To urnooihode „Harmonie" komt met „De Geisha" Stad m Omgumtg Gevallenen uit het Werfpersoneel herdacht De Pampus Piraat r Dr. Tariakower fvAN BOEK Onthulling gedenksteen Predikbeurten Binnenkort 55-jarig bestaan De Vischbuiirt vierde feest in Casino Speeltuin-Olympiade PAMPUS PIRAAT en WATERDEMON .y Maar. Uit het politierapport VL J E o k s e n Successen in Leeuwarden Geslaagd De weiden bloeien Wieringen. Negen zuiveldirecteuren gaven "te hoge lonen Den Oever. Visserij Weekoverzicht Urker visserij Een nieuw jongensboek van Tjeerd Adema TOT BOEK Anna Paulowna. Burgerlijke Stand Marktberichten Op de Rijkswerf werd gistermorgen even de klok vijf jaren teruggezet. Het viel niet moeilijk om zich die fatale VrUdag voor de geest te halen, toen uit een blauwe hemel bommen vielen die dood en verderf zaaiden, en die het leven eisten van een groot aantal werfmensen. Het was een kortstondig, maar vreselijk inferno, waarna vreemd een stilte viel. Een zelfde stilte viel gistermorgen, bij de onthulling van het gedenkteken op de Rijkswerf, op eenzelfde stralende winterdag. Om kwart over elf loeide de sirene, ter beëindiging van de werktijd, waarna het gehele r personeel samenstroomde op het plein achter de hoofdpoort om de ont- hulUngzplechtlgheid bij te wonen. Vele nabestaanden van de 77 gevalle nen, wier namen in de gedenksteen staan gebeiteld, stonden reeds op gesteld tegenover de beide vlaggen die nog de steen aan het oog ont trokken. Nadat de leden van het voorberei dend comité en de genodigden, o.w. schout bij nacht J. J.C. C. Bennik, vertegenwoordiger van de Minister van Marine, kapitein ter zee I. W. Reynierse en burgemeester G. Rit meester, hun plaatsen hadden ingeno men, begaf de directeur der Rijkswerf de hoofdofficier MSD der le klasse S. G. Barendregt, zich naar de microfoon om als voorzitter van het comité een enkel woord te spreken. Hij vertelde iets over de totstandko ming van dit monument, dat geheel op initiatief van het werfpersoneel kon worden opgericht. De Minister van Marine had in een zeer waarde rend schrijven te kennen gegeven, dat hij er veel prijs op zou stellen dat 't monument op het terrein der Rijks werf Werd aangebracht. 77 NAMEN. „Op deze steen staan gebeiteld", al dus de kolonel, „de namen van 77 ge vallenen. Wij zouden hen in drie groe- pen kunnen verdelen. In de eerste plaats degenen die vielen bij bombar dementen op stad en werf; in de twee- da plaats zij die omkwamen in Duits land en in de derde plaats de geval lenen uit de illegaliteit. De eerste groep is de grootste. Vóór de oorlog was er de drie-eenheid, Marine-Rijks- werf-gemeente Den Helder. Na de ca pitulatie in 1940 bleef de twee-eenheid gemeente-werf over, en deze heeft in de oorlogsjaren de tol moeten betalen voor het feit, dat Den Helder marine basis was. Zij die op de werf achter bleven, arbeidden voor hun gezinnen en voor hét behoud van de werf. Wij gedenken thans degenen, die daarbij hun leven hebben moeten geven. Wij gedenken hen, die de dag der vrijheid hebben verbeid, die voor onze vrijheid hebben gestreden, maar die de dag der bevrijding niet mochten beleven". Spr. bedankte het comité dat de op-1 richting had voorbereid, de bouwkun dige dienst der Rijkswerf die het ge denkteken had ontworpen en alle an-1 deren die hun medewerking hadden verleend, waarna hij tot besluit zich richtte tot de nabestaanden. „Uw eerste smart is overgegaan in stille be rusting en deze in lieve herinnering Het werfpersoneel, dat altijd veel voor I Zondag 22 Februari 1948. DEN HELDER: Ned. Herv. gem., Nieuwe Kerk, Weststraat, 10.30 uur doopdienst, ds. W. J. de Hoest; Palm straat, 10 uur doopdienst, ds. J. Borg- hardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 10 uur ds. P. vd Werff, van Zwartsluis, 17 uur.ds. M. Hamming; Rehobothkerk, 10 uur ds. M. Hamming, 17 uur ds. P. vd Werff. Geref. kerk, art. 31, Nieuwe kerk. Weststraat, 8.45 uur en 17 uur ds-. F. Tollenaar. Chr. geref. kerk Steengracht, 10 uur en 17 uur ds. J. Rebel. Geref. gemeente, Janzen- dwarsstraat 8, 10 uur en 16 uur lees dienst; Donderdag 19.30 uur leesdienst. Lutherse kerk. Wezenstraat, 10.30 uur de heer G. C. Dun, uit Alkmaar. Doopsgezinde gemeente, geen dienst. Baptisten-gemeente. 10.15 uur zang- dienst, 10.30 uur de heer Van Leeu wen, 12 uur Zondagsschool, 19.45 uur zangdienst, 20 uur de heer Van Leeu wen; Maandag 20 uur züsterhulp, Ca- liforniëstraat 8; Vrijdag 20 uur Bijbel bespreking en bidstond Hugo de Grootstraat 23. Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Weststraat 59, 17 uur vergade ring. Oud-katholieke kerk, 10 uur Heilige Dienst, pastoor- Verheij; 19.30 uur Lijdensoverdenkingen. pastoor Verheij. Evangelisatie Vijzelstraat. 10 uur en 19.30 uur samenkomst, 12 uur en 14.30 uur Zondagsschool;) Woensdag 20 uur Bijbelkring; Donder dag 19.30 uur vrouwenkrans; Zaterdag 20 uur bidstond. Leger des Heils, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst, 20 uur verlos singssamenkomst; Maandag 14 uur vrouwenkrans; Dinsdag 19.30 uur Bij- Met het duo Boot en d. Sande aan het roer en een kle'ge kabel in de vlaggemast zeilde de buurt vereniging „Visbuurt" Woensdag avond de eentonige haven van da gelijkse zorgen en moeilijkheden uit, om enige uren genoeglijk rond te dobberen op de lichte baren van muziek, zang en gezelligheid. De voorzitter der vereniging, de heer P. Jongejan, heette allen van harte welkom en wenste de aanwezigen een prettige avond toe. Met het duo Boot en v. d. Sande en hun medewerkers, had het bestuur een goede keuze ge daan. In het aardige en vlotte program ma legden deze amateur-artisten goede toneel-capaciteiten aan de dag. In de schets „Eens komt het geluk" was Steef Boersema goed in vorm als de verlegen vrijgezel met als tegenspeelster mej. A. v. d. Belt die reeds over de planken koorts heen is en een beheerst spel te zien gaf. De eveneens -goed gespeelde komische affaire „Afgekeurd", toonde ons twee dienstplichtigen, Boot en Boersema, die beide ter keuring togen. De dokter B. Wieringa had hierbij de leeft] niet vergeten. Telkens, wanneer gij dit gedenkteken wilt komen bezoe ken, zuil; gij hier welkom zijn". Kolo nel Barendregt nodigde daarop zijn dochter uit, om de steen te onthullen. In de minuut van diepe stilte die volgde zal erveel zijn omgegaan in de harten van de velen, die schijn- elkaar .overheeft, isde gevallenen j belbespreking;' Donderdag 20 uur hei ligingssamenkomst, onder leiding van majoor Hordijk. De Speeltuinvereniging Den Helder organiseert morgen- (Zaterdag) middag voor alle kinderen van 6 tot 14 jaar, baar onbewogen staarden naar de ge- waarvan de ouders lid zijn van één der drie afdelihgen, in alle drie de tuinen een voorproefmiddag voor de Olym piade. Zij, die deze proeven met goed gevolg afleggen, kunnen zich laten in schrijven voor het grote Olympiade- feest. De voorproeven, die zullen be ginnen om twee uur, bestaan uit wan delen, hoogspringen en vèrspringen. De jongens en meisjes kuntien erop le Gravenhorster zandsteen met de vier lange rijen namen. Voor ieder der nabestaanden zal één naam de aandacht gevangen hebben gehouden, één naam temidden van 76 andere. Herinneringen zullen opgekomen zijn, heel levend misschien. Er zullen er geweest zijn. die de steen niet meer zagen, maar we) een geliefd gezicht. Die even later de schone koorzang rekenen, dat ze een fijne middag tege- lang niet gemakkeftke taak voortdu rend een ernstig gezicht te zetten, het geen hem echter toch aardig gelukte. Mej. Diny de Booy trad op als chan- sonnière en bracht enige zeer gewaar deerde liedjes ten gehore. Een bijzon der goed gezongen en aardige „song" was „Vanavond om kwart over zes ben ik vry". Het optreden van het duo Boot en v. d. Sande was deze avond een succes. Met piano-begeleiding van Boot bracht v. d. Sande enige populaire liedjes, zoals „Poes-poes" en „Nieuwe- diep, ji) gaat nooit verloren", die voor al op deze bijeenkomst veel bijval ver kregen. Bijzondere waardering ver diende het lied „Eerste liefde", waar van de tekst ftoor de zanger zelf was gemaakt en waarin hij op zijn eigen prettige wijze vertelde van een meisje dat men nooit vergeet. Maar hoewel dit vergeten moeilijk kan zijn, niet minder moeilijk is het voor een oude vrijgezel om de baby van z'n vriend te „bewon deren". Van zo'n bezoek verhaalde de declamator A. Sieders, die zich uitste kend door deze situatie heen sloeg. De „Grabeka's" toonden de aanwezigen enige gewaagde nummers acrobatiek die met een hartelijk applaus werden beloond. De muzikale noot in het reper toire werd gebracht door de bekende pianist-accordeonist, de heer N. Vis eer. Op de Casino-vleugel begeleidde hij reeds vele zangers van allerlei plui mage. Ditmaal verborg hij zich niet achter het glimmend zwart van de piano maar verscheen hij voor net voetlicht om enkele accordeonsoli ten beste te geven, waarbij hij in '.yn tweede optreden krachtig werd bijge staan door het meezingende publiek. Na de verloting werd de dansvloer ontruimd en begaven de danslustigen zich op de gladde baan. De dansmuziek werd verzorgd door „The Musical Ramblers" onder leiding van J. Kwak. niet hoorden, maar wel een verre, haast vergeten stem. Dat maakte deze plechtigheid op het ijskoude plein voor de Westmuur van het waslokaal van een diepe betekenis. Tweeduizend mensen herdachten samen een kleine groep, die heenging, jaren geleden al weer. „BEATI MORTUr Het mannenkoor onder leiding van de heer G. Ploeg, samengesteld uit 't personeel van de werf, zong Mendels sohn's „Beati Mortui". Breed golfden deze gewijde klanken over het werf- terrein, weerkaatst door de zware mü- ren der oude magazijnen. Toen trad schout bij nacht Bennik naar voren om een prachtige krans van witte en paarse seringen te leggen namens de Minister van MaHne. De commandant der Marine te Willems oord, kapitein ter zee I. W. Reynierse, legde een tweede krans, met enkele woorden namens de officieren en het overig personeel van het commande- ment de nagedachtenis der gevallenen erend. Burgemeester Ritmeester legde een krans van rode tulpen en witte aronskelken,/waarna ook kolonel Ba rendregt een krans op de grillig ge vormde flagestones legde. Ook enkele nabestaanden brachten bloemen aan de voet van de gedenksteen, waarna het koor nog zong „Ecce quomodo moritur" van J. Handl. Zich richtend tot schout bij nacht Bennik, droeg kolonel Barendregt ten slotte de gedenksteen aan de Minister van Marine over. „Het personeel van de Rijkswerf zal er een eeri in stellen dit gedenkteken tot in lengte van da gen te onderhouden", aldus besloot de directeur de plechtigheid. moet gaan, vooral wanneer het weer een beetje meewerkt. Iedereen zal na tuurlijk zijn beste beentje voorzetten om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Houdt de eer van je eigen speeltuin hoog! Wie zou veronderstellen, dat de zang-, orkest- en operettevereni ging „Harmonie" is ingeslapen ver gist zich. Hjj zou beter kunnen zeg gen dat deze verenigiing met zulke grote moeilijkheden moet worste len, dat zij onmogelijk meer dan één uitvoering per jaar kan geven. Deze moeilijkheden zijn van drie erlei aard, evenals dat bij zovele andere culturele verenigingen het geval Is. Voor een operettevereniging speelt het kostenprobleem echter meer nog dan bij andere organisaties een grote rol. Wil men met een aardige operette enigszins behoorlijk voor de dag ko men, dan moet de costumering toch iri ieder geval verzorgd zijn. „Harmonie' stelt zich op het standpunt, dat men beter één goed-verzorgde uitvoering per jaar kan geven, dan twee uitvoe ringen waarop men maar wat van de costumering heeft gemaakt. Een zeer gezond standpunt, waarvoor een ieder begrip zal hebben. De financiële moeilijkheden worden nog urgenter, doordat geen enkele zaal in Den Helder meer dan 450 bezoekers kan herbergen. Is er een groter aantal belangstellenden, dan moeten twee avonden achtereen gegeven worden wat de onkostenrekening aanmerkelijk verhoogt. De derde moeilijkheid is het tekort aan leden. 'Voor de operette, die thans op stapel staat, zijn niet minder dan vijftig dames en heren nodig. Deze zijn nog niet alle beschikbaar, maar toch wordt reeds druk gerepeteerd, omdat de dag der uitvoering 22 April met rasse schreden nadert. Onder de directie van de man, onder wiens lei ding „Harmonie" vóór de oorlog zovele uitstekende avonden heeft gebracht, de heer Jac. Bos, werkt de vereniging thans hard aan de groots-opgezette operette „De Geisha", van de Engels man Sidney Jones. De dames en heren èn de dirigent hebben hierin bijzon der veel pleizier, vooral omdat het hier min I of meer een jubileumuitvoering betreft. Op 25 April a.s. bestaat „Harmonie' namelijk 55 jaar. Het is niet de be doeling om dat jubileum op grootse wijze te vieren, maar toch wil de ver eniging door het geven van een wel verzorgde operette-avond aan het Hel derse publiek bewijzen, dat „Harmo nie" zich door de grote na-oorlogse moeilijkheden niet uit het veld wil la ten slaan, en dat zij een traditie van 55 jaar wil hooghouden. De hee» Bos en zijn medewerkers zullen daarin zeker slagen, wanneer de behoefte aan nog enkele dames- en he renleden wordt vervuld. Zij, die zich bij de „Harmonie"-gelederen willen aansluiten en mee-repeteren aan „De Geisha", kunnen zich aanmelden bij één der bestuursleden ,L. W. Visser, voorzitter, Schagenstraat 70; C. Wever secretaris, Meeuwenstraat 19; C. van Straaten, penningm., Hactor Treub- straat 93; of Maandagavond a.s. tussen 8 en 10 uur in het repetitielokaal, Nuts- fröbelschool Narcisstraat. is een vervolg op het prach tige kinderverhaal „DE WATERDEMON". Maakt Uw kinderen bljj en koopt een exemplaar aan ons bureau of bij één onzer be zorgers. tezamen (zolang de voorraad strekt) 1.25. De Pampus Piraat alleen kost 0.60. treedt gedurende de,maand Maart in onze dienst, 's Werelds beste schaakjournalist zal .U in ons blad op de hoogte houden van de ver richtingen der schaakphenomenen. een volledig beeld van dit grootste schaakgebeuren krijgt U in Voor 2.50 wordt U dagelijks „De Tournooibode" thuis bezorgd. Daar om, vult onderstaande strook in. Op de dijkglooiïng bij het Hélden der Zeeplein werd een projectiel aan getroffen, dat blijkbaar was aange spoeld. De militaire autoriteiten wer den van de vondst in kennis gesteld. Onbekenden' hebben getracht door verbreking van een ruit in de zijgevel zich toegang te verschaffen tot de bakkerij „De Eendracht". Er wordt echter niets vermist. Weer werden aan het bureau twee penningloze honden gedeponeerd. Eén nog vry jonge, maar reeds flink uit de kluiten gewassen Hollandse herder en een ander dier over welks ras de kynologen het nog niet eens zijn. De hond, waarover wij vorige week schreven, werd inmiddels afge haald. Twee kleine jongens waren in de Wezenstraat met een bakfiets aan Hiermede verzoek ik U, mij voor 2.50 te doen toekomen „De Tour nooibode" ter gelegenheid van het Wereldschaaktournooi te Den Haag. Naam: Adres: Woonplaats: Handtekening: (Copyright Algemeen Dagblad Heldersche Crt.) SANDBRINK A-KLASSER. Op uitnodiging van „Frisia", Leeu warden, boksten enige Helderse bok sers Dinsdagavond in de zaal van de heer Schaaf, aldaar. De Friezen bleken zeer harde bok sers te zijn, maar successen voor De Ring bleven toch niet uit, gezien de betere technische kwaliteiten. Jo- sephs komt er beter in en plaatste reeds in de eerste ronde een serie hoeken op ribben en kaak, waardoor zijn tegenstander de Ley aangeslagen het spele-rijden. Zij konden echter de Vverd en zijn instructeur de paftij IziloirrJimmen niesf rrr\aA in ha. -r r J vele kilogrammen niet goed in be dwang houden. In zo'n geval pleegt een bakfiets nooit het midden van de weg te houden, maar juist als door magnetische krachten te worden ge dreven in de richting van lantaarn palen, spiegelruiten, spelende kinde ren of anderszins. Het was ditmaal een spiegelruit, die met krakend ge weld de geest gaf, toen de bakfiets er tegenaan botste. Een schoorsteenbrandje in de tim merfabriek van Kramer en Körber in liet staken. Josephs winnaar door opgave. Wisse kreeg een lange tegenstander, Scholten trachtte door series op de ribben en kaak zijn tegenstander murw te maken, doch slaagde er aanvankelijk niet in. In de derde ronde trof een harde recht se hoek de Fries vol op de maag, waardoor deze voor 6 tellen neer ging. Tot veler verbazing werd Wisse verliezer verklaard op punten, een naar op punten, zeer aanvechtbare beslissing. Sand- brink bleek weer de oude. Hij dartel- promoveerde naar de A-klasse. Gefe liciteerd Sandbrink! Hfenk Brons was er weer eens ouderwets in. De favo riet van „Frisia" van Sloten had nog nooit een k.o. ondervonden, maar reeds in de eerste ronde plaatste de Ringman een formidabele linkse hoek op de lever en de scheidsrech ter kon niet anders doen dan Van Sloten uittellen. Brons winnaar door k.o. Piet Rol trof in Muiser („Frisia") c-en harde bokser, maar bleek toen de meeste treffers te kunnen plaatsen. Alle supporters van De Ring reken den al op een overwinning, maar ook deze keer een verrassing, n.1, „verliezer". De morele overwinning was echter voor onze Piet, die zelfs nog kans zag een geheel cabaret programma te verzorgen in de auto bus op weg naar huis met begelei ding van zijn harmonica. Oversluizen en Akkerman boksten drie ronden lang gelijk op, in de laatste ronde liep de Ringbokser iets te open in op een linkse directe en moest voor 5 tellen neer, wat hem tenslotte de overwinning kostte. Akkerman win de L. van Berkstraat werd door de de drie ronden lang door de ring in Viranrluroat" rviaf Kahnln vnn I brandweer met behulp van een ramo- neur gedoofd. Bij het op 12, 13 en 14 Januari ge houden examen Boekhouden, afgeno men door de Nederlandse Associatie voor Practykexamens, slaagden heren J. Dreef, C. Schager en Stevenson. tempo en plaatste vooral rechte stc ten op lichaam en kaak van de hard- stotende Kooi („Frisia"). Deze»kon het tempo niet geheel volgen of schoon Sandbrink in de tweede ron de zich even liet „gaan" docr te „knokken" en dit wilde .'e Fries neel de I graag. Instructeur v. d. Reyden had M. ÉM' Sandbrink in de derde ronde echter goed in handen en Sandbrink werd Allen waren leerlingen van Insti- I verdiend winnaar op punten, ver- tuut „Mercurius", Den Helder. kreeg de stjjiprjjs van de avond en Jan Bekker bverklaste in de eerste ronde zijn tegenstander Homan, maar deze bleek wel een zeer taai* Fries, herstelde zich meer en meer en door steeds maar te komen wist hjj aanvankelijk zijn puntenachter- stand aardig in te lopen. Maar Bek ker wist in de derde ronde door snel overnemen en series op de ribben zijn zege veilig te stellen en werd winnaar op punten. Onze boksers lieten een goede in druk achter in de Friese hoofdstad; wjj zyn benieuwd de Friesen eens in De Roskam aan het werk te zien. Bovengenoemde bekroonde Noorse film werd Donderdagavond vertoond I in Cinema De Haan op initiatief van de plaatselijke afdeling van de Ne- derlandse Landarbeidersbond. Nadat de heer Knip, propagandist, het doel en- de richtlijnen van de bond I had belicht, werden voor de pauze enige culturele films gedraaid, waar van we vooral de Notenkraker-suite willen noemen. De hierna geprojec- teerde hoofdfilm „De weiden bloeien" Negen directeuren van zuivelfabrie ken werden Dinsdagmiddag tegelij kertijd de rechtszaal binnengelaten om zich voor de Bijzondere Politie rechter Mr. Stoffels te verantwoor den voor het uitbetalen van lonen die hoger waren dan door het colle ge van Rijksbemiddelaars wai goed gekeurd. Dg politierechter en de officier, Mr. mag zowel qua spel als qua inhoud j Vellinga toonden veel begrip voor de moeilijkheden van de zuivelbedrijven die temidden van land- en tuinbouw centra waren gelegen. Het feit dat de lonen in de landbouw met 'toeslagen aanmerkelijk hoger lagen dan die in het zuivelbedrijf maakte het voor de directeuren wel zeer lastig hun arbei ders aan het bedrijf te binden. Wilden zij de verwerking van melk doorgang aten vinden, dan was 't wel noodzakelijk hogere lonen dan toegestaan, uit te ten zeerste worden geroemd. Het stramien, waarop dit filmwerk is ge borduurd, n.1. de harde strijd, welke de landarbeiders via hun organisatie met de groot-grondbezitters voeren, is op fijne wijze met een liefdesver haal doorweven en tot een boeiend geheel gemaakt. Er is door de aan wezigen intens genoten en het besef van wat door de strijd der vakbonden is bereikt voor het huidige en het ko mende geslacht, is bij hen ongetwij- betalen. Daar tevens besprekingen met feld in rijke mate verlevendigd. Als 't college van. Rijks .emiddelaars gaan- zodanig is deze avond een zeer suc- de wargn, die een redelijke kans van slagen hebben, eiste de officier voor waardelijke geldboeten, waarmee de rechter steeds accoord ging. De straffen waren; Nicolaas J. W. H., Wiëringerwaard, 100.of 60 dagen, voorwaardelijk; Cornelis K. Twisk, 250.of 2 maan den, voorwaardelijk? Warnder S. P., estwoud, 500.of 3 maanden, voor waardelijk; Nicolaas K. Wervershoof, 150.of 2 maanden, voorwaardelijk; Jan Z., Venhuizen, 300.of 3 maan den, voorwaardelijk; Marcus W., Texel 400.of 3 maanden, voorwaardelijk; Morius J. O., Zijpe, 50.of 20 dagen, voorwaardelijk; Lolke. B., Oudendijk, 300.of 3 maanden, voorwaardelijk; Willem H., Beets. 100.erf 60 dagen, voorwaardelijk. cesvolle geweest. JAARFEEST GER. KNAPEN- VERENIGING De zaal van hotel De Haan was goed bezet met deelnemers aan het jaarfeest v. d. Ger.'Knapenver. H^t is 'n geslaag de avond geworden en zang, declama tie, leuke schetsen en samenspraken vormden met elkaar een gezellig geheel. Aan het eind van de avond werd een vrije collecte gehou den voor onze jongens in Indië, die een bedrag van 22,50 heeft opge bracht. RUILVERKAVELING Het ruilverkavelingswerk, volgens bestek nummer 7, voor het maken van 10 km. wegen, die tot het z.g.n. res tant behoren, werden gegund aan de fa. Melchèrs uit Amsterdam (dé laag ste inschrijver) vóór de som van 126.319. GESLAAGD Onze plaatsgenoten, de heren KI. Veenbaas en A. v. d. Krëeken, slaag den te Amsterdam voor het aldaar gehouden examen voor Praktijk-diplo ma Boekhouden. Aan de veiling alhier werden in de week van 9 tot en met 14 Februari 1948 de volgende hoeveelheden vis aangevoerd: 1498 pond snoekbaars èf| 65-73 cent, 308 pond witvis a 17-23 cent, 35 pond paling a f 3.77, 153 pond bot a 38-60 cent, 74 pond spiering a 48 cent en 3586 kg wulken a f 1.14- f 1.00. Tjeerd Adema: „DE JONGENS VAN ZEEDORP", verschenen bij A. W. Bruna Zoon te Utrecht, 1948. Iet is niet mogelij k in zulk een kort bestek als een boekbespreking in een he dendaags dagblad toelaat, de kwestie ter tafel te brengen: waaraan moet een goed jongensboek voldoen, wil het zijn doel bereiken? Het is een oude geschiedenis, die ieder ogenblik opnieuw pleegt te wor den opgerakeld, waarschijnlijk omdat er zo weinig goede jeugdlectuur verschijnt en een deel der auteurs voor de jeugd kennelijk de stelling huldigt: hoe meer „sterke verhalen hoe beter en hoe fan tastischer de fantasie, des te liever zullen de jongens het lezen. Hoe dan ook, Tjeerd Adema, de bekende schrijver Het schijnt dat de grote scholen snoekbaars thans zijp opgevangen. De vorige week waren de vangsten ge ring. Slechts 50-60 pond per span. Met de staandkwantnetten zelfs nog gerin gere resultaten. Bij een veel - mindere aanvoer bleef de prijs hoog, veelal ho ger dan 70 ct. per pond. Dit betekende echter niet dat er bevredigende resul taten geboekt werden. In veel geval len waren de bedrijfonkosten hoger dan de verdienste. Op de Noordzee werd speciaal nog gevist op verse haring, /oor deze categorie vissers zijn de re sultaten zeer verschillend. Deze kun nen gerangschikt worden van gering t;-t goed. Dit is het gevolg der vang sten. De haring kenmerkt zich gewel dig als een soort vis die in grote scho len rondtrekt. Treft men zulke scho len, zo zijn' de werkresultaten goed. Gebeurt dit niet, dan moet er geld bij. De vorige week werd in verband met de biddag slechts 2-3 etmaal gevist. In de week van 9 t.m. 14 Februari 1948 werd aangevoerd: 10090 pond snoekbaars en 6387 pond voorn en rode baars. Geboren: Petronella M., d. v. P. Schouwenaar en T. Spruit. Nicolaas C. v. N. L. Steenvoorden en A. M. Kun- en. Jacob C., z. v. D. C. Geerligs en N. Vlaming. Cornelis G. L. z. v. H. L. Looijesteijn en M. van Diepen. Elisabeth S. d. v. W. Nutterts en G. Blaauw. Nicolaas A. C. z. v. L. P. Veul en E. A. Blom. Sipion W., z. v. G. van der Veen en G. Veenekamp. Johannes z. v. L. Nieuwenhuizen en Bilstra. Ondertrouwd: D. J. Gouwen- berg en M. E. Harmsen. Getrouwd: C. J. Alkemade en W. Nuijens. F. J. van Rijn en M. M. van der Vlugt. A. Kies en A. Raven. van een aantal romans, heeft zo juist opnieuw eer jeugdboek het licht doen geven, ge titeld „De jongens van Zeedorp" Aan dat boek zullen 'thans enige duizenden Hollandse jongens een paar allerprettig» ste avonden beleven. Een troepje vrien den, wonend in een der dorpen onder d» duinen, vlak bij de Noordzee. Een ver laten woning middenin het duin, een mysterieus man wiens geestvermogens ge krenkt zijn, een nóg veel mysterieuzer Jongen die Ineens ergens vandaan geko men is enover dat alles, nauwelijks hoorbaar, de stem van de zee en het rui sen van het helm op de transen van het duin. Een boek met kwaliteiten Een boek waarin wat zilte wind waalt en waarin zo en passant de lezers verteld wordt wat eigenlijk zeeridders zijn en hoe het toe gaat bij de stranding van een schip. En dat zijn dingen die ook de jongens in Drenthe, in Brabant en Limburg dienen te weten, zodat wij hopen dat juist deze richting menig exemplaar van ,,D» jongens van Zeedorp'' verdwijnt. Vergelijkt men dit boek met de atAga stroom jongensboeken die voortebt in deze dagen, dan maakt het een goede indruk Wij) Noordhollanders, zullen er zonder «ei moeite diverse plaatselijke omstan digheden in herkennen en al spoedig de ware naam van het dorpje vermoeden dat Tjeerd Adema voor alle gemak maar •Zeedorp" noemt. Er komt» één hoofdstuk in voor dat vol strekt onvergetelijk is. Het hoofdstuk van de aanbieding van een cadeau aan de Ju- b'terende HBS-directeur. Men, moet wel volmaakt ver-izegrimd zijn om bij het lezen van die episode niet te brullen van het lachen Een pluim voor de uitgever, de fa. Bruna. Ze maakte er een flink, kloek boek van, dat 't ook uiterlijk kan opnemen tegen verreweg 't merendeel der ander# Jeugdboeken. De tekeningen zijn niet da verend, maar goede tekenaars vooi' jeugdboeken zijn in de lage landen helaas aan de vingers van één hand te tellen ANTHONY VAN KAMPEN W ARMENHUIZEN, 19 Febr. 1948. 144400 kg Rode kool f 12—f 12.90; 26300 kg Gele kool f 6—f 6.50; 2800 kg Witte Overleden: M. de Ridder, oud 83 I kcol f 17.90—f 18.80; 900 kg Groene kool jaar. P. Siewers, oud 79 jaar. E. f 16.10—f 27.10; 7000 kg Veevoer gele M. A. Suijkerland-Zandbergen, 37 jaar. f 1.01—f 1.10.

Heldersche Courant | 1948 | | pagina 2