Bestand in Indonesië bestaat slechts op papier FRUITTEELTDAG TE HOORN GENERAAL BLASKOWITZ PLEEGT ZELFMOORD is in de toestand niets veranderd Er EEN STAP VERDER Vrijdag 6 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGSLADEN 70ste Jaargang No. 7729 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „Renville" De vertrekt „Nationaal Reveil" richt zich tot H. M. de Koningin De republikeinse be schuldiging. Moord te Siebengewald opgehelderd Weer een Olympische film Aansluiting van Franse zöne bij Bizonia H.M. de Koningin verlaat Amsterdam Een „moorcT-verhaal V. J Vóór zijn berechting te Neurenberg 565 zwarte schapen Dubois' benoeming bevestigd Stalin weigerde te spreken WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers IIIIIIUÏÏ Naar ANETA verneemt, zal de „Renville", na een verblijf van ruim twee maanden in Indonesië, op 10 Februari uit de Indische wateren vertrekken. Het is nog niet bekend, in welke plaats of plaatsen in den vervolge de ont moetingen tussen de beide delega ties zullen plaats vinden. De sub commissie onderzoekt thans dit vraagstuk. Intussen zijn er reeds geruime tijd geen politieke besprekingen gehouden. Uit gezaghebbende Nederlandse krin gen vernam Aneta heden, dat de uit voering van de bestandsovereenkomst niet overal even bevredigend verloopt #en dat, sedert de ondertekening dezer overeenkomst, nu drie weken geleden, in sommige delen van Java zulks tegen de verwachtingen van Batavia en Djokja in in de toestand geen merkbare verandering is gekomen. De betreffende kringen wezen er op, dat van Nederlandse zijde steeds is ge steld, dat er geen sprake kan zijn van substantiële politieke besprekingen, zolang de order tot het staken van het vuren niet metterdaad tot uitvoering is gebracht Van andere zijde vernam Aneta dat, zoals uit de radiorede van generaal Spoor reeds is gebleken, voor al in Oost-Java de uitvoering van het bestand op grote moeilijkheden stuit. Reuter meldt intussen in verband met deze moeilijkheden nog het vol gende: De Indonesische republiek heeft naar te Batavia uit betrouwbare bron vernomen werd aan de com missie voor goede diensten een brief doen toekomen, bevattende 'n opgave van ongeveer 300 doden en gewonden aan Indonesische zijde, gevallen iii 30 beweerde incidenten met de Nederlanders, voorgekomen sedert het sluiten der bestandsover eenkomst op 17 Januari. Volgens republikeinse bron had het belangrijkste dezer incidenten plaats op 26 Januari in de nabijheid van twee kampongs ten Zuid-Oosten van Cheri- bon. Volgens beweringen van die zij de zouden Nederlandse militairen met automatische wapens en met de bajo net aanvallen hebben gedaan op 285 mensen, zouden zij kampongs met mortiervuur hebben bestookt en 138 huizen hebben verbrand. Naar ver luidt zou' in het schrijven der repu bliek aan de commissie voor goecle diensten het verzoek zijn gedaan, dat de commissie een onderzoek zal doen instellen en voorstellen zal doen, om herhaling van dergelijke incidenten in de toekomst te voorkomen. Aan Nederlandse zijde droeg men geen kennis van enigerlei republikein se brief in deze geest, Wel is, naar werd medegedeeld, van Nederlandse zijde bij de commissie voor goede diensten een protest ingediend tegen de sabotages en beschietingen in Oost- Java, die sedert de ondertekening van voortgang hebben gevonden. Sedert „Nationaal Reveil" heeft het na- volgende telegram aan Hare Majesteit de Koningin gezonden: „Majesteit, met smart en zorg voor het heil van ons Koninkrijk en de daarin levende broedervolken, met zorg ook, voor de toekomst van ons geliefd Vorstenhuis, moet door mil- lloenen trouwe rijksgenoten hier en overzee de rede van Uwe Majesteit aangaande de verhouding van Neder land tot Indonesië, zijn beluisterd. Uwe Majesteit is slecht geraden, slecht gediend.-Geve God, dat alles zich nog ten goede zal kunnen keren en dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn aan het hoofd ener wijze, fiere, zelf bewuste en met verantwoordelijk heidsbesef toegeruste regering Uw volkeren op voet van volkomen staatsrechtelijke gelijkheid en gelijk waardigheid, in volledige vrijheid ver enigd te houden, onder een ongebro ken Kroon in een ongeschonden Ko ninkrijk, zoals Uwe Majesteit onder aanroeping van de naam des Aller- hoogsten eens gezworen heeft dat te zullen handhaven. In droefheid maar ook met onwankelbaar vertrouwen, dat recht over macht moet zegevieren, rede over onverstand, werkelijkheid over waan, tekenen zich met diepste eerbied van Uwe Majesteit de ge trouwe onderdanen, het bestuur van Nationaal Reveil, aldus het telegram. het bestand in onverminderde mate deze ondertekening werden, naar werd medegedeeld, minstens 23 Nederlandse militairen gedood en 50 gewond in botsingen met republikeinen. Het AFP geeft nog de volgende bij zonderheden op het door Reuter ver melde incident, dat, volgens de brief van republikeinse zijde aan de com missie van goede diensten, zou hebben plaats gehad op 26 Januari nabij Che- ribon. Deze incidenten zouden hebben plaats gehad te Karangdjoenti en Neg- la, op 26 Januari, en zouden onder de bevolking 285 doden hebben veroor zaakt. Een honderdtal Nederlandse militairen zou in deze kampongs zijn binnengedrongen en in Karangdjoenti 258 en in Negla 27 inwoners hébben gedood, waaronder vrouwen en kin deren. In Karangdjoenti zouden al dus de republikeinse brief 36 hui zen zijn verbrand, en in Negla 100. De aanleiding tot' de Nederlandse „opera tie", die 5 uren duurde, zou deze zijn, dat de bevolking ervan werd beschul digd, te hebben deelgenomen aan ver nieling van de spoorwegen. Door goed speurderswerk van de voormalige brigadecommandant der Kon. Marechaussee te Siebengewald is opheldering gebracht in de aldaar in de nacht van 10 op 11 Juni 1947 gepleegde moord op een hulpcommies. In die nacht patrouilleerden de hulpcommies W. B. Scholten en een collega langs de grens, waarbij zij een persoon op illegale grensover schrijding betrapten. Zij sommeerden de man zijn papieren te tonen. Hij overhandigde ze aan S., maar trok tegelijkertijd een revolver, waarmee hij in het wilde weg begon te schie ten. S. werd zodanig aan de- long ge raakt, dat hij een uur later overleed, terwijl zijn collega er met een schampschot afkwam. De samenwer king met Duitse politie en geallieerde autoriteiten heeft er thans toe geleid, dat dezer dagen bij Duisburg een Duits muzikant werd aangehouden, die een volledige bekentenis aflegde inzake de moord te Siebengewald. De dader wordt eveneens verdacht van moord op een politieman te Kassei en van een aanslag op een politiebe ambte te Bielefeld, bij vroegere ar restatiepogingen. Er zal van de Olympische Spelen in Londen een kleurenfilm gemaakt worden, die reeds tien dagen na af loop beschikbaar zal zijn, hetgeen dus veel sneller is dan de zwart-füm van de spelen in 1936 in Berlijn, die een half jaar vorderde. De film zal ver vaardigd worden door een onlangs opgerichte maatschappij de Ol/mp-c Games (1948) Film Company Ltd., een onderafdeling van de Rank orga nisatie. De film zal vervaardigd wor den door Castleton Knight, die onder meer de kleurenfilm van het huwelijk van Prinses Elizabeth, „Victory Pa rade" en „Their's is the Glory" (de Arnhemse film) produceerde. Volgens Dena heeft de Britse mi litaire gouverneur in Duitsland, Sir Brian Robertson, verklaard, dat de officiële mededeling van de reorga nisatie van de economische raad te Frankfort aanstaande was en dat hij veronderstelde, dat tegelijkertijd mededeling gedaan zou worden van aansluiting van de Franse zöne bij de Brits-Amerikaanse zöne. Het is echt waar.In deze tijd van voedselschaarste over de hele wereld, wordt in Nederland door wel zeer bizondere omstandigheden de kool (prac- tisch onverkoopbaar, terwijl transportkosten niet opgebracht kunnen worden) als veevoeder gebruikt. Het is een economisch drama voor de Langedijkers. (Eigen berichtgeving). De Kring Noord-Holland van de Ne derlandse Fruittelers Organisatie hield gister zijn bekende „fruitteeltdag" in het Winston-Theater te Hoorn. Er was een vrijy goede belangstelling uit alle delen der provincie. De voorzitter, de heer J. Boot sprak 's morgens om tien uur een welkomst woord, waarbij hij wees op de nood zakelijkheid van eensgezindheid bij de fruitelers, gezien de moeilijkheden die er zullen kunnen rijze,n bij de ex port der producten. Daaarna sprak ir. W. A. Wiebosch over „GEBREKSZIEKTEN BIJ FRUIT" Gebreksziekten, als kurkstip, man gaan- en ijzerchlorose, ontstaan door 'n verstoring van het evenwicht in de plantenvoeding. Het is niet voldoende dat de tuinders zorgen voor aanwe zigheid in de grond van de hoofdele menten als kali, kalk en phosporzuur, ook de stoffen die de planten 'in klei ne kwantums tot zich nemen, als bo rium, mangaan, ijzer etc. moeten be schikbaar zijn, daar ze uiterst belang rijk moeten worden geacht voor de ge zondheid der planten. Doorgaans zijn in de Noordholland se gronden deze elementen wel vol doende aanwezig, maar door een te veel aan andere elementen gaan ze dikwijls verbindingen aan die moei lijk opneembaar voor de planten zijn. Er is bij een groot deel der boom gaarden een verslechtering in het voe- dingsevenwicht in de bodem te con stateren vergeleken met een vijftien tal .jaren geleden, wat waarschijnlijk 'n gevolg is van de toediening van onor ganische voedingstoffen. Verbetering kan op de lange duur verkregen worden door het benutten van organisch materiaal, dat als voe dingsbodem van de onontbeerlijke micro-flora en -fauna kan dienen. De gevolgen van een boriumtekort bij de vruchten, de zogenaamde kurk stip, kan men voorkomen door in Ju li de bomen en vooral de vruchten te bespuiten met een boriumoplos- sing van 11% pet. Mangaanchlorose kan voorkomen worden door bespuiting met mangaan- sulfaat in het voorjaar, terwijl bij ijzerchlorose het slaan van een aantal spijkers in de boom veelal baat geeft. Het gaten boren in de stam om daar in ijzercitraat te leggen achtte spr. minder gewenst. Deze middelen zijn echter maar lapmiddelen. Verbetering van de verhouding der voedingsele- menten in de bodem is hoofdzaak. „DE VERWERKING VAN FRUIT". Vervolgens sprak ir. A. K. Zweede, over bovenstaand onderwerp. De fruitverwerkende industrie ié 'n belangrijke veiligheidsklep bij grote aanvoren en tevens neemt zij een steeds belangrijker aandeel van de oogst voor haar rekening. Volgens een Rijkstuinbouwconsulent is de oogst van 1947 door haar gered. Uit de his torie van deze industrie stipte spr. aan, dat een eeuw geleden in Gro ningen al bessenjenever en frambo- zenbrandewijn gefabriceerd werd. In de negentiger jaren legde men zich daar ook toe op fabricage van vruch- tenstappen en -wijnen. Naderhand kwamen er in alle delen des lands fruit-verwerkende indus trieën. De jamfabricage nam een grote vlucht, evenals de conservering van vruchten in blik en glas. Ook de pro ductie van vruchtendranken nam steeds meer in omvang toe. Na de eerste wereldoorlog begon de fabricage van vruchtenpulp en de ex port hiervan. Het laatste woord bij de fruitver werkende industrie is het snelvriezen, dat een zeer goede toekomst tegemoet gaat. De Nederlandse fruitteelt heeft veel belang bij de industrie. Er mag immers nog een belangrijke toename van de aanvoer verwacht worden door uitbreiding en verbétering der bedrij ven. Een voldoende afzet moet gevon den worden in stimulering \an het binnenlands verbruik van vers fruit, het vinden van exportmogelijkheden, voorts door uitbreiding van de fruit verwerkende industrieën. De jamfa bricage achtte spr. op haar toppunt gekomen, maar grote mogelijkheden zijn er bij de verwerking van vruch ten tot dranken en in het drogen van fruit. ZIEKTENBESTRIJDING 1948. Na de. pauze hield dr. A. F. H. Bese- mer een beschouwing over de nieuw ste bestrijdingsmiddelen. Hij bracht o.a. het nieuwe product Molyso ter sprake, dat in plaats van carbolineum of kleurstof voor de voor- jaarsbespuiting kan worden gebezigd en dat zeer goed voldoet. Voorts wees hij op het uitstekende middel tegen zaagwespen, het hexachloorcyclohexaar en de steeds meer de nicotine verdrin- zaagwespen, het hexachloorcyclohexaan De dag werd vervolgens door de heer Boot gesloten. Even over drieën gistermiddag werd de koninklijke standaard, welke met enkele korte onderbrekingen van 1 December af van de koepel van het Koninklijk Paleis op de Dam te Am sterdam had gewaaid, ingehaald, het geen betekende, dat H.M. haar win terverblijf in de hoofdstad had beëin digd. Bg het afscheid dankte H.M. de burgemeester zeer hartelijk en ver zekerde, dat zij zeer had genoten van haar verblijf in Amsterdam. Meer nog dan het vorig jaar heeft de Koningin tijdens dit verblijf in de hoofdstad contact gehad met de verschillende groepen der bevolking. Vooral het culturele leven van Amsterdam had haar bijzondere belangstelling, ge tuige haar verscheidene bezoeken aan de musea, tentoonstellingen, schouw burg en opera. Bovendien onding zij gedurende de afgelopen weken tal van vooraanstaande jonge kunstenaars en literatoren. SCHUSCHNIGG AMERIKAANS PROFESSOR. Dr. Kurt von Schuschnigg, de vroe gere Oostenrijkse kanselier, heeft het hem aangeboden hoogleraarschap aan de universiteit te Saint Louis in Mis- souri aanvaard. Schuschnigg zal college geven over „de moderne democratische staat". SENAAT EINDIGT AUDITIES OVER PLAN MARSHALL. Na meer dan 100 personen te hebben gehoord, heeft de commissie voor bui tenlandse betrekkingen van de Ameri kaanse senaat de audities betreffende het plan-Marshall geëindigd. De staat Washington kan er blijkbaar maar niet toe komen Jake Bird op te hangen. Bird, een neger van 46 jaar, is een jaar ge leden ter dood veroordeeld wegens moord. Even voordat hij terecht gesteld zou worden, bekende hij een andere moord. Dat rekte zijn leven. En elke keer, dat er een nieuwe dag voor zijn executie was vastgesteld, bekende hij weer een moord. Tenslotte had hij zich schuldig verklaard aan twaalf moorden. De autoriteiten kregen er langzamerhand genoeg van, en een dezer dagen zou hij nu toch werkelijk worden terechtgesteld. Maar op het critieke moment be kende Bird achttien nieuwe moor den, en zei dat hij meer wist van veertien andere. De politie kon hem niet de dood insturen zonder hem te hebben ondervraagd. Zo kreeg Bird nog eens zestig dagen uitstel. Het m.s. „Stockholm" een nieuw schip van de Zweden—Amerika-Hjn. Het loopt 20 knopen per uur en heeft aoeomodatie voor 195 passagiers plus lading. Generaal Blaskowitz, die gister ochtend voor het Tribunaal {e Neu renberg moest verschijnen, heeft zelfmoord gepleegd. Blaskowitz heeft kans gezien om 10.20 uur van de tweede verdieping van de ge vangenis naar beneden te springen. De generaal was 64 jaar. Enkele uren voordat zijn ptoces zou begin nen was Johannes Blaskowitz naar de gevangenis van het Tribu naal overgebracht. Zijn levensloop. Johannes Blaskowitz werd 10 Juli 1883 geboren In 1900 ving hij zijn mi litaire loopbaan aan als luitenant. Ge durende de eerste wereldoorlog was Blaskowitz aan de generale staf toege voegd. Ook na de capitulatie in 1918 bleef hij in militaire dienst. Bij het uit breken van de tweede wereldoorlog was hij opperbevelhebber van de derde legergroep in Dresden. Met deze legergroep trok hij in Maart 1939 Tsjecho-Slowakije binnen en veroverde zes uur nadat hij de grens was overgetrokken Praag. Na de strijd in Polen, waaraan hij actief deel nam, leidde hij de onderhandelingen bij de overgave van Warschau. In October 1939 werd Blaskowitz bevorderd tot „Generaloberst". In deze rang werd hij opperbevelhebber van een legergroep De eigenaar van 565 witte schapen, die in Nieuw-Zeeland per spoor naar een markt werden gebracht, moet wel raar hebben opgekeken, toen op de plaats van bestemming bleek, dat hij 565 zwarte schapen bezat. Wat was er gebeurd? Toen de trein door een tunnel reed, waren de dieren door de rook van de locomotief, die met olie werd gestook^ volkomen zwart geworden. in het Oosten. In het voorjaar van 1944 werd hij belast met het opperbevel van een legergroep in het westen. Bij de capitulatie-onderhandelingen met gen. ï'oulkes in hotel „De Wereld" in Wage- ningen trad Blaskowitz op-als leider van de Duitse delegatie. In verband met de dood van gene raal Blaskowitz kan nog gemeld wor den, dat hij i» Nederland op generlei wijze als getuige zou hebben moeten optreden. De benoeming van Coert Dubois tot Amerikaans vertegenwoordiger in de commissie van goede diensten, die on langs door ANP-Aneta werd gemeld, is door het deplrtement van Buiten landse Zaken te Washington bevestigd. Prof. Graham's functie als president van.de universiteit voor Noord-Caroli- na maakt het hem onmogelijk langer deel uit te maken van de commissie van goede diensten. De perschef van 't wftte Huis, Char les Ross, heeft bekend gemaakt, dat Stalin in 1946 een uitnodiging van Pre sident Truman om tot Amerikaanse toe hoorders te spreken heeft afgewezen. Men neemt aan, dat Truman door deze uitnodiging Stalin gelegenheid had willen geven om te antwoorden op Churchill's rede te Fulton, waarin deze nauwere betrekkingen tussen Engeland en de V.S. bad bepleit. TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 In het begin Van de vorige eeuw had men in vele opzichten een pessimisti sche kijk op de wereld. Velen van onze lezers zullen wel eens van Malthus ge hoord hebben. Zijn naam is verbonden met een begrip het neo-Malthusia- nisme waarmee de man zeker niets te maken zou willen hebben. Maar hij had wel nagedacht over de vraag htys de mensheid gevoed moest worden. En hij kwam tot een ontstellende ontdek king. De hoeveelheid beschikbare goe deren, dus ook voedingsmiddelen, zo zei hij, neemttoe volgens de reken kundige reeks, 1, 2, 3, 4, 5 enzovoort. Maar de mensen vermenigvuldigen zich volgens de meetkundige reeks 1, 2, 4, 8, 16 enzovoort. Het is duidelijk,'dat na enkele generaties van alles te kort zal zijn. Dan zullen er mensen sterven van honger, er zullen misschien epide mieën uitbreken en ook de oorlogen zullen het hunne er toe bijdragen, dat de bevolking binnen zekere grenzen blijft. De theorie van de theologische econoom Malthus is gelukkig niet door de feiten gestaafd. Men kap zelfs zeg gen, dat het algemene welvaartspeil oe- langrijk hoger ligt dan een eeuw gele den. Er zijn echter andere gevaren, dia de bestaanszekerheid van millioencn bedreigen. Wie herinnert zich niet, dat er in Nederland tien jaar geleden een half millioen werklozen waren? Da werkloosheid was toen voor velen een normale toestand. Er waren jonge men sen, die ondanks alle moeite, die zif daarvoor deden, niet aan de slag kon den komen. En wie op zijn vijftigste jaar zonder werk kwam was meestal ook voor goed buiten het arbeidsproces gesloten. Zeker, er waren mensen en zij zijn er nog, die zich in de staat van werkloos heid niet onbehaaglijk voelden. Deze beroepssteuntrekkers hebben de grote meerderheid van de werklozen onnoe melijk veel kwaad gedaan. Zij hebben de stpf verschaft aan hen, die de werk lozensteun maar wilden afschaffen, om dat hierdoor de werkloosheid tot een begerenswaardige toestand zou worden. Wie zo spraken hadden er blijkbaar geen flauw begrip van, dat werkloos heid een ramp betekent en dat de drei ging van de werkloosheid een even grote ramp was voor "honderdduizen den, die een gelukkig leven vrijwel uit sloot. Men kon zich verzekeren tegen werk loosheid. De vakverenigingen hadden werklozenkassen en de georganiseerde arbeiders getroostten zich zware offers voor deze verzekering. Maar hoewel de vakverenigingen vóór de oorlog al een aanzienlijk aantal leden hadden, de grote meerderheid van de arbeiders was aangewezen op de steun. Nu is er een wetsontwerp ingediend, dat de verzekering tegen werkloosheid regelt. Het is onmogelijk ook maar bij bena dering de inhoud van het ontwerp hier weer te geven. Wat onze lezers belang inboezemen zal, is, dat per jaar gedu rende ten hoogste 126 dagen wachtgeld in werkloosheidsuitkering wordt gege ven. Dat is 21 weken. De uitkering be draagt voor gehuwden en kostwinners 80 percent van het loon, voor onge- huwden, die zelfstandig zijn, 70 percent en voor ongehuwden, die bij hun ouders inwonen 60 percent. Daarvoor zullen de werknemers ongeveer 2 per cent van hun loon als verzekerings premie betalen. Dit is vrijwel het zelfde als wat vrqeger door de leden van vakverenigingen werd betaald. Verder dragen ook de werkgevers en de overheid bij. Het zou aantrekkelijk zijn uit de Memorie van Toelichting op het Wets ontwerp aanhalingen te doen, waaruit blijkt hoeveel er veranderd is sinds de oude Malthus. Door wetten als deze wordt langza merhand een arbeidsgemeenschap ge smeed. Werknemers, werkgevers en overheid krijgen ieder een stuk verant woordelijkheid te dragen voor de dag van morgen. Er is echter één zin in de Memorie van Toelichting, die onze bijzondere aandacht verdient. Het is deze: „Wat die toekomstige werkloosheid aangaat, is overigens verondersteld, dat zij in belangrijke mate zal worden beperkt door de conjunctuurpolitieke maatrege len, die de Overheid waarschijnlijk zal nemen". Dat is weer een stap verder. Verzeke ring tegen werkloosheid is prachtig en onmisbaar. En wij geloven, dat de ar beiders en ook de middenstand en de hele volksgemeenschap er ten zeerste mee gebaat is. Maar veel beter is het als men het kwaad bij de wortel aantast en door beheersing van het economische leven de werkloosheid als voortdurende be dreiging van het levensgeluk tot een afgesloten hoofdstuk wordt gemaakt. Zo ver zijn we nog niet. Moge het weldra zo ver komen. H. VAN HULST. Weersverwachting, geldig tot he denavond: WAT MEER WIND. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind uit Zuidwestelijke richting. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig ver andering van temperatuur.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1