Honderdduizenden brachten Gandhi de laatste eer Nieuw Republikeins kabinet gevormd Nasleep van de slachting in de „Diepsmeer" Een liftster met „mannenhanden" GENERAAL SPOOR over de wapenstilstand Het zachte weer houdt aan Maandag 2 Febr. 1948 70ste Jaargang No. 7725 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna As van de Mahatma wordt uitgestrooid in de Heilige Rivier Nieuw geld in de Ver. Staten? Distributieregeiing voor a.s. en jonge moeders vereenvoudigd Keuze tussen margarine boter WEERBERICHT i en Twee gouden medailles voor Noorwegen Langedijk vijfde op de 5000 M. Nieuwe fietsbandenbonnen Morgenavond radiorede van H.M. Koningin Wilhelmina Drielandentocht in Juni Poging tot moord en zelfmoord Soepbeenderen aan de slager terug! Negen verdachten verbaliseerd Trein met dynamiet in de lucht gevlogen Automobilist beleefde benauwde ogenblikken Waarschuwing ier nakoming van bestand Plannen tot sanering van de Mark Dansmeisjes in opstand BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers du mun TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Het stoffelijk overschot van Gan dhi is Zaterdagmiddag aan de oever van de rivier de Djoemna te New- Delhi gecremeerd. De stoet vertrok uit het huis van de miilionnair Bir- la, waar Gandhi de laatste drie maanden een kamertje bewoonde, in de richting van de rivier. Er was een geweldige menigte verzameld, waaronder zich Hindoes, Mohamme danen, Sikhs, Christenen, Boeddhis ten, gelovigen en niet-gelovigen be vonden. Een massa bloemen en bloe sems werd over de stoet uitgestort. Vijf uur voor het vertrek van de stoet werden de poorten van het huis van Birla voor een queue van onge veer I34 km lang, die zich reeds sinds middernacht had verzameld, geopend. Honderdduizenden personen, velen van hen openlijk wenend, stonden langs de acht km lange route, die de rouwstoet volgde. Gandhi's lichaam werd op een met bloemen overdekt le gervliegtuig gelegd. Zijn gezicht was onbedekt, zijn lichaam gehuld in een wit kleed. Er waren meer dan honderd kransen. De rouwwagen werd getrok ken door eenheden van het leger, de marine en luchtmacht. Pandit Nehroe, Sardar Patel en Baldef Singh hadden plaats genomen naast Gandhi's lichaam. Ook aan de oever van de Heilige Ri vier, waar de crematie plaats zou vin den, hadden zich honderdduizenden mensen verzameld, waarvan velen" openlijk uiting gaven aan hun droef- beid. De baar met het stoffelijk over schot van de Mahatma werd neerge zet op een brandstapel van sandelhout. Dakota's van de Kon. Indische lucht macht scheerden duikend over de plaats heen en strooiden bloemen uit over de ontslapene. Volgens een ver slaggever van de Indische radio-om roep kwam Pandit Nehroe, de minis ter-president van India, voor het aan steken Van de brandstapel naar voren, viel op zijn knieën en kuste Gandhi's voeten. Devadas, de zoon van Gandhi stond bij het hoofdeinde van de baar. Nadat de brandstapel was aangesto ken, wierp hij er steeds vers hout op. Er werd wierook, kamfer en cocos aan toegevoegd en de zich vormende rookwolk onttrok tenslotte de brand stapel aan het gezicht. De as van Mahatma Gandhi zal he den in een aarden kom gedaan wor den, die in de loop van de volgende dagen te Allahabad, waar de rivieren de Ganges en Djoemna tezamen ko men worden uitgestrooid en aan de ri vier worden toevertrouwd. GODSE HEEFT BEROUW. GEEN Volgens mededeling van de politie, heeft de moordenaar van Gandhi, Na- toeran Vinajak Godse, bij zijn onder vraging verklaard, er van overtuigd te zijn dat hij goed gehandeld had, cmdat „Gandhi's uitlatingen en han delwijze tegen de belangen van de Hindoes indruisten". Te Bombay zijn ongeveer twintig personen gearresteerd, die ervan ver dacht worden in een complot te zijn betrokken, dat wellicht niet slechts tot doel had Gandhi te doden, maar ook andere nationale leiders van In dia uit de weg te ruimen. De politie is, naar verluidt, een samenzwering op het spoor, waarvan de vertakkingen zich bevinden te New-Delhi, in West- Bengalen en in de Oostelijke Pends- jaab. Naar Radio-Djogja meldt, heeft Pre sident Soekarno Zaterdag in het werk comité van het KNIP het nieuwe Repu blikeinse kabinet bekend gemaakt. De samenstelling is als volgt: Minister-president: Drs Mohammad Hatta; Binnenlandse Zaken: Dr. Soe- kiman; Buitenlandse Zaken: Hadji Agoes Salim; Welvaart: Sjafroeddin Prawiranegara; Onderwijs: Dr. Ali Sastroamidjojo; Financiën: Mr. Mara- mis; Voorlichting: Mohammad Natsir; Openbare Werken: Ir. Djoeanda; Ge zondheid: Dr. Leimena; Justitie: Mr. Soesanto; Godsdienstzaken: Kiaja Masjkoer; Voedselvoorziening: Kasi- mo; Wederopbouw en Jeugdaangele- genheden: Soepeno; De minister president beheert tévens de porte feuille van defensie. DE REACTIE TE BATAVIA. Gezaghebbende Nederlandse kringen te Batavia verklaarden tegenover Ane- ta, dat zij zich een oordeel over het nieuwe kabinet Hatta wilden voorbe houden, doch wezen op de afwezigheid van de figuren als Sjarifoeddin, Sjah- rir en Setyadjit en in het algemeen van figuren uit de „linker vleugel". Zij achtten voorts de sterke invloed van de Majsoemi in dit kabinet een „o berekenbare factor". Heden zal de Republikeinse vertegen woordiger Frank Sundstrom in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp indienen tot intrek king van al het Amerikaanse geld en vervanging daarvan tegen gelijke waar de door nieuw geld. Sundstrom verklaarde, dat het doel van zijn wetsontwerp is de rege ringen van de Marshall-landen finan cieel te versterken en de V. S. een gro te som te besparen, die anders voor de hulp aan Europa zou moeten wor den gebruikt. Sundstrom, zeide, dat er in Septem ber jl. 28.567.000 dollar Amerikaans geld in omloop was, terwijl niemand weet, hoeveel daarvan in het buiten land is opgepot. Men gelooft, dat dit "tbedrag milliarden dollars beloopt. Ter vereenvoudiging der distributie regeling ten behoeve van a.s. en jon ge moeders zijn de volgende maatre gelen getroffen. Met ingang van 1 Febr. zullen moeders in het bezit worden gesteld van een z.g. CA-kaart. Op deze kaart komen zeven bonnen voor, bestemd om als inwisselingsbon te dienen voor de kaartjes voor extra rantsoenen levensmiddelen. Voort* be vat de CA-kaart 20 bonnen a tien tex tielpunten, een bon voor een paar da messchoenen, een bon voor twee de kentjes, een bon voor matrasje met kussentje, een bon voor een rantsoen huishoudzeep en een bon voor brand stoffen. Op deze laatste bonnen kun nen de desbetreffende artikelen recht streeks gekocht worden. Na de ge boorte van het kind zal de jonge moe der een z.g. CB-kaart ontvangen, waar op vijf inwisselingsbonnen voor extra rantsoenkaartjes voor levensmiddelen voorkomen. A.s. en jonge moeders, die reeds in het bezit zijn van een CM- kaart zullen de hun toekomende ver strekkingen op laatstgenoemde kaart blijven ontvangen. Voor 'de textiel-de- tailhandel geldt, dat zij de bonnen voor het matrasje en kussentje en de twee dekentjes op dezelfde wijze dienen te behandelen als de tot dusver voor de ze artikelen afgegeven speciale ver gunningen. René Mayer, de Franse minister van Financiën heeft het in de Assemblé zwaar te verduren. Tal rijke voorstellen stuiten op grote tegenstand. Tot heden bleef hij echter meester van het terrein. Weersverwachting, geldig tot he denavond: AANHOUDEND ZACHT WEER. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Vooral aan de kust tijdelijk krachtige Zuidwes telijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Rekening houdende met de ten ge volge van de instelling van de keuze bon optredende verschuiving van de boter- naar de margarineconsumptie en ter ruiming van de voorraad koel- huisboter, deelt men ons van de zijde van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat bij de eerstvolgende bonaanwijzing de bonnen voor het gehele rantsoen voedingsvetten in boter of margarine tien dagen) naar keuze opgenomen kunnen worden in boter of margarine. Het is de bedoeling deze mogelijk heid van opnemen van het rantsoen vozdingsvetten in boter of margarine naar keuze voorlopig te handhaven. Duidelijkheidshalve zij hieraan toege voegd, dat het niet mogelijk is het rantsoen voedingsvetten te verhogen. Twee gouden medailles zijn op de Olympische Winterspelen in Noorse handen gevallen. Gisteren behaalde Liaklev op de 5000 meter met 8 min. 24.2 sec. de eerste prijs. De Nederlan ders Langedijk en Broekman eindigden als vijfde en zesde, Huiskes als twaalf de en de Koning als no. 20. In een veld van 40 rijders mag dit voorwaar een uitstekende prestatie genoemd worden. Langedijk klopte Broekman in de tijd van 8 min. 36.2 sec.. Laatstgenoemde noteerde 8 min. 37.3 sec., Huiskes 8 m. 46.2 sec. en de Koning 8 min. 57.6 sec. Huiskes won van de Zweed Hammar ström met ruime voorsprong. De eerste Olympische medaille is het hoge Noorden ten deel gevallen. De 500 meter, welke Zaterdag te St. Moritz verreden werd, bracht als Olympisch kampioen de Noor Helgesen, die in zijn serie met 43.1 sec. een nieuw Olym pisch record vestigde. Voor de zilveren medaille komen drie hardrijders in aan. merking, t.w. Fitzgerald, Barthlomen en Bijberg, allen met een tijd van 43.2 sec Op de vijfde plaats eindigde de Ameri. kaan Henry met 43.3 sec. De Koning leverde de beste prestatie der Nederlanders. Hij kwam op de 23e plaats met 45.9 sec., Huiskes 27ste met 46.2 sec., Broekman 28ste met 46.3 sec. en Jan Langedijk 29ste met 46.4 sec. Langedijk verloor van Hardy (Cana da), Huiskes van Tsjang Lie (Korea) Broekman van Parkkinen. De Koning daarentegen versloeg de Oostenrijker Preindl. T.e.m. 31 Maart a.s. zal op de bon D 47 van het inschrijvingsbewijs voor vervanging van rijwielbanden BI 702 een toerbinnenband verkrijgbaar zijn en op de bon C 34 van genoemd in- schrijvingsbewija een toerbuitenband. Verder is eveneens t.e.m. genoemde datum op bon A 17 van het inschrij vingsbewijs voor eerste montage een buitenband en op bon B 17 van dit in schrijvingsbewijs een binnenband ver krijgbaar. Behalve over de zender van de We reldomroep zal de toespraak, welke H. M. de Koningin morgenavond om half zeven zal richten tot Nederland's bondgenoten uit de laatste oorlog, te vens voor luisteraars in ons land, wor den uitgezonden over de beide zenders Hilversum 1 en 2 (301 en 415 m.) Het tijdstip der uitzending is half zeven des avonds. De toespraak zal worden heruitge zonden door alle zenders van de Na tionale Broadcasting Company in de Verenigde Staten, de Radiodiffusion Frangaise, het British Forces Network en het American Forces Network in Duitsland; Radio-Batavia en aangeslo ten zenders in Indonesië; de Curom in Curagao en de Avros in Suriname. Motorsport. Onder auspiciën van de Benelux zijn door de Belgische Motorrijders Bond, de Motor Union du Grand-duche de Luxembourg en de Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging bespre kingen gevoerd over het organiseren van een drielandentocht met toeristi sche inslag. Thans is besloten dat, behoudens goedkeuring van de betreffende autori teiten, deze tocht zal worden gehouden van 8 t/m 12 Juni a.s. De routezal voeren door België, Luxemburg en Ne derland, terwijl de inschrijving zal zijn opengesteld voor motorrijders uit deze drie landen. In verband met de beperkte mogelijk heid tot deelname en het te verwach ten grote aantal inschrijvingen, kan nog worden medegedeeld, dat de deelne mers eventueel door loting zullen wor den aangewezen. Vrijdagavond speelde zich in luttele minuten tijds een drama af in de gang van de woning van de 53-jarige pluimveehouder J. van der H. te Hillegersberg, toen de eerste man van diens vrouw, de 45-jarige P. P. P. van G., na een korte woordenwisseling plotseling drie schoten op deze loste en daarna zichzelf voor het hoofd schoot. De doktoren konden bij van G. slechts de dood constateren, terwijl van der H. met een schampschot aan het linker oor en schotwonden in het been en in het lichaam naar het Bergwegzieken huis moest worden vervoerd. Van G. had aan de woning van Van der H. aangebeld. Zijn 15-jarige doch ter, die, toen twee jaar geleden de scheiding tussen hem en zijn vrouw werd uitgesproken, aan de vrouw was toegewezen, opende de deur. Van G. vroeg van der H. te spreken, er ont stond een korte woordenwisseling tus sen de beide mannen, waarop van G. plotseling een automatisch legerpistool te voorschijn trok en drie schoten op Van der H. afvuurde. Deze vluchtte gewond het erf op, waar hij zich onder een bank verborg. Van G. pleegde daarop zelfmoord. Zoals bekend moeten de slagers de platte beenderen rechtstreeks afleveren aan de lijm- en gelatine-industrie. Voor de huisvrouwen betekent dit een ernstig nadeel. Het aantal merghou- dende beenderen is zo gering, dat geen slager elk van zijn klanten wekelijks een minimale hoeveelheid merghou- dende soepbeenderen kan leveren. Kon hij dit rantsoen voorheen enigszins aan vullen met platte beenderen, dit is nu strafbaar. Van de zijde van het slagers- bedrijf verzoekt men het publiek hier in dus geen onwelwillendheid van de slagers te zien. De enige mogelijkheid voor de slager om de huisvrouw een rantsoen soepbeenderen te blijven be zorgen is, dat de huisvrouw alle uit gekookte soepbeenderen weer aan de slager teruggeeft, zodat hij beter aan zijn inleveringsplicht aan de industrie kan voldoen. (Eigen berichtgeving) De clandestiene slachting in de Diepsmeer, nabij Ondkarspel, waar van wij onlangs melding maakten heeft voor een negental personen minder prettige gevolgen gehad. Uitgebreide onderzoekingen van CCD-controleurs en keurmeesters van het abatttoir uit Alkmaar heb ben tot resultaat gehad dat men nog twee clandestiene slachtingen heeft Gntdekt, die, evenals de eerste, door „de Klep" werden verricht in de onsmakelijke paardenstal van v. V. in de Diepsmeer. Het vlees, afkomstig van deze twee koeien heeft men niet meer kunnen achterhalen, daar de slachtingen plaats vonden enige tijd voor dat de eerste slachting werd ontdekt. Wel heeft men kunnen achterhalen waar 't Vlees naar toe is gegaan en, wat belangrijker is, na langdurige onder zoekingen is voldoende bewijs-materi- aal verzameld tegen diverse afnemers en helpers van de Klep. Het grootste gedeelte van het vlees werd door de slager Cor D. uit Ou- dorp afgenomen, terwijl ook de slage rij van B. uit Alkmaar een deel heeft ontvangen. Of ook de Alkmaarse sla ger Jan H. van dit vlees heeft ge kocht is nog niet komen* vast te staan. Wel bekende H. vlees van slager D. te hebben gekocht voor de prijs van f 2 per kg. Naast deze hoofdfiguren werden nog enkele figuranten verbaliseerd die op een of andere manier hun medewer king verleenden. In onze reportage van de eerste slachting noemden wij reeds Jan B. uit St. Pancras die voor enkele guldens zich had laten overha len bij een slachting behulpzaam te zijn. Zijn broer Jelle heeft het vlees naar de slagerij van D. vervoerd. Een kennisje van de Klep, Fientje H., heeft ook haar medewerking verleend door het geld van slager B. te incasseren. Er was vast komen te staan dat zij bij minstens een slachting aanwezig was geweest en volgens getuigeverklarln- gen heeft zij bij die slachting ook daadwerkelijke hulp verleend. Dit laatste ontkent Fientje: „Ik heb alleen maar in het hooi gelegen...." Slechts van één koe is komen vast te staan wie daarvan de leverancier is, de veehouder S. van de Zomerdijk, de twee andere zijn volgens de Klep van een onbekende op de markt van Purmerend gekócht. Negen personen zijn nu geverbaliseerd en zullen zich te zijner tijd voor de economische politierechter moeten ver antwoorden; ons inziens een minder benijdenswaardige opgaaf. Het K.N.M.I. deelt mede, dat de de pressie activiteit, die het weer in ons land gedurende de hele maand Januari beheerste, nog steeds blijft aanhouden. In de afgelopen 48 uur ontwikkelde zich opnieuw een buitengewoon diepe stormdepressie op de oceaan, die nieu we hoeveelheden betrekkelijk warme lucht naar West-Europa blaast. Deze depressie wordt gevolgd door nog enkele andere, die nu over en na bij Amerika tot ontwikkeling komen en daar een nieuwe hevige koude golf zullen veroorzaken. Er zijn nog niet de minste tekenen, die erop wijzen, dat in deze algemene luchtdrukverdeling over Europa, de oceaan en Amerika een verandering komt, zodat de periode van zacht weer met hoogstens nu en dan heel lichte nachtvorst tijdens nachtelijke opkla ringen, nog zeer lang kan duren. De krachtige Z.W. luchtstroming stuwt bovendien de zeer zachte lucht over Zuid-Scandinavië en West-Rus land, waardoor ook daar nu bijna ner gens meer vorst voorkomt en het dik ke sneeuwdek snel bezig is te verdwij nen. De kansen op een later nog optre dende flinke vorstperiode worden thans -snel kleiner. Bij het station van Corquille, in de buurt van Sao Paulo (Brazilië) is een treinwagon, met dynamiet geladen, in de lucht gevlogen. Het stationsgebouw werd geheel vernield, evenals ver schillende huizen in de nabijheid. Er vielen enige doden en een honderdtal personen werd gewond. (Eigen berichtgeving.) Nog steeds zyn er stervelingen, die langs 's Heren wegen dolen in de hoop, dat er nntobestuurders z(jn, die zich over hen ontfermen, wanneer zij zich naar een bepaalde plaats willen begeven. Nog steeds, ondanks het feit dat er voldoende auto- en busverbindingen zijn, die net zo goed, en vaak zelfs beter z(jn, dan voor de oorlog. Dezer dagen reed een autobestuur der in de avonduren van Noord-Hol land naar Friesland en enige k.m. voorbij Den Oever zag hij een dame armbewegingen maken, die niet be doeld waren om hem te groeten. De bestuurder stopte en de dame stapte in. Enkele honderden meters verder liep een heer te liften en de dame adviseerde de bestuurder om ook deze man maar een zitplaatsje aan te bie den. De bestuurder ging hier niet op in, daar hij van mening was, dat de wagen, naast de bagage en zijn pas sagier, geen voldoende ruimte bood. Korte tjjd hierna keek de autobe stuurder toevallig even opzij en tot zijn grote schrik bemerkte hij, dat zjjn „lifteres" mannen-handen had. Plotseling dacht hij aan enkele kran tenberichten, waarin sprake was van aanrandingen van autobestuurders door lifters. Angstige voorgevoelens bekropen hem en hij pijnigde zijn her sens om zich van -zijn passagier te entdoen. Vijf lange minuten werkten zjjn hersens in koortsachtig tempo, vjjf lange minuten hield hij met klamme handen zijn stuurrad vast, toen hij eindelijk meende 'n oplossing te hebben gevonden. Hij vertelde de „dame", dat bij Kornwerderzand doorgaans controle was en dat zijn achterlicht meerdere malen de gewoonte had niet te willen branden en verzocht daarom de „dame" even te kijken hoe het nu met dit weigerachtig licht was ge steld. De „dame" trapte er in en opge lucht gaf de man vol gas, blij van zijn wel wat griezelige passagier te zijn verlost. Een koffertje van de dame, dat in de wagen was achtergebleven, maakte hem nieuwsgierig en toen hij naar zijn mening voldoende af stand had gebracht tussen zijn ex- passagier, stopte de man wederom en opende het koffertje, dat een groot aantal inbrekerswerktuigen en een revolver bleek te bevatten, waarna hjj zich overflld met de politie in ver binding stelde, die tot nu toe nog geen spoor van de ,-,dame" heeft kunnen ontdekken. De Luitenant-Generaal S. H. Spoor heeft zich in een radiorede tot de troepen gericht ter gelegenheid van 't feit, dat Zaterdagavond te 24 uur alle maatregelen en voorschriften van het bestand in werking treden. Ten aanzien van de besprekingen tussen de locale commandanten, wel ke de laatste dagen plaatsvonden, zei- de Generaal Spoor, dat deze bespre kingen in verschillende gebieden be vredigend verliepen, doch dat in an dere gebieden, in het bijzonder in O. Java, de nadere uitwerking van de bepalingen van het bestand moeilijk heden ondervond. Het gebeurde, aldus de generaal, dat de republikeinse of ficieren niet met witte, doch met roodwitte vlag, en niet ongewapend, doch gewapend, aankwamen. Soortge lijke gevallen die in strijd zijn met de bepalingen van het bestand, kwamen voor. Toch bestaan er gegronde rede nen te veronderstellen, dat in algemene zin de bepalingen en regelingen van 't bestand zijn nagekomen. De overtuiging dat aan republikeins- zijde met ernst aan de strikte naleving van de bepalin gen wordt gearbeid, is gerechtvaardigd. Slechter staat het daarentegen met 't werkelijk staken van het vuren en 't beëindigen van de vijandelijkheden gedurende de afgelopen veertien da gen na de ondertekening. Ik moet tot mijn spijt bekennen, dat bij bestudering van de dagelijkse rapporten uit de verschillende ge bieden geen belangrijke verminde ring van het aantal schietpartijen bleek. Generaal Spoor zeide, dat het aan tal ernstige incidenten hem ernstig verontrustte. Hij wilde niet nalaten er op te wijzen, dat indien de toestand niet zeer snel en grondig verbetert, en het aantal inbreuken op de bepalingen van het bestand niet zeer snel tot een minimum wordt teruggebracht, hij niet zal schromen de geëigende maat regelen te nemen om hieraan zo spoe dig mogelijk een einde te maken. Hij zeide tot de troepén, dat Zij niet bang behoefden te zijn in bepaalde stellin gen opgesloten te worden, waar zij 't mikpunt van misdadige elementen zouden zijn. „Ik beloof u, dat, waar onverhoopt deze toestand zal ontstaan, geen maatregelen zullen worden na gelaten om naleving van deze over eenkomst af te dwingen". Generaal Spoor zeide, dat de soldaten weten, wat van hen verwacht wordt. Hij deed nogmaals een beroep op hen: „Ge draagt u stipt naar mijn aanwijzingen en instructies". Politieke kringen in Berlijn hebben verklaard, dat de sanering van dë Duitse mark door de vier geallieerde bevelhebbers in Duitsland in een vriendschappelijke geest is besproken. Generaal Clay, de Amerikaanse mili taire gouverneur, diende een volledig geldsaneringsplan in voor de V.S. en Engeland, terwijl maarschalk Soko- lofsky, de Sovjet-bevelhebber, een ander plan voorlegde, opgesteld door het Sovjet-Russische militaire bestuur. De plannen vertoonden een opmerke lijk verschil. De Sovjet-Unie betoog de, dat de grootste last uit hoofde van het plan door de kapitalistische klasse zou moeten worden gedragen, terwijl generaal Clay de lasten dcfor de hele bevolking wilde laten dragen, zo meent men te weten. De moeilijkheden zouden geenszins onoverkomelijk zijn en de bestuursraad zou op vele punten tot overeenstemming kunnen komen. Vierduizend dansmeisjes, vergezeld van 2000 man personeel van cabarets, zijn gistermiddag naar het bureau voor Sociale Zaken te Sjanghai getogen om te protesteren tegen het sluiten van 14 dancings een maatregel van de auto riteiten in het kader van het streven naar verhoging van het zedelijk peil. In het bureau werd een enorme ravage aangericht. Veertien dansmeisjes wer den gewond tijdens gevechten met de politie. Dat de politie het niet gemak kelijk had, blijkt uit het feit, dat 40 agenten werden gewond, van wie twee ernstig. STREEKPLANNEN NOORD-HOLLAND. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft de tech nische voorbereiding van het streek plan voor Noord-Kennemerland opge dragen aan de vaste commissie van de provinciale planologische dienst van Noord-Holland. Ook is ten behoeve van de technische voorbereiding van het streekplan voor West-Friesland een bijzondere commissie ingesteld. 23 APRIL OPENING BOLLEN- SEIZOEN. Op Vrijdag 23 April zal in de bloem- bollenstreek het jaarlijks bloemencor- j «o aehouden worden als feestelijke in- j leiding van het bollenseizoen.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1