Moord, razzia's, terreur Brits-Nederlandse handel wordt uitgebreid Den Haag uitgeschakeld voor UNO-vergadering Nieuwe Bonnen Pseudo-gravin gearresteerd ZONDER BON... Donderdag 12 Febr. 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70«te Jaargang No. 7734 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Rauiet wordt beschuldigd van 1 April komt zijn zaak vóór Nieuw Guinea en Oost-lndonesië Bij'na 40000 verkeers ongevallen in 1947 Pest in Midden-Java Anoniem telefoontje werd| inbrekers noodlottig De Zesdaagse te Antwerpen Curagaose delegatie blijft tot Vrijdag WEERBERICHT fl Wiekolengeld moeten halen België heden zonder gas en electriciteit BUREAU: Koningstraat 78-80 Den Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Naar Wij vernemen zal de straf zaak tegen generaal Rauter, die tijdens de bezetting van ons land de functie van „Höhere SS und Polizeiführer" vervulde, op Donderdag 1 April en volgende dagen door het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage worden behandeld. De zitting vangt 1 April des voormiddags te 10 uur aan. De zittingen zullen worden gepre sideerd door jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Als procureur-fiscaal treedt op mr J. Zaayer. Rauter wordt ten laste gelegd, dat hfc opzettelijk in strijd met wetten en gebruiken van de oorlog en in ver band met de onder andere tegen Ne derland gevoerde aanvalsoorlog een beleid heeft gevoerd, waarbij: 1. de verdachte opzettelijk maat regelen heeft genomen tot het afzon deren, samendrijven en gevangen ne men van. Joden als onderdeel van hun deportatie over de Duitse grens, het geen voor 6000 van hen de dood ten ge volge had; 2. de verdachte opzettelijk in het kader van de- Duitse politie der ar beidsinzet tot het welslagen hiervan in Nederland dienstig geachte maat regelen heeft genomen, als het doen houden van razzia's en controles tot het vatten van arbeidsplichtigen dóór kan hem ondergeschikte politie (be volen 15 Juli 1943), het invoeren van de contröle door middel van de tWee- de distributiestamkaart voorberei ding begonnen zomer 1943 en het op richten van de Arbeits Kontroll Dienst (besluit gedateerd 14 April 1944), waarbij ten minste 300.000 Ne derlanders voor arbeidsinzet naar Duitsland zijn weggevoerd; 8. de verdachte opzettelijk, nadat in het kader van de door Göring in Au gustus 1943 bevolen systematische beroving van de Nederlandse bevol king van huisraad, kleding e.d. was besloten tot „Rücksichtslose be- schlagnahme des Hausinventars" bij Nederlandse burgers „die sich gegen. die Besatzungsmacht vergangen oder feindlich eingestellt haben", de nodi ge maatregelen heeft genomen om een drastische uitvoering hiervan door de onder zijn bevel staande Duitse politie te verzekeren. 4. de verdachte opzettelijk bij be schikking van 13 Mei 1943 de radio ontvangtoestellen in het bezette Ne derlandse gebied verbeurd heeft ver klaard en de inlevering ervan bevolen; 5. de verdachte opzettelijk door razzia's, gehouden op 6 Februari 1943, door een oproep tot aanmelden, waar aan door bedreiging (o.a. tegen ouders en voogden) kracht werd bijgezet, omstreeks 5 Mei 1943, en door la tere arrestaties zich meester heeft gemaakt van een groot aantal Ne_ derlandse studenten en hen ter de portatie naar Duitsland aan de daar mede belaste Duitse overheidsorga nen ter beschikking heeft gesteld, zijnde bij de razzia's in Februari on geveer 1800 studenten, terwijl ongeveer 3800 zich in Mei meldden en nog velen later gevat zijn, en een aantal van hen als gevolg van de deportatie overleden; 6. opzettelijk omstreeks Augustus 1943 ter afschrikking tegen het on derduiken heeft bepaald, dat indien Nederlandse politieambtenaren eigen machtig de dienst verlieten en on- De gecombineerde handelspolitieke en financiële besprekingen tussen Groot-Brittannië en Nederland zijn gisteren op succesvolle wijze beëin digd. Er werd overeenstemming be reikt op alle hoofdpunten, "welk' be sproken werden, met inbegrip van dat van de financiële regeling der oorlogsschulden. In 1948 zullen er op basis van het gisteren gesloten handelsverdrag voor een waarde van zeventig millioen pond sterling aan goederen tussen Groot- Brittannië en Nederland uitgewisseld worden. Nederland zal in 1948 grote hoeveelheden voedsel naar Engeland zenden, met inbegrip van eieren, spek en zuivelproducten. Het zal van Groot-Brittannië indus triële producten ontvangen. De ver schepingen van steenkolen van het Ver. Koninkrijk naar Nederland zullen worden hervat. Aan het communiqué werd toege voegd, dat als een resultaat van deze besprekingen beide landen de voor delen van een uitbreiding van de han del zullen genieten. derdoken, hun naaste verwanten on verwijld door de Sicherheitspolizei moesten worden gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, ingevolge welk bevel talrijke familie leden van Nederlandse politieambte naren van hun vrijheid zijn beroofd; 7. de verdachte opzettelijk ter ver gelding van tegen de bezettende macht gerichte of als zodanig opge_ vatte handelingen systematisch als maatregelen heeft aangewend: col lectieve geldboeten, het uit woningen weghalen van inboedels, het arreste ren en gevangen zetten van onschul dige burgers (veelal naaste familie leden van een in werkelijkheid ge zocht persoon) of het houden van razzia's en wegvoeren van de daarbij gevangenen, represaillemoorden op Nederlandse burgers, waarbij le. burgers werden neergeschoten bij of na arrestatie, of (bepaaldelijk sedert de geallieerde opmars door Frankrijk en België) terwijl zij zich voor een andere feit, dan dat waar voor de represaillemoord plaats had, reeds in Duitse gevangenschap be vonden, 2e. vanaf September 1943 de moordactie werd uitgevoerd, bekend onder de naam „Silbertanne", welke aldus was opgezet, dat door leden van de Germaanse (Nederlandse) SS in samenwerking met de Sicherheits polizei als repressaille voor aansla gen op handlangers van de vijand burgers die zich in vrijheid bevonden werden neergeschoten, van welke misdrijven de daders dan zogenaamd niet gevonden werden; door welk al dus*' gevoerde beleid, en meer bepaal delijk door het sub 1, 2, 3, 4 en 7 vermelde, Rauter opzettelijk syste matisch terrorisme bedreef tegen het Nederlandse volk. Het te Makassar verschijnend dag blad „Indonesia Timoer" verneemt van betrouwbare zijde, dat de vorsten Ahmad-Uswanas uit het gebied Fa- tagar (Fak Fak) en Hadji Ibrahim Baoe uit Roembati (Kokas) zich schriftelijk tot de Oost-Indonesische minister van Binnenlandse Zaken heb ben gewend met het verzoek om aan sluiting van Nieuw-Guinea bij Oost- lndonesië. De redactie van het ANP tekent hierbij aan: de gebieden Fak Fak en Kokas zijn gelegen op het westelijk gedeelte van het schiereiland, dat „On- in" is genaamd. Het landschap Onin bestaat uit vier gebieden, elk bestuurd door een „radja" en is reeds eeuwen lang een belangrijke streek met be trekking tot het handelsverkeer. De bevolking van Onin beoefent de zee vaart en bestaat van visserij en han del. Als handwerk kent men er het smeden van ruw ijzerwerk voor uit voer naar Berau en het bakken van Sagoe-oventjes. De bewoners zijn voor het grootste deel Mohammedaan. B(j het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn thans de voorlopige cijfers bekend van de verkeersonge vallen in 1947. Het totaal aantal ongev&llen in dat jaar bedroeg 39.137 tegen 26.501 in 1946, hetgeen dus een aanzienlijke stijging betekent. Gelukkig zijn de gevolgen minder ernstig geweest dan in 1946. Het aantal doden bedroeg n.1. in 1947 900, in 1946 echter 1224. Niettemin ligt het huidige niveau nog boven dat van 1938 met 780 doden. Het aantal personen, dat tengevol ge van een verkeersongeval ernstig werd gewond, bedroeg in 1947 bijna 6900 (in 1946: 6676), terwijl 6571 (in 1946: 4800) personen licht gewond werden. De omstandigheid, dat het verkeer met lichtere eenheden (rijwielen) in 1947 in vergelijking met 1946 sterk is toegenomen, is voor een belangrijk deel oorzaak van de stijging van het aantal verkeersongevallen en van het aantal lichtgewonden. In een kampong in de nabijheid van Salatiga zijn in de afgelopen week pestgevallen met dodelijke afloop voor gekomen. Van bestuurs- en genees kundige zijde zijn onmiddellijk de no dige maatregelen getroffen om uit breiding te voorkomen. GEHEIMZINNIGE ONDERZEEBOOT. De Noorse admiraliteit heeft het be richt bevestigd, dat een onderzeeboot van onbekende nationaliteit door een Noors vliegtuig is waargenomen ten zuiden van de Lofoten. Volgens de in zittenden van het vliegtuig dook de onderzeeër onder toen hij het vliegtuig bemerkte. De Zuidelijke staten van Noord-Amerika hebben heftig geprotesteerd tegen het wetsvoorstel van President rriiman, betreffende de algemene burger rechten van de negers. De organisatie, die altijd fel tegen de negers gestre den heeft, was de Ku Klux Klan, die in 1865 werd opgericht, om in 1872 bij de wet verboden te worden. In 1915 werd een tweede Ku Klux Klan geor ganiseerd, die niet slechts tegen de negers, maar ook tegen Joden en Rooms- Kathoiieken gekant was. Deze organisatie werd in 1925 opgeheven. Wordt de wet van de President aangenomen, dan bestaat de kans, dat een derde Ku Klux Klan wordt opgericht. Op bovenstaande foto ziet men de plech- v tige installatie van nieuwe leden. dering, komt Maandag a.s. bijeen om Lie's rapport over zijn bevindingen met betrekking tot de eventuele zetel (Pa rijs, Den Haag, Brussel of Genève) te vernemen. Het algemene gevoelen te Lake Suc- cess is, dat Parijs zal worden gekozen. Lie wilde zich niet uitlaten over zijn eigen voorkeur. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., die onlangs een bezoek aan Eu ropa (met name Nederland) heeft ge bracht, heeft te Lake Success tegen over de pers te kennen gegeven, dat Den Haag in verband met het huis- vestingsvraagstuk wellicht uitgescha keld zal worden als zetel voor de aanstaande algemene vergadering der V.N. Trygve Lie verklaarde, dat de vrees voor oorlog en een gevoel van onzeker heid over de toekomst algemeen is in de Europese landen, die hij onlangs heeft bezocht. Hij zei, dat hij tekeneh van verbetering zag in de levensom standigheden in Frankrijk, Nederland, België en Tsjecho-Slowakije, maar dat de staatslieden in deze landen er al leen op gewezen hadden, dat de levens standaard niet kan verbeteren zolang als het tekort aan dollars blijft heersen. Hij had tevens in de Westeuropese landen een overweldigende steun voor het plan-Marshall opgemerkt. De speciale commissie van negen man, die zich bezig houdt met de kwestie der volgende algemene verga- Iemand, die zich niet bekend wenste te maken, belde Dinsdagavond om half elf het politiebureau aan de Pieter Aertzstraat te Amsterdam op et de haastige mededeling, dat er „ingebro ken werd in de Haringvlietstraat". Twee agenten in burger en twee in uniform reden even later in een wa gen door deze straat en parkeerden de auto op een hoek. De geuniformde agenten verscholen zich in een bosje van het Beatrix-park, de twee anderen wandelden zo achteloos mogelijk door de Haringvlietstraat. Bij de woning van een zenuwarts zagen zij twee man nen in het portiek staan. Omzichtig slo pen de twee rechercheurs enkele minu ten later terug en hoorden krakende geluiden, die de twee inbrekers bij het forceren van een raam niet konden voorkomen. Of het raam taaier was, dan de beide heren verwacht hadden, dan wel of zij de twee burgeragenten opmerkten, is niet bekend. Zij lieten het raam echter in de steek en wandelden weg. Nog vóór ze de straat uit waren, werden ze door de geuniformde agenten in samen werking met de twee rechercheurs aan gehouden en naar het politiebureau overgebracht. Eén van de twee inbre kers bleek een breekijzer in zijn mouw bij zich te dragen. Dat was de 28-jarige artist T. V. uit Amsterdam, een go^de bekende van de politie. Zijn kameraad is de 25-jarige kleer maker H. D^ wiens strafregister nog blanco was. Beiden werden aan de tand gevoeld en bekenden de poging tot braak. Daar er de laatst# tijd in de omge ving van de Haringvlietstraat vrij veel soortgelijke inbraken zijn gepleegd, meent de politie met deze vangst een goede slag te hebben geslagen. Na de sprints van Woensdagavond 9 uur luidde de stand in de Antwerpse zesdaagse: 1. Adriaenssens-Bruylandt 33 pnt. Op één ronde: 2. Bruneel-Naeye 193 pnt. 3. Thyssen-Depauw 87 pnt. 4. Ockers-Van Steenbergen 73 pnt. 5. La- pebie-Seres en Kint-Depred'homme 64 pnt. 7. Schulte-Boeyen 28 pnt. De overige koppels lagen op 4 of meer ronden. Vrijdag 13 Februari zal het afzon derlijke overleg tussen de minister van Overzeese Gebiedsdelen en de delega ties van Suriname en van Curagao worden voortgezet. Die leden van de Curagaose delegatie, die het voorne men te kennen hadden gegeven, on verwijld naar de West terug te zullen keren, indien het overleg, Dinsdag met de- minister gepleegd, niet tot 'n bevredigend resultaat zou leiden, ver klaarden gister tegenover het ANP, dat zij besloten hebben, in ieder geval te blijven tot na het overleg van Vrij dag a.s. HAAR MAN DOOR RATTE NKRTJID VERMOORD Voor de Almelose rechtbank stond gistermorgen de 37-jarige Engeline L. uit Wier den terecht, die, het vorig jaar door middel van rattenkruid, dat zij in de koffie deed, haar echtgenoot, de 58-jarige Veerenhuis had vergiftigd. De eis luidde twaalf jaar. Weersverwachting, geldig tot he denavond: TIJDELIJK REGEN. Geleidelijk toenemende wind tus sen Zuid en Zuidwest. Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Weinig verandering van temperatuur. Vrijdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters PoRod van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot nm. 3 uur. Voor het tijdvak van 15 t/m 28 Febr. geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 802 181 Melk 183 Melk 186 Vlees 187 Vlees 4 liter melk. 7 liter melk. 100 gram vlees. 300 gram vlees. 188, 189 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 209 Algemeen 150 gram kaas of 1871/» gram korstloze kaas. 208 Algemeen 2 eieren. 206 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Febr.) 204 Algemeen 1600 gram brood (gel dig t/m 21 Febr. a.s.) 199 Algemeen 500 gram sinaasappelen (voorinlevering) 192 Reserve 125 gram citroenen (voorinlevering) 193 Reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 195 Reserve 800 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) 198 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) BONKAARTEN KD, KE 802 683 Melk 12 liter melk. 686, 687 Vlees 100 gram 'vlees. 688 Boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet. 689 Boter 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet. 708 Algemeen 2 eieren. 700 Algemeen 400 gram brood of 1 rants. vermicelli e.d. (geldig t/m 21 Febr.) 704 Algemeen 400 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) 699 Algemeen 1 kg. sinaasappelen (voorinlevering) 693 Reserve 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 695 Reserve 400 gram brood (gel dig t/m 21 Febr.) BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, MF, MG, MH 803 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) 1063 Brood 800 gram brood. 1068 Boter 250 gram boter of mar-' garine of 200 gram vet. 1062 Margarine 250 gram boter of mar. garine of 200 gram vet. 1064 Kaas 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1069 Eieren 5 eieren. 1067 Melk 5 liter melk. 1061 Vlees 300 gram vlees. 1066 Vlees 200 gram vlees. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 13 Febr. worden ge bruikt, met uitzondering van de bon nen voor melk, waarop eerst op Maan dag 19 Febr. a.s. mag worden gekocht. De bonnen 199 en 699 algemeen (si naasappelen) en 192 reserve (citroe nen) moeten uiterlijk, op 21 Febr. bij een handelaar in groente en/of fruit worden ingeleverd. GEEN VERKIEZINGSLIJST VAN RIJKSEENHEID. Het nationale comité Handhaving Rijkseenheid deelt ons mede, dat voor nemens, om bij de aanstaande verkie zingen met eigen candidatenlijsten uit te komen bij dit comité niet bestaan. De Brusselse politie is tm dezer dagen in geslaagd bjj een inval in een beruchte drankgelegenheid na bij het Zuidstation een avonturier ster van grote allure te arresteren, namelijk de 44-jarige Adelaide Job, die zich in het algemeen liet door gaan voor gravin de Brlgnac, doch ook bekend stond onder de namen van Bruley de Farciennes, Rolande Ebraye of Marle Sheurweghs. Na de bevrijding zag men deze pseudo-gravin, die door haar schoon heid zeer opviel, herhaaldelijk in ge zelschap van de Franse kolonel Crol- set, die wegens oplichterij en on regelmatigheden door het Franse ge recht werd vervolgd. Adelaide Job droeg in deze periode de uniform der vrouwelijke hulpdiensten van het Franse leger en bezocht casino's te Namen, Spa, Middelkerke en Chau- fontaine, waar zij zich aan verschei dene gevallen van oplichting zou heb ben schuldig gemaakt. Om haar slachtoffers gemakkelijker in de val te lokken, zou de valse gravin, die beweert deel te hebben uitgemaakt van de Franse „Maquis", vaak docu menten hebben getoond, waarop stempels voorkwamen van de hoogste Franse legerinstantles. Haar naam werd eveneens genoemd in verband met de moord op de gravin Sauty de Chalon, die te Masnieres (Frankrijk) onder geheimzinnige omstandigheden om het leven werd gebracht. Adelaide Job had, toen zij te Brus sel werd aangehouden, Juist een jaar in een Franse gevangenis doorge bracht op grond van een tegen de veiligheid' van de staat gepleegd mis drijf. Zfl zou in Frankrijk n.1. deelge nomen hebben aan een organisatie, die Duitse krijgsgevangenen naar het buitenland hielp smokkelen. De besprekingen, die tussen de af gevaardigden van de Belgische gas- en electriéiteitsbedrijven zijn gevoerd, hebben, naar wordt vernomen, niet tot een bevredigend resultaat geleid. Zoals bekend hebben de arbeiders dezer bedrijven gedreigd bi) het mis lukken der onderhandelingen met in gang van heden in het gehele land de voorziening van gas en electrici teit, behalve voor enige vitale Inrich tingen, stop te zetten. De Belgische regering heeft de provinciale gouverneurs gisteravond bevel gegeven de gas- en electricl- teitsbedrijven te requireren. Zoals be kend dreigen 9.000 arbeiders zich bij de andere Belgische stakers te voe gen. Hoge functionarissen van het ministerie van arbeid verklaarden, dat de kansen op het voorkomen der staking gering agn. J-JET toch nog plotselinge vrijgeven van rijwielen, rijwielbanden en serviesgoed deed als het ware een golf van verrassing door het land gaan. Hoe lang was het niet geleden, dat men zonder bonnen, zonder formulieren en vergunningen een winkel kon binnen stappen teneinde zich deze artikelen aan te schaffen? Een geweldige run op de winkels is van dit, ook zonder voor kennis der zakenmensen, plotselinge opheffen der distributiebepalingen het gevolg geweest. De behoefte aan rijwielen en banden is inderdaad sterk. Doch er was een bepaalde en regelmatige verschaffing van deze artikelen geweest. In de erg ste noden was voorzien. Wat het ser viesgoed betreft, lag de zaak anders. Bij hoevele gezinnen zag men nog slechts enkele brokstukken aardewerk op tafel? En hoe schaars was de toe wijzing voor jong gehuwden, die het er dan voorlopig maar mee moesten doen. Ook daar ging weer meer stuk dan kon worden aangevuld. Nu is de mogelijkheid er weer tenminste iets te kopen, al zal het in de eerste weken nog wel vechten blijven om een kopje of bordje. Het is daarom goed dat men er van de zijde van het Ministerie van Econ. Zaken op heeft gewezen, hóe het pu bliek, vooral in de eerste tijd, mee kan helpen om ongewenste situaties te voorkomen. Laat het zó zijn, dat men ,niet meer aanschaft dan op het moment beslist nodig is, ook al zou men de kans krjjgen meer te kopen. Nogmaals het gaat er nü vooral om de eerste nood te lenigen. Sociaal en moreel gevoel komen hier om de hoek kijken en ge weet het, zij zijn sieraden voor de mens. Ook de verkoper zal voor moei lijkheden en „gewetensvragen" komen te staan. Laat hij handeldrijven zoals van hem wordt verwacht. Ook hij sluite egoïsme en louter baatzucht buiten de deur. Het ministerie uitte de veronderstel ling, dat voor rijwielen en banden een redelijk productiepeil mag worden ver wacht. Wat serviesgoed betreft bleek men minder optimistisch. Wij hopen echter, dat men ook hier een gestage vooruitgang van het productiecijfer zal weten te verkrijgen. Als het zó zal gaan als vorig jaar na het vrijgeven van metalen keukengerei, mogen wij zeker niet mopperen. y^AN de andere kant bedenke men steeds, dat ook hier weer de moge lijkheid van invoer een grote rol speelt Dus deviezen.Onze deviezen moeten In de eerste plaats zuinig en oordeel kundig worden beheerd. Aan dit laat ste ontbreekt nog wel het een en an der. Wij stellen ons tenminste voor, dat, om nog even op bovengenoemd terrein te blijven, de rijwielhandelaar met een verwijtende blik zal kijken naar zijn voorraadje Franse fietsen, bij zich zelf denkend: „Had ik jullie maar nooit gezien.Hij zit met de strop en met hem indirect het hele volk. Die deviezen, wij hebben ze heel hard nodig en in grotere hoeveelheid. In dit verband is het goed kennis te nemen van wat gister tijdens de be handeling der begroting van Economi sche Zaken voor 1948 in de Tweede Kamer werd gezegd. De heer Smeenk (A.R.) hield een pleidooi voor goed kopere artikelen. Hij doelde natuurlijk niet op de sigaret, die hij rookte en die tot veler vreugde sterk in prijs is ge daald, maar op artikelen, die voor het dagelijkse leven onontbeerlijk zijn. Ove rigens zag hij in verhoogde productie de enige uitweg. Vreemd, dat niet één Kamerlid (al behoort 't eigenlijk thuis bij Landbouw) een opmerking maakte over de tien millioen kg gele kool, die de grens over wil, maar niet kan... Vooral daar de nieuwe minister van Econ. Zaken Prof. v. d. Brink nogmaals beklemtoonde, dat „verdere stijging van de export de hoeksteen van ons economisch program moet blijven". De productie stijgt. Meer goederen buiten de distributie. Zaken, die tot verheugenis stemmen. Toch zal het goed zijn, zich te reali seren, dat we er in ons land bij lange na nog niet zijn. Sprekend over de economische toestand van ons land, zei- de de minister gister, dat de ontwik keling die we hebben meegemaakt er een op crediet is geweest. „Ons na tionaal vermogen is aanmerkelijk inge teerd, het proces duurt nog voort. Het dollarvraagstuk is zeer nijpend. De Marshall-hulp zal de mogelijkheid bie den de wederopbouw te voltooien, zon der dat men tot drastische verlaging van het welvaartspeil behoeft over te gaan". Men leze deze woorden van de minis ter goed. Zij spreken duidelijke taal, Hij had n.1. ook kunnen zeggen: Als dè Marshall-hulp niet spoedig komt, dan... Wij willen met deze woorden geen domper zetten op de vreugde over de blijde feiten dezer dagen. Zij zijn be doeld als waarschuwing voor te groot optimisme en als opwekking tot spaar zaam leven en.aanpakken! AD INTERIM. IMMIGRANTENSCHIP OPGEBRACHT De Britse marine heeft ter hoogte van de Palestijnse kust een schip met 400 illegale Joodse immigranten geën terd en naar Haifa opgebracht, so worckt officieel meegedeeld.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1