WAM M MMIIKPIIIiKSlr KAAK KUEUWSDflEP VEKLEGI3 Met Hr. Ms. „Vulkaan'' langs Noordhollands kust Dr. Spelberg's VPRO-appèl in Casino .Zij vegen, opdai anderen kunnen varen" Nog steeds geen prijzen akkerbouwproducten Jubileum „Draagt elkanders lasten" Band „Nederland Indië" WAAR 3JN ONZE SCHEPEN? Ondeschild. Texel. Een wichelroedeloper sprak Jalianad orp Gezellige Ruiteravond Meervoudige Kamer te Alkmaar Verkeersovertreding te water Marktbericht Purmerend Uitgeleide gedaan door de bloem van IJmuidense jonkvrouwschap is gister morgen Hr. Ms. „Vulkaan" met haar zes mijnenvegers en de boeieniegger „Goeree" naar de nieuwe basis, Den Helder, vertrokken. Toen onze trein om half negen over de Hembrug bolderde trokken juist twee sleepboten de „Vulkaan" naar de Oranjesluizen. De zes kleine speurhonden der zee hadden reeds bezit genomen van één der sluiskolken, toen het werkschip door de sleper „Winston Churchill" in de grootste kolk getrokken werd. Na het afmeren embarkeerde een uitgebreid pers-équipe, dat zich tot taak gesteld had de bewoners van de Lage Landen van Rodeschool tot Sas van Gent en van Huisduinen tot Kerkrade min of meer uitvoerig kond te doen van de grootscheepse verhuizing van de MUnendienst van IJmuiden naar Nieuwediep. Geassisteerd door de „Winston Chur chill" en de „Stentor" van Wijsmuller trok de „Vulkaan" naar zee, voorafge gaan door haar zeven dochteren en na gewuifd door de dochteren van Am sterdams voorhaven. Nog tussen de pie ren konden de beide sleepboten wor den bedankt, waarna het werkschip koers zette naar het groene vlak, on der het kwistig uitstrooien van een wolk pijpluis. De commandant van de „Vulkaan", de kapitein-luitenant ter zee G. P. Küller, maakte van de gele genheid gebruik om de verzamelde journalisten het een en ander van het schip en over de taak van de mijnen- dienst te vertellen. Nauwelijks was hij uitgesproken, of de loudhailer ver kondigde, dat de koffie stond te wach ten, welk verkwikkend nat een uitste kend tonicum bleek voor de excursie door het schip. ALLES IN VOL BEDRIJF. Wij hadden het genoegen, te worden rondgeleid door de luitenant ter zee der 3e klasse Breedveld, die zich onver moeibaar betoonde in het geven van tekst en uitleg waar deze nodig kon zijn. Wij bezochten de „Vulkaan" reeds eerder schreven er toen ook over en zagen dus weinig nieuws, maar we kwamen toch andermaal onder de in druk van de mogelijkheden die dit ge wezen Victory-schip met haar 1000 jon biedt als moederschip van de Mijnen- dienst. Temeer nog kwamen deze mo gelijkheden tot uiting, omdat nu het schip in vol bedrijf was. Alle werk plaatsen, die al moest er met de ruimte worden gewoekerd tip-top zijn uitgerust,, waren bevolkt met nij vere Jantjes, die schaafden en beitel den, boorden en fraisden dat het een aard had. Of er werk genoeg is voor timmerwerkplaats en smederij, plaat werkerij en lasserij, zuurstoffabriek en ijzergieterij, machinewerkplaats en in strument-makerij en al de andere tech nische afdelingen? Wie bedenkt, dat de mijnenvegersvloot tegenwoordig uit geheel houten schepen bestaat zal er niet aan twijfelen dat de timmerfa briek een goed-beklante zaak is. Het nodige onderhoud en het voorkomende reparatiewerk geeft ook in de andere werkplaatsen handen vol werk. Al de ze werkzaamheden geschieden onder de algemene leiding van de officier MSD der le klasse A. Looyen, die te vens de functie van Hoofd Machineka mer bekleedt. Alleen reeds op de „Vulkaan" woont en werkt een huishouding van 425 man, maar men behoeft niet bang te zijn dat ze elkaar in de talloze gangen en ver blijven in de weg lopen. De zaak ver- ioopt ordelijk en serieus, en men kjin met het grootste gemak een hele mor gen het schip doorkruisen zonder ooit gevaar te lopen, ergens een soort volks oploop tegen te komen. Dat bleek zelfs niet het geval toen het schaftuur was aangebroken. Wist U, dat er op de „Vulkaan" in twee ploegen wordt ge schaft? De kookketels zijn namelijk berekend op Britse menu's voor Britse magen, welke in geen enkel opzicht te vergelijken zijn met de Hollandse equivalenten. Wat dit uiterst belaag-, rijke onderdeel betreft tonen de „Vul- kaan"-se voedselbereiders dag aan dag, dat ze ook met Britse keteltjes voor Hollandse magen kunnen zorgen. De zuijrkool-met-worst uit de pot van Egypte was een voortreffelijk specimen, wat wij ook getuigd zouden hebben wanneer het Locomotief-aperiti V? minder tongstrelend was geweest, en wanneer Marva Carla van de Marvo ons niet op gezette tijden als een ech te marinegastvrouw had verwend. IN DE CATACOMBEN Zo konden wij op krachten blijven tijdens de mateloze trapbestijgingen, die hun climax vonden in het bezoeken van de „tunnel". Dit was voor ons een nieuwtje. Hef betekende een afdalen in de diepste catacomben, in de meest verborgen gewelven van dit wonderlijk vaartuig. Een nauwe verticale buis van veertien meter lengte, met treedj es van dertig centimeter (de tel zijn we ten gevolge van een collegiaal betreden van onze linkerhand kwijtgeraakt....), bracht ons ergens diep in het achter onder, waar de schroefas het scheeps- lichaam verlaat. De veertig centimeter dikke as wentelde log in haar zware lagers, in het hart van een lange hori zontale koker. Wij hebben ons door deze onderzeese mollengang gewor steld, diep beseffend dat ettelijke zware dekken met gewichtige inhoud ons in letterlijke zin boven het hoofd hingen. Aan de andere zijde hesen we ons door een tweede mijnschacht naar boven, om prompt geconfronteerd te worden met de superieure schoonheid van een n- terse Noordzee, glasgroen vol witte schuimkopjes. Tussen ons en de Noor- derkim dartelden de zeven kleine een heden van ons flottielje, ijverig in de weer met hun veegtuig tegen veran kerde, accoustische en magnetische mijnen. Nqg steeds zagen we in het Zuidoosten de contouren van de mach tige hoogovens, terwijl in het Noorden al de duinklomp van Callantsoog op doemde. Het zou echter met het vaartje van zes mijl nog wel enkele uren du ren aleer we Lange Jaap dwars aan stuurboord hadden. We daalden nog maar eens af in de armen-en-benen-winkel" van de machinekamer, waar de 2500 paard triple-expansie-machine haar zestig toeren per minuut draaide met machtige slagen van de enorme krukken en stoere excentrieken.' Vlak daarvoor brandden aan bak en stuurboord de oliepitten onder de belde B. en W.-ketels, vele hon derden liters brandstof per uur verslindend*. Het was een lieve lust eens rond te kijken in deze grote machinehal, die toch eigenlijk niets weg had van de traditionele „vet- put". „Halve kracht", beide opeens de machinekamer-telegraaf, en toen klauterden we maar weer naar het hoofddek, waarover een arctische bries het Westen in woei. „Falgi" en „Lange Jaap" kwamen in zicht, we passeerden de Hondsbosse Zee wering, de boei TX 3, de uiterton van het Schulpegat en draaiden eindelijk het Marsdiep in, in het zog van onze kleine dappere voor hoede. Het was laat geworden. Om kwart vóór vijf viel het anker van de „Vul kaan" ter rede van Texel. De mijnen vegers en de „Goeree" zwenkten over stuurboord en voeren in kiellinie langs cns, als een welkome prooi voor me nige camera-man. Nog eens ronkten ze voorbij en zochten toen stuk voor stuk de haven op. De „RS 24", die ons naar Ce wal bracht, schoof zich brutaal in de rij, tot grote vreugde van onze col lega's die met de bus van tien vóór zes warmer oorden naar zij oprecht meenden gingen opzoeken. Het moe derschip liep nog niet binnen, maar bleef antichambreren op de rede. Mis schien heeft zij thans reeds haar lig plaats opgezocht, vlak bij de Atjeh- loods, waar de „Vulkaan" haar func tie zal blijven vervullen als moeder schip van de kleine vloot, die veegt cudat anderen kunnen varen. Mannen van de Mijnendienst, wel kom in Nieuwediep! „Er zijn in ons land l'/t millioen radiotoestellen en distributie-aanslui tingen aangemeld voor een luistervergunning. Er zijn in Nederland on geveer 2 millioen woningen. Dus U beseft wel, welk een uiterst belang rijke plaats de radio inneemt. Denkt U ook eens in, welk gebruik Göb- bels van de omroep gemaakt heeft ten behoeve van de nazi-leer en welk groot succes de B.B.C. heeft gehad in de oorlogsjaren. Het toont alles de grote betekenis van de radio". Aldus sprak Maandagavond de bekende V.P.R.O.-predikant-directeur, Dr. E. D. Spelberg," tot een stampvolle Casino-zaal. Onlangs schreven wij in deze kolommen iets over de avon den, die omroeporganisaties in diverse plaatsen houden, en met grote belangstelling zijn wij naar de Molengracht gegaan en.... zijn met 400 anderen tevreden huiswaarts gekeerd. Dr. Spelberg is voor de Inicrofoon een prettig spreker. Maar ook staande op het toneel tegenover zijn gehoor weet hij de aandacht gevangen te hou den. Steunend op een grote mensen- tennis en de gave bezittend woord en gebaar af te stemmen op de mentali teit van zijn auditorium, bracht hij on middellijk een aangenaam contact tot stand tussen de twee zijden van het voetlicht. Sprekend over de nationale omroep, zei hij, dat de VPRO daarvan om allerlei redenen al 25 jaar voor stander was, er voor heeft gevochten, maar dat men de verwezenlijking van dat ideaal nooit zou bereiken. De om roep is een speelbal der partij-politiek geworden en de op handen zijnde omroepwet zal daaraan niets verande ren, integendeel, zij zal deze toestand wettelijk gaan vastleggen. DS. ENKLAAR Dr. Nicolette Bruining, die «door ziekte verhinderd was, werd vervan gen door een bekende ex-stadgenoot, ds. H. A. Enklaar, thans medewerker van de VPRO. Hij betoogde de nood zakelijkheid van een vrijzinnig-protes tantse radio-omroep en dat zijn propa- ganda-speech volkomen op haar plaats vas, bewees wel het feit, dat ds. de Hoest na afloop bijna 200 nieu re le den aan dr. Spelberg kon opgeven. Nadat de omroeper Robbert Box 'n gezellig praatje had gehouden en een „stunt" had uitgehaald met een band opname, die de zaal oorspronkelijk voor een gewoon gesprek had gehou den tot de aap uit de mouw kwam en het succes verzekerde, werd de VPRO- film vertoond. DE VPRO-FILM Deze film is geproduceerd in Piet Einde December deelde de minister vaq Landbouw mede, dat de prijzen van de akkerbouwproducten uiterlijk 1 Februari zouden worden gepubli ceerd.» Het wachten was op de vast stelling van de kostprijsberekeningen door het Landbouw Economisch Insti tuut. Ofschoon Februari reeds zijn tweede week is ingetreden, bleef pu blicatie der prijzen nog steeds achter wege, ofschoon het L.E.I.-rapport ge reed schijnt te zijn. Vermoedelijk houdt de niet-vaststelling der prijzen verband met een nieuw adres van de Stichting voor de Landbouw aan de regering met het verzoek, om, waar het algemeen loon- en prijspeil voor 1948 nog onvoldoende is gestabiliseerd, niet tot vaststelling der akkerbouw producten over te gaan, zolang ten aanzien van enkele belangrijke kos tenfactoren nog onzekerheid bestaat. Intussen zijn de landbouwers niet in staat hun bouwplannen definitief op te stellen. Waar de prijzen waarschijn lijk voorlopig niet bekend zullen wor den. raadt de redacteur van het Hol lands Landbouwblad de akkerbouwers aan meer in de richting te gaan van extensieve gewassen, welke zich lenen voor mechanische bewerking. Februari 17 000 kj? BROEK OP LANGENDIJK, 32 000 kg Rode kool 12—12,60 Gele kool 6—6,30; 16,000 kg Witte kool 17,80 —19,30; 125,000 kg afwijkende »>ele kool 3.60; 1600 kg. Witlof 16,40—17; 4000 kg Bie ten 6—6,60; 6000 kg Peen II 8,70—10,30 en m 10,30—11,30; 10.000 kg Uien 15,«0-31,90. Maree's Dolfijn-Studio. De muziek van Rudolf Karsemeyer, op zichzelf heel geslaagd, correspondeert niet steeds nauwkeurig met het beeld. Hetgeen jammer is, want slechts weinig arbeid méér, zou het geheel ten goede zijn gekomen. Piet Maree's camerawerk is 1- nap, in aanmerking genomen degro te variatie in de opgenomen onder werpen. Het gesproken woord bij deze film onontbeerlijk als het is bij dit on derwerp was van dr. Spelberg. Wij zouden met deze mededelingen kun nen volstaan, ware het niet, dat deze tekst niet op de filmband stond, maar door dr. Spelberg tijdens de vertoning werd gesproken. De spreker wist zijn woorden zó met het beeld te doen samenvallen, dat hij het volle effect uit de combinatie beeld-woord wist te halen. En daar bij de zaal geen ogenblik een gedwon gen geheel biedend. Voorwaar een prestatie, die er wezen mag. Toch nog een enkel woord over de film zelf. Hoe geslaagd ook, als be drijfsfilm kon ook dit product ons niet geheel bevredigen. Ze geeft te weinig beelden uit de studio, en teveel rond de studio; Anderzijds was de ver werking van een aantal 10-jaar oude filmstroken heel goed en leed niet aan het vaak voorkomende euvel van een storende overgang. VERHEUGENDE SAMENWERKING De muzikale medewerking was van een gemengd koor o.l.v. de heer A. Eelman. Gemengd in dubbel opzicht: dames en heren en leden van diverse koren uit Den Helder. Het koor zong goed; zó goed, dat de technicus vlug een microfoon plaatste en een plaatje opnam. Daardoor hoorde men latei? op de avond nogmaals het koor in „De dag door Uwe gunst ontvangen". Dr. Spelberg sprak het slotwoord, nadat vele vlaggen ten tonele waren gebracht. Deze vlaggenparade had een iets groter effect kunnen hebben als zij beter voorbereid ware geweest. Desondanks een geslaagde avond, die èn het Helderse werk-comité èn de VPRO evenzeer' tot tevredenheid zal hebben gestemd als de aanwezigen. Vorige week werd onder grote be langstelling het 50-jarig bestaan her dacht van de vereniging „Draagt el kanders lasten". De vereniging werd opgericht 11 Febr. 1898. Van de 11 be stuursleden van 1898 zijn er nog twee in leven n.1. Louwe Korf en Steven Korf. Voorziter der vereniging in 1898 Was wijlen J. H. Brands, secretaris wijlen I. K. Koffeman, penningmeester wijlen M. Woord. De vereniging telde toen als begin 70 leden. Thans zijn er 538 leden. Het hoogste aantal was 620 leden. De arbeid der vereniging omvat vier verschillende fondsen n.1. 1 zie kenfonds (opgericht 1898), 2 hospitaal fonds (opgericht 1904), 3 begrafenis fonds (opgericht 1908), 4 pensioen fonds (opgericht 1910). Aan contanten bezit thans de vereniging f 72.000. Het vorige jaar kregen 116 ouden van da gen de rente van 't kapitaal zijnde f 2900 uitgekeerd. Het doel is om de uitke ringsmarge voor het begrafenisfonds zijnde f 50 te verhogen. Namens het gemeentebestuur sprak de loco-burge meester, de heer K. Koffeman. Deze zeer belangrijke vergadering werd door ongeveer 300 leden bezocht CONTACT-AVOND IN DE ROSKAM Voor een goed gevulde zaal gaf de le luitenant van het K.N.I.L. W. A. G. Kleimeer een korte uiteenzetting over de situatie in Indië en over de omstandigheden waaronder de Hol landse soldaat zijn plicht vervult. In zijn tienjarige tropen-ervaring heeft deze nog jonge Officier groot vertrou wen gekregen in de moed en volhar ding van de Nederlandse militair, die in de moeilijke periode direct na de oorlog, ondanks een onvoldoende opleiding toch z'n taak uitstekend vervulde. Eén van de meest onprettige dingen is het eentonige leven op de buitenposten, ver verwijderd van elk contact met de „beschaafde wereld", maar met voortdurende waakzaam heid voor de mogelijke onverwachte aanvallen van één der 23 legers waar mee spr. reeds had kennis gemaakt. De ontspanning voor al deze jongens vormt op zichzelf al een heel groot probleem. De verschillende onderde len van een divisie liggen gemiddeld vijftig km. uiteen, verder moet men rekening houden met het feit, dat event. voorstellingen alleen 's avonds gegeven kunnen worden, daar er over dag gepatrouilleerd wordt ter bescher ming en beveiliging van de inheemse bevolking. Maar, en hier legde spr. de nadruk op, ook u kunt zeer veel voor 'deze jongens doen, door eenvou dig uw lectuur niet uit gemakzucht in de kachel te deponeren, maar ter hand te stellen aan mensen die voor de verzending naar Indonesië zorg dragen. U doet er de militairen een buitengewoon groot plezier mee, een Hollands tijdschrift gaat door tiental len handen en wordt door tweemaal zoveel ogen gelezen. Wat de toestand betreft op politiek terrein, daarvan weet de soldaat over het algemeen niet veel. het interes seert hem niet of Sjahrir dan wel Soe- dirman aan het hoofd der Republiek staat. Voor hem spreekt alleen hetgeen' hij ziet en dat is maar al te vaak vol komen willekeur en onzinnig gewpld. Aan de hand van een zestal films schetste luitenant Kleimeer het een voudige leven van de Javaanse platte lander en door middel van de band van celluloid maakten de aanwezigen kennis met de fantastische schoonheid van dit uitgestrekte eilandenrijk. Tegen half elf eindigde deze inte ressante en leerzame causerie en kreeg de spreker een welverdiend applaus uit dank voor zijn vlotte en geestige rede. Na de pauze die hierop volgde, wer den nog enige aardige schetsjes opge voerd en zongen de Carola's enkele populaire liedjes. De Jeugdband onder leiding van de heer IJ Blokker var- leende zin, door allen zeer gewaar deerde, medewerking. De organisator van deze avond, d^ „Band NederlandIndië", heeft haar doel bereikt. Het was een gezellige contactavohd en met medewerking van de Roskam-directie die haar projectie apparaat beschikbaar stelde, konden nu de films wel vertoond worden, in tegenstelling met de vorige bijeen komst. Om tegemoet te komen in de kos ten, welke aan het werk der vereni ging verbonden zijn. werd een verlo ting gehouden waarbij verschillende zeer mooie cadeaux van eigenaar ver wisselden. 17 San- Laatste positie Neerlandse schepen (passagiers- en vracht) Dinsdag Februari: Aa8teker.k' R'hT'i6 Febr' 16 Febr. v. Port Said; Aardijk 16 Febr. v R'dam n. New York; Alderamin, A ntwerpen-Perzische Golf. P»ss Febr. Perim; Aldabi, 16 Febr. v. tos n. Montevideo; Aldebaran, R dam- Ealtimore, pass. 16 Febr. Scillie, hena, 17 Februari v. Buenos Aires R'dam; Alphard, Fortaleza-Antwerpen 17 Febr. te Teneriffe verw.; Amstel- dijk, 17 Febr. v. New Orleans te rw- pus Christi; Annenkerk, 16 Febr Bombay n. Cochin; Averdijk, 14 Feb v. Panama City te Galveston; Balam- pa, R'dam-Java, 16 Febr» te Colombo, Berlage, 16 Febr. v. Soerabaya te Fangkal Pinang; Boissevain, 16 Febr. v. Rio de Janeiro n. Kaapstad; Congo- stroom, 17 Febr. v. West Afrika A'dam; Delft, 16 Febr. v. Cristobal Curacao; Eemdijk, Havanna-Rooterdam. verw. 20 Febr. 6 u. Scillie gepass. en w. 21 Febr. a. d. Hoek van Holland verw.; Laurenskerk, 16 Febr. v. eiland Pianosa n. Genua m. slbt. hulp; Leer dam, 17 Febr. v. New York te R'dam; Lutterkerk, 15 Februari van Sydney Suez; Mariekerk, 13 Febr. v. Sydney r. Aden; Modjokerto, R'dam-Java, pass. 16 Febr. Kaap del Armi, A drecht, 27 Febr. v. d. visgronden b. „Willem Barendsz", te Kaapstad verw.; Nieuw-Holland, A'dam-Java, 16 Febr. v. Aden; Nigerstroom, 16 Febr. v. San tome n. Portgentil; Noordam, 16 Febr. v. R'dam te New York; Ophir, 16 Febr. v. Soerabaya n. Makassar; Poelau Laut, 16 Febr. v. Batavia n. Bangkok; Sibajak, R'dam-Java, pass. 16 Febr. 1R u. Finisterre; Stad Vlaardingen, Febr. v. Newport News n. R'dam A'dam; Stanvacbenakat, 17 Febr. New Orleans te Singapore om te dok ken; Streefkerk, 15 Febr. v. Madras n. Rangoon; Tiba, Montevideo-R'dam, pass. 16 Febr. Fernando Noronha: Va lerius, 16 Febr. v. Shanghai n. Yoko hema; Westerdam, 16 Febr. v. New York te R'dam; Westland, A'dam- Buenos Aires, 16 Febr. te Rio de Ja- reiro; Winterswijk, 16 Febr. v. R'dam te Spezia; Zeeman, Java-R'dam, pass 15 Febr. 17 u. Suez. J.G.-AVOND. De J.G. te Oudeschild heeft weer eens wat van zich laten horen door Za terdagavond de aanwezigen in 't Eigen Gebouw enige uren bezig te houden Nadat voorzitter' B. v. d. Meer het welkomstwoord had gesproken en had medegedeeld, dat de J.G. thans in het bezit van 'n nieuwe vlag was. was 't de beurt aan de leden van de J.G. Vóór de pauze werden er liedjes gezongen en toneelstukjes ten gehore gebracht, ter wijl er na de pauze, nadat er enige liedjes waren gezongen, een lekenspel werd opgevoerd, genaamd „Waaruit mensen leven" van Tolstoi. Tot slot sprak de heer Termaat een woord van dank tot de aanwezigen en richtte te vens een oproep tot de jongeren om de jeugddienst van Zondag bij te wonen, Alles bij elkander genomen was het een geslaagde avond. De opbrengst'was be stemd voor tegemoetkoming in de kos ten van hen die het Pinkstercongres van de J.G. zullen bijwonen. Met grote belangstelling volgen we steeds de leerzame avonden welke door de R.K. Ontwikkelingsclub te Den Burg georganiseerd worden. De interessante lezing welke door Pater Witte over zijn bevindingen in Afrika onlangs werd gehouden ligt ons dan ook nog vers in het geheugen. Donderdagavond vond een lezing met demonstratie plaats door de bekende wichelroedeloper de heer Hout uit Alkmaar. De heer Hout kon zich verheugen in een groot aantal belangstellenden, die in hotel de Zwaan zijn uiteenzettingen met de grootste interesse volgden. De heer Hout begon zijn lezing met te vertellen hoe hij tijdens de vorige mobilisatie 19141918 als reserve-offi cier gelegerd was bij de artillerie in Oldenbroek alwaar hij in contact kwam met een Belgisch geinterneerd militair. Deze Belg nu ontpopte zich als wichel roedeloper en toen de heer Hout op een goede dag ook eens probeerde of hij deze kunst verstond, bleek ook hij inderdaad begaafd te zijn. Meen niet, waarde lezer, dat wichel- roedelopen iets te maken heeft met „zwarte kunst" of toekomst voorspellen! Nog maar al te dikwijls wordt dit op één lijn gesteld of wordt hierover ge ringschattend gelachen. Zij die deze lezing meemaakten kregen een zuivere natuurkundige uiteenzetting te horen. Het wichelroedelopen is niet van de laatste tijd, want men heeft een reliefteken gevonden van 147 na Chr., waarop de keizer Yu was afgebeeld met een wichelroede. Ook van latere data zijn miniaturen en munten be waard gebleven, waarop afbeeldin gen van wichelroedelopers. De wichelroede is een éénjarige twijg, die van verschillende bomen of van metaal kan z(jn en ongeveer een V vorm bezit. Door middel van deze wichelroede kan men dan bron nen, metaal of stenen fundamenten aanwijzen, hetgeen dan ook door de heer Hout duidelijk werd gedemon streerd. Het zou ons te ver voeren deze in teressante lezing geheel te gaan be schrijven. Men zou de heer Hout per soonlijk moeten horen. Over de aarde lopen magnetische banen, ulo wanneer men hierin komt, nadelig voor de gewondheid kunnen zjjn. Wanneer de wichelroedeloper deze banen aanwijst en men zorgt hieruit te blijven, kan men dikwijls van zijn kwaal genezen worden. Ook dit toonde de heer Hout aan uit brieven van „ex-patiënten" en met gefundeerde bewijzen. Toen de heer Hout om 11 uur zjjn causerie besloot, kon het ons spijten, dat hij niet nog langer kon doorgaan met vertellen. Het was een interessante leerzame avond, waarop de R.K. Ontwikkelings club met voldoening kan Herugzien. WAAR IS DE KLOK VAN DE NED. HERV. KERK TE DE BURG? Menigeen zal zich na de oorlog heb ben afgevraagd waar toch de klok van de Ned. Herv. kerk te Den Burg is gebleven. Dezer dagen vernamen wij echter dat deze klok zich bevindt bij de Ijzer gieterij en machinefabriek Js. Zimmer en Zn. te Amsterdam, waar hij op last van het Rijksbureau voor de Monu mentenzorg wordt gerestaureerd. De klok is reeds uitgeboord, doch het las sen heeft nog niet kunnen plaats vin den omdat de levering van de daar voor benodigde bronzen electroden ernstig stagneert en omdat voor deze grote klok een grote lasketel moet worden gemaakt, waarvoor nog geen voldoende plaatijzer ter beschikking gesteld is. Het zal toch weer prettig zijn als we Zondags de klok over Den Burg ho ren beieren. BOUWVERGUNNINGEN VERLEEND. Door B. en W. werd aan C. Kuip te De Koog vergunning verleend voor het verbouwen van een schuur tot woon gelegenheid. Aan A. J. Keyser werd vergunning verleend tot herbouw van de boerderij „Axel" aan de Vuurtorenweg te De Cocksdorp. Aan R. W. Stoepker „Hoeve Vrucht baaroord" werd vergunning verleend tot herbouw van een woning, graan schuur en een machineloods. Aan de heer v. d. Beek („Labora") werd vergunning verleend tot her bouw van een landbouwschuur. Een en ander is echter behoudens goedkeuring van de Wederopbouw. GEORGANISEERD OVERLEG De heer S. de Waard werd voor het jaar 1948 aangewezen als vertegen woordiger van B. en W. in het georga niseerd overleg. ONDERWIJSMUTATIE. De heer A. J. Zaal te Amsterdam werd tot tijdelijk onderwijzer te De Cocksdorp benoemd, met ingang van een nader door B. en W. vast te stel len datum. In de zaal van het café „Prins H drik" van de heer C. A. Rol Werd terdag de Ruiteravond van de L n Ver. Hollands Noorden gehouden ki de opening kon de voorzitter S. d Hart behalve de leden en donateur ook welkom heten de afgevaardigd.' van enkele zusterverenigingen, ben"1 vens de ouders en verdere belangstel lenden. Hierop werd een lied gezone. met medewerking van 't dansorkest n? het federatielied „Eendracht maakt macht Door een paar leden Werd vervolgens een samenspraak tussen Arie en Kees opgevoerd. Daarna werd door een aantal dames en heren-leden van „Hollands Noor" den" onder regie van de heer H. w Kaptein ten tonele gebracht het to! neelstuk in drie bedrijven getiteld" „Ruiteraanzoek". Daar reeds meerdere malen over de inhoud van dit toneelspel in dit blad is geschreven, zullen we er ons toe be- perken te zeggen, dat het een goed stuk propaganda was voor de zo bij uitstek mooie ruitersport en de medewetken. den aan de opvoering van dit hebben een pluim verdiend, die zij dan ook kregen in de vorm van een dank- baar applaus. De steunbonactie wasinl middels ter hand genomen en vele ge. lukkigen gingen met een tastbaar be" v/ijs van winst naar huis. Voordat het officiële deel gesloten werd werd na mens „Hollands Noorden" aan haar ijverige instructeur Jac. Schoorl, verge zeld van 'n speechje van de voorzit- ter, een moderne rijzweep aangeboden en aan mevr. Schoorl een bouquet se ringen. Aan de heer Kaptein werdén eveneens bloemen overhandigd, bene vens een andere surprise. Wederkerig beantwoordden de heren de voorzitter die daarna het eerste gedeelte van de avond sloot, met een opwekking aan de jongeren om lid te worden van de rijvereniging. Daarna werd de zaal ruim gemaakt en heeft men nog een paar uurtjes ge zellig kunnen dansen. JVC-NIEUWS. Het is voor JVC een slechte dag ge- weest, alleen het tweede elftal heeft gewonnen van Helder 4. J. speelde eerst tegen de wind in. Met de rust leidde Helder 4 met 10. Na de „thee" had J. het windvoordeel en wist de achterstand om te zetten in een 2—1 voorsprong. De nieuwe rechtsbuiten maakte een aardig doelpunt en heeft goed voldaan. C. Gouwenberg heeft zijn doel pri ma verdedigd. JVC verloor met 30 van Watervo gels en JVC 1 moest in St. Georgehaar meerdere erkennen en verloor in een slecht gespeelde wedstrijd met 21. De dames deden het niet veel beter. JHC 1 en 2 verloren beide met 3—1 en 2—1, de adspirantj^s speelden gelijk. Voor de volgende Zondag staat het volgende op het programma: JVC 1— West Friezen 1 2 uur, JVC 2—Geel Zwart 2 2 uur en JVC aHelder b Ou. DAT IS EEN FELICITATIE WAARD. De heer S. L. de Hart, thans direc teur van de Coöp. Aankoop- en Ver koopvereniging G. A. „Het Noorden" is uit 'n 40-tal sollicitanten benoemd tot directeur van de Coöp. in de Noord- Oostpolder, welke benoeming geacht wordt met 1 Maart a.s. in te gaan. Al leen al de benoeming uit 40 geselec teerde sollicitanten is een bewijs voor de benoemde, dat men bij het Cen traal Bureau enz. vertrouwen in zijn persoon stelt. En wat het aanvaarden van die nieuwe taak betreft, het kan niet anders of een ieder zou er reeds mee ingenomen zijn werkzaam te worden gesteld in een nieuwe om geving, met een nieuw bedrijf, uitge rust met de nieuwe werktuigen enz. Het is voor de heer de Hart een eer volle promotie en een gelukwens waard. Voor de Meervoudige Kamer te Alk maar, onder presidium van mr. Reg- teren v. Altena stond gistermiddag te recht de schipper Teunis den B. uit Zeist. Verdachte voer op 14 December 1946 met z'n motorschuit „Fourage VI" met volle kracht in het Noordhollands Kanaal richting Den Helder. Ter hoog te van de Burgervlotbrug passeerde hij „De Tuinbouw", die een sleep trok. De sleep was behoorlijk geladen, doch had nog minstens 30 i 35 boord boven de waterspiegel. Niettemin maakte de „Fourage VI" zoveel golf slag dat „de Tuinbouw" water schepte en vrijwel ogenblikkelijk zonk. De schipper van de Fourage VI gaf toe, dat hij met grote snelheid had geva ren en dat de golfslag, die zijn schuit veroorzaakte, aanmerkelijk was. Daar de Tuinbouw niet dieper lag dan g«" borloofd was en den B. niet de nodi ge voorzichtigheid had betracht, eiste mr. Meischke, de Officier van Justitie, f 40 of 21 dagen. Uitspraak over 14 dagen. 27 PURMEREND, 17 Februari. Aangevoerd 437 runderen, w.o. vette koeien, 360 nuchtere kalveren, voorts 5 schapen en 30 vette varkens, alles voor de levering. 122 magere en kalfkoeien 500—657 stug, 231 gelde koei en 290525 matig, 30 kalfpinken 325-— 410 kalm, 35 nuchtere kalveren 6070 vlug, 20 graskalveren 150 *1 vrij goed, 75 bokken en geiten 10-8° stug, 322 biggen 4077 matig, 68 paar den 250—700 stug, 3100 oude kippen e» hanen rode en witte 3.15—3.75 per 200 blauwe 3.503.80 per kg, 380 jong* hanen 3.50—3.80 per kg, 250 jonge hen nen 610 per stuk. 450 eenden 4—6.50 per stuk, 300 konijnen 3—18 per stuk, 36 ganzen 13—15 per stuk.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2