Over idealen, kinderspel en wederopbouw Onze grote advertentie-wedstrijd Kijkje achter de schermen.in het Radio-bedrijf LEIDDE CONCURRENTIENIJD TOT TRIBUNAALZAAK? Marine-onderdelen naar Den Helder RAADSREFLEXEN Prijzen-commissie doet nog steeds goed werk Een goede vriend N C R V -avond in de Palmstraat geeft kans op fraaie prijzen! Mooi succes van de Helderse pluimveefokkers Jaarvergadering ,,Nova Sento" Verkeersbord gesneuveld Gemeenschapsleven bij dieren Burgerlijke stand Bal-Masqué „Mouton'' ABONNEERT U OP DIT BLAD Merkwaardig getuigenverhoor brengt licht Kees Pruis en Mr. Doodle De rode portemonnaie LIET is alweer bijna een week ge- leden, dat onze Helderse vroed schap voor het eerst in het nieuwe jaar dat inmiddels al ruim een maand oud is bij elkaar kwam. Wilt u geloven, dat ik daarop haast niet meer durf terug te komen? We leven zo snel, en ik ben bang te gaan schrijven over dingen die reeds in het vergeetboek zijn geraakt. Gelukkig zijn er in de jongste raadsvergade ring een paar zaken ter sprake geko men, die niet direct onder het stof mogen verdwijnen, zodat ik er goed aan meen te doen een paar reflexen te laten schitteren. Het eerste, wat mij bij de lezing van het raadsverslag trof, was het geen tussen haakjes stond achter de naam van de heer Prins. Vier maal las ik (P.'v.d.A) en éénmaal (P.v.d.V.) Volgens het democratische principe, dat de meerderheid het altijd bij het rechte eind heeft, zou dus de heer Prins in de Arke des Arbelds zijn overgestapt, en de Vaan der Vrijheid vaarwel hebben gezegd. Niets is min der waar. De heer Prins voelt zich in zijn eentje nog steeds wonderwel op zijn gemak. Een olijke machinezetter was de oorzaak van de schijn des tegendeels. In hetzelfde verslag kwam nog een onjuistheid voor, welke werd her haald in de verwijzing naar een ad vertentie betreffende de verhoogde ziekenhuistariA/en in de krant van Zaterdag. Van deze verhogingen heb ben de verplicht verzekerden geen last, omdat zij tegen de kosten van ziekenhuisverpleging verzekerd zijn, ongeacht wat de verpieegkosten der de klasse per dag zijn. De vrijwillig verzekerden staan er anders voor, zoals ook de heer Landman ter raads zitting betoogde. Zij hebben een assu rantie afgesloten voor een bepaald bedrag, dat thans wellicht niet meer toereikend is. Om deze mensen in de gelegenheid te stellen, zich tijdig voor een hoger bedrag te verzekeren, zul len de nieuwe tarieven voor hen pas op 1 Mei a.s. ingaan. Men moet nu niet zeggen: „We hebben dus nog wel even de tijd", want na het aanvra gen van een verhoogde verzekering gaan zeker enkele weken voorbij, al vorens men de nieuwe polis thuis heeft. t\e bestuurderen van onze ge- meente worstelen erg met het wederopbouw-probleem. Zij willen zo graag allerlei toekomstverwachtingen in werkelijkheid zien omgezet, en zij werken ook hard om dat zo spoe dig mogelijk te laten gebeuren. De weg naar de wederopbloei is echter gesierd met zoveel hindernissen, er zijn zoveel kronkels, boomstronken, droge sloten, hekken, walletjes, ga- ten, putten, en die weg is bovendien zo slecht verlicht, dat de vorderingen maar zeer moeizaam verlopen. De troosteloze toestand van 's lands fi nanciën, waarover mr. Mulder enkele typerende opmerkingen maakte, is wel de grootste hindernis, die over wonnen moet worden. Is het te ver wonderen, dat een mens daarbij wei eens de moed verliest? We kunnen de dingen heel sportief bekijken, en zeggen dat de moeilijkheden er zijn, om overwonnen te worden, maar we willen toch ook wel eens resultaten zien. Wat doet een kind, wanneer het droomt over de dingen van later? Het speelt met een poppenhuisje met namaak-tafeltjes en een echt for nuisje. Een jongen vermaakt zich uren met een speelgoedtrein of een paar auto'tjes. En ook volwassenen, in wier hart gelukkig het kind nog een beetje levend gebleven is, spelen wel eens een mooi spel. Zij bouwen luchtkastelen, maar hebben als het goed is wel zoveel levenserva- De ervaring van ruim een jaar wer ken, heeft de Prijzencommissie tot de condlusie gebracht, dat de overgrote massa van de winkeliers in Den Helder zich behoorlijk aan de voorgeschreven verkoopsprijzen houdt. Toch komt het nog wel een enkele maal voor, dat on geoorloofde prijzen worden gevraagd. Zo heeft in de branche van dames mantels bijv. een behoorlijke prijsda ling plaats gehad. Als deze daling nu te-niet gedaan wordt, doordat een winkelier een niet- geoorloofd schepje guldens gooit op de toegestané prijs of tegen een afge dane factuursprijs verkoopt, komen wij niet tot de zo sterk verlangde prijs verlaging. Bij onderzoek van één dier klachten op dit gejjied werd voor een dames mantel, door middel van de commissie, f 12.terug betaald. Ter illustratie, hieronder één van de klachten, die de laatste weken werden behandeld. Voor een klein kacheltje werd bijna 4.— te veel berekend; een behang- rekening met ruim 17.— verminderd; een rekening voor 't zagen van brand hout was 10.te hoog; zekeringen (z.g. stoppen) waren 5 cent te duur; de vrachtkosten van het vervoer van 7 zakken aardappelen was 2.85 te hoog. Het te veel berekende werd steeds aan de kopers terugbetaald. Er is maar één conclusie: de kopers moeten zichzelf beschermen, door mid del van de Plaatselijke Prijzencommis sie tegen niet-geoorloofde prijzen en tegen prijzen, die op vergissingen be rusten. In deze nog steeds dure tijd moet ieder zuinig zijn op de dubbeltjes. Het is de Prijzencommissie, die iedere Woensdagavond van 7 tot half 8 zitting houdt op het Raadhuis, om klachten te behandelen. ring opgedaan, dat zij niet in de put raken, wanneer de mooie kastelen als kaartenhuisjes in elkaar zijgen. Z(J denken aan de vervulling van een ideaal, zij bouwen aan die vervulling, en kunnen wederom als het goed ii nochtans tevreden zijn, wan neer die verhulling nimmer wordt bereikt. Om fris en monter, blijmoe dig en hoopvol te blijven, is het goed om zich idealen te stellen. Niet te ver en niet te hoog, maar toch idealen. Telkens misschien wat verder en wat hoger. Het is het ideaal van bestuurderen en bevolking van Den Helder, om straks in een stad te wonen, die vol doende ruimte biedt en die daarbij vele aantrekkelijkheden heeft. Wat is dat Ideaal nog ver van zjjn vervul lingMaar het moet levend blij ven, de mensen in deze stad moeten de overtuiging hebben, dat het eens goed komt, en dat er iets voor ge daan wordt. Daarom dachten B. en W. -. net als hun zustercollege's in enkele andere plaatsen aan een wederopbouw-tentoonstelling. We zien dan tenminste vast wat. "We kunnen dan vast een beetje spelen met het Den Helder van de toekomst. Dat is wel een mooi spel. Het is ook een opvoedend spel. Er zit wel romantiek in, en het maakt, dat we even aan iets anders gaan denken dan aan dé kille feiten van vandaag. Maar het is ook «een düür spel. Twaalfduizend gulden gaat het kos ten. Dat is veel. Maar is het teveel? Mr. Mulder zegt van wel, en ik wil hem geen ongeluk geven. We moeten heel erg zuinig zijn. Maar ik wil ook het college niet in het ongelijk stel len, want er zit veel moois in het plan. Het is moeilijk te zeggen of twaalfduizend gulden voor zoiets moois teveel is. Laten we het eens aan de Prijsbeheersing vragen. Die weet van alles en nog wat precies de waarde te bepalen. CR werd nog een zaak besproken, die niet op een nuchter en koel- berekenend niveau stond. Dat was het plan om een dikke drieduizend gulden te besteden aan het bewerken van een terrein in de Vogelwijk, om het geschikt te maken voor het jeugdwerk. Geen der raadsleden vond dat bedrag te hoog, Allen wilden graag het jeugdwerk steunen en sti muleren. Het college en de raad wed ijverden zelfs met elkaar in enthou siasme voor deze goede zaak. Hierbij zal een interpellatie bij de Prijsbe heersing zeker niet nodig zijn. Zo was er ook eensgezindheid over de voorstellen ten aanzien van de bouw van semi-permanente school ruimte. Daarmee gaan ook vele tien- duizendjes heen, maar het geld zal goed besteed zijn. Het lyceum krijgt er een barak bij en school 4 wordt met de komende cursus in barakken gehuisvest. En men behoeft niet te zeggen: „Wat hebben we voor al dat geld nu aan van die dooie barakken", want ze komen er keurig uit te zien, en het onderwijs zal in deze nieuwe behuizing uitstekend tot zijn recht komen. Er wordt dus wel iets bereikt. Langzaam maar zeker komen we, waar we wezen moeten. Elk stapje verder helpt ons de moed erin hou den. En dan zeggen we met De Ge- nestet: „Uit de neev'len zal de dag eenmaal zeer rijzen!" RAADSREFLECTOR. Bij de Politierechter Hier en daar hqd W. van Y. uit Den Helder geld geleend voor een han deltje en steeds verzuimd dit geld te rug te betalen, waarvoor hij zich Maandagmiddag voor de Alkmaarse Politierechter, mr. Alblas, moest ver antwoorden. Van Y. had 'zich meerde re malen aan vrouwen voorgesteld als een goede vriend van de respectieve lijke echtgenoten en had vlug even wat geld nodig voor een handeltje. De officier mr. Holsteijn vond deze handelwijze zeer ernstig en eiste een gevangenisstraf van drie maanden waarmee de politierechter zich kon verenigen. Pers, radio en film hebben naast tal van kenmerkende onderlinge verschillen ook .een grote serie treffende overeenkomsten. Eén daarvan is ongetwijfeld het feit, dat tijdens het productieproces om zo maar eens de phase aan te duiden voordat courant, film en uitzending het publiek bereiken er allerlei moet gebeuren, waarvan de lezer, de toe schouwer en de toehoorder in het resultaat van dat productieproces niets leest, ziet of hoort. Er hangt daardoor rond deze aan ons zo ver trouwde eindproducten van hedendaagse techniek een zeker waas van geheimzinnigheid, iets, dat fascineert. Waarom? Omdat, vooral bij radio een documentaire van Zweedse origi- i eii—i -3i - en film, we weten, dat zij, die daar optreden en door ons regelmatig wor den gezien en gehoord en door ons vaak worden bejubeld en bewonderd, ook gewone mensen zijn, als U en ik. Omdat wij weten, dat zij naast hun werk, dat wij horen en zien, ge- wope mensen zijn, zij het dan ook met in hun werk opmerkelijke capacitei ten. En het is een normaal, alle dagen waar, te nemen feit, dat wij deze pro minenten van nabij willen zien en eens niet willen horen en zien door middel van die wonderen van hedendaagse techniek. Daarnaast zijn al deze tech nische vindingen heden ten dage zo geperfectionneerd, dat deze bedrijven een bezoek voor de leek alleszins waard zijn. Het is om deze redenen te begrijpen, dat men altijd weer en overal weer poogt deze prominenten in en buiten hun werk te benaderen. En het is nu uit diverse overwegingen de juiste daad, dat onze Nederlandse omroep verenigingen hun leden öf naar zich toe halen (studiobezoek en autorium van een uitzending) öf gaan opzoeken in de plaats van hun inwoning. Komt de -adlo tot haar leden, dan is dat in de regel met een aantal van die prominenten, die bij die gelegen heid hetzelfde presteren als anders voor de microfoon en die ter ere van het „kijkspel" het oog wil ook wat, maar is niet gauw tevreden! wer ken in en tegen de achtergrond van een fraaie aankleding. Slechts weinig verschilt zo iets dan van een avond, door een gewoon theater-^of concert bureau georganiseerd en geëxploiteerd. „In vol bedrijf". Middels een pakkende affiche kon digde de N.C.R.V. ons een ontspan ningsavond aan, waarop de film „In vol bedrijf" zou worden vertoond. Na bovenstaande alinea's is het U duide lijk met welke verwachtingen wij Vrij dag naar de Palmstraat gingen! Maar het moet ons van het hart, dat we enigszins teleurgesteld huiswaarts zijn gegaan. Want hoewel de filmische kwaliteiten nog behoorlijk waren, gaf het vertoonde absoluut niet het „volle bedrijf"; Haydn en Bach worden nor maal nooit gespeeld in de antieke cos- stumes bij een kaars op de lessenaar; de orkestleden van Piet v. d. Hurk spelen bij 98% der uitvoeringen niet in gelegenheidskleding; een zangreci tal eist voor de microfoon nagenoeg nooit een rokcostuum. En wat de ver filming van de Steravond ons wil sug gereren is te enenmale in de prac- tyk onmogelijk. Wij kregen dezer dagen een een voudig, maar smaakvol boekje in han den, waarin een andere omroepvereni ging hetzelfde doel tracht te bereiken. En dit leidde ons tot de conclusie, dat een ander scenario hetzelfde aantal meters celluloid tot een film had ge maakt, die opmerkelijk veel meer had kunnen bieden. „Een handvol rijst is een voorfilm, ne. Zij komt inderdaad boven c"e mid delmaat uit, maar er zijn betere films te vinden met een religieuze inslag. En dan ten slotte de N.C.R.V.-raad- selfilm. Aardig, de zaal genoot er van, raadseldei ijverig mee en met luid ap plaus werden de prijswinnaars in het bezit gesteld van aardige surprises. Had deze avond dan geen succes? Ja, ook dat succes was er. Een stampvol gebouw, met mensen, die volop meeleefden. Maar uw verslag gever, die elke dag weer zijn ogen moet doen gaan over alles en nog wat, is critisch van nature. Hij voelt voor propaganda, voor film-reclame, voor de radio. En hij had gaarne vóór en van zijn puhliciteits-collega's iets beters gezien welke a,s. Maan dag begint, zal U 2 weken gezellig bezig houden en Op de grote Europese tentoonstelling „Avi Cultura" welke deze maand in de Houthallen te Den Haag gehouden werd, was ook de Helderse pluimvee vereniging „Helder en Omstreken" vertegenwoordigd. En de resultaten kunnen beslist verheugend genoemd worden. Een viertal Helderse fokkers behaalde met zijn inzendingen mooie prijzen. De heer J. Wiering spande de kroon met vijf eerste en een tweede prijs voor de inzending van een toom Frieze hoenders (zilver- en geelwit pel) en een Goud-Brakel. De heer D. Sturk kreeg een tweede prijs voor de Columbia Wyandot en de Hollandse Patrijskriel van de heer J. J. Rosa werd begiftigd met een eerste en een tweede prijs. De heer J. van den Berg ontving een eerste prijs voor z'n N. Hollandse Blauwe en een tweede voor een Goud-Brakel. Deze goede resultaten bewijzen weer eens het belang en de mogelijkheden van 'n doelbewuste selectie van de die ren en een nauwe samenwerking tus sen de fokkers, welke door de vereni ging zo krachtig gestimuleerd wordt. Het bestuur van de Helderse Espe rantisten Vereniging belegt Maandag avond 9 Februari des avonds om 8 uur een ledenvergadering in de bovenzaal van het evangelisatiegebouw Palm straat. De agenda bevat een vijftien tal punten waaronder de bestuursver kiezing en de benoeming van de af gevaardigde voor het congres. Op dé vergadering zal de Neder landse taal worden gesproken. Voor de winkel van de firma Beemster- boer in de Keizerstraat werd een ver keersbord gekraakt door een vrachtauto uit Vught De bestuurder zal de schade vergoeden Vele dieren leven niet alleen, maar tijdelijk of permanent in groepen. Zul ke dieren vormen gemeenschappen van uiteenlopende soorten. De samen werking in zulke gemeenschappen wordt verzekerd door een soort „taal' die in allerlei opzichten van de men selijke spreektaal afwijkt. De studie van deze „taal" door dieren schept boeiende problemen en brengt ons niet alleen nader tot een goed begrip van het dierenleven, maar helpt ook licht op sommige verschijnselen bij de mens. In ons land is de studie van deze problemen, vooral ter hand opge nomen door de Leidse hoogleraar prof. dr. N. Tinbergen met zijn studenten. Het bestuur van de Volksuniversiteit prijst zich gelukkig, dat prof. Tinber- gen zich bereid verklaard heeft op de Woensdagen 11, 18 en 25 Februari tel kens 's avonds 8 uur in de Vakschool voor Meisjes, een cursus te komen ge ven over dit gemeenschapsleven bi; dieren. Inschrijving voor deze cursus kan plaats hebben Woensdag 4 Febru ari, 's avonds van 78 uur Singel 53, Bevallen: T. SchouwenaarHol lander, d. G. v. d. HaagKuiper, d T. SchoutenJonker, d. A. M. CommandeurWester, z. A. Ver blauwvan Dijk, d. D. GroetKus sen, z. C. M. SchutDortmundt, z. H Bosch—v. d. Hoeff, z. J. .M. T BaarsRidder, d. G. BoelenSnij ders, d. P. J. Eekv. Be veren, d. M. C. AbbekerkBakelaar, z. E, Bruinde Wolf, d. A. Schelhaas Veen, z. C. G. BouchierDudink, d, L. W. KoelemanHatemink, d. G. HollanderEelman, d. Ondertrouwd: H. Pannekeet en J. J. L. de Loos. Getrouwd: J. H. Polane ei\ T. A, v. d. Gulik. J. D. Prins en P. W. J. Bcssard. P. C. de Leeuw en J. J. W. de Groot. Overleden: E. v. Drünen, echtg. van T. B. A. Geven, v., 71 jaar. D. v d Werff, wed. van P. G. Koorn, m., 65 jaar. H. E. Oostendorp, v., 9 maan den. P. Kindt, echtg. van H. v. d. Wal, m., 74 jaar. Circa zestig gemaskerde paren waren Zaterdagavond in „De Roskam" aanwe zig op het bal-masqué van het Dansinst)- tuut „Mouton", dat gedeeltelijk ten bate van de NIWIN werd gegeven De Jury leden hadden een moeilijke taak, niet om dat zij te kiezen hadden uit een grote selectie mooie en originele costuums, maar juist omdat weinige der pakjes boven de middelmaat uitkwamen. Zo was het niet te verwonderen, dat de dame die als „collectebus" vermomd was, de eerste prijs van de klasse „origineel" veroverde De dame, die als „mechanische pop" aan de ingang had gestaan, met een collectebus voor de NIWIN in de hand, werd beloond met de tweede prijs. De prijs voor de aardigste groep kreeg do „Boerengroep", die met een fles wijn en een fles ranja werd verrast; de tweede groepsprijs kregen de „Deviezensmokke laars" Van de paren waren de le, 2e en Se prijswinnaars resp. de „Zwarte Spaan se", een „Spaans paar" en twee „Revue sterren'' De winnende eenlingen waren „oranje, rood, wit, blauw", „Haremdame". Fantasie", „Rosenkavalier", Hongaarse" en „Volendams meisje" De NIWIN-voorzitter, de heer Van der Braak, die na de opening een enkel pro paganda-woord had gesproken, reikte de prijzen uit, waarna allen nog enige tijd bleven nadansen met muziek van Jack Coomans' band Het hoekje „De vette hap", waar haringen en worstjes verkrijg baar waren (opbrengst voor de NIWIN) was de gehele avond flink in trek De collectebus van de „mechanische pop" bleek f 12,50 te bevatten, terwijl de „waarzegster", eveneens voor de NIWIN, een bedrag van f 2,75 had bijeengebracht De andere financiële resultaten worden nog bekend gemaakt Enige tijd geleden kwam bij de Politieke Opsporingsdienst een aanklacht binnen tegen de 31-jarige loondorser Jacob P. Sch., thans wonende te Alk maar. In dit request drukten de ondertekenaars, vijf Texelaars, waarvan wij zullen nalaten de namen te noemen, er hun verwondering over uit dat tegen Jacob S. nooit maatregelen waren genomen door de Bijzondere rechtspleging, daar deze, zoals de ondertekenaars in dit schrijven vermeldden, profijt had getrokken van de vijandelijke bezetting door voor de Wehrmacht te werken. Naar aanleiding hiervan werd tegen Jacob S. een beschuldiging opgemaakt, die Maandag j.1. voor de Tweede Ka mer van het Alkmaarse Tribunaal werd behandeld. Door beschuldigde's raadsman, mr. Viskil uit Haarlem, was echter een drietal getuigen a décharge opgeroe pen, wier verklaringen wel een geheel ander licht op deze onverkwikkelijke zaak lieten schijnen. „Het zijn allen concurrenten". De eerste getuige was de welbeken de heer Kelder, tijdens de bezetting hoofd van de illegaliteit op Texel, thans burgemeester van Monnikendam. Naar hij ons later verzekerde, had hij zich zeer gaarne bereid verklaard om in deze zaak als getuige i déchar ge te verschijnen „omdat hier onrecht dreigt te geschieden!" Aan de voorzitter van het tribunaal verklaarde de heer Kelder dat, hoe wel de vader en de broers van de be schuldigde zich wel zeer Duitsgezind hadden betoond, deze beschuldigde juist altijd een zeer goed-vaderlandse houding had aangenomen. Jacob S. was de enige van de broers die, om politieke redenen, altijd met zijn va der in onmin leefde. Vader en broers hebben inderdaad met hun loondorserij voor de Wehrmacht gewerkt, doch na dat zij naar het Oostfront waren gegaan (vanwaar de vader nog steeds niet is teruggekeerd) is door Jacob S. alleen maar burgerwerk aangenomen. „Mijnheer de president", zeide ge tuige Kelder, „deze aanklacht is niet anders dan een poging van de con currenten van Sch. om hem een voet dwars te zetten. Door noeste vlijt is Sch.'s zaak meer uitgegroeid dan van de concurrenten en zij trachten zich zó te wreken." En wanneer mr. Windhausen dan de namen van de ondertekenaars noemt, bevestigt de heer Kelder dat dit allen concurren ten van S. zijn. „Hij waagde zijn leven!". De heer K. illustreert daarop met enkele sprekende voorbeelden de op offerende houding van Sch. voor de zaak van de vrijheid. „Met een trek- kertje dat 10 km. per uur reed, ging hij in het gevaarlijke jaar '44-'45 de Afsluitdijk over om de opgepakt? Texelaars in Drenthe pakjes te gaan brengen. Hij waagde daarmee zijn le ven!" Ook de beide andere getuigen, de he ren Ten Cate en Berkenbos, uitten zich in deze zin. „Hij stond altijd de belan gen van het Nederlandse volk voor". Een grappig staaltje van Sch.'s gezind heid vertelde getuige Berkenbos. „De Ortskommandant van Texel reed op 'n avond met veel lawaai maar steeds op zijn motor op en neer in de straat. Juist toen'ik even ging kijken, zag ik hoe een gedaante aan de over kant naar buiten kwam en, fluks, de Ortskommandant 'n emmer koud water over het hoofd gooide. Dat deed Jacob Sch.!" Mr. Viskil zette daarna in een kort en krachtig pleidooi uiteen dat het werk dat beschuldigde zelf voor de Wehrmacht verrichtte, zich slechts tot één week beperkte. Hierna bepaalde mr. Windhausen de uitspraak op 10 Februari a.s. GARAGEHOUDER HERKRIJGT ZIJN VRIJHEID. De garagehouder Albert D., woon achtig te Den Burg, Texel, wiens zaak reeds eerder voor het tribunaal werd behandeld en welke toen werd aan gehouden voor een nader onderzoek raar het vermogen, werd na onderling overleg van de leden van het tribunaal, onmiddellijk in vrijheid gesteld. Daar wij reeds bij de eerste behan deling de punten van beschuldiging in extenso in onze krant opnamen, gaan wij hierop thans niet nader in. De verdediger van mr. S. J. van jRoyen, verklaarde dat de aanhouding van deze zaak, op grond van vermo gensonderzoek, hem zeer had teleurge steld. Hij meende dat dit onderzoek even grondig was geweest als in alle andere zaken. Door een vermoeden, door de Inspecteur van Belastingen te Den Helder geuit, als zou „S/4 van het vermogen van Dros verzwegen zijn" is beschuldigde een zoveel langere tijd geïnterneerd gebleven. De voorzitter van het tribunaal deelde na de behandeling dan ook me de dat nog dezelfde dag uitspraak zou worden gedaan en aldus doende be paalde het tribunaal de straf op in ternering gelijk aan de detentie, be nevens verbeurdverklaring van f 3000 en ontzetting uit kies- en ambtsrech ten. BURENRUZIE. De zaak tegen Bernardus G. Kr.'uit Den Helder bleek een uitvloeisel te zijn van een burenruzie, die een poli tiek karakter had gekregen door de omgang van Kr.'s dochter met een Duitser. Bovendien had Kr. bewakingsdiens ten verricht. Drie getuigen verklaar den echter dat Kr. dit laatste slechts gedwongen had gedaan. De verdediger, mr. Randag, meende dat Kr. en zijn echtgenote reeds ruim hebben geboet door de 30 maanden internering die zij samen hebben moe ten doorbrengen en het verlies van huis en inboedel. Hij verzocht het tri bunaal dan ook de boete die bij de voorwaardelijke buitenvervolging stel ling was opgelegd, niet in het vonnis te willen opnemen. Uitspraak over 14 dagen. De maand Februari zal voor Den llelder in het teken staan van de Ko ninklijke Marine. Een korte maand, die echter onze stad veel, goeds be looft te brengen. In de eerste plaats is daar de komst van Hr. Ms. „Vulkaan", die —zoals w« reeds berichtten op Dinsdag 17 Fe bruari a.s. uit IJmuiden naar Nieuwe- diep zal komen, en ligplaats zal krij gen voor de Atjeh-garage. De haven ter plaatse is uitgediept en de oude (overigens vrijwel nieuwe) uithouders zijn op de Rijkswerf een stukje ver lengd, zodat de „Vulkaan" nimmer met baar buik op de bodem terecht kan komen, zelfs niet wanneer het peil van het havenwater komt beneden 't laagste peil dat hier ooit werd gesig naleerd. Bij de hoogst denkbare stand van het havenwater stijgt de „Vul kaan" ook niet zover ten hemel, dat men de loopplank slechts als een kat zal kunnen beklauteren. Zo men weet is dit werkschip momenteel in gebruik als moederschip van de mijnenveeg- dienst. De kleine vloot van deze dienst zal ook naar Den Helder komen, en daarvoor zijn tussen de „Vulkaan en de koopvaardijsluizen nog vijf lig plaatsen gereserveerd. Daar kunnen dus gemakkelijk vijftien mijnenvegers een plaatsje vinden. Een andere aanwinst voor de haven zal zijn Hr. Ms. wachtschip „Ueptu- nus" (de oude „Jacob van Hcems- kerek"), dat op de Rijkswerf thans aardig zijn voltooiing nadert. Straks zal niets meer in het inwendige van deze bodem herinneren aan het pant serschip dat het eens was. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat onze werfmensen van dit schip een drijvend hotel hebben gemaakt, een comfortabele en aan alle eisen vol doende verblijfplaats voor circa acht- honderd marinemannen. Naar deze bo dem zal de bemanning van de Mari nekazerne aan de Bassingracht worden overgeplaatst. In deze kazerne komt t restant van de Mijnenopruiipdienst, dat ingedeeld is bij de mijnenveeg- dienst. Het bassin wordt thans uitge baggerd, zodat daar de schepen van do MOD ligplaats kunnen vinden. Ook de oude marinekazerne aan de Buitenhaven heeft de langste tijd leeggestaan. Vóór begin 1949 zal dit gebouw zodaning gerestaureerd zijn, dat het ook in gebruik kan worden ge nomen, en wel als kazerne van de On derzeedienst, die alsdan uit Rotterdam naar Nieuwediep zal komen. Verder vernemen wij nog, dat ook het opleidingskamp te Loosdrecht eindelijk zal worden opgeheven en naar Den Helder zal worden overge plaatst. In de Roskam trad Zondagavond de bekende radio-acteur Kees Pruis op met een kleine staf van goede en populaire artisten. Bij zijn eerste op treden had Kees Pruis met z'n dwaze grappen en praatjes al spoedig de lachers op z'n hand. Het tweede punt van het programma was het optreden van Prof. Clem Clements, een mani pulerende goochelaar van de boven ste plank. Clements legde bij zijn toe ren een onbegrijpelijke vaardigheid en vingervlugheid aan de dag, die het met spanning toekijkende publiek herhaaldelijk een geestdriftig applaus ontlokte. Maar een bijzondere attractie was wel de verschijning van Mr. Doodle* de ongetwijfeld bij iedereen bekende vlotte Bontedinsdagavond-treinreizi- ger. Met een charmant hoofddeksel, een licht verkorte pantalon en een indrukwekkend snorretje verscheen Moeders-enigste op het podium. Op z'n eigen, correcte manier deed hij de aanwezigen mededeling van het feit, dat hij het afgelopen zomerseizoen had gefungeerd als badmeester en m een liedje onder gelijkluidende titel vertelde hij van hetgeen hij gezien en niet gezien had. Zijn optreden werd zeer gewaardeerd, hetgeen wel duide lijk bleek uit de spontane reactie van zijn toehoorders. Het al eens eerder in Den Helder opgetreden accordeon-trio „De Ros- sinl's en Florida" oogsten met hun uitstekende muziek weer veel succes. Vooral het werk, acrobatiek en tap- dance, van de wel zeer jeugdige Flo rida had de bewondering van alle aanwezigen. En heeft u al eens gehoord van een sneltekenaar? Ook deze was op de avond vertegenwoordigd, en wel in de persoon van Mr. Swips. En noewel Mr. Swips uitzonderlijk was toegeta keld, bleek deze kunstenaar over uit stekende kwaliteiten te beschikken. In minder dan een minuut tekende hij een volkomen juiste caricatuur. En daar nu eenmaal een caricaturist en een humorist nauw met elkaar zijn verbonden, maakte ook Swips geen uitzondering en wist een succesvol compromi te verkrijgen. Tot slot van dit goed geslaagde variété-programma kwam voor het voetlicht het duo Yank en Doodle, de beide straatzangers, die voor korte tijd op tournée gingen naar het bui tenland om via het Moskou-land weer in Mokum terug te keren. Het was een prettige kennismaking met mensen, waaryan de stemmen ons slechts bekend zjjn. En niet te vergeten de muzikale medewerker, de pianist Gert ter Piel. Na afloop was er bal, waarvoor de muziek werd verzorgd door het dans- orkest van Jack Coomans. De rode portemonnaie, die ehkele „bla gen" tussen 8 en 12 jaar onlangs hadden gevonden aan de dijk, is thans op het hoofdbureau afgehaald door een 33 -Jarige dame Ook de ring, die de Jongens in een beerput aan de Oostslootstraat hadden gegooid, kon aan haar worden teruggege ven, daar een gemeente-werkman het kleinood uit de drab gevist had

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2