V.V.D. wenst Nationaal Kabinet perceel Bouwterrein Hebt U al een vierkante centimeter?" Stad en Omgeving. ZAKENMENSEN Warme Pikante Vlees-croquetten Critiek op regeringsbeleid Gouden Verlovingsringen Fa- BEEMSTERBOER Ambachtsschoolreünie wordt voorbereid Verkoopactie in Den Helder van 2-7 Febr, a s. Schoencrême Wrijf was Poets-extract Geslaagde bridge-drive in„Formosa" DAGELIJKS van 2-6 (ZATERDAGS 2-11) Dualmeet Bruinvissen-Zwaardvissen Doktersdienst De Bioscopen Bal-masqué van H.R.C. De natuur in Februari Wijziging Ziekenhuis-tarieven Geslaagd Wieringen. Burgerlijke stand Ingezonden OPROEP Aan alle Helderse jongeren He! „Dorus Rijkers-fonds" Burgemeester Ritmeester sprak te Utrecht Burgemeester G. Ritmeester heeft gisteravond een rede gehouden op een bijeenkomst van de afdeling Utrecht der vorige week opgerichte Volkspartij voor VrUheid en Democratie. De vergadering, die werd gehouden in Tivoil, werd gepresideerd door prof. s' Jacob. Deze sprak een kort openingswoord, om daarna het woord te geven aan de eerste spreker, de heer D. W. Dettmeijer, lid van de Haagse gemeenteraad. In korte trekken schetste deze de instelling en positie van de V.V.D., welke niet alleen wil zijn een beginselpartij, die o.m. aandringt op een spoedige herziening van de Grondwet, maar ook een volks partij, die wil opkomen voor de belangen van het gehele Nederlanse volk. „In ongebroken trouw aan het huis van Oranje wil de V.V.D. het verenigingspunt zijn van allen, die overtuigd zijn, dat vrijheid, verantwoordelijkheid en sociale gerechtigheid de fundamenten behoren te zijn van een op Christelijke grondslag berustende samenleving als de Nederlandse. Zij wil de Christelijke geest in ons volk versterken, al moge deze door de onderscheidene groepen nog zo verschil lend worden verstaan". Burgemeester Ritmeester, die als tweede spreker het woord voerde, gaf allereerst een historisch overzicht. Hij herinnerde aan de oprichting van dc Vrijzinnig-Democratische Bond, daar bij de stelling releverend dat een po litieke partij, waarin de gemeenschap van geest ontbreekt, een kortstondig bestaan beschoren is. Toen na de Duit se inval in Nederland pas goed tot het Nederlandse volk doordrong, wat het begrip „vrijheid" betekende, verenig den zeer velen zich in de strijd voor een gemeenschappelijk ideaal. Deze gemeenschappelijke verzetsgeest was de basis voor de EDD-beweging. De rechten van de mens, op vrijheid, eigendom, veiligheid en het weerstand bieden tegen onderdrukking, rechten waarvan de volksziel in normale om standigheden slechts onderbewust overtuigd is, werden wilskrachtig ver dedigd. De bevrijding kwam. De Nederland se Volksbeweging ontstond, en deze wilde onder leiding van prof. W. Scher- merhorn vernieuwing brengen in de politieke constellatie van ons volk. Er moest een doorbraak komen, waarbij wat door godsdienst werd gescheiden, werd verenigd door de politiek. DE DOORBRAAK. „Deze doorbraak is mislukt", aldus spr., „omdat de Partij van de Arbeid zich vergist heeft in de kerkelijke groepen en de vrijzinnige geest van ons volk. Men heeft niet voldoende gerekend met het godsdienstig begin sel waaruit zeer velen leven. Het is jammer dat men deze mislukking niet heeft willen erkennen, al bleef het aantal zetels dat de P.v.d.A. in de Tweede Kamer veroverde met 29 be neden het vooroorlogse totaal van SD AP en VD. Men is blijven doorgaan, en omdat de aantrekkingskracht van het Marxisme groter bleek te zijn dan werd verwacht, heeft men in de P.v.d. A. het socialistische element meer naar voren laten komen. Op P.v.d.A.-bijeen komsten worden liederen als de „In ternationale" en „Sta op,verworpenen der aarde" gezongen. Iemand met een vrijzinnige geest kan zich in dat milieu niet langer thuis ge voelen. Het is moeilijk om afscheid te nemen, vooral wanneer men zelf in zijn hart niet van politiek verwisselt. Het samengaan van deze P.v.d.A. met de KVP heeft tot gevolg gehad, dat we hollend naar beneden zijn gegaan. Na de bevrijding moest ons volk wor den „bijgespijkerd", waartoe in drie jaar tijd voor bijna 3 milliard aan voe dingsmiddelen uit het buitenland werd aangevoerd. Onze Staatsschuld be draagt thans 22 milliard gulden, die we zelf zullen moeten opbrengen. Vóór de oorlog vloeide per jaar 500 Keizerstraat Een goede zaak met een grote keuze Op 1 April a.s. zal de heer A. Smit, directeur der „Ambachts school voor Den Helder en Om streken" deze instelling, die hü meer dan veertig jaar gediend heeft met pensioen verlaten. Een aantal oud-leerlingen heeft 't sym pathieke plan ontworpen, om ter gelegenheid van zijn afscheid een reünie van oud-leerlingen der Am bachtsschool en der Avondvak- tekenschool te organiseren. Een avond als deze is wel uitermate geschikt om oude vriendschapsbanden opnieuw te verstevigen, en om nog eens in de geest terug te gaan naar de dagen waarin allen zich aan de goede leiding van de heer Smit en zijn medewerkers hadden onderworpen. V/anneer de initiatiefnemers voldoende sympathie en materiële steun ontvan gen wij twijfelen er niet aan of zij zullen hierover geen klagen hebben dan moet zo'n reünie een bijzonder groot succes worden. Als sprekend voorbeeld mag hier gelden de reünie die verleden jaar door de oud-leerlin gen der Handelsschoolvereniging (la ter „De Lyceïst) werd gehouden. Alle oud-lereraen en oud-leerlingen, die met dit plan instemmen, worden verzocht even een adhaesie-betuiging te zenden aan één van de leden van 't comité, bestaande uit de heren: A. van Leeuwen, Molengracht 32; J. v. d. Sande, Van Galenstraat 9J; P. Smit, Stakman Bossestraat 63, alle te Den Helder. Men doe het spoedig! millioen gulden aan belastingen in 's Rijks schatkist. Voor 1948 is een ra ming gemaakt van 2.538 millioen gul den! De voorgestelde oorlogsschadere-, geling en de nieuwe verzekeringswet betekenen een belastingverhoging van resp. 250 millioen en 240 millioen per jaar gedurende vijftig jaar. Sommigen roepen „Weg met het ka pitalisme", maar zij kijken tegelijk naar het kapitalistische Amerika, van waar de redding moet komen. En op de departementen is men bezig aan 'n „catastrophe-plan". Wanneer de hulp niet tijdig komt. zullen we de buik riem moeten aanhalen!" TE VEEL AMBTENAREN. Sprekende over de getalsterkte van ons ambtenarencorps, noemde de heer Ritmeester enkele cijfers. Tegen een vooroorlogs aantal van 48000 rijksamb tenaren staat een huidig aantal van lïl.000, plus 30.000 tijdelijke ambtena ren. „De heer Schermerhorn heeft ver klaard, dat er te veel ambtenaren zijn, tengevolge van de houding der hoofdambtenaren ten departemente, van wie 90% niet bij de P.v.d.A. is aangesloten. Ik vraag mij in gemoede af: wie regeert er nu eigenlijk, de mi nister of een hoofdambtenaar?" Over de wederopbouw had spr. wei nig goeds te zeggen. Als sprekend voorbeeld gaf burgemeester Ritmeester een klein exposé van de lijdensge schiedenis van Den Helder. „Het Ne derlandse volk is onder dat alles voor een groot deel apathisch geworden". DEMOCRATIE Scherpe critiek uitte de heer Rit meester over de wijze waarop, zoals hij 't uitdrukte, „door het volk, maar zonder het volk, over het volk" sinds de bevrijding is geregeerd. Zijns in ziens hadde de „praatjes op de brug" achterwege moeten blijven, en even min hadden de ministers in partij-bij- eenkomsten mededelingen mogen doen, die aan de volksvertegenwoordiging gericht hadden moeten worden. Het gehele volk, en dus de volksvertegen woordiging, moet het „hoe" en het „waarom" van het regeringsstelsel we ten. Dat andere, is niet de ware demo cratie. Ook het beleid inzake Indië gispte spr. Hij bracht hulde en dank aan de Nederlandse militairen, die de in heemse bevolking overzee helpen waar zij kunnen, terwijl de regering praat met „leiders" die de hogeschool der democratie nog niet doorlopen blijken te hebben. „Djogja wint, niet alleen tot schade van Nederland, maar van de gehele wereld". De heer Ritmeester besloot zijn rede door te zeggen: „WU eisen 'n Nederlandse regering, die bestaat uit alle partijen. De totstandko ming van een dergelijk nationaal kabinet zal de grootste hulde zijn, die het Nederlandse volk kan brengen aan onze geëerbiedigde Vorstin!" Nadat beide sprekers nog een drie tal vragen hadden beantwoord, sloot prof. s' Jacob te half elf de bijeen komst. UNIEKE GELEGENHEID! TE KOOP: 100 M2, in één der drukste hoofdstraten in Den Helder met uitzicht op het station. Uitkering Wederopbouw. Brieven onder no. 127, bureau Held. Courant. Onze bevrijding is, zoals zoveel fei ten in de geschiedenis, al een jaartal geworden: 1945. Maar zjj werd in de donkere jaren van de bezetting voorbereid en be vechten door Nederlanders, die hun overtuiging en hun geloof in de vrij heid als 't eerste menselijke recht trouw bleven tot in de dood. Wij zullen en mogen deze doden nooit vergeten, want hun idealen en voorbeelden heb ben ons gesterkt en in het Neder landse volk de weerstand opgewekt, welke nodig was om de indringer de overwinning te onthouden. Daatrom zal het Nederlandse Volk gedenktekens oprichten voor de gevallenen en wil het ook in de toekomst de verzorger zijn van de nagelaten betrekkingen van al degenen, die hun leven offerden en wier gezinnen en familie zich in de strijd om het bestaan van hun steun en zorg zagen beroofd. WELKE MONUMENTEN? Het ligt in de bedoeling van de in het leven geroepen Nationale Monu menten Commissie, waarvan H.M. de Koningin Beschermvrouwe is en Z.K. H Prins 'Bernhard het Ere-Voorzit terschap heeft willen aanvaarden, dat o.m. de volgende monumenten zullen worden opgericht: Een centraal mo nument op de Dam te Amsterdam, een legermonumeni, een marinemo nument, een koopvaardijmonument, een monument op de Erebegraaf plaats te Bloemendaal, een monument ter herdenking van de krijgsdaden van onze Britse geallieerden te Arn hem, een monument ter herdenking van de krijgsdaden van onze Cana dese geallieerden op het eiland Wal cheren en een monument te Eede in Zeeuws-Vlaanderen, waar H.M. de Koningin na de bevrijding voor het eerst voet op vaderlandse bodem zette. Om vorenbedoelde gedachten te kunnen verwezenlijken wordt door de Nationale Monumenten Commissie het terrein op de Dam te Amsterdam symbolisch verkocht en wel voor vijf tig cent per cm2. Hierdoor wordt iedere Nederlander ln de gelegenheid gesteld mede te werken aan de op richting der monumenten en zal hij bovendien de nagelaten betrekkingen der gevallenen te hulp komen. PLAATSELIJK COMITé. Van de opbrengst van deze verkoop zal een groot gedeelte voor laatstge noemd doel beschikbaar komen, aan gezien het in het voornemen ligt om bedoelde monumenten wel kunstzinnig doch- tevens eenvoudig te doen uit- ®S9 „Beier dan ooit" voeren. In verband met een en ander werd in Den Helder een plaatselijk comité in het leven geroepen, dat als volgt is samengesteld: G. Ritmeester, Burgemeester van Den Helder, voorzitter; H. A. Boon, Directeur van de Dienst voor Sociale Zuken, secretaris; D. J. Kommer, Ka pitein-luitenant ter Zee, vertegen woordiger der Koninklijke Marine; E. J. H. Volkmaars, Inspecteur der In voerrechten en Accijnzen, vertegen woordiger der Stichting 19401945 en Ds. F. Tollenaar, vertegenwoordi ger der Illegaliteit. Vastgesteld Is thans, dat in Den Helder de verkoop van cm2 zal plaats hebben in 't tijdvak van 2 tot en met 7 Februari a.s., terwijl op 7 Februari a.s. een grote huis- en straatcollecte zal worden gehouden. Ieder heeft dan de gelegenheid om één of meer cm2 f 0.50 van het Damterrein te kopen en ontvangt als bewijs daarvan een certificaat. Deze certificaten hebben een hogere waar de, al naar gelang meer vierkant^ centimeters worden gekocht, n.l. 1.(voor 2 cm2), 10 (voor 20 cm2) enz. WAAR VERKRIJGBAAR? Gedurende bedoelde week zullen deze certificaten gekocht kunnen wor den op de hieronder genoemde adres sen: Twentse Bank N.V., Plantsoen straat 8; Rotterdamse Bankvereniglng N.V., Prins Hendriklaan 6; Neder landse Middenstandsbank N.V., Ko ningstraat 7; Vroom en Dreesmann, Spoorstraat 2; Het Verkeershuis, Koningstraat 2; Post- en Telegraaf kantoor, Koningstraat. Voor waarden boven 2000 cm2 wor den op naam gestelde certificaten af-, gegeven en indien dit speciaal ge wenst wordt, is deze mogelijkheid ook opengesteld voor de waarden van 1000 cm2 en 2000 cm2. Hetzelfde geldt ook voor de opbrengst der acties van bedrijfscomité's, sport- en andere verenigingen, dus voor alle bedragen ongeachte de grootte welke col lectief worden ingezameld. Hierdoor wordt aan besturen van verenigingen, aan werkgevers, bedfjjfshoofden enz., de gelegenheid geboden tot een geza menlijke actie in onderling overleg met leden of personeel. Mogen velen zich geroepen gevoelen om hiertoe in hun omgeving het initiatief te nemen. Voor de volgende week geldt dus voor Den Helder het devies: iedere ingezetene kope zovéél mogelijk cm2 van het Mlddendamterreln, omdat hij daardoor niet alleen eert degenen die voor onze vrijheid hun hoogste goed het leven hebben geofferd, maar vooral ook omdat hij daardoor dc nagelaten betrekkingen van onze doden te hulp komt. Tenslotte nog een opwekking voor hen die in de gelegenheid zijn om bfl de collecte op 7 Februari a.s. als col lectant daadwerkelijke hulp te ver lenen: Meldt U op die dag op het Raadhuis, waar vanaf 9 uur collecte bussen enz. in ontvangst genomen kunnen worden. Zojuist ontvingen wij nog de mede deling, dat de actie, welke door de Marine-instanties alhier wordt ge voerd, thans in totaal reeds ruim 2500 heeft opgebracht. Wij mogen dit zeker wel als een gunstig voor teken beschouwen. PRQDEM Flinke tube 30 et. «eer groot e tube 45 et. vijf eerste prijzen naar wieringen! Woensdagavond j 1. werd ln „Formosa' de eerste na-oorlogse AVRO-Bridge-Drive alhier gehouden. Er hadden 120 deelnemers Ingeschreven, die in vijf groepen van ieder xes tafels werden Ingedeeld. Er werd ge bridged volgens het Scheveningse sys teem, terwijl de drive, evenals voor de oorlog, onder leiding stond van de heer J K Gilkens uit Amsterdam, met assis tentie van de heer M de Bruin. In zijn openingswoord verklaarde de heer Gil kens, dat ln vergelijking met vroeger de animo voor het bridge-spel over het al gemeen toegenomen blljjct te zijn H!j deelde voorts mede, dat de eerste prijs winnaars zouden worden geplaatst in de kwart-finale van het district Noord-Hol land, welke gehouden wordt op 24 April a.s. in „Krasnapolsky" te Amsterdam. De tweede prijswinnaars, voorzover zij 17 of minder matchpunten behaalden, mochten eveneens in de kwart-finale uitkomen Op 8 Mei a.s. volgt dan de halve finale van het district Noord-Holland, en even eens op 8 Mei de finale, waarin de kam pioenen van de zes districten uitkomen De drive om het landskampioenschap wordt op Zondag 23 Mei a.s ln de AVHO- studio te Hilversum gehouden. De wedstrijd begon opi kwart over acht, en had een zeer geanimeerd verloop. Om klokke half één hadden allen hun strook je aan de „rekenkamer" ingeleverd, zo dat om kwart voor één de uitslagen kon den worden bekend gemaakt. Zij luidden als volgt: Groep A: Noord-Zuid: le prijs Kooy— De Haan, Wieringen, 16 en 2e prijs heer en mevr Snijders, Den Helder, 29 match- punten; Oost-West: le prijs Maarsen— Nijpels, Den Helder, 15 en 2e prijs Takf.s —Keizer, Wieringen, 20 matchpunten. Groep B: Noord-Zuid: le prijs Groote- goed—Blom, Bergen, 15 en 2e prijs Schmitt Duyt, Wieringen, 19 matchpunten; Oost- West: le prijs heer en mevr Biersteker, Den Helder, 14 en 2e prijs Bakker—Doms, Den Helder 15 matchpunten. Groep C: Noord-Zuid: le prijs Vene- ma—Mantje, Den Burg, ll1/» en 2e prijs Speur—Folet, Julianadorp, 19 matchpun ten; Oost-West: le prijs Koorn—Takes, Wieringen 16 en 2e prijs mevr Kooy— Nieuwbuurt, Wieringen, 17 matchpunten. Groep D: Noord-Zuid: le prijs Molen kamp—Russelman, Wieringen, 15 en- 2e prijs Krijnen-4-Spruit, Den Helder, 19 matchpunten; Oost-West: le prijs De Her der—De Jong, Wieringen, 15 en 2e prijs Gebrs Kersbergen, Den Helder, 15 match punten. Groep E: Noord-Zuid: le prijs Dekker Garrelds, Wieringen, 15 en 2e prijs mevr Nieuwstad—Meyer, Den Helder, 19 match- punten; Oost-West: le prijs Visser—W't, Den Helder, 18 en 2e prijs heer en mevr Gomes, Den Helder, 19 matchpunten. Van de 2e prijswinnaars kunnen dus alleen de paren Bakker—Doms, mevr Kooy—Nieuwbuurt en gebrs Kersbergen deelnemen aan de kwart-finale te Am sterdam. Veel succes! Banketbakkerij 99 99 De trainingsontmoeting tussen de Zwem- en Poloclub „De Helderse Bruinvissen" en de Adelborstenvereni ging „De Zwaardvissen" is Woensdag avond voortgezet met de tweede ont moeting, die al even prettig verliep als de wedstrijd op Zaterdag jj. Ook dit maal merkten wij enkele bestuursleden op van de Helderse Sportraad. Op de 100 m borstcrawl bleken de Jonkers superieur te zijn. De Winter, Quack en Loke waren alle drie met hun resp.^tijden van 1 min. 14.8, 1.15.8 en 1.15.8 sneller dan de snelste Bruin vis, J. Baarda, die 1.18.9 noteerde. De totale secondentelling was na de eerste ontmoeting: 764.4 voor de Zwaar - vis en 779.3 voor de Bruinvissen, waar bij de Jonkers nog twee disqualificaties in hun nadeel hadden, hetgeen de Adel borsten iets in de puntentelling scheel de. Na bovengenoemde 100 m borstcrawl stonden de Adelborsten intussen een groot aantal punten voor: 24 tegen 16. Maar de yaterpolo-wedstrijd werd daarna voor de Bruinvissen met groot verschil in doelpunten gewonnen. Met 61 moesten de Adelborsten in de man nen van Wildenberg hun meerderen er kennen. Weliswaar misten de Instituut bewoners Rap een prima kracht maar ook indien deze aanwezig zou zijn geweest waren de 7 punten, die de win nende ploeg kon verdienen, voor de Bruinvissen geweest. Zij speelden zeer behoorlijk samenspel, zowel in voor- als achterhoede. Juist 't teamverband ont brak bij de Adelborsten, waardoor de Bruinvissen steeds in staat waren vrij te zwemmen en de score op te voeren, met de reeds vermelde eindstand. De puntentelling luidt daardoor thans 2423. A.s. Woensdag wordt een wed strijd gespeeld tussen de tweede teams van beide clubs. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit week-end te Den Helder waargenomen door de artsen J. J. Fahrenfort, Westgracht 9, telef. 2981, en P. v. d. Nieuwenhuizen, Plantsoen straat 1, telef. 2335. TIVOLI ZON SONDERG AN G. In de woeste, gevaarlijke grensge bieden van Abessinië en Somaliland, temidden van opstandige wilde stam men speelt deze uiterst spannende Afrika-film. In het begin van c£ tweede wereldoorlog drongen reeds de niets ontziende klauwen van het derde rijk zich diep in het hart van Afrika. Van deze strijd tegen de op gehitste en bewapende stammen laat ens deze film iets zien. Een Jong en energieke controleur Crawford (Bruce Cabot) vertegen woordigt het gezag in Manleka en bezet tezamen met Luitenant Turner (Reginald Gardiner) en een veertigtal Askari's een Britse sleutelpositie. Dé bewoners worden echter onrustig en ter voorkoming van moeilijkheden stuurt de Britse gouverneur majoor Coombes (Georg Sanders), die het bevel op zich neemt. Een onderzoek naar de herkomst der geweren wordt ingesteld, waardoor een kleine aan wijzing verkregen wordt. In de persoon van Kuypens (Carl Esmond) dringt een spion binnen de vesting, die zich uitgeeft voor een Nederlandse mineraloog, maar in wer kelijkheid een der belangrijkste vijan den van de vrede blijkt te zijn. Maar de schoonheid van het tropi sche landséhap wordt verstoord door de verschijning van Zia (Gene Tier- ney), de eigenares van honderden toko's, die haar tijdelijk intrek neemt in de Britse post. Na vele en geheimzinnige tochten en gevechten in rotsgebergten en woestijnen wordt de bron van al dit kwaad ontdekt en onschadelijk ge maakt. Zonsondergang laat ons de myste- rieuse geheimzinnigheid zien van Abessinië, prachtige natuuropnamen, boeiend en schitterend gespeeld. Een avonturenfilm van Oosterse mysterie en spionnage. Een interessant en geestig voor programma gaat de hoofdfilm vooraf. De trainersfondscomtnissie van H.R.C. organiseert op Zaterdag 14 Februari a.s. een bal-masqué in Casi no. De feestavonden van H.R.C. heb ben steeds een goede klank, zodat ook ditmaal een bezoek wel de moeite zal lonen. Door de laatste successen van het le elftal heeft de geest in de ver eniging zijn hoogtepunt bereikt. Wij twijfelen er dan ook niet aan of het huidige Casino zal te klein zijn. Kaarten afhalen voor deze avond voor alle roodjakken, dus leden, do nateurs en aanhangers, op Woensdag 4 Februari a.s. tussen 7 en 9 uur 's avonds bjj de Helderse Lunchroom, Spoorstraat 51, Den Helder. Vanavond en morgenmiddag wor den er in het museum weer voordrach ten met lichtbeelden vertoond over „De natuur in Februari". De voordrachten van vanavond 7 uur en morgenmiddag 8 uur zijn spe ciaal bedoeld voor jongere kinderen, terwijl de voordrachten van vanavond 8 uur en morgenmiddag 4 uur gehou den worden voor volwassenen en gro tere kinderen. Met ingang van 1 Februari 1948 zijn de ziekenhuistarieven opnieuw vastge steld. Deze wijziging, die merendeels 'n verhoging der verpleegkosten betekent, werd reeds lang overwogen. De belanghebbenden, en vooral de verplicht verzekerden dienen hiermede wel rekening te houden. Voor verdere bijzonderheden kunnen wij verwijzen naar» de in dit blad opgenomen adver tentie. Bij de te Haarlem op 24 Januari jl. gehouden examens slaagden voor ste nografie Nederlands 130 lettergrepen per minuut, mej. J. A. Aberson; mej. G. Roozendaal; mej. I. Roozendaal. Voor diploma machineschrijven slaagden: mej. M. Slijkerman; mej. N. Pels; mej. C. Vermeulen; mej. E. De- lis en de heer J. Noordzij. Te Delft is voor het examen scheeps bouwkundig ingenieur geslaagd de heer C. van Dam alhier. Nu uw voorjaarskledlng chemisch gereinigd. Behandeling ln eigen fabriek, geen transportrisico. STAM STOOMT sinds 1902 Depót PETERS, Keizerstraat 51 Den Helder. Tel. 2467 Geboren: Jacob, zoon van K Ellens en M Ippel Neeltje J, dochter van N Evers en h de Raaf Trieneke, dochter van P Vogelzang en T Schipper Leen- dert H, zoon van A den Hollander en P J TUlema. Ondertrouwd: F M van de Pol en C G de Ridder J Kuiper en N Groen C J Smit en G M Veerdig A Edens en Z Boven. de heer lont uit de partij VAN de arbeid Van welingelichte zijde vernemen wij dat de heer J Lont JGzn, lid van de ge meenteraad, alhier, uit de Partij van de Arbeid M getreden. Onlangs woonde ik een vergade ring bij. Dat is niets bijzonders, want de wereld hangt nu eenmaal van ver gaderingen aan elkaar. Het bijzondere was, dat in die ver gadering iemand op een bepaald ogenblik zeer nadrukkelijk sprak over de ontstellende nood, die de Jeugd lijdt. Ik heb daarop geantwoord. Wat ik antwoordde, komt later aan de orde. Maar toch liet het me niet los. En zo lQop ik eigenlijk al weken rond met deze vragen: Is dat nu waar? Is het waar wat de oudere generatie be weert: dat de jeugd in nood is? Of is het niet waar? En als het dan wel waar is: wat voo-r nood is dat dan? En nu vroeg dezer dagen de Luther se Jeugdraad hier in Den Helder mij om een Jeugddienst te leiden ln de Lutherse Kerk (dat zal zijn op 15 Februari a.s., 's avonds 7% uur) en onmiddellijk dacht ik aan mijn vra gen. En een plan kwam bij mij op. Een plan om de jeugd zelf nu haar mening hierover eens te laten zeggen en daarna in die jeugddienst er eens over te spreken. Daarom: Jongeren van Den Helder: laat mij je mening eens weten over de vragen, die ik hierboven liet afdrukken: Is het waar, dat de jeugd in nood is? En zo ja, wat voor nood dan? Schrijf me openhartig, kort, krach tig. Ik verbeeld me, dat je mijn naam nog wel zult kennen. De tijd van de Helderse Jeugdraad ligt nog niet zo ver achter ons. En dan spreken we af, dat al deze brieven behandeld worden in die jeugddienst in de Lutherse kerk (op 15 Februari a.s., 's avonds 7.30 uur). Ik kan dan ook het antwoord vertellen, dat ik in die vergadering gaf; Hoe eerder je me schrijft, hoe beter. Hoe meer brieven ik ontvang, hoe beter. Van kerkelijke jongeren, en niet-kerkelijke en nog anderen. Ook van ouderen zullen reacties welkom zijn! Naam en adres hoef ik niet eens te weten. Alleen: wie het er wel on der zet, heeft kans te zijner tfld nog een persoonlijk antwoord terug te krijgen. VERGEET HET NU EENS NIET! Grijp de pen en schrijf! J. K. SCHENDELAAR, Hector Treubstraat 50, Den Helder. Aangenaam werd ik getroffen dat in de Helders Courant van 28 Jan. j.1. Henk de Jutter de door mij in 1930 geschreven novelle „Helden der Zee" in de rubriek „Rond de Helderse lite ratuur" een vermelding waardig heeft gekeurd en daarin vermeldde, dat het een tot voldoening stemmend penne- vruchtje is geworden dat drie drukken beleefde. Dit laatste was. wat de schrijver be treft niet de voldoening, want, zoals Henk de Jutter terecht opmerkte, de novelle is geschreven met het doel 't Dorus Rijkersfonds te steunen, welk doel ten volle is bereikt. Niet door deze en de ook door Levy Grunwald e.a. geschreven novellen al leen, maar wel werd, mede door de uitgave van deze boek'skens, het be staan en 't doel van het fonds alom in den lande bekend gemaakt en dat dit streven bij het Nederlandse publiek in goed aarde viel is wel gebleken. Immers door de vele inkomende gif ten en jaarlijkse bijdragen werd het bestuur in staat gesteld om, reeds bin nen drie maanden na de oprichting, de meest behoeftige oud-redders in Den Helder als eersten in de ondersteuning op te nemen en kon dit aantal in Ja nuari 1924, dus binnen acht maanden, al worden uitgebreid tot een twintig tal. Geregeld werd, door de aanhoudende stroom van giften, jaarlijkse bijdragen, legaten en erfstellingen het aantal on dersteunden uitgebreid en werden de bedragen der ondersteuning verhoogd tot een behoorlijk levensonderhoud was bereikt en nog wordt jaarlijks een bedrag van 35 tot 40 duizend gulden aan de oude redders en weduwen van redders uitgekeerd. Dit is voor de schrijver d e voldoe ning dat, door het Helden der Zee fonds „Dorus Rijkers" aan die oude redders van schipbreukelingen en we duwen van redders die zulks nodig hebben, een flinke ondersteuning werd verleend. Bij de oprichting van het fonds in 1923 mochten de Helderse bestuursle den heel wat jaarlijkse contribuanten inschrijven, doch door overlijden en vertrek is dit aantal tot een minimum geslonken. Daarom is het nodig op nieuw een beroep te doen op Helders» ingezetenen, die toch, blijkens de ver slagen in de Helderse Courant en het Noordhollands Dagblad, de oud-red ders een warm hart toedragen om toe te treden tot het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers' als blijk, van waarde ring voor de daden van moed, volhar ding en zelfopoffering door onze man nen van de reddingboot aan in nood verkerende schipbreukelingen bewe zen. Opgave van bijdragen worden door ondergetekende gaarne in ontvangst genomen dagelijks des voormiddags en na 6 uur des avonds, welke bedragen als jubileumgave, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan op 9 April a.s., aan het Hoofdbestuur zullen worden overhandigd. Mogen we op uw medewerking re kenen? N. F. LA LAU,

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2