WAT P. P. Drie Nederlanders onder de tien beste hardrijders Mislukte poging tot omkoping J. WERKMAN t Maandag 16 Febn 1948 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 70ste Jaargang no. 7737 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Broekman won de 5000 M. Gej jus van der Meulen in cassatie Nieuwe uitnodiging aan Fine Pyramide van Austerlitz 60 jaar Ned. Indische regering herroept communiqué HET VOORSPEL TOT DE OORLOG Eieren worden twee cent goedkoper Olympische Winterspelen leverden winst op Bemanning van „Nieuw Amsterdam" weigerde uit te varen Wie kolengeld moeten halen 120.000 stakers in België Bidault over Frankrijk's buitenlandse politiek Bonnen voorwerkkleding aangewezen League overzicht betekenen de letters Raadt U mee BUREAU: Koningstraat 7880 Deo Helder Telefoon 2345 Postgironummer 449041 Directeur: J. Bijlsma Wrnd. Hoofdred. J. Broersen Rayonred. C. A. Dekkers COMT TARIEVEN: Advertenties: 16 ct per mm Familieberichten 20 cent per mm. - Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 ct. Abonnementen: per kwartaal 3.90 Toen Kees Broekman, in zijn tweede rit op de 5000 m. tegen zijn boezem' vriend van St. Moritz, de Amerikaan Johnny Werket, langzaam maar zeker uitliep, waarbij hij in zijn bochten uitstekend reed en de rechte einden met lange slagen nam, in een zelfR voor de Noren bijzonder fraaie stijl, hadden slechts weinigen het vermoe den, dat deze grote, krachtig ge bouwde Hollandse jongen de winnaar van deze afstand zou worden. Er zouden immers nog vele caren na Broekman rijden en daaronder waren grote favorieten, zoals Liaklev en Lund- berg, en niet te vergeten Hedlund en Jansson. De tijd van 8 min. 31.9 sec., welke onze landgenoot noteerde, waar mede hij zijn persoonlijk record van 8 min. 37.3 sec. gemaakt te St. Moritz, nog aanzienlijk verbeterde, werd daarna echter geen ogenblik meer bedreigd. Het eerste paar dat op de 5000 m startte bestond uit Langedijk en Van dra Voort en evenals te St. Moritz tus sen Langedijk en Broekman, volgde er hier een strijd op leven en dood, waar bij vermeld moet worden dat het voor Van der Voort zijn eerste internationale wedstrijd was. In deze strijd, waarin de Langendijker steeds de 'leiding had, viel een grote verrassing te noteren, in het bijzonder voor de Noren, die Van der Voort niet kenden maar Langedijk des te beter. De 24-jarige debutant uit het West- land bleek in de laatste twee ronden over zoveel reservekracht te beschik ken, dat hij beide malen 39.5 sec. no teerde en de Nederlandse kampioen ten slotte met klein maar duidelijk verschil ten aanschouwe van 10.000 Noren achter zich liet. Domineerden de'Amerikanen overtui gend op de 500 meter, Broekman, Van der Voort en Langedijk zorgden ervoor, dat Nederland de 5000 meter vrijwel beheerste, met een eerste, vierde en zesde plaats, wat wel een bijzonder fraai resultaat is. Op de 50Ö meter daarentegen pres teerden onze landgenoten zeer weinig en aangezien op de Europese wereld kampioenschappen 't klassement wordt berekend, moet het, zolang onze verte genwoordigers een dergelijke matige tijd op de korte afstand maken, uitge sloten geacht worden, dat de Neder landers ooit een titel zullen behalen. 500 meter: 1. Del Lamb (V.S.) en Ro- bert Fitzgeralo (V.S.) 44 sec.; 2. Sverre Farstad (Noorwegen) 44.2 sec.; 19. Lan gedijk (Nederland) 47.3 sec.; 20. Broekman (Ned.) 47.4 sec.; 25. Van der Voort (N e d.) 48.3 sec.; 26. Huiskes (Ned.) 48.8 sec. „In 1942 behoorde het vrijwilligers legioen Nederland nog niet tot de Duitse Wehrmacht", zo verklaarde de raadsman van de vroegere doelver- dediger in het Nederlands elftal, dr. A. Y. van der Meuken, die beroep van cassatie instelde teken een veroorde ling tot acht jaar gevangenisstraf we gens dienstneming b(j de vijand. „Zou het Legioen eventueel ook de vrij heid hebben gehad de andere kant op te vechtend', informeerde de proc.-fisc. Dat wilde de Haarlemse verdediger, mr. S. C. van der Wall, natuurlijk niet beweren. Zijn middelen om tot een lagere straf te komen, waren gericht op het aantonen van het verlangen van de arts Van der Meulen om lijdende oor logsgewonden te helpen. Als N.S.B.-er stond aan dr. y. d. M. geen andere weg open dan om toe te treden tot het Vrijwilligerlegioen, dat immers een Nederlands karakter droeg, aldus de verdediger. Hij zeide ook, dat artsen, verplegers en verpleegsters, die toetraden tot het Duitse Rode Kruis, door eenzelfde wens gedreven, niet on der het wetsartikel van treden 'n vreemde krijgsdienst vallen. De procureur-fiscaal was de mening toegedaan, dat dit laatste niet als ver zachtende omstandigheid mag gelden voor mensen, die in dit opzicht wel on der de letter van de wet vallen. Hij kon zich het beeld vormen van een theore tische, volkomen niet-politieke figuur, die, gedreven door naastenliefde, in vreemde krijgsdienst zou treden om het Jijden der oorlogsgewonden te verzach ten. Het geval van dr. van der M. ziet hij echter niet zo. Het legioen werd in 1943 opgeslorpt door de SS en requirant bleef in dienst. „Zonder twijfel zal hij vriend en vijand als arts gelijkelijk behandeld hebben", zo zeide de proc.-fiscaal, „maar hij is toch niet in Duitse dienst gebleven met de vooropgezette bedoe ling om krijgsgevangen oorlogsgewon den te helpen". Spr. achtte het vonnis van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam, alle bijzondere omstandigheden in aanmer king genomen, volkomen juist Hij concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak op 13 Maart 5000 meter: 1. Broekman (Neder land) 8 min. 31.9 sec.; 2. Goethe Hed lund (Zweden) 8.37,2; 3. Reidar Liaklev (Noorwegen) 8.40; 4. Van der Voort (Ned.) 8.42.5; 6. Langedijk (Ned.) 8 44.4; 13. Huiskes (N e d.) 8.55. 1500 meter: 1. Farstad (Noorwegen) 2 min. 21.3 sec.; 2. Liaklev (Noorwegen) 2.22.3; 3. Lundberg (Noorwegen) 2.24.4; 9. Broekman (N e d) 2.24.8. 10.000 meter: 1. Liaklev (Noorwegen) 17.24.9; 2. Hedlund (Zweden) 17.39.5; 3. Broekman (Ned.) 17.46.1; 5. Van Ier Voort (Ned.) 18.01; 8. Langedijk (Ned.) 18.07. EINDKLASSEMENT: 1. Europees kartipioen Reidar Liaklev (Noorwegen) 198.078; 2. Goethe Hedlund (Zweden) 199.362; 3. Odd Lundberg (Noorwegen) 199.935; 4. Sverre Farstad (Noorwegen) 200.150; 5. Kees Broekman (Neder land) 201.162; 9. Jan Langedijk (Ned.) 202.723; 10. Van der Voort (Ned.) 203.967. Ofschoon de Amerikaanse schaak meester Rueben Fine, die aanvankelijk was aangewezen voor het meespelen in de wedstrijden om het wereldkam- pnoenschap, die op 1 Maart a.s. in Den Haag beginnen, zich had teruggetrokken, heeft het comité, dat deze kampioenschappen organiseert, zich nogmaals tot Fine gewend met het verzoek om alsnog aan het tournee deel te nemen. De Joego-Slavischë schaakmeester Prof. Michael Vidmar is door het co mité, dat de eerste serie wedstrijden om ,het wereldkampioenschap schaken in Den Haag organiseert, uitgenodigd om de wedstrijdleiding op zich te nemen. Deze uitnodiging heeft de instemming van alle spelers. De Russische delegatie, bestaande uit de heren Potschnikov, Zubarev en Kotof, die het verblijf van de Russische deelnemers zal voorbereiden, is in ons land aangekomen. Waarschijnlijk züllen alle deelnemers in het Scheveningse Kurhaus worden ondergebracht. Van de Russische delegatie blijft al leen Kotof in ons land. De twee andere leden vertrekken heden weer naar Moskou. Eind Februari a.s. is het 60 jaar ge leden, dat de houten gedenknaald, door krijgslieden van Napoleon uit 't. kamp bij Austerlitz (nabij Wouden berg) geplaatst op de door hen aldaar opgerichte aarden pyramide, werd af gebroken, om te worden vervangen door de tegenwoordigestenen obelisk. Onder de fundamenten vond men toen een nauw tamelijk diep gat. Geen der werklieden voelden er echter voor daarin af te dalen. Tenslotte ver klaarde het jongmaatje Evert Roose boom zich bereid een inspectietocht te ondernemen. Men liet hem aan 'n touw zakken en hij kwam later boven met een ijzeren bus (koker) waarin zich zoals misschien bekend, een onder scheiding van Napoleon bevond (legi oen van Eer) gouden muntstukken en bijna vergane papieren (thans in het Rijksmuseum te Amsterdam). De Nederl-Indische regering heeft het volgende communiqué uitgegeven: „De .Ned.-Indische regering heeft zich Zaterdag verplicht gezien in verband met de opschudding en de verwarring, die het gevolg waren van de publicatie van het verslag van een persconferen tie der Commissie voor Goede - Dien sten te Lake Success, een verklaring het licht te doen zien waarin zij be zwaar maakte tegen verscheidene aan de Commissie of aan haar woordvoer der toegeschreven uitlatingen. De rege ring legde dgze verklaring af onder voorbehoud dat de omtrent deze pers conferentie door Aneta uit New York geseinde mededelingen werkelijk ge daan zouden zijn. De regering stelt t.r prijs op thans mede te delen, dat zij op grond van een aan haar na onderzoek te New York uitgebracht rapport tot dé gevolgtrekking is moeten komen, dat de berichten met betrekkingtot deze persconferentie op een aantal belang rijke en gewichtige punten onjuist zijn. De persconferentie had bovendien een informatief karakter en de daar gedane mededelingen waren niet voor publica tie bestemd. De berichtgeving van Aneta moest zowel aanleiding geven tot twijfel aan de onpartijdigheid van de commissie voor goede diensten als vol komen ongegronde indrukken wekken fcals reeds in de reacAs van de Ned.- Indische regering tot uitdrukking is gekomen. De regering is verheugd haar verklaring naar aanleiding van de ver meende uiteenzettingen van de Com missie van Goede Diensten te kunnen terugnemen". In het derde deel van het antwoord op de door Amerika gepubliceerde oorlogsdocumenten ditmaal betref fende de critiek op het DuitsSowjet- Russisch nietaanvalsverdrag heeft de Sowj et-Unie, door middel vanhetSow- j et-Russisch informatiebureau, ver klaard, dat Groot-Brittannië en Frank rijk niet tot overeenkomst wensten te komen met de Sowj et-Unie bij onder handelingen, die in Maart '39 waren be-( gonnen, doch pocgden de Sowjet-U. ver' plichtingen te doen aanvaarden, waar door Sowjet-Rusland het leeuwendeel op zich genomen zou hebben bij het keren van een eventuele agressie van Hitier. De regeringen van Groot-Brit tannië en Frankrijk, aldus de verkla- ringf van het informatiebureau, beoog den Duitsland en de Sowjet-Unie zo spoedig mogelijk tot een treffen te brengen, doch de Sowjet-regering heeft dit. plan doorzien. De Sowjet-Unie had een verdrag van wederzijdse bijstand tussen haar, Groot- Brittannië en Frankrijk voorgesteld, waarbij voorzien werd in wederzijdse militaire hulp ingeval van agressie, en volgens hetwelk de drie landen gelijke hulpverlening beloofden aan de Oost- Europese staten, grenzend aan de Sow jet-Unie, tussen de Baltische en de Zwarte Zee. De maximum consumentenprijzen van eieren zullen, aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mede, met ingang van 1 Maart met 2 cent per ei worden verlaagd, zodat deze dan be'dragen voor de klas sen I t/m VI resp. 16, 15, 14,' 13, 12 en 11 cent per 'ei. De handelaren zullen de eieren, wel ke zij na 15 Februari van de próducent betrekken, voorlopig niet mogen afle veren. Op 18 Februari viert H.K.H. Prinses Marijke haar eerste verjaardag. Ter gelegenheid hiervan werd deze foto "gemaakt. Prinses Margriet staat er bfl en houdt voorzichtig het hoofd van haar jongste zus vast. De Frans-Spaanse grens ie trekken over de grene, heropend. De eerste Fransen en Spanjaarden de douane een oogje In het aeü Volgens L'Equipe hebben de Olym pische Winterspelen voor het Zwit serse Organisatie-Comité en de ge meente St. Moritz winst opgeleverd in plaats van verlies, zoals oorspron kelijk verwacht was. Naar het Parijse blad meedeelt bedroegen de entrée's in totaal 400.000 Zwitserse franken, dat is 150.000 meer dan de oorspronkelijke raming. Hiertegenover staat ongeveer 600.000 franken aan uitgaven, maar het ver schil wordt meer dan goed gemaakt c'oor de verkoop van de speciale Olympische zegels en door de natio nale en plaatselijke subsidies. Volgens mededeling van de zijde van de Holland-Amerika-Lijn weigerde de bemanning van de „Nieuw Amster dam" Vrijdagmiddag om drie uur, kort vóór het vertrek, uit te varen, tenzij de directie de verzekering zou geven, dat goederen, die de bemanning ver miste vermoedelijk als gevolg van een onderzoek door de douanerecher che zouden worden vergoed. Na met de vertrouwensmannen van de be manning bijeen te zijn geweest, gaf de directie van de H.A.L. een gete kende verklaring af, die werd aan vaard, zodat het schip ongeveer drie uur later kon uitvaren. EEN EI IN EEN EI De heer H. van Gestel te Gilze (N. Br.) deed onder het eiereninpak- ken een merkwaardige ontdekking, toen uit de korf een „eitje" van twee ens te voorschijn kwam. In het ei bleek nog een ei te zitten. Tussen de twee goed geschapen eier- doppen bevond zich eiwit. In het bin nenste ei zat normaal eigeel en eiwit. Vrijdag 6 Februari kreeg Piet van Veghel, doelverdediger van Eindho ven, die reeds 12 jaar in het eerste elftal speelt, bezoek van iemand uit Sittard die hem zonder omwegen f 1000 bood indien hij zijn medewer king wilde verlenen aan het verlie zen van de beide wedstrijden welke Eindhoven nog tegen de Sittardse Boys moest spelen. Deze antwoordde „dat hij er nog even over zou pieke ren", maar waarschuwde onmiddellijk de secretaris van zijn vereniging. Eindhoven zocht contact met het be stuur van de KNVB en besloten werd te doen alsof Van Veghel het aanbod aannam. Terwijl enkele getuigen meeluister den heeft Van Veghel daarna een be stuurslid van de Sittardse Boys opge beld en hem gezegd dat hij er wel iets voor voelde maar dat hij bang was dat, indien de Sittardse Boys een maal hadden gewonnen, men hem en dc f 1000 wel zouden vergeten. Hij kreeg ten antwoord dat gezorgd zou worden dat iemand op de Zondag van de eerste wedstrijd 's middags om 12 tur in hotel Schimmelpenninck te Eindhoven aanwezig zou zijn om Van Veghel vast een handgeld van f 150 te overhandigen. Hedenmiddag verscheen de man in derdaad op het afgesproken tijdstip en legde twee briefjes van f 50 en twee van f 25 op tafel. Verdacht opgesteld hadden enkele bestuursleden van Eind hoven en een paar rechercheurs deze transactie gevolgd. De omkoper .con heengaan nadat zijn naam was geno teerd en hij zijn persoonsbewijs had afgegeven. Aan het bestuur van de KNVB zal door Eindhoven een uit voerig rapport van deze hele trieste Dinsdag a.s. kunnen de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707, wier naam begint met de letters ScheSi van het plaat selijk postkantoor terugbetaling ontvangen van de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs. Het kantoor is geopend van v.m. 9 tot n.m. 3 uur. Zaterdagmiddag is te Abcoude, waar hij als hoofdbestuurslid van de Ijsbond Hollands Noorderkwartier een voor dracht over het wedstrijdwezen hield, op 46-jarige leeftijd, door een hartaan val overleden de heer J. Werkman, oud-sportredacteur van ons blad. De heer Werkman was een bekende figuur in Noordhollandse sportkringen. Naast voetbal' ging zijn belangstelling uit naar vrijwel alle takken van sport, waarbij de ijssport zijn speciale liefde genoot. Hij was bestuurslid van de IJ.H.N., de. organisator van de bekende dorpentochten, terwijl hij vorig jaar benoemd werd in de landelijke com missie om de' onregelmatigheden van de Friese Elfstedentocht te onderzoeken en over het rijden van de eerstaanko- menden rapport uit te brengen. Tijdens de Duitse bezetting leverde de heer Werkman zijn aandeel in het verzet als lid van de O.D. Toen deze groep door de Duitsers werd opgerold, ontkwam ook hij niet aan de greep van de bezetter. Hij werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf door te bren gen in de Bijz. Strafgevangenis te Sche- veningen (het zgn'. Oranje Hotel). In 1944 ontliep hij een nieuwe arrestatie door onder te duiken. Na de oorlog was de overledene hoofd van de afdeling Voorlichting van het Militair Gezag, waarna hij in de ratig van kapitein als test-officier bij de in- delingsraad voor de in dienst komende militairen optrad. Met de heer Werkman is een ver dienstelijk sportjournalist heengegaan. Wij verliezen in hem een prettig col lega en een goed vriend, die ons blad een warm hart toedroeg. Wij zullen nog vaak met warme sympathie aan hem denken. Jan ruste in vrede. De stakingsgolf heeft thans vrijwel geheel België overspoeld en het aan' tal arbeiders dat er bij betrokken is wordt op niet minder dan 120.000 ge schat. De staking in de kolenmijnen te Luik, Charleroi en in de Borinage is vrijwel algemeen. Hoewel overal sta- kingsposten zijn geplaatst en de rijks wacht in de omgeving van de mijnen patrouilleert, hebben zich tot nu toe geen incidenten voorgedaan. Huis aan huis worden door de politie bij de mijnwerkers vorderingsbriefjes afge geven, doch de mijnwerkers geven hieraan in het algemeen geen gehoor. Ook de Belgische grensarbeiders, die op de textielfabrieken in Nrd.-Frank- rijk werkten, hebben, aangezien nog geen bevredigende oplossing voor hen gevonden is, thans vrijwel algemeen het werk neergelegd. Een gevolg hier van is dat de fabrieken in Nrd-Frank- rijk, waar de Belgen dikwijls sleutel posities innamen, stil liggen of op verminderde capaciteit werken. Zoals bekend komt de devaluatie van de Franse frank voor ongeveer 47.000 Belgische grensarbeiders neer op een salarisverlaging van 45 procent. Een aanpassing aan het loon is de fabrie ken niet mogelijk, daar hierdoor ook de Franse arbeiders op een loonsver hoging aanspraak zouden kunnen ma ken. Inmiddels neemt ook de staking in het gas- en electriciteitsbedrijf steeds scherpere vormen aan. Ver wacht wordt dat Brussel heden zonder electriciteit zal komen. Tijdens het debat over de buiten landse politiek in de Franse nationale vergadering heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, me degedeeld dat te Rome een; confe rentie gehouden zal worden van ver tegenwoordigers van Groot-Brittan nië, Frankrijk, Italië en de Benelux landen ter bespreking van de voor waarden, waarop een douane-Unie tussen deze landen tot stand zou kunnen komen. Bidault verklaarde, dat de hulp van het plan-Marshall van vitaal belang is voor de welvaart van Europa en het handhaven van de vrede. Hij zeide, dat de huidige verdeeldheid van Europa onduldbaar was. „Europa strekt zich uit tot aan de Oeral en is bezield van een christelijke en humanistische geest. Héden ten dage is de traditionele be schaving van Europa slechts vertegen woordigd in de zestien „Marshall-lan den" Bidault stelde de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor een kloof in Europa „welke wij niet als definitief aanvaarden". Verder wees Bidault met nadruk op de nauwe banden tussen Groot-Brit- tsnnië en Frankrijk. 'Wat het plan-Marshall betreft zeide Bidault nog: „Wanneer iemand anders het Franse volk dezelfde hulp zou aanbieden onder dezelfde voorwaarden van onafhankelijkheid, zouden wij de ze aanvaarden". Het Centraal Distributiebureau deelt mede, dat de bonnen voor werkkle ding H-l en L-l tot nader order gel dig zijn voor het kopen van werkkle ding. Op bon H-l kan men kopen: een overall, een werkpak van driJl, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratorium jas of een mouwschort. (Deze artikelen zijn thans ook verkrijgbaar op de oude nog in omloop zijnde werkkledingbonnen A). Op de bon L-l kan men kópen: een werkbroek of werkjasje van ke per, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. (Deze artikelen zijn ook ver krijgbaar op de oude werkkledingbon nen B en C). Voor de goede orde wordt er op ge wezen, dat de nummers 2 tot en met 12 van de bonnen H en L nog niet geldig zijn verklaard. Voorts wordt medegedeeld, dat behalve de oude1 werkkledingbonnen A, B en C en de nieuwe bonnen H en L (gevolgd door een cijfer) ook rantsoenbonnen voor werkkleding in omloop worden ge bracht, n.1. de rantsoenen F e (waarde gelijk aan bon H) en de rantsoenen F d (waarde gelijk aan bon L). De rantsoenbonnen zijn onmiddellijk gel dig. De wedstrijd FulhamEverton, die overgespeeld moest worden, werd Za terdag verdiend door Fulham gewon nen. Fulham komt nu uit in de zesde Cup-ronde, die op 28 Februari gespeeld zal worden en waarin 4 eerste divisie, 3 tweede divisie en 1 derde divisie club spelen. Arsenal gaat nu met 8 punten aan de kop, waardoor zij zo goed als zeker zijn van het kampioenschap. Zij gaven Burnley zo'n lesje in verdedigen dat de keeper Swindin geen enkel werkelijk schot kreeg te houden in deze wed strijd. Geen van de 7 clubs, die met Fulham in de kwart finale voor de Cup uitko men verloor. Blackpool, Derby en Southampton wonnen allen gemakke lijk terwijl Manchester United, Preston North End, - Tottenham en Queenspark angers gelijk speelden. Uitslagen eerste divisie: ArsenalBurnley 30 Blackburn RoversManch. City 10 BlackpoolGrimsby Town 3—1 Cbarlton AthleticPortsmouth 22 ChelseaWolv. Wanderers 11 Derby CountySunderland 51 HuddersfieldAston Villa 0i Manch. UnitedPreson North End 1—1 MiddlesbroughBolton Wanderers 41 Sheffield UnitedStoke City30

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 1