Collegiaal orgaan moet bij de wet geregeld worden Geldzuivering in Frankrijk WEDEROPBOUW eist gezamenlijke krachtsinspanning Vrijdag 30 Jan. 1948. 70ste Jaargang No. 7723 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Twee moties inzake Indonesisch beleid de Debatten in Tweede Kamer Berucht N.S.B. -er te Brussel gearresteerd Bloed per K.L.M. naar Indië Programma der wieler- wereldkampioen- schappen WEERBERICHT Biljetten van Frs. 500C worden ingetrokken Exploderend projectiel verminkt arbeider VRIJHEID, GELIJKHEID EN BROEDERSCHAP BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder. Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers IHIIIMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („JuHertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Gistermiddag te kwart over vier heeft de Tweede Kamer de .beraad slaging over de regeringsverklaring nopens de ontwikkeling der gebeur tenissen in Indonesië voortgezet. De heer Schouten (AR) merkte op, dat de regering successievelijk de Kamer stukken heeft doen toekomen, waardoor zij enigermate op de hoogte is gekomen van hetgeen zich in Indië heeft afgespeeld. Spr. had gerekend op een aanvul lende ^regeringsverklaring en hij ver wondert zich erover, dat deze niet is gegeven. De consequentie daarvan is z.i., dat men niet met een gedachten- wisseling in tweede termijn toe kan. Ten Aanzien van het instellen van het collegiaal orgaan meent spr. de heer Romme en de heer Joekes geen geweld aan te doen, als hij uit hun redevoeringen concludeert, dat zij ver re de voorkeur zouden geven aan re geling bij de wet. De urgentie is, naar sprekers oor deel, niet zodanig, dat er geen tijd zou zijn voor het bij de wet tot stand bren gen van de vere'iste organen. De Ka mer is bereid snel te werken. EEN MOTIE. Nogmaals wettelijke regeling be pleitende, kondigt hij een motie aan, welke mede zal worden ingediend door de heren Tilanus (CH), Biere- ma (WD) en Zandt (SG). Vervolgens gaat spr. nog in op de gebeurtenissen van de laatste weken. Op 31 Jan. eerst zal geconstateerd kun nen worden, of het bestand wordt na geleefd. Eerst dan kan met de politie ke besprekingen aangevangen worden. Het ziet er echter naar uit. dat men eerder zal beginnen. In dit verband vraagt hij, hoe het ermee staat. Z.i. kan van politieke besprekingen met de republiek geen sprake zijn, zolang de vijandelijkheden niet gestaakt zijn. De heer Romme (KVP) verklaart nog steeds veel belangrijker te vinden de ontwikkeling van zaken, niet op de kampplaats, maar op de bouwplaats, m.a.w. de ontwikkeling van de verhou ding tussen Nederland en dat overgro te deel van Indonesië. Tegen niet nakoming door de Repu bliek van haar verplichtingen moet stelling genomen worden, niet slechts met woorden, maar ook metterdaad. Dat betekent in de allereerste plaats, dat als het bestand niet rëeel wordt nagekomen, zeker tijdens de duur der niet-nakoming de politieke besprekin gen niet zullen worden voortgezet. Vijandelijkheden sluiten besprekingen uit. Voorts merkt hij op, dat nu wel vastgesteld is, dat de heren van Mook, Logemann en Jonkman welbe wust hebben aangestuurd op wat in het tractaat van Linggadjati is vast gelegd, inclusief het wegwerken van de kroon. De heer Joekes (Arb.) spreekt zijn bevreemding erover uit, dat de nadere stukken over de gebeurtenissen in In donesië van het ministerie van Buiten landse Zaken zijn ontvangen. Hij had het beter gevonden als de Nederlandse tekst er aan was toegevoegd en als ze volledig gepubliceerd waren. Een feit van betekenis acht spr., dat op 17 Januari de wapenstilstandsover eenkomst is ondertekend, zonder enige reserve. Het gewicht van deze gebeur tenis belicht hij nader uitvoerig. Enkele sprekers hebben enige twijfel doen horen, of men zich aan de wa penstilstand zal houden. Voor deze twijfel acht spr. thans minder reden aanwezig. Het denkbeeld van de heer Romme inzake de commissie voor Indische za ken juicht de heer Joekes toe. De motie-Schouten bestrijdt hij uitvoerig. Met de gedachte van de motie-Romme kan hij zich verenigen. De moeilijkheden ir Indonesië zijn groot en zullen groot zijn. Maar spr. meent, dat door de wapenstilstand een belangrijke stap is gedaan. Tien minuten over twaalf verdaagt de voorzitter de vergadering tot Vrij dagmiddag. In samenwerking met de Amster damse politie heeft de Belgische staatspolitie te Brussel gearresteerd Georges Willem Ketmahn. Hij is een der naaste medewerkers van de ge fusilleerde NSB-Ieider Mussert ge weest. In verband met de motie-Schouten herinnert spr. aan een vorige motie van de heer Schouten, die toen ver worpen is. Z.i. is er geen verschil van mening over, dat de minister-president zich heeft verklaard in deze zin, dat hij voor het „collegiaal orgaan" en voor de „centrale organisatie" van de noodbesluiten ook voor de over gangstijd afstand heeft gedaan. Thans zou spr. willen vernemen, dat die toezegging uitdrukkelijk wordt ge handhaafd. Voor de heer Romme staat vast, dat de regeling van het collegiaal orgaan bij Koninklijk Besluit in strijd met de wet is. Spr. kan begrijpen, dat de regering bij de snelle evolutie behoefte eraan gevoelt het collegiaal orgaan zonder verwijl in te stellen, maar z.i. zal dan na instelling bij Kon. Besluit onver wijld moeten volgen de indiening van een wetsontwerp, waarin deze zaak wordt geregeld. Hij kondigt een motie in die geest aan. Met de motie-Schou ten kan hij zich niet verenigen. De heer Tilanus (Ch) betreurt het dat de officiële Nederlandse tekst van de onderscheidene Engelse stukken nog niet ter beschikking is. Eerst hebben we gehad de geheime notulen van Linggadjati, nu de gehei me notulen van Kalioeeran. Daardoor ontstaat weer een eindeloos gepraat. Hij verdedigt nader de motie-Schou ten en zegt die van de heer Romme niet te begrijpen. Het is immers be kend, dat de Kamer snel kan werken. Is er nu zo'n wonderlijke constructie nodig als de heer Romme wil? De heer Tilanus betoogt verder, dat de stuwgroep gepropageerd heeft de onafhankelijkheid van Indië, en de heren Beel en Romme hebben dat in Linggadjati vastgelegd. De heer Vonk (VVD) geeft te kennen, dat wat de regering doet, naar zijn oordeel, is: dobbelen. En het ljjkt soms wel, dat de minister va banque speelt. Spr. hoopt, dat de minister-presi dent zal vasthouden aan zijn wil om 'te komen tot grondwetsherziening. In dit verband betoogt hij o.m., dat de luitenant-gouverneur-generaal z.i. nooit eerbied voor de grondwet heeft betoond. Ketmann is Nederlander van geboor te. Hij stond Mussert sedert 1933 ter zijde, o.a. als redacteur van het NSB- weekblad „Volk en Vaderland" en als redacteur van het antisemitische week blad „De Misthoorn". In 1942 heeft Ketmann dienst geno men bij de Germaanse SS en werd oorlogscorrespondent aan 'het Oostelijk front. Later is hij medewerker aan de Berlijnse omroep geweest en onder hield betrekkingen met SD-agenten. Bij zijn aankomst in België heeft hij zich uitgegeven voor repatriërend po litiek gevangene en gezegd, dat hij zijn papieren kwijt was. Ketmann, die on der valse naam te Brussel heeft ge woond is ter beschikking gesteld van de procureur des konings. Nederland zal vermoedelijk zijn uitlevering ver zoeken. Henry Ford II naar Nederland Naar wij vernemen zal de heer Hen ry Ford II vergezeld van zijn echt genote, eind Februari waarschijnlijk 29 Februari naar Nederland komen voor een bezoek aan de Fordfabrieken in ons land. Henry Ford II, de president van de Ford Motor Co. werd 4 September 1917 geboren. Zijn opleiding ontving hij op de Detroit University school, Hotchkiss en Yale. Flij is gehuwd met Anne McDonnell en heeft twee dochters. Tij dens de tweede wereldoorlog diende hij bij de Amerikaanse vloot. Na de dood van zijn vader, Edsel B. Ford in 1943 werd hij als luitenant gedemobi liseerd om de functie van Vice-presi- dent bij de Ford Motor Co. te kunnen aanvaarden. Toen zijn grootvader Hen ry Ford, zich in 1945 terugtrok, werd hij president van de Ford Motor Co. De bloedtransfusiedienst van 't „Ne derlandse Rode Kruis" voert reeds ge ruime tijd een actie voor bloedgevers op het platteland. (De bloedgevers ifi de steden immers geven hun bloed voor de ziekenhuizen). Het bloed dat op deze wijze wordt verzameld, wordt opgezonden naar het Centraal Labora torium van het Nederl. Rode Kruis te Amsterdam. Hier wordt het bloedplasma ge droogd, waarna het vrijwel onbeperkt houdbaar is en gereed voor verzending. Per KLM gaat dan Nederlands bloed plasma in poedervorm naar Indië, waar het behalve voor de Nederlandse en inheemse patiënten in de zieken huizen in de steden, ook voor de afge legen delen en plaatsen in de archipel, het behoudt van het leven betekent voor talloos velen. Niet alleen naar Indië, maar ook naar alle delen van Nederland wordt bloedplasma verzonden. Jaarlijks wor den 15.000 liters bloed geconserveerd. Dé beroemde Deense arts, Dr. Thorvald Madsen, chef van 't „International Children's Emergency Fund" geeft een klein Italiaans meisje een extra rantsoen. De Ver. Naties leveren het eten en vrouwen en padvinders heb ben zich beschikbaar gesteld voor het verdelen van de porties. Het programma voor de wereldkam pioenschappen, die dit jaar van 21 Au gustus t.m. 29 Augustus in Nederland (Amsterdam en Valkenburg) worden verreden, ziet er als volgt uit: 21 Augustus: wegwedstrijd voor ama teur; 22 Aug.: wegwedstrijd voor pro fessionals; 23 Aug.: series achtervolging (amateurs en professionals), eerste se rie stayers-wedstrijd; 24 Aug.: finale achtervolging amateurs tweede serie stayers-wedstrijd; 25 Aug.: finale ach tervolging professionals, derde serie stayers-wedstrijd; 27 Aug.: series sprintwedstrijden (amateurs en profes sionals), herkansingsrit voor stayers; 29 Aug.: Finales sprint- en strayers- wedstrijden. Amerikaanse officieren naar Griekenland Naar vernomen wordt, zijn wederom 16 Amerikaanse officieren uit Athene naar Noord-Griekenland vertrokken om dienst te doen met de Griekse re- geringsstrij dkrachten. Volgens generaal-majoor William Li- vesay, hoofd van de militaire afdeling van de Amerikaanse hulpmissie voor Griekenland, zijn deze officieren even als de vorige, wekenlang grondig voor gelicht over de militaire situatie in Griekenland. Honderdduizend ton melk uit aardappelschillen Honderdduizend ton melk kan jaar lijks geproduceerd worden uit de 200.000 ton aardappelschillen en etensresten, die in 55 steden van ons land voor veevoeder worden, verza meld. Dit betekent een besparing van achttien millioen gulden aan vreemde valuta (voornamelijk dollars), omdat men 50.000 ton graan tegen 360 per ton minder behoeft të importeren. Maar er zijn nog meer merkwaardige cijfers over de aardappelschil, aldus vertelde ir. W. Stehouwer van de directie van de voedselvoorziening, tijdens een samenkomst in het Rot terdamse stadhuis ter gelegenheid van een persexcursie, die onder het motto „Koeien zonder land" gehouden werd. Weersverwachting geldig tot Vrij dagavond: AANHOUDEND ZACHT WEER Aanhoudend zacht weer met aan- kelijk enige tijdelijke opklaringen en later weer toenemende bewol king. Nu en dan harde wind uit Z. richtingen, later tijdelijk naar Z.W. of West ruimend. Twaalf doden bij trambotsing Te Wuppertal is een overvolle tram, die van een steile helling naar beneden reed, uit de rails gelopen. Nadat een haltepaal was gesneuveld,kwam de wagen tegen een boom tot staan. Er zijn twaalf doden en ten minste 33 ge wonden. Britse militairen boden de helpende hand. Duitse oorlogsmisdadigers opgehangen Gistermorgen zijn te Hameln (Hannover) vijf Duitse oorlogsmis dadigers opgehangen, onder wie zich drie ex-gevangenbewakers bevinden, die door het Brits militair tribunaal schuldig waren verklaard aan het martelen en do.den van geallieerde onderdanen, - voorts Hugo Ketten- beil, beul van het concentratiekamp te Neuengamme. René Mayer, de Franse minister van Financiën heeft naar aanleiding van het voorstel tot blokkade der biljetten van 5.000 fr., in de Nationale Verga dering aangekondigd, dat een onder' zoek zal worden ingesteld naar de grote houders en snelle maatregelen zullen worden getroffen om de kleine houders schadeloos te stellen. Verder deelde Mayer mee, dat er geen sprake is van onteigening, doch allereerst van een zeer tijdelijke blok kering. Ex-premier Paul Reynaud noemde tijdens het debat de sluiting van de banken onwettig. Indien het wetsontwerp wordt aangenomen, aldus Reynaud, zal iedere Fransman vóórt aan alle vertrouwen in alle door de Franse Bank uitgegeven banknoten verliezen. Vóór de stemming verzocht de socia listische afgevaardigde Le Troquer de zitting een half uur te onderbreken om zijn fractie in staat te stellen te beraadslagen. De fractie besloot voor het wetsontwerp te stemmen de radicaal-socialistische fractie nam een zelfde besluit. Het wetsontwerp tot intrekking van de biljetten van 5000 frs. is heden morgen vroeg door de Franse Natio nale Vergadering in zijn geheel aan. vaard met 307 tegen 286 stemmen. De vergadering besloot vervolgens over te gaan tot bespreking van het wetsontwerp tot herinstelling van „het vrij bezit, transport en verhandelen van goud op Frans grondgebied." De vergadering werd dan geschorst tot 15.30 uur. Aanvaarding van het wetsontwerp betreffende de vrije goudmarkt is vrij wel verzekerd, aldus Reuter. ONTPLOFFING OP CANADESE TANKBOOT Op de Canadese tankboot „Panchito", die zich ter hoogte van de kust van Bretagne bevond, heeft zich een ex plosie voorgedaan. Twaalf overleven den zijn door een vaartuig uit Loriënt opgepikt. Achttien der opvarenden worden echter nog vermist. (Van onze parlementaire redacteur) Minister ir. H. Vos heeft als mi nister ad interim van het Ministe rie van Wederopbouw Woensdag middag mededeling gedaan van het voornemen van de minister-presi dent, om „zo mogelijk spoedig" een definitieve voorziening te treffen ten aapzien van de leiding van het ministerie in kwestie, althans „voor het geval de heer Neher in Indonesië blijft". Hand gedeeltelijk weggerukt Gistermiddag omstreeks half twee had de heer v. d. P., die belast is met het toezicht over een groep DUW ar beiders. bezig zijnde aan het egaliseren van een terrein gelegen te Wijk aari Zee nabij dé Waterleiding, het ongeluk bij het oprapen van een stuk gereedschap in aanraking te ko men met een gedeeltelijk onder het zand verborgen metalen voorwerp. Dit bleek een ontstekingsdop te zijn. Een explosie volgde, waardoor v. d. P. drie vingers en de handpalm werden afge rukt. De direct ingeroepen medische hulp liet het slachtoffer naar het St. Antoniusziekenhuis te IJmuiden ver voeren. Gevreesd wordt, dat de gehele hand geamputeerd moet worden. Dit ongevpl is een ongezochte gelegenheid, nog eens met nadruk te wijzen op de noodzaak van de grootste voorzichtig heid bij het betreden van bos en duin terrein. De marine verlaat IJmuiden Naar wij vernemen gaat de marine ir Februari IJmuiden verlaten. In verband hiermede zal de „Vul kaan", een hulpvaartuig van de mari ne- mijnenveegdienst, dat in 't Noord zeekanaal gestationneerd is, op 17 Februari naar Den Helder gaan. Het wacht- en logementschip, de „Corne- lis Drebbel" vertrekt 10 Februari naar Nieuwediep. De minister herinnerde aan de ab normale moeilijkheden, veroorzaakt door de na-oorlcgse huwelijks-hausse, waardoor de vraag naar woningen nog onnatuurlijk is toegenomen. In één op de vier gevallen vindt inwoning plaats; een toestand, die de bewindsman niet minder ondraaglijk bleek te vinden dan de kamerleden hadden gedaan. Klachten over te weinig decentralisatie zijn al oud. Er wordt naar gestreefd, daaraan tegemoet te komen, maar zo zeide ir. Vos, en hij toonde het met enige voorbeelden aan de gemeen ten zijn niet altijd even bereidwillig, de taken die het departement wil af staan, over te nemen. De minister hoopt gedaan te krijgen, dat er met name voor de bouw van boerderijen een gunstiger financiële regeling kan worden getroffen. Voor de bouw van woningwet-' en particu liere woningen is, een nieuwe regeling bijna gereed. Niet over het hoofd mag worden ge zien, wat sinds de bevrijding tot stand is gebracht. En het door velen ge laakte opheffen van de aanbeste dingsstop heeft toch maar tot gevolg gehad, dat op het ogenblik 40.000 wo ningen in aanbouw zijn. In onderzoek is, of het verbod tot uitvoeren van on derhoudswerken kan worden opgehe ven. In dit verband liet de minister doorschemeren, er veel voor te voelen, dat nieuwe bouwvakpatroons niet dan na aan bepaalde toelatingseisen te heb ben voldaan, zich zelfstandig kunnen vestigen. In 1948 zo hoopt de minister zal de productie van veran'-morde montagewoningen een eerste aanloop kunnen nemen. Daarna kan een- aan merkelijke uitbreiding verwacht wor den, wanneer het productieapparaat maar eenmaal goed aan de gang is. De onlangs gepubliceerde toëwijzing van bouwvolume voor de provincie Zee land wil de minister nog wel eéns na der bekijken, ook al is, naar hij zeide, bij het vaststellen daarvan zoveel mo gelijk naar redelijkheid gestreefd. Dat huurverhoging op de duur niet zal kunnen uitblijven, gezien de ge stegen bouwkosten, ontkende de minis ter niet. Het is zijn streven, die bouw kosten zoveel mogelijk te drukken, maar verder is dit uiteindelijk een zaak van kabinetspolitiek. Het door de heer J. Haken (CPN) gedane voorstel om de lonen in het bouwvak te laten zoals ze oorspronkelijk waren dus zwart wees de minister verontwaar digd van de hand, omdat dit een een zijdige doorbreking van de loon- en prijspolitiek zou betekenen en het eind van de dan ontstane ellende niet te overzien zou zijn. Wel voelt de minis ter voor de opheffing van de tarief limiet voor de bouwvakarbeiders en 't experiment, dat daarmee thans in Gro ningen gaande is, olgt hij met belang stelling. Hij waarschuwde echter met nadruk voor een af jakkersysteem. Na de rede van de minister werd nog uitvoerig gerepliceerd. V CN toch zal men in elk land, toch zal elk volk er naar moeten streven om deze en de andere hier boven genoemde rechten te handha ven en te eerbiedigen. Een volk, dat daarvan afstand doet, hoe dan ook, verliest zijn waardigheid en wordt gelijk een kudde stomme dieren, die zich daarheen laat leiden, waar de leider ze wil hebben. Een van de factoren, die kan bij dragen om deze rechten volledig te doen gelden, is een streven vjn gans een volk, gericht op werkelijk demo cratisch zijn, op 't werkelijke vrij zijn. En dat vereist oplettendheid en waakzaamheid. De bekende schrijver en denker Arthut; Koestier zegt in een van zijn opstellen: „De atmosfeer van de democratie is een muffe mist gewor den en van hen, die deze inademen, kan niet verwacht worden, dat ze dankbaar zijn voor de zuurstof, die ze bevat. De hachelijke positie van de Westerse beschaving is, dat zij zich niet meer bewust is van de waarden, die zij gevaar loopt te verliezen". Laat deze waarschuwing weerklank vinden. Het gaat hier om de rechten waarvoor werd gevochten door Wil lem de Zwijger, waarvoor Admiraal De Coligny tijdens de Bartholomeus- nacht het leven liet en gedurende de laatste jaren onafzienbare rijen jonge mensen hun leven offerden Staat dan pal voor Uw vrijheid. AD INTERIM. Fransman heeft een spreek woord, dat ook ten onzent be kendheid verwierf: L'histoire se répète" De geschiedenis herhaalt zich. Wij zien, dat in deze dagen weer in velerlei opzicht bevestigd. Vorige week toonden wij zulks aan door het onder Tsaristische terreur lijdende Polen te vergelijken met de situatie, waarin de bevolking van dat land in deze na-oorlogse jaren verkeert. Dit is slechts een incidenteel geval. Ook meer algemene beelden uit het ver leden duiken herhaalde malen op uit het duister der geschiedenis. Als men dan ook zou denken, dat de situatie waarin Euijopa zich in deze dagen bevindt nieuw is, dan zou men er naast zijn. Het kërnkarakter ,het grondpatroon waarop de borduursels van de huidige bewegingen in het bestel van volken en staten worden aangebracht, mag dan daardoor naar het uiterlijk mo derner getint zijn, de structuur is ge lijk aan tijden van spanning en mach tige woelingen in de geest van de mens, welke optraden in het ver leden. En dan trekken wij onwille keurig een zekere parallel tussen het geen wij sinds de dertiger jaren in groeiende mate in ons werelddeel con stateren en de gedachten, die groei den en vorm kregen ten tijde van de grote Franse revolutie. Eerst als de mens ziek is, leert hij leennen welk een onbetaalbaar grote schat hij bezit als hem een goede ge zondheid wordt geschonken. Dit geldt in geestelijke en politieke zin even zeer. Vandaag herdenkt ons volk het feit, dat na tachtig jaren van harde strijd en wreed geweld de Vre'de van Munster werd getekend. Het was het volk, in den beginne geleid door de prachtige figuur van Willem de Eer ste, die de strijd aanbond tegen de onderdrukking van de vrijheid van de geest. Hetzelfde verzet ttoffen wij aan bij de Franse Hugenoten. De bewe ging, die leidde tot de Franse revo lutie kwam ook voort uit de wil van het volk vrij te zijn en zich niet te doen leiden door een' kleine kring van heersers onder leiding van een vorst, die onder het motto: „Ik ben de staat" de absolute macht tot zich trok. Natuurlijk gaat de parallel, die wij trekken met de geboortedagen van de leus: „Vrijheid, Gelijkheid en Broeder schap" slechts ten dele op. Doch één zaak kwam toen evenals nü sterk naar voren: het recht van de mens* het recht van de individu in de-.e wereld. Op 26 Augustus \789 werd door de Nationale Vergadering kort na de beroemde overval op de Bastille en de doorbreking van het absolutisme de verklaring omtrent „de rechten van de mens en de burger" aangeno men. LfET was geen fraai staatsstuk, maar het bevatte grote waar den. Het erkende de onvergankelijke rechten van de mens; rechten op vrij heid, eigendom, veiligheid en verzet tegen onderdrukking. „De wet be paalt de grenzen van deze rechten. Niemand kan gestraft worden dan krachtens de wet. Niemand mag we gens zijn meningen, zelfs godsdiensti ge, lastig gevallen worden, mits door zijn optreden de openbare orde, inge steld door de wet, niet wordt ge stoord. De vrije Uiting van gedachten en meningen is een der kostbaarste rechten van de mens: daardoor kan iedere burger vrij spreken, schrijven en in druk uitgeven", aldus de verkla ring. Hier liggen de hoekstenen, waarop de democratie kan worden gebouwd. Hier liggen de rechten, die de waar de van de menselijke persoonlijkheid erkennen en bevestigen. Door deze rechten wordt de vrijheid van het in dividu bekrachtigd, hier komt de ge lijkheid van elke burger van de staat tot uitdrukking. Door deze betde wordt het fundament der broeder schap gelegd. Het aannemen der verklaring door deze Volksvertegenwoordiging was de gezonde reactie op de onderdrukking. Het plaatsen van art. 13 b. in het Handvest der Verenigde Volkeren, be krachtigd op 26 Juni 1945 te San Francisco, dat zegt: „De Algemene Vergadering zal voorstellen doen voor de bevordering van internationale samenwerking en voor de verwezen lijking van de algemene mensenrech ten en de fundamentele vrijheden voor allen, ongeacht ras, geslacht, taal of godsdienst", was de reactie op de strijd tegen ongelimiteerd en nimmer cc voren door bepaalde volkeren ver toonde onteering en vernietiging van de mens als mens. De golf van ver ontwaardiging over hetgeen de ene mens de andere mens aandeed, was diep en oprecht. Er is vergaderd onlangs te Genève om dit artikel van het Handvest rea liteit te geven, maar over een der grondrechten, die van de vrijheid van godsdienst, de vrijheid van geweten c'üs, kon men niet tot een oplossing komen (Zie vervolg kolom 9)

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1