ii Huwelijkszwendelaar in uniform TERRA INCOGNITA door J. D. VAN EXTER DAMRUBRIEK Wetenschap en Maatschappij I im i am om 3 Dr MEENK'S Durf ie L even Zijn fantasie was onbegrensd En de liefde was weer blind AN NABIJ EN VERRE G ENEESMIODELEN De „zoete" zuigeling J Hij hield het paard te lang vast Voor de Vrouw j Hoe maakt U soep? door J. D, v. Exter Wu LUISTEREN NAAR.... FEUILLETON Kinderen als grafschenners CODvrubt R-D.P. Zoals reeds gemeld, werd enige ■weken geleden in Velp de huwe lijkszwendelaar Johan Anneveldt gearresteerd. Hij was met een Velp se in contact gekomen via een hu welijksadvertentie, die het meisje in een groot Nederlands weekblad had geplaatst. Pe rechercheurs, die met het onderzoek belast waren, kwamen al spoedig voor zonderlin ge feiten te staan. Het bleek name lijk dat J. A. behalve met het meis je in Velp ook met een meisje uit Amsterdam verloofd was. Vanzelf sprekend bezorgde hem dit grote moeilijkheden, die echter met een verrassende vindingrijkheid werden opgelost. Was de tijd gekomen om Velp te verwisselen voor Amsterdam, dan liet hij kennissen een spoorkaartje voor Parijs of Brussel kopen, voorgevende dat hij plotseling voor zaken op reis moest. Zover, ging hij echter niet. Op het station wisselde hij het kaartje in en nam een enkele reis naar Amster dam. Daar werd hetzelfde spelletje dan na enige dagen herhaald. Toen de familie in Velp op een huwelijk be gon aan te dringen, verzon hij allerlei uitvluchten. Hij moest onverwacht voor zaken naar Engeland. Verder dan Amsterdam kwam hij ook dit maal niet. Toen hij in Velp terug keerde, zat zijn arm in het gips. Hij had zijn arm gebroken, vertelde hij. De arme man werd stevig vertroeteld en het huwelijk geruime tijd uitge steld. Later bleek die gebroken arm een verzinsel te zijn. Hij had om aan een huwelijk te ontkomen zijn arm in het gips gezet, gespalkt en stevig verbonden. Toen de arm ..genezen" Was, „overleed" plotseling zijn' moe der. Zij leeft nog, maar het huwelijk moest wederom worden uitgesteld. Het kapitaal smolt als sneeuw Ondertussen had hij bijna al h,et geld van de Velpse schone ver bruikt. Taxi-onkosten a f 2100, dure hotels, nieuwe kleding, deels met zwarte textielpunten aangekocht, en kostbare cadeaux, deden haar kapi taal smelten als sneeuw voor de zon. Ook voor het geven van ca deaux had hij een eigen systeem uitgedacht. Juwelen, die hij van het ene meisje kreeg om te verkopen, gaf hij aan het andere en omgekeerd. De politie zocht echter nog naar het resterende geld. Wekenlang trachtte A. de voor dit geld gekochte goede ren voor de politie te verbergen. Ten slotte viel hij door de mand en wees de restanten van het „huwelijkskapi taaltje" stuk voor stuk aan. Het on derzoek werd naar Brussel verplaatst. A. had daar twee gemeubileerde eta ges gehuurd, welke hij inmiddels reeds gedeeltelijk nieuw had laten schilderen. De kamers waren met het geld van de Velpse gezellig ingericht maar niet om haar te ontvangen. A. had daarvoor de Amsterdamse uitver koren, voor hoelang is onbekend, want ook in de Verenigde Staten wachtte een meisje. Ook in Brussel maakte hij slachtoffers. Van de verhuurster „leende" hij 2.500 Belgische francs. De goederen, die in de door hem ge- Te Lemer, 'een afgelegen plaats in de V. S., heeft een man met een geweer vtm zwaar kaliber, drie leden van de gemeenteraad tijdens een raadszitting neergeschoten, daar men hem geen vérgunnfng voor een bier huis wilde verlenen. xDe douane recherche op Schiphol heeft een Span jaard, die uit Zuid-Amerika kwam, aangehouden. De man had 500 gram goud in zijn sokken verborgen. Het goud is in beslag genomen. xEn geland heeft wederom 100 millioen dollar van de Amerikaanse lening op genomen. Het restant bedraagt thans 100 millioen dollar. xDe Franse artsen hebben besloten 1 Maart te staken uit protest tegen de hoge be lasting; xDe po'Ltie te Delft heeft de 17-jarige Rotterdammer J. gear resteerd, die uit gebouwen der tech nische hogeschool vijftien jassen van studenten had gestolen. x— Te Lon den heeft Zondag de 12 jaar oude Portugese pianist Sergio Varella Cid m Londen gedebuteerd. Het wonder kind speelde het eerste pianoconcert van Beethoven. xDe Japanse be volking is in- het afgelopen jaar met rond anderhalf millioen zielen toege nomen. Als het zo doorgaat, zal het verkleinde Japan volgend jaar alweer 80 millioen Jappen tellen. x— Op slechts negentig km. afstand van de beroemde pyramide van Gizeh heeft men geraamten van voorhistorische walvissen ontdekt, die daar hebben rondgezwommen, toen Noord-Afrika nog grotendeels zee was. xDe opperste raad van de U.S.S.R. heeft een decreet van het presidium, waar bij huwelijken tussen Sovjet-burgers en buitenlanders verboden worden, geratificeerd. x— Australië heeft 9000 verplaatste personen uit Europa toestemming gegeven zich in Austra lië te vestigen. Onze HOOFDPIJNTABLETTEN werken snel en voortreffelijk. 50 cl. p. kokertje van 20 tabletten. braskamp n.v.fabrikante van huurde woonvertrekken werden aan getroffen, konden met medewerking van de Belgische autoriteiten naar Nederland worden teruggevoerd. Op het meisje in Amsterdam schijnt hij een bijzondere indruk gemaakt te hebben door zijn voorgewende rela ties met Amerika. Om deze indruk vooral niet te doen verslappen had hij zich bij een Amsterdamse kleermaker voor, f 350 een uniform laten aanme ten. Politie stond verstomd. In dit uniform het „uniform van de UNO-politie, belast met het toezicht op de uitvoering van 't Marshall-plan in Europa", zou hij trouwen. De po litie maakt van alles mee. maar zelfs zij heeft een ogenblik verstomd ge staan toen zij dit product van A.'s fantasie aanschouwde. De kleur is marineblauw, op de borst een indruk wekkende rij batons, de schouders ge sierd met grote sterren. Op zijn mouw was met gouddraad een wereldbol ge stikt waarop de zestien bij het Mars hallplan betrokken landen in kleuren waren aangebracht. Al zijn plannen vielen echter in duigen toen de zuster van het meisje in Velp achterdocht kreeg. In plaats van de knusse apar- tementen in Brussel werd de gevan genis toen zijn woning. Via een door de dagbladen verspreide oproep kwa men nog andere zaken aan het licht. Zo heeft hij vóór de oorlog in Elburg verschillende mensen opgelicht. Hij was daar na een verblijf van enkele jaren in de Congo gaan wonen en had doen voorkomen dat hij wel goe de banen in Afrika wist te vinden. Er waren liefhebbers genoeg. Zij be hoefden slechts hun reisgeld bij hem te deponeren. Niemand heeft êr ooit een cent van teruggezien. Ook elders, om. in Nijmegen, heeft deze fantast geopereerd. Zondagochtend heeft de recherche van het bureau Spaarndammer- straat te Amsterdam twee vrou wen aangehouden, die rustig met een baby wandelden. De vrou wen, een 50-jarige caféhoudster en haar 40-jarige vriendin uit Zaan dam, hadden kennis aan een 50- jarige smid P. K., werkzaam op een suikerfabriek. Deze man, die reeds een half jaar gevangenis straf had opgeknapt wegens sui kerdiefstal, had om de 14 dagen zondagsdienst. De dames kwamen dan bij hem op bezoek met de kinderwagen. De suiker werd, in speciale zakken verpakt, door de opengewrongen deur aangereikt en onder het kind in de wagen gepakt. Op deze wijze verdwenen telkens 40 a 50 kilo. De smid ver klaarde bij zijn aanhouding op de zelfde wijze reeds 6 maal suiker te hebben ontvreemd. oe stoot-tdoepem naken 2ichklaa£ vöoq_ de komende stqjp. in ültemp0 qukxeh de troepen od lamos de bloecvaten waarin alle ve^keep 15 st0p6e - zet om h snelle dooltocht te vepze<eqem het bloed nwopdt doop. de adepeih 6e- jaaod om de stoottroepen to snel moöe- l'je op de plaats des onheils te brengen. Oplossing probleem 18. Stand: Zw. 9 sch. op: 11, 12, 13, 14, 21, 26, 34, 40 en dam op 46. Wit 11 sch. op: 22, 23, 25, 28, 29, 35, 38, 44, 48, 49. Opl. 1. 29—24 (26 x 37), 2. 49—43 (40 x 49), 3. 48—42 (37 x 39), 4. 25—20 (dam 49 slaat 3 sch. naar 29), 5. 20 x 27 (dam 46 slaat 2 sch. naar 30), 6. 35 x 44 (slaat 2 dammen en schijf en wint). Zeer mooi! Nu nog even het volgende standje (een studie van de be kende speler F. Raman). Zw. 11 sch. op: 7, 10, 12, 13, 14, 18, 20, 22, 25, 26, 27. Wit 11 sch op: 29, 33 tot 39, 42, 47, 50. Wit speelt 3530 (zw. 10—15), waar na wit 3631, 2924, 4741, 37 x 10. 5045, 45 x 1 met klein eindspelletje dat U zelf 'wel ziet. Ter oplossing .voor deze week: PROBLEEM 19 van J. A. CR.EMER. (Zie diagram). Zw. 10 sch. op: 7, 8, 10, 16, 17, 18. 21, 22, 26, 40. Wit 10 sóh. op: 20, 28, 29, 32, 33, 36, 38, 43, 48, 50. Wit speelt en wint. Los ook vooral het eindstandje op! „De wetenschappelijke onderzoe kers hebben getoond, indien het om de vernietiging van een gewe tenloze vijand ging, tot schier bovenmenselijke prestaties'in staat te zijn. Zouden zij niet hetzelfde kunnen volbrengen voor construc tieve doeleinden: het winnen van de vrede, het brengen van geluk en welvaart aan een noodlijdende mensheid?" Iemand uit -Enschede kocht op de Goorse paardenmarkt een paard, doch omdat de vrachtwagens naar Enschede reeds vertrokken waren, begaf hij zich te voet met zijn nieuwe aanwinst naar huis. Onderweg bood iemand hem aan achter op de fiets plaats te nemen. Maar al spoedig bleek de band niet hard genoeg te zijn. De wielrijder zou het paard wel even vasthouden, dan kon de baas bij een landbouwer die een paar honderd meter van de harde weg aflag de band laten bijvullen. Te ruggekomen bemerkte deze dat de. be reidwillige wielrijder verdwenen was met het paard. Na enige dagen zoeken is het de politie gelukt de dader op te sporen en tevens het paard. Beiden be vonden zich in het woonwagenkamp te Borne. 113. Achter de geopende deur strekt zich een trap uit. Een stenen trap met uitgesleten treden. Het ruikt er erg muf. De trap maakt een bocht zodat ze niet kunnen zien, waarheen hij leidt. Verder is er niet veel te zien. Pim, Pem en Pom zijn eigenlijk een beetje teleurgesteld. „Is dat nu alles?" „Nou, durven jullie niet verder?" vraagt spottend de stem van Wetsna- vel die al op de derde trede zit. 114. „Niet durven? Waarom zouden wij niet verder durven?" vraagt Pim uit de hoogte. Die Wetsnavel ook al tijd met zijn sarcastische opmerkin gen. „Vooruit broeders, voorwaarts", roept hij. Ze krijgen van David ieder een glim wormpje mee en zo gaan ze verder op onderzoekingstocht. De andere glimwormpjes zullen op hun terug keer blijven wachten. Soep is een voedzaam onderdeel van de maaltijd en het plezierige is, dat de ze steeds lekkerder wordt naarmate er meer restjes ingaan. Wie bijvoorbeeld voor de Zondag een krachtig soepje liet trekken kan er de volgende dagen ook nog van genieten door er de over geschoten aardappels, groenteresten, wat ui, specerijen, een stukje worst enz. bij te doen. We hebben eens een kijkje achter de keukenschermen mo gen nemen en zagen toen dat de scho tels en schalen, die „achter" kwamen, afgeschrapt en met een scheutje wa ter nagespoeld werden in de reusach tige soeppan, die zachtjes stond te sud deren op het vuur: koolresten, gerasp te wortels, schijfjes biet, Jiet bezinksel uit de juskom, korstjes kaas, stukjes brood alles ging in de soep! Niets werd weggegooid of door de gootsteen gespoeld en het resultaat dat wij de volgende dag op ons bord kregen, was voortreffelijk. Het had bijna 24 uur op een zacht brandend fornuis staan sto ven. Een heerlijke soep bereidt men ook van een staart. De ossestaart is het lek kerst, maar koeien- en kalverenstaar- ten zijn zeer zeker evenmin te versma den. Alleen het biggenkrulstaartje is wat te klein voor het gebruik. De sla ger moet de staart eerst in stukjes za gen of snijden. Na het wassen bakt men de staart bruin met wat Thijm, laurierblad, peperkorrels, ui, wortel, als het er is: tomaat en peter selie worden er met water en zout aan toegevoegd en het geheel moet ruim 3 a 4 uur trekken. Vóór het opdienen wordt de soep gezeefd en daarna met aangemengde bloem gebonden. De stukjes vlees, die nog aan de staart za ten laat men natuurlijk in de soep. Zjj geven er de speciale pikante smaak aan Van koolresten kan men eveneens een voortreffelijke soep maken, maar lekkerder is het als men een half groen savoyekooltje gebruikt. Snipper de kool in lange dunne snippers en bak deze met boter en kerrie heel even op. Maak wat bouillon en kook hierin de kool met een of ander bindmiddel in een half uur zachtjes gaar. Men kan ook de soep eerst koken en vóór het opdienen binden met wat aangemengd aardappelmeel. In deze twee zinnen, aangehaald uit een brochure van het Verbond van wetenschappelijke onderzoekers, liggen angst en verwachting naast elkaar. Eerst een enkel woord over de angst, die er uit spreekt. Op de vraag, waarom wetenschap beoefend Wordt, zou geantwoord kun nen worden: De wetenschap wordt be oefend terwille van de wetenschap. Haar doel ligt uitsluitend in haar zelf. Een dergelijk antwoord zou geheel ge lijk zijn aan het bekende: De kunst i wordt beoefend, alleen om de kunst, j Wetenschap dus, terwille van de we tenschap? Dit betekent een vrije, door niets gebonden, zelfs door geen strakke doelstelling beperkt zich-wij- den aan zuiver wetenschappelijk onder zoek. Een zich niet bekommeren, of er resultaten zullen worden geboekt, wanneer resultaten zich zullen voor doen, of deze resultaten practisch bruikbaar zijn, ja dan neen. Een dergelijke vrije vorm van we tenschapsbeoefening heeft de geschie denis zeer zeker gekend. We -hebben slechts aan het oude Griekenland te denken. Maar thans ANGST. Thans wordt er geen wetenschap meer bedreven alleen terwille van haar zelf, in volle vrijheid. De wetenschaps beoefenaar is in verreweg de meeste gevallen een „werknemer" geworden. Zijn werkgever is veelal de staat, of een grote industriële onderneming. De kosten van het wetenschappelijk werk zijn enorm gestegen. Scheikundige la boratoria, instituten voor materie- ondeczoek, sterrekundige expedities, HILVERSUM I, 301 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1, 7, 8 en 10,30 uur. NCRV: 8,30 Ochtendpotpourri -r- 9,00 Bij jonge zieken 9,30 Symphonisch morgenconcert 10,30 Morgendienst 11,00 Fluitrecital 11,30 Discoklanken 1,15 Piano 1,45 Ta- mann-cyclus 2,30 Kamerplanten 3,00 boter. Metropole-orkest 3,45 Kleutervertelling 4,15 Hilversums Jongenskoor 4,45 Bij belvertelling voor de jeugd 6.00 Mu ziekvereniging „Wilhelmina" 6,30 Ned. Siiijdkrachten 7,45 Engelse les 8,15 Radio Philharmonisch-crkest 9,10 Lij densoverdenking 9,40 Euphonia 10,10 Volksliederen 10,45 Avondoverdenking 11,00 Vioolsonates van Bach 11,35 Gra- mofoonplaten. HILVERSUM II, 415 m., geeft Nieuws om 7, 8, 1. 6, 8 en 11 uur. VARA: 7,15 Dansorkesten 8,18 Gramofoonplaten 9.00 Debroy Somers Band 9,35 Schubert VPRO: 10,00 Morgenwijding VARA: 10,20 Onze keuken 1,00 Non-Stop pro gramma. 12,00 Vincentino 12,38 De Ki- lima Hawaiïans 1,20 The Ramblers 2,00 Thomas Mann 2,15 Jeugdconcert 3,00 Het turfschip van Breda 3.45 De Regenboog*— 4,45 Het- stond in de krant 5,15 Frans cabaret 6,30 Plato VPRO: 7,30 Cursus VARA: 8,15 Tango Rumba- orkest 8,45 Hoorspel 9,45 Concert gebouw-orkest 10.45 Zesdaagse Antwer pen 11,15 Dansprogramma. Door: HILLEGONDA VAN REENEN Zij accepteerde kopje amber kleurige thee, dat Alphonse haar aan bood. En nadat de Fransman ookDow- ring van thee voorzien had, trok hij zich terug. „Ik kom poseren", zei ze. „Ik kan je vandaag niet hebben", zei Downing. „Maar dan komt mijn portret niet klaar voor de Private View!" „Mijn lieve kind", zei Downing luch tig, „waarom je toch op de vervelend ste van alle tentoonstellingen hangen wil, is mij een raadsel". „Omdat er nog nooit een portret van me in Royal Academy gehangen heeft. En voor één keer wiilen wij het alle maal". „Je hebt nog een lang leven voor je". „Niet waar. Geen enkele vrouw heeft een lang leven voor zich. Ten minste geen leven, dat interessant is". „Wie kan weten hoe mooi je als grootmoeder zal zijn?" „Wil je mijn portret niet afmaken?" „Ik zou het nu kunnen doen", ant woordde Downing, maar hij wist be ter. Hij dacht: „Dolly! Dolly! Dolly! Zij keek rond. „Waar ben ik?" „Daar in die hoek; om uit te rusten. Een beetje rust zal je goed doen, voordat het werkelijk inspannende werk van het seizoen begint". Zij keek hem aan om te zien hoe ver zijn spot ging. Men debatteerde natuurlijk niet met hem. Maar Toen zag zij de schets op de ezel. Zij liep er heen en vroeg: „Wie is dat?" „Dat is mijn meisje van de aarde, waarvoor ik maandenlang alles ge daan heb, behalve bidden en vasten". Lange tijd stond lady Lilian voor de schets van Dolly Gray, met beide han den haar vale mantel omklemmend. Downing. richtte zich half op zijn di van op en sloeg haar gade, zag ge amuseerd hoe zij begreep, zag geamu seerd de jaloezie in haar ogen. Zij haalde haar schouders op, trok haar gezicht in de plooi. „Hm...." „Hoe vind je haar?" „Weet ik niet". „Wacht maar tot ik haar geschil derd heb zoals zij is; dan zul je het wel weten jij en iedereen". „Misschien". Zij liep naar de hoek, waar haar eigen portret tegen de muur stond «n keerde het om. „Je hebt er, sinds ik de laatste keer hier Was, niets aan ge daan". Zij zei het verwijtend. „Nee, niets", gaf Downing toe. „Zal ik het genoegen hebben je rieuwe ontdekking te zien?" „In levende lijve?" vroeg hij lang zaam. „Ja. Als je met niemand, die belang bij haar zou kunnen hebben, over haar spreekt. Niet met andere schilders, niet met mijn vganden en rivalen. Ik zal een fuif voor jullie ge ven; voor jou en haar. Breng al je mannelijke kennissen mee". „Ik zou je danken". „Heel verstandig". Daardoor kwam het dat John River- siae lady Lilian niet vergezelde naar ae fuif, die Downing voor Dolly gaf hoewel hij reeds overal anders re gelmatig met haar gezien werd. HOOFDSTUK XII Dolly maakte berekeningen. Bij Dow ning kon zij per week hoogstens twee en zeventig gulden verdienen; als hij baar 's middags niet gebruiken kon, kreeg zij die dag slechts de helft be taald. Maar op**zulke dagen kon zij naaiwerk doen. En op die middag, dat z." niet poseerde, zoemde haar ma chine ononderbroken. Zy stippelde haar leven uit en spaarde zichzelf niet. Nu zij twee kamers had want ten slotte wilde zij de huiskamer, waar de gordynen hingen, die zij zelf ge maakt had en de meeste meubelen stonden, die Frank van suikerkisten getimmerd had, niet opgeven moest zij ook dubbel huur betalen. Maar zij rekende er op van de twee en zeventig gulden op zijn minst zes tig te sparen. Zestig gulden per week. Ongeveer drie en een halve maand om duizend gulden bij elkaar te spa- ïen. Duizend gulden! Een geweldig bedrag. Zij dacht er aarzelend en onge lovig aan, hoewel zij er zeker van was, het bij elkaar te zullen brengen. En als zij die eerste duizend gulden had. dan verder en verder Zy was ook van plan meer te le zen. de boeken op de beide planken, die William Dr.ake' zijn bibliotheek noemde. Zij nam zich voor zich te soigneren, op de manier waarop de beter gesitueerde vrouwen zich soig neren konden. Het meisje in het goudbrocaten toi let wilde haar niet uit de gedachten. Dolly bezat het typisch vrouwelijke rotsvaste geloof in kleren. Zijde, kant, bont, welke een verrukkelijke vrij heid, kennis en macht moeten zij bren gen! (Wordt vervolgd.) dit zijn geen dingen meer, die een enkeling kan bekostigen. Dat niet al leen, het wetenschappelijk onderzoek is zo gespecialiseerd geworden, dat een enkeling noodwendig moet samenwer ken met vele anderen, om tot goede resultaten te komen. Dus, het vrije wetenschappelijk on derzoek heeft plaats gemaakt voor onderzoek in dienst van een onderne ming, van de Staat. De betrokken onderneming, de desbetreffende staat zal nu dus ook het doel van het onder zoek bepalen. Zg zgn het immers, die de onderzoeker betalen, die hem z'n kostbare instrumenten leveren. Wat is dus redelijker, dan dat nationale belan gen en handelsbelangen hun stempel drukken op de wetenschapsbeoefe ning? Waar is deze knechtschap pp uitge lopen? Het is vooral de laatste oor log, die een snijdend antwoord op deze vraag gegeven heeft. De wetenschap pelijke onderzoekers gaven de resul taten van hun werk uit handen aan... hun opdrachtgevers. Deze opdracht gevers konden met deze resultaten doen wat zij wilden. Een industriële onderneming kan de uitvindingen van zijn chemici rustig voor zich houden en in een octrooi verwerken. Een staat kan de uitvinding van de kernsplitsing gebruiken, om er andere staten en vol ken mee uit te roeien. Omdat de we tenschapsbeoefenaar werknemer zon der meer geworden is, heeft hij niets meer te zeggen over de practische toe passing van wat door hem zelf is ge vonden. Het zijn vooral de beoefenaren van de exacte wetenschappen, van scheikunde en natuurkunde, die ontzet staan over de ellende, die zij eigenlijk zelf mede hebben ontketend. Dat is de angst, waarover boven werd gesproken. VERWACHTING. Maar er is ook verwachting. In ons land hebben wetenschappe lijke onderzoekers zich in de zomer van 1946 tot een Verbond verenigd. Zij willen zich, door zich te verenigen, te weer stellen tegen de boven omschre ven fatale ontwikkeling. Hoor hoe zij zelf spreken: „De ontstellend grot® nood op geestelijk en zedelijk gebied, het wereldtek'ort aan voedsel en de af wezigheid van radikale methoden om voor het beschikbare voedsel een goe de distributie te waarborgen, de angst psychose tengevolge van de tegen woordige verdelgingsmiddelen (de re sultaten van het physiek chemisch, bacteriologisch en technisch onder zoek!), de onevenwichtigheid tussen de mogelijkheden om de maatschap- pelgke welvaart op te voeren en de sociale verwezenlijking hiervan, alles draagt er toe bij, de wetenschappelijke onderzoeker te laten beseffen, dat het misdadig is zich hieromtrent niet te bekommeren en zich als redeloos we zen te wijden aan de taak van zijn opdrachtgevers, ongeacht hun motie ven; dat het misdadig is de resul taten van zijn werk aan derden prijs te geven, zonder controle te hebben over de gevolgen hiervan." De wetenschapsmensen hebben zich dus verbonden tot één verantwoorde lijke inspanning tot opbouw der ge schonden wereld. Zij willen thans zelf de richting van hun onderzoek vast stellen; zij willen zelf hun resultaten in handen houden en beslissen over de wijze, waarop zij zullen worden ver werkelijkt. Daarom eisen zij medezeg genschap in de maatschappij: weten schappelijk inzicht moet samengaan met maatschappelijke verantwoorde lijkheid. Zij zullen nationaal en inter nationaal teamwork gaan verrichten, constructieve, geestelijk-zedelijk ver antwoorde arbeid. VERANTWOORD WERKEN. Waarom is dit alles hier meege deeld Om te laten zien, dat de vraag naar diepere levenswaarden, naar vaste normen, naar een verantwoord doel leeft, ook bij de beoefenaren der exacte wetenschappen. Men kan zich afvragen, of samen werking en teamwork alleen voldoen de zijn, om een zedelijke basis te leg gen voor zuiver wetenschappelijk on derzoek. Zoals op alle terreinen, zo blijkt ook hier de vraag naar het we zen van de mens, naar de bestemming van de mens, naar zijn afkomst en doel, centraal te worden. Op de oude algemene begraafplaats van de gemeente Diepenheim heeft zich een ernstig geval van grafschennis voorgedaan. Twee kinderen van 9 en 10 jaar hebben op deze begraafplaats aan 18 graven min of meer ernstige schade toegebracht door het omverwer pen van grafstenen, het vernielen van grafkettingen en het vernielen van ruiten die in verschillende grafpalen zijn aangebracht.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 3