Oroo! Aanmaakhout Radio-Sramofoon-comiiatie R A 0 I 0 N Fa. GEBR. KAAL Op verjaardagsbezoek bij Maarten Mooy van Callantsoog NUTSSPAARBANK 300 Mannen teveel op Texel Urk Ccdlantsoog. De Schager markt. Predikbeurten Schager marktoverzicht. Marktberichten WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? De oud-schipper van de reddingboot vertelt HYPOTHEEK Inlichtingen Polderweg 1 1 Bezoekt allen wederom de ZATERDAGAVONDMARKT in de Molenstraat. De Ver. Kooplieden. De hele wereld in Uw huis en Uw eigen muziekprogramma JUTTERTJES Te koop aangeboden Te huur aangeboden Personeel Ruilen Diversen goed VüC/t ~&4WljZi>llcCtSt f een nieuwe serie wenken voor de huisvrouw HET VOORKOMEN EN VERWIJDEREN VAN K A L KZ E E P VL E K K E N Wat zijn kalkzeepvlekken Hoe ze te voorkomen Hoe ze te verwijderen kermt cU dag... dat u weer snel en veilig wast met zelfwerkend wasmiddel SPORT HERMES-NIEUWS Op 31 December 1946 telde Texel 9254 inwoners. In 1947 werd het be volkingscijfer vermeerderd door de ge boorte van 146 jongens en 125 meis jes, terwijl 225 mannen en 228 vrou wen zich hier vestigden. Daarentegen overleden 33 mannen en 45 vrouwen, terwijl 207 manlijke en 215 vrouwelijke inwoners naar elders vertrokken. De toename waa in 1947 724, terwijl het aantal ingezetenen door overlijden en vertrek met 500 verminderde; alzo 'n vooruitgang van 223 zielen. Op 1 Januari 1948 telde Texel 9477 Inwoners, t.w. 4892 mannen en 4586 vertegenwoordigers van het „zwakke" geslacht. Hieruit blijkt, dat onze ge meente een overschot van ruim 300 mannen heeft. Arme kerels! DE BEVOLKING VAN ^URK IN 1947. In 1947 zijn geboren: 78 mannelijke babies, 73 meisjes en levenloos gebo ren 3; overleden 22 mannen en 16 vrouwen, vertrokken 76 vrouwen en 81 mannen. Ingekomen 63 vrouwen en 60 mannen. In 1947 werden er 35 hu welijken gesloten. Aantal zielen op 31 December 1946: 4409, t.w. 2310 mannen en 2143 vrouwen. Bevolkingstoename iu 1947: 79, n.1. 35 mannen en 44 vrou wen. VISSERIJ URK, 20 Januari. Door 40 vaartui gen werd heden aangevoerd: 5092 p. snoekbaars, prijs 59-64 ct.; 1432 p. voorn en rode baars, 1724 ct., alles per pond. MONUMENTENCOMMISSIE Alhier is opgericht een plaatselijk comité van de Nationale Commissie voor Oorlogsgëdenktekens, waarin zit ting hebben de heren A. M. J. Mol, Tj. Prins, C. Worp, K. Hollander Rzn en J. Wildeboer. Dit comité zal zich belasten met de verkoop van certifi caten Dapvterrein a f 0.50. Zoals be kend zal de opbrengst worden aange wend tot de oprichting van een aantal monumenten, die elk een bepaalde, voor geheel Nederland sprekende ge dachte aan de jaren van oorlog en be zetting zullen vereeuwigen. Een even tueel overschot van de opbrengst zal ten goede komen ten bate der nagela ten betrekkingen van oorlogsslachtof fers. Gaarne wekken wij de ingezetenen op een of meerdere certificaten te ko pen (inwisseling van koléhbonnen \oor certificaten is mogelijk bij de heer Worp, penningmeester van het comité). SCHAGEN, 22 Jan. 1948. (Veemarkt). 12 Paarden f 250f 900; 4 Tijdkoeien f 425f 475; 4 Geldekoeien (mag.) f 300 f 450; 6 Kalfkoeien f 550—f 700; 3 Vaarzen f 325f 400; 3 Biggen f 40 f 50; 8 Konijnen f 4—f 17; 29" Kippen f 4f 7. Voor centrale: 2 Stieren, 34 Geldekoeien (vette), 17 Pinken, 33 Nuchtere kalveren en 13 Schapen. VOOR ZONDAG 25 JANUARI 1948. DEN HELDER. Ned. herv. gem., Nieuwe kerk, Weststraat, 10.30 uur ds. W J. de Hoest; Palmstraat, 10 uur ds. J Borghardt. Geref. kerk, Bethel- kerk, 10 uur ds. W. M. ie Cointre, van Amsterdam, 17 uur ds. M. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. Ie Cointre. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk, Weststraat, 9 uur en 17 uur ds. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk, Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J Rebel. Geref. gemeenté, Janzen- dwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees- dienst; Donderdag 19.30 uur leesdienst. Lutherse kerk, Wezenstraat, 10.30 urn ds. H. J. Oldemans, jeugddienst. Doopsgezinde gemeente, 10.30 uur zang- dienst. Baptisten-gemeente, gebouw Irene, Hoogstraat, 10.15 uur zangdienst, 10.30 uur de heer Van Leeuwen, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur de heer Van Leeuwen; Maandag 20 uur vrouwenkrans, Californiëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbellezing en bid stond ten huize fam. Boon, Molenstraat 97. Oud-katholieke kérk, 10 uur H. dienst, pastoor Verheij. Evangelisa tie Vijzelstraat, 10 uur en 19 uur ,;a- menkomst, 12 .uur en 14.30 uur Zon dagsschool; Woensdag 20 uur Bijbel kring; Donderdag 19.30 uur vrouwen- krans; Zaterdag 20 uur bidstond. - Leger des Heils, 10 uur heiligings samenkomst, 19 uur openluchtsamen komst, 20 uur verlossingssamenkomst; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dins dag 20 uur soldatensamenkomst; Don derdag 20 uur heiligingssamenkomst, o.l.v. majoor Hordijk. JULIANADORP. Ned. herv. gem., i9 uur ds. Salm. Geref. kerk, 14.30 uur ds. Ie Cointre. Star of hope mission, 10 uur en 19 uur de heer Baas, theol. student; 14 uur Zondagsschool. HUISDUINEN, Ned. herv. gem., 10 uur ds. Salm. CALLANTSOOG, Ned. herv.- gem., 14.15 uur ds. Salm. ANNA PAULOWNA. Ned herv. kerk te Kleine Sluis, av. 7 uur, ds. de Hoest. Tengevolge van de slechte weersge steldheid werd er deze week op de Schager markt weinig aangevoerd. Voor de centrale werden overgenomen 34 koeien, 2 stieren, 17 pinken, 33 nuchtere kalveren en 13 schapen. Op de gebruiks-veemarkt was de handel matig. De hoogste notering van kalfkoeien was f 700. Geldekoeien -werden ook voor de dood geleverd. Een enkel goed beest met veel melk is nog wel vraag naar. De hoogste no tering was lager dan de vorige week; nu tot f 450. Tijdkoeien iets hoger. Vaarzen prijshoudend. De handel in dit soort beesten had ook plaats in de stal van Gebr. Baars, omdat het weer te slecht was om de beesten op de open markt te plaatsen. De handel in handelspaarden was wel iets beter. Notering f 500 tot f 900. Voor luxe en oudere paarden boven 9 jaar van f 250 tot f 600. Slachtpaar- den zakkende. Een klein aantal schapen werd er voor de centrale geleverd. Er wordt weer verlangend naar uitgezien dat de handel in schapen weer komt. Bokken en geiten haast geen aan voer. Van de köeienmarkt kunnen wij nog melden, dat de prijs der bonnen -5 Yi ct bedraagt hetgeen wel een eigenaar dig verschijnsel is nu de levering af neemt. De aanvoer van kippen en konijnen was niet van betekenis. De notering was hoger en de handel was vrij goed. Ondanks slecht weer wordt de Scha ger markt altijd goed bezocht. NOORD-SCHARWOUDE, 22 Januari. 78000 kg. witte kool 5.8015.20, 55000 kg rode kool 1212.90, 29000 k'g gele kool 6.1000 kg groene kool 19.8022.80, 1200 kg. veldgele kool 10.50, 8000 kg uien 21.1021.50. grove 23.2024.60, drielingen 18 18.70, 150 kg witlof I 21.witlof IX 16.—. Laatste positie Ned. passagiers- en vrachtschepen, Donderdag 22 Januari: Agatha, 21 Jan. v. Cur icao n. Mara- caibo; Alasak, Abadan-Karachi, 22 Jan. 13C mijl West v. Karachi; Aludra, 21 Jan. v. Port Said n. Suez; Alphacca, mombassa-A'dam, pass. 21 Jan. Gibral tar; Amsteldijk, New Orleans-R'dam, 2'i Jan. te Antwerpen; Amstelkerk, A'dam-West Afrika, pass. 22 Jan. Fi- nisterreAnnenkerk, R'dam-Karachi, pass. 22 Jan. Aden; Averdijk, R'dam- New Orleans, pass. 22 Jan. Vlissingen; Bali, A'dam-Java, pass. 22 Jan. Strom- boli; Blijdendijk, New-York via Ant- werpen-R'dam, 22 Jan. v.m. te Londen; Delftdijk, R'dam-Vancouver, 21 Jan. v. Los Angelos; Gaasterkerk, R'dam- Japan, 21 Jan. te Antwerpen; Joh. v. Oldenbarnevelt, Java-A'dam, 21 Jan. v. Colombo; Kedoe, Batavia-R'dam, 21 Jan. 70 mijl nrd v. Finisterre; Kota Agoeng. 22 Jan. v. Pladjoe te Batavia; Kota Baroe, Batavia-R'dam, pass. 21 Jan. Point de Galle; Kota Gede, 22 Jan. v. Soerabaya n. Makasar; Lim burg, verm. 24 Jan. v. San Francisco n. Ned. Indië; Lombok, 21 Jan. v. Sin- gapora n. Manilla; Maaskerk, 21 Jan. v Duala te Lagos; Meliskerk, 21 Jan. v. A'dam n. West Afrika; Nijkerk, A'dam-Marseiffe, 22 Jan. v. Antwer pen; Prins Alexander, 22 Jan. v. Jaffa te R'dam; Prins Willem II, 21 Jan. v. E'dam n. Boston; Salatiga, West Afri- ka-A'dam, pass. 21 Jan. Canarische eilanden; Sommelsdijk, R'dam-New Orleans, 20 Jan. te Lissabon; Stentor, 21 Jan. v. Algiers n. Alexandrië; Tabi- an, w. 23 Jan. om 13 u. v. Java te IJmuiden verw.; Volendam, Java- P'dam, zal 22 Jan. 16 u. Ouessant pass.; Willem Ruys, pass. 21 Jan. Quessant, 22 Jan. te Southampton en 23 Jan. v.m. te R'dam verw.; Zeeman (Kon. R.L.), 21 Jan. v. Batavia n. R'dam. Hü is nog vol levenslust, de vier en tachtig-jarige Maarten Mooy, oud- schipper van de Callantsooger reddingsboot, die gister jarig was en hij moet nog hartelijk lachen, als hü ons vertelt, hoe hü de Duitse Ortscommandant Het zoeken naar een sleutel, die hü, Maarten zelf tegen de bevelen in de zak droeg, de sleutel van de schuur van de reddingsboot. horen ruisen. De zee, die nu en gister en morgen haar eeuwig onbegrepen lied zingt. Het lied, dat zovelen lokte de kist te pakken en te monsteren voor verre reizen. De zee, die zovelen in den lande een boterham deed verdienen; de zee die ook voor velen een laatste rustplaats werd. Op een morgen, zo vertelt de schip per, na een nacht vuil weer, ontdek ten we hoog op het strand een schip. De duisternis had ons belet het eerder te zien. Onmiddellijk werd de boot in gereedheid gebracht en trokken v e er op uit) Het was een Belg, de „Marie Louise". De schuit zat niet best. Maar toer. we er bij kwamen en de beman ning toeriepen „Vang op het end" om verbinding tte maken, kwam de kapi tein bij de railing. Hij was een schoft. Hij zette een grote mond op en weiger de hulp. Toch gooiden we lijnen uit, maar hij dreigde ze stuk te kappen. Hij maakte ons compleet voor zee rovers uit. Maar 's middags om drie uur ging de noodvlag in top en waren we wel goed voor hulp. Er stond een zware branding. Wij er weer op af. Het was echter heel moeilijk om verbinding met de Belg te krijgen. Het mislukte telkens. Eén mogelijkheid bleef open om het schip te naderen. Vlak bij de schuit stond een strandpaal in zee, die telkens uit het water opdook. Ik be sloot de boot tussen die paal en het schip te sturen. Vooruit mannen, zei ik, er op of er onder.We gingen er onder. De golven sloegen onze boot boven op de paal en deze vloog dwars door de bodem heen. De boot bleef drijven op de luchtkasten. Wij spoel den zo aan, maar gingen er met een nieuwe boot weer op af De hele nacht werkten we zo door. De volgende mor gen hadden we de bemanning van tien koppen gered... (Een medaille van Leopold ligt als tastbare herinnering in Maartens kast). Simpele woorden.doch wat schuilt daar niet een moed achter! Immers het was vechten met de dood en dikwijls tegen aanvankelijk verzet van de schipbreukelingen, die tot het uiterste op hun boot wilden blijven. De handen met blauwe figuren, die zo dikwijls de helmstok van de red dingboot in hun vaste greephielden, strijden even over de kop van Fanny, die de kop doet rusten op de knie van zijn baas. DE ONVINDBARE BRIT Eén keer hebben we een schuit ge mist, vertelt de schipper verder. Ik kwam op een namiddag in de herfst op het duin en zag naar het Noorden Wij troffen de oud-schipper juist in de kring van de kinderen aan zijn verjaardags- en lievelingsmaal: rijst met appelmoes en stokvis en zagen dat hij ondanks zijn hoge leeftijd er nog een flinke portie van wist weg te wer ken. De oude Maarten (misschien wordt hij wel boos als wü dit woord oude" gebruiken) is anders nog lang niet al$ vele anderen van zijn leeftijd aan dè stoel gekluisterd. Enkele ja ren geleden nog zag ik hem zomers bo ven op een wagen met hooi staan en hij hanteerde daarbij de vork als een kerel van twintig. En zijn groenten- tuintje zag er uit als om door een rin getje te halen. Geen sprietje onkruid kon je er bespeuren. Doch dat is hem nu toch wel al te kras geworden. Hij doet het wat kalmer aan. Als het weer ruw is en de regenbuien scheren over het groene middenveld van het dorp, vlecht Maarten van touw ijzersterke matten voor zijn kleindochters of hij pakt een boek. HET MOET ECHT ZIJN... Hebt u „Brood uit het water?" wel eens gelezen, meneer? vraagt hij mij, als de zoons weer naar het werk zijn getrokken, de vrouwen naar de keu ken om de vaat te doen en het wat rustiger wordt in de kamer. Dat is iets prachtigs! En dan „Hollands Glorie". Maarten trekt eens geducht aan zijn doorrokertje. Hij geniet nog zichtbaar bij de herinnering aan die ruige en rake boeken van de zee, die hij zo goed kent en uit wier wrede grijp grage klauwen hij zeventig mensen levens van een wisse dood wist te red den. Van Janus Kuiper uit Den Hel der zelf kreeg ik zijn levensgeschiede nis in het boek „Stormnest". Janus schreef er zelf iets in voor mij. Ik heb het echtetr niet eens kunnen lezen. Ik leende het boek uit en ze hebben het nooit terug gebracht. Ze hebben me ook wel eens een boek van Tarzan gegeven. Maar me neer, bij de derde bladzij hield ik er al mee op. Als ze schrijven, dat Tar zan binnen een week van een blaadje, dat hij vindt, lezen leertNee, het moet echt gebeurd kunnen zijn. Zo peinst de schipper nog een poos je door. Het zoontje van de slager komt een stuk worst brengen. Voor Opa Mooy! Iedereen kent hier de schipper, jong en oud en allen komen hem op deze dag even verrassen met iets leuks: een nieuwe zakdoek, een pakje rooktabak. DE „MARIE LOUISE" Het gesprek blijft gaan over de zee, die je hier in het huis duidelijk kunt Woensdag 21' Januari te 18-15 uur werden wij ver blijd met de geboorte van een Dochter en Zusje, dat wij noemen: GERDA YVONNE. J. DE KOK D. DE KOK- TIMMERMAN, en TINY. Den Helder, Schagenstraat 20. Heden heeft de Heere tot Ziel» genomen on ze innig geliefde Vrouw, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder Mevrouw CORNEliIA KERKHOVEN, geb. VELDERS, in de ouderdom van 65 jaar. Uit aller naam: W- KERKHOVEN. Den Helder 21 Januari 1948. Emmastraat 106. De begrafenis zal plaats hebben op Za terdag 24 Januari a.s- des v.m. 11,30 uur vanaf Emmastraat 106 op de Algemene Be graafplaats te Huis duinen. Heden overleed plot seling tot onze diepe droefheid, onze Man, zorgzame Vader en Behuwdvader, innig geliefde Broeder, Be- huwdbroeder en Oom, OTTO OTTERVANGER, op de leeftijd van 75 jaar- Uit aller naam: A. C VAN SCHOONEVELD- OTTERVANCjER- Haarlem 21 Jan 1948. Berckheijdestr. 1 rood. Het stoffelijk over schot is opgebaard jji een der rouwkamers Zijiweg 63. Bezoeken van 2i uur De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 26 Januari a.s- te 12 uur op de Noorderbegraafplaats Heden overleed, na voorzien te zijn van het Heilig Sacrament der stervenden, nog vrij onverwacht JAN PIETER JOOSSE, Weduwnaar van Aafje Slagwater, op de leeftijd van 65 jaar- Zijn huisgenoten, H. J. G. v- d. BERG E- v. d. BERG TSCHERNER en Zoon. Den Helder, 22 Januari 1948. Y- Hogendorpstraat 32, Gezongen Requiem Mis Maandag 26 Januari a.s. té 9 uur in de R. K- Kerk O. L. V. Onbevlekt Ontvangen, Nieuwstraat, daarna begrafenis op de R. K. Begraafplaats St- Jo- seph te Huisduinen. HANDELSKANTOOR vraagt per 1 Februari NET MEISJE voor kautoorwerkzaam- heden. Bekend met typen Brieven onder no. 92 bu reau van dit' blad. verstrekt geld öp eerste Matige rente en gunstige condities IEMAND GEVRAAGD voor het bijhouden van' loonadministratie enz-, 1 of 2 avonden per week. Brieven onder No. 95 Bureau van dit blad. ->00000000000000000 (kachelklaar) 2.10 per zak- EIKEN- en BEUKEN- KACHELBLOKKEN 7.50 per 100 kg. Fa. H- BOOY en Zn. Telef 2381, 2632, 2396, 0000000000<~x >oOOOOC biedt U de zeer aparte nieuwste in PRACHTIGE SALONKAST met 4 golfbereiken (ook visserijgolf). Geluidskwaliteit als nooit te voren en .Volautomatische gramofoonweergave. Dat moet U eens gaan zien en horen. Elke dag kunt U hiervan genieten en de prijs, waarvoor wij U dit kunnen aanbieden f1450.- RADIO-TECHNISCH BUREAU HOtJTTIL 32 TEL. 4874. ALKMAAR. Koffergramofoon „Hls Mas- ters Voice" z g a n met platen i 85. Boerhaavèstraat 54. Een Chevrolet 1935, banden 70»/». Br ond nr 312, Bureau Texelse Courant. Winterjas f 60 gr. mt, trouw japon mt 44 f 100 en dames jurk gr mt f 60. Visstraat 116 Een nw gebloemde dames blouse met lange mouwen mt 40-42 f 15, staande schemei- lamp f 22,50 en dynamische luidspreker f 20. Adr.: Kroon- straat 5. Rond salontafeltje f25. Na 4 uur. Brakkeveldweg 64. Een autobox. Ruyghweg 375; Woningbureau Braggaar, Hoog straat 28. Net meisje biedt zich aan als werkster, 2 maal per week Adres: Bur. van dit blad Meisje, 18 jaar. zoekt 'een prettige werkkring; onverschil lig wat. Br ond nr 97, Bur van dit blad. Werkster biedt zich aan voor 14 2 dagen per week. Liefs: omtrek Tuinpark of Java- siraat Br ond nr 93, Bureau van dit blad. Biedt zich aan: net meisje voor de morgenuren. Boumav Van Galenstraat 95, Hen Heidér Gevraagd: net dagmeisje J Molijn, Keizerstraat 67. Woningruil. Woning in Am sterdam, bev. 4 kamers, keu ken en waranda, voor woning in Den Helder. Adres: Bur. van dit blad. Den Helder—Den Haag. Aar geboden gerief, woning, ka mers en suite, 3 sl.kamers, fl tuin, h.prijs f5,75 p. w. voor liefst benedenwoning, h.prijs tot f6,50. Br aan W A v Lien Koekoekstraat 18, Den Helder Inwoning gevraagd voor ge zin zonder kinderen, KM bij heer of dame alleen. Br'ond nr 98, Bar, van dit b-ad Zestigjarige dame vraagt zit- en slaapkamer met pen sion op nette stand bij men sen zonder kinderen Prijs f 100f 120 per maand. Br ond nr 96, Bur. van dit blad. Gep. heer wenst kennisma king met gep. weduwe leeftijd tussen 50 en 60 jaar, P G. Br ond nr 94, Bur. van d:t blad. Wie kan helpen: kwtm. KM met e.g.n. en kind van 10 mnd aan ongem. kamers met keuken, of gebr. daarvan? Br aan kwtm. J Piersma. Heren weg B 14, Oudorp fbij Alk maar). Laat Uw zagen v ij 1 e n, vak kundig en goed. Herman de Jong vijlt ze zoals he: moet! Molenstraat 164. Nette kostgangers gevraagd, p.a.: Goversstraat 55. Door schaarste aan textiel èn aan goede wasmiddelen baart de inhoud van de linnenkast nog heel wat zorgen I Hóe U deze zorgen kunt verifiinderendat vertellen U de prac- tische „linnenkast-wenken", waarvan hier de eerste volgt. Kalkzeepvlekken zijn lelijke gele tot grauwe vlekken, die door het wassen in goederen kunnen verschijnen bij gebruik van z.g. hard water. De kalk in dit water vormt met de zeep een ver binding, die zich op het weefsel vastzet. U begrijpt dus, hoe belangrijk het is „zacht" water te gebruiken. Het beste voor de was is regenwater. Maar niet iedere huisvrouw heeft een regenton bij haar huis staanHard water kunt U echter zachter of zacht maken door er soda of borax aan toe te voegen. Per 10 liter water 5 gr. kristalsoda of 7 gr. borax. Los de soda of borax op in een beetje warm water en roer het door het waswater heen. Wacht dan 5 minuten, alvorens aan de slag te gaan. Onthard ook het eerste spoelwater op deze wijze. De beste manier om van die lelijke kalkzeepvlekken af te komen, is het aangetaste stuk in heet water met azijn te spoelen, des noods te laten staan. Gebruik 1 dl. azijn op 1 dl. water. Hierna kan indien nodig overgewassen worden. Bedenk echter, dat „voor komen beter is dan genezen!" iets op de gronden zitten. Er stond iemand naast me ik uitte de ver onderstelling. Men lachte er om. Doch ik wilde zekerheid hebben en liep naar huis. Daar belde ik Jaap Duit (een zoon van de -dder Klaas Duit) van Huisduinen) op. .Hij was licht- wachter bij paal 8. Nu was dat een man, die graag de eer voor zich had en het nooit kon hebbe.i, dat een ander eer der iets opmerkte dan hü. Hij kwam aan het toestel, beweerde geen minuut te voren van 't strand te zijn gekomen en niets te hebben gezien. Enfin, ik weer naar het duin. Ik had nog geen twintig meter gelopen of ik werd te rug geroepen. Duit was weer aan de telefoon. Hij had nu toch ook iets ge zien. Intussen was het donker gewor den. Ik besloot er op af te gaan. Acht paarden werden voc de wagen met de boot gespannen. Roeiers opgehaald en dwars door de polder koers gezet naar de duinen bij paal 8. We waren onge veer halfweg, toen kwam er bevel van de „commissie": „Terugkeren. Er zit geen schuit". Wij terug. De boot stond goed en wel in de schuur of er werd weer alarm gemaakt. Weer er op uit. Wij kwamen tot de Grote Keten en haalden daar de rest van de roeiers op. Ouwe Bakker kwam net terug van het strand en beweerde opnieuw, dat er niets te doen was. (Later bleek reeds de hele deklading van de Brit, die er wel zat, op het strand te liggen. Bak ker had al een boel breigaren achter zijn huis en wilde liever niet dat wij aan de buit kwamen). Doch we zetten door. Het weer was erg min en aarde donker. We zagen geen hand voor onze ogen. Zó de branding in met de boot, waarin je niet manoeuvreren kunt. Ik dacht er niet aan. Wel had ik een lantaarn aangestoken en er mee gezwaaid. Je kon duidelijk het roepen van mensen horen. Er zat wel degelijk een schuit, maar waar? We belden Den Helder op. Dorus Rijkers wilde wel helpen, maar alleen bij eerste keus (premie!). Wij besloten daarin toe te stemmen. Zijn boot kwam plus een sleepboot. De volgende morgen hebben zij zestien man van boord gehaald. Ze hadden de hele nacht in het want gezeten. Alleen de masten staken nog boven water uit. De stuurman was verdronken... Het was de Brit „European" een boot van de lijn HarlingenHuil. LAAT DAN MAAR GAAN Ja, van die sleutel van de schuur, waarin de reddingboot stond. De Orts- kommandant meende, dat ik die had Ingeleverd, maar dat deed ik nooit. We kregen toestemming voor een oefen tocht met de boot. De Duitser zou een mannetje sturen met de sleutel. De soldaat kwam zonder sleutel. De com mandant, zei hij, kan hem niet vinden. Dat klopte... Maar meneer De Booy was erbij en ik deed net of hij ook een sleutel had en liet de mijne toen zien. Toen was de zaak in orde en de boot voer uit. Op een nacht waren er twee vlieg tuigen neergestort in zee tussen Pet ten en Callantsoog. Ik naar de Orts- kommandant om toestemming om uitte varen. Na twee uur had ik deze nog niet. Toen kwam er een patrouille bin nen. Die bevestigde mijn woorden. Een Duits vliegtuig was op het strand ge vallen en behouden. Een Engels toestel lag in zee. O laat dan maar, zei de Mof «-tegen mij, dan is het niet nodig. Ik had me zitten verbijten, maar de hulp was na twee a drie uur toch te laat gekomen. Het wordt tijd om op te stappen. De oud-schipper praat nog wat over de boot, die nu niet mag uitvaren, omdat de zee voor de kust nog niet mijnen- vrij is. Doch de zaak wordt goed on derhouden. Maarten inspecteert alles als lid der commissie steeds persoon lijk. Wü hopen, dat hü spoedig weer eens een oefentocht zal kunnen meemaken, dan zal zün hart zeker weer feller kloppen en dan zullen opnieuw de her inneringen les \omen aan al die jaren, dat hü het commando voerde en met zijn roeiers d stormen trotseerde... Schipper Mooy, nog vele jaren! De wedstrijden voor a.s. Zondag zün; Thuis: Hermes 3Adelborsten 2 (heren). Aanvang 2 uur. Vooruit jongens, deze wedstrijd gaat om de tweede plaats. Een overwin ning? Beverwük: Strawberries 3—Hermes 1 (heren). Aanvang 11 uur. Onze heren van het eerste moeten er goed om denken, dat dit een zeer belangrijke wedstrijd is om de eerste plaats te behouden. De stand aan de kop is: Hermes I 8 13 Kraaien I 8 H Adelb. I 7 12 Strawb. 3 9 8 Beverwük: Hermes I—Strawberrips 2 (dames). Aanvang 12.30 uur. Deze wedstrijd wordt op verzoek van Strawb. uit gespeeld. Ook deze dames moeten er goed aan denken, dat dit de laatste kans is. De stand is hier: AMVI I 7 14 Hermes I 8 13 Beverwük: Strawberries 3Hermes 2 (dames). Aanvang 11 uur. Het tweede van de dames moet zijn tweede plaats v.d. ranglijst behouden, vooral in verband met de promotie wedstrijden. Dus winnen! Beverwük: Strawberries 4Hermes 3 (dames). Aanvang 12.30 uur. Ook jullie hebben nog een grotfe kans, dames. Zandvoort: Zandvoort 3Hennes 2 (heren) Aanvang uur. De derde plaats en zodoende de pro motiewedstrijden kunnen de mannen van Han nog best halen. Wat denken jullie er over? Al deze elftallen vertrekken om 9 uur vanaf het Stationsplein met bussen van Moorman.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 4