Van vleesbonnen tot valse bankbiljetten SOMBERE WOLKEN BOVEN DE LANGEDIJK De vrijheden en rechten van 70 millioen mensen worden gewaarborgd MOTIE ROMME AANGENOMEN Woensdag 4 Febr. 1948 VERENIGDE NÖORD'HÖLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7727 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna H.M. de Koningin ioi de wereld Een belangrijke dag in het leven van ons gemenebest! Millioenen-staking in Duitsland Twee doden door bedwelming Wie kolengeld moeten halen Broekman en Langedijk 5de en 6de op de 10.000 m. JUWELEN IN DE HAVERMOUT De kool draait door. Export-stop en zachte weer rampzalig voor de tuinders Over de grenzen hongeren millioenen, aan de Lan gedijk gooit men 95.000 k.g. kool voor... de koeien Handlanger, van P.R A C.-recHercheur gevat Binnenkort proces tegefi HITLERen EVABRAUN Een rijke zonderling Echtgenoot liet kachel ontploffen Consumentencredietbonnen WEERBERICHT i BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bylsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. ■•C. A. Dekkers HELDERSE COURANT De koloniale gedachte heeft afgedaan Gisteravond te 18.30 uur hield H. M. de Koningin vanuit het Paleis haar aangekondigde radio-rede tot de hondgenoten van ons land uit de jongste oorlog. Deze rede werd uit gesproken over de zender van de Nederlandse Wereldomroep en Hil versum 1 en 2. Tevens werd zij her uitgezonden door alle zenders van de National Broadcasting Company in de Verenigde Staten, de B. B. C., de Radiodiffusion Francaise, het British Forces Network en het Ame rican Forces Network in Duitsland, radio Batavia, en de aangesloten zen ders in Indonesië, de Curom in Cu- racao en de Avros in Suriname. Hare Majesteit sprak o.m. als volgt: Ik wil Uw aandacht vestigen op een belangrijk ogenblik in het leven van de volken van ons gemenebest. Een vrij, federatief Indonesië zal spoedig zijn plaats tussen de democratische volkéren der wereld innemen. Zeven jaar geleden, toen Nederland in de macht was van de Duitse dwinge land, heb ik mijn landgenoten het voornemen aangekondigd van het scheppen ener nieuwe staatkundige verhouding tussen Nederland en de andere delen des rijks. Een jaar later, in het hevigst van de oorlog, gaf ik de lijnen aan waarlangs de ontwikkeling zich zou moeten voltrekken. Thans is deze ontwikkeling een levende werke lijkheid, die snel haar uiteindelijk doel nadert: De Verenigde Staten van In donesië, in een unie verenigd met het Koninkrijk fier Nederlanden, Suriname en de Antillen. In de donkerste dagen van de oor log vond Noord-Amerika's grote pre sident, mijn onvergetelijke vriend, te zamen met Groot Brittannië's onver schrokken strijder voor de vrijheid, blijvende woorden voor ons gemeen schappelijk streven, dat ver uitging boven ons onmiddellijk doel: het her winnen van onze onafhankelijkheid. EEN VRIJE WERELD. Wij zouden de wereld vrij maken van angst en vrij van gebrek. Wij zou den haar maken tot een plaats waar de mens vrij is God te dienen op zijn eigen wijze en waar hij zijn mening uiten kan. Het stemt mij gelukkig, dat man nen in Indonesië en hier de wijsheid en de bekwaamheid bleken te bezit ten om staatkundige vormen te vin den, die aan vele millioenen mensen de vrijheden en rechten zullen waar borgen waarvoor gij, onze bondgeno ten, met ons tezamen hebt gestreden. Zij hebben nog veel werk te doen. In die delen van Indonesië waar terroristen ook thans nog moorden, plunderen en brandstichten is de ge wone man nog lang niet vrij van angst en gebrek. Daar, zoals ook elders in de wereld, moeten de machten van anar chie en wanorde, die het herstel der volkeren trachten te verhinderen, wor den overwonnen. Ik vertrouw, dat deze hindernissen zullen worden overwonnen. De volken van Indonesië zijn vast besloten de verantwoordelijkheden en de plichten op zich te nemen, welke In de Brits-Amerikaanse zone van Duitsland zijn gisteren ongeveer an derhalf millioen hoofdarbeiders in sta king gegaan als protest tegen de lage rantsoenen. De Duitse bond van hoofdarbeiders verklaart dat naar schatting 90 per cent van zijn leden aan de oproep tot een proteststaking van 24 uur gevolg heeft gegeven. Da Duitsers in dienst van het militaire bestuur en het Brit se leger zijn aan het werk gebleven. Te Hannover hebben ongeveer 75.000 arbeiders van diverse in dustriële bedrijven eveneens voor 24 uur het werk neergelegd als protest tegen de voedselschaarste. Het militaire bestuur beschouwt de stakingen als een Duitse aangelegen heid. Zolang de openbare veiligheid niet in gevaar komt, zal het geen stappen doen. STAKING BIJ DE „HOLLAND- KOSTTE 400.000 BALEN MEEL De staking bij de meelfabriek „Hol land" te Amsterdam, welke op 25 Au gustus 1947 begon, heeft een produc tieverlies van 400.000 balen meel op geleverd. verbonden zijn aan een democratisch bestel, zoals gij en wij dat kennen. EINDE VAN KOLONIALE GEDACHTE. De koloniale gedachte heeft afge daan. Wij verloochenen ons verleden niet, noch het grote werk dat daar is verricht. Maar een volk moet de kracht hebben om een nieuw begin te maken. WU hebben die kracht. Wat de volken der wereld thans no dig hebben is een nieuwe samenleving op de grondslag van gelijkheid en wederzijds vertrouwen. Wellicht zal de oplossing, die in In donesië wordt tot stand gebracht, als voorbeeld kunnen dienen in andere gebieden van Azië. Een volkerengroep van niet minder dan zeventig millioen mensen heeft zich geschaard aan de zijde der democratie, zoals wij cjie kennen. Dat is een grote gebeurtenis. Een verenigd Indonesië, gezegend als het is met vele rijkdommen der aarde, kan een groot aandeel nemen in de ge meenschappelijke strijd tegen honger en gebrek. In vrije samenwerking met Nederland, Suriname en de Antillen, zal een souverein Indonesië kunnen voortwerken aan zijn economische ont wikkeling, die reeds vóór de oorlog in Azië haar weerga niet vond. Door Europa en Amerika te voor zien van zijn producten en grond stoffen zal Indonesië een aanzien- ïyke bijdrage kunnen leveren tot de geweldige krachtsinspanning, die thans, onder het plan-Marshall, van het Amerikaanse volk wordt ge vraagd. Reeds herrijst het land uit de verwar ring, waarin de Japanse bezetting het heeft gebracht. Hartstochten komen tot rust, het wantrouwen neemt af. De verheven woorden vrijheid en va derlandsliefde herkrijgen hun ware zin nu Indonesische nationalisten de han den ineen slaan om een federatie op te bouwen over de gehele uitgestrekt heid van het eilandenrijk. Door deze gemeenschappelijke krachtsinspanning, gegrond op dezelf de beginselen als het Atlantisch Hand vest, verrijst een nieuw Indonesië. Zowel Nederlanders als Indonesiërs zien uit naar de dag dat de Ver enigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de verenigde volken./ Op die dag zal weer een stap zyn gezet op de moeizame weg naar de vrijheid. H.M. KONINGIN WILHELMINA „Wy moeten de kracht hebben een nieuw begin te maken... en wij hebben de kracht" De Tweede Kamer heeft gisteren de beraadslaging over de regeringsver klaring nopens de ontwikkeling der gebeurtenissen in Indonesië voort gezet. Minister Jonkman zeide daarbij, dat de partijen alleen gebonden zijn aan de door haar aanvaarde documenten en dat de Kroon der Unie wordt geacht te worden opgedragen aan Koningin Wilhelmina en haar Huis. De regering betre.urtj dat de heren Vonk en Zandt scherpe aanvallen hebben gedaan op Dr. van Mook. Wat bereikt is, is voor een groot deel aan deze te danken. Mi nister Jonkman drong aan op verwer ping van de moties Schouten en Hoog- carspel, welke-dan ook door de Kamer, regp. met 6024 stemmen (AR, CH, SG en WD) en 51—32 (CPN, CH, AR, SG en WD) werden afgestemd. De motie-Romme, inhoudende het Collegi aal orgaan bij Kon. Besluit in te stel len en vervolgens bij de wet te régelen, was voor de regering aannemelijk. Zij werd met 52 (KVP en PvdA)31 stem men aangenomen. Gistermorgen zijn drie arbeiders bij het schoonmaken van een tank op de raffinaderij van de BPM te Pernis door gas bedweld. Twee van de man nen, n.1. G. van de P. uit Charlois en P. V. uit Portugaal, zijn overleden. De derde J. V. te Pernis is inmiddels bij kennis gekomen. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek in gesteld. Donderdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters HuKa van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Het is de Nederlandse schaatsen- ryders in St. Moritz niet gelukt een Olympische medaille voor ons land te veroveren. De 10.000 m., waarop onze hoop gevestigd was, werd door onze landgenoten onder zulke slech te omstandigheden gereden, dat de hoop op een medaille teloor ging. De föhn, die gisteren opstak, maakte het ijs zo zacht, dat Broekman en Lan gedijk geen kans zagen de tijden van hun grote voorgangers te verbeteren. Verschillende prominente Noren en Finnen staakten de strijd of werden door een val uitgeschakeld. Zweden nam in de persoon van Aake Seyffarth revanche voor de eerder geleden neder lagen. Met 17.26,3 bracht hij de Zweedse vlag aan de Olympische mast, Laure Parkkinen (Finland) werd met 17.36 tweede en zijn landgenoot Lammio werd derde in 17.42,7. Broekman klopte Langedijk. Zij wer den vijfde en zesde in 17.54,7 en 17.55,3. Dank zij de opsporing van een tot tweemaal toe ontvluchte SS-er, die talloze inbraken had gepleegd, is gisteren in Amster dam in de woning van een zekere B. een complete, juist gereed gekomen drukkerij ontdekt, waar mede de eigenaar binnenkort valse bankbiljetten hoopte te ver vaardigen. B. is achter slot en grendel gezet. Dit is het slpt van langdurig speurderswerk der groep Haarlem mermeer in samenwerking met de (Van onze speciale verslaggever). Een sombere wolkenlucht opent zich boven het uitgestrekte ryk der duizend eilanden en even somber is de gemoedsstemming van honderden tuinders daar aan de Langedyk. Om iets van deze stemming te peilen, behoeft men zich slechts een ogen blik te begeven onder de handelaars en belangstellenden in de houten ban ken van het gele veilinggebouw van de Langedyker Groentencentrale, waar ze als schooljongens naast elkaar geschoven zitten. Doch zo onbezorgd en enthousiast als schooljeugd dikwyls is, zyn deze mannen niet. De kwinkslag, die een enkele maal gehoord mag worden, klinkt hier even vreemd als vroiyk kindergelach op een kerkhof.... Voor het overige kijken de ogen stil naar de schuiten met kool, die door het vaarwater in het midden van het ge bouw voorbij worden geboomd. Keurig ligt de prachtige kool in de platte vaar tuigen opgestapeld. Er boven een bordje, waarop teler en gewicht van het aangebodene staan vermeld. Rode kool, groene kool en vooralwitte kool. De een na de andere schuiven de vaartuigen aan ons voorbij. De man aan het roer heeft zijn bhk strak ge richt naar de wijzer van de geweldige veilingklok. De wijzer, die draait en weer draait en hij hoopt, dat er een cyfer zal aangloeien en de wijzer met 'n schok zal blijven stil staan. Zelden ge beurt zulks echter en de man duwt zijn boot weer naar buiten. Morgen maar weer eens proberen of overmor gen.Een uur lang duurt dat zó en dan op het eind, als het buiten tien uur slaat wordt bekend, dat slechts twee en een halve wagon (ongeveer 25000 kg) kool is verkocht en dat 95.000 kg (bijna tien wagonladingen) kool zullen worden doorgedraaid voor vee voeder, omdat er voor de menselijke consumptie geen afnemers zijn. Wel zijn er boeren, die belangstel ling tonen. Hun namen worden afge roepen, de gewenste hoeveelheden ge noteerd voor 1.50 de 100 kg. De tuin der krijgt 2.meer van het Centraal Bureau. .„Ja, meneer, klinkt het achter ons: De koe is onze beste afneemster geworden. Het gaat alles voor het mes en ook ons hangt het zwaard boven het hoofd". Overigens wordt er niet veel meer gesproken op de veiling. Zwijgend gaat men heen, men is er al aan ge wend. Het is immers zo al weken langEn herinneringen worden op gehaald aan de crisistijd in de dertiger jaren. WAAROM? De eerste vraag, die bij het consta teren van dit alles rijst is: Hoe is dit toch mogelijk, nu er nog zoveel voed selgebrek heerst, nu ander voedsel vaak zoveel duurder is? Wij zijn gistermorgen kort na de vei ling eens binnengestapt in het betaal- kantoor van de Langèdijker Groenten- centrale om met de heer De Boer eens van gedachten te wisselen. Verschillende factoren schijnen samen te spannen om ditmaal de tuinder ern stige schade te berokkenen. In 1946 gingen onze mannen naar Duitsland en sloten met toestemming der bezettingsautoriteiten verkoopcon tracten af. Het werd een goed jaar. Er was zelfs meer vraag dan wij konden leveren. Aangemoedigd door deze re sultaten werd de teeltoppervlakte nog vrij belangrijk uitgebreid zodat er, toen men op 1 December j.L tot inventari satie der voorraden in schuur en op het veld overging bleek te zijn: 1.285.000 kg rode; 1.166.000 witte en 2.880.000 kg gele kool. Deze grote productie Is mede een gevolg van het «sachte weer, waar door de kool in December zelfs beter groeide dan in Augustus en September. De witte kool wordt tegen goede prij zen door België en Frankrijk afgeno men, ook de bezettingslegers in Duits land nemen iets. Doch toestemming tot 't sluiten van contracten met de Duitse burgerij als in '46 werd nu niet verkre gen. Afzet in het binnenland is er ook niet voldoende tengevolge van het laat op de markt blijven van andere veld gewassen en nu wordt de eerste kas- andijvie en spinazie al aangeboden Een dubbele klap dus: Duitsland neemt niet af, het zachte weer werkt hier ook averechts. Telers zoals bij St. Pancras en Broek op Langendijk, die zich geheel wierpen op de gele kool, boeken dit seizoen zeer ernstige schade. Het hangt louter van hun draagkracht af of ze zich daarvan zullen kunnen herstellen. ER IS NOG HOOP. Er zijn opnieuw onderhandelingen gaande met Oostenrijk, Tsjecho-Slowa- kije en Duitsland. Doch of het iets zal opleveren? Er wordt al zo lang gewacht. Elke dag ziet men opnieuw uit naar het nieuws, dat uitblijft en nog iets zou kunnen verminderen van de schade, die er reeds is. Mogen regering en instanties niets onbeproefd laten om alsnog een late uit weg te vinden. „En als 't niet Inkt?", zo vroegen wy. „Dan proberen wy het een volgend jaar weer, meneer". En als we dan bntten komen en we zien het heiblok de palen slaan, waarop straks de nieuwe bollenveillng zal verryzen, dan weten wy dat dit volk van het land, dat zich ver uitstrekt naar het Westen, het Noorden en het Zuiden, de yzercn wil heeft om vol te hou den. Moge echter zyn harde arbeid alsnog zyn beloning krygen, opdat de zon weer doorbrekc boven de Lan gedyk en het uitzicht op de toekomst weer klevrrfyk zal zyn. recherche van het district Amsterdam der Rijkspolitie. Gedurende de laat ste maanden werden n.1. talloze in braken gepleegd in winkels in de Haarlemmermeer. Twee toegevoegde districtsrechercheurs kregen de op dracht na te gaan of deze misdrij ven met elkaar in verband stonden en misschien steeds door dezelfde in breker (s) werd (en) gepleegd. De aanwijzingen tegen de vermoedelijke dader(s) werden steeds sterker. Op nieuw werd in het begin van dit jaar uit enkele winkels een grote hoeveel heid distributiebonnen ontvreemd, waarvan hef spoor naar een vieeswa- renfabriek te Wijhe bij Deventer leid- de. Inderdaad trof men hier een aan tal der gestolen coupures aan, die door winkeliers by de fabriek waren ingeleverd. Stap voor stap ging de Rijkspolitie de weg, die deze bonnen hadden afgelegd, na en ging er ten slotte in Amsterdam toe over een heler, op wie nog enkele coupures werden aangetroffen, te arresteren. Dit was de Amsterdammer B., in wiefis woning men huiszoeking ver richtte. Daarbij kwam de bankbiljet ten-drukpers te voorschijn. Intussen bevond de inbreker zelf zich nog op vrije voeten. Gisteravond ging de Rijkspolitie tot arrestatie van deze SS-er over, die zich in een wo ning te Amsterdam weelderig had ge ïnstalleerd. Zijn vrouw is onder ver denking van medeplichtigheid in voor lopige bewaring genomen. Volgens inlichtingen van de Rykspolitie te Amsterdam heeft deze SS-er onge veer een jaar geleden vele inbraken in de omgeving van Den Haag ge pleegd, nadat hy uit e.en internerings kamp was ontsnapt. Hy werd by een zijner inbraken gesnapt en in het in terneringskamp Crailo te Laren op gesloten. Opnieuw slaagde hij er echter in te ontvluchten en vatte wederom zyn beroep van inbreker op, in welke hoedanigheid hy enige maanden lucratief zaken deed. In zyn woning troffen de rechercheurs op allerlei geheime bergplaatsen kostbare siera den aan. Een van hen slaagde er zelfs in een zakje juwelen te ontdekken midden tussen de vlokken van een onschuldig uitziend, aangebroken pakje havermout, dat in de keuken kast stond. Nadat een week geleden een re chercheur van de te den Haag zete lende corruptie-commissie in sameh- werking met de rijksrecherche de 44- jarige Amsterdamse Prac-rechercheur C. J. P. wegens een vorm van chan tage op een kunsthandelaar had gear resteerd, is dezer dagen ook diens handlanger in hechtenis genomen. Het is de Amsterdamse commissionnair in schilderyen H. E. C., die uit hoofde van zyn beroep de gechanteerde schil derijen-restaurateur kende. Daar hij bovendien een pension hield geraakte hy in contact met de Prac-rechercheur, die zoals reeds eerder bericht gedurende de bezettingsjaren als pen sionhouder vele leden der Griine Poli zei en Duitse weermacht in zijn wo ning gastvrijheid verleende. Beide arrestanten hebben intussen een be kentenis afgelegd. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal '3.90 Te Berlijn is bekend gemaakt, dat binnenkort door een zuiveringsrecht bank te München een proces aanhan- zal worden gemaakt tegen wijlen Hit- Ier en zijn echtgenote Eva Braun. Volgens een rechtskundige van het Amerikaanse militair bestuur kan het tribunaal bevelen, dat al hun eige: - dommen voor herstelbetalingen aan de staat worden toegewezen, indien de te gen hen in te brengen beschuldigingen van kracht blyken te zijn. In hetzelfde proces zullen berecht worden: Goering, die kort voor de exe cutie zelfmoord pleegde, Frank, Strei- cher, Funk en Seyss Inquart, allen te Neurenberg opgehangen, Hess en Von Schirach, die zich in de gevangenis be vinden, en Bormann, over wiens lot men in het ongewisse verkeert. Naar het bezit van al deze personen wordt een onderzoek ingesteld, daar zij als zware oorlogsmisdadigers geboekt staan. Kort geleden stierf in Californië een fabrikant, die als rijk bekend stond, doch die toen het testament werd voorgelezen zijn geld noch in zijn safe, noch op een bank bleek te heb ben. „Zoekt en gij zult vinden!" was de raad waarmede het testament sloot. En de erfgenamen gingen op zoek, want de fabrikant werd op een half millioen dollar geschat. Een der ne ven, die het huis van de overledene doorzocht had, maakte in de dubbele bodem van een vuilnisemmer 150.000 dollar buit aan bankbiljetten. Een schatgraver in de achtertuin wist een kistje met 100.000 dollar, een collega in de voortuin een kistje met 30.000 dollar op te delven. „Er moet meer zijn", was de slogan, waaronder de erfgenamen verder zochten. En inderdaad: in de holle Üj|t van een spiegel in een hotelkamer in een andere stad vonden zij nog eens 90.000 dollar, terwijl 40.000 dollar ver stopt bleek te zijn in de divan van een der erfgenamen. In totaal kwamen dus ruim 400.000 dollar terecht. Alle erfgenamen, die hun zonderling familielid wel eens te logeren hebben gehad zijn thans druk bezig de bekledingen van hun meu bels open te snijden. Wie weet wat ze nog vinden. Envan de erfenis kan de reparatie gemakkelijk betaald wor den! In Juli 1943 overleed in het zieken huis te Venlo een vrouw uit het Lixh- burgse dorpje Grubbenvorst tengevolge van verbrandingen, welke zij had opge lopen tijdens een ontploffing bij het aanmaken van de kachel. Dezer dagen hield de politie een min derjarig meisje aan, dat het dochtertje bleek te zijn van T., een 51-jarige weg werker der N.S. uit Grubbenvorst, en van de vrouw, die destijds door een on geluk om het leven was gekomen. On bewust deed zij bij het verhoor door de Weerter politie mededelingen, die aanleiding werden haar vader, die kort na de dood van zijn eerste vrouw weer gehuwd was, aan de tand te voelen. Hiermede belastte zich de rijkspolitie te Grubbenvorst. Bij stukjes en beetje bekende T., dat hij destijds zijn vrouw met opzet een ongeluk heeft doen krijgen. Hy had in het petroleumblik, dat zij bij het aan maken der kachel gebruikte, een ont plofbare stof gedaan, waardoor de kachel explodeerde. T. is thans opge sloten in de gevangenis te Roermond. (Van onze Haagse redacteur). Het uitblijven van nieuwe bonnen van het consumentencrediet heeft tot ernstige klachten aanleiding gegeven. Aanvankelyk werd de geldigverkla ring van nieuwe bonnen reeds om streeks half Januari verwacht. Naar wy vernemen zal thans eind dezer week op het ministerie van Financiën over de volgende aanwyzing beslist worden. Het is niet uitgesloten, dat nieuwe bonnen a.s. Zaterdag bekend zullen kunnen worden gemaakt. EERSTE AUTOBANDEN DOOR VREDENSTEIN VERVAARDIGD Het was gisteren een groot moment voor de autobandenfabriek Vreden- stein te Enschede. Precies drie maan den nadat de fabriek in werking was gesteld, slaagde men erin de eerste buitenhanden te vervaardigen. De fa bricage van binnenbanden is reeds eni ge tyd gaande. Weersverwachting, geldig tot he denavond: IETS MINDER ZACHT. Vooral langs de Waddeneilanden tydelyk harde, geleidelyk naar West ruimende wind. Zwaar be wolkt met enige buien. Later en kele opklaringen. Iets minder zacht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1