Fietsen, Banden en Serviesgoed van de bon OOK IK BEN AMERIKA Auto in Keulse vaart gereden Woensdag li Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang No. 7733 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Textielvoorziening blijft op huidige peil - Kleine verlaging van tabaksrantsoen Serviesgoed Wiekolengeld moeten halen Drie mensen verdronken Elfhonderd personen gedupeerd TIEN MILLIOEN K.G. GELE KOOL En Frankrijk neemt' niets af Een jaar geëist tegen oud-N,C.R.V. voorzitter Militaire Dakota bij Bandoeng neergestort Negentien doden Vuurgevecht met pantserwagens Heintje Davids naar Hollywood WEERBERICHT <1 ZWALUWEN ONTNAMEN RODE DUIVELS IN LAATSTE MINUUT DE ZÉGE Guerilla's beschoten Saloniki PRINS BERNHARD verwelkomde militairen De Zesdaagse te Antwerpen Prijsverlaging emaille artikelen BUREAU: Koningstraat 7880 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 DirMlaur: J. Bijlsma Wrnd. Utofdred. J. Broersen Bayonred. C. A Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ot per mm Familieberichten 20 cent per mm. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 et. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Naar het A.N.P. verneemt is met ingang van heden de rantsoenering van: fietsen, fietsbanden en serviesgoed opgeheven. Naar aanleiding hiervan deelt het ministerie van economische zaken o m. het volgende mede: Het spreekt vanzelf, dat de regering zich bij voortduring afvraagt of het handhaven van de bestaande distributiemaatregelen nog langer noodzakelijk is, terwijl tevens wordt nagegaan op welke wijze de huidige distributie maatregelen aan de zich steeds wijzigende economische situatie dienen te worden aangepast. De regering laat zich bij de beoordeling van deze vraagstukken leiden door de gedachte, dat een zo spoedig mogelijke opheffing der rantsoenerings maatregelen niet alleen gewenst, doch noodzakelijk is. Zij meent echter, voornamelijk in verband met onze benarde deviezenpositie, voorlopig ten aanzien van bepaalde gebruiksgoederen nog de nodige voorzichtigheid in acht te moeten nemen. Aangaande serviesgoed kan het vol gende worden opgemerkt. De produc tie is vrijwel op voor-oorlogs peil. In vroegere jaren werden echter regel matig grote hoeveelheden geïmpor teerd. Dit laatste en het feit, dat er tengevolge van de oorlogsomstandig heden een grote inhaalvraag bestaat, veroorzaken de schaarste aan servies__ goed. De huidige distributiergeling is echter onbevredigend geworden, om dat na voorziening van de voorrangs- oategorieën, zoals repatrieërenden, huwenden enz. tha,ns een aanzienlijke hoeveelheid overblijft. Het is evenwel onmogelijk door middel van een een voudige distributiesysteem te zorgen, dat deze goederen daar komen, waar zij het meest nodig zijn, aldus het ministerie. Aangezien 85 pet. van de productie uit utility-aardewerk bestaat, is te verwachten, dat na opheffing van de distributie, slechts zij, die aardewerk strikt nodig hebben, dit eenvoudige goed zullen kopen. Verwacht mag toch worden, dat degenen, die met hun resterendè serviesgoed nog even voortkunnen, niet tot aanschaffing van het utilitygo„ed zullen overgaan. Er is voorts een regeling getroffen, dat die soorten aardewerk, welke speciaal voor ziekenhuizen, Horecabe drijven e.d. vervaardigd worden, ook aldaar terecht komen. Tenslotte zij opgemerkt, dat door aantrekken van werkkrachten en door gedeeltelijke mechanisering de productie van serviesgoed dusdanig wordt opgevoerd, dat binnen afzien bare tijd een redelijk voorzieningspeil zal zijn bereikt. IETS OVER DE TEXTIEL- POSITIE. De situatie op het terrein der tex tielvoorziening kan het beste zo wor den getypeerd, dat ondanks het feit, dat bepaalde textielgoederen nog moeilijk verkrijgbaar zijn, men op de geldig verklaarde textielpunten, dit in tegenstelling tot de toestand van een half jaar geleden, in vrij ruime mate tegen redelijke prijzen, nuttige textielgoederen kan kopen. Ondanks de huidige moeilijke deviezenpositie is het waarschijnlijk, dat de binnen landse voorziening met textielgoede ren voorlopig ongeveer op het huidige MOEDIGE REDDING DOOR TWEE AMSTERDAMMERS. Twee moedige Amsterdammers heb ben gistermiddag het leven gered van de enige vrouwelijke inzittende van een kleine Ford, die ter hoogte van de behangelselpapierfabriek van Rath en Doodehéefver aan de Weesperzijde in de Keulse vaart is gereden. Volgens ooggetuigen is de wggen, die van de richting Duivendrecht kwam, geslipt Hij maakte een draai van negentig graden en reed recht !n het water van de Keulse vaart. De Ford zonk niet onmiddellijk doch bleef enige tijd met het dak boven water. Daarna verdween het voorstuk langzaam onder het water. Twee werklieden sprongen onmid dellijk gekleed te water en zwommen naar de zinkende auto. De 32-jarige electromonteur Cor van der Pas be reikte de auto en klom op het dak. Met behulp van een mes sneed hij de bekleding van het dak Weg, waarop hij met een hem verstrekte haak het houtwerk vernielde. Na nog een kus sen te hebben verwijderd, wist hij de vrouwelijke bestuurder die de enige inzittende van de auto was, aan haar armen door het gat in het dak te trek ken. Zij werd in een roeiboot gezet en naar de behangselpapierfaBriek ge bracht. Haar leven heeft zij ongetwijfeld te danken aan het moedige optreden van de twee Amsterdammers en aan het feit dat zij kans heeft gezien ach ter het stuur vandaan te kruipen naar het achterste deel van de auto, dat het langste boven de oppervlakte is geble ven. peil kan worden gehandhaafd. Het is evenwel nog niet mogelijk met zeker heid te zeggen hoeveel textielpunten in totaal over het jaar 1948 zullen worden geldig verklaard. SCHOENEN EN BRANDSTOFFEN Wat betreft de distributie van schoenen zij opgemerkt, dat de schoenindustrie in belangrijke mate afhankelijk is van de mogelijkheid voldoende grondstoffen te importeren. Zolang de zekerheid van de import niet vaststaat, mag het niet verant woord worden geacht, de schoenen^ rantsoenering op te heffen. Het is, in verband met de huidige productie- en importmogelijkheden, noodzakelijk gebleken het vastgestel de rantsoen brandstoffen voor het huidige stookseizoen op 12 eenheden per gezin te handhaven. Gebleken is, dat buiten deze normale verstrekking ook 'n kleine hoeveelheid kolen extra ter beschikking kon worden gesteld. Deze hoeveelheid was zo klein, dat een keuze moest worden gedaan tus sen een aantal categorieën, welkè min of meer gelijke rechten konden doen gelden. De keuze is gevallen op de grote gezinnen en als motief hiervoor heeft gegolden, dat hiermede een groot aantal kleine kinderen en een belangrijk deel der studerende jeugd werd geholpen. Donderdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters NuPle van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Maandagavond om half acht is te Utrecht op de Hogelanden Westzijde een auto met drie personen, de 28- jarige S., die de wagen bestuurde, zijn 25-jarige echtgenote en haar 61- jarige moeder, door tot op heden nog onbekende oorzaak in de Vecht gere den. Nadat de wagen door de fa. Jon- gerius was opgehaald, bleek dat zich in de auto slechts twee personen be vonden. De bestuurder had blijkbaar nog kans gezien uit de auto te komen, maar de sterke stroom, die het gevolg was van het feit, dat op hetzelfde tijd stip de nabijgelegen sluizen geopend waren, heeft hem belet de wal te be reiken. Men veronderstelt, dat de oorzaak van het ongeluk moet worden gezocht in eendefect aan de stuurinrichting, omdat S. in de nabijheid van de plaats waar het ongeluk gebeurde woonach tig is en dus stellig met de sitüatie ter plaatse bekend moet zijn geweest. De Haagse recherche speurt naar stig naar de dief of dieven, die uit 'n stalen kast in het Hoofdbestuursge bouw van de PTT te Den Haag 1155 stamkaarten, 1153 levensmiddelen- lenkaarten, 1153 textielkaarten en 107 schoenenbonnen weghaalden. Ten gerieve van het personeel in het gebouw Kortenaerkade van de PTT worden distributiebescheiden centraal afgehaald. Deze service is door een of meer onbekenden mis bruikt. De stam- en bonkaarten voor de komende periode werden Zaterdag j.1. in een stalen kast opgeborgen en zouden deze week worden uitgedeeld. Toen men Maandag met dit werk wilde beginnen, bleek de stalen kast geforceerd te zijn; kaarten en bonnen waren verdwenen. Ruim 1100 personen werden hierdoor ernstig gedupeerd. HOEVEEL RADIO-LUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radio-toestel ler in Nederland bedroeg op 1 Februari 959.646 tegen 939.252 op 1 Januari. Op 1 Januari j.1. waren er 492.046 aange slotenen op het Rijksradiodistributienet tegen 489.823 op 1 December. ROKERS NOG NIET AAN BOD. Ondanks de moeilijke deviezen positie is er steeds naar gestreefd, het tabaksrantsoen zo ruim moge lijk te houden. Juist in verband met deviezenschaarste zal het in de naaste toekomst zeker niet moge lijk zijn het tabaksrantsoen te ver hogen, zelfs moet met de mogelijk heid van een kleine rantsoenverla ging rekening worden gehouden. In verband met geruchten omtrent een mogelijke opheffing van de rant soenering van kerftabak kan nog worden medegedeeld, dat een derge lijke partiele opheffing, zoals indertijd voor sigaren is geschied, niet wordt overwogen. KEUZEBONNEN VOOR ZEEP. De regering streeft er naar, om ook voor het artikel zeep een systeem van keuzebonnen in te voeren, waar op dan óf harde, óf zachte zeep, óf waspoeder kan worden gekocht. Aanvankelijk opende de olie- en vet- positie hiertoe gunstige perspectieven. De moeilijke voorziening met chemi caliën maakt het echter noodzake lijk deze plannen voorlopig nog op te schorten, zo besluit het ministerie. Zoals gemeld" zal Frankrijk, ter oe- strijding van de tendenz tot stijging van de prijzen voor voedingsmidde len, kool, uien en wortelen uit Ne derland betrekken. De Nederlandse veilingen zijn reeds geruime tijd doen de de export van deze artikelen naar Frankrijk te bevorderen. Wanneer de Franse autoriteiten mededelen, dat zij kool zullen invoeren, bedoelen zij eigenlijk witte kool, welke dan in hoofdzaak, met het oog op de duur zaamheid van het product, tot zuur kool verwerkt wordt. De Nederlandse tuinders wensen echter voornamelijk gele kool te exporteren, omdat zij hiervan, meer nog dan van de witte kool, zeer grote voorraden hebben. Dit overschot klemt te meer, omdat, in verband met de zachte winter, de Nederlandse consumptie beneden alle verwachtingen is gebleven. Van be trouwbare zijde vernemen wij, dat de Nederlandse veilingen op het ogenblik over een voorraad van 1000 wagons gele kool beschikken; dit is 10 millioen kilogram. Naar aanleiding van de recente pu blicatie van Franse zijde, dat er o.m. kool van Ne'derland betrokken zal worden wijst men er in veilingskrin gen op, dat reeds drie maanden gele den met Frankrijk overeengekomên was dit product te leveren. De invoer vergunningen voor de gele kool ble ven echter tot op heden vrijwel uit. Komt hierin geen verandering, zo deelde men ons mede, dan zal in nog ruimere mate als reeds met kleine partijen is geschied, tot vernietiging van gele kool moeten worden overge gaan. De Arnhemse rechtbank heeft gis terochtend behandeld de strafzaak tegen de bijkans 60-jarige Bennekomse ad vocaat en procureur mr. A. van der D., gewezen voorzitter van de NCRV, die in 1945 in Ede onjuiste aangifte heeft gedaan aan de inspecteur van rijksbelastingen over de stand van zijn vermogens. Hij heeft n.1. als zuiver vermogen opgegeven 188.899, daarbij een waarde van 320.000 aan effecten, contanten en sieraden verzwijgend, die hij ook nog bezat. De officier van justitie eiste jaar gevangenisstraf met aftrek de vijf maanden voorarrest. Verdachtes raadsman bepleitte, dat de zaak fiscaal zou worden afgedaan. een van H Onder de candidaten voor het presidentschap van de Ver. Staten bevindt zich ook de Republikeinse Gouverneur van Californië, Earl Warren. Op een verkiezingsvergadering in Del Monte trok men er met borden en spandoeken gewapend op uit, om propaganda te maken voor deze candidaat. Reuter meldt uit Batavia, dat een Dakota van het Nederlandse leger gisteren 24 kilometer ten noordwes ten van Bandoeng, 20 minuten na het vertrek uit Batavia, is neerge stort. Alle 19 inzittenden, te weten de bemanning van 4 koppen, 11 soldaten en 4 burgers, onder wie twee vrouwen, kwamen om het le ven. De doden werden door een Nederlandse legerpatrouille gevon den. In de nacht van Maandag op Dins dag werd in de grensstreek van West- Brabant wederom .een pantserwagen gesignaleerd, waarmee smokkelaars vee naar België trachten uit te voeren. Commiezen hebben de wagen achter volgd en van weerskanten werd ge bruik gemaakt van vuurwapenen. Voor zover bekend werd echter niemand gewond. De wagen werd in de buurt van het dorp Rucphen ontdekt. Na een wilde rit door het dorp, waarbij de smokke laars handig gebruik maakten van een ingewikkelde verkeerssituatie, wisten zij te ontkomen in de richting Zundert, waar zij tenslotte de grens passeerden. Op 10 of 12 April zal Heintje Davids per clipper naar Hollywood vertrekken, alwaar zij de hoofdrol zal vervullen In een film naar een hoofdstuk uit haar boek „Mijn levenslied", waarin zij haar onderduikervaringen beschrijft. De op namen zullen ongeveer zes weken vor deren, aldus meldt „Het Vrije Volk". HET WERELDSCHAAKTOURNOOI. De Russische delegatie, bestaande uit de heren Postnikof, Kotof en Zoeba- ref, vertrekt morgen uit Moskou naar Den Haag. Botwinnik, Keres en Smyslov zullen de reis op 16 Februari aanvaarden. Weersverwachting, geldig tot hedenavond: WEER TOENEMENDE BEWOLKINNG. Aanvankelijk weinig wind met opklaringen, doch hier en daar nevel of mist. Later weer toe nemende wind uit zuidelijke rich tingen. In de loop van de dag toenemende bewolking met later enige regen. In het noord-oosten van het land iets lagere tempe ratuur, elders weinig verandering De Rode Duivels hebben gistermid dag met 11 gelijk gespeeld tegen de Zwaluwen. Na de eerste helft stonden ze met 1—4) voor. Onmiddellijk na de aftrap zat er verband in de ploeg der Rode Duivels. Zij speelden goed samen en gaven een tijdlang de toon aan, zonder dat dit evenwel doelpunten opleverde. In de negende minuut werd het Belgische overwicht in een doelpunt uitgedrukt. Keeper Geysen werkte de bal weg naar zijn rechtsbuiten de Bruyne. Deze pas seerde naar Van Steenland die eerst Terlouw voorbij dreef en vervolgens doorgaf naar de vrij staande Mermans. De Munck liep uit doch werd omspeeld en de goalgetter van Anderlecht schobt in het verlaten doel. Na de hervatting liepen de Zwalu wen zeer hard van stapel en hielden het spel op' de Belgische helft. Hun voorwaartsen kregen sccoringskansen ,maar wisten er niet van te profiteren. Een ver en hard schot van Van Dijk had beter lot verdiend, en even later dacht iedereen dat de gelijkmaker on afwendbaar was toen Rosenburg de bal vrij kreeg vlak vóór doel. Hij schoot zuiver maar Geysen, die prachtige staaltjes van keeperkunst zien liet, kon de bal met een duiksprong nog net langs de paal werken. Daarna kwamen de Belgische voor waartsen aan de beurt en kreeg de Munck gelegenheid het publiek an dermaal te verbazen hij had dat voor rust ook al gedaan met zijn 'orse uittrappen en verre gooien. Rechtsbui ten de Graaf van Limburgia passeerde een minuut voor het einde keeper Gey sen, op deze wijze een zeker schijnende nederlaag der Nederlanders voorko mend Het gelijke spel was wellicht een tikje geflatteerd voor de Zwaluwen, gelet op het verloop van de wedstrijd in zijn geheel. In deze tweede hplft werden twee corners voor de Neder landers tegen drie voor de Belgen ge noteerd. In de vroege morgen van Dinsdag hebben guerilla's de stad Saloniki met mortiervuur bestookt. Vier personen, onder wie een Britse soldaat, werden gedood en tien personen onder wie eveneens een Britse soldaat werden ge wond, aldus is offieieel verklaard. Griekse militaire autoriteiten zijn van mening, dat de beschieting plaats heeft gehad van een tien kilometer ver gele gen heuvel en dat eën 45 millimeter veldkanon gebruikt is. De ruiten van het hotel van de Balkancommissie der V.N. werden verbrijzeld. De guerilla- groep, welke men 150 tot 300 man sterk schatte, die het afgelopen week-end bij de berg Parnes, 35 km ten noorden van Athene, geopereerd heeft, werd volgens een bericht van Dinsdag uiteen gejaagd. Griekse vliegtuigen met raketwapens en bommenwerpers hebben na de be schieting van Saloniki - groepen gueril la's, die zich van de heuvel Asves- tochori op tien kilometer van de stad in Oostelijke richting bewegen, aange vallen. Volgens gezaghebbende Griekse kringen duurde de beschieting een half uur. Daarna zouden de guerilla's zich naar een heuvel ten Zuiden van Salo niki bewogen hebben, waar kortelings sterke eenheden guerilla's bijzonder actief zouden zijn geweest. Prins Bernhard, die zich om 1 uur gistermiddag aan boord van het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat met ruim 1500 gedemobiliseerden en met verlof gaande militairen in het Noord zeekanaal lag te wachten, had begeven, werd verwelkomd door gezagvoerder De Man, de luitenant-kolonel Mutters de bekende voetbalscheidsrechter en de detachementscommandanten, overste Van Oort van het bataljon „Zeeland", majoor Drent van de ma riniers en majoor Donk van het KNIL, De Prins sprak de manschappen na mens H.M. de Koningin toe 'en zeide o a. dat de mannen een moeilijke tijd achter de rug hadden en nu een goede toekomst verdienden. Persoonlijk richt te de Prins zich nog tot de manschap pen van het bataljon „Zeeland", dat hij in September 1945, toen het bataljon met de „Alcantara" naar Indonesië vertrok, uitgeleide had gedaan. Na de sprints van 9 uur was cfc stand in de Antwerpse Zesdaagse: 1. AdriaenssensBruyland, 28 pt.; 2. SchulteBoeyen, 24 pt. Op één ronde: 3. LapebieSeres, 60 pt.; 4. Van SteenbergenOckers 57 pt.; 5 KintDepredomme 56 pt.; Op twee ronden: 6. BruneelNaeye 158 pt.; 7. CarraraGoussot 92 pt.; 8. ThyssenDe Pauw 64 pt. Overige koppels op drie en meer ron den. De kuysscher en Peters bezetten de dertiende plaats op T ronden met 71 punten. Mede dank zij een vrijwillige verla ging van de prijzen van plaatijzer door dn Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken zijn de desbetreffen de fabrieken erin geslaagd de productie van Utility emaille- en verzinkte huis houdelijke artikelen belangrijk te ver groten, terwijl tevens de prijzen der emaille Utility-artikelen, die reeds eer der met 15 waren verlaagd, nog maals met 71/Z konden worden ver minderd. Tot nu toe omvatte de pro ductie van emaille artikelen in Utility- kwaliteit voornamelijk pannen, waar aan de grootste behoefte bestond. Door de uitbreiding van de productie is het thans mogelijk ook fluitketels, afwas- bakken, emmers, steelpannen en derge lijke artikelen in Utility-kwaliteit te vervaardigen. pRESIDENT Truman heeft on langs 'n boodschap tot 't Congres gericht, waarin een aantal, in het con stitutionele zijn der Ver. Staten scherp ingrijpende voorstellen werden gedaan aangaande de bescherming van de rechten en de vrijheden van de bur ger. Hij hield deze redevoering naar aanleiding van een irf het najaar van 1947 uitgebracht rapport, dat werd opgesteld door een door hemzelf in gestelde commissie, mede naar in 1945 door F. D. Roosevelt aangegeven richt lijnen. De President zeide, dat de Ameri kaanse traditie erkent, dat alle men sen gelijk zijn, dat zij recht hebben op eenzelfde rechtspraak, op dezelfde kan sen om werk te vinden, het onderwijs van hun keuze te ontvangen, enz. In eerste instantie zou men deze woorden als een overbodige tirade betitelen, doch het noemen van het woord „ne ger" zal al spoedig andere gedachten w ekken. De vloek der slavernij heeft, al is het kwaad op zichzelf reeds de cennia opgeheven, een geweldige te rugslag gehad op de maatschappelijke verhoudingen in de landen waar zij werd bedreven. Een terugslag, die tot op de huidige dag b.v. ook in Surina me, zij het in ander opzicht dan in het Zuiden der Ver. Staten, nog dagelijks merkbaar is. De strijd van de kleurling tegen de minachting, de verachting en de fana tieke misdadigheid is een vreselijke strijd geweest. Talrijke, ook in het Ne derlands vertaalde „blues" (negerlie deren) en prozawerken, van 't klas sieke „De negerhut van Oom Tom" tot de onlangs verschenen wrange, realis tische roman: „De vreemde vrucht", getuigen daarvan. Zelfs een Paul Ro- beson gaf zijn carrière er tijdelijk aan om zijn invloed te doen gelden, ten einde de blanken te overtuigen dat de neger geen wezen van 'n minder soort is, doch ook een mens als hij. „Ook ik ben Amerika" zong een negerdichter. Het zijn, zoals gezegd, v.n.1. de Zui delijke Staten, waar de slavernij het sterkst was doorgevoerd, die nu de grootste tegenstellingen kennen. Tóch is er sinds enige tijd ook daar 'n ken tering ten goede ingetreden. Men gaat inzien, dat zijn houding tegenover de neger bewijst op eigen onbeschaafd heid en eigen onwaardigheid, dat deza neger inderdaad ook tot gelijke pres taties in staat is en even goed en wer kelijk burger van de staat kan en wü zijn als de ander. Ondanks dat hebben de voorstellen van Truman in de Zuidelijke Staten een grote verrassing en een zekere ontstemming gewekt, omdat men niet had verwacht, dat zij van een derge lijke ingrijpende aard zouden zijn. Een van de belangrijkste voorstellen is het opheffen van de in de acht Zuidelijke Staten bestaande z.g. ver kiezingsbelasting. Slecht 18.31 pet. van de kiezers brachten er hun stem uit. De neger behoorde tot de minst draagkrachtigen, kon de belasting niet betalen en was dus van het stemrecht uitgesloten. De mogelijkheid om langs parlementaire weg voor de rechten dér negerbevolking op te komen door de eigen «mensen, ontbrak dus te enen male. Bovendien stelde Truman voor het z.g. lynchen van negers, dat toch ook nog wel voorkomt, strafbaar te stellen. Nu is het zó, dat in de grondwet der Ver. Staten de regeling der bur- gerechtkwesties wordt overgelaten aan de parlementen der afzonderlijke staten. De voornemens van Truman zijn dus wel zeer verstrekkend als hij het Congres, dus het federatieve par lement, wil doen beslissen. pjET Belgische dagblad „Le Soir" noemt de rede van de Presidentt „Een moedige boodschap". Inderdaad is dat zo. Het getuigt van een grote en juiste opvatting van het leiderschap, dat hier niet bestemd is om het wel zijn en de rechten van een bepaald deel van het volk te stimuleren en te verdedigen, doch van elke burger per soonlijk. Te meer tonen deze voorstel len aan, dat Truman een man is, die karakter heeft, want hij moge bij vet-wording der voorstellen straks bij de presidentsverkiezingen een aantal negerstemmen winnen. Wel zeker is, dat zeer vele verontwaardigde Zuider lingen strabs het hokje achter Tni- rnan's naam niet meer zullen rood kleuren.... Zij zullen dan waarschijn lijk met een eigen candidaat in het strijdperk treden. Wij mogen in deze gang van zaken hopenlijk het begin verwachten, dat spoedig zal leiden tot een algeheel erkennen van de kleurling als gelijke raast de blanke. Het toont voorts aan, dat het goed is, ook voor een democratische staat, waakzaam te blijven voor verzwakking en innerlijke voosheid. Het is dan van grote waarde zo nu en dan niet slechts naar anderen te kijken, maar eens de hand in eigen boezem te steken. Strijdbare democratie is noodzakelijk, wil de democratische gedachte respect van anderen afdwingen, wil het de mocratische stelsel zich handhaven. Het aanboren en profiteren van zui vere. en verfrissende bronnen is daar toe van tijd tot tijd vereist. Ook in Nederland. AD INTERIM.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1