200.000 mijnen in de kuststrook „EUROPA IS LUI" Nog VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE 70ste Jaargang No. 7730 Koninklijke rede te Djokji koel ontvangen Geen merkbare verandering Zaterdag 7 Febr. 1948 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna In de duinen loert de dood Het bunkerdrama te Vught Jeugdige inbrekersbende gevat Nieuw vliegrecord gevestigd WEERBERICHT Prijzen van verschillende artikelen vrijgegeven Het laat anderen zorgen oordeelt Amerika FINE NIET NAAR DEN HAAG Weer een zelfmoord te Neurenberg Thans Von Stufpnagel Wettelijke voetbalpool gewenst? BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A Dekkers HELDERSE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.90 De minister van Binnenlandse Za- jten, mr. dr. P. J. Witteman, heeft te Arnhem een aantal onderscheidingen uitgereikt aan leden van de lande lijke hulpverleningsdienst. De minister heeft daarbij een rede uitgesproken, waarin hjj o.m. mededeelde, dat zich bijvoorbeeld in de kuststrook nog ongeveer 200.000 mijnen moeten bevinden. In zijn rede zeide minister Witte man te ijebben ervaren op hoe loffe lijke wijze deze dienst de dagelijkse taak van het ruimen van de nog her en der verspreide munitie volbrengt, ondanks alle gevaren daaraan ver bonden, ondanks de slachtoffers, die helaas niet zijn uitgebleven, ondanks ook moeilijkheden van andere 'aard, die de ieden bijna dagelijks hadden te overwinnen. En daarbij hoorde ik aldus de minister, naast de ijver en toewijding gewagen van de opgewekt heid, die een traditie van uw dienst is geworden. Is hier en daar uit de opheffing van de militaire diensten de gevolg-1 trekking gemaakt, dat het werk nu gedaan was en dat voortaan alle ge vaar geweken zou zijn. U weet beter dan wie ook, hoe onjuist deze con clusie is, zeide de minister, die daar op vervolgde: Daargelaten thans al de andere werkzaamheden welke gij zult hebben te verrichten voor het opruimen van de overal in ons land nog verspreid liggende granaten, bommen en muni tie, moge ik er aan herinneren, dat uit de ter beschikking staande mij- nenkaarten is gebleken, dat zich bijv. in de kuststrook nog ongeveer 209.000 mijnen moeten bevinden. Het onscha delijk maken daarvan zal ongetwij feld met grote moeilijkheden ge paard gaan, aangezien de mijnen- kaarten niet in alle opzichten be trouwbaar blijken te zijn. De gevaren in de kuststrook worden bovendien nog aanmerkelijk vergroot door de voortdurende veranderingen, waaraan het duinprofiel onderhevig is. Ook uit de rest van het land stro men nog steeds de meldingen van ge vonden oorlogstuig binnen, nog steeds vallen slachtoffers te betreuren, ten gevolge van munitie, die of verborgen is gebleven of ondanks alle waar schuwingen door leken zogenaamd onschadelijk wordt gemaakt of als oorlogssouvenir wordt bewaard. WAARSCHUW D(E POLITIE. Het zal uw taak zijn er voor te zorgen en ik neem aan, dat hier mede nog geruime tijd gemoeid zal zijn deze gevaren te bezweren. Steeds opnieuw behoort daartoe moed, voorzichtigheid en deskundigheid. De minister betuigde zijn bewon dering voor de deskundigheid, op dit terrein verworven en hij wees er op, dat werkzaamheden worden verricht, waarvoor ons hele volk de dienst dank verschuldigd is, doch waarvoor hij ook de medewerking van de gehele bevolking behoeft. Indien het publiek niet nalaat de politie onmiddellijk ln kennis te stel len van gevonden oorlogstuig, indien ieder zijn handen thuis houdt, wan neer hy oorlogstuig aantreft, wan neer allen zich houden buiten de ge bieden, waarvan ook maar vermoed wordt, dat zij gevaren 'opleveren, wanneer op deze wijze alle lagen der bevolking haar medewerking ver lenen aan de ruimingswerkzaam heden, dan zal het, naar ik verwacht, eens zover komen, dat we met ge rustheid kunnen verklaren, dat het gehele land schoon, dat alles veilig is. Maar, wanneer de bevolking deze medewerking niet geeft, dan zullen nog vele jaren steeds opnieuw slacht offers vallen. In een grijze winterjas, het haar in een rolletje om het hoofd gekapt en met zeer bleke gelaatskleur, nam de 32-jarige voormalige aufseherin Su- sanna Arts van het kamp Vught gis termorgen plaats in de verdachten- bank en wiste stille tranen weg ge durende een korte zitting van het Amsterdams bijzonder hóf,waar de president, mr. F. W. van Schaeck Ma- thon, een beknopt overzicht gaf vgp een over de verdachte uitgebracht psychiatrisch onderzoek. Met uitzon dering Van een gefluisterd „neen" in antwoord op de vraag of ze nog iets had op te merken, heeft zij gistermor gen ter terechtzitting geen woord ge uit. Uit het rapport bleek, dat deze vrouw, die een belangrijk aandeel had in het bunkerdrama van 1944 in kamp Vught, geen prettige jeugd heeft ge had. Van haar stiefmoeder onderging zij een ellendige en hardhandige be handeling. De psychiater concludeerde daaruit, dat de afschuw voor lijf straffen dientengevolge wellicht is verslapt. Wat ouder geworden kwam zij in een Duitse kostschool terecht waar zij reeds de Duitser ontmoette, die haar later in kamp Vught een hu welijksaanzoek deed. Het rapport spreekt voorts over „verbijsterende leegheid van gevoelsleven", maar be sluit met er op te wijzen, dat zij „geenszins zo gebrekkig ontwikkeld is, dat ze haar daden niet zou kunnen overzien". ?- De advocaat-fiscaal; mr. M. H. Ge- linck, persisteerde bij zijn eis tot le- - venslange gevangenisstraf, gerequi- reerd tijdens de zitting op 13 Jan. '47. Het Hof zal uitspraak doen op 20 Februari a.s. Een inbrekersbende, bestaande uit vijf jongens, wier leeftijden variëren van 12 tot 15 jaar en die werd aange voerd door de oudste van het stel, is Zondagavond door de politie te Rot terdam, in samenwerking met die van Breda, in de kraag gegrepen en ach ter slot en grendel gezet. Herhaalde malen hadden de jongens in een pand aan de Brielse laan, waar drie fabrieken zijn gevestigd, ingebroken. Hun buit was weliswaar gering wat vulpennen, potten appelmoes en sigaretten maar de schade door ver breking veroorzaakt, loopt in de hon derden guldens. Het feit, dat zij een keer een baal erwten, een baal suiker en een baal bloem leegstortten in een put en het geheel met water vermengden, geeft enigermate de mentaliteit van deze Veelbelovende knapen aan. Zondag avond vermoedde een politieagent on raad in het bewuste pand en bij on derzoek kon hij de jongens op heter daad betrappen. Een jongen van 12 jaar werd gearresteerd, de overigen wisten te ontkomen. Zij stapten op de trein naar Dordrecht, liften vandaar naar Breda, waar de politie hen met open armen ontving. Buspassagiere veroorzaakt dood van motorrijder Een buspassagiere die Donderdagmid dag bij de halte Gooise Boer aan de Rijksweg te Bussum uit een bus van de Ned. Buurt Spoor Mij. stapte, stak vóór de bus de weg over. Uit de richting Laren naderde de 33-jarige Naardense motorrijder A. van der Hulst. De pas- sagiere werd gegrepen door de motor en kwam er met enkele schrammen af, maar de motorrijder die tegen de grond werd geworpen liep een zware hersen schudding op en overleed in het Diaco- hessenhuis té Naarden. De eskaderleider Bill Waterton heeft een nieuw vliegrecord gevestigd op de honderd km afstand (gesloten cir cuit). Waterton vloog 515.89 Engelse mijl per uur. Het record moet nog er kend worden. Waterton vestigde dit record met een Britse „Meteor" (straalvliegtuig). Het vorige record was 493.88 Engelse mijl per uur en stond op naam van luitenant R. Baird (V. S.), die een „Lockheed Shooting Star" gevechts vliegtuig bestuurde. Waterton heeft gistermiddag zijn eigen record op het gesloten circuit van 100 km gebroken. Zijn nieuwe record is 542.9 Engelse mijl. Hij vloog de afstand in 6 minuten en 52 sec. DE AMERIKAANSE LENING AAN ENGELAND. Engeland heeft gister wederom 100 millioen dollar van de Amerikaanse lening opgenomen. Het restant be draagt thans 100 millioen dollar. Naar uit Republikeinse radioberich ten blijkt, werd de radiorede van H. M. de Koningin te Djokja koelont- vangen. Men is daar van oordeel, dat de inhoud van deze rede in wezen niet veel verschilt van die der December- rede 1942, en men maakt bezwaar te gen de „commonwealth-idee". Voorts staat men sceptisch tegen over de woorden betreffende „ordever- storende elementen", daar deze zouden voortspruiten uit het denkbeeld, dat de Indonesiërs altijd schuld hebben. De Koninklijke rede zou in de toe komst de atmosfeer kunnen vertroebe len, aldus de Republikeinse radio, die ook melding maakt van „optimisten" volgens wie deze rede een voorloper kan zijn van „blijvende vriendschap tussen de Republiek en Nederland". Het blad „Nasional" vindt, dat de rede een beeld geeft van het Neder landse verlangen, om Indonesië een status te geven in een voor deze „atoomeeuw" fijnste koloniale vorm Het blad leidt uit de zinsnede over 't Marshall-plan af, dat de Verenigde Staten van Indonesië politiek en eco nomisch niet vrij zullen zijn. Volgens „Soember" wekt de rede de indruk, als zou het Indonesische volk met de overeenkomst van de „Renvil- le" reeds tevreden zijn gesteld, het geen dit blad een foutief uitgangspunt noemt. De Republiek zet de strijd voort, totdat de V. S. I. politiek en vooral economisch souvefein zijn. Het blad maakt voorts bezwaar tegen de aan het buitenland gegeven indruk, als zou de Republiek niet in staat zijn de terreur-elementen onder controle te brengen. „Soember" spreekt voorts over de „verkoop van Indonesië's economische kracht, die gebruikt zal worden als garantie voor de Nederlandse positie t.a.v. het State Department". Het blad verklaart, dat eerst de binnen landse opbouw ter hand moet worden genomen, zodat voorlopig geen hulp aan Amerika en Europa mogelijk is. De Amerikanen nebben nog steeds een grote vloot in de Middellandse Zee, welke vloot een doorn is in het oog van Rusland. De weg van Italië naar Griekenland is maar kort. Op onze foto: inscheping der Amerikaanse troepen. Keuzebon voor brood blijft gehandhaafd fiet ministerie van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening deelt me de, in verband met geruchten als zou de keuzebon voor. brood, meelproduc- ten, komen te' vervallen, dat het niet in het voornemen ligt, deze keuzebon af te schaffen. Er zijn alleen besprekingen gaande met het bedrijfsleven over vereen voudiging van het systeem van bon aanwijzing. Weersverwachting, geldig tot he denavond: NOG VEEL WIND. Aanvankelijk droog, later toene mende bewolking met enige regen. Wind uit Westelijke richtingen, tij delijk toenemend tot stormachtig aan de kust en tot harde wind in het binnenland, 's Ochtends iets kouder, later enige stijging van temperatuur. De overheid streeft er bij de prijs- beheersing naar haar bemoeiing te be perken tot goederen, die voor het eco nomische leven van onmiddellijk be lang zijn. In verband hiermede zijn met ingang van 13 Februari artikelen, die tot dusver onder de fabrikanten- prijzenbeschikking 1947 vielen, in prijs vrij gelaten. Het betreft hier goederen, die aan weeldebelasting zijn onderworpen, zo als: kunstfoto's; hoeden van natuur zijde of bont; met de hand vervaar digde kant; bontkleding, -vachten, -kleedjes en -reisdekens; cosmetische artikelen; veren en dons voor mode waar; voorwerpen van amber, barn- I steen, git enz.; jachtvuurwapens en munitie; sigaren- en sigarettenpijpjes, tabaksdozen, pijpenrekken; luxe sport artikelen als golf- en ijshockeysticks en ski's; vuurwerk en feestartikelen met uitzondering van kerstboomver sierselen. Voor deze artikelen blijven wel gel den dö bepalingen uit het prijsvor- mingsbesluit 1941 omtrent het achter houden van goederen, koppelverkoop, kettinghandel, enz., alsmede de voor schriften omtrent prijsaanduiding. NIEUWE PRIJZEN VOOR HERENHOEDEN. Een nieuwe prijsregeling voor heren- hóeden, welke op 13 Febr. 1948 van kracht wordt, verplicht de fabrikant de gebruikersprijs onder het leer van de hoed met onuitwisbare inkt te stem pelen. Voor de fabrikant zijn thans in iedere Jclasse uniforme maximumprij zen voorgeschreven. De grote prijsver schillen van hoeden in vrijwel dezelf de kwaliteit zullen hiermede binnen afzienbare tijd tot het verleden beho ren. Hoe vinden postduiven hun weg terug Voor natuuronderzoekers was de ver wonderlijke knapheid, waarmee post' duiven over geheel onbekende streken hun weg naar het hok terugvinden, nog steeds een onopgelost raadsel. Op grond van uitvoerige onderzoekingen en proe ven in de laatste wereldoorlog geno men, meent prof. H. L. Yeagly van het State College in PennsylVania thans, dat hij dichter bij de oplossing van het raadsel is gekomen. Volgens hem dankt de postduif haar bijzonder orienterings- vermogen behalve aan haar gevoel voor het aardmagnetisme ook nog aan haar gevoeligheid voor een kracht, welke veroorzaakt wordt door de draaiing van de aarde. Deze twee krachten: de magnetische en de rotatie-kracht, waar' van de combinatie voor elke plaats op aarde een andere waarde geeft, schijnt de postduif zodanig te kunnen gebrul ken, dat haar het verwonderlijke ver mogen wordt verschaft steeds op het hok terug te keren. Waarschijnlijk is de zetel van dit vermogen gelocaliseerd in bepaalde organen, die zich onder de ogen van de duif bevinden. De „Chicago Tribune" schrijft onder de kop „Het luie Europa" o.m., dat het verzoek van Europa om Amerikaanse hulp gewoonlijk wordt 'verklaard door te zeggen, dat de oogsten op het continent ten gevolge van de droogte zijn mislukt. De Europeanen zouden zich echter ook voor voedsel tot ons hebben gewend als de weers- omstandigheden bijzonder gunstig waren geweest, want zij spannen zich minder in om in hun eigen behoeften te kunnen voorzien, al dus deze Amerikaanse krant. Als voorbeeld haalt het blad Frank rijk aan, waar vóór de oorlog 50 mil lioen ha. tarwe en 6millioen h.a. rogge werden verbouwd. Voor 1947 waren déze cijfers resp. 37 en 4'/« mil lioen h.a. Deze vermindering kan, al dus de Chicago Tribune, „niet aan de oorlog of aan gebrek aan arbeids krachten worden toegeschreven. Er zijn meer arbeidskrachten dan vóór de oorlog." Het blad merkt op, dat ook in Oos tenrijk, België, Denemarken, Italië, Nederland en Zweden de met graan bebouwde oppervlakte in 1947 kleiner was dan vóór de oorlog en voegt daar aan toe: „Zo lang mensen anderen kunnen vinden om het werk gratis voor hen te doen, zullen zij het niet zelf doen. De Europeanen waren in de oorlog voor hun voedsel van de V. S. afhankelijk en hebben daar een gewoonte van gemaakt. Zij mochten de leen- en pachtwet weL Uiteraard is het plan-Marshall een leen- en pachtwet met een nieuw etiket. Het Amerikaanse volk schijnt het recht te hebben verloren- te houden en te ge bruiken wat het geproduceerd heeft." Mr. Dr. J. ln 't Veld, de Burgemeester van Zaandam, die genoemd wordt als opvolger van Minister Neher, als Minister van Wederopbouw, ln ztfn Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de KNSB, de heer Zittersteyn thans officieel bericht ontvangen dat de Amerikaan Reu ben Fine niet aan het tournooi om het wereldkampioenschap zal deelnemen. Gistermorgen vroeg is de voor malige generaal van de Duitse luchtmacht en tijdens de Duitse bezetting militair gouverneur van Parijs, Otto von Stulpnagel, in zijn cel van de militaire gevangenis te Cherche-Midix levenloos aange troffen. Het bleek, dat hij zich had opgehangen. Von Stuipnagel werd op 16 Juni 1878 te Berlijn geboren. Von Stuipnagel werd door cipiers dood in zijn cel aan'getroffen.- Repen beddegoed had hij tot een koord aaneengeknoopt. In verband met een lange lijst van beschuldigingen was hij na de oorlog van Duitsland naar Parijs gebracht. Van October 1940 tot Januari 1942 was hij militair gouver neur van Parijs. Hij werd onder meer beschuldigd van het doen fusilleren van Franse gijzelaars en deportatie van Franse werkkrachten naar Duits land op grote schaal. Van Von Stulp nagel werd verteld, dat hij met Kes- selring en Rommel betrokken was in de bomaanslag op Hitier in Juli 1944. Tot de hoge Duitse officieren, die eerder Zelfmoord hebben gfpleegd, be horen luit-genfisaal Franz Böhme, be schuldigd van oorlogsmisdaden op de Balkan, luit.-generaal Ludwig von Wülisch, veldmaarschalk von Greim, admiraal von Friedeburg en generaal Blaskowitz. Het Voorlopig Verslag over het ddör de Regering ingediende wetsontwerp tot het invoeren van een van overheids wege gecontroleerde totalisator bij harddraverijen doet verwachten, dat bij de behandeling hiervan in de Twee de Kamer de vraag zal worden ge-, steld of het niet wenselijk is, eveneens over te gaan tot de instelling van een gecontroleerde voetbalpool. De clandestiene voetbalpools hebben in de jaren na de bevrijding een gro te omvang gekregen. De officiële Bel gische voetbalpool vindt in het Zui den van Nederland veel aftrek, omdat zij is uitgebreid met het programma van de KNVB. Naar schatting gaat hierdoor voor Nederland jaarlijks twee en een half mililoen gulden aan deviezen verloren, waarvan de Belgi sche schatkist profiteert £)E KONINKIJKE REDE over de ge dachte toekomstige verhouding tus sen Nederland en de gebiedsdelen van het Rijk in het Oosten, welke deze week tot de wereld werd gericht, heeft zeer veel stof doen opwaaien. De commentaren, op de inhoud en de betekenis van het gesprokene kennelijk ingegeven door het Kabinet, althans door hare verantwoordelijkheid mede gedrageri bevatten luide toe juichingen en scherpe afkeuring. Deze afkeuring richtte zich tot de regering- Beel en zeide („Het Dagblad"): „het is diep te betreuren, dat tfbt Ministerie zich niet heeft ontzien de geëerbiedig de persoon des Konings tot een instru ment van partijpolitiek te maken. De monarchie werd temidden der partijen geplaatst". „Rijkseenheid" en het „Na tionaal Reveil" zonden in dezelfde kleur :tinte telegrammen aan Minis ter President Beel. De bladen der grote regeringspartijen uitten een hooggestemde tevredenheid. „Het Vrije Volk" betoogde, dat er een definitieve streep is gezet onder het verleden. Wij hopen evenzeer van ganser harte, dat er voor de. Indonesische volken 'n tijdperk van vrede, veiligheid, recht vaardigheid en bloei zal mogen aanbre ken. Als gelijkgerechtigde mensen moet de Soendanees, de man van Ambon, de Sumatraan en de Papoea over de werkelijke rechten en vrij heden binnen d grenzen Mier ge ordende en zich steeds meer ook in de tropen civiliserende maatschappij kunnen beschikken. In deze zin berust er op diegenen in wier handen straks het bestuur over de millioenen mede zal worden gelegd een verantwoorde lijkheid, die onoverzienbaar is. Want de bestuurder krijgt te doen met men sen, met onderdanen, die in vele op zichten op een geheel ander bescha- vings- en ontwikkelingspeil staan dan de overgrote wereld der „vrije vol keren" waarin men wenst te worden opgenomen. De invloed en de macht der meer ontwikkelde leiders kan men wellicht zelfs vergelijken met de ver houding van de schoolmeester tot zijn leerling. „Wat meester zegt, is waar..." Het zal daarom van doorslaggevend be lang zijn door welke ideeën en ideolo- giën de a.s. bestuurders zich zullen laten leiden. Een ver doorgevoerd ad vies van Nederlandse zijde zal ten minste in de nabije toekomst zeer noodzakelijk blijven. Aldus wij hopen. J^OCH het dagblad „De Tijd" conclu deerde in zijn commentaar op de Rede, dat er zeker nog zeer vele pijnen en moeiten te wachten staan. Zij heeft geen ongelijk gehad Dat het met de regeringsverklaring en hare aanvullingen, met de Kamerdebatten (pro en contra), de „Renville" en de Koninklijke Rede nu wel voorbij zou zijn, is wel een heel optimistische en lichtvaardige gedachte. Al is dan voor de zoveelste maal het bevel „Staakt het vuren" gegeven, al bogen Neder landse en Republikeinse bevelvoerders zich tezamen over de stafkaarten, al werd er een glas geheven, al werden er handen geschud.toch vielen er schoten, toch vielen er doden. De streep van het Vrije Volk is «r nog niet. Generaal Spoor's woorden getuigden daarvan. De berichten, die ons daarna bereikten getuigden daarvan. De brie ven der soldaten getuigden daarvan. En als er weer eens 'n leger-communiqué zou gaan verschijnen. „Geen merkbare verandering in de toestand", meldden Nederlandse krin gen op Java. „Driehonderd doden na de ondertekening van het Bestand" seint Djokja aan de Commissie van Goede Diensten. „Bestand in Indonesië bestaat slechts op papier" zegt een krantenkop. Het is met de Nederlandse regering evenzo als met de Engelse na het vrij geven van India en Pakistan. De zor gen verdwenen niet, de zorgen blijven, de zorgen groeien.„Geen merkbare verandering. Wanneer zal werkelijk de zon der vrijheid, wanneer zullen werkelijk de stralen van rustig leven en grotere be staanszekerheid boven de „gordel van smaragd" doorbreken? Helaas. Het is zover nog niet. Doch moge d&t grote moment spoedig ko men! AD INTERIM. MAALTIJDVERSOBERING IN RESTAURANT Naar wij van- de zijde van de Be- drijfshoreca vernemen zal de samen stelling van de café-restaurant-koffie hoogstwaarschijnlijk met ingang van eerstvolgende periode (begin Maart) een wijziging ondergaan. De koffie zou dan worden gemengd met 80 surrogaat. Ook de onderhandelingen van de be- drijfshoreca met de overheid inzake de maaltijdversobering in restaurants e.d. naderen haar einde. Een aantal ver soberingsvoorschriften, welke de over heid zich voorstelt te nemen, zal dezer dagen nog met het bedrijfschap wor den besproken.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1