r Stad en Omgeving. Marinebegroting in Tweede Kamer J Critiek op bezuiniging Terug uit de Oost Schermwedstrijden K.O.S. Sandbrink verloor op punten Hr. Ms. „NEPTUNUS" Zaterdag naar de haven De Helder-jeugd vierde feest Dinsdag a.s. Raadsvergadering De Economische Rechter Herplaatsing brievenbus De vierkante centimeter-actie Vererende invitatie voor de heer Wijker Kleur- en bloemenwedstrijd Breezand. Weekoverzicht Urker visseri WAAR ZIJN ONZE SCHEPEN? Serviesgoed en Rijwielbanden groeien langzaam maar zeker Anna Paulowna. R.K'. Toneelvereniging „Ons Tonee£ E.V.C. filmavond 't Zand. Een kwart eeuw Plaatselijk Belang Texel Wieringen. Concert Stafmuziek A'damse Politie Purmerender Markt Marktoverzicht Purmerend In de Tweede Kamer is een aan vang gemaakt met de behandeling van de marine-begroting voor 1948. De heer Eoosjen (A.R.) meent, dat het Departement van Marine het gemakkelijkst gehoor geeft aan de verlangens van de minister van Finan ciën. Op deze begroting immers ko men en gaan de millioenen. De heer Rooajen vraagt, hoe de minister zich de verhouding denkt van de gouver nementsmarine in Indië en de Neder landse Marine in de toekomstige sta tus. Spr. herinnert eraan, dat er bepaal de verwachtingen gewekt zijn door de verklaringen, dat het officierskorps zou vernieuwd en verjongd WQrdenen dat er minder gelet zou worden op diploma's, doch meer op geschiktheid. In de praktijk is er nog weinig geble ken. Daarom vraagt spr., of het wel licht aanbeveling zou verdienen het Amerikaanse systeem ten deze na te volgen. De heer Ruys de Beeren- b r o u c k (KVF) verklaart van oor deel te zijn, dat de onderlinge verhoU' ding der begrotingen van de verschil lende departementen scheef getrokken is ten nadele van marine. Z.i. kan en moet er eerder bezuinigd worden op andere departementen dan juist op dit. Z.i. moet er alles op gezet worden, dat de kruiser „Zeven Provinciën" in 1949 Van stapel kan lopen. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat de normale offensieve kracht van het ja ger-wapen zal worden prijsgegeven cm zich te specialiseren op e e n punt, de bestrijding van de onderzeeboot. Het marine-etablissement te Soera baja besprekende zegt hij verbetering der arbeidslonen van de inheemse werkkrachten nodig te vinden; als er in het verleden fouten zijn gemaakt moeten die hersteld worden. In dit verband doet spr. een protest horen tegen 'de uitgaven voor het ver. blijf van marine-officieren in hotel „De Witte Brug". Bijzondere lof brengt de heer Ruys de Beerenbrouck aan de mariniers brigade voor haar werk, vooral in de omgeving van Soerabaja. Tenslotte dringt spr. nog aan op be ëindiging van het interimaat aan Ma rine. De heer V o r r i n k (Arb.) verklaart zich er over te verheugen, dat de re gering ervan overtuigd blijkt, dat zelf standige defensie niet mogelijk is. Wat de afbouw van de vloot aangaat ver heugt "spr. zich erover, dat de minister zich blijkbaar nog in het vraagstuk wil inwerken. De heer Til anus (CH) betreurt hel, dat er thans niet een afzonderlijke minister van marine is. Dat sluit niet uil, dat hij niet alle waardering heeft voor de minister van marine ad interim. Spr. betoogt, dat kruisers niet gemist kunnen worden. Het kabinet Schermer- homDrees heeft zich uitgesproken voor drie smaldelen, waarbij ook krui sers. Hij waarschuwt tegen te ver gaande Met de „Johan van Oldenbarne- velt" zijn de volgende stadgeno ten, na het volbrengen van hun plicht in de tropen, thuisgevareri: M. Kuzee, W. Knol, J. A. Vlot. Met de „Kota Inten" kwamen thuis: H. Luiting, P. F. Sinke, J. W. van Meer, T. Berghout, B. de Boer en D. Korver. Wij heten hun allen een harte lijk welkom in Nieuwediep. V*- Op 7 en 8 Februari j.1. vonden voor het eerst na 8 jaren weer schermwed strijden plaats, georganiseerd door de Koninklijke Officiers Schermbond. De opkomst kon bevredigend genoemd wor den hoewel het opviel dat het meren deel bestond uit oude „rotten". De oor zaak hiervan was het feit, dat de mees te jongere officieren momenteel in In dië geplaatst zijn. Van Marinezijde waren een zestal of ficieren en negen adelborsten op het appèl verschenen. Adelborsten kunnen evenals Ads. Res. Off. als adspirant lid toetreden tot de bond. Tegenstanders waren voor hen nog niet aanwezig aan gezien Breda nog geen cadetten heeft en AOR's van het leger door drukke werkzaamheden niet vrijgemaakt kon den worden. De onderlinge adelborsten wedstrijd gaf als resultaten: 1. Statius Mulle, 2. Wilkens, 3. De Winter. De eerste twee werden in de gelegenheid gesteld mede te dingen in de personele wedstrijd leden sabel. Wilkens moest door een blessure verstek doen gaan, waardoor De Winter inviel en het tot nummer 4 wist op te boksen. De 1ste prijs was voor de Ltz. I Douw v. d. Krap, de 2de voor Kapitein Meinderts en de 3de voor OVA v. d. Wal. Op de degen kon de Marine zich niet hand haven; door haar werden de 4de en 5de plaats bezet. Bij de prijsuitreiking dankte de voor zitter voor de belangstelling en de sportieve wijze waarop getrokken was. .Hij hoopte dat na deze tijd van rust de KOS weer zou opbloeien als voorheen het geval was. De wedstrijden werden gehouden in de Julianakazerne te Den Haag. Bij de gisteren in Krasnapolsky te Amsterdam voortgezette bokskampioen schappen van Noord-Holland, verloor Sandbrink op punten van Du Bys (Eu reka, Amsterdam). inkrimping van het korps mariniers, dat Z.i. van de allergrootste betekenis is ook in de toekomst. De minister van marine ad interim, de heer F i e v e z, brengt hulde aan de nagedachtenis van 'de talrijke ma rinemannen, die het leven hebben ge laten bij de vervulling van hun plicht. Zijn gedachten gaan voorts uit naar de gewonden en de zieken. Hij spreekt zijn waardering en be wondering uit voor de buitengewone wijze, waarop het personeel der Ko ninklijke Marine zijn plicht heeft go- daan. Daarna verzoekt hij de voorzitter zijn rede later te mogen vervolgen. De voorzitter zal hem daartoe gelegenheid geven in *de vergadering van hedenavond. Hr. Ms. logementsschip „Neptunus" zal Zaterdagmorgen omstreeks tien uur de werf verlaten, om ligplaats te krijgen in de buitenhaven. De bodem wordt dan nog niet in dienst gesteld, daar eerst de nodige aansluitingen moeten worden gelegd. Men zal zich herinneren, dat Hr. Ms. „Hertog Hen drik" eveneens volgens tekening van de Rijkswerf te Den Helder tot iogementsschip verbouwd reeds eni ge tijd geleden naar haar plaats van bestemming werd gesleept, waarna de definitieve afbouw nog enkele maan den in beslag heeft genomen, In ons nummer van morgen komen wij uitvoerig op de verbouwing van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" tot Hr. Ms. „Neptunus" terug, naar aan leiding van een bezoek dat wij vorige v/eek aan boord van het schip hebben gebracht. Had de v.v. Helder verleden week een feestavond georganiseerd vóórhaar senioren, Maandag j.1. was de beurt aan de junioren en adspiranten. Deze avond die plaats vond in For- mosa werd verzorgd door de Helderse Jeugdband, 'het duo Ridel-Tidel, het duo van EngelsdorpGastelaars, Jan de Man, Wout Melis en de heer van Brederode, die een serie sportfilms vertoonde. Nadat voorzitter Wiersma een kort openingswoord had gespro ken werd een aanVang met het pro gramma gemaakt. Allereerst vertoonde de heer Van Brederode enige sport films, waaronder zelfs een klein deel van de Olympische Spelen in Duits land in 1936, Deze films werden met grote aandacht door de jeugdige voet ballers gevolgd. Het verdere gedeelte van de avond werd verzorgd door een klein cabaretgezelschap onder leiding van Jan de Man. Vooral om de schet sen „Het drama" en „De gebroken spie gel" werd door de aanwezigen dave rend gelachen. De voetbalmatch van Louis Davids werd door de heer Gas telaars op uitstekende wijze voorge dragen en ook de „Bokswedstrijd" ge bracht door het duo Ridel-Fidel on dervond veel aanhang bij de jeugdige voetbalenthousiasten. Op veelvuldig verzoek zong Jan de Man een van zijn beste liedjes „Wie kent Huisduinen' waarbij door de aanwezigen in de zaal oorverdovend werd meegezongen. Om ruim 12 uur bracht voorzitter Wiersma dank aan de medewerkers; hij hoopte dat ook deze avond zijn vruchten zal afwerpen. Laten wij er voor zorgen, aldus spreker, dat alle Helder-elftallen in het komende sei zoen, als de vereniging 40 jaar bestaat, de bevenste plaats bezetten. De Helderse gemeenteraad zal Dins dag 17 Februari, des avonds om 8 uur, ten raadhuize bijeenkomen. De agen da vermeldt o.m.: Voorstel tot het verlenen van een voorschot op de vergoeding art. 101 en lOlbis van de L.O.-wet 1920 voor 1948 aan de besturen van bijzondere scho len. Voorstel tot het verlenen van een bijdrage ten behoeve van het voorbe reidend lager onderwijs over 1948. Voorstel tot wijziging van de „Ver ordening tot heffing van belasting op toneelvoorstellingen en andere ver makelijkheden". Voorstel tot benoeming van de heer J. van Hasselt tot leraar in de arbeids wetgeving aan de avondvaktekenschool in tijdelijke dienst, voor het cursus jaar 1947/1948. Voorstel tot benoeming van de heer L. M. F. Ruder tot leraar in de wis- sn natuurkunde aan de avondvakte kenschool in tijdelijke dienst, voor het cjrsusjaar 1947/1948. Voor de Economische Politierechter te Alkmaar, mr. Peereboom, stond Woensdagmiddag een intendant van het bewakingskamp fort Erfprins, Jan C. de M. uit Den Helder, terecht. Hij had bij een slager meer rantsoenen vlees bestelt dan door de Distributie- dienst in coupures was toegewezen. Verdachte vertelde dat de sterkte in het kamp nogal variëerde, zodat op een bepaald moment de sterkte gro ter was dan de toewijzing. De Officier meende dat desondanks de handelwijze van verdachte verkeerd was en eiste f 25 of 15 dagen. Con form de eis werd de M. veroordeeld. In het laatste oorlogsjaar werd de brievenbus die stond op de hoek Bin- nenhaven-Watersteeg (tegenover de Onderzeedienstkazerne) tijdelijk weg gehaald, daar dit stadsdeel tengevolge vsn de evacuatie vrijwel was ont volkt. De bus is thans weer op haar cude plaats aangebracht. Het Comité dat de grote collecte op Zaterdag j.1. voorbereidde, had wel met grote tegenslag te kampen, toen het weer in de loop van de mor gen zeer slecht werd en het ook de verdere dag bleef regenen en stormen. Geen mensen in de stad, weinig col lectanten enz., zodat slechts in enkele wijken kon worden gecollecteerd en de collecte moest worden afgelast. Voor dit goede doel, n.1. hulp aan nagelaten betrekkingen van hen, die in de oorlog het leven hebben gelaten en de oprichting van enkele eenvou dige monumenten ter nagedachtenis van hen, die in de strijd voor de vrij heid zijn gevallen, mag geen moeite te groot zijn. Daarom is besloten. dat bedoelde collecte op Zaterdag a.s. (14 Febr. '481 zal worden gehouden, waarvoor het gemeentebestuur bereids zijn toestem ming heeft gegeven. Geeft die dag allen met milde hand. Er rust een zware plicht op onze schouders.- Tenslotte nog een opwekking voor hen, die in de gelegenheid zijn, om bij de collecte daadwerkelijke hulp te verlenen als collectant. Dank zij de welwillende medewerking van de di rectie der plaatselijke bioscopen kan aan elk der collectanten een gratis plaatsbewijs voor een bioscoopvoor stelling worden aangeboden. Meldt u op 14 Februari a.s. op het Raadhuis, waar vanaf 9 uur v.m. col lectebussen enz. in ontvangst genomen kunnen worden. Bedenkt, dat het welslagen van deze collecte voor een groot gedeelte van het aantal collectanten afhankelijk is De schaakkampioen van Den Hel der en tevens voorzitter van de plaat selijke schaakvereniging Schaakmat", de heer J. Wijkêr, is door het bestuur van de Noordhollandse Schaakbond uitgenodigd Om deel te nemen aan de wedstrijden om het kampioenschap van Noord-Holland. Dezeuitnodiging is vooral belangrijk, daar de winnaar van dit provinciaal-tournooi deel zal mogen nemen aan de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap. \#e zullen hopen dat de heer Wijker de naam van „Schaakmat" èn van Den Helder hoog zal weten te houden en we wensen hem dan ook veel suc ces. Op initiatief van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur, af deling Anna Paulowna, wordt in het gebouw van de bloembollenveiling te Breezand een grote decoratieve bol- bloemen-téntoonstelling gehouden van 19 Februari tot en met 22 Februari. Donderdag 19 Februari des namiddags om 2 uur zal ir. Rietsema, landbouw- consulent, de tentoonstelling openen. Ter gelegenheid van dit bloemen- concours zijn een 10-tal prijzen uitge loofd voor de beste inzendingen. Daarbij zal niet alleen gelet worden op de soort en kwaliteit van de bol- bloemen, doch ook op de kleurvariëtei- ten van tulpen en 'narcissen. MET VOLLE ZEILEN. Ook de beide in Breezand gegeven opvoeringen van Dokev's revue „Met volle zeilen" zijn goed geslaagd. Zaterdagavond had de gymnastiek vereniging weer een zaal vol belang stellenden. Een verrassing op deze avond was zeker, dat leidster lm. aan wezig kon zijn bij de opvoering waar aan zij, zonder haar ziekte, zo'n groot aandeel gehad zou hebben. Zondagavond was de zaal wel flink maar toch niet geheel bezet. Aan het slot van deze vierde en laatste opvoe ring sprak voorzitter Vergouwe waar derende woorden tot allen die aan het welslagen hadden meegewerkt en liet zijn lof aan de heer Siewers, verge zeld gaan van sigaren, en bood diens echtgenote en mevr. De JongRaap bloemen aan. Wegens het ruwe stormachtige we der kon er de vorige week weinig op het IJsselmeer worden gevist. Vangsten en weekresultaten waren gering. We gens de vele aanvoer van haring liep de prijs terug tot 8 cent per pond. Aan de afslag werd de vorige week aange voerd: 9938 pond snoekbaars, 5415 pond baars en voorn, 15446 pond verse N. zeeharing. AALSDIJK, 10/2 van Antw. te New- York. ABBEKERK, Sydney-Rotter- dam, 10/2 te Marseille. ALDABI Rotterdam-Rio de Janetro, 10/2 dwars van Pernambuco. AMSTELKERK 11/2 van Accra te Lagos verw. AR- KELDIJK, Rottgrdam-Vera Cruz, pass. 10/2 San Miguel. BOISSEVAIN, 7/2 van Buenos Aires te Santos. Bosch fontein, 10/2 van Mozambique naar Beira. BROOTE BEER, A'dam-Java, 10/2 te Aden. GROOTE KERK, 1Ö/2 van Brisbane naar Sydiiey. JAVA Amsterdam-Java, 10/2 dwars van Malta KELBERGEN, Gibraltar-Pemis, pass. 10/2 3 uur Kaap Finistèrre. LAU- RENSKERK, Rotterdam-Calcutta, 10/2 van Marseille naar Genua. MELIS- KERK, 10/2 van Freetown naar Tako- radi. MANOERAN, 6/2 van Durban naar Buenos Aires. MODJOKERTO, Rotterdam-Java, 11/2 van Marseille. NIEUW-AMSTERDAM, 11/2 van New- York te Rotterdam, OPHIR, 11/2 van Soerabaja te Bat. verw. ORANJE, 10/2 van Batavia te Singapore. PRINS ALEXANDER. Rotterdam-AIex- andrië', pass. 10/2 Finistèrre. RADJA, 11/2 van Suez te Penang verw. RANDKERK, 10/2 van Lorenzo Marquez naar Durban. ROEPAT, Singa- pore-Soerabaja, 10/2 nog te Panaroe- kan. RIJNKERK, Amsterdam-O.- Afrika, 10/2 van Antwerpen n. Mar seille, TAWALI, Batavia-Amster- dam, pass. 10/2 Gibraltar. TEGEL BERG, 11/2 van Sjanghai te Hong kong verw. VAN 'T HOFF, 8/2 van New-Orleans naar Kaapstad. ZEE LAND, New-York-Batavia, 10/2 6 uur van Aden. ZEEMAN, Singapore- Rotterdam, 10/2 van Aden. ZUI DERKRUIS, pass. 10/2 22 uur Pantel- laria, wordt 17/2 n.m te Rotterdam verw. ALAMAK, 11/2 van Bombay naar Aden. ALCHIBA, 10/2 van Santos naar Rio Grande. ALDERA- MIN, Antwerpen-Perz. Golf, 11/2 te Port Said. - AMSTELDIJK, 14/2 va» Roitterdam te Corpus Christi verw. BOSCHFONTEIN, 11/2 van Mozam bique te Beira. EEMDIJK, 8/2 van Havana naar Rotterdam. GROOTE BEER, Amsterdam-Java, 11/2 van Aden. GOUWE, 10/2 van Ro'terdam te Lubeck. GROOTEKERK, 11/2 v. Brisbane te Sydney. HAARLEM, Chill-Amsterdam via Antwerpen, pass. 11/2 Quessant. KOTA BAROE, Ba- ♦avia-Rotterdam. 11/2 nog te Port Said. NEDERLAND, (tanker), van Bahrein-Rotterdam, 10/2 in Golf van Biscaye. SOMMELSDÏJK, 10/2 van New-Orleans naar Philadélphia. STAD MAASTRICHT, Gibraltar- IJmuiden, pass. 10/2 Oporto. STEN TOR, 11/2 van Jaffa te Tel-Aviv. THEMISTO, 9/2 van IJmuiden te Saffl. zijn heden ten dage zeer be gerenswaardige artikelen. Daar voor moet U in de rij staan. Om deel te nemen aan caize wedstrijd, is dat niet nodig. Wanneer de arbeid beëindigd is. neemt U de krant en na het nieuws zoekt U de nos. en fou ten in onze advertentiekolom- men ende slagzinnen Op de laatste Zondag voor de Vasten voerde de r. k. vereniging „Ons To neel" in Veerburg het blijspel „Mil lionnair tegen wil en dank" op. De heer Leegwater, die de avond cpende, riep een volle zaal het wel kom toe en richtte zich daarbij in het bijzonder tot pastoor Vis en diens gast „Ons Toneel", zo deelde de heer Leegwater mede, heeft zoveel leden, dat het als regel niet mogelijk is in de tè spelen stukken allen 'n rol toe te bedelen. Deze avond zouden dan juist velen meespelen, die men anders niet ziet. Spr. hoopte en vertrouwde, dat ook zij de naam van „Ons Toneel" hoog zouden houden. Dat is inderdaad ge beurd. Van de 12 rollen, die „Million nair tegen wil en dank" telt, waren er twee of drie wat zwakjes bezet, doch voor de meeste de juiste typen gevon den en daar ook hun kleding en grime op passende wijze waren verzorgd, was er al een stevige grondslag gelegd om een goed sluitend geheel te krijgen Het spel deed de rest, de eenheid bleef bewaard, niettegenstaande in dit stuk om de ene hoofdfiguur alle andere elf eigenlijk slechts bijrollen vervullen. Die hoofdrol werd gespeeld door de regisseur Holman en goed gespeeld. Hij is in „Millionnair .tegen wil en dank" de man, die in een jaar tijd een millioen dollar er op fatsoenlijke ma nier door moet jagen, om erfgenaam te worden van vijf millioen. Zó had de erflater het beschikt. En alle grap pige situaties in het stuk en de gees tigheden, die er in gelanceerd worden, vinden hun oorsprong in de moeilijk heid om van dat eerste millioen af te komen, terwijl de omgeving van de gelukkige niets af mag weten van de ware bedoeling van al zijn vreemd soortige handelingen. Behalve dat er misschien aanmerking gemaakt zou kunnen worden op een door de schrij ver of vertaler minder goedgekozen titel voor het stuk (de hoofdpersoon wou wel van dat millioen af, doch al leen om er vijf door te winnen) vra gen we ons af, of de dollarregen aan het einde van het tweede bedrijf en het laten komen van de telegrambe steller uit de zaal (terwijl enige ma len telegrammen op 4e normale ma nier komen) op hun plaats waren. Een slip of the pen van de schrijver of van de regi--eur? Men kan het, zelfs in een kluchtig blijspel, ook te mooi willen versieren! Overigens was het een zeer aardig blijspel, dat dank zij ook het pittige spel van „Ons Toneel" de bezoekers een prettige vóór-Vastenavond bezorg de. Pastoor Vis kon dan ook aan het eind de club in haar geheel complimen teren met deze opvoering en dankte alle spelers en speelsters persoonlijk met een handdruk. Een verloting en bal, onder leiding van de Sunny Boys, vulden verder de avond. DE NIEUWE VERLICHTING. Onlangs berichtten we reeds, dat langs de voornaamste weg in onze ge meente, van Veerburg tot De Kooy, de voor het verkeer zo gewenste na- triumverlichting zou komen. Het PEN heeft nu bericht over het benodigde materiaal te beschikken en er is ter stond geantwoord dan ook maar dade lijk met de aanleg te beginnen. Er ko men 9 m. hoge lichtmasten bij Veer burg, Raadhuis, Driebruggen, Borst en ook een bij het station. Palen van 7 cm. hoogte op de hoeken Zandvaart- Molenvaart, Burg. Lovinkstraat-J. C. de Leeuwweg, J. C. de L.'weg—Schor- weg en Schorweg—Balgweg. De E.V.C.-filmavond, Zaterdag bij de heer Kossen gehouden, had maar weinig bezoek. De afdelingsvoorzitter, de heer Jt Raven, opende met een welkomst woord, in het bijzonder gericht tot de spreker, de heer Kalf, en de film operateur. Hg herinnerde aan het feit, dat de te vertonen film „Prof, Mamlock" vóór de oorlog niet in ons land gedraaid mocht worden, daar men bevreesd was, dat een „be vriend" staatshoofd (Hitier!) er aan stoot aan kon nemen. Nu is de ver toning vrijgegeven, wat niet inhoudt, dat het fascisme volkomen verslagen is. Spr. ziet 1948 als een jaar van strijd voor de arbeiders tegen de reactie. De lonen, vastgelegd in de collectieve contracten van 1947, wa ren te laag, maar de mogelijkheid be stond boven die contract-lonen uit te komen. Thans echter worden de z.g, tarieven van de werkelijk uitbetaal de lonen afgetrokken, wat neerkomt op een loonsverlaging. Dat gebeurt bij de bouwvakken en de textielin dustrie; het zal in de toekomst ook in de landbouw gebeuren. De heer Kalff kreeg het woord, na dat eerst een aardig tekenfilmpje was gedraaid. Ook deze spreker begon met er op te wijzen, dat het tot een grote desillusie zou leiden, als men de illusie koesterde, dat het fascisme verslagen is. Hij spoorde aan tot grote waakzaamheid, want de oor logsbereidingen van Hitler_Duitsland was voor ieder zichtbaar, maar thans proberen kapitalisme en imperialisme met allerlei duistere middelen het verloren terrein te herwinnen. Het Marshall-plan ziet spr. als een dezer middelen, want het kapitalisme on derneemt niets, of het moet er winst iu zien. Hij verweet regering en Unie bonden het Amerikaanse geld te aan vaarden met de wetenschap, dat Ne derland politiek en economisch, af hankeljjk wordt van anderen, die zul len voorschrijven, wat wij wel en niet mogen produceren. Spr. ging voort met te betogen, dat de E.V.C. alleen staat in z'n strijd voor het doorbreken der loonstop en verlaging der prijzen en dat er niet gestaakt wordt om te staken, maar dat de staking, die toch waarlijk geen luxe brengt, als uiterste middel wordt gebruikt. In Noord en Zuid, zei spr., beginnen de arbeiders van allerlei confessie te begrijpen, dat éénheid nodig is om te voorkomen dat zij slachtoffers van de reactie worden. Na een pauze werd dan de film „Prof. Mamlock" vertoond. Daar dit ook reeds in de omgeving geschiedde, behoeven we er thans niet meer op iri te gaan. BEPLANTING BKC-TERREIN. Om het BKC-terrein is een be planting aangebracht van vlier, wilg en populier. Als alles nu goed wil aan slaan en groeien, zal deze beplanting niet allee;n tot verfraaiing van het ter rein leiden, maar bij winderig weer misschien ook het spel nog enigszins ten goede komen. VERVANGING GEMEENTE-ARCHITECT. Aan de gemeente-architect, de heer W Hoep, is een half jaar ziekteverlof verleend. De heer K. Kossen is voor die tijd met zijn werkzaamheden be last. Maandagavond werd de algemene jaarvergadering van de vereniging Plaatselijk Belang gehouden. Tevens werd het vijf en twintig-jarig bestaan herdacht. Tengevolge van de slechte toestand van de kas, kon men dit feit niet in grootse stijl herdenken. De waarnemend voorzitter, de heer 'Zwart, sprak 'n welkomstwoord, waar bij hij er zijn spijt over uitte, dat de opkomst der leden niet groter was. Na het lezen der notulen, deelde de voorzitter mede, dat de afwatering van de Irenestraat zal worden verbeterd; het voetpad nadert eveneens zijn vol tooiing. Hij gaf vervolgens een over zicht van hetgeen gedurende het be staan der vereniging was bereikt en memoreerde o.a. hoe men een groot aandeel had in de verbetering van de busdienst AlkmaarDen Helder en verbetering der wegen. Tijdens de be zetting lag het verenigingswerk stil, daarna telde men al spoedig weer 187 leden. En weer bereikte men resulta ten (busdienst naar Schagen, straat- namenbordjes, voetpad, etc.) De voorzitter sprak voorts een aan tal hartelijke woorden tot de heren Meyervoort (secr.) en de penning meester, die beide hun functie gedu rende deze vijf en twintig jaren ver vuld hebben. Hun werd ejk een kistje sigaren aangeboden. Na de kascontróle (de kas bleek 11.04 te bevatten), werd een be stuursverkiezing gehouden. De heer De eeuw was herkiesbaar en werd her kozen; in de vacature Dr. Boerma werd Di. Verheul gekozen. Beiden dankten voor het in hen gestelde vertrouwen. Twee oud-leden en wel G. Blauw en Dr. Ooterdom hadden een schriftelijke gelukwens gezonden. Voor het reisje der Ouden van Da gen zal de commissie binnenkort ver gaderen. Bij de daarna gehouden rondvraag werd nog gesproken over het plaatsen van verkeersborden by de scholen; de vervoersprijzen voor passagiers bus Schagen, die te duur worden gevonden; de a.s. jubileumfeesten en de mogeiyke aanleg van een lichtpunt bij de brie venbus. Als de postdirecteur het goed keurt, wil men het zelfs zelf wel be talen. En daarmede was ook aan deze ver gadering weer een einde gekomen. HOUT OP HET STRAND. Maandagavond ongeveer 7 uur werd gemeld dat op het strand ten noorden en ten zuiden van de Koog hout aan spoelde. De volgende morgen bleek, dat er veel kolders, variërend van 1 m! tot ruim 2m„ overal op 't strand verspreid lagen. De strandvonderij was direct in actie en er werd met man en macht gewerkt om dit hout zo spoedig mogelijk in veiligheid te brengen. Omtrent de herkomst tast men in het duister. Men vermoedt dat het hout van een bovenlast van een houtschip is geslagen. Onder auspiciën van onze plaatselijk* muziekvereniging „Harmonie" concer. teerde Donderdag j.1. bovengenoemd corps en gezien het overweldigend ap plaus kunnen we niets anders zeggen dat dit verdiend is geweest. Hier trad eén corps op, dat op fenomenale wijz* muciseerde en op grootse wijze da kunst verstond om ook waarlijk KUNST te brengen. Het programma wat het Stafmuziek-corps van de Am sterdamse politie ons bracht was num mer 1 de Londen Bridge mars van E. Coates. Men kon al dadelijk merken dat aan dit concert hoge eisen konden worden gesteld, want hier trad een bui tengewoon hout-ensemble naar voren roet een schitterend klankgehalte. De ouverture „Wilhelm Teil" (Rossini) werd buitengewoon gespeeld; vooral het overnemen van de bas. De saxofoon op altsolo was af. Hobo en fluit ver tolkten waarlijk meesterlijk hun par tijen. De bekende passage voor trom bone en bariton kwam, hoewel wat zwak, goed tot haar recht. Het vierde rtummer arr. uit „Lucia di Montfort" voor 6 clarinetten en nummer vijf „The Dover Coach" voor 3 trompetten wer den meesterlijk gespeeld. Beschaafd van klank en mooi van toon. Bravo heren klarinettisten en trompetters, dit wa» muciseren met gevoel van voordracht en bezieling. Om het hele programma uitvoerig te bespreken zou ons te ver voeren, doch wij willen toch de 4 hoofd- nummeres noemen, n.1. De Slavische Rhapsodie van Triedemonn, de ouver ture Tannhauser (Wagner). Vooral deze laatste ouverture met het bekende klaagmotief voor hout was wonderbaarlijk en op grootse wijze stonden voor ons de trombones als en gelen met bazuinen. Ook deze ouver ture werd meesterlijk vertolkt. Dan nog de Sinfonia van Bach. Uiterst beschaafd in echte Bach-styi. Een genot voor de luisteraars. De tweede Hongaarse Rhapsodie van Frans Litszt: Wat hier de inspecteur kapelmeester Johan Pinkse met rijn musici ten gehore bracht was diep doordacht, intens fijn van samenspelen groots van opvatting. Dit was werkelijk de Hongaarse Rhapsodie. Ook het diepe register bassen, X ariton en saxofoon wa» ragfijn van kleur en klank. Zouden we hier een algehele indruk moeten geven, dan is het deze: zowel hout als koper, diskant, middenregister en basregister waren alle keurig ver zorgd en musicaal op elkander inge steld. Het was niet te verwonderen dat na de ware ovatie die het publiek bracht voor het gebodene in een mo derne stijl een toegift kwam, welke zr op prijs werd gesteld. Inspecteur-kapelmeester Pinske, he ren musici van hetAmsterdamse politiecorps, onze dank voor deze avond en ook aan Harmonie die het pu bliek in de gelegenheid heeft gesteld om dit te beluisteren. G. PURMEREND, 10 Febr. 1948. Aange voerd 367 runderen, w.o. 33 vette koeien, 2 stieren, 1 pink en 150 nuch tere kalveren; voorts 37 schapen en lammeren en 25 vette varkens, alles voor de levering; 126 magere kalf- kceien f 525f 825, kalm; 172 gelde- koeien f 275f 540, goed; 25 kalfpinken 290f 425, matig; 10 Graskalveren f 160—f 225, beter; 7 Stieren f 550— 675, matig; 25 Nuchtere kalveren (fok) f 35—f 48, vlug; 84 Bokken en geiten f 50f 100, stug; 379 Biggen f 40 f 75, vlug; 87 Paarden f 250f 650, kalm; 2100 Oude kippen en hanen (rode en witte) f 3.50—f 3.80, 150 id. blauwe f 3.60f 4 en 250 jonge hanen f 3.75 f 2.90 per kg; 250 jonge hennen f 6f 9 per stuk; 400 eenden f 3—f 6, 200 konij nen f 3—f 17 en 46 ganzen f 12—f 16 per stuk. PURMEREND, 10 Febr. 1948. Het wordt op de runderenmarkt al tamelijk druk. Er was ook hedenmorgen weer veel bezoek en in de geldekoeien was het vrij druk. De weiders beginnen al aardig te zoeken, zodat de prijzen ook weer Jets vaster waren, het overheve len naar de levering heeft dan ook geen zin meer, dat is nog maar van weinig betekenis en het getal wordt dan ook voor de levering al heel miniem. De bonnen waren weer vaster, er werd 8 centen gegeven. Met de verse melk koeien, die nog maar steeds hoog in prijs blijven staan, gaat het niet zo vlot, er is liefhebberij genoeg maar de hoge vraagprijzen houden steeds tegen. Bij 't jonge vee was meer beweging. Niet dat 't geheel vlug was, maar er was aardig vraag naar. Op de nuchtere kalverenmarkt begint voor de fokkers kooplust te komen maar het aanbod was nog heel klein en hele goede ge- bruiksbeesten waren er nog niet onder. Ze werden vrij vlug verhandeld. Naar de geruchten die vrij positief schijnen te zgn, zal de wolveemarkt over 14 dagen weer worden geopend. Op de bokken- en geitenmarkt was 't weer heel stug. De prijzen zijn lang zo vast niet meer. Met de paarden gaat het ook nog niet zo vlot, er is wel vraag naar een goed ry- of werkpaard maar het gros van de aanvoer zyn doder». Op de pluimveemarkt was het een plei- zierige boel. Het aanbod was niet zo groot maar er was veel vraag zodat de prijzen daar stijgende waren. Voor "1 voor de kon ;j oen was veel vraag.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2