'in de krant van morgen Gezellig Bal Stad en Omgeving. „DE ROSKAM" Spott Christelijke Jonge Boerenstand Afdeling van de N.V.V.-vrouwenbond opgericht JACK COOMANS Helderse huizen onder de hamer Schoorsteenbrandjes Op Finse bodem binnen de driemijls grens Een niet-alledaagse gebeurtenis Diefstallen Let op de wegenkaart LET OP DE AANKONDIGING Maandag begint de wedstrijd! Er komen nog meer prijzen HERMES-NIEUWS „Bruinvissen'' leiden in dual-meet Zwemmen Clubwedstrijden in Alkmaar Bridge V.B.C. staat er uitstekend voor Jiu Jitsu-successen Jjngezwiden Beschaving op de dansvloer te Alkmaar bijeen Wie was Harmen Visser? Slot vernield 1 Op Maandag 2 Februari j.L vond in de bovenzaal van café „De Postbrug" de eerste officiële bijeenkomst plaats van de afdeling Den Helder van de Vrouwenbond van het NW. In deze bijeenkomst, welke onder leiding stond van mevr. A. E. Visser- Rascl* kreeg de voorzitter van de Helderse Bestuurdersbond, de heer N. Helder, gelegenheid uiteen te zetten, wat het bestuur van het NW bewo gen had om een vrouwenbond in het leven te roepen en in alle plaatsen van enige betekenis eeij afdeling van deze bond te stichten. Spr. betoogde, dat de 325.000 leden van het NW fei telijk een heel groot gezin vormen met elkander en dat het gewenst was ook de vrouwen en verloofden van deze leden in organisatorisch verband bij een te brengen. Het kan aldus aan de ze vrouwen worden mogelijk gemaakt in eendrachtige samenwerking zelf de oplossing te helpen vinden voor de moeilijkheden, waarmede speciaal de vrouwen in deze tijd hebben te wor stelen. De heer Helder wees er voorts nog op, dat in het grote gezin van het NW zeer veel werk is te doen, waar bij de hulp en het inzicht van de vrouwen niet kan worden gemist. Hij dacht daarbij aan: Het organiseren van culturele- en ontspanningsbijeenkomsten. Het voor bereiden en leiden van kinderfeesten. Het verlenen van medewerking aan 't mooie NW-tbc-fonds. Het verlenen van advies in aangelegenheiden be> treffende de distributie, prijzen, huis vesting, enz. Het behartigen van de be langen van de jeugd. Het onderling uitwisselen van kinderen met andere plaatsen tijdens de vacantie. Het stich< ten van spaarfondsen om de vrouwen in de gelegenheid te stellen minstens éénmaal per jaar een onbezorgde va> cantie te kunnen genieten. Het bevor deren van gezinshulp, en nog tal van andere zaken. Spreker herinnerde er aan, hoe in 1946 en 1947 duizenden vrouwen door het werk van het NW een onbezorg' de vacantie hebben doorgebracht in de mooiste delen van ons land en stelde hier tegenover de positie van de vrou wen van ongeveer 30 tot 40 jaar gele den. Er is door het gestadige werken van de vakbeweging wel het één en ander veranderd. De vrouwen zullen er goed aan doen, indien zij hun man nen aanmoedigen het werk van de vakbeweging en in het bijzonder van het NW, actief deel te nemen. Na een interessante gedachten wisse ling over de mogelijkheden van de nieuwe afdeling, werd een bestuur ge kozen, waarvan mevr. van Halen, Ce- ramstraat 1, als secretaresse zal fun geren. Om ongeveer half elf sloot de voor zitster van deze bijeenkomst met een hartstochtelijke oproep aan de vrou wen en .verloofden van de bij het NW aangesloten leden om zich als lid op te geven van de nieuwe Vrouwenbond. De contributie kan daartoe geen be zwaar zijn, want deze is vastgesteld op 25 cent per maand. Belangstellen den kunnen zich dus wenden tot mevr. van Halen, Ceramstraat 1. ZONDAG 8 FEBRUARI aanvang 8 uur met schrikkel-variaties. Stemmlngsorkest ENTREE 25 CENT. Door notaris J. W. de Wijn werden Woensdagavond in „De Roskam" aan de Koningstraat te Den Helder, publiek verkocht: Huis en erf, Bassingracht 41, groot pijn. 02 ca, verhuurd voor 3.35 per week, uit de hand verkocht. Huis en erf, Bassingracht 42, groot pl.m. 92 ca, verhuurd voor 3.35 per week, aan E. N. Heyligenberg q. q, voor 1280.—. Huis en erf, le Vroonstraat 8, groot 124 ca, verhuurd voor 2.75 per week, aan Jb. Greven q.q. voor 750. Huis, Achterbinnenhaven 17, groot 22 ca, verhuurd voor 2.per week; huis, Achterbinnenhaven 18, groot 16 ca, verhuurd voor 2.per week; huis, Achterbinnenhaven 19, groot 15 ca, verhuurd voor 2.25 per week; huis, Broodsteeg 12, groot 37 ca, ver huurd voor 2.25 per week; perceel bouwterrein aan de «Broodsteeg, groot ong. 100 ca. In combinatie verkocht aan E. N. Heyligenberg q.q. voor 2891. Huis en erf, Gravenstraat 80, groot 78 ca, verhuurd geweest voor 3.50 p. week (thans onverhuurd) aan J. Ro denhuis q.q. voor 695. Huis en erf, Gravenstraat 82, groot 80 ca, verhuurd voor 4.per week Uit de hand verkocht. Huis en erf, Breewaterstraat 42, groot 115 ca, verhuurd voor 5.25 per week, aan makelaar C. J. Bosch q.q. voor 3000.—. Huis en erf, Breewaterstraat 44, groot 115 ca, verhuurd voor 5.25 p. week, aan makelaar C J. Bosch q.q. voor 3000.—. Huis, steeg en erf, Keizersgracht 60, groot 69 ca, huurwaarde 3.p. week, aan A. de Ridder voor 800. Huis en erf, 2e Goversdwarsstraat 5, groot 75 ca, verhuurd wor 4;- per week, aan makelaar C. J. Bosch q.q. voor 2400.—. Huis en erf, Westgracht 25, groot 57 ca, verhuurd voor 6.50 per week, aan makelaar C. J. Bosch q.q. voor 3760. Huis en erf. Hertzogstraat 42, groot 107 ca, verhuurd voor f 5.50 per week Uit de hand verkocht. Perceel bouwterrein aan de Zuid straat. groot 119 ca, aan Ph. Looy qq. voor 900. Huis en erf, Visstraat 29, groot 86 ca, verhuurd voor 3.per week, aan Ph. Looy q.q. voor 614.—. De brandweer moest Woensdag twee maal uitrukken voor het blussen van een schoorsteenbrandje. De eerste maal in perceel Basstraat 50. de twee de maal in perceel Gravenstraat 48. Met behulp van een ramoneur kon in beide gevallen de brandende roet uit de schoorsteen worden verwijderd. „Er bevindt zich een ernstige zieke aan boord, verzoeke dringend medi sche hulp", aldus luidde het bericht dat de kustwacht Donderdagmorgen omstreeks zes uur ontving van een Finse »vrachter. Verder werd nog medegedeeld dat de „Sata Kunta" zo heette het schip, tegen elf uur het lichtschip „Texel" zou bereiken. De „Dorus Rijkers" voer uit, om direct de nodige assistentie te kunnen verlenen. Later bracht de „Texelstroom" dr. Eykman aan boord van de reddingboot. Intussen was de „Sata Kunta" op de afgesproken plaats gearriveerd, en kon de zieke, de twin tigjarige Olavi Kuuminainen, eerste hulp worden verleend. Hij is overge bracht naar hef gemeentelijk zieken huis, om van zijn kwaal, naar ons de stuurman vertelde een acute blinde darmontsteking, te worden verlost. Aan boord bevond zich ook de va der van Kuuminainen, die tevens de eigenaar is van het schip. Vorige week is dit 3000 ton metende vrachtschip met een lading kolen uit Gdynia, Po len, vertrokken op weg naar Italië. Voor enkele dagen en misschien slechts voor enkele uren is het anker gevallen op de rede van Texel. Voor enige tijd is het monotome gestamp der machines verstomd, en is 't over wegende geluid dat van wind en gol ven. In een voor ons totaal onver staanbare taal, verpraten deze zonen van het hoge Noorden hun werkloze tijd, terwijl het vrouwelijk deel der bemanning in de kombuis de edele bak- en kookkunst beoefent. Gistermiddag hadden wij het onver wachte genoegen eens éen kijkje aan boord van de „Sata Kunta" te nemen. Onze eerste kennismaking betrof de stuurman, een nog jonge man die reeds negentien jaar de wereld rond doolt. In een mengeling van Engels, Duits, Esperanto en Fins maakten wij een, praatje, waarin hij vertelde over de landen rond de Oostzee, die zij het ook op bescheiden schaal toch hun bijdragen hebben geleverd in de strijd op het water tegen de vijanden der vrijheid. Reeds tweemaal deed hij na de oorlog Nederland aan, vorig jaar moest z'n schip in Rotterdam blijven liggen omdat door het kruien de ijs de mogelijkheid was uitgesloten om de plaats Van bestemming, Dor drecht te bereiken. Ditmaal was het bezoek een noodzakelijk kwaad. Maar geen nood, vandaag of morgen steekt de vijftigjarige „Sata Kunta" zijn neus weer in de golven, en 'zet hij zijn reis, helaas voorlopig zonder Youngman, weer voort met als doel 't zonnige Zuiden. Men schrijft ons; Onze plaats bezit een eigenaardig heid, die ook U wel eens is opgeval len. Zo stellen wij het ons althans voor. Wanneer namelijk de bewoners deze stad met een andere verwisse len, denken zij met weemoed terug aan het geliefde Den Helder. Dan zijn zij vergeten al hetgeen zij eens ten nadele van de geliefde hebben geuit. Dan komen de herinneringen. Eén van de geneugten was en is nog al tijd het wandelen naar paal zoveel van het strand. Wie van de lezers heeft dat nooit gedaan? Genoeg zijn er, die paal drie, vier of vijf hebben bereikt na een flinke wandeling. Maar een niet alledaags gebeuren is het bereiken van paal 55 en wel door een groep personen, te ramen het kerkkoor van de Herst. Ev. Luth. kerk vormend. Zondag a.s. willen gemeente en koor in de kerk' Weezenstraat het heuglijke feit her denken, dat het koor 55 mijlpaaltjes op de levensweg heeft gepasseerd. Dankbaar gestemd hoopt men on der leiding van de huidige dirigent J. H. Keyzer Zondag lofliederen te zingen voor Hem, die in grote goed heid dit werk heeft wilen steunen tot op deze dag. Dat meerdere stadgeno ten de dienst mogen meemaken in de altijd weer nodigende kerk in de Weezenstraat. In verband met deze feestgodsdienstoefening gaat de kin- derkerk niet door. Uit een schuur achter een melk- winkel in de Jan in 't Veltstraat heb ben onbekenden een rijwiel en enkele pakjes boter en margarine ontvreemd. De expediteur Z. uit de Nieuwstraat heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een gebruikte auto-binnenband uit zijn garage aan de Rijksweg. Van de waslijn achter een woning in de Narcissstraat werd een blauwe overall gestolen. Enige malen is het voorgekomen, dat bij contróle automobilisten en mo torrijders niet in het bezit blèkenvan een wegenbelastingkaart, of dat zij een kaart hadden waarvan de geldigheids duur verstreken was. Men zal er goed aan doen, even zijn papieren te con troleren, ter voorkoming van proces sen-verbaal. waarin 'de wedstrijdvoor- waarden en prijzen worden bekend gemaakt. Degenen, die willen deelnemen, kun nen die lezen Onze in voorbereiding zijnde ADVERTENTIE-WEDSTRIJD mag zich in een gezonde belangstelling verheugen. Reeds thans werden door onderstaande zakenlieden prijzen beschikbaar gesteld: WASSERIJ MUNSTER, Zuidstraat 7980, tien maal gratis laten was sen 1 overhemd of 1 marinekraag. NICO GRAAFF, Spoorstraat 50, een waardebon van 5.te be steden in eigen zaak. Fa. ZUID WEG, Sluisdijkstraat 4446, bloemtafeltje. ESKA, Damesconfectiebedrijf, Spoorstraat, twee waardebonnen van 5.te besteden in eigen zaak. G. A. v. d. BLOM ZOON, Wo ninginrichting, Wilhelminastraat 63, boekenkast-bouwmeubel. Thuis: Hermes 4Hermes 3 (da mes), aanvang 10 uur. Zouden dé da mes van het derde revanche probe ren te nemen? Voor hen is het te ho pen, want jullie verbeteren er de po sitie mee. De stand is hier: Hoorn .1 5 gesp. 10 p., Dem 1 6 gesp. 8 p., Hermes 3 7 gesp. 7 p., Hermes 4 7 gesp. 6 punten. Leiden 4Hermes 2 (heren). Aanvang 12.30 uur. Hier valt niets meer te zeggen, onze heren kunnen nu geheel zonder zenuwen spelen en dan is er nog van alles mogelijk. Ver trektijden worden nog bekend ge maakt in het publicatiekastje. Beverwijk: Eechtrop 1Her mes 1 (dames). De stand aan de kop vertelt hier reeds genoeg: AMVJ 1 8 gesp. 16 p., Hermes 1 8 gesp. 14 p. Zandvoort 4Hermes 2 (dames). Vertrektijden en reisgelegenheid worden ook voor dames 1 en 2 be kend gemaakt in de „Molshoop" en in het publicatiekastje bij Chr. Steil- berg. Woensdagavond werd de trainings ontmoeting tussen onze Helderse zwem- clubs „De Bruinvissen" en de adel borstenorganisatie „De Zwaardvissen" cp de Rijkswerf voortgezet met een waterpolowedstrijd tussen de tweede ploegen. Het was een wedstrijd, waar bij aan beide zijden heel hard werd gewerkt. Reeds dadelijk na het begin- signaal werd een hoog tempo ingezet, hetgeen wel bleek uit de doelpunten, want na 15 seconden leidden de Adel borsten de score in en 45 seconden is de strijd oud als de Bruinvissen ge lijk maken. Toch houden beide ploe gen het tempo vol.. Aan beide zijden wordt een open spel getoond, hetgeen altijd aantrekkelijk voor de toeschou wers die er ook nu weer waren! is. Met 3-1 voorsprong voor de Bruin vissen kwam de rust. Ook na de adempauze zagen we 't open spel. In de Bruinvissen-voorhoe de stonden twee nieuwe spelers: P. Gode en J. Leder. Zij werden met ex tra grote belangstelling in hun ver richtingen gevolgd. Maar hun presta ties waren van die aard, dat hun de buut een succes mag heten en zij zijn een veel-belovende aanwinst voor de Helderse club. Mede dank zij hun werk wist de Bruinvissen-ploeg een tijdelijk Adelborsten-overwicht te boven te komen en met 5-2 kwam het einde van deze wedstrijd, die verdiend werd gewonnen, zij het met iets geflatteer de cijfers, t De stand is nu 30-24 in het nadeel van de jonkers. Woensdag 11 Februari wordt de ontmoeting voortgezet. 8 Februari worden in „De Overdek te" te Alkmaar de wedstrijden van de Kring Noord-Holland benoorden het IJ voortgezet. Voor de kring Noordelijk Noord-Holland start ook nu weer een ploeg, waarvoor de Helderse Bruin vissen het grootste aandeel leveren. Op de 50 m. borstcrawl meisjes star ten Wildenberg's nieuwe pupillen J. Spits, L. Woerlee, E. J. Groothuis en L. Spruit en op de 50 m. rugslag jon gens: G. Steffens. Wij zijn zeer be nieuwd naar dit debuut! Laten we er het beste van hopen! Op de 100 m. schoolslag dames starten Cor van Bre da, een oude bekende van de Haven- wedstrijd en kampioenschappen te Winkel. Voorts G. Nienhuis en D. Hip- kes. Zij komen uit de „school" van Koningstein evenals de damês M. Kunst, A. Westerveld, W. Kok en A. Oudijk, die op de 50 m. schoolslag meisjes zullen uitkomen. Ook ten aan zien van dit nummer gvote belangstel ling dus! Piet Gode en Leen van Drimmelen gaan voor de 100 m. schoolslag van start voor de Bruinvissen. Op dit num mer verschijnen ook de Adelborsten Roste, Bom en Slot. Van Wieringerwaard starten o.a. mevr.. Van Zoonen, H. Wardenaar en Trien de Klerk. Zullen zij winstpunten naar het Noorden halen? Vpn Oude Niedorp (ZON) komen A. Klaver en K. Wolthuis aan het start blok. Al met al jeen kloeke, jonge ploeg, die tot succes-prestaties wel in staat geacht mag worden. Aan hen om on ze verwachtingen niet te beschamen! Good luck! Voor de viertallencompetitie NBB werden gespeeld de volgende wedstrij den: Wieringen 1RKBC Schagen 1 6813 Wieringen 2RKBC Schagen 2 3673 Wieringen 5RKBC Schagen 3 5942 VBC 1—Wieringen 2 53—19 VBC 2—Wieringen 1 51—36 VBC 3—Wieringen 5 66—24 VBC 4Wieringen 3 (gelijk) 4039 VBC 5—Wieringen 4 32—47 Het vierde viertal van VBC heeft het goede voorbeeld van zijn eerste gevolgd en is kampioen geworden van zijn af deling, terwijl het tweede slechts gelijk behoeft te spelen om kampioen te wor den van 1 A. De stand luidt: le klas A: VBC II 7 4 3 0 11 +113 Wieringen I 74129 83 RKBC Schagen I 73228 78 HBC 1945 I 72236 12 Schagen. II 6 0 0 6 0 —290 le klas B: VBC I 7 7 0 0 14 +203 HBC 1945 II 7 3 0 4 6 21 RKBC Schagen II 7 3 0 4 6 59 Wieringen II 7 3 0 4 6 88 Schagen I 62044— 45 2e klas A: VBC III 7 4 1 2 9 +101 Schagen IV 6 4 0 2 8 31 Wieringen V 74038 41 HBC 1945 III 7 3 1 3 7 13 RKBC Schagen III 7 0 2 5 2 —105 2e klas B: Wieringen IV 5 3 2 0 8 73 Sr'.lagen III 4 2 1 1 5 39 HBC 1945 IV 5 2 1 2 5 29 VBC V 6 0 2 4 2 —139 2e klas C VBC IV 6 4 2 0 10 +118 Wieringen III 5 3 1 1 7 46 Schagen V 40222 46 HBC 1945 V 5 0 14 1 —115 clubs De Sportschool van J. Kuilman mag zich in een grote belangstelling ver. heugen. Vele personen uit onze Noord, kop hebben de lessen gevolgd en met goed succes, hetgeen moge blijken uit de behaalde diploma's. P. Bruin en C. Holthuizen, die alg beginnelingen deelnamen, verrichtten bijzondere prestaties. Zij behaalden 't hoogst aantal punten, n.1. resp. 9 en 91/». Dit zijn cijfers, die zelden worden toegekend. De heren J. Veereschild en J. van Es, samen 104 jaar, behaalden met goede cijfers het A-diploma. De overige uitslagen waren: C-diplo- ma: J. Snip; B-diploma: K. Jongepier; A-diploma: L. Breuker, J. v. d. Veer G. Abbenis, D. A. C. de Vries, Oudhuis! De jeugdige deelnemers Godding en Besterveld vielen op door hun goede prestaties, terwijl D. Heiligers en L. Rijkers, J. de Jong, F. Verlinden, F. Korber, P. Govers de le graad behaal den. Genoemde personen zijn allen inge zetenen van onze stad. Het moet voor hen wel een geruststelling zijn de jiu- jitsu te beheersen, want deze sport biedt bij een eventuele onverwachte aarval vele voordelen. Maandag trekken de Helderse naar Schagen, waar HBC 1945 met vijf viertallen uitkomt tegen Schagen en VBC met drie viertallen tegen RKBC Schagen. Daarbij zal de beslissing val len over het kampioenschap van IA en 2 A. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). - Naar aanleiding van het ingezonden artikel van Woensdag j.1. onder bo venstaande titel, zou ik gaarne het volgende onder de aandacht willen brengen van het dansend publiek: Ik ben het volkomen met opmerker eens dat tijdens een dans niet tegelij. kertijd op dezelfde dansvloer ook da „Swing" gedaan behoort te worden. Doch de schuld van minder dansvreugd voor de niet-swingers ligt bij de lei ding. Immers er behoort bij iedere dansvloer leiding te zijn. Hetzij iemand uit de zaal, hetzij de bandleider. Ik heb wat dat betreft enige jaren er varing opgedaan in Amerika en Aus tralië. Om Australië te nemen: in dit land wordt nog zeer veel gewalst. Tij dens de oorlog vertoefden er echter duizenden Amerikaanse soldaten die verzot waren op swing. Hoe ging dat daar dan, zal men vragen? Nu, dat ging zo. In speciale dansgelegenheden waren meerdere bands en meerdere dansvloeren. De ene band en dansvloer speciaal voor old-time en de andere voor swing. Was er maar 1 dansvloer dan werd er er b.v. 3 maal gewoon gedanst (ver boden voor swing) en één maal alleen voor swing. (Verboden voor andere dansen dus). Om op Zaterdag en Zon dag de Amerikanen een plezier te doen werden er dan fifty-fifty dansen gehouden. De leiding berustte bij iemand in de zaal of bij de band-leider. Mocht er tijdens een gewone dans iemand toch proberen te swingen, dan stopte de muziek ogenblikkelijk en weid met luide stem verteld dat het verboden was te swingen en bij niet direct op volgen daarvan werden deze personen uit de zaal verwijderd. Zo ziet ge dus dat „Elk wat wils" best mogelijk is. Zo behoort het hier dus ook te zijn en een ieder is tevreden. Hoogachtend, DANSLIEFHEBBER. Vanuit vele dorpen in heel Noord- Holland trokken gisteren de leden van de .Christelijke Plattelandsvrou wenbond en de ChristeL Jonge Boe ren- en Tuindersorganisatie naar Alkmaar om tegenwoordig te zijn bij de Algemene jaarvergadering. Terwijl de mannen zieh voor het zakelijke en leerzame deel van de ze bijeenkomst in het Gulden Vlies verzamelden, trokken de vrouwen en meisjes naar de gezellige zaal van Ho tel Victory, waar de voorzitster, mevr. S. PostemaBlijdorp, allen hartelijk welkom heette. Gezamenlijk werd ge zongen Ps. 27 vers 1, waarna, na voor lezing van Ps. 121, mevr. Postema voorging ih het gebed. Het zakelijk gedeelte brak nu aan. De secretaresse, mevr. T. RipDe Ruiter, las de notu len voor van de jaarvergadering 1947 welke onveranderd werden goedge keurd, terwijl na stemjging mejuffr. A. Berkelaar werd gekozen om nu de post van secretaresse te vervullen, daar mevr. Rip zich terugtrok. Mej. Hijmans, hierna het woord verkrij gend, vertelde op prettige en overzich telijke wijze van de „Sicsa", de oplei dingsschool voor Christelijk-sociale ar beid. Voor degenen die zich geroepen voelen voor sociaal werk is deze school een prachtige instelling. Boven dien is men er zeer zelfstandig en is de verhouding tussen de leerlingen en de omgang met elkaar, ook 's avonds, heel gezellig. „Maar", voegd» mejuffr. Hijmans hier aari toe, „dat mag niet de reden zijn van het bezoeken van de school, want bovenal moet ieder bereid zijn haar gehele persoon te geven aan de veel eisende sociale arbeid". Wetenswaardigheden over de Oslo-conferentie. Oslo-1947", zoals de wereldconfe rentie van de Christelijke Jeugd, die deze zomer te Oslo gehouden werd, onder ingewijden wordt genoemd, was het onderwerp waarmede mej. Teen stra haar gehoor zou bezighouden. En dat lukte haar prachtig. Geen wonder want niet alleen bleek mej. Teenstra een prettige vertelster te zijn, maar de bijzonderheden die zij over deze grootse ontmoeting van de Christelijke jeugd uit 71 landen, waar ook zijzelf bij was, mededeelde, waren zó interes sant, dat een ieder haar woorden met grote aandacht volgde. Zowel vanuit China als uit Ameri ka, Afrika en de Philippijnen als uit vele andere landen der wereld waren ruim 1300 jongeren in de Noorse hoofdstad samengekomen onder het motto „Christus is Heer". Slechts Ja pan en Rusland waren niet vertegen woordigd. Al die jeugdige mensen kwamen daar om, na de diepe scheidingslijnen door de oorlog getrokken, weer in in nig contact met elkaar te geraken. „Wjj, de Nederlandse delegatie, had den het die dagen echter wel moeilUk, want door de politionele actie die juist tegen de Indonesiërs was inge zet, keek ieder ons met de nek aan!" vertelde mej. Teenstra. Maar toch is er zowel in prsctisch ais in geestelijk opzicht veel bereikt. Helaas moest mej. Teenstra door tijdsgebrek haar voordracht afbreken „hoewel er nog veel meer te vertel len zou zijn geweest", zoals zij zelf verklaarde. Mevr. Postema dankte haar niette min hartelijk voor het kijkje dat zij de vrouwen en meisjes had gegeven cp deze grote gebeurtenis. Hierna maakten allen zich gereed voor de bij eenkomst, des middags in het Gulden Vlies. IN HET GULDEN VLIES. Tegelijk met de bijeenkomst van de boerinnen had in het Gulden Vlies een vergadering plaats van de Christelijke Jonge Boeren en Tuin ders Organisatie, afdeling Noord- Holland, onder voorzitterschap van de heer C. Griffioen uit Weesper- karspel. De heer Smeenk, lid der Tweede Kamer had de uitnodiging aanvaard, om op deze vergadering het woord te voeren over het onder werp „Christelijke sociale roeping". Nadat de bijeenkomst op de gebrui kelijke wijze was geopend, het jaar verslag van secretaris Timmermans, dat van penningmeester Van der Schans en de notulen onveranderd waren vastgesteld, werd de heer Tim mermans met algemene stemmen voor drie jaar als secretaris herkozen. On der luid applaus aanvaardde de heer Timmermans zijn benoeming. De heer Smeenk sprak vervolgens 'n rede uit, waarin hij het belang van Christelijke organisatie bepleitte. Spr. wierp een terugblik op de geschiede nis, waarbij hij uitging van de Mid deleeuwen met hun gilden, die sociale en economische waarborgén boden aan hen, die er deel van uitmaakten, doch niet aan de overigen, vooral ten plat' telande. Uitvoerig behandelde de heer Smeenk de factoren, die geleid hebben tot de Franse revolutie, en ging na hoe de toestanden zich na het begin van de negentiende eeuw ontwikkelden. Er ontstonden twee reacties, nj. te gen het gebonden zijn en tegen staats bemoeiing. Spr. besprak het ontstaan van Patri monium, waaruit de chr. organisaties later opkwamen, die niet alleen werk gevers, maar ook ondernemers omvat ten. De heer Smeenk bouwde zijn betoog gestadig naar zijn einddoel en zag zijn gedegen rede beloond met een warm applaus. BOERENLEVEN. Des middags werden de beide bij eenkomsten in het Gulden Vlies ge combineerd voortgezet. Ook deze vergadering, die zich meer bewoog op het terrein van de ontspanning, werd geleid door de heer Griffioen. De afdeling Halfweg bracht een combinatie van zang, spreekkoren en declamatie, die, onder piano-be geleiding van de heer D. W. van Wijngaarden uit Amsterdam, op de juiste wijze ontspanning en propa ganda aan elkaar wist te verbinden De heer J.«Aantjes uit Heemstede hield vervolgens, bij ontstentenis van de 2e voorzitter van de CJBTO, een korte, doch kernachtige en vaak gees tige rede over het onderwerp „Jeugd problemen". De heer Aantjes belichtte de proble men van deze tijd die groter zijn dan moeilijkheden met de tabaksdistri butie of de kleding-voorziening. De woorden van de heer Aantjes werden aandachtig aangehoord en met luid applaus bekroond. Toen de afdeling Weesperkarspel gereed was om het vijf-delig toneel stuk „Boerenleven" voor het voetlicht te brengen, voelden de talrijke aanwe zigen zich kennelijk thuis op deze sa menkomst, getuide ook het gezamen lijk uit volle borst gezongen bondslied op muziek van Geerlings „Ons Gel derland" met woorden van C. van Oosterom. „Boerenleven" bracht een beeld van de strijd en de opgang daarna, die de boerenstand heeft meegemaakt in de dertiger jaren. Wij hadden enkele cri- tische opmerkingen, doch houden deze gaarne in de pen. Het élan en het enthousiasme, waarmee de jonge men sen uit Weesperkarspel onder regie van Jan Struik dit moeilijke stuk voor het voetlicht brachten, doet alle te kortkomingen over het hoofd zien, om dat hier een wil spreekt, een wil om een doel t« bereiken, deze zaak waar dig. De ovatie, die de twintig medewer kenden en de regisseur aan het slot hadden te incasseren, was dan ook ten volle verdiend. Tot besluit gaf de heer Kooiman uit Andijk nog enkele voordrachten ten beste, die door de vlotte manier waar op zij werden gebracht, eveneens te recht aller waardering verwierven. Het was reeds laat in de namiddag toen de geslaagde bijeenkomst met dankgebed Werd gesloten. M. H., Naar aanleiding van een artikel in uw courant van j.1. Zaterdag 31 Jan. over de Noord-Oost-Polder (Schokker- waard) voel ik mij gedrongen u hier over iets te verduidelijken. U schrijft hierin over Harmen Vis ser en u beschrijft deze als een onder gedoken arbeider, die op de vlucht wérd neergeschoten. Dit is echter onjuist en uw zegsman, van wie u deze inlichtingen hebt, woont dan ook zeer zeker nog maar kort in de polder, want anders had hij wel beter geweten. Want Harmen Visser was zeer ze ker geen gewone ondergedoken arbei der, neen, integendeel. Harmen Visser de dappere brigadier van politie (eerst te Urk en daarna te Vollenhove) was een verzetsheld van de bovenste rang. Hij was het contactadres (met nog en kelen), die de duizenden onderduikers in de Polder onderbracht en hen voor zag van bonkaarten en andere beno digdheden, hij was de leider van de KP in de polder en omstreken en was aanwezig bij wapendroppings. Helaas mocht hij de. algehele bevrij ding van ons land niet meemaken, want bij de gealliëerde opmars werd hij, toen hij als gids op een gevechtswa gen stond, door een sluipschutter op de dijk bij Blankenham doodgescho ten. IJn ter ere van hem en tot zijn nagedachtenis is het, dat dit plein te Emmeloord, dat oorspronkelijk Knip- meyerplein heette, de naam van Har men' Visserplein gekregen heeft, de naam die iedereen in de polder en omstreken steeds met eerbied noemt. Ik hoop dat u deze verduidelijking zult begrijpen en dat u dit in een vol gend nummer van uw courant zult terecht zetten. Bij voorbaat mijn dank hiervoor. Hoogachtend. H. DE BOER, Urk. P.S. U schrijft ook dat de polder geen dekking bood; dit is ook onjuist, want bijna alle jongens uit de omtrek en uit de polder zelf, zochten tijdens razzia's hun toevlucht in de onmiddellijke riet velden, waarin zij voor de Duitsers, die hier niet in durfden, onvindbaar waren. Een melkslijter uit de Begoniastraat heeft bij de politie aangifte gedaan dat het deurslot van eên bij hem in gebruik zijnde autobox aan de Hector TVeubstraat was vernield. Uit de box wordt niets vermist.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2