behoeven voor te komen, daar ruimschoots ge legenheid tot het herijken van maten en gewichten is gegeven. De Helderse gemeenteraad zal Dins dag 27 Januari a.s., des avonds 8 uur, ten raadhuize bijeenkomen. De agenda vermeldt o.m. de volgende punten: Voorstel betreffende zuivering wijziging van de Algemene Politiever ordening. Voorstel betreffende zui vering van de verordening op de hef fing van keurlonen voor slachtvee en vlees. Voorstel betreffende zuive ring van het Reglement voor de ver pleging van ouderloze kinderen door de instelling „Het Algemeen Wees huis". Voorstel betreffende zuive ring en wijziging van de verordening betreffende het bewaren en ter be schikking stellen van afvallen van le vensmiddelen en het ter beschikking stellen van dierlijke afvallen en van cadavers van honden en katten. Voorstel om machtiging te willen ver lenen tot het aanvaarden van een vergunning betreffende het hebben van een riolering in militaire lands gronden. Voorstel om een bezwaar schrift, ingediend door R. J. Berghuis te Alkmaar, tegen een hem opgelegde aanslag in de vermakelijkheidsbelas ting ongegrond te verklaren. Rywielpad door de duinen Voorstel tot beschikbaar stellen van een crediet voor het treffen van voor zieningen ten behoeve van het rijwiel pad door de duinen, enz. Voorstel om deel te nemen in de Stichting „Borgstellingsfonds Hollands Noorder kwartier" te Alkmaar. Voorstel tot aankoop van grond gelegen te Huis duinen, van de heer K. Hoogerduijn, al hier. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor het hou den van een tentoonstelling op het ge bied van de wederopbouw. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de inrichting van een lo kaal voor handenarbeid ten behoeve van de school voor voortgezet gewoon lager onderwijs. Noodschoolgebouw, Voorstel tot het stichten van eth noodschoolgebouw ten behoeve van school 4. Voorstel tot het verlenen van een voorschot over 1947 ten be drage van 25% der jaarbedragen aan hen, die een pensioen enz. ten laste der gemeente genieten. Voorstel tot het verlenen van voorschotten en bij dragen aan de „Woningstichting" ten behoeve van het herstel van de aan haar woningen toegebrachte oorlogs schade. Voorstel tot wijziging van de „Verordening, houdende voorwaar den van opneming en verpleging in het gemeente-ziekenhuis te Den Hel der". Voorstel tot het verlenen van een crediet voor de aanschaffing van inventaris voor het gemeente-zieken huis. Benoemingen. Voorstel tot benoeming van drie le den van de Commissiën van Toezicht op het middelbaar- err nijverheidson derwijs, ter voorziening in vacatures, welke op 1 Januari 1948 zijn ontstaan door periodieke aftreding van de he ren M. H. Klerk, E. J. H. Volkmaars en vertrek van de heer ir. B. W. J. Bijvoet Aanbevolen worden: In de vacature M. H. Klerk: 1. de heer M. H. Klerk, Timprlaan 15; 2. de heer Dr. J. B. Proost, Zuidstraat 13. In de vacature Ir. B. W. J. Bijvoet: 1. de heer Ir. D. J. de Jong, Singel 93; 2. de heer J. F. Meyer, Javastraat 10. In de vacature E. J. H. Volkmaars: 1. de heer E. J. H. Volkmaars, Java straat 155a; 2. de heer M. K. Minder- houd, Badhuisstraat 128. Een journalist, zo las ik dezer dagen in een beschouwing van een journalist over de journalistiek, schryft zonder schroom. Ben Ik dan een slecht vak genoot, indien ik met zekere schroom thans mijn vulpen opneem om een artikel te schryven over wat ik met een weidse titel heb genoemd: de Helderse literatuur? Nu ik dat woord literatuur met een kleine „1" heb geschreven, daalt mün schroom, maar toch biyft er nog een belangryk deel van bestaan. Want waar ik U op kan wyzen, het is maar pover. En het zou niet prettig zyn, als we aan het slot van onze beschouwing zouden moeten schryven, dat wy, Helderse mensen, geesteiyk zo arm zyn, dat de litteraire prestaties onder de maat bleven. Zo ik dus by voorbaat vaststel, dat de kwantiteit maar pover is, ligt hier tevens een gerede aanleiding om na te gaan, welke factoren hier een rol spelen. Den Helder ligt sterk geïsoleerd. Dat behoef ik U niet te vertellen. Rydt eens per trein of auto van Alk maar naar hier! De reiziger, die nog nooit Den Helder heeft bezocht, hy vraagt zich af of die noordpunt van Noord-Holland nu nooit wordt be reikt. En hoe vaak hebben we niet gehoord of zelf beweerd, dat onze stad dichtgeplakt is met kranten? Maar ligt daarin niet juist een aan leiding te veronderstellen, dat zo'n plaats vry biyft van vreemde invloe den en er zich in alle stilte culturele krachten kunnen ontwikkelen? Ten slotte moeten er toch ook wel zeer speciale redenen zyn, die juist op zo'n afgelegen plaats een stad van voor de veertiger jaren toch om en naby de 40.000 zielen doet ontstaan. Inder daad. En dan zullen het vermoede- ïyk wel dezelfde factoren zyn, die thans na de 2de wereldoorlog een wederopbouwplan van Nleuwediep r.oodzakeiyk maken. En onvermyde- ïyk gaan de gedachten dan naar het gebied van de sociaal-economie en de sociaal-geogTafie. HISTORIE. Hoe is Den Helder ontstaan? In 't kort gezegd: oorspronkeiyk was er alleen Huzedunia, een vissersdorpje. Toen de wereldschéepvaart zich ging ontwikkelen en ons land daarin een leidende rol ging spelen, was de tocht door het Marsdiep onontbeeriyk om Amsterdam, Hoorn en Enkhuizen te bereiken. En daar waar de schepen het laatst op de uitreis en het eerst op de thuisreis met vaderlandse bo dem contact hadden, daar was na- tuuriyk een economische kracht, die tot vestteing van allerlei ambachts lieden efi andere personen leidde. Daarby kwam dan, dat het maken van een haven niet op Huzedunia inmiddels Huisduinen kon gebeu ren, maar dat geschiedde meer land inwaarts, daar ontstond het Nieuwe- diep, dat tenslotte uit ging groeien, toen het Noordhollands Kanaal ont stond en Den Helder marinebasis werd. Ziedaar in 't kort de wordings geschiedenis. Wat zeer in 't kort, maar voldoende om aan te duiden, dat uitsluitend economische factoren Den Helder deden ontstaan. Maar het zyn .ook deze economische factoren, die grenzen stellen aan de uitbrei- dingsmogeiykheden in het groeipro ces. En waar het nu uitsluitend aan economisphe factoren de militaire krachten kunnen als zijnde van ge- lyke orde in dit verband daarmede v/orden gelijkgeschakeld te dan ken is, dat onze stad was, is en zal zijn wat de historie-schrijvers schre ven en zullen schryven, dan zullen wy daar de verklaring moeten zoeken voor het culturele leven. DE DUITEN. Hoe is de Helderse bevolking sa mengesteld vanuit zijn economie ge zien? Daar is de vissersbevolking, gering in aantal. In het merendeel der jaren betrekkelijk arm. Daar is de marine. Zoals gebruikelijk in een mi litair apparaat ligt het kwantitatieve zwaartepunt er by de minderen, dus by de laagst gesalarieerde rangen. Daar is de Rykswerf met zyn groot aantal werklieden, ook al niet beho rend tot de hoogste inkomenstrek kers. Daar is een middenstand, voor het belangrijkste deel, zoals byna de gehele marine en een groot deel van de Landzwervers oorspronke iyk van buiten de stad gekomen. Het inkomen ln Den Helder is dus grotendeels „vast". Abnormaal hoge salarissen komen er haast niet voor. „Kapitalisten" vind je er niet. Maar ook de grootste armoede tref je er niet in die mate aan als in andere plaatsen. De grote middengroep is hier zeldzaam sterk vertegenwoor digd. Voeg daarby het isolement, waar uit het iedereen-kent-iedereen volgt en we kunnen vaststellen, dat Den Kelder door-en-door burgerlyk is. (Toch, en dit plaats Ik tussen haakjes om misverstanden te voorkomen, vatte men burgerlyk op in de goede zin van het woord.) En nu zyn we ook in staat vast te stellen welke terreinen er overbiy- ven om stof te bieden voor de schry- very, om een burgerlijk woord te ge bruiken, dat echter naar myn smaak uitermate goed moet passen by een samenstel van omstandigheden, als voor Den Helder gold en geldt. INSPIRATIE. Wat ze moeten wy ons afvra gen kan een auteur inspireren tot schryven In de eerste plaats: gebeurtenissen. Het dageiyks gebeuren? Byvoorbeeld. Dat verschy'nt in de courant. In de plaatselijke courant. Een enkele maal ook in de landelijke pers, maar dan moet het, om een mode-vakterm te gebruiken, wel „steengoede £opie" zijn. Maar litteraire waarde heeft dat niet. Een enkele maal moge een cou rantenartikel eens wat hoger grypen, doorgaans mogen aan de dageiykse berichtgeving geen hoge litteraire eisen worden gesteld. Grote gebeuriykheden kunnen in derdaad inspireren, maar noem eens iets uit onze Nieuwediepse omgeving! Ge zoekt haast tevergeefs! Scheeps rampen zegt ge? Ja, inderdaad. Maar ligt daar niet het zwaartepunt by het volkskarakter van het type „mensen redder" BLAUWE RIDDERS. Zo komen we dan vanzelf by groep II: het karakter in een bepaalde streek of stad, dat zo ontzettend veel afwykt van het gangbare, het burger lijke. Omdat de levensomstandigheden zo uitzonderiyk zyn, omdat het werk een aparte plaats inneemt. Omdat vaak door de eeuwen heen van ge slacht op geslacht het zo is gegroeid en dus versterkt. Natuuriyk gaan onze gedachten dan direct naar onze blauwe ridders, naar Dorus Rijkers en zgn confraters, naar onze Oude Helder, die niet meer is En inderdaad zitten we dan ook midden by de allerbelangrykste bron van inspiratie voor Helderse litera tuur. Waartoe heeft het kunnen dienen? Daarover een volgend maal. HENK DE JUTTER. Schuin een kruispunt over? Neen Daar loopt men aktyd haaks omheen! Blijkens een circulaire Van de mi nister van Binnenlandse Zaken wordt aan hen, die ten laste van het ryk, het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds of het pensioenfonds der Nederlands# Spoorwegen pensioen genjeten, in af wachting van de voorgenomen herzie ning der pensioenen, een voorschot verleend ten bedrage van 25 pet. der ja.ar bedragen dier pensioenen. Dienovereenkomstig wordt aan hen, die pensioen ten laste der gemeente genieten, over het jaar 1947 een voor schot verleend ten bedrage van 25 pet van het bedrag van het pensioen, waarop over genoemd jaar aanspraak bestaat. De totale kosten van dez# maatregel bedragen f 2213.55. Het voorschot zal per persoon niet meer bedragen dan f 500, f 350, f 150 of f 75. onderscheidenlijk voor eigen pensioen, weduwe-pensioen of de pen sioenen van volle en halve wezen. De regeling is niet van toepassing op degenen: wier pensioen op of na 1 1947 is ingegaan, gewijzigd of geëin digd; die een pensioen genieten uit hoofde van een ontslag, dat op of na 1 Januari 1945 is ingegaan; die pensi oenen genieten als nagelaten betrek kingen van ambtenaren, die op of na 1 Januari 1945 zijn overleden; die pen sioenen genieten als nagelaten betrek kingen van gewezen ambtenaren, die cp of na 1 Januari 1945 zijn ontslagen; die als oud-wethouder of weduwe of wezen van een oud-wethouder zijn ge- pensionneerd of aan wie als zodanig wachtgeld is toegekend en wier pen sioen of wachtgeld is berekend naar de met ingang van 1 Juli 1945 ver hoogde jaarwedde. In de raadsvergadering van 4 Maart 1947 werd beslpten tot vaststelling van de „Verordening, houdende voorwaar den van opneming en verpleging in 't gemeente-ziekenhuis te Den Helder". Hoewel toen de tarieven voor verple ging werden verhoogd, bleven zij toch lager dan met het oog op de exploita tie-uitkomsten van het ziekenhuis ge wenst was en als regel ook beneden da voor andere ziekenhuizen geldende ta rieven. Verdere verhoging was door het Directoraat-Generaal van de Prij zen echter niet toegestaan. Bij een onlangs gehouden bespreking met een vertegenwoordiger van deze instantie kon toch de principiële toe stemming voor de verhoging van en kele tarieven worden verkregen. Een officiële aanvraag daarvoor is inge diend. De nieuwe tarieven zullen op 1 Fe bruari a.s. ingaan. Bij wijze van over gangsmaatregel zullen op de niet- of niet-voldoende verzekerde patiënten, die op die datum rèeds ter verpleging zijn opgenomen, de oude tarieven wor den toegepast. v In verband met de uitbreiding van het gemeenteziekenhuis is een aanvul ling van de inventaris nodig. Boven dien moeten oude of verouderde toe stellen door nieuwe worden vervangen. Momenteel bestaat o.m. behoefte aan: Röntgeninstallatie, electrische naaima chine, schrijfmachine, operatietafel chi rurgie, 7 brancards, 16 ligstoelen, ambulanceauto, narcosetoestel, instru mentarium dermatoloog, instrumenta rium kinderarts, diverse andere inven tarisstukken. Hiervoor is in totaal .benodigd een bedrag van f 88.910. B. en W. vragen daartoe aan de raad een crediet. Dins dagavond zal dit voorstel in behande ling komen. De heer L. van de Bassingracht deed bij de politie aangifte van dief stal van drie mud cokes, twee mud anthraciet en een partijtje aardappe len uit een schuurtje achter zyn hui». De diefstal behoeft niet van vandaag of gisteren te dateren, daar de heer L. in twee maanden geen bezoek aan zijn schuurtje had gebracht.... IVA 1—DSS 1 heren. A.s. Zondag begint 't herenteam van IVA de tweede ronde van de compe titie met het spelen van een wedstrijd tegen een team uit Alkmaar Er zal ge speeld worden in 't clublokaal van IVA in de Hoogstraat, alhier. Aanvang half drie. Toeschouwers zijn hartelijk welkom. Gisteren publiceerden wij een lijstje met nummers, waarop de prijzen van de verloting van „Ons Genoegen" wa ren gevallen. De nummers 2381 en 1286 waren in deze opgave onduidelijk afgedrukt. Het nummer 2003 bevatte een 0 teveel. De Ver. §taten hebben, evenals de -Britse regering, het Joegoslavisch voor stel voor de oprichting van een Brits- Amerikaans-J oegoslavisch hoofdkwar tier te Triest verworpen. De Ver. Sta ten hebben de voorzitter van de Vei ligheidsraad van dit besluit in kennl» gesteld. Zij zijn ook van mening, dat Joegoslavië niet het recht heeft zich te mengen in de binnenlandse aangele genheden van de Brits-Amerikaanse sone van Triest. De Ver. Staten achten de instelling van een gemeenschappelijk hoofdkwar- 5 "let uitvoerbaar. De noodzakelijke coördinatie van de gemeenschappeiyke economisch^ problemen van de Brits- Amerikaanse en Joegoslavische zónes zou bevredigend en snel geregeld kun nen worden via de bestaande verbin dingsfaciliteiten.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2