Deens schip ging onder in vliegend stormweer Twee jaar Partij van de Arbeid Echtpaar vermoordde dochtertje Dappere bemanning van „Neeltje Jacoba" redt alle opvarenden vloog Autobus in brand J Dinscfcr; lOFebr. 1948 i'GDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7732 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna „LOTTE SKOU" bij Wijk aan Zee gezonken Vijftien slachtoffers Laatste bijeenkomst op de „Renville" MEVROUW ROOSEVELT NAAR NEDERLAND Wie kolengeld moeten halen Koos Vorrink: „Gewaagde proefneming werd volledig succes" Dichter JAN PRINS overleden Een „vader" voor zijn klas Schrijver van „Paul Vlaanderen" in ons land De Zesdaagse te Antwerpen Middenstandspartij in strijdperk Prijzen Staatsloterij Walgelijke houding van Teutoon HERDENKING 5 MEI 1945 WEERBERICHT BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers i-l\L mnw TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.i elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.90 i (Van onze speciale verslaggever). MEGENTIEN doorweekte, maar gelukkige mannen waren het, die de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" gisteravond in IJmuiden aan \yal zette. Doorweekt van het urenlange verblijven in buiswater en jagend schuim; gelukkig, weer vaste grond onder de voeten te hebben, na de bange strijd tegen de grijpende zee. Van twee uur tot half zeven kroop de „Neeltje Jacoba" onder bevel van schipper K. van der Meulen tussen de brullende golven door om van IJmuiden naar de plaats des onheils en terug te komen, ruim twee uur werd er in de kokende heksenketel ge zwoegd en gemanoeuvreerd om negentien man in veiligheid te brengen. Negentien gelukkige mannen zitten nu in het Zeemanshuis aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam; hun schip ligt in ruim acht vaam water gezonken, vóór de kust buiten de derde bank, ten Noorden van Wijk aan Zee.... J)e „Lotte Skou" ging verloren met een lading kolen en al het hebben en houden van de opvarenden. De zee heeft gegrepen naar de „Lotte Skou", heeft toegeslagen en haar verzwolgen. UET ALARM snelt langs de kust van het Noordzeekanaal tot het Schul- pengat. De „Neeltje Jacoba" vaart uit, de roeireddingboót van Wijk aan Zee staat binden een half uur klaar op de wagen, de President Steyn houdt zich gereed, de Noord-Holland van Wijsmuller gooit los en stormt met uiterste kracht het Marsdiep uit. Het Deense s.s. „Lotte Skou" kan het niet bolwerken en heeft Schevenin- gen om hulp gevraagd. De „Lotte Skou" is met haar 1420 ton ten anker gekomen ongeveer vier mijl Noord oost van IJmuiden en seint, dat het schip water maakt. Vanaf het duin te Wijk aan Zee is het schip duidelijk te zien. Het lijkt slagzij te hebben, en komt langzaam dichter bij de kust. De zee toont grauw en onheilspellend. Fijne zandkorrels en zout verblinden de ogen, de helm buigt onder het geweld van de wind, grote vlokken schuim jagen tot hoog in de duinen. De lucht heeft grijze en vuilgele kleuren en ziet er angstaanjagend uit. Recht voor de kust ligt de „Marietjé Böhmer" ten anker. Ook op dat scheep je houdt de reddingboot een wakend oog, want het zit gevaarlijk dicht on der de wal. Maar Marietje houdt het hit, en zal het alleen wel klaren. Dit schip zal de zee niet krijgen, hoezeer de kolkende bergen het ook op en neer en heen en weer smijten Maar de'„Lotte Skou" gaat onder. Van het drama, clat zich daar op zee afspeelt is van de wal af bitter weinig te merken, de „Noord-Holland" is van hier uit niet te zien en de kleine „Neeltje Jacoba" blijft helemaal on zichtbaar. Er, pas als de reddingboot stampend en slingerend in IJmuiden binnen gelopen is, en zijn kostbare last in de Vissershaven heeft ontscheept, horen wij het hele verhaal. Schipper Van der Meulen heeft wat te vertellen, zijn bemanning doet een duit in het zakje, maar ook kapitein Kristian Waldemar Christiansen van de „Lotte Skou" en zijn eerste stuur man Dam hebben een verhaal, en de bemanning laat zich tussen, grote happen uit volle borden ook niet on betuigd. Het zijn louter blijde gezichten, daar in het IJmuider hotel „Augusta", blij omdat ze het leven eraf brachten, want een mens heeft toch maar één leven. „A skute is a skute, but you hef oonlie one life", zegt stuurman Dam in z'n gebroken Engel! en slaat een stevig Zondagmiddag is de autobus, die de verbinding onderhoudt tussen Visé en Weerst, geslipt en tegen 'n boom gereden. De autobus, die 'n 50-tal reizigers vervoerde, geraakte onmiddellijk in brand en ondanks de onmiddellijk geboden hulp kwa men 12 personen in de Vlammen om. Dertig andere reizigers moes ten in het ziekenhuis te Luik wor den opgenomen. Naar het Belgische blad „La Der- niere Heure" meldt, heeft men 15 to taal verkoolde lijken uit het wrak van de verongelukte autobus gehaald. Voor zover thans bekend, bevinden zich on der de slachtoffers geen Nederlanders Ooggetuigen verklaarden, dat de bus in volle vaart tegen een boom reed en onmiddellijk daarop in lichterlaaie stond. De inzittenden, voor zover zij met het bewustzijn verloren hadden, trachtten de ruiten van de bus te bre ken om aan de vlammen te ontsnap pen. Daar de weg droog was, acht men het niet waarschijnlijk, dat de bus is geslipt. Men neemt aan, dat 'n breuk in de stuurinrichting de oor zaak van het ongeluk is. glas bier naar binnen. En gelijk heeft- ie. Een nieuw schip is nog wel te krij gen, maar een tweede leven niet. Op een schoen en een slof zijn ze eraf gekomen. Twee uur heeft de Neeltje Jacoba liggen boksen. Eerst twaalf,man gered. Stuk voor stuk van de touwladder geplukt. Een gevaarlijk karwei, want door de zware slagzij van de „Lotte Skou" kan schipper Van der Meulen alleen maar aan de loefkant langszij komenKeer op keer botst de „Neeltje" tegen de scheepswand, waarvan de kimkiel soms te .zien is, zo scheef ligt de „Lotte Skou". Maar ze komen er af. Zeven man blijven aan boord. Zij geven het nog niet op. De Noord-Holland kan ieder ogenblik ko men. Maar de Noord-Holland verliest de wedloop met de tijd. Als de sleep boot vlak bjj is, gaat de „Lotte Skou" angstwekkend scheef en de rest van de bemanning moet van boord. Het schip kan ieder ogenblik zinken. Vier worden scheep genomen, twee sprin gen van boven af in het net, één komt in het water terecht, tussen schip en reddingboot. Snelle handen redden hem van de vreselijke dood, vermorzeld te worden. HET IS VOLBRACHT. JI^A TWEE UUR is het volbracht, de negentien mannen zijn veilig. Hoe het ongeluk ontstaan is? Door het werken van het schip raakte de Lotte Skou lek en begon langzaam te zinken. Nog was er geen direct gevaar, maar de zware zeeën (schipper Van der Meulen schatte de wind op kracht elf) deden de rest. Zij overspoelden het dek en vonden hun weg naar beneden door af gangen van logies en machinekamer. Toen de laatste man van boord kwam, stond er drie meter water op de plaat. Op de thuisreis was er minder zee, maar de wind wilde nog niet afnemen. Schipper Van der Meulen heeft handen en voeten nodig om zijn Neeltje bin nen te brengen, maar zoals altijd lukt het ook deze keer weer en nog vóór DE SLEEPBOOT „NOORD-HOLLAND" VERLOOR DE RACE MET DE TIJD zevenen zitten de mannen aan een warm maal. Eén heeft z'n uniformpet op, een an der een bontmuts, velen zijn bloots hoofds. De stuurman wist» zijn kijker te redden. Overigens hebben ze alles ver loren, deze mannen, behalve het kost baarste, hun leven. Eén heeft een rood baaien pak aan. Gekregen op de red dingboot, omdat hij practisch niets kon ïedden. De Neeltje vaart voor twaalf man droge kleren mee, die, graag in bruikleen worden afgestaan. De kapi tein wist zijn scheepspapieren mee te nemen, in z'n zak .zit een doorweekt pakje sigaretten, z'n schoenen sieperen zout water.... De stuurman haalt z'n schouders op: „After seventeen minutes she wem downpfui, we leven nog!" Hij was ne,t op tijd met z'n noodsein, deze stuurman Dam, want vijf minuten later gingen alle lichten uit aan boord.'... Midden door het stemmengeroes klinkt de claxon van de autobus, die de overlevenden naar Amsterdam gaat brengen. Daar zullen ze liefderijk worden ge huisvest in het Zeemanshuis, om zo spoedig mogelijk naar Denemarken te vertrekken. Nog een laatste borrel, een laatste sigaret. D^ar gaan ze, na een hartelijk afscheid van hun redders. Negentien gelukkige mannen, be houden voor hun gezinnen, ontrukt aan de grijpende klauwen van de grauwe Noordzee. Wat gelukte met dat andere schip van de rederij Lau- ritsen, de „Lilian", die behouden bleef, mocht hier niet gelukken. De „Lotte Skou" ging onder, maar de opvarenden zijn in veiligheid, zonder een schrammetje, dank zij de plichts betrachting en de moed der beman ning van de „Neeltje Jacoba", de motorreddingboot uit IJmuiden. Gisteren werd om ongeveer zeven tien uur Javatijd met klein ceremoni eel de laatste vergadering der delega ties aan boord van de Renville ge houden. Kapitein Tyree, Abdoel Kadir, Moh. Roem en de heer Herremans vóerden hierbij het woord. Omtrent zakelijke gedeelte hiervan kan ge meld worden, dat beide delegaties het besluit om afwisselend drie weken te Batavia en Djogja te vergaderen aan namen. De Nederlandse delegatie heeft toe gezegd de republiek hulp te verlenen wat betreft het vervoer naar Djogja door de lucht, het locaal transport en d« radioverbindingen tussen Batavia en Djogja. Vobrts zullen vier sub- comité's worden ingesteld, welke resp, het politieke, militaire, economisch/ financiële en sociaal en administratie ve onderdeel der onderhandelingen zullen behandelen. In de redevoerm gen van bovengenoemde personen werd het accent gelegd op de waarde van de Renville voor de onderhande lingen en werd dank uitgebracht aan kapitein Tyree en zijn bemanning voor hun medewerking. De Ameri kaanse delegatie der Commissie van Drie had tevoren aan kapitein Tyree een plaquette voor bevestiging op het dek aangeboden. Heden vertrekt het schip via Guam en Pearl Harbour naar San Diego, waar .kapitein Tyree over een maand hoopt te zijn. Naar thans wordt vernomen zal mevrouw Eleanor Roosevelt op 15 April a.s. met het KLM-vliegtuig uit Londen in Nederland aanko- Zij zal zich die dag naar de Utrechtse universiteit begeven, waar zij zal pro moveren tot ere-doctor in de rechtswe tenschappen. Mevr. Roosevelt zal voordien in Londen een gedenkteken voor haar overleden echtgenoot, Franklin Dela- no Roosevelt, onthullen. Dit zal ge schieden op 12 April. Eind Maart ver trekt mevr. Roosevelt naar Groot Brittannië. Zij hoopt behalve ons land nog België, Frankrijk en Zwitserland te bezoeken. Woensdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters MiNo van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Ter gelegenheid van het twee jarig bestaan van de Partij van de Arbeid heeft haar voorzitter, de heer Koos Vorrink, gisteravond 20.45 uur in het Vara-programma over Hilversum 2 een toespraak gehouden. M?t grote spanning tegemoetge- zien, wekte de oprichting van de Partij van de Arbeid in brede kringen grote en hoge verwachtin gen en riep in andere kringen fel le reacties en critiek en afkeuring op, aldus de heer Vorrink. Na twee jaar van gemeenschap pelijke arbeid en gemeenschappe lijke strijd is het getuigenis op zijn plaats, dat wat eens door sommi gen als een gewaagde proefneming werd gevoeld tot een volledig suc ces is geworden. Dat Necferland niet teruggevallen is in de verstarring der oude, afgeleefde voor-oorlogse tegenstellingen, dankt 't voor een belangrijk deel aan de ver nieuwing van het democratische socia lisme, zoals dat in de Partij van de Arbeid is belichaamd. Onder de zwaarste politieke druk is de Partij van dt Arbeid hechter aan eengesmeed, bij al de bewust aanvaar de en bewust gehandhaafde geestelij ke en godsdienstige veelvormigheid van haar samenstelling. Aaneenge smeed op de grondslag van haar de- nocratisch-socialistische beginselpro gram. Aaneengesmeed niet in de laat ste plaats door de verheffende invloed, die er voor haar is uitgegaan van 't medè-dragen van de verantwoordelijk heid van het politieke beleid van de regering en van haar ministers in het kabinet. INDONESISCHE STORM KON EEN HEID NIET AANTASTEN. Zelfs de grote beroering, die de ge beurtenissen rond de 20e Juli van het vorig jaar bij de gelegenheid van de politionele actie in Indonesië in haar rijen te weeg brachten, kon haar een heid niet aantasten. Zij doorstond de storm en bleef koers houden op het gestelde doel: algehele liquidatie van de koloniale verhoudingen en de stich ting van de souvereine staten van In donesië. Ondanks alle moeilijkheden, die nog zijn te overwinnen, mag voor het ogenblik gezegd worden, dat door het volharden van het gehele kabinet, maar niet in de laatste plaats van de ministers, leden van de Partij van de Arbeid, nog altijd de mogelijkheid van een goede, voor beide partijen aanvaardbare oplos sing is opengebleven. Aaneengesmeed bovenal door het machtige stuk constructieve arbeid, dat zij als regeringspartij kon ver richten in het belang van het herstel van onze nationale volkskracht. Het besluit om na de verkiezingen van 1946 tezamen met de KVP de rege ringsverantwoordelijkheid te aanvaar den, heeft rijke vruchten afgeworpen. NIET ALLES KON WORDEN BEREIKT. Dat niet alles kan worden bereikt, wat op zichzelf nodig en wenselijk moet worden geacht, heeft tweeërlei oorzaak. In de eerste plaats zijn de internati onale verhoudingen nog dermate ver ward en is het productieapparaat nog dermate ontwricht, dat het herstel slechts langzaam en onder de moei lijkste omstandigheden voortgang kan hebben. In de tweede plaats kan ook de politiek van de Partij van de Ar beid niet verder springen, dan de pols stok lang is, die de kiezers en kiezer' essen haar in 1946 hebben toever trouwd. Het kiezersvolk van Nederland krijgt hoogstwaarschijnlijk in 't jaar 1948 de gelegenheid zich uit te spre ken over het gevoerde beleid. De Par tij van de Arbeid is er zich van be wust, dat zij van alle kanten door fel le vijanden zal worden bestookt en besprongen. Wanneer wij zeggen op de tweede verjaardag van de Partij van de Ar beid, dat wij niet zonder hoop zijn ten aanzien van die komende volksuit spraak, dan is dat allereerst, omdat twee jaar politieke praktijk de juist heid heeft bewezen van de visie van hen, die de moed hadden op 9 Febru ari 1946 te starten met een nieuw be gin in het voor de oorlóg hopeloos vastgelopen Nederlandse politieke le ven. In het Diaconessenhuis te Naarden, waar hij verpleegd werd, is gisteravond in de ouderdom van juist één en zeventig jaar overleden Christiaan Louis Schepp (pseudoniem Jan Prins). De heer Schepp werd 5 Januari 1876 te Rotterdam geboren. Van 1888 tot 1892 bezocht hij het gymnasium te Rotterdam en het instituut Wegerif te Nijmegen. In 1892 ging de heer Schepp naar het Koninklijk Instituut van de Marine. Daar verbleef hij tot 1896, in welk jaar hij als zeeofficier in dienst trad. In 1924 werd hl] afgekeurd we gens lichaamsgebreken en gepension- neerd als kapitein-luitenant ter zee; in 1929 volgde zijn bevordering tot ka pitein ter zee titulair. In 1911 kwam zijn eerste bundel gedichten „Tochten" uit. KRACHTIGE AARDBEVING De seismograaf te West-Bromwich heeft gistermiddag een zeer krachtige aardbeving geregistreerd, waarschijn lijk met epicentrum in hef Nabije Oosten, tussen Griekenland en Tur kije. Een 14-jarige jongen in de Engel se plaats Putney was een vader voor zijn klasgenoten in die zin, dat hij het briefje mijn-zoon (doch ter) -kan-niet-op-school-komen- enz. schreef als zijn vriendjes en vriendinnetjes wilden spijbelen. Voor dit doel had hij speciaal pa pier en enveloppen gekocht. Het spelletje was echter te mooi om, lang te Runnen duren en de wel doener zal voor de kinderrechter moeten verschijnen. Er zal zelfs een psycholoog aan te pas komen om na te gaan welke kronkel in zijn hersens voor een dergelijk menslievend gedrag verantwoor delijk is. De bekende Engelse schrijver van detectiveverhalen Francis Durbridge arriveerde gistermiddag met 't KLM- toestel uit -Londen in ons land. Deze moderne Conan Doyle, die niet alleen detective hoorspelen, maar ook boe ken en toneelstukken in dit gënre schrijft, zal enkele dagen de gast van de AVRO zijn. In Nijmegen zal hij de opvoering van een van zijn sketches met de Nederlandse Paul Vlaanderen- vertolker Jan van Ees, bijwonen. Woensdag zal hij te Rotterdam de prijzen uitreiken voor de naar aanlei ding van één zijner hoorspelen uitge schreven wedstrijd. Bij zijn aankomst gaf de jeugdige schrijver direct een staaltje van zijn scherpzinnigheid ten beste. Eén zijner medepassagiers beweerde zijn bagage- regu kwijt te zijn. „U houdt het in uw hand", merkte de schrijver-speur der fijntjes op. Na de sprints van Maandagavónd 9 uur was de stand: 1. Bruneel-Naeye; 2. Lapebie-Serex; 3. Adriaenssens-Bruyland; 4. Schulte- Boeyen. Op één ronde: 5. Carrara-Goussot; 6. Van Steenbergen-Ockers; 7. Depre- domme-Kint; 8. Somers-Acou. Op twee ronden: 9. Thijsen-De Pauw, 10. De Meulemeester-Verboven; 11. Stom-Arnold. Op de twaalfde plaats lagen de Kuys- scher-Peters met vijf ronden achter stand. Omstreeks tien uur gingen Schulte- Boey^n alleen aan het hoofd met een ronde voorsprong op Bruneel-Naeye, Dapelie-Seres, Adriaenssens-Bruyland en Kint-Depredomme. De heer A. Th. van Engh, voorzit ter van de in November 1947 opge richte Middenstandspartij, deelde in 'n onderhoud met een redacteur van het ANP mede, dat het voorlopig bestuur van de middenstandspartij vóór de ge- kiezingen, wellicht reeds in Maart, ge reed zal zijn met de partijorganisatie. In alle hoofdkieskringen voor de Twee de Kamer en in de kieskringen voorde Provinciale Staten zullen dan de ver- kiezingscomité's aan het werk zijn. De heer van Engh deelde mede, dat de middenstandspartij werd opgericht om, zoals hij zeide, „eindelijk eens de grote moeilijkheden, waarvoor de mid denstand zich geplaatst ziet te brengen voor het forum van onze volksverte genwoordiging. Iedere partij heeft haar middenstandsdeskundigen, maar deze zwegen", aldus de heer v. Engh, om dat de behartiging van de belangen van de middenstand onverenigbaar is met de thans gevoerde regeringspoli- tiek. 45 pet. van de Nederlandse arbei ders is, aldus de heer Van Engh, in dienst bij en dus ook afhankelijk van deze groep. De middenstandspartij meent, dat het dus ook in het belang 'van de arbeiders is te perken voor 'n gezonde en krachtige middenstand. De heer van Engh gaf als zijn mening te kennen, dat vroegere pogingen in de ze richting ondernomen door Staal- ma en ter Hall mislukten doordat hun partijen niet landelijk georganiseerd 50Se Staatsloterij, 2e klasse, eerste lijst ƒ2000.— 13750 1500.— 6468 1000.— 3258 8820 9832 400.— 13807 19652 200.— 1383 16678 100.— 4265 9826 15006 16666 18012 19404 20090 20103 21502 NIEUWE OFFICIËLE REGELING HUISVESTING Volgens een nieuwe officiële rege ling wordt aan aanvragers voor ge zinshereniging, die binnen 8 maanden huisvesting kunnen vinden, een ge lijke wachttijd gewaarborgd, waardoor factoren van toeval of connecties, wel ke thans bij het vinden van huisves ting een grote rol zal spelen, worden geëlimineerd. In de laatste dagen van de bevrij ding speelde zich in het landelijk» Klarenbeek een drama af, dat mis schien nimmer bekend zou zijn ge- wordtin, als niet één der betrokke nen, de Duitse militair J. Theissen, er in een brief aan zijn vrouw, ge schreven uit het kamp te Avegoor, op had gezinspeeld. Deze brief, waarin hij dreigde hun geheim te zullen verraden, weid on derschept. Zo kwam men achter een misdaad, waarvoor het echtpaar zich voor de rechtbank te Zutphen te ver antwoorden had. Zij hadden hun dochtertje van 8 maanden in een de kentje gewikkeld en in de beek ver dronken. Dit geschiedde omstreeks Maart 1945. De vrouw, die geheel verslagen in de verdachtenbank het verhoor van de president, mr. A. H. van der Gie- sen, onderging, kwam uit een fatsoen lijk milieu. Het was haar in de oor logsdagen slecht gegaan. Haar verloof de was aan tbc gestorven, daarna was zij onder bekoring gekomen van een Duitser. Met hun kind waren zij naar Duits land gegaan, waar de vrouw geen ge nade kon vinden in de ogen van de vrienden en familie van de Duitse echtgenoot. Toen het lot van Duitsland zich vol trok, hadden zij in de hongerwinter de vlucht genomen naar het land, dat, zcals de officier van justitie zei, de man had meehelpen verwoesten. Lo pende, achter de kinderwagen met hun acht maanden oude dochtertje, hadden zij Klarenbeek bereikt. Haar man durfde zich niet buiten te verto nen, daar hij bang was, dat de Tom mies hem zouden arresteren. Inkom sten had het echtpaar niet, zodat de vrouw hier en daar moest bedelen om aan de kost voor het gezin te komen. Het kind werd nog ziek, het leed aan een oorontsteking. Het bezit van dit dochtertje begon het echtpaar hoe lan ger hoe zwaarder te drukken en zo kwamen zij op het idee zich van het meisje te ontdoen. Zij wikkelden het in een deken en de moeder begaf zich naar de beek om het daar in het water te werpen. Zij schrok echter terug voor deze daad en gaf het kind, na 't gekust te hebben, aan de vader, die de gruwelijke daad volvoerde. Bij de beoordeling van deze zaak hield de officier van justitie, mr. Ba ron van der Feltz, rekening met de tijdsomstandigheden. Tegen de vrouw eiste hij een jaar en zes maanden gevangenisstraf. De man nam een verachtelijke hou ding aan door de vrouw de schuld te geven. De president noemde hem ty perend voor een gedegenereerd ras. .Deze Teutoon", zo sprak hij, „heeft uit het kamp zijn vrouw een brief vol walgelijke lievigheden geschreven, maar haar tevens gedreigd hun ge heim te zullen verraden als zij het waagde zich met andere mannen in te laten". De eis tegen de Duitser J. T. was. een gevangenisstraf van 5 jaar, en daarna uitgeleiding naar Duitsland. Op 21 Februari zal de rechtbank uit spraak doen. In oyerleg tussen de regering en de Stichting van de Arbeid werd beslo ten aan het bedrijfsleven voor te stel len op de 5de Mei a.s. algemeen vrijaf te geven na 4 uur des n.m., opdat ge legenheid zal bestaan de bevrijding jn daartoe te beleggen samenkomsten te herdenken. Eenzelfde regeling zal gelden voor het overheidspersoneel. Wanneer om bedrijfstechnische rede nen niet om 16 uur kan worden stop gezet, waarbij bijvoorbeeld gedacht kan worden aan continu-bedrijven, wordt in overweging gegeven aan de desbetreffende arbeiders in een of an dere vorm een redelijke compensatie te geven. Deze regeling voor de na tionale feestdag is door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd in zijn beschikking van 9 Febr. 1948. Indien in door het college van rijks bemiddelaars bindend vastgestelde re gelingen de nationale feestdag als snip perdag of als extra vrije dag is aange wezen, vervalt deze aanwijzing. Een overeenkomstige regeling geldt voor lopende collectieve arbeidsover eenkomsten. Weersverwachting, geldig tot he denavond: OPNIEUW REGEN. Toenemende bewolking niet later op de dag op de meeste plaatsen enige regen, naar het Zuidwest of Zuid draaiende, matige, aan de kust tijdelijk tot krachtig toe nemende wind. 's Ochtends iets kouder dan gisteren.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1